Groote Betooging te Brussel Prijs S centiemen het nummer Zuiver Algemeen Stemrecht Goede scholen voor onze kinderen, ALLEN naar BRUSSEL 1! Ze mogen met. Verraad Verraad Tien duizend franken le winnen. Betooging le Brussel Een Kazern. Eene Rechtbank. Klopt en blijft kloppen. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen j Reklamen 75 centiemen j Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. per drukregel AALST, 12 OOGST 1911. 15 st 1911 Den 15 Oogst 1911 zal een merkwaardige dag zijn in de politieke geschie denis van Belgie. Duizenden en duizenden Belgen, anti-klerikale Belgen zullen te Brussel samenstroomen om vreedzaam maar krachtig de verwezenlijking te vragen van twee artikels onzer Constitutie. Art. 6. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Art. 17. Het onderwijs ingericht en bekostigd door den Staat wordt door de wet geregeld. Die twee hoofdartikelen der Grond wet werden en worden door de kleri- kalen verkracht en tot leugen gemaakt. De Belgen zijn niet meer gelijk voor de wet aangezien in de kiezing de eenen twee en drie en vier stembrieven ontvangen en de anderen maar een. Het onderwijs wordt niet meer ingericht door den Staat maar afgebroken de klerikalen schaffen de goede scholen af, vernietigen het volksonderwijs om het over te leveren in de handen van paters en nonnen. Wij willen Een man, een stem, gelijkheid der Belgen voor de wet, de macht komt uit het volk. Wij willen vooruitgang door onderwijs, bezonderlijk door volksonderwijs en daarom protesteeren wij tegen de schandelijke SCHOOLHAATWET. Alle antiklerikalen van Aalst zullen daarom ondanks het vroege uur van vertrek deel nemen aan de Betooging van Brussel, welke de uitdrukking zal wezen van den wil der groote meerderheid van het Belgische volk. Door het overgroot getal deelnemers en het betrekkelijk vroege uur der Betooging kon het vervoer niet anders plaats hebben, de schikkingen werden genomen door het beheer der Spoorwegen in overeenkomst met de inrichters der Betooging. Twee bezondere treinen, voorde betoogersgevormd vertrekken uit Aalst 1* Trein 4i uren 20 minuten, 2e Trein A uren 30 minuten. Diezelfde treinen vertrekken uit Brussel, statie van Tour-en-Taxis (waar zij ook aankomen) terug naar Aalst. le Trein 9 uren 20 minuten. 2e Trein 9 uren 30 minuten. De betoogers moeten niet denken met gewone reiskaarten later te kunnen vertrekken en toch bij tijds in Brussel te komen, gelijk de besturen van Aalst hadden gevraagd de toeloop zal zoo groot zijn, dat men het vervoer der gewone reizigers niet waarborgen kan. De Aalstenaars kunnen den tijd voor de Betooging nuttig en aangenaam doorbrengen met het doen eener wandeling naar Terkamerbosch of ook naar de hoogten van Koekelberg, Park, paleis des Konings. Te O 1/2 uren moet elk op zijn post wezen of ten laatste om ÏO uren want opdat uur zal het teeken tot vertrek gegeven worden. De deelnemende groepen van Aalst moeten post vatten aclitei' den Vlaamsclien Schouwburg, Bij de aankomst onzer treinen te Brussel Toer-en-Taxis worden de betoogers afgehaald door Commissarissen, door de inrichtings commissie daartoe aangesteld en zullen alle inlichtingen worden gegeven welke men zou kunnen verlangen. Op vreedzame en wettelijke wijze willen wij recht en rechtvaardigheid bekomen, en die middelen zijn reeds dikwijls voldoende geweest om te verkrij gen wat we wilden. Ook deze maal, zal het optreden van zoovele duizendtallen niet vruchteloos zijn. WEGWIJZER VAN DEN STOET Al de groepen zullen zich plaatsen op rangen van tien met het hoofd naar de Antwerpschelaan. VERTREK Antwerpschelaan, Noordlaan, de Brouckereplaats, Anspach- laan, Beursstraat, Boterstraat, Groote Markt, Guldenhoofdstraat, Kolenmarkt, Zuidstraat, Lombardstraat, Sint-Jansplaats, Hospitaalstraat, Jozef Lebeau- straat Groote Zavel, Jozef Stevensstraat, Hoogstraat, Hallepoort, Steenweg van Waterloo, Steenweg van Alsemberg, Park van St-Gilles. Meetings. Ontbinding. De terugkeer naar de stad zal plaats grijpen langs de Koningslaan, de Steenweg van Vorst, de Fonsnylaan, de Albertlaan en de Ducpetiauxlaan. 't Is waarlijk een oprecht genoegen in Aalst klerikaal gemeenteraadslid te zyn om dien post te bekleeden moet ge afstand doen van alle eigenliefde, van alle onafhan kelijkheid ge moet maar goeie knikker zyn en u aanzien als een stem machten dat zijn de eenige groote hoedanigheden die men van een katholiek gemeenteraadsheer vraagtkoes zyn in de rangen en uwen neus niet voorby praten, afzien van alle persoonlijke initiatief en gedachte en altyd maar blindelings goedkeuren wat een of twee groote jannen voorstellen. Zwygen, knikken en gehoorzamen is de boodschap die»dat niet kan doen, bluft er maar buiten en we hebben de voorbeelden voor ons M. Louis Burny een ervaren man in alle za ken, heeft inden gemeenteraad eens 't woord genomen en 't was, ongelukkiglyk voor de katholieken, om M. De Windt gelyk te geven in de gemeenteraadzitting van 26 Januari 1909, wanneer hy de handelwijze van 't Schepencollegie afkeurde wegens de 100,000 fr. die uit de stadspaarkas of uit de kas van den berg zooals men gemeen lijk zegt, genomen worden om het huishou delijk oestuur van de stad voort te zetten M. De Windt bestatigde de onregelmatig heid van die handelwijze, M. Burny was van zijn gedacht en dat was genoeg om hem als gevaarlyk te doen doorgaan M. Burny was nog niet opengegaan of langs alle kanten trokken ze reeds aan zijn flankers 't schynt bovendien dat er naderhand een azijnzure woordenwisseling heeft plaats gehad en 't effekt ervan is geweest dat sedertdien M. Burny nooit, zijne voet in 't stadhuis meer gezet heeft. Nog eenen die er sedert lang uitgebleven is en die van dat. knikken en blind gehoor zamen zijn volle goesting heeft is de heer Dr De ('lercq die man heeft zich 't steop over den hals laten steken, hij heeft zich laten kiezen met de overtuiging van zijn medewerking te verleenen aan alles wat in 't voordeel aer stad is, van aan te nemen wat goed en voordeelig is, van te verwerpen wat nadeelig of onrechtvaardig is. Dat was naief van zijnen twege want.... hij heeft zich weldra moeten overtuigen dan de groote meesters zijne onafhankelijkheidweinig zou den gesmaakt hebben en liever een knikker of stem mach ien te zijn of zich kwaad bloed te maken, hetgeen overigens ir» zyn karak ter niet. ligt, ziet hij naar de gemeenteraad niet meer om en laat hij de bokken in hun partydig, slecht en weinig spaarzaam be stuur maar voort doen. En zoi ook weten we dat er nog anderen zijn, die graag en met beide handen zouden gestemd hebben tegen dat geldspook van park en boule vards, overtuigd dat ze zyn en door eigen redenering en ondervindingen door de on tegensprekelijke cijfers die M. De Windt aan den gemeