■j r-J Tentoonstelling Zondag 9 Juli 1911 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 28 van AALST. Open alle dagen van 9 tot 12 uren en van 2 lot 6 uren. Inkomprijs 23 centiemen uitgezonderd 's Zaterdags en's Zondags 10centiemen. Het Liberaal Schoolprogramma. Open brief aan den heer Petrus Daens Oh lala M. Petrus. De kiezingen in October. )rie millioen voor de onderwijzers. Van de scholen zonder God Vergadering der Liberale Linkerzijden Leest en verspreidt De Volksgazet DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 Ir. 'voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. L? VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen j karnen 75 centiemen Per dr»kregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 Irank de regel. AALST, 8 JULI 1911. (Vervolg). IV De liberalen vragen dus, gelijk ik het in mijn vorig artikel zeide, eene degelijke organische wet op het lager openbaar onderwijs maar dit is hunne eenige betrachting niet, ze willen te vens eene goede wet op het verplicht onderwijs. Wat moet die wet zijn op den leer plicht Het is in de eerste plaats noodzake lijk, dat zij ernstig weze het is te zeggen, dat de wet op het verplicht onderwijs de onontbeerlijke bepalin gen en bekrachtigingen moet bevatten, om al de kinderen van 6 tot 14 jaren de weldaden te doen genieten van een goed lager onderwijs. Het is ook noodzakelijk, dat zij de vrijheid van den huisvader in de keuze der school uitroepe, en de werkelijk heid dier vrije keuze waarborge. Daarom is het onontbeerlijk, dat de wet zelve bepaalt, dat de verplich ting van schoolbezoek even goed en in dezelfde voorwaarden kan vervuld worden in de vrije scholen als in de openbare officieele scholen. Dit is ons rechtstreeksch antwoord op de leugenachtige bevestigingen van M. Daens, als zouden wij het bezoe ken der officieele scholen verplichtend willen maken vooral de kinderen. Ten slotte zal het kosteloos school bezoek, onverschillig welke school de vader voor zijn kind kieze, verzekerd worden ten minste aan al de behoef tige kinderen. Ons schoolprogramma kan dus sa mengevat worden in deze vier zinnen 1) Inrichting op de volmaakst mo gelijke wijze van het openbaar, offi cieel, lager onderwijs. 2) Volstrekte eerbied voor de vrij heid van Onderwijs. 3) Leerplicht met vrije keuze der school. 4) Kosteloosheid van het lager on derwijs ten minste gewaarborgd aan alle arme kinderen. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger 29 Juni 1911 Volksvertegenwoordiger van het arrondissement Aalst. Hebt gij er over nagedacht, Mijn heer Daens, Jat ik het recht heb u te zeggen, dat Gij in uw strooibriefje een gesprek aanhaalt dat nooit heeft plaats gehad, dat ik het recht heb u van on waarheid te beschuldigen, zoolang Gij de naam van dien naamloozen liberaal niet zult genoemd hebben. Wat meer is, die liberaal is een denkbeeldig wezen door u uitgevon den,ol zoo het geen denkbeeldig wezen is, is 't een slimmerik die bij zich zelve zal gezeid hebben, dat gij in de hui dige omstandigheden uwen invloed bij M. Schollaert en bij het klerikaal goevernement honderd duizend maal grooter moet zijn, dan mijn invloed Aanvaard, M. Daens, mijne oprechte groeten J. RENS, Lib. Volksvertegenwoordiger van Aalst. 