Zoo moet hel zijn. M. Rens in de Kamer. DE GAS. Betooging' te Brussel Park en Boulevards. NINOVE. Uit Sottegem. Belooging le Brussel C O i\ C E R T E N Willemsfonds. Mingelamangel. Logiemat*nen, lasteren, spotten, leu gens, aaphuichelaars, kluchtspelers, dwingelanden, godsdiensthaters, papen vretersoeldzak, liegen, drinken, srnee- ren, verbeesten cd nog andere. En zeggen dat die jongens al hun vernuft byeenleggen en er uren lang zitten op te broeien, om aan met een schrijven voor den dag te komen, waarby de taal van een zat vischwyf een echte komplimentje is. Wel jongens ge verdient alleenlijk com passie en we beklagen de werklieden die niets anders dan uwe domme proza te lezen krygen. Uit dat artikel willen we nochtans het volgende verwijt, dat Daar 't hoofd van de liberalen geslingerd wordt, aanstippen En het Volk weet ook, oh heeren aan- bidders van den geldzak, dat ge op waar dige wjjze de katholieke bewaarders op- volgt in propaganda middeltjes, zooals liegen, lasteren, dwingen, feesten, drin- ken en smeeren, iD een woord, het volk verbeesten. Voor wat den GELDZAK betreft, als de demokraten willen dan zullen we hen wel eens eene bedanking of een regu laten lezen wegens eene der talrijke sommen van vUf lionderd franken die destijds uit den geldzak der liberalen gekomen zijn. En wat nu 'f liegen betreft indien we daarover be- innen zouden we op zekeren dag ook eens e verbeterde historie van Jesnhel kun nen verhalen. Ga dus, jonge demokraten maar klein ver nuften, nog wat raad vragen by uwen baas, en spreek nooit van de koord in 't huis van een gehangene. Eenen die op d'hoogte is. Een zeer belangwekkend proces, eene erfeniszaak, was reede sedert geruimen tijd hangend voor de burgerlijke rechtbank van Luik. Het gold een legaat gedaan door wijlen inejuffer Urban Xivry aan haren gewonen biechtvader, den kapelaan A.,, en aan zeke ren W.., waarby deze als algemeene erfge namen van haar fortuin werden aangesteld. De natuurlijke erfgenamen der testament- maakster spanden een proces in, en vroegen de vernietiging van dit legaat, voorgevende dat hunne bloedverwante, bij het maken van haar testament, gehandeld had onder den invloed van zekere omstandigheden die haren wil niet vry lieten. De rechtbank heeft nu het testament nie tig verklaard en de verweerders tot de kos ten veroordeeld. Dit alles is zeer welof liever, het is maar gelijk het zijn moet, vermits de fortuin aan de rechthebbenden terugkeert. Dat is, ongelukkiglijk, niet altoos het ge val I Laat ons hier doen opmerken, dat de familie Orban de Xivry verre is van liberaal te zyn, en z\j echter niet geaarzeld heeft, het proces tot vernietiging van het testament in te spannen. Zy had ten volle gelyk 1 Manuel. M. i(rn« heeft in zitting van Woens dag 12 Juli de partijdigheid aangeklaagd waarmee de hospicie- en armgoederen, 't is te zeggen het fortuin van arme en zieke menschen, in zekere katholieke steden en dorpen bestuurd worden. Hy heeft onder andere den schandaligen verkoop aan de Capucienen op St-Job besproken en den ver koop van 't armgoed van Moorsel. Wij zullen zyne redevoering in een vol- génd nummer mededeelen. M. Hen* heeft in zitting van Donder dag 13 Juli gezamentlyk met M. Royer, een amendement aan 't bud jet van justicie ne- dergelegd luidende als volgt Alle vervolgingen die ingespannen worden wegens betaling van assurantie premièn of afkortingen van koopwaren die op krediet verkocht werden, en die onder de bevoegdheid van den Vrederech- ter vallen, zullen moeten gedaan worden, niettegenstaande overeenkomst van het tegenovergestelde, voor het vredegerecht van de huisvesting des vervolgden. En dat amendement werd