Vraag en Antwoord. De Beulen van 1879. Een schandaal in 'l Leger. Uit de oude Doos. Eén punt In alles partijdigheid. XIiNOVE. Uit Sottegem. Planquaerl-Daens. Mingelamangel. woord, dat de pater hem verleende maar toen hij rechtstond en wou spre ken, ontving hij verraderlijk een ge- geweldigen slag op het hoold, terwijl de pater den preekstoel afdaalde, om het lof voort te zetten, zonder een woord van afkeuring voor den aanval ler. Toen was 't erop, er werden vuist slagen gewisseld in de kerk. Buiten de kerk kon M. Noirfalize weer't woord nemen en sprak tot de toegestroomde menigte, die hij tot bedaren bracht, de menschen aanmanende het fanatis me niet na te volgen en nooit anders denkenden om hunne meening te ver volgen of te mishandelen. De verraderlijke aanvaller van M. Noirfalize is een bediende uit eene kerk van Luik. Wat aullen we nog beleven. Onze volksvertegenwoordiger M. Rens heeft den 24 Mei, aan den minis ter van Spoorwegen, eene vraag ge steld welke wij met het antwoord van den minister overnemen uit het bij blad van het Beknopt verslag Vraag Op de plaats waar de spoorlijn Aalst-Ronse de baan Aalst-Lede kruist is een overweg met wipsluitboom, bediend door den over wegwachter van de baan Aalst-Gent. Daar deze het zeer druk heeft met den overweg van de baan Aalst-Gent, kan hij onmogelijk tevens den overweg van de baan Aalst-Lede bedienen. Het verkeer op deze baan is uiterst druk, te meer daar zij Aalst met Lede, Vyf- Huizen, enz. verbindt en het gebeurt zeer dikwijls dat de rijtuigen, wagens en karren lange minuten voor den sluitboom staan. Zou het niet mogelyk zyn eenen byzonde- ren overwegwachter te plaatsen op de baan Aalst-Lede r Antwoord De wipsluitboomen aan be doelden overweg worden op afstand geslo ten van aan den overweg nr 5 op den Gent- schen steenweg. Dit geschiedt 19 maal per dag. Zoodra een trein aangekondigd wordt, sluit de wachter aan den overweg nr 5 dezen overweg af en tevens bedoelden overweg; na 't voorbyryden van den trein opent hij achtereenvolgens de twee overwegen. Geen rytuig moet dus minuten langwach ten om over het spoor te trekken. Bemerking. Velen hebben het tegen deel ondervonden. Heb ik 1879 gemaakt Was het myn plicht niet als katholieke Gazetschryver die Wet met al hare droeve gevolgen te be vechten Zoo schrijft M, Daens. Gjj, Pieter Daens, hebt de vervolging van 1879 medegemaakt op de schandaligste wyze, ik zeg vervolging want het was meer dan een oorlog. Gy hebt op bevel der haat dragende geestelijkheid, elke week de def tigste onderwyzers laffelyk en gemeen uit gescholden voor al wat slecht en verfoeielyk is, gy hebt week aan week de fanatieke dompers opgeruid tegen weerlooze slacht offers. Neen, 1879 was geen oorlog, het was beulenwerk en onder de meedoogenlooste der beulen trof men u aan. Honderden en duizenden slachtoffers werden onschuldig vervolgd, zedelyk en stoffelijk gefoltert door uwe trawanten, door uwe vrien den en medewerkers. Van alle predikstoelen klonk het alle weken van de meesters zonder geloof en de scholen tonder God, verlost ons,en die hatelyke woorden hebt Gy duizendvoud herhaald. Op den buiten waar uw beulen- proza aan de kerkdeuren werd uitgedeeld werden de meesters met steenen geworpen, hunne huizen bestormd, hunne hoven verwoest, hunne vrouw en kinderen mis handeld. De ouders der leerlingen van de officieele scholen werden even wreed vervolgd de sakramenten werden geweigerd aan oude menschen op hun sterfbed, de leerlingen zeiven werden onder de oogen der priesters beschimpt, gespot en in 't aangezicht gesla gen, ongelukkige vrouwen in 't kraambed werden onmeedoogsnd van allen verlaten en konden zelfs geen druppelken melk bekomen van de fanatieken, die uwe wilde ophitsingen en die der pastoors volgden. Neen, Pieter Daens, het was geen oorlog het was eene laffe