Tentoonstelling Znndag 23 Juli 1911 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 30 van AALST. dagen van 9 lot Open alle lol 12 uren en van '2 '5 uren. Inkomprijs 23 centiemen uitgezonderd 's Zaterdags en 's Zondags 10 centiemen. Over Verleden Zondag en Nog Wat. W O ESTE. Betooging te Brussel Hun eerbied voor den Koning. Vlaanderen's Kunstdag'. Voor de Vervlaamsching der Hoogeschool van Gent De Oorlog-. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 Ir. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen I Reklamen 75 centiemen P 1 ru rck' Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. Prijs der Annoncen AALST, 82 JULI IOII Verleden Zondag reisden we met een zestigtal Willemsfonders naar Gent om deel te nemen aan Vlaande - ren's Kunstdag. Het was een echte kunstdag en ook een zeer leerrijke reis. In dea voormiddag bezochten we het oude 's Graven Steen, waar we den heer A. Van Werveke ontmoetten, die dezen Winter in onze afdeeling zoo'n geleerde rede hield over de St. Baafsabdij van Gent. Daarna woon den we den prachtigen schooloptocht bij en onze meisjes zongen 's middags op den Kouter, samen met den Lieder avond van Brussel, onder de leiding van den heer Adolf Clauwaert. Intus- schen gingen eenigen van ons naar de de onvergeetlijke Feestzitting in den GrootenSchouwburgmet MaxRoosses, Maurits Sabbe, Julius Persijn en Pol de Mont als redenaars, en naar het Kunstfeest in de Vlaamschen Schouw burg. Te 3 uur waren we reeds in den ontzaglijken stoet, die zich in de stra ten van Gent ontrolde, en waar al de maatschappijen van heel Vlaamsch België in vertegenwoordigd waren, want gansch ons volk en alle politieke partijen hadden er een eer in gesteld onze kunstenaars te huldigen. Te 4 uur werden de Vlaamsche artisten door het magistraat ten Stadhuize ontvan gen, waar burgemeester Braun een heerlijke rede hield te 5 uur zagen St. Baafsplein en omliggende markten en straten zwart van 't volk en daar spraken, van een gestoelte hooger dan St. Baafsportaal, Franck, Kamiel Huysmans, Van Cauwelaert en Pol de Mont in gloedvolle woorden vóór zestig duizend Vlamingen, en telkens, na iederen spreker, klonk er uit die talrijke monden een gekend Vlaamsch lied en telkens ook de kreet Wij eischen de Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool wat ten an dere ook op ieders borst of ieders hoed prijkte. Te 7 uur zaten we met dui zend personen aan het Volksbanket in de Beurs, waar de volksvertegen woordigers Buysse en Anseele een gloeiende aanspraak hield over het Vlaamsche Land en 'tVlaamscheVolk. Dien dag waren er te Gent aanwe zig twee honderd zeven en tachtig Vlaamsche KUNSTENAARS, die, samen met hun volk, het her wor dende Vlaanderen kwamen toejuichen. Die dag heeft een indruk nagelaten, die nooit meer zal uitgewischt worden. Alvorens het Gravensteen te bezoe ken, en na een vriendengroet gewis seld te hebben met Julius Hoste en Adolf Clauwaert, die te Gent met onzen trein aankwamen, aan 't hoofd van twaalf honderd Brusselaars, trok ken we bij dokter Miele, die, eenige weken geleden, in onsWillems-Fonds, een der meest interessante lessen hield over de kinderziekten. Die sympatieke en geleerde heer had ons toen uitge- noodigd zijn Huis van kosteloo^e Raad gevingen aan de Moeders te komen bezoeken. We deden het dan ook en werden er door hem ontvangen en rondgeleid, terwijl hij ons opnieuw een der schoonste lessen gaf over kinderopvoedingen kinderziekten. Het aantal sterfgevallen van kinders, die hij in handen kreeg, is gezakt tot 4 per honderd wat verbazend mag heeten. Jaarlijks komen er 1000 tot 1200 kin deren. Onze meisjes, die daar aanwe zig waren, zullen voorzeker veel nut uit dat bezoek halen. Ik heb in ditzelf de blad indertijd twee artikels gewijd aan kinderverpleging, en na deze les wordt het me nog pijnlijker opnieuw moeten vastellen dat Aalst, zoo'n groote nijverheidsstad, de tweede ge meente van Vlaanderen, met duizen den arbeiders binnen zijn muren, niets, in 'tgeheel niets verricht o??i de meisjes en de moeders te onderwijlen, om Kosteloo^en raad en voedsel te ge ven, ten einde de groote kindersterfte te doen verminderen, en ons een kloek, gejond geslacht te bezorgen. Verleden week kwam ik in twee verschillende volkswijken, en wat ik daar met eigen oogen gezien heb, over de levensvoor waarden, waarin die menschen ver- keeren, kan ik met geen pen beschrij ven niet alleen groot gebrek aan voeding en aan kleederen, maar niet de minste notitie van gezondheidsleer of van opvoeding. Ik heb er afgrijsf lij- ke dingen van de diepste onwetendheid en van de meest verregaande zedeloos heid gezien. En toen kon ik niet nala ten bij mezelf te zeggen Is dat het resultaat van de klerikale beschaving Want de volksbeschaving is in handen van de klerikalen dat heb ik hier be wezen in mijn artikel van verleden zondag, wat we dienen te weten en te overwegen. Geen onderwijsgeen gezondheids leer, geen algemeene opvoeding, geen {eden, geen eten, helaas ons Aals ter sch werkvolk is diep ongelukkig En wie anders draagt er de schuld van dan ons gemeentebestuur dat of te vad sig of te onbekwaam is om eenige leni ging aan die ellende te brengen of wel licht er baat bij heeft om 't volk in dien toestand te laten. De heer De Windt had groot gelijk toen hij zei dat er dringender werken te verrichten wa ren dan het aanleggen van lanen. Dat men hiervan niet gaat afleiden dat ik geen partijganger ben van mooie open bare wegen en parken volstrekt niet, vermits die wegen en die parken de gezondheidsvoorwaarden zullen ver schaffen. Maar, dat men eerst beginne met den giftigen wortel uit te trekken. Zoo'n werk van openbare kinderver pleging zou hier slechts twee a drie duizend frank kosten. Kan de stad voor zoo'n edele taak die bitter kleine toelage niet vinden Ze geeft nochtans Zooveel.... om niets. Ons volk, dat, niettegenstaande zijn verdrukking en zijn ellende, me toch groote hoop geeft, zal wel van zelf be werken dat zoo'n lui onbekwaam ge meentebestuur uit zijn zetels gelicht worde. Dan eerst zal er kunnen gezorgd worden voor beter lager onderwijs, voor vakonderwijs en hier denk ik aan de Hoogeschool van den arbeid, die we te Charleroi bezochten voor handels- en landbouwonderwijs, voor een degelijke huishoudschool, voor een totale hervorming van bibliotheken, voor alle inrichtingen ten doel heb bende de verbetering van het lot der minderen op alle gebied, dan eerst zal de arbeider meer loon kunnen ver dienen en zal de handel hier bloeien- der zijn. Terug naar dokter Miele. Nevens dat huis voor raadgevingen, heeft hij sedert zeven weken een kli niek ingericht voor teringlijders het vorig genoemd gesticht staat thans onder de leiding van zijn assistent, Dr Duquesne. De heer Miele heeft altijd een voorliefde gehad voor de studie der tuberkelziekte, en kan op zeer prachtige uitslagen wijzen de wanden zijn bekleed met portretten van jonge meisjes, kinderen, werklie den, die hij van de vreeselijke ziekte genezen heeft. Ic die kliniek mag nie mand binnen, die hoest zulke zieken worden thuis of in 't hospitaal ver zorgd, in afwachting dat een modern wetenschappelijk gesticht daartoe tot stand gebracht worde. Methodisch en op duidelijke wijze gaf de geleerde dokter ons een les over de teringziek- te ontstaan, aangroei, bestrijding en had een warm woord over voor den armen arbeider en zijn ziekelijk kroost. Gansch zijn geneeskundig materieel toonde hij ons met uitleggingen tal rijke buisjes met tuberculine, voortge bracht door microben duidelijk zichtbaar gekweekt op bouillon of stukjes aardappel wekten grootelijks de nieuwsgierigheid op ook het kleine toestel om de tuberculine van de mi croben te scheiden hij verduidelijkte ons ook, op zijn eigen persoon, hoe men te weten kan komen dat men tu berculeus is, om dus bijtijds die ge duchte ziekte te bestrijden en rasch te overwinnen. Na een woord van dank namens ons Willems-Fonds, verlieten we de kli niek, en de heer Miele, minzaam als hij is, liep nog een eind mee met ons. Na ons afscheid had ik alweer nieu we plannen, die toch kunnen verwe zenlijkt worden met goeden wil, aan houdenden arbeid en bekwame hulp. Er valt nog zooveel, zoo oneindig veel te doen voor de noodlijdenden, en de verbetering van den toestand van die klasse kan niet anders dan ten bate komen van de algemeenheid. De we reld moet goed en schoon worden. Ik ben ten uiterste verheugd over dat reisje, want hart en geest van hen, die met me waren, zullen aangevuurd zijn voor het Leerrijke, het Goede en het Schoone. A. B. In haar jongste nummer gaf Recht en Vrijheid een geweldig artikel af gericht tegen Woeste, artikel getrokken uit het weekblad van Denderleeuw De Dender en geschreven door een onderpastoor. Ziehier nu hoe het orgaan van boerken Van Brussel, de katholieke Gazet van Stehenehet portret van M. Woeste maakt De rangen onzer vrienden doorwande lend trachten wy te weten te komen, wat indruk in de wederzydsche gemeenten der aanwezigen, het onvoorzien ontslag van het ministerie Schollaert te weeg bracht. (Congres van Vilvoorde van 11 Juni). Al onze vrienden waren het eens om eene diepgevoelde hulde te brengen aan den moedigen katholieken kampioen, die als kabinetshoofd, den noodigen moed be zat, een wetsontwerp neer te leggen, dat den R< omschen godsdienst en ons vader land van verval moet vrijwaren en ter- zelfdertijd, de ziel onzer kinderen redden. Edoch, hadden de congressisten (te Vil voorde op 11 Juni 11.) geene woorden van lof, eerbied en bewonderenswaardige er kentelijkheid genoeg voor minister Schol laert, ze spaarden integendeel hunne scherpbijtende verontwaardiging niet voor M. Karei Woeste, die ze openlijk aankloegen als de ergste en onverbidae- lykste vernieler, neen, verguizer van het neergelegd schoolontwerp. Iedereen was des te meer verbitterd en verwoed omdat het voor niemand een geheim was dat kazakdraaier Woeste, die nu door de rood-blauwe revolutionneire belhamels toe gejuicht wordt, het schoolontwerp in den grond wilde boren, niet uit zuiver politieke overwegingen welke heil en welzyn kon den stichten, maar handelende uit persoon lijken wrok tegen minister Schollaert. Een zeer gematigde katholiek zegde ons a Woeste draagt zeer goed zijnen naam hy' is immers een politieke woestaard door zijnen woesten karpélsprong is hij on waardig nog een enkelen dag in de katho lieke partij te blijven, ivij moetin er hem uitwerpen als ware hij een gevaarvolle of schurftige hond. De woeste kerel verdient dat ik hem ge- meener en kwetsender hoedanigheidswoor- den naar het hoofd slingere. Ik doe het niet, uit eerbied voor zynen ouderdom. Edoch zy'n aanval tegen het schoolontwerp op het oogtnblik dat de revolutionaire kopstukken met vereenigde krachten ons ministerie en gansch de katholieke partij door geweldige en onwettige middelen trachten uiteen te slagen, is eene voor ons onbegrijpelijke daad, waarmede de Woeste Woestaard zelf al zijne schoonste politieke werken ver nietigde. Als christenen vergeven wij hem die daad, maar vergeten doen we ze nooit 1 Daarom moet hij door de katholieke volksvertegenwoordigers, indien hy nog den toupet heeft in ae Staatskamer te ver schijnen in «quarantaine» gezet worden. Niet een enkel zyner collegas mag hem nog de hand drukken of hem met den goeden dag bejegenen. Hy moet gevoelen dat men hem schuwt als cholera morbus of de zwarte pest Dat weze de onverbiddelijke straf voor den politieken koordendanser, die uit por- soonlyken wrok het voorbeeldigste aller ministeries, den verraderlijken doodsteek gaf 1 «We raden den woestaard Woeste aan in den hof van zyne schoone villa te Ukkel, kooien te planten. We wenschen er hem vele, groote, dikke en schoone Welnu, vrienden lezers, wat zegt ge van die christelijke gazetschryvers. Hoe deugd zaam, niet-waar. En wat zegt ge van de onverbreekbare eenheid der klerikale party. Maar in Aalst zullsn de dompers verplicht zyn Woeste op hunnen, lyst te houden om dat er te veel zetel jagers zyn. 15 Oogst. Alle deniokratcn dien naam waardig zullen deel nemen aan de betooging voor