nedergelegd om dat hedendaags vele menschen die soms voor 5 of 10 fr. vervolgd worden, zich daarvoor moeten begeven naar't Vredege recht van Brussel of andere verafgelegen e steden. Om dit amendement te rechtvaardigen verklaarde M. Reus In een jaar tyd ben ik door een 60 tal personen geraadpleegd geweest die naar Brussel geroepen werden v voor de betalingen van heel kleine som- men van 4 tot 5 fr. aan eeDe Fransche maatschappy, van wie de agenten de handteekening waarlyk afgeperst hadden. Ik kon nochtans aan die menschen geen andere raad geven dan te betalen om ver- volgingen en kosten te vermyden. a Dezelfde maatregel bestaat overigens reeds voor wat de landvetten en zaden be- treft, ook voor de werkongevallen en door ons amendement vragen we maar de toe- passing van dien maatregel voor al de Belgen in 't algemeen. De minister Carton de Wiart (die een christen demokraat is en met wien M. Daens thans zeer bevriend is) heeft dat zoo eerlyk voorstel van de heeren Rens en Royer van de hand gewezen. M. Ron* heeft in zitting van Donder dag 13 Juli er op aangedrongen dat men on verwijld de wet zou bespreken betrekkelijk de verhuring der landgoederen. Deze wet is geroepen, zonder inbreuk te maken op het recht der eigenaars, de pachters met wat meer rechtvaardigheid te behandelen en hun 't gebruik van. hun land voor eenige jaren te verzekeren terwyl dat nu maar van jaar tot jaar is in die wet is ook een opzeg voorzien van 6 maand voorop. We komen daar later op terug, doch van nu af houden we er aan te doen opmerken aan onze lezers, dat over die kwestie dry voorstellen gedaan werden, waarvan een door M. Rens, en dat de middensectie dat van onzen liberalen volksvertegenwoordiger het beste en volmaakste gevonden heeft. Dat zijn daden die een nuttig uitwerksel voor 't algemeen hebben. M. RENS babbelt niet tegen de sterren op Cü verkoopt geen zeever in pakskens. Verleden week in de Kamer van volks vertegenwoordigers verklaarde M. Persoons dat de kleine stad Lokeren jaarlijks met de zelfuitbating van de gasonderneming van 30 tot 40 duizend franken wintAalst telt ongeveef het dubbel inwoner» en is in uitgestrektheid min uitgebreid als Lokeren. Wy herhalen het, en het is ontegenspre kelijk, hier te Aalst zou de zelfuitbating iaarlyks 100 duizend frank winst opge bracht hebben. In Brussel heeft de gasregie in 1910 eene zuivere winst opgebracht van 2 millioen 618 duizenden 341 franken. En die overgroote winsten moeten ons niet verwonderen. InVerviers, wordt de gas uitgebaat door eene gasmaatsi happy wier kontrakt eindigt in 1910. Deze komt heden aan de stad het voorstel te doen van heden af de gas aan 10 centiemen den kubieke- meter te leveren indien haar 1 mtrakt voor 25 jaar verlengd wordt. En em koolput van Ougrèe, tegen Verviers, heeft een aanbod aan de stad Verviers gedaan de gas aan 5 centiemen te leveren. En die maatschap pijen rekenen natuurlijk op die basis nog veel geld te winnen. Hier in ons fanatiek Aalst, zullen de ver bruikers nog gedurende jaar do gas betalen aan lo centiemen ucu kubiek- meter. De bevolking onzer s ad neemt aan houdend toe, het verbruik der gas klimt in de verhouding der bevolking heden zou de stad 100 duizend franken per jaar gewonnen hebben, maar binnen 20 jaar zou die winst zich reeds verdubbeld hebben. En 't zijn administrateurs gelijk MM. Moyersoen, De Hert, Gheeraerdts en con- soorten die de bevolking van Aalst zou aan het roer der stad laten De gaskwestie alléén, het schandaligste miskennen der intresten der stad, zal met aanstaande Oktober den boel, die rot is, doen instorten onder den afkeer van de gansche verlichte bevolking. Onze stads financiën kon men