5 Juli 1911. Onze medewerker A. P. in zyn artikel Uit den Reuzenstrijd herinnert ons den belangrijken rol welken gij, in fanatiek- klerikaal opzicht, gespeeld hebt in den ha- telyken oorlog welken gy, met uwe poli tieke broeders van toen, van 1879 tot 1884, gestreden hebt tegen het officieëel onder wijs, tegen de scholen zonder God en de meesters zonder Geloof zooals het toen ten tyde, valsch en logenachtig heette wanneer er, in klerikale monden, van offi cieele scholen of officieele onder wijzers spraak was. De feesten hier, den 15 October 1905, met de medehulp van stadsoverheid en, er valt weinig aan te twijfelen, van stadskas ge vierd, waren de verheerlijking van dien schandigen, laffen oorlog, van paap en kas teelheer tegen den nederigen dorpsonder wijzer, de verheerlijking van alle deze die, van 79 tot 84, de oneerlijkste wapens heb ben gebruikt tegen 'tofficieel leeraarskorps, de verheerlijking dus ook van u, M. Petrus, wiens vrome daden uit den vervloekten schoolstrijd door Cieske Fiks den 15 October 1905 zoo zeer zyn opgehemeld geweest. Doch aan de verheerlijking van den Reu zenstrijd zooals de overboord geworpen hoofdopsteller van De Volksstemdien klerikalen sluipoorlog durft noemen, hebt gij, M. Petrus, geen deelgenomen. Gy hebt wel gewacht die dagen van wee en rouw te herinneren en op te hemelen. Uwe hou ding, in October 1905, heeft genoeg doen zien dat gy niet sympathiseerde met de ver- heerlyking van die schanddaden, ja, dat gy schaamte en berouw gevoeldet over den hoofdrol welken gij in den schooloorlog hebt en onder de warme dekens van Schollaerts bed, zijn inquisiteurs-instinct woester dan ooit herleven. En niemand, die hem vroe ger en nu van dichtbij heeft gekend, is over die herleving verwonderd geweest zyne redevoeringen in het laatste schooldebat en over de verklaringen van 't nieuw mi nisterie, zyn de paraphrase van het maar al te wel beruchte van de scholen zon der God en de Meesters zonder Geloof, ver los ons Heer waarmede hij vroeger zoo schandig schermde. En men kan het den man van nu af reeds aanzien dat hy, het onderwijzerskorps bedoelende, bereid is te roepen «Wat officieel is, crimineel is slaat dood Want Priester Daens is niet meer Mijnheer Daens, Gij hebt op duizenden exemplaren een soort manifest rondgedeeld, be stemd om uwe houding tijdens de laatste parlementaire gebeurtenissen te verrechtvaardigen en u zeiven op te hemelen. Gij hebt het zeer behendig geacht in dit manifest gluiperig weg den volgenden zin te lasschen Niet lang geleden een liberaal komt mij iets verbeken. Ach, egde ik, ge liet mijn portefeuille vol brieven, waarom gaat ge niet bij M. Retis Maar was de ant- woord M. Rens doet niets. Gelooft gij, Mijnheer Daens, dat het zeer eerlijk is en vooral zeer moedig aldus een politieke tegenstrever aan te randen door tusschcn-geplaatste per sonen en hem zoeken te treffen door hen woorden in den mond te leggen welke gij heel wel weet valsch te we zen Het is dus zoo goed als beslist. De gemeentekiezingen zullen dit jaar plaats hebben op het gewoon tijd stip, dat wil zeggen in October eerst komende. Nogmaals zullen in een groot getal steden en dorpen de Belgen van min dan 30 jaren oud van hun stemrecht beroofd blijven, nogmaals zullen de nederigen verpletterd worden onder het gewicht der klerikale drie- en vier- stemmers, nogmaals zullen in al de gemeenten van minderen rang, de an tiklerikale partijen van alle vertegen woordiging beroofd blijven. De klerikale volksvertegenwoordi gers en senatoren zijn niet beschaamd over zulke beslissing, die godvruchtige lieden vinden het overheerlijk en ja, wellicht ook over-eerlijk aldus op schandalige wijze het overgroot getal Belgen te vernederen en te verlagen. Door bedrog blijft de klerikale partij welke minderheid is in het land, en kele stemmen meerderheid behouden de Kamer, die van Petrus Daens erbij gerekend door bedrog en valsch- heid willen zij in talrijke gemeenten hunne alleenheerschappij behouden, om ten bate hunner inrichtingen maar voort tot over de ellebogen in de kassen te kunnen zitten. Maar in October 1905 leefde priester Daens nog, hy zetelde met u in de Kamer, hy waakte over u zoo als een vader het doet over een kind dat gedurig aan den band moet worden gehouden omdat het anders zou misloopen. Toen gaven de slimste onder