Algemeen Stemrecht en tegen de schanda lige Schoolwet van Schollaert. De Gazette van Rousselare, een der organen van Staatsminister Beer- naerten van den niewbakken minister Van de Vyvere, beide gekozenen van het arrondissement Rousselaere-Thielt doet een uitval in regel tegen den koning. De schrijver van dit artikel legt ons uit wat de klerikalen hadden moeten doen, wanneer Zijne Majesteit den heer Schollaert door zijne tus- schenkomst heeft doen aftreden. Het was de plicht van alle katholieken een portefeuile te weigeren en aan Sire te doen verstaan dat de katholieken geen bende lafaards zyn, die buigen voor eene minderheid, bestaande uit 't schuim van het land en een kleine groep gelukzoekers zon der God. Men had den Koning in de noodzakelijk heid moeten stellen zijne ministers te zoe ken, by de socialisten, die naar de gelegen heid wachten om hem met voetstampen de grenzen over teiagen, en bij eenige heersch- zuchtigen die als honden op de hielen der socialisten loopen. Dat zou eene harde maar welverdiende les geweest zyn, die hy niet zou gestolen hebben en die hem de vreugde zou verschaft hebben telkens een ministerie te zoeken, vermits de katholieken met hunne 4 of 6 stemmen meerderheid, genoeg verstand en slimheid bezitten om al wat dat kabinet zou voorstellen te verwerpen. Sire zou niet tot 1Ö12 gewacht hebben om de Kamers te ontbinden en de liberalen en de socialisten hadden ons nogmaals met eene omwenteling kunnen bedreigen. Maar, neen, men heeft verkozen terug te wyken voor eenige schoeljes, die A bas la calotte schreeuwen öf ruiten breken. Ik zou ze kalotten, ik Met eene batterij geschut op den hoek van iedere straatzou alles op minder dan éène minuut wegge- keerd zijnen de omwenteling van die A bas la calotte I zou eens en voor altijd gedaan zijn. Is het leger reeds tot in het merg der beenderen bedorven door de poli tiek der vrymetselary In dit geval ver kiezen wy er geen te bezitten. De katholieken wy moeten het met spyt vaststellen zyn snullen geweest, steeds gereed om voor hunne vyanden te buigen, en te laf, te zwak om te toonen dat de Vlaamsche leeuw nog tanden heeft. Zin gen en babbelen, ja, maar handelen, neen het is eene schande, eene driedubbele schande. Brrr Die schrijvelaar schijnt ons geene kat om zonder handschoenen aan te pakken Hij gaat er met vuile voeten door Die zegt ten minste vlakaf wat de anderen denken en wen schen. Het zou er gaan stuiven, moesten we die kerels nog langer aan 's lands bestuur laten. Ze zouden al degenen die nog durven anders denken dan zij met kanon of geweer willen neer schieten, of misschien wel eenen nieu wen bloedraad inrichten, gelijk Alva schandelijker memorie. Nooit, wellicht, zag Gent de eeu wenoude hoofdstad van Vlaanderen meer vreugde, meer geestdrift, meer vlaamsche begeestering in hare boch tige straten en over hare roemrijke pleinen 'T was een leven, een gezang en gejuich van 's morgens vroeg tot laat in den nacht, en diegenen welke het geluk mochten genieten aan de tal rijke feestelijkheden deel te nemen zul len er voor altijd de diepst-gevoelde herinnering van bewaren. Ons volk heeft nogmaals getoqnd wat het wil, en tot den eisch is maar een stap. Ja, we willen ondanks alles en tegen allen die ons den weg ver sperren bewijzen wat de grootste uit drukking is van ons mensch-zijn We willen, ja we eischen van allen die ons tot hiertoe zóo onverschillig op d'ellen- dige baan van ons maatschappelijk be staan achterlieten meer aandacht, meer bekommering, meer steun in den strijd voor het dierbaarste wat Vlaanderen verhopen mag. Het pleit is gewonnen en de duizende harten die verleden Zondag, fier en verheven, hun verlan gen deden kennen zijn een welspre kend bewijs dat, van heden af, een grootsche macht geboren werd. In Vlaanderen is 't doorgaans met de zedelijke en sociale ontwikkeling van den minderen altijd droef en ellen dig geweest. Hieraan heeft de leiden de stand veel schuld, en thans nog, schijnen in sommige sferen moedwil en afgunst de aangevende toon