redden, de stad kon wel vaart genieten de klerikale jannen plad- deren liever in de modder 15 Oogst. Alle demokraten dien naam waardig zullen deel nemen aan de betooging voor Algemeen Stemrecht en tegen de schanda lige Schoolwet van Sebollaert. De heer Notaris De Windt, liberaal gemeenteraadslid, heeft aan M. Petrus Daens den volgenden brief gestuurd. Onze lezers zullen kunnen oordeelen dat het verzet van M. De Windt tegen 't inrichten van park en boulevards volkomen gewettigd is. Hij wil onze stad naar den financiëelen afgrond niet leiden en hij wil ook de gedurige ver meerdering van lasten vermijden. Van zijn standpunt uitgaande heeft hij dui zendmaal gelijk Aalst, den 10 Juli 1911. Mijnheer Petrus Daens, In Het Land van Aelst van Zondag laatst, doet ge eenige bedenkingen over de stemming die in de laatste zittiDg van den Gemeenteraad plaats had wegens den aan koop van den grond voor het stichten van een PARK in den Osbroeck en zegt ge onder andere M. de notaris De Windt alleen stemde tegen. De Osbroeck ligt geschilderd vooreen Volkspark. Een stad gelyk Aalst moet zijn Alemeda of Volkspark hebben. Is 't niet schoon dat elke inwoner kan zeg- genIk heb eenen grooten bof en park voor my en myn familie alle dagen kan ik er in gaan wandelen en heb noch on- kost, noch zorg, noch moeite voor eenen hof die ter myner beschikking staat. Is 't zoo niet en moet elk zulke inrichtingen niet beschermen. De kosten zullen groot zyn, ja, maar de stad Aalst is volkryk en nyverig, Dat schryven stelt mij, by uwe lezers, in een totaal valsch daglichtik begryp Diet waarom ge zoo handelt ge zegt niet waar om ik tegen de inrichting van het park stemde, en ik verwacht van uwe goede trouw en ook van uwe liefde voor de waar heid, wantDe waarheid is het doel van uw streven, zegt ge iuuner, opdat ge in uw Land van Aelst dezen brief zoudt opnemen, waarin ik u zal uitleggen waar om ik, in de huidige omstandigheden, tegen de inrichting van het PARK en de BOULE VARDS ben. Tzij eerst gezegd dat ik, in grondbegin, niet tegen de verfraaiing der stad ben wan neer daartoe de noodige geldmiddelen be staan, maar 't is juist omdat die noodige geldmiddelen hier ontbreken dat ik het on zin acht, werken van luxe uit te voeren die er niet broodnoodig zyn en die voor onze medeburgers en bijzonderlijk voor onze wer kersbevolking geen verbetering noch op in tellectueel, noch op stoffelijk, noch op hygië nisch gebied medebrengen. Myn verzet is dus alleenlijk gesteund op den geldelyken kant der zaak en dat wil ik u bewijzen met eenige cyfers. Ik moet u vooreerst doen bemerken dat ik, als gemeenteraadslid, nooit eene stem ming wegens openbare groote werken zal uitbrengen, zonder te weten tot welke uit gaven en kosten die stemming de stad zal brengen en byzonderlyk wanneer erspraak is van werken wier uitvoering honderde duizenden franken zal vereischen, kan ik niet aannemen dat er door het Stadsbestuur aan de gemeenteraadsleden, die toch wel de gekozenen van het volk zijn, denk ik, geen uitgebreide uitleggingen en inlichtingen gegeven worden, hen aldus verplichtende eene stemming in het onbekende uit te bren gen en aan eenen persoon algeheele vol macht te geven om die belangrijke inrich tingen totaal naar zyne willekeurige goesting uit te voeren. Tot dergelyke onder geschikte rol zal ik my als gemeenteraadslid nooit schikken, en ik denk wel, dat gy, ook een gekozene van het volkmy daarin zult goedkeuren. Dergelyke rol aannemen, ware afzien van alle waardigheid en onafhanke lijkheid. Wat nu den geldelyken kant betreft zie hier eenige cyiers In de gemeenteraadzitting van 29 Decem ber 1910 waarbij er v< >r de eerste maal spraak was van