de klerikale politiekers der Kamer u nog geen pollen handjes by liberalen en socia listen alleen werd uwe wyn en olie ge kocht, by hen alleen, vondt gy steun, aan moediging en troost. Zoolang priester Daens daar was om u te leiden en op 't oog te hou den, liet gy u niet inpalmen door de kleri kale slimmerikken en gy bleeft, in schyn ten minste, een uiterst vrijzinnig afgevaar digde. Maar niet zoohaast was Priester Daens van het levenstooneel verdwenen of de kaart begon te keeren, De pollen handjes, de ma- moerkens van de uitgeslapen klerikale kamerleden waren by u willekom, gy waart er over gevleid in 't gezelschap van die groote heeren te mogen verkeeren.... en verleden jaar hielpt gy 't miljoen stem men voor de klerikale scholen, d. i. voor de miljoenryke bezitters van die scholen. Met de Paaschvacancie, van dees jaar, zyt gy eenige dagen de gast geweest van M. Schollaert op zyn kasteel te Vorst, en korts nadien keurdet gy de rechtsvervol ging goed, ingespannen tegen twee Ant- werpsche dagbladschrijvers die zich plich- tig hadden gemaakt aan eene politieke be tooging tegen over uwen gastheer vaD het kasteel van Vorst. De held uit Ciesken Fiks Reuzenstrijd kwam weer by zich zei ven. De man die, van 79 tot 84, in zyn Werkman en Land van Aelst, in zyne liedjes en schotschriften door zijn woord en zyne daden, in schoolraden en Comiteiten, de officieele onderwijzers en onderwijzeressen naar ziel en naar lichaam had helpen martelen en langzaam dooden, alleen omdat zy getrouw waren gebleven aan eed en plicht, de triestige dweeper voel de, onder de streelingen van eenige fynaards Maar nu is 't de plicht van alle anti klerikalen de dompers te doen voelen, dat ze zoo handelend met vuur spelen en hun rijk dan ook eerlang uitgebrand zal wezen, om plaats te maken voor een stelsel van politieke eerlijkheid en gelijkheid. De dompers willen hunne alleen heerschappij behouden in de gemeen ten en kralen wier bevolking in stoffe lijk en verstandelijk opzicht onder hun juk gebogen ligt, opdat er de nieuwere denkbeelden van beschaving en ont wikkeling niet zouden indringen, al ware 't slechts om hunne overheer- sching nog enkele maanden te rekken Welnu, met de maat waarmede zij hunne tegenstrevers meten moeten zij ook gemeten worden. In al de groote steden van Belgie en in al de gemeenten van eenig belang in de Waalsche provinciën maken de antiklerikalen het grootste deel uit der bevolking Brussel, Antwerpen, Gent Luik, Charleroi, Bergen enz. enz. en in die steden moeten de dompers door de verstandhouding tusschen alle anti klerikalen uit de gemeenteraden wor den gekegeld. Overigens die verstandhouding is een voltrokken feit in de voornaamste dier steden. Wat te Gent is geschied zal ook gebeuren in de andere groote steden. Het verbond van klerikalen en socia listen te Gent ligt in duigen, 't Was tijd, het heeft immers te lang geduurd en de dompers die het zeer goed en eerlijk vonden met de hulp der socia listen, op het stadhuis te dringen, bul deren thans als bezetene tegen het antiklerikaal verbond. Het doet ons genoegen te bestati- gen, dat Gent het voorbeeld geeft van de antiklerikale werking. En nu voorwaarts voor de kiezing van October. Ondanks ongerechtig heid, bedrog en valschheid, moet een ieder zijn plicht doen en den klerikalen vijand bekampen, met al de kracht en den moed welke er noodig zijn om de partij omverre te smijten wier over* heersching sedert 27 jaren ons land tot oneer strekt en schande. De klerikale omgetuimelde minister Schollaert, had, om zijn schoolwet door het onderwijzerskorps te doen aannemen, er als lokaas, de verbete ring van den toestand van diezelve onderwijzers in voorzien. Opperbest, was het antwoord van liberalen en socialisten, doch, zeiden ze tot den minister, legt een