Groote Betooging Klerikale Iuiesrekenkunde. HET SCHANDAAL Naar de Overwinning. Ze beginnen te missen. AALST De Prijstleeling' In de Frcebelschool. Uit onze Wijken. Willemsfonds. Allen naar de te Brussel OP 15 OOGST 1911. Aalst zal door duizenden Manifestanten vertegen woordigd zijn. NINOVE. Erembodegem. Uit Sottegem. Jan De Wroeter is een brave werkman ran Antwerpen. Hy is 33 jaar oud, hy is getrouwd en hy heeft 7 kinderen. Hij werkt vlytig en zijn oudste jongen helpt hem al wat. Zyn brave vrouw is spaarzaam en werkzaam als eeü bie. Maar ze zyn met ne gen, 't is erg veel. Daarom huren zy in een wyk ran Antwerpen een eerste verdiep van 4 of 5 kamers, Dat is goedkooper en zoo spaart men nog de contributies. Wel te ver staan, zoover dit mogelyk is met de kleri kale opvreters die sedert 27 jaar burger en werkman verpletteren onder de duurte van al de levensmiddelen, want alles slaat op wegens de klimmende lasten. Jan De Wroeter, die in de wereld negen menschen vertegenwoordigt, heeft één en kel stemmeken alle Tier jaren één enkel. Maar de Eerwaarde Pater De Storm, die zoo gezegd verzaakt heeft aan de wereld en zyne pomperyen, die voor niemand te wer ken of te zorgen heeft, die geen 7 kinderen te voeden, op te brengen en te verde digen heeft in den stryd voor het leven, welnu, die brave man Gods geeft sermoenen gelyk meetingen, spreekt op den stoel der waarheid gelijk op een herbergtafel en heeft dele stemmen. Daarenboven bezit zyne orde terscheidene kloosters in ons gezegend Belgie. Op heel slimme wijze worden de zaakjes zoodanig aan boord gelegd dat Pater De Storm, niet alle 4 maar alle 2 jaren kiezer is. Dat is maar een kwestie van huisvesting men r-'gelt dat op een, twee, drie. Een jaar domi cile is genoeg en wees zoo slim als gy wilt, gy kunt Pater De Storm niet vangen. Een werkman met zyn gezin kan zich natuurlijk zulke reisjes niet betalen en hy heeft uiaar eene enkelen thuis op de wereld. Dit gezegd zynde, stellen wy vast 1) Eene stem voor 9 menschen op 4 jaar. 2) Drie stemmen voor 1 mensch op 2 jaar, of zes stemmen op 4 jaar. Die pater, die tot niets dient, is soms 54 maal meer waard in de kiesbalans, dan gij, nattige werkman of uw vrouw of uw kina. Daarom Leve het Algemeen Stemrecht 1 Een man,één stem van het ST-JOZEFSCOLLEGIE. —o Gerat «Ie kinderverprossers. nu de lasteraars In plaats van, zooals het behoort, uit lou ter eerlijkheidsgevoel de zedenschandalen te laken die zoo dikwijls in de zoogezegde vrije scholen nitbreken, hebben Den- deruodde, Vuil hemdeken en al de klerikale dagbladen het goed gevonden zekere schan dalen te verzinnen of uit te vinden, welke zouden plaats gehad hebben in openbare scholen. Maar reeds hebben de groote katholieke bladen hunne verzinsels moeten intrekken en rouwmoedig roepen zy thans mea culpa De Patriote van Woensdag, 26 Juli, kon digt op zyne eerste bladzijde, zonder de minste toelichting den volgenden brief af Heer Uitgever Daar uw dagblad, in zijn nummer van 23" doxer.de hatelijke beschuldigingen, uitgebracht door eon klerikaal gazetje onzer stad tegen de gemeentelijke kostsshool van Iloei, welke ik bestuur, overgenomen heeft, zoo houd ik er aan uwe lezers te laten weten dat ik u tot schade- vergooding voor de burgerlijke rephtbank daag, wegens eerroof en laster. Ik verg inlassching van dien brief in uw naaste nummer, op dezelfde plaats, in dezelfde letter en onder denzelfden titel als hef artikel waarop hij antwoordt. Aanvaard, Mijnheer, mijne groeten. L. Délsat Giminne. Do XX' Siècle van 2Sn Juli lascht op zyne beurt, op de eerste bladzijde, altyd zonder commentaar, het volgend schryven in Hoei, den 22 Juli 1911. lieer uitgever van het dagblad Le XX* Siècle, te Brussel, Ik wil niet dat uwe lezers onder den indruk blijven der afschuwelijke lasterpraatjes, ver schenen in uw nummer 203 van heden, tegen het gesticht dat ik bestuur. Ik noodig u uit hun te laten weten dat ik u voor de burgerlijke rechtbank daag tot betaling van vijf-en-twintig duizend franken schadever goeding, wegens eerroof en laster. Ik eisch inlassching van dien brief in uw eerstkomond nummer, op dezelfde plaats en in dezelfde lettor als het artikel waarop hij ant woordt en bied U, Mijnheer, mijne groeten aan. L. Délsat Giminne. Men zal vooreerst opmerken dat het dag blad van M.M. Schollaert en Helleputte zes dagen gewacht heeft vooraleer deze terecht wijzing, wier onmiddellijke inlassching zich opdrong, openbaar te maken. Daarna dient men te weten dat de Patriote en de XX* Siècle de twee gezaghebbende bladen zijn der Belgische katholieke party, dat de bisschoppen en de kardinaal van Mechelen zelf er den toon in voeren en hun ne lezing warm aanbevelen, dat bijna al de pastoors er aan geabonneerd zyn en ten hun nen voordeele eene aanhoudende propaganda maken zoowel in den biechtstoel als op den kansel. En die twee groote verspreiders der katho lieke zedenleer hebben tegen een middelbaar onderwijsgesticht, betaald en onderhouden door den Staat, de grofste beschuldigingen uitgebracht, zonder er de gegrondheid van te onderzoeken. Dat is ons antwoord op Denderv< dde en Vuilhemdehen die ons uitdaagden 't groot zedenschandaal van Hoei aan onze lezers te doen kennen. Wy durven vry en vrank onze meening zeggen over partygenoten die falen. Maar wanneer een ongehoord schandaal aan 't licht komt, zooals in't St-Jozefscol- legie te Hasseltwanneer de plichtige aan gehouden is en hy volledige bekentenissen neeft afgelegd, zoodanig dat gansch het land door afschuw bevangen wordt, dan bly ven Dendervodde, Vuil hemdeken stom als visschen en beschermen den misdadiger door hunne stilzwijgendheid. Dat is de zedeleer die men bij de jesuïeten en bü de broerkens onderwijst En diezelfde zedenleer zou men onze kin deren willen inpompen Neen, neen, dat niet 1 N. B. Wy zullen niet doen gelyk Den dervodde en Vuilheradeken, die in den tyd ons blad aan zeker»* person» rt zon den waarover wij een artikel schrev. n, met verzoek ons te doen vervolgen. Wij zouden hen van 't zelfde laken een broek kunnen geven, maar rt walgt ons jesuietenst reken te egaan. Alea Jaeta est. Alea jactaest. Het lot is geworpen. Weent allen, liberale vrienden, weent warme en dikke tranen, want wij moeten dood met de aanstaande kiezingen, stokke, steeiulood. De klerikalen die alles op voorhand weten, dank zij hunne bijzondere betrekkin gen met den H. Geest voorspellen ons een droevig einde en ze zetten ons dan ook aan, zoo spoedig mogelijk naar... hunne partij over te loopen. In werkelijkheid zijn liet de japneuzen die lange tranen met tuiten ween en, want och arme ze hebben toch zoo'n schrik, dat 't waarlijk niet te beschrijven is. De klerikalen toonen zich uiterst bekon>. merd over ons lot. Zij zeggen medelijden mëtf ons te hebben en willen ons aanwijzen en uitleggen dat wij recht naar eene zelfmoord loopen. Wij kunnen niet anders doen dan onze achteruitkruipende confraters danken voor hunne moeite en goede intentie, maar juist deze ongewone vriendelijkheid en hunne zeemzoete tusschenkomst is uiterst verdacht. 't Gevolg is dan ook dat wy eenvoudig in de boosheid volharden gaan. Het roode spook. Onze tegenstrevers verwijten ons dat wij, evenals zij op 't stadhuis te Gent deden, plat op onzen buik zouden gaan liggen voor Vandervelde, C. Huysmans en Anseele. Niets is minder waar. Het oude deuntje van het volgen der roode vlag of niets zijn is reeds zoo afge zaagd en versleten dat men maar niet be grijpen kan hoe de klerikale pers die toch van Onzen Heer Jezus Christus en zyne stad houders hier op aarde licht en ingevingen ontvangt als een nieuwe Don Quichotte tegen een spook verschijnsel ten strijde wil trekken, dat enkel in de verwarde hersenpan van een of ander dweeper geboren kon wor den. De