Zondag 18 Juni 1911 Prijs 3 centiemen h,et nummer Zesde Jaargang Nummer 2o De Val van 't Hlinislerie. 'u Goeië leerling Het grool zedenschandaal Het Nieuw Ministerie. Tu quoque, ïili mi De 4 partijen in den Gemeenteraad. Tist de Vrijver of de heilige mail van Lede. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Annnnn.n Gewone 15 centiemen f Prijs der Annoncen j Reklamen centiemeil j per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, 17 JUNI 1911. Het wetsontwerp Schollaert zal en moet er door, kon men alle dagen lezen in de klerikale bladen; de nieu we schoolwet zal in October toegepast worden, verzekerden alle klerikale sprekers. Ze zeiden er is geen beweging in het land, geen oproer, geene onlusten, het volk blijft onverschillig. 't Zou hun deugd hebben gedaan nog eens in 't volk te mogen doen schieten, nog eens ramp, ellende en rouw te kunnen zaaien onder de anti klerikale bevolking. Maar de ontroering was er niet min der diep om, de kalmte jt oppositie verried den vasten wil, geen uitda ging van geweld te beantwoorden maar tevens den vasten wil de grond wet en de vrijheid niet te laten ver krachten. M. Woeste was de eenige man der rechterzijde die den misslag afkeurde, maar overmoedig, wou noch goever- nement, noch klerikale partij hem dit maal volgen de fanatieken van 't kle- rikalism waren ditmaal fanatieker dan M. Woeste zelve en dreven het goe- vernement tot het plegen van den aan slag tegen grondwet en volk. De wet van 1895 was de wet van M. Woeste en deze zou ons langzamer hand gebracht hebben tot het stelsel der algeheele meesterschap van pries ters en kloosterlingen over het volks onderwijs Inderdaad, het grootste deel der meisjesscholen is nu reeds aan nonnen toevertrouwd, het getal kloosterlingen in het onderwijs is sedert 1884 met 5000 vermeerderd, de officieele nor maalscholen leveren schier geene di ploma's meer af, zoodat zelfs de offi cieele scholen, klerikale opvoedings gestichten zijn geworden, waar bij voorkeur slechts klooster-krr aturen dienst doen, velen met het eenige doel, de partijschol en te bevoordeeligen te gen het officieel onderwijs. Ja, de wet van 1895, was de wet van Woeste eene echte jesuietenwet, hare uitwerking is langzaam maar zeker, zonderde gemoederen van 'tvolk al te veel te ontroeren. Daarbij wordt de uitwerking der wet nog versterkt, door de toelagen welke op breede schaal verleend worden aan allerlei klerikale inrichtingen, die van scholen slechts den naam hebben, en aan de kloosters, gelijk het millioen verleden jaar gestemd door de klerikalen, M. Pieter Daens in begrepen. Toen Woeste, daags voor den val van het ministerie, zijne wet verdedig de, wist hij wel wat hij deed hij weet, de fanatieke man, wat {ijne wet waard is en hij zag het gevaar der uitdagings- wet van Schollaert beter dan iemand, omdat hij zelve in 1884 ondervonden heeft dat haast en spoed gelden goed is, daar hij ongeveer in dezelfde omstan digheden toen verplicht werd zijn ont slag te nemen. Maar voor de klerikalen, Pieter Daens inbegrepen, ging de verpaap- sching van het onderwijs niet snel genoeg de Schoolhaat-wet, ten min ste het princiep ervan moest er door, kost wat kost Al de klerikale gazetten vallen Woeste nu aan, die van Pieter Daens inbegrepen, welke in zijn Land van Aelst schrijft deTaal van M. Woeste was fernijnigze schelden op hem, hij is den zondenbok geworden van al de dompers Pieter Daens inbegrepen, die hem in 1884 als een held, als een redder van Kerk en