afzonder lijk wetsvoorstel neer betrekkelijk de vermeerdering der jaarwedden en we stemmen het met beiden handen tege lijk. Sinds dien is heel de schoolhaat-wet den dieperik in. En minister de Broqueville, het nieuw kabinetshoofd, dacht het heel slim en behendig, van in zijne ministe- riëele verklaring in te lasschen dat het goevernement wel zou zorgen, dat, ofschoon het nieuw wetsvoorstel in de sektiën achterbleef, de belangen van 't onderwijzerskorps daardoor niet zouden benadeeligd worden. Die verkla ring is in dovemans oor niet gevallen. Als gevolg daarop hebben de gewezen onderwijzers die in de Kamers zetelen de heeren Berlo{, Allardensocia listische volksvertegenwoordigers, M. Buyl liberaal en de heer Masson (libe raal) en Royer (socialist) de gelegen heid gegeven aan het klerikaal goever nement en zijne meerderheid, om bij de bespreking der begrooting van kunsten en wetenschappen door daden te doen zien dat ze wel oprecht zijn tegenover al die volksjongens die van 't onderwijzendkorps deelmaken. Zie hier letterlijk het amendement dat die heeren, nedergelegd hebben Art. 68 Het krediet voor 't la- ger onderwijs vermeerderen met 5,500,000 fr. ten einde de jaar- wedden van 't onderwijzend perso- neel in de lagere gemeente en aan- genomen scholen te brengen tot het beloop spruitende uit een barema opgemaakt alleenlijk op steun der jaren dienst en toepasselijk op alle wereldlijke onderwijzer, hulponder- wijzer, onderwijzeres en hulponder- wijzeres dit barema waarvan het minimum 1500 fr. zou zijn, te vermeerderen met 50 franken per dienstjaar durende 50 jaren, ten einde tot het maximum van 3000 fr. te komen na 30 jaren dienst. We zijn nieuwsgierig te weten welk onthaal de klerikalen aan dit zoo rechtvaardig en klaar voorstel zullen doen. Zullen ze met hun gewoon deuntje durven voor de pinne komen Er is geen geld wanneer ze langs nen andere kant, gereed waren, hadden de oppositiepartijen er zich niet tegen verzet, 20 millioen in den over zadelijken geldzak der nietsdoende kloosters te smijten. En de antiklerikalen die de gemeen te en aangenomen wereldlijke onder wijzers in hun amendement op denzelf den voet stellen zal M. Pieter Daens nu nog durven beweren dat de libe ralen leugenaars en huichelaars zijn ging voor het gansche land en voor de ver kiezing der Provinciale Raadsled^!, 25 jaar, 1 jaar verblyf en eene tweede stem aan alle huisvaders van 35 jaar Overwegend dat, indien sedert 1906 de eenparige overeenkomst der liberale linker zijde bestond, voor wat de politieke gelijk heid betreft, een der besluiten, aangenomen voor de gemeente- en provinciale kieswet (dubbele stem voor den 35 jarigen leeftijd) nochtans verschil van zienswijze heeft verwekt Overwegend dat alle pogingen moeten strekken om zoo haast mogelijk de klerikale Regeering te doen verdwenen, die het land sedert 27 jaar verdrukt en eene regeering moet tot stand brengen die de vrijheid van geweten zal eerbiedigen en ook eene echt demokratische politiek zal invoeren Overwegend dat die uitslag slechts kan verkregen worden door een nauw verbond van het gansche liberalism en door eene samenloopende werking der partyen van de oppositie Overwegend dat. zooals de verklaring van 1900 zegde, 't meervoudig stemrecht eene bron is van onafzienbaar bedrogen dat 't onmogelyk is het te bekampen en het de klerikale Regeering aan het bewind houdt Bekrachtigt de voorgaande besluiten en verklaart toe te treden tot het Zuiver Alge meen Stemrecht, vereenigd met de voue- dige Evenredige Vertegenwoordiging, zon der voorwaarde van cyns of andere meer voudigheid aan 25 jaar, een jaar verblyf voor ae Gemeente, de Provincie en de Ka mer Doet een beroep op den geest van eens gezindheid en solidariteit van de liberalen van het gansche land om dit besluit krach