klerikalen vergeten en zulks is heel natuurlijk dat véle liberalen reeds het A. S. in de Kamers en elders verdedigden toen het socialisme nog niet was opgetre den als politieke partij. Dat is eene onweerlegbare waarheid welke ten volle bewijst dat wij eendrachtig met de socialisten samengaan, hand aan hand en schouder tegen schouder, doch dat de libera len zich hoegenaamd niet bukken voor den wil der, roode partij en deze dan ook geene verplichtingen tegenover ons heeft. Ue schrik voor het A. S. Het meervoudig stemrecht werd enkel uitgevonden om de liberalen te redden, dierf een clericaal blad onlangs nog schijven. Nu, het is hoegenaamd niet bewezen dat dit stelsel de liberalen van den buiten en ze zijn zeer talrijk bevoordeeligt. Verre van daar zelfs. De waarheid is dat de bewaardersparty bloed en water zweet bij de gedachte dat het invoeren van 't A. S. haar voor eeuwig en altyd van het politiek tooneel zou doen ver d wijnen. Daarenboven, het voorbeeld van vreemde naties heeft ons ten volle bewezen dat het liberalism niets te vreezen heeft In Engeland bijvoorbeeld, waar het A. S. reeds sedert jaren op het liberaal programma voorkomt, zyn't juist onze vrienden welke over eene verpieterende meerderheid be schikken. Voor het invoeren van een stelsel één man, één stem, hadden de reactionnairen nog eenige macht, Nu zyn zy echter ge- lukkiglyk voor Engeland en het heele menschdoin tot machteloosheid gedoemd. Zoo zal het hier eveneens gaan. De betooging van 15 Oogst, het optreden van aide Belgen, die onbevreesd voor kle rikale vervolging hunne meening mogen uitdrukken en niet door de eene of andere oorzaak verhinderd zullen zyn, brengt de hersens van vele klerikale kribbelaars in de war. De eenen zeggen dat die betooging geene de minste beteekenis heeft, de anderen zeg gen, dat het getal betoogers onaanzienlijk zal zyn b. v. de Volksstem van Aalst waar van de betaalde spekschieters beweren dat het getal deelnemers de 25000 niet zal over treffen. Er zijn er ook, die het goevernement, 'k wil zeggen de klerikale ministers goed vinden, de yzeren wegen van het land door duizenden geuzen te laten gebruiken, om tegen die zelfde ministers te komen be- toogen Dat zijn natuurlyk de politiekers van het onderste schof welke meenen, dat de ijzeren wegen van Belgie het eigendom zijn der ^klerikalen, die de overtuiging hebben dat straten pleinen, wegen, rivieren enz. enz. aan de ministers de r bisschoppen behooren en dezen het recht hebben al die gemeen- schaps middelen door dompers alleen te la ten gebruiken en verslijten. We noodigen de Volksstem uit eens naar de manifestatie te komen zien, of eens in lichtingen te nemen over het aantal reis kaarten dat te Aalst en in alle staties des lands voor Brussel zullen genomen worden, dan zullen de broodschrijvers van dat bladje kunnen bestatigen dat ze meer verstand hebben van paternostery dan van halkul. Wat de politiekers betreft van het laagste schof ze hebben niet het minste be grip van wat een Staat is, de yzeren wegen Behooren niet aan de ministers, maar aan de natie, aan ons, aan alleman. De yzeren wegen zyn betaald met ons geld. met de centen van het volk. Dit geeft echter den maatstaf van het ver stand dier klerikale kribbelaars. Duizenden en nog duizenden zullen den 15 Oogst to Brussel vragen Degelijk onderwas, Hecht en gelijkheid, enzijiii .»p de bovci.s!-* sport staan van de staatsladil-r, zy die een op *n oog on oor moeten hebben voor hetgeen ei rondom hen geschiedt zullen wel de beteekenis b»-giy- pen van de openbaring der a'gemeene wen- schen van het intellectueels!-- gedeeli van het Belgische volk. De betooging van 15 Oogst, zal eene natio nale betooging zijn in dezen zin, dat zij al leen de toepassing onzer grondwet eischt waar deze zegt. I8 Alle Belgen zyn gelyk voor de wet. 2° Het openbaar onderwijs zal ingericht worden door den staat. in de Staats-middelbare scholen. Woensdag lest had die plechtigheid plaats voor de Staatsmiddelbare meisjesschool en Vrijdag voor de Staatsmiddelbare jongens school. Telkenmale was heel de zaal van den schouwburg ingenomen door ouders en bloedverwanten van de honderde leerlingen die in de beide gestichten de leergangen vol gen. Onnoodig uit te wijden over de degelijk heid van 't onderwijs dat aldaar gegeven wordt't staat buiten allen tvvyfel en dat- zegt iedereen ook in de stad, dat beide scho len de beste zijn hun verleden is er waar borg voor, en, zooals ze vroeger waren zyn ze thans ook de uitgebreide, grondige en praktische kennissen die de kinderen bezit ten bij 't verlaten der hoogste klas, laten hen toe, voor wat de jongens betreft alle bedie ningen in openbare besturen, in handels- of nij verheldsbureelen te bekleeden en ook wel zelfs een handel aan te vatten in een woord ze mogen de toekomst gerust aanstaren en, voor wat onze burgersmeisjes betreft, zij die meestal geroepen zyn in latere tijden de ziel van een huishoudelijk leven te worden, zij van wiers overleg er dan veel wordt ge- eischt, en van wiers bekwaamheid 't geluk, de vrede en welzijn soms afhangen van heel het huisgezin, onze burgersmeisjes ontvan gen daar in die school, we bestatigen het met genoegen, al de kennissen die in den levensloop eener vrouw onontbeerlijk zijn een grondig algemeen onderwijs gepaard met de kennis der vrouwenvakken, daarme de verlaten ze de school, en, indien ze dan later ook eenigziris zich de goede wenken en lessen herinneren die hen door hunne onder wijzeressen over den rol der vrouw werden voorgelegd, dan zyn we overtuigd dat ze meer dan een doorn zullen wegnemen, die soms wel eens op den levensweg van haar en hare geliefden zou kunnen oprijzen. Het getal leerlingen der beide scholen be- wyst overigens ten overvloede dat beide ge stichten 't vertrouwen der Aalstenaars en der buitenlieden genieten. De meisjesschool in de Brusselschestraat telt thans rond de 250 leerlingen, terwijl dat getal voor de jon gens weldra de 450 zal bereiken. Het zij ook gezegd dat de bestuurster Mej. Vande Mooi tele en de bestuurder M. Aerts, al doen wat ze kunnen in 't belang van hun onderwijsgesticht en om er de studiën zoo vruchtdragend en voordeelig mogelyk te maken. Ze bekleeden waardig en eerlijk hun ambt en verdienen op alle gebied 't volle vertrouwen der ouders. We zijn verheugd zulks te mogen bestatigen en hun in 't open baar geluk te wenschen voor de goede uit slagen van 't onderwys onder hunne leiding gegeven. We zeggen ook, in naam der ouders een woord van dank aan 't onderwijzend per soneel van beide gestichten. En aan alle ouders wien aan hunne kinde ren een volkomen goed onderwijs willen ver schaffen raden we ten zeerste aan ze ter Staatsmiddelbare school te sturen. De poli tiek heeft hier niets in te zien, want onder wijs is nog blauw, noch rood, noch geel, en dat bewijzen de talrijke katholieke ouders zelf die hunne kinderen naar die gestichten zenden. Zondag laatst had de Prijsuitreiking plaats onzer Frcebelschool niettegenstaande de Senegaleesche hitte, was een talrijk publiek, waaronder al de ouders der kleine bengels opgekomen, om al die kleine lievelingen te komen bewonderen in 't opzeggen van fabels, in 't uitvoeren van schoone kinder- tooneeltjes en in de altyd lieve dansjes. Al de nummers liepen goed van stapel, al hoewel het stikkend heet wai in de zaal, en zoowel de lieve krulleboltjes als de groote menschen daar ongeduldig zaten en naar een weinig koelte snakten. Gelijk alle jaren kunnen wy niet nalaten den meesten lof toe te zwaaien aan heel het onderwijzend personeel, inzonderheid aan de bestuurster Mejuffer Emilie De Grauw, voor al de moeite die ze zich getroosten, om aan al dat klein volkje, zoo volmaakt al die fabelkens, kindertooneeltjes en dansen te doen opzeggen en uitvoeren. Aan allen dus onzen besten dank. We doen ook een oproep aan de ouders om by 't heropenen der school met 25 September a. s., hunne kinderen naar onze Frcebel school te zenden ze zullen er aan goede handen toevertrouwd zijn. Zekeren dag van verleden week was er veel geraas en getier in den Osbroek een schoolmeester met God hield al te krachtig, schijnt het. de orde ondör de kleine bengels, welke hij huiswaarts leidde. Eene moeder stoof buiten, ze vond de les al te hard even als het kereltje, dat ze ont ving, al was het haar kind nietze kon het niet verdragen (moeders kunnen zoo luttel verdragen) en do schoolmeester met God kreeg zijn^cht zaligheden, datheel de buurt buiten kwam. De geburen gaven, na de verklaring der harde les gehoord te hebben, de vrouw en het kereltje, die ook al de praktische les van zijn magister te hard vond, gelijk en balden de vuisten, De Schoolmeester was niets op zyn gemak en wetende dat de voorzichtigheid de moe der is van den porseleinwinkel spoedde hy zich weg zooveel hy beenen had en schoof er van onder met God en met van schaamte blozende kaken. Voor het klerikaal onderwys, leve de wet van Schollaert. Sedert wanneer mogen de leden van de klerikale jonge domperswacht des zondags nachts op de straat huilen en zingen in on zen Osbroek Mogen ze dat misschien doen omdat ze reeds een herbergier hebben bekeerd- die vroeger üaensist was en die nu zijne vlag voor het feest der slaven uit den Tap heeft uitgestoken. Al wat verrader en renegaat is wordt -in da domperskliek met open armen ontvangen, Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye toegang voor iedereen. Bovenzaal van Graaf Egrnont» Maandag, 7 Oogst, om 8 uur 's avonds. Alle «lemokraten «lien naam waardig zullen deel nemen aan tie lietooging voor Algemeen Stemrecht en tegen de schanda lige Schoolwet van Schollaert. Onderscheidingen. Onze stads genoot de heerGeorge VAN DER VELDEN, heeft zijn eerste examen voor Ingenieur van Bruggen en Wegen, met groote onderschei ding afgelegd. Hij werd tweede gerang schikt van zyn talrijke mededingers. Anderzyds komt de heer Paul VAN DEN BERGHE, leerling aan het Koninklijk Athe neum te Brussel, den Eersten Algemeenen prijs te behalen, in de 2de Klas der Handels- afdeeling Aan beiden onze hartelykegelukwenschen. Gemeentefeesten. Heden Zater dag avond om 8 1/2 ure, Concert op Stads- kiosk, door de stadsfanfaren Voorwaarts onder het bestuur van M, S'Jonghers. en de Koormaatschappij De Denderzonen onder het bestuur van M. Steppé. Zondag, 6 Oogst, om 5 ure nanoen, Con cert op Stadskiosk, door de Fanfaren «Groeien en Bloeien» van Denderhautem Bestuurder M. Ad. Breinaert. Om 8 ure s' avonds, groote Cineraato- graphische Voorstelling, aan de Statie, door het huis Bellot Van Brussel. Klerikale Zcilenpreekers. Reeds in een der nummers van 2 Juli van Recht en Vrede want telkens hy het waagde eene soort verontschuldiging de wereld in te zenden, verscheen dit maar alleen in zekere nummers kondigde de drukker-uitgever met genoegen aan, dat de geruchten over hem verspreid volkomen valsch waren, en verzonnen door de wraak zucht bij het wegzenden van een gast. Het gerechteriyk onderzoek is thans geëindigd en 't blijkt dat de onderzoeksrech ter het niet volkomen eens is met Recht en Vrede De gebenedijde zedenpreeker zal na de verlofdagen zijn onschuld vóór de Boetstraffelijk Rechtbank moeten gaan be wijzen, Zoo hij er afkwam vrij en vrank, Hij mochte zeker wel uit dank, Paternosterend langs de baan, Heel zijn leven naar Halle gaan, Zoo hy dit éénmaal heeft bedreven En er z'n kaars ten offer geven Als het een bedevaarder past I (Uit Reinaard De Vos). o Burgerlyke stand van Xlnove. Aangifte van 28 Juli (inbegrepen) tot 4 Oogst (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 4 OVERLIJDENS Justina-Constantina Van den Berghe, 61 j., z. b., weduwe van Hendrik Hip. Van der Kelen, echt., van Constantinus Moens, win kelier, Graanmarkt. Maria-Philomena Vernaillen, 45 j., z. b., echtgen. van Edm. De Paepe, (overleden te Brussel). HUWELIJKEN Geene. Maand Juli 1911 Geb. 17 Overl. 11 Huw. 1 7 eerste maanden geb. 133 overl. 79 huw. 24. Zondag laatst werd er niet verre van het lokaal der geiten ferm gevochten, tusschen geiten van Aalst en bokken manifestanten van Erembodegem. Na de instrumenten in stuk geslagen te hebben en elkander goed af getakeld te hebben, riepen opeens de bokken onzer gemeente A bas la calotte, foert voor de dompers, wy hebben het lang genoeg geweest, en hebben er ons goesting van, het is al slecht volk. Bericht aan de onderpas toors. Terjoden. Den Zondag 23 Juli laatstleden was het alhier de inhuldiging van den Veloclub. Hiervoor hadden twee muziekmaatschap pijen hunne bijtreding tot het opluisteren van dit feest beloofd, wel te verstaan wan neer die medewerking aangenaam was aan de zoogezegde hoofdmannen van dien Club. Maar dit mocht niet zijn, voetstappen wer den gedaan door zekere welgekende heer van Terjoden, die wilde dat de muziekmaat schappij der bokken van Erembodegem dat feest Kwam opluisteren om tevens kiespro- paganda te kunnen maken. Dezen heer die zoowat van alles al ge weest is in de politieke wereld, kwam dus by onze bokken aankloppen om te verkrijgen wat hy toch zoo vurig verlangde, maar het spelletje liep waarlijk op geen wieltjes, en geene toestemming was te bekomenDrup- neuzend ging dien thans zoo vurige kleri kaal (niet katholiek) voorts en k\vam tot het volgende besluitKon ik eenige tonnen bier verkoopen voor zekeren klerikalen brouwer, die zdu dan toch niet durven wei geren mij een handje toe te steken, en dan ware de zaak geloopen. Op Terjoden gekomen begon hy eene bo vennatuurlijke werking om eenige tonnetjes te mogen op schryven. Natuurlijk met veel te beloven en weinig te geven liet hij de her bergiers van Terjoden in vrede leven, maar kwam toch tot zeven tonnen, eens dit getal bereikt trok het heerschap terug naar Erem bodegem, klopte aan legde het compleinentje der zeven tonnen af. en de toestemming was oogenblikkelijk. Of er hiermede op ons Ter joden ferm wordt gelachen hoeft niet gezegd te worden, geen wonder dus dal het krotmu- ziek der dompers hier en daar ferm werd uit gelachen en geen den minsten bijval had. Dus mannen van Erembodegem als gy gaarne iets bekomt loopt on middel ijk by eenen dompersbrouwer, koopt er zeven ton nen bier en alles zal u worden toegestaan, want die mannen kennen slechts iemand als ze er profijt uit trekken. Een herbergier van Terjoden. De liberale partij onzer gemeente, heeft deze week een onherstelbaar verlies onder gaan door het afsterven van d'heer Louis Be Meyer, Maandag laatst overleden na een kortstondige ziekte. In 1895, werd Louis De üleyer voor d'eerste maal gekozen als gemeenteraadslid, herkozen in 1903, zetelde hy tot heden toe in den gemeenteraad van Sottegem. Getrouw aan de princiepen van 't libera- lismus, wist hy in alle de maatschapyen zyn deel bij te brengen en er den vooruitgang van te verzekeren. De dood neemt hem weg op het oogenblik dat de dag nabij is, waarop de demokra- tische partijen den klerikalen vijand zullen overwinnen. Hij was bemind door zijne talrijke vrien den, wierd geacht van zyne politieke vyan- den. Zijne gedachtenis zal aliijd in ons geheu gen blijven. In naam der Liberale party van Sottegem bieden wij de familie De Meyer on ze oprechte gevoelens van rouw betuiging aan. D'Heer Modest Van Heddegem, heeft in naam der linkerzijde van den gemeenteraad en in naam der verschillende maatschap pijen, de volgende lykrede op het graf van onzen betreurden vriend Louis De Meyer uitgesproken. Geachte omstanders, Ik vervul thans een hoogst pijnlijken plicht, door in naam der verschillende liberale maat schappijen van