partij ophemelde. M.Woeste de noodlottige man, heeft kwaad genoeg berokkend aan land en volk opdat wij hem niet beklagen zou den en het ook niet doen, loontje komt vroeg of laat om zijn boontje, dat on dervindt hij thans en den ezelsstamp hem door Pieter Daens gegeven de taal van Woeste is fernijnig, doet ons schaterlachen en zal veler oogen doen opengaan de onderwijzers vijand van 1879 is fanatieker dan Woeste. M. Woeste is de zondenbok. De klerikale partij moest iemand hebben om hare gramschap op uit te oefenen, hij krijgt de dikste steenen, de rest is voor koning Albert en de koninklijke famillie. Moest Woeste thans in Aalst komen, men zou voorwaar geene triomfbogen meer oprichten met het opschrift Aalst aan Woeste Oh, neen, verre van daar. En nochtans weten de klerikalen zeer goed dat het Schoolhaat-ministerie niet gevallen is door de schui l van Woeste, maar voor de krachtdadigheid en de eensgezindheid der oppositie in zake onderwijs. Terwijl ik dit artikel schrijf is het klerikaal ministerie nog niet herplaas- terd, er zijn te veel arrivisten onder de partij dergenen, die achter den talent- volsten onzer bestrijders roepen verken te veel nulliteiten, te veel nijd, te veel afgunst. Maar dit mogen we verklaren wel ke ook de samenstelling zij van het nieuw klerikaal ministerie, het zal den dieperik in zoodra het wagen zal met eene heromgewerkte, of vermomde schoolhaat-wet voor de pinnete komen. We zijn Schollaert er dankbaarheid voor verschuldigd, dat hij de oppositie het bewustzijn heeft gegeven harer sterkte voor thans en voor de toekomst. De klerikalen, Pieter Daens inbe grepen mogen hemel en aarde verroe ren om eene wet te bekomen, kleri- kaalder nog dan die van 1895, de op positie der wetgevende Kamers, ge steund door de antiklerikalen van ge heel het land zal zeggen non possumns 'ten kan niet zijn, genoeg verpaap- sching en kloosterverrijking, genoeg met het klerikale stoom-achterwaarts, het wordt tijd, den handboom te lichten en vooruit te stoomen. Dat zullen de klerikalen wel onder vinden, zij hebben hun eerste krak ge had, en 't is een gevoelige By 't uitkomen der Kamer, wanneer 't ministerie zyn ontslag gaf, liet een kleri kaal volksvertegenwoordiger voor Leuven, een edelman, ridder de Wouters d'Oplinter ge moet maar ridder zyn om zulke bees tigheden uit te spreken zich de volgende woorden ontvallen Dat varken van 'ne Woeste 1 Die smeerlap 1 't Ventje zit pas eenige dagen in de Kamer en hy spreekt al, in de perfectie, de nieuwe parlementaire taal 1 Hy is spoedig op de hoogte Dat Oplinterke moet, verduiveld'ne goeië leerling zijn 't Schijnt nu dat de Wouters d'Oplinter het gezegde loochent, maar La Chronique die de eerste 't voorval bekend maakte, houdt die gezegdens staan. Verleden week repten wy een woord over het wraakroepend zedenschandaal van het bisschoppelijk collegie te Hasselt. Ziehier nu een volledig relaas van die vuile historie, volgens onten goeie en moe dige-confrater De Toekomst van Lim burgdie de eerste de smerige feiten bekend maakte in liet bisschoppelijk collegie TE HASSELT. In een van de laagste klassen van die klerikale school troonde als professor een zekere W.... te Genck geboren. Hem was de opvoeding toevertrouwd van meer dan dertig kinderen van 6 tot 8 jaar oud. Vóór drie weken was een manneken van zyne kla6 bleek en lydend. De ongelukkige ouders kenden weldra de schrikkelijke waarheid. De leeraar W... een smeerlap van de eerste klasse, had het kind bezoedeld