vervolging tegen on schuldige menschen. N'u weent ge krokodil lentranen en zegt ge als 't oorlog is vallen er slachtoffers van weerskanten maar toen juichtet gy en klaptet in de handen telkens een nieuw slachtoffer viel, toen jubeldet gij als een ongelukkige op den hondenhoek werd begraven, toen volgdet gy met welbe hagen het lyden en handenwringen der slachtoffers en riept tot de folteraars Toe jongens meer nog Moeten wij u staaltjes geven van uwe ontboezemingen van dien tijd van uwe op hitsingen, van uwe monsterachtige aanty gingen We denken het onnoodig, want gy hebt voorwaar de uitingen van uw rein gemoed van dien tyd nog niet vergeten. En gij noemt dat een oorlog In een oorlog treft men al tyd twee legers aan van gewapende soldaten van weerskanten in 1875) trof men slechts vervolgens aan onder welke gij eene eerste plaats bekleeddet en weerlooze slachtoffers, die zelfs niet be schermd werden door het goevernement van dien tyd tegen de bende fanatieken die hen vervolgde. En waarom die vervolging Alleen omdat de priesters hun alleen mees terschap over de scholen kwyt waren. Er is geen andere reden. Nu gelijk toen wil Pieter Daens nochtans de eenvoudige menschen doen gelooven, dat officieele school $n goddelooze school hetzelfde is, omdat hy ook nog steeds de zelfde geestdrijver is van den jare 1879. Wy dagen hem uit eene officieele school in ons arrondissement te noemen waar de catechismus niet werd onderwezen, een school waar de priester niet mocht komen, een onderwijzer die na de wet van 1879 goddeloozer was dan voor die wet Hy zal het niet doen, want hij kan niet Maar voortjammeren zal hij over de ziel van 't, kind en over de goddeloosheid der meesters, en komt er een nieuw bevel van de priesters, om nieuwe slachtoffers te ma ken, zoo is Pieter Daens weer bereid, zijne rol van voorheen te hernemen. Een belgiscli militair blad, L'Echo de l'Armèe, kondigde, in den laatsten tijd, ver scheidene artikels af waarin het Bestuur van ons Leger scherp gehekeld wordt. De Etoile Beige helpt mede die heke ling tóedienen. En zoo komen er gewichtige dingen aan 't licht. Pastoors, kloosters en hunnen aanhang loopen met zóó'n groote brok weg van s Landsinkomsten, dat men in de ministe- riën verplicht is allerhande besparingen in te voeren om den vraatzucht van dat geeste lijk of geestelykachtig volk te bevredigen. 't Ministerie van Oorlog, voor zijn aandeel, moet drie miljoea te besparen vinden. Die drie miljoen zyn gevonden in 't kapit tel van de voeding van manschappen en paarden. Is 't dan te verwonderen dat onze jongens, die bij den troep dienen, putten in de aarde klagen over den slechten kost welken zy bij 't leger te eten krijgen Vroeger tyd waren er reeds klachten over dien kost, als al de eetwaren nog aan eenen redelijken prijs stonden. Maar nu, dat alle eetwaren zoo duur zyn geworden, nu steken onze lekkere klerikale Ministers (sinds eenige dagen de beste vrienden geworden van M. den volks vertegenwoordiger Daens) jaarlyks drie miljoen min uit voor 't eten van onze jongens Drie miljoen per jaar Is 't dan te verwonderen dat onze soldaten verkenspataten en vleesch voor honden te eten krijgen De malsche brokskens zyn voorde zwart gerokte vrienden van ons klerikaal Ministe rie en van M. Petrus, den representant 1 Piotteke. De gendarmerie onder Napoleon I In den laatsten tyd van het eerste franscli Keizerrijk bevatte het departement der Schelde, alias de provincie Oost-Vlaande ren, ook nog Zeeuw-Vlaanderen, 't is te zeg gen dat de Hondt of Wester schelde onze Provincie ten noorden begrensde en dat, o. a. erneuzen. Sluis, Aarden burg, Oostburg, Kadzand, Filippini, Aksel, Hulst, Yzeedijke, Sas van Gent, en zelfs Vlissingen, tot het Grondgebied onzer provincie behoorden, dat us merkelijk meer uitgebreid was dan nu. Onder Napoleon I had