park en lanen, werd er aan de gemeenteraadsleden gezegd dat die wer ken zouden kunnen uitgevoerd en betaald worden met dry leeningen die de stad opvol- gentlyk, naar volgens den vooruitgang der werken, zou moeten doen als volgt Een eerste leening van fr. 120,000 Een tweede leening van fr. 220,000 En een derde leening van fr. 100,000 Te zamen fr. 440,000 Waarvan de uitdelging eenen jaarlyk- schen last, durende zes en zestig jaren aan de stad zou mede brengen van 18,175 fran ken. Doch, Mijnheer Daens, ik heb op steun van zekere inlichtingen, die ik hier en daar ge nomen heb en my ook steunende in zekere mate op de kosten die de uitvoering van de Aeibrechtlaan aan de stad veroorzaakt hoeft, van mynen kant (en ik denk in derge lyke kwestiën een weinig kennis te hebben) de berekening gemaakt van de kosten van park en lanen (zooals ze voorgesteld werden) en ik ben tot den einduitslag gekomen dat er niet 440,000 franken noodig zullen zyn, maar wel ODgeveer fr. 560,000 Voeg daarby dat boven de eerste leening van 120,000,00 franken, de stad er nog 130,000 franken heeft by ontleend voor de uitvoe ring van andere openbare werken 130,000 Dus eene totale leening van frs. 690,000 In ronde cyfers dus ZEVEN HONDERD DUIZEND FRANKEN. Om die som nu terug te keeren zal de stad jaarlyks moeten betalen, durende 66 jaren aan 4,125% of 28,875 frank. Gelief nu ook op te merken, Mynheer Daens, dat ik u kan bewyzen, zooals een en een twee is, en zulks met de cyfers van het Stadsbestuur zelve, dat indien AL de open bare werken die hier in onze stad voor 1909 en 1910 voorzien zijn, uitgevoerd en betaald worden er daarvoor in de stadskas honderd duizend franken te weinig zou zyn. Ge ziet waar die groote lux® werken ons zouden naartoe leiden, byzonderlyk als men weet dat de stad volstrekt niet over de mid delen beschikt om die jaarlijksche lasten te blusschen, want ofschoon de vermeerdering van den 6 per cent eene meerdere ontvangst heeft bijgebracht van 56,000 franken, dan toch is er maar voor 1911 op hare rekening van jaarlyksche vaste ontvangsten en uit gaven een overschot voorzien van 20,000 franken. Hoe wilt ge dat de stad daarmee al die leeningen zou terugkeeren. Hoe wilt ge dan ook dat de stad indien ze het grootste deel harer inkomsten moet ver bruiken voor de uitdelging harer schuld, zou medehelpen aan de verbetering van den toestand harer talrijke bedienden, onderwij zers, politieagenten en werklieden en dat ze ook het hare zou bybreDgen om ambachts lieden en neringdoeners in den stryd naar eene betere toekomst ter hulp te komen. Ik denk niet dat ge eene nieuwe vermeer dering van lasten genegen zyt, want zooals de laatste vermeerdering zou onze werkers bevolking dezelve, door eene verhooging van huishuur, weeral voor een groot deel moeten uitzweeten. Ziedaar dus de voornaamste beweegrede nen die er my toe aangezet hebben tegen park en lanen te stemmen Mijn schryven is een weinig lang, doch ik hield er aan omstandige uitleggingen te geven, de zaak is belangrijk genoeg. Ik durf hopen dat ge voor de onderrichting uwer lezers zelf, niet zult weiger®n het in uw blad te lasschen. Aanvaard intusschen myne oprechte groe ten. Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid. Klerikale zedenpreek ers. Recht en Vrede is verbitterd op Jan en Alleman Hij verwyt de geuzen dat ze wordt een katholiek verdacht of beschuldigd van een schuldig feit, te rechte of ten onrechte seffens de koppen bijeensteken en helsche plannen smeden, om de zaak te doen gisten. Welke dwaling I Zoudt geniet meenen. gebenedyde vent, dat de zaak door haar zelf reeds genoeg gistzonder dat iemand er aan zou denken ze nog meer te doen gisten P Ook de katholieken krygen een veeg uit de pan Zij zyn de laatsten niet om naar steenen te grijpen voor sommigen zelfs worden dergelyke omstandigheden schoone gelegenheden om blyk te geven van hunne genegenheid. Rechtuit gesproken, de houding dier katholieken verwondert ons niet het minste, en versterkt ons daarentegen in onze mee ning dat het liier geene politieke zaak geldt, maar eenvoudig eene vuile zedenzaa,kdie verontwaardiging verwekt in alle eerlyke harten, 't zy katho lieke of liberale, en welke alle lieden, die nog een zier bewustheid hebben van men- schenliefde en menschen waarde, moeten eens zyn om te schandvlekken en door alle mogelyke middelen te verhinderen. Wat nu de eindklacht betreft van Recht en Vrede de Godsdienst verbiedt van iemand kwaad te spreken, moest dit waar zyn, dan zyn wy zoo vry te verklaren dat R. en V. alsdan zyn leven lang de voor schriften van den Godsdienst heeft ver kracht, daar hy zyn leven lang anders niets deed dan kwaad spreken van iedereen. Kortom, R. en V. wy willen hier uwe aandacht vestigen op den goeden raad wel ken gy zelf geeft in uwen Dagwyzer o van zondag, als goede dingen waarover men zich nooit zal beklagen 1. Welwillend zyn jegens iedereen. 2. Van niemand kwaad spreken. 3. U stil houden als ge gram zijt. 4. Vergiffenis vragen voor bedreven on recht. En gij hebt schoon in denzelfden dagwij zer als verontschuldiging aan te halen In alle landen byten d'honden a En... lasteren demonden», Men zal u telkens antwoorden Aan honden die byten Is niets te verwyten, Zij handelen dus uit verweer. Maar honden die Zult gij me overtuigen, Of dit is natuurlijke leer o— Burgerlijke stand van Nfinove. Aangifte van 7 Juli (inbegrepen) tot 14 Juli (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 3 Vrouwelijk 1 OVERLIJDENS Een kind onder de 7 jaren. HUWELIJKEN Camilius De Smet, 36 j., postbeambte, met Rosina-Bernardina Vermeulen, 29 j., naaister. o— Bevolking dor stad volgens algemeene volks optelling van 31 December 1910 9,125 inwoners. (4,392 mannen4,733 vrou wen). Gezinnen 2,118. De verklaring omtrent de schoolbonswet van het nieuw ministerie besprekende, schrijft Beiaard Wy loeten or niet zeer duidelijk mee wat de Regeering zinnens is te doen. Zal zij het ont- werp voort in de afdeelingen laten bespre- ken Zal zij het op zekere punten wijzigen De Regeering heeft gedacht dat het oogenblik niet gekomen was om omtrent die vragen duide- Ijjk te antwoorden. De linkerzijden hebben getoond door rede- voeringen uitgesproken door de leiders der liberalen en socialisten, dat zij niet willen beantwoorden aan den oproep van den heer Minister-Voorzitter om de schoolkwestie met kalmte, bezadigdheid en verdraagzaam- heid te bespreken en op te lossen. Zij zullen de verantwoordelijkheid dragen van den strijd welke voortdurend rond de school zal geleverd worden, zoolang de katholieken hun recht niet erkend zien en bekomen hebben Hewel, Beiaard, aangezien de liberalen en socialisten niet beter dan gij wisten waar het nieuw kabinetshoofd naartoe wilde, had den zij gelijk krachtdadig en eensgezind op te treden om toch, door middel eener ondervra ging te kunnen vernemen, waar het lijkbidders ministerie de Broqueville met zijn schoolhaats- ontwerp wou stranden. Op die wijze kwamen zij dan toch eindelijk met stukken en brokken te wete, dat het ministerie de schoolwet niet in trekt, maar ze verzendt naar eene middenaf- deeling, hoewel deze niet bestaat en, met of zonder groenen Pie, nooit bestaan zal, daar zij afhangt van den wil der antiklerikalen, die thans meester zijn van den toestand. Het kie zerskorps zal dus eerst uitspraak doen. 