en mishandeld. De vader, wiens verontwaar diging ten top gestegen was, liep naar het collegie, vloog de trappen op, de kamer van het beestig mensch binnen en gaf de kerel eene ferme afranseling. Het schandaal, de etterbuil was uitge broken. Het was een geloop in en uit het collegie, by de ouders van de kinderen, by de geeste- teljjkeen wereldlyke overheden. Het schan daal moest, kost wat kost verborgen blyven. De vuile vent kreeg order de plaat te poetsen en het land te verlaten. Helaas 1 Hij had niet op één, maar op twee, drie, vyf, acht, tien, twintig, dertig, ja op meer kinderen van zyne klas zyne vuile praktyken gepleegd. Onder die omstandigheden was het onmo gelijk het geheim te bewaren. Ook kenden vele menschen twee, drie dagen later het schandaal van het collegie. Door bedreigen en smeeken dorst geen enkele vader van de mishandelde wichten eene klacht by het parket indienen. Zelfs had een vader, wiens ambt het is de justi- cie in te lichten, den moed niet, werkend op te treden. Het ging zoo verre dat ons weekblad De Toekomst van Limburg door eenige hooggeplaatste personen vriendelijk met rechtsvervolging bedreigd werd. Verder riep oen pilaarbijter overal uit Dat De Toekomst oppasse, of ie zou er leelyk kunnen tegenvllegen. 't Is dan dat De Toekomst, die recht en rechtvaardigheid voor Jan en alleman eischt een. artikeltje opnam om iedereen tot het vervullen van zyne plichten aan te manen. Verleden zaterdag was het ware processie by onzen drukker-uitgever om het blad te koopen. Dit artikeltje cn verder het nieuws dat de vuilaard in het land gebleven was in plaats van in de vreemde te vluchten, toonden dat aan geheimhouden niet meer te denken viel. Ook werd de sater 's anderendaag, ver leden Zondag, te Brussel aangehoudendes Maandags nier door den Procureur des Koning? onderhoord en achter de grendels gedraaid. Volgens nieuwe inlichtingen duurden de zwyneryen reeds meer dan een jaar. De kin deren werden in het bijwezen van gansch de klasse bezoedeld. Zyne lievelingen bracht het varken in zijne kamer. Men gruwelt als men denkt aan de monsterachtigheden die hij er pleegde. Vier-en-derti<* kinderen op zes-en-dertig werden mishandeld Eenige cominentariën. Een Fluitjesgeneraal. Eenige klerikale pierewaaiers, geniepige kapellep...., schijnvrome b... kletsers en spinagiestekers beweenen de vlucht van hun fluitjesgeneraal en dragen sinds dan een rouwstrik je. Wanneer vernielt het vuur des hemels dit nieuw Sodoma Van de scholen met God en zonder zedenverlos ons Heere Het aantal scholen waar smeerige broer- kens en vuile fanatieken het lichaam, den geest en de ziel van het kind besmeuren, groeit van dag tot dag aan. De kinderverprossers leeren er God ken nen en vieren er hun duivelsche driften bot op onnoozele jongskens en meiskens. Ze zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind Zoo huilen de klerikale d weepers en dom persgazetten. Zoo schuimbekte onlangs, in eene katholieke meeting voor de nieuwe schoolwet, de held van den dag, de heftige professer van de vrye iiefde. De geuzenschootmeesters, zooals zy de brave gemeenteonderwijzer noemen, zyn uit Limburg verdwenen. 