Sottegem, zoomede in naam der liberale raadsleden onzer gemeente, eene laatste, openhartige en diepgevoelde hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen diep- betreurden vriend en strijder, Louis Lemeyer, die zoo onverwacht cn kortstondig aan onze genegenheid en aan onze achting werd onttrok ken. Daar ik mijne aandoening moeilijk overmees teren kan, meen ik, vooraleer verder over den dierbaren afgestorvene tc spreken, te mogen herinneren dat hij voor mij persoonlijk een oude, trouwe vriend was, die eene ruime plaats in mijn hart had ingenomen. Door zijne werkzaamheid, door eene on verdroten behertiging zijner zaken, wist Louis DEMEYER zich tot een schoonen onaf- hankelijken en henijdenswaardigen toestand in de maatschappij te verheffen, en van hem mag men terecht zeggen dat hij zich door ei»en kracht vooruitgebracht heeft. Als bestuurlid van den Volksbond, als een voudige gi ldehroeder der maat schappij St-Sebas- tiaan, als bestuurlid der Philharmonie en als eerelid der Jonge Wacht, wist hij in elk dier lichamen het zijne bij te dragen om den bloei en den voorspoed dier verschillende maat schappijen te bewerken, en nooit deed men te vergeefs beroep op zijn milden steun om haar bestaan te bestendigen. In alle omstandigheden waren wij zeker in hem eene oprechte cn verkleefde zelfopoffe ring te vinden en ontegensprekelijk vond men in hem de hoog gewaardeerde hoedanigheden van een milddadig cn rechtvaardig man. De zachtheid en openhartigheid van zijn karakter, de gematigdheid zijner politieke denkwijze, deden hem beminnen, niet alleen van zijne politieke vrienden maar zelfs van zij ne tegenstrevers, voor wie bij een des te be langrijker tegenstander was, daar hij in hun midden zelf menig hcimelijken steun onder vond. Politieker, in den cohtomzin des woords, was Louis DEMEYER nochtans niet, doch steeds bleef hij de edele princiepen van 't liheralismus getrouw, cn zonder morren sloot Hij zich aan ij alle democratische hervormingen. Als liberaal gemeenteraadslid sedert 1895, was hij, vooral in de eerste jaren, steeds op post om de belangen zijner medeburgers te verdedigen cn vóór dezen killen gapenden kuil, kunnen wij nog een gevoel van afkeer niet bedwingen voor de snoodheid die het katholiek gemeentebestuur destijds beging, door den volksvriend Louis DE MEYER°voor de rechtbank te sleuren, omdat hij, in de elec- triekkwestie, de belangen der schatplichtige» verdedigde en de slechtheid van het project in striemende bewoordingen deed uitschijnen. Hoe moedig, vriend Louis, klonk nog uw zware stem, toen enkele dagen geleden, eenige vrienden den politieken toestand van 'tland besprekende, gij nog hoopvol eene schoone toekomst voor de liberale partij te gemoet zaagt. Thans verdwijnt Gij, beste vriend, op het be slissend oogenblik, der overwinning nabij doch helaas zonder den zegekreet, het verlos- singsgejubel gehoord to hebben, zonder de victorie te mo^en meevieren. De dood, onmee- doogend en blind, heeft uw kloek gestel ge troffen en heeft u aan de liefde der uwen ont rukt. ponder twijfel is do dood ons aller lotzij treft ons op verschillende stonden maar zij is hijzonder bedroevend wanneer zij buiten de gewone wetten die hot leven boheerschen, in de volle gezondheid een vriend treft, groot door het hart, edel door de gevoelens. Doch, is die droefheid groot voor ons, hoe levendig en wreed moet zij niet wezen voor die geliefde familie die voor immer en altijd een geliefkoosd wezen ziet verdwijnen Die droef heid, wij gevoelen haar on deelen haar ten volle. Mochten de gedachte aan het goede dat ge ge daan hebt, de zekerheid dat do openbare achting u ten grave volgt, de overtuiging dat gij een onsterfelijk aandenken achterlaat hij al dezen die het vertrouwen uws harten bezaten, een balsem wezen voor uwe geliefkoosde familie.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2