tig te steunen en de klerikale macht in de aanstaande kiezingen te verpletteren. Betooging. De linkerzijden hebben nog beslist in korps de grootsche betooging van 15 Oogst by te treden en de meesters zonder geloof, Bewaar ons, Heer Te Oostham, naby 't kamp van Beverloo, heeft een jongeling van 23 jaren, vermoede lijk bygestaan door zyne moeder, zyn wetti gen vader op de afschuwelijkste wyze ver moord. Oostham ligt in de Limburgsche kempen, in dat gezegend oord voor de klerikalen, waar de pastoor nog alleen baas is op zyne parochie en waar al de scholen op streng godsdienstigen grondslag berusten. Uit die scholen met God en met zeer ;eloovige meesters komen er nochtans zonen ie hun vader op onmenschelyke wyze dooden, vrouwen die haren man door hare kinderen laten om 't leven brengen 1 De schoolwet van 1895 heeft deze van '79 gansch afgebroken. Sinds 26 jaren dus zyn er geen lagere scholen meer van dewelke de klerikalen kunnen zeggen dat zy zonder God zyn en gehouden door meesters zonder geloof Verleden week heeft de heer Vrederech ter van Aalst de 18 jarige M. D. afkomstig van de ultrakatholieke stad Roesselare, en thans verblijvende, doch zonder vaste woonst, in onze stad Aalst, waar 't lager onderwijs totaal in handen is van in den heer gekonfijte schoolmeesteressen, voor twee jaren ter beschikking van 't stadsbestuur gesteld, als belooning voor hare talrijke deugden. In welke school, by welke meesters heeft die maagd het onderwijs genoten. Belangrijke Verklaringen. De liberalen treden het Zuiver Algemeen Stemrecht by aan 25 jaar en 1 jaar verblyf voor Gemeente, Provincie en Kamer, Donderdag morgen hebben de liberale linkerzijden eene vergadering gehouden onder voorzitterschap van de HH. Neujean en Janson. De volgende officieele mededeeling werd aan de drukpers gedaan De liberale linkerzijden hebben eenparig de volgende verklaring gestemd Herzien hunne vroegere verklaringen van 21 December 1900 en 6 April 1906 Overwegend dat in de eerste van beide verklaringen, de liberale linkerzijden be vestigd hebben dat het noodig was te zamen de politieke gelijkheid door de afschaffing van het meervoudig stemrecht na te streven op alle graden van kiesrecht in alle kieswet ten, onder voorbehoud van de vrijwaring der vrijheid van de liberale leden die de meerderheid niet kunnen volgen Overwegend dat de tweede verklaring, aaogenomen by eenparigheid van stemmen en bestemd om de voorbehoudingen van vroeger te doen verdwijnen die zekere leden uitgedrukt hadden, besliste dat het Alge meen Stemrecht moest uitgebreid worden tot de Provincie en de Gemeente, aan de navolgende voorwaarden Volledige Evenredige Vertegenwoordi- Een belgische heer, over wien er heel weinig stichtende historietjes verteld wor den, is te Vósinet, niet ver van Parys, sinds een jaar vermoord. De misdaad is eerst in de laatste dagen ontdekt. Als vermoedelijke daders zyn aangehou den zekere Joris, van Lede, en zyne gewe- zene minnares, Margareta De 11.... 20 jaren oud. Sinds nagenoeg 20 jaren is 't onderwijs in de meisjesscholen van Lede door klooster- zustors gegeven: Zou Margareta De B.... eene leerlinge zyn uit eene dier door en door kristelyke scholen. En Joris De organen van M. Petrus Daens zeggen van hem dat hy, door zyn slecht gedrag sedert jaren zooveel verdriet heeft berokkend aan zyn vader (een alles zins braaf en deftig man, dat bekent De Volksgazet volgaarne) brouwer, katholiek Erovincieraadslid en schepene der gemeente ede. Zoo'n door en door katholieke vader zal voorwaar zyn zoon naar geene andere dan eene by uitstek godsdienstige school hebben gezonden, niet waar, M. Petrus Die zoon is dus geen vrucht van goddeloos onderwijs, niet waar, M. Petrus (Wordt voortgezet). A. P.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1