't Zyn paters en broerkens by de vleet en hunne slippendragers, die de schoone ziel van 't kind kneden. Ook werden er nooit zoovele meisjes ver kracht, nooit gaven zoovele zedenschanda- len zulke verderfelijke ergernis. Er gaat geene week, geene zitting op onze tribunalen voorby of smerige zaken worden er met gesloten deuren afgehan deld. De ziel van ons volk is duister, vuil, zwaar en grof geworden en heel gesteld om in den stinkpool der onkuischheid te verzuipen, Godvruchtige leugen. Een leerling van een der hoogste klassen vraagde Maar, Mijnheer, waar is professor W... naartoe?.. Hy is weggeloopen met eene slechte vrouw !fl? Ten gevolge van zyne eigene bekentenis sen, werd verleden Donderdag het aanhou- digingsmandaat tegen den plichtige be krachtigd Vóór acht dagen hebben de leerlingen van 't bisschoppelijk collegie De Toekomst gekocht en.., aan hunne ouders binnen en buiten de stad gestuurd. Bolwasschingen. Toen in 1Ö10 het.;vuil broerken van Tes- senderloo een meisje bezoedeld had in het klooster, waar hy het wicht gelokt had, deed burgemeester Janssens, ridder van de Leopoldsorde, niets om de vlucht van den slechterik te beletten. Daarom kreeg die felle burgervader eene felle berisping van het tribunaal. In het zedenschandaal van 't S* Jozefs- Collegie zyn er nog eens wereldlyke over heden die verdienen eene ferme bolwas- sching te krygen. N. D. R. Wat denkt M. Daens over dit zedenschandaaal in een vry onderwijsge sticht Zal hy geen enkel woord van afkeur vinden om dien kristelyken Sater te schand vlekken. Ah ware de Sater een officieel onderwijzer, dan hadde M. Daens reeds zyn pen gescherpt om'tonderwijs zonder God in den persoon van den vuilbaard af te breken en te verdoemen 1 Ziehier de samenstelling van het nieuw Ministerie 1. M. de Brocqueville van Turn hout, volksvertegenwoordiger, hoofd van het nieuw Ministerie Spoorwe gen maakte ook deel uit van het ministerie Schollaert. 2. M. Poullet van Leuven, volks vertegenwoordiger Schoone Kuns ten en Wetenschappen. 3. M. Van de Vyvere van Gent, volksvertegenwoordiger Openbare Werken en Landbouw. 4. M.Carton deWiart van Brussel, volksvertegenwoordiger Justitie. 5. M. Davignon van Verviers, volks vertegenwoordigerBuitenland- sche zaken maakte deel uit van het ministerie Schollaert. 6. M. Hellebaut generaal, is noch volksvertegenwoordiger noch Senator Oorlog maakte deel uit van het ministerie Schollaert. 7. M. Hubert van Bergen, senator, Nijverheid en Arbeid, maakte deel uit van het ministerie Schollaert. 8. M. Berryer van Luik, senator Binnenlandsche zaken, maakte deel uit van het ministerie Schollaert. Van die acht ministers zijn er vijf die uit het oud weggejaagd ministerie in't nieuw ministerie zijn geslibberd. Dat nieuw ministerie is er niet beter om. Hoe de verschillende ministerieele zetels toegewezen worden vraagt ge misschien. Ja, dat is eene moeilijke vraag. Eerst en vooral was 't moeilijk ministers te vinden onder de politiekers van iets meer dan den minsten rang, want al de klerikalen zijn er gretig naar en de Brocqueville moest afrekenen met de verdeeldheid onder de klerikalen, de aanmatigingen der verschillende groepen en de invloed welke de ouden nog altijd bezitten. Na lang ziften en schiften heeft hij het noodige aantal minnen van buig- zamen wil bijeen gekregen vele mis noegden hebben er nevens gegrepen, vele eerzuchtigen moeten in stilte hunne teleurgestelde hoop verkroppen. Als nu de acht nieuwe mannen er zijn wijst men de verschillende posten aan. M. Hellebaut is de eenige minister welke den post bekleedt die in zijne bevoegdheid valt vermits hij een gene raal is. Maar bij de klerikalen komt er dat niet op aan, bij hen geldt de leus wien God het ambt verleent, geeft hij ook het verstand en met de permissie en benedictie van Monseigneur Mer- cier, zal