de Gendarmerie vry wat spel met het opzoeken van refractairs, deserteurs, engelsche spioenen, samenzweer ders enz. enz. En nochtans, toen waren er in het Scheldedepartement slechts 98 gen darmen met 14 brigadiers, 8 wachtmees ters, één kwartiermeester, 4 luitenanten en één kapitein. Dus, in 't geheel, simpele en gegradeerden van allen aard, 126 man Te Gent waren 10 gendarmen met 2 wacht meesters, te Aalst 4 en 1 wachtmeester, enz. enz. Slechts 20 brigades hadden post op het Grondgebied van het departement, waarvan in Zeeuws-Vlaanderen, n. 1. te Sluis, te Yzendyk en te Hulst. Nu, zyn er, om zoo te zeggen, van prochie totprochie, en alhoewel Zeeuws-Vlaanderen weer by Holland behoort, is nochtans het aantal brigades meer dan verdubbeld, met eene gezamentlyke getalstrekte van onge veer drie honderd manschappen. En nog klagen de gendarmen dat zy het veel te lastig hebben. Wie gaat ons dat raad sel oplossen P Uit een oude reisgids. Wij zagen deze week by een onzer vrien den op de schryftafel liggen een reisgids van 1 Mei 1854, dus dagteekenende uit de eerste jaren van' het spoorwegnet in ons Land. Er reden alsdan vier treinen ofconvois, zooals men toen zegde, van Aalst naar Brus sel, de eerste om 9 ure 's morgens, de laat ste om 8 ure 15 m. 's avonds tusschen deze twee was er nog een om 3,15 en om 5,30 ure namiddag deze convooien reden over Den- dermonde en Mechelen er was 's morgens nog een convooi, om 7,45 ure naar Dender- monde en van daar naar Gentnaar deze laatste stad waren er nog convoislangs den zelfden weg, om 3,15 ure, 5,30 ure en 8,15 ure na den middag. Er waren maar vier convois die uit Brussel naar Aalst kwamen, te 7 uur en om half tien 's morgens, te 2,45 en te 4,45 ure nanoen. Wat zou de Aalstersche rattenkelder te doen hebben waren de correspondenciën, met vier trein, tusschen, Aalst en Brussel, nu nog gelyk in 1854. staat vast, één punt zal zelfs door M. Daens niet betwist worden indien hij nog eenigen eerbied heeft voor de waarheid en voor de oprechtheid, 't is dat, sinds eenige dagen de oppositie een lid minder, de klerikale meerderheid in de Kamer een lid meer heeft, M. Daens. Veertien dagen geleden telde de oppositie 80 leden, 79 liberalen en socialisten en 1 Daensistde rechterzijde telde 86 leden. Sinds 14 dagen zyn er nog slechts 79 liberalen en socialistische oppositieleden tegenover 87 klerikalen van alle kleur De klerikale meerderheid had vroeger maar één groen lid, de groen lachende Woes te. nu heeft zy er twee, de groenlachende Woeste en groene Petrus. Door den wil van 't kiezerskorps, zoo krachtdadig uitgedrukt tijdens de Kamer- kiezing van Mei 1908, telde ons arrondisse ment twee oppositiemannen tegen drie kle rikalen. Door den wil van M. Daens en tegen den wil van het kiezerskorps heeft ons arron dissement nu vier klerikalen tegen één oppositieman 't Kiezerkorps zal strenge rekening vra gen aan dezen die zyn wil heeft verkracht. De vlaamsche gezelschappen van Onder- lingen Bijstand hielden met Sinksen en den tweeden Sinksendag te Mechelen, hunnen tienden Landdag, Een afgevaardigde uit de Antwerpsche Kempen, lid van een onzijdig gezelschap, heeft op den Landdag doen opmerken dat de Onderlinge Bijstandenaie weigeren zich in te laten met de politiek, op geene ondersteuning mogen rekenen, van Staats wege. Alleen deze gezelschappen die aaD- f;esloten zijn by een klerikaal politiek ichaam of die, op hun eigen, aan klerikale politiek doen, worden met geld uit 's Ryks- schatkist ondersteund In alles en overal dus dient't geld van allen ten bate van de klerikale vrienden van ons klerikaal ministerie wiens hand langer geworden is M. P. Daens, zoogez- gd kristen demokraat volksvertegenwoordiger. De andere gemeenten integendeel zouden ongeveer 4 millioen meer uit hunne kassen moeten nemen, terwijl de klooster kassen 20 millioen zouden opstrijken. Eens ontslagen van den last van onder houd hunner scholen, zouden de katholie ken zooveel millioenen beschikbaar hebben om op gansch het kiezerskorps eene ontzag lijke drukking te oefenen en op die manier hunne zieltogende partij aan het bewind te houden. In den doodstrijd wagen ze, wat ze gedu rende 27 jaren regeering niet hebben ge durfd. Alle vryzinnige burgers, en ze zyn meer derheid in den Lande, zullen dien aanslag beletten. Minister Schollaert wordt het reeds ge waar. Jam fcetet 1 ('t begint te st Voor de Inwoners van den Burclitdum. AI. Reus, onze achtbare Volksvertegenwoordiger stelde op 30 Mei 1.1, aan den Minister van Landbouw en Openbare Werken de volgende vraag De groote baan Brussel-Oudenaarde verkeert op haren doortocht doorNinovein een deerlijken staat, zoodat zij daar zelfs on bruikbaar is geworden zoowel voor voet gangers als voor rijtuigen, rijwielen, motor wagens en andere voortuigen. Tot hiertoe vonden de herhaalde klachten over dezen toestand van het Gemeentebe stuur van Ninove dat herstellingswerken vroeg, geen naklank, Zou -de heer Minister de redenen willen opgeven van den klaarblijkelyken kwaden wil van het bestuur dat belast is met het onderhoud dezer Antwoord liet onderzoek Is niet geëindigd. Dit onderzoek duurt nu reeds dry jaren Men breekt op den Burchtdam karren en beenen, en na ontelbare vragen en klachten krijgt men van Mr den minister voor ant woord, dat hy reeds dry jaren onderzoekt wat er aan de kasseisteenen van den Burcht- dam dient verbeterd te worden en dat het onderzoek nog immer voort duurt Leve 't katholiek ministerie 1! Eene Vergeiyklng. De katholieke blakjes van Ninove en de hier uitgehangen plakbrieven, sprekende van onzijdig onderwys, noemen dit gedurig goddeloosonderwijs, endoen nu reeds gelooven dat onze gemeente scholen onzij dige scholen, dus goddelooze scholen zijn, hoewel de godsdienst er onderwezen wordt door of onder toezicht der geestelijkheid. Het woord goddeloos is wel zonder be- teekenis, maar het maakt effektWat zou den ze aan de lichtgeloovige massa al wys maken moest Schollaert 's wet eens door gaan Onzijdige lagere scholen bestaan er in Belgie niet en wat verschil er is tusschen de gemeente school (of de nationale school) en de Yry katholieke school (of de klooster school) dit gaan we in 't kort aanstippen 1") De gemeenteschool behoort aan een ieder de vrye katholieke school behoort aan eeDe politieke partij. 2°) De gemeenteschool is toegankelijk voor alle kinderen, zonderonderscheid van de politieke of godsdienstige overtuiging der ouders, terwyl de kloosterschool alleen bestemd is voor kinderen wier ouders ver klaren katholiek te zyn. 3°) In de gemeenteschool is het onderwys Yvetenschappeiyk en heeft alleen voor doel wit goede burgers te vormen. In de kloosterschool is het onderwijs door drongen door Roomsch-katholieke leerstel seis en heeft vooral voor strekking god vruchtige katholieke kiezers te vormen. 4°) De gemeente onderwyzers (essen) zyn Belgen tal van vrye katholieke onder wijzers zijn vreemde paters en nonnen, 5°) Het onderwyzend personeel der ge meenteschool, moet door een diploma getui genis geven van bekwaamheid maar tal van vrye katholieke onderwijzers (essen) hebben geen diploma de leerplicht bestaat «laar zelfs uiet voor het onderwijzend personeel I 6°) Het personeel der gemeenteschool is onderworpen aan tuchtregels vastgesteld door de wethet personeel der vrye scholen niet 7°) Het Bestuur en het toezicht der ge meenteschool is toevertrouwd aan de open bare overheid, maar deze heeft niet te zeg gen in de vrije katholieke scholen. Dus de gemeenteschool levert alle waar borg op, de vrye school hoegenaamd geene 1 En niet alleen wil Schollaert's wetsvoor stel beide scholen op gelijken voet stellen voor het toekennen der