't Is hetgeen onze antiklerikale vertegenwoordigers in de Kamers vroegen. Ziedaar wat een eensgezind optreden van liberalen en socialisten vermag tegen de af brokkelende fanatieke klerikale Rogeering, jegens dewelke voortaan noch kalmte, noch be zadigdheid, noch verdraagzaamheid zou mogen betoond worden. Z'hebben maar al te lang misbruik gemaakt van onze goedheid. Althans willen wij niet meer dat onze kinde ren overgeleverd worden aan zaakdrijvende paters, aan bedelende paters, aan strijdende paters En wat daarom het dragen der verant woordelijkheid van den strijd betreft, die door de katholieken rond de school zal gevoerd wor den, daarvoor zullen wij geen stap wijken, en we zullen die verantwoordelijkheid des te ge makkelijker dragen, daar wij meerderheid zijn in 't land en geen enkel vrijzinnige zal achter- uitdeinzen om er een handje aan toe te steken. Wij willen verplichtend onderwijs met vrije keus van school, en hetgeen wij willen zullen wij hebben, al moesten wij 't pakken. Wij dulden niet dat gij uwe schoolwetten van 1884 en 1895 nog verfanatieket. Immers, de heer Woeste zelf vindt ze al klerikaal ge noeg en zulks is voor ons voldoende om u toe te roepen Tot daar en niet verder Neen, wij willen niet meer dat men uwe par- tijscholen ondersteune met 't geld van alleman, en dat alleen om schuldelooze kinderen op te kweeken in den haat tegen andersdenkenden en om, gelijk do heer Vekemans in de Kamer vertelde, hen litanien aan te leeren waar in ondei ander voorkomt van de liberale pest, verlos ons Heer l Zie nu maar eens neer op de vruchten die ge sedert uwe 27 jarige heerschappij geoogst hebt 1 In 'tmeerendeel onzer Vlaamsche gewesten werd de volksschool vervangen door klooster scholen en gendarmerijen, en niettegenstaande dat, zijn het nog de goddeloozo stedelingen die moetey blozen voor 't schandelijk loven uwer kweekelingen van den buitenJa, van ons schoon België hebt gij een Sodoma gemaakt Ziedaar de vrucht van uw christelijk onder wijs 1 Ons dool is edeler ons werk menschlieven- der. Een6 meerderheid, zullen wij meer gelijk heid en meer verstandhouding onder den volke weten te doen heerschen en een degelijk ver plichtend onderwijs invoeren, dat aan iedereen, aan rijk en arm, het noodige geestesvoedsel zal verschaffen om zich op te helpen in de maat schappelijke samenleving en zich een beter begrip te vormen van goed en kwaad, van wat hij doen en laten moet. Op die manier zullen wij een stelsel van vrede, van zedelijk© vrijheid en van economischen vooruitgang tot stand brengen. Dat alle vrijzinnigen zich dus de hand reiken en vooruitstoomen voor LEERPLICHT en ZUIVER ALGEMEEN STEMRECHT. Dusdoende, zal en moet de klerikale heer schappij verdwijnen voor den onweerstaan- baren stroom van 't volk. 15 Oogst. Allo demokraten dien naam waardig: zullen deel nemen aan de betooging voor Algemeen Stemrecht en tegen de schanda lige Schoolwet van Schollnert. Stad Aalst. Bestendig Festival —o Heden, Zondag 16 Juli 1911, Kiosk Groote Markt te 11 uren voormiddag door de Fanfaren- Maatschappy St-Cecilia van Erembo- degem. Bestuurder: M. Ferd. Goessens. Te 12 uren 's middags door de Harmonie* Maatschappy Cecilia van Vilvoorde. 