de nieuwe octuor, zich na enkele bijeenkomsten aan de Wetge vende Kamers voorstellen als het kruim der klerikale partij, als de eeni ge vroede mannen, die de Staatsboot naar de veilige haven zullen schippe ren. Laat ons afwachten met welk pro gramma het herpleisterd ministerie zich voorstellen zal. Als we zien, dat degenen, die in het voorgaand minis- teire schitterden door hunne onbe kwaamheid en hunne driestheid zich aan hunnen zetel hebben geklampt als krammen aan een gescheurden pot is er niet veel goeds van te verwachten. Eene zaak weten wij, die acht minis ters zijn de handlangers eener partij, die de minderheid heeft in het land en door bedrog de meerderheid blijft in de Kamers. En zoo 't waar is, dat dit herplaas- terd ministerie het wagen zal, de Schoolhaatwet onder een anderen vorm weer op te disschen, mag het er op rekenen door de antiklerikalen op even gezwinde wijze ook buitenge- wipt te worden. Toen, de val van 't Ministerie aan de Kamer hekend werd gemaakt, steeg er, van de zetels der klerikale meerderheid een oorverdoovend gehuil op, dat men wou doen doorgaan als een applaus voor den gevallen ministers hoofdman Schollaert, maar dat werkelyk een kreet van haat en woede was gericht tegen staatsminister Woeste. Een lompe boerenvlegel uit 't land van Oude naarde stak zelfs tien pond vuist onder den neus van den gryzen hoofdman Niemand, van de rechterzijde, dacht er nog, op dat oogen blik, aan de groote dien sten door M. Woeste aan zyne partij bewe zen maar ook aan de mannen dier party. Onder deze die meehuilden tegen den kle rikalen leeuw, door de omstandigheden ten gronde geworpen, tijdelyk onmachtig, telde men M. Moyersoen M. Moyersoen voor wie M. Woeste is ge weest een tweede vader 1 M. Moyersoen die zonder M. Woeste niets ware geweest 1 M. Moyersoen die, dank aan M. Woeste, is geworden een politiek menneke en een goudvinkske M. Moyersoen ook heeft medegehuild tegen M. Woeste, hij was by de bende die 't gevallen partyhoofd heeft uitgejouwd als een ellendige verrader, op zyn zetel heeft laten zitten, alleen en verlaten als een poli tieke pestlijder welken men vluchten moet 1 M. Moyersoen heeft M.Woeste toegebracht «den stamp van den ozti Tu quoque, fili mi A. P. Men zegt en men leest h< t reeds in de welingelichte dagbladen dat het nieuw mi nisterie de eenmaking der kieswetten op zijn programma zal brengen. De katholieke ministers gevoelen overigens dat er up't ge bied der kieswetten zich eene verandering opdringt en dat de tyd voorbij is dat ze nog langer mogen steunen op het kiesbedrog en op de ongewettigde voordeelen die ons he dendaags kiesstelsel hen verschaft. Ze zyn overal de kleinste in getal en nochtans heb ben ze in de Senaat, Kamers, Provincie en Gemeenteraad de meerderheid dat is eene onrechtvaardigheid die moet verdwijnen die toestand is eene tegenstrijdigheid met het artikel der grondwet dat zegt Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Geloof nu toch niet dat onze ministers do eenmaking der kieswetten zullen doen stem men uit loutere liefde der rechtvaardigheid O neen, maar ze hebben bestatigd dat er in de groote steden, tengevolge van het hate lijk wetsvoorstel Schollaert, dat de mil- lioenen in de kloosterkassen zou doen rollen hebben, er eene on verbreekbare overeen komst en verstandhouding tusschen libe ralen en socialisten is ontstaan en ze weten dat de antiklerikalen aldus vereenigd eene macht uitmaken waaraan ze niet kunnen weerstaan ze weten maar