openbare steungel den, maar terwyl het aan de gemeenteschool alleen de toelagen verleent 1. van den Staat, 2. van de gemeente, brengt het aan de vrye katholieke scholen de toelagen 1. van den Staat, 2. van de Provincie, en 3. van «le gemeente. De school bon hier te Ninove, zou eene waarde hebben van 32 frank. Vele ouders laten zich opdraaien dat ze zelf die som zul len optrekken. Dat is mis. Ze krijgen alleen een papierken xlat ze naar de gemeente school, of de vrye school mogen dragen, en het is alleen aan de gemeente of het School bestuur dat dit papierken in geld uitgekeerd wordt. Ontvangt nu de gemeente daarvoor 32 frank In 't geheel nietDaar zij er zelf de 3/10 moet van dragen, zou de stad Ninove dus, voor eiken schoolbon aan de gemeente school gebracht, maar 7/10 van fr. 32 trek ken, tzij fr. 22,40. Maar het schoolbe stuur der vrye katholieke school zou voor eiken schoolbon ten volle 32 frank op strijken. Ziedaar de gelijkheid volgens de klerika len 1 Moest Schollaert's wetsvoorstel gestemd worden, zoo leest men op de plakbrieven door de katholieken uitgehangen, dan zou hier te Ninove de stad 10,776 frank minder te betalen hebben. Maar, voegen zy er by, de stad zou dien overschot moeten be steden tot vermeerdering van klassen en de uitbreiding van het vakonderwijs. De katholieken zelf bekennen dus dat onze stad niemendalle minder zou te betalen hebben, daar zy de fr. 10,776 zou moe ten besteden Onze turners te 's Gravenliage. Onze dappere Turnvereeniging Sparta nam gedurende de Sinxendagen deel aan den driejaarlijkschen Wedstrijd van het Neder- landsch Gymnastiek Verbond, welke dit jaar in Den Haag plaats greep. Gedurende drie volle zonnige dagen woonden zij in deze heerlijke stad al de feestelijkheden by welke dezen internationalen prijskamp ver gezelden, en kwamen met lauweren belaan lier Dijnsdag avond terug. c< Sparta be kwam inderdaad een eersten prijs in den al- gemeenen Wedstrijd voor buitenlandsche vereenigingen, bestaande in vrye oefenin gen, toesteloefeningen en hoog-wijd sprin gen. Ziehier voor dien wedstrijd den officieelen uitslag, zooals hij door de Hollandsche cou ranten werd meegedeeld Vereenigingswedstryden Buitenland La Spartiate te Namen, eereprys met 19 punten L'Associacion du Nora et du Pas de Galais, een ea rep rijs met 19 punten l"t#prijs met 17 l/2punt. Vrijheidsliefde» uit Gent l8t0 prijs met 17 1/2 punt, Sparta uit Ninove l,u prijs met 17 1/2 punt. L'Ancienne uit Roubaix l,te prijs met 17 punt. Borgerhoutsche Turners vereeniging van Borgerhout2de prys met 16 punt. «Zeelsche Volksturnkring uit Zele enz. Onze mannen hadden zich dus te meten met ernstige maatschappijen en ze hebben meesterlijk hun vaandel verdedigd. Onze hartelijke gelukwenschen aan den ieverigen Bestuurder M. C. Taverne en den jongen Voorzitter M. Alb Van Impe. Liberale jeugd van Ninove sluit u aan bij dezen zoo verdienstelijken Kring, waar het aangename en het nuttige nauw vereenigd, leiden naar volksontwikkeling. Daar drukt men elkander als broeders de [hand, Daar is er geen sprake van rang of van [stand. Van ouden of jongen, van armen of rijk In 't kleed van den turner zijn allen gelyk 1 o— Hurgeriyke stand van Ninove. Aangifte van 2 Juni (inbegrepen) tot 9 Juni (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 1 OVERLIJDENS Maria-Margareta Van Don Abeele,15j. handschoenm. ong. Herlinckhovestraat. Ludovicus- Franciscus Cobbaert, 67 j. hijve- raar echt. Joanna-Irmina-Francisca Du Four, Burchtdamstr. Maria Van Impe, 70 j. zb. ong, Geeraardsbergschstr, Char- lotta-Alcxandrina De Mont 25 j. zb, ong. Burchtdamstraat. HUWELIJKEN Oscar-Vilal Depretz 22 j. tw. met Steph. Coppens 21 j. tw, Eduardus De Cooman 22 j. fabriekvv. met Maria-Car De Leemans 22 j, tw, Frans De Schuyteneer 25 j. schrijnwerker met Joanna-Catharina Van der