te zijn. Moedwil, zeg ik, omdat onder die af- fezonderden een zekere misplaatste oogmoed bestaat welke zorgvuldig onderhouden wordt en alle gelegen heden waarneemt om het volk, en zijn taal, en zijn kunst, en zijn leven te verachten en te kleineeren. Afgunst, omdat sommigen, met leede oogen, de tijd te gemoet zien die ons brengen moet tot diepere zelfwaardeering, tot grooter besef van onze maatschappe lijke waarde, tot geestdriftiger ver eering van eigen schoon en eigen deugd. Gent oh lieve bruid van 't her levend Vlaanderen, heeft haar naam en hare eer herwonnen. Hieraan werd de zegel gehecht der strijdende en ont wikkelde schaar waarop het volk steu nen mag in de toekomst. 'T was oprecht aandoenlijk Wij za gen allen dicht bijeengedrongen, strijders van het eerste uur, oud van rug maar jong van hart en geest, al tijd en immer in d'eerste gelederen. En vervolgens de jongeren, opvlammend, doordrongen van geestdrift, volop ver trouwend in den zege, starblikkend op de goddelijke dag die ons brengen moet tot het heldere licht van morgen. Ook was de begeestering algemeen, en bij 't aanschouwen van die machti ge, aanbotsende volksmassa kon geen enkel vlaamsche kop weerstaan. Alles werd meegerukt in dien losbrandenden roes van vreugde en joligheid die einde en ver, straat in straat uit, over plein en vliet, eenieder in de warmste stemming bracht, met een zoete over tuiging van geluk en vertrouwen. Vlaanderen's Kunstdag staat in gouden letteren aangeteekend in de ge schiedenis van ons volk, en we mogen dit gewichtig oogenblik niet laten voor bij gaan zonder onze welgemeende hulde te brengen aan de inrichters en aan allen die hunne belanglooze mede werking verleenden tot het welgeluk- ken dezer schitterende feesten. Voor vele onverschilligen is 't eene les ge weest van liefde en volksgehechtheid. Voor allen eene aanmoediging, eene bron van volkskracht en volksbesef, een klaar bewijs dat Vlaanderen deel achtig wil worden aan den grooten strijd die de Volkeren over de gansche wereld meevoert tot het veroveren van hun kostbaarste recht. Aalst heeft het zijne bijgebracht en hierover mogen we ons ten zeerste verheugen. Dirk Marlens. zal in den stedelyken schouwburg van Gee- raardsbergen op Zondag 23 Juli om 4 ure eene groote Volksvergadering plaats hebben. Een propaganda Komiteit, door vertegen woordigers der dry partyen samengesteld, heeft eene groote werking aangegaan voor 't wellukken van die meeting. Als sprekers zullen optredende Heeren Eug. Host cel*, advokaat te Aalst, Katholiek Wil. Tlielcn, advokaat te Brussel, LiberaalJoh. Lefévro, lee- raar te Gent, Socialisten Dr. I»U. Van Isacker, leeraar te Ath, die byzonderlyk zal handelen over De Vlaamsche Bewe ging op de Taalgrens. Aide maatschappijen, zonder onderscheid van kleur, zyn uitgenoodigd om met vaan del tegenwoordig te zyn. De meeting zal voorafgegaan zyn van vl. liederen met muziekbegeleiding. De Groeningerwacht uit Brussel zal eene afvaardiging sturen voor 't aanwerven van handteekens. Het propagandakomiteit der taalgrens heeft zyne talryke bytreding verzekerd. Alles belooft dat het een grootsche bijeen komst zal zyn waardig van het Vlaamsch - gezinde Geeraardsbergen. Vlamingen, Niemand ontbreke, in massa moeten man nen en vrouwen er heen, alles eischt de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool Voor alle inlichtingen of modedeelin- gen wende men zich tot den Heer Vincent Van Bossuyt, Vredestraat. Het is onbetwistbaar, dat de gebeur tenissen in Marokko voortdurend den vrede in Zuid-West Europa dreigen te verbreken. Verschillende natiën hebben in Ma rokko aanzienlijke belangen. Frank rijk, Spanje, Engeland, Duitschland, maar het betreft eu niet meer de vrij waring dezer belangen, maar wel de aanhechting, de onderjukking van Ma rokko, de verovering van het land, rechtstreeks of onrechtstreeks. Al de mogendheden beloeren de prooi en misjonnen ze elkander, vandaar de moeilijkheden, de voorbarige afgunst

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1