al te goed dat de antiklerikale partyen volstrekt verandering willen in de onrechtvaardige kieswetten en dat ze om daartoe te komen alle wettige middelen zouden gebruiken en namentlyk het sluiten van KARTEL voor de geineen- tekiezingen in alle groote steden dat ware het middel om geen enkele klerikaal aldaar meer op de stadhuizen ,te zien zetelen en 't ware dus ook 't middel om van de kleri kalen eene verandering in de kieswet te bekomen. Onbetwistbaar is het dat in de laatste weken de gedachte van 't kartel in de groote steden veel aanhangers gewonnen heeft. Ziedaar dus waarom het nieuw ministerie de eenmaking- der kieswetten zal verwezent- lyken ze zullen de 4' stem afschaffen de ouderdom zal gebracht worden van 30 op 25 jaar en 't verblyf van 3 jaren op 1 jaar daarenboven zou de volstrekte evenredige vertegenwoordiging toegepast worden. In afwachting van de stemming der een making zullen de gemeentekiezir.gen uit gesteld worden tot 1912. Dat is reeds een eerste stap, doch de klerikalen zullen ons daarmee niet kunnen in slaap wiegen we zullen aan dat been niet blyven knagen; we willen eenegarische rechtvaardige kies wet, gesteund op de algeheele gelijkheid. En we zullen dat verkrygen, want zooals olie komt de rechtvaardigheid altyd boven I Deeerrmakingder kieswetten is de eerste piket, geplaatst op den weg der rechtvaar digheid, en, hi r in Aalst z.»oals in alle andere steden en gemeenten zal ze voor uitwerksel hebben dat allo g. zindheden in den gemeenteraad plaats zullen vinden. Weldra dus zal tot het verleden belmoren den tijd dat eenige fanatieke branders die tegelijkertijd ook heel goei rekenaars en plantrekkers zijn, hier in alles en over alles den baas spelen niet de goedkeuring van eenige kortzichtige en altyd gehoorzamende gemeenteraadsleden die nooit den bek ope nen, dan om JA te zeggen wanneer er boule vards, straten en wegen moeten getrokken worden door de eigendommen van d'een of d'ander geldzuchtige goudvink, om JA te zeggen wanneer de lasten moeten ver meerderd worden en 0111 telkens NEEN te zeggen wanneer er iets ten voordeele van 't algemeen wórdt voorgesteld. De vertegenwoordiging der vier partijen, in evenredigheid van elks macht zal in onze stad meer eerlykheid doen heerschen en zekere slimmerikken alleen zullen er door verliezen. Doch die gansche eerlijke evenredige ver tegenwoordiging, gesteun.! op algemeen stemrecht, zal ons nooit door een klerikaal ministerie gegeven worden. Dat zal de taak zijn van het antiklerikaal ministerie dat uit de algemecne kiezingen van 1912 zal ontstaan. Heeren plantrekkors uwen tyd begint te korten, wilt ge nog eenige nieuwe straten, door uwe eigendommen, doen stemmen of eenige nuttelooze kassei werken doen uit voeren, ge moet u haasten Een nieuwe wonderdoener heeft zijne macht veropenbaard in den land.' van Aalst gemeente Lede, wjjk Vogelenzang. Van heinde en ver komen de lijdende menschen tot hem te voet, in hondenkar in rijtuig en automobiel die uren en uren moeten wachten eer het hunne beurt is om door den heiligen man van Lede ontvangen behandeld en genezen te worden. Jan Baptist Govaerts, in de wandeling ge noemd zotten Tist of de heilig- man van Lede of Batist de Vrjjver, werd geboren den 1 Januari 1844 ten 0 uren 's lunrgends, hIj is dus 00 jaren oud. of juist tweemaal zoo oud als Onzen lieven Heer Jezus Christus, den gruoten Ver leaser der inerischheiil, toen hg stierf aan 't kruis.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1