Siraeten 22 j. naaister. Ii leugentaal zonde Ja en ook doodzonde als de leugen je«chiedfe met groote schade of hinder van onzen naaste. Zoo leert ons de Mechefsche catechismus en zulks was de eerste vraag en antwoord die een onzer te binnen kwam, bij 't lezen Beiaard's relaas over de meting, Dinsdag laatstleden gehouden in den katholieken kring. Want in strijd met hetgeen monfreer beweert, was de opkomst verre vanjtalrijk te zijn en wij vreezen dan ook geen tegenspraak als wij zeg gen dat de bevoegde sprekers voor geene 75 toehoorders het woord voerden, hoewel alle kiezers van 't kanton waren uitgenoodigd. Ja, de opkomst was onbeduidend en op klokslag 7 uur was nog geene christene ziel ik den cirk te zien, niettegenstaande de meting teas aange kondigd legen 6uur. Menig Sottegemsch kleri kaal kopstuk woonde de meting niet bij en wij zagen er zelfs dia, na een tiental minuten in den cirk te zijn geweest, dezen opnieuw voorgoed verlieten, omdat ze wellicht vonden dat de bevoegde sprekers louter zeever over de school wet uitkraamden en wellicht hunne zienswijze niet bijtraden, 't Was dan ook niet het warm en aangenaam die weder de bevoegde sprekers aan zette de meting in open lucht te houden, doch veeleer eene te diepe ontroering vanwege de bevoegde preekheeren R. Moyersoen, Louis de Bothune en nattevingerman Van Hecke over hun geringen bijval. Neen, de beweging die sommige haantjes vooruit hier willen op touw zetten voor de ha telijke nieuwe schoolwet zal niet pakken, tenzij men de kiezers heug tegen meug naar de kleri kale metings sleure Immers het volk is ver wittigd het ziet en hoorthet is bewust van de katholieke verplichte beweging van Schol laert's schoolwet, die enkel voor doel heeft nieu we schatten aan de kloosters te be tor gen om de klerikale overheersching in Belgie te bestendigen, daarom ook zullen alle vereenigde klerikale krachten niet bij machte zijn om die hatelijke schoolwet door te drijven, om den volkswil te dempen Neen, heer Moyersoen, uw gezegde dat ge voor geen geweld zult wijken, zijn ijdele woor den Ge wilt u zeiven moed inpompen Ge weet immers goed dat ge voor geen geweld zult moeten wijken, omdat ge daartoe geene gele genheid zult hebben, doch go zult wijken voor do vredelievende middelen die de antiklerika len eensgezind zullen aanwenden om het door voeren van uw klerikaal snoodaardig jezuieten- plan te verijdelen. Neen, heer Moyersoen, de geuzen zijn nog niet rijp voor 't strop en zij dulden niet dat da grondwet, waarvoor hunne voorouders zoo dapper streden, verkracht worde door saucis- senmannen van uw gehalte. Door leugens hebt gij an de andere voor noemde preekheeren en ook don fanatieken Beiaard getracht de antiklerikalen bij 't volk verdacht te maken en dezes beweging tegen de schoolwet in twijfel ta trekken doch wij zijn hier gesteld om de toestanden op te kla ren en aan dien plicht, waaraan onze liberale vrijheidsliefde, ons antiklerikaal bestaan nauw zijn verbonden, willen wij niet te kort komen. Ja, leugens, waar ge zegt dat het nieuwe schoolwetsontwerp het verplichtend onderwijs voorziet Nog leugens, [waar ge verklaart dat het een degelijk beroepsonderwijs invoert En nog altijd, leugens, waar ge uitroept dat het voor doel heeft, door middel van den school bon, de vrijheid van den huisvader te waar borgen. We geven echter toe, dat de nieuwe voorge stelde schoolwet verhooging van de jaarwedde der onderwijzers voorziet. Misschien acht ge die lotsverbetering meer dan voldoende voor de 2385 kinderlooze ongediplomeerde liefde* broerkens en zusters uwer christelijke scholen, doch, gezien den duren levensstand en vooral de maatschappelijke verplichtingen die op 't onderwijzend personeel der officieele ge meentescholen wegen, vinden wij die verhooging van jaarwedde totaal ontoereikend, daar zij niet strookt