90 Uit voeders. Bestuurder M. Fr. Sterckx. Te 3 uren namiddag door de Harmonie- Maatschappij cc De Eendracht van Baes- rode. BestuurderM. Van de Walle. Te 4 uren namiddag door de Fanfaren- Maatscliappy c< Vredelustvan Dender- windeke. Bestuurder M. Hugo Van Wilder, Te 5 uren namiddag door de Fanfaren- Maatschappjj Vreugd en Vrede van Gysegem. BestuurderM. P. Vereecken. Te 6 uren namiddag door de Koninklyke Harmonie Concordia et Docilitas van Herdersem. Bestuurder M. Joseph Dierichos. Te 7 uren namiddag door de Koninklijke Fanfaren c< St-Cecilia van Geeraards- bergen. Bestuurder: M. Thio Mahy. Zondag 23 Juli om 5 uren 's avonds in de ruime zaal Concordia groot feest met de me dewerking der iiederavond van Brussel on der de leiding van den heer Adolf Clauwaert, de Oude Garde en Symfoniekring onder de leiding van den heer Ferd. Coessens. Opvoering van de prachtige volkscan tate cc Vlaanderen Muziek van den heer Osc. Roels. Wafelslag Verlichting van den hof Fakkeltocht Groot Bal. Zondagrust. Van 's middags toi middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 16 Juli 1911, M. Ghysselinckx, Molestraat. Groot 8ymphoniscli Concert. Heden Zondag, 16 Juli, Groot Sympho- nisch Concert bij den heer Leopold Boin, c< Café de 1'Alliance, Groote Markt. Velodroom van Aalst s Heden Zondag 16" Juli 1911 en 2 1/2 ure namiddag groote stayerskoers van 80 km, achter zware moto 's tusschen Tichon en Somers, en groote motocicletten koers alsook snel- heidskoers van 35 km. voor onafhan* kelijken. Arm Vlaanderen S De klerikale ministers beloofden stellig, meer dan een maal en dat sinds veie jaren, de nieuwe grondschatting op te maken. Die grondschatting kost reeds bij de 2 mil lioen, maar de grondbelastingen blyven maar altyd voort en even zwaar op onze Vlaamsche boeren drukken. De klerikale ministers hadden beloofd, onmiddelijk na de nieuwe kadastrale schat ting, de grondbelasting van 7 op 5 ten hon derd te brengen. Daar is ook niets van gekomen. Eene dubbele onrechtvaardigheid duurt bijgevolg voort, niettegenstaande twee dik wijls herhaalde plechtige beloften. De grondtaksen berusten op schattingen in 't begin der vorige eeuw, in 1803, ge daan en ze waren toen al overdreven in het Vlaamsche land. Uit hoofde van de voort durende nijverheidsuitbreiding in het Wa lenland werd die ongelykheid zoo aanstoote- lijk dat in 1835 er besloten werd tot eene kadastrale schatting over te gaan. Daar kwam niets van. In 1852 betaalden de Vlaamsche boeren 'in vergelykiug met den Waalsche, een derde te veel. In 1906 betalen ze 30 tot 35 ten honderd te veel. Zoo betalen de boeren uit de beide Vlaan deren alleen jaarlijks een millioen meer dan ze volgens recht zouden moeten betalen. Leve de Belleman. Nummers op het Kermis-programma der Stad Aalst ver meld worden vergeten, en andere worden uitgebeld. Acht dagen geleden deed onze bellemaa zijne ronde, belde aan al de hoeken der stra ten en riep luidkeels Concert op de Merkt! precies gelijk hy pleegt te roepe/1 mosselen in de myn Vliegenier en Godsdienst»,. 't Is gebeurd aan de grens van Aalst. Een jonge vrouw werd begraven,. De rouwstoet toog stil en droef naar het kerk hof. De smart der familie en vriendea was wreed om zien, terwyl onderpastoor en kos ter voor 't geld meestapten en gebeden knabbelden. Plotselings verschynt in de lucht een snarrend vliegtoestel. De onderpastoor ziet omhoog, blijft staan, zwaait met de armen en zonder ontzag voor de treurende schaar, eeft hy een boel uitleggingen, terwyl de eele stoet verplicht is te wachten. Wnai'om nog hoesten wanneer wij' openbaarlijk verklaren dat eene enkele fletoh- BORSTSlPtOOP DEDRATERE, den hevig sten en oudsten hoest geneest. Al deze die SIROOP DiCPRATERE geno men hebben, zijn eens om te verklaren dat haar gelijke niet bestaat en zeggen aan al wie het ooren wilt DAT IS DE WARE GOEDE REMEDIE. Prijs 2 fr. de groote flesch in alle apotheken namentlijk te Aalst bijM.M. Callebaut, Boter markt en De Valkeneer, Esplanade. EENIG. SiiiegelR-Kaders-Vilraux-Bnguettou SPIËGELFABKIEK A. L. MEYVAERT, MAGAZYN, Werf, 3, AALST, STOOMFABRIEK in GENT*

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2