met do diensten en het nut welke die leerkrachten aan de samenleving bewijzen. Wij - dagen dus u en de andere klerikale preekheeren en gansch don klerikalen rimram van 't arrondissement Aalst uit te bewijzen dat de voorgelegde schoolwet het verplichtend onderwijs voorziet Verders, hebben wij geen zier vertrouwen in het beroepsonderwijs waarvan de wet ge waagd en wat de vrijheid van den huisvader betreft, waarmede ge zoo hoog oploopt, daar over zullen wij den heer Hendrickx, hoofdon derwijzer, te Waerloos, en den heer Woeste zelf laten oordeelen. Ziehier, wat bovengenoemde Hendrickx in de algemeene vergadering der oud-leerlingen van de katholieke normaalschool van Mechelen op 19 April 1911 zegde Ik breng hulde aan het goede dat het nieuw wetsontwerp bevat, maar ik kan mij nochtans niet aansluiten bij den schoolbon, want ik vrees dat in een groot getal gemeenten de kloosterschool het burgerlijk onderwijs zal innemen en de wereldlijke onderwijzers op wachtgeld en hroodeloos zullen gesteld wor den. Ik voorzie zelfs de yansche verdwijning der onzijdige scholen, hetwelk de noodlottigsta gevolgen zou hébben voor den godsdienst en voor den politie ken toestand van ons land. En zie hier nu hoe de jesuiet Woeste den 15 Mei 1878, in een debat over de algemeene po litiek van het gouvernement Malou, zich uit drukt te Neen, de mensch heeft tegenover God en zijn Geweten, het recht niet te gelooven aan hetgeen hij goed vindt. Hij heeft de vrijheid van ondenoijs niet. De mensch hoeft, tegenover God en zijn Geweten het recht niet te schrijven en te spreken over hetgeen hij goedvindt. Hij heeft de vrijheid van schrijven en spreken niet. Vraagt dus aan de katholieke kerk niet, de vrijheden onzer grondwet te herdenken als natuurlijke rechten, want ze kan er niet in toestemmen. Ziedaar lezers, hoe de leider der katholieke partij onze vrijheden verstaat. En de vrijheid die Schollaert's schoolwet ons schenkt, is maar een schijn van vrijheid om de antiklerikalen des te beter te kunnen wurgen. Doch, daarvan willen wij niet. Wy eischen eene echte en onvervalschte vrijheid en daarom hebben alle antiklerikalen maar een enkel hart óm die vrijheid te beminnen, doch dui zenden armen om haar te beschermen. Dat de klerikale revolutionnairs zulks nu maar niet vergeten Nota der Redactie De brieven uit Ninove en Sottegem waren ons reeds inge zonden, wanneer wij 't nieuws vernamen over het ontslag van 't ministerie. AI. Planquaert die, zoo men rond strooit, den zetel van Pieter Daens zou wil len innemen, schrijft daarover aan het blad Bien Public het volgende Dat gerucht wordt verspreid door M. Daens zelve, ofschoon hij h°el goed xoeet dat daar niets van is, maar die op der ft gelijke wijze degene zijner partijgenoten, die hem niet goedkeuren, wil opmaken tegen al degene die voor hem niet willen buigen. Daarvan zal ik Zondag 11 Juni de be ft wyzen geven aan M. Daens ik zal my volkomen afscheiden van hem en van die Aalstersche demokraten die van onze par- tij een kamp van listen en lagen hebben gemaakt, waar de eene demokraat gedu- rig tegen de andere wordt opgemaakt en waar degene die door zijn werk en z[jnen iever eenig gezag wint, onmiddelijk wordt ondermynd en gelasterd. ft Ik strijd met open vizier en werk niet onderduims. De vergadering der Demokraten belooft interessant te zijn. Wanneer zal den tyd der kwakzalvers en der kazakkeerders eens uit zijn BERICHT. De belangrijke gebeurtenis sen dezer laatste dagen hebben al onze beschikbare plaats ingenomen, zoodat wij ons verplicht zien ons artikel voor de tram kwestie te verdagen. De vriend die ons het artikel zond zal wel zoo goed zyn ons te verontschuldigen. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 11 Juni 1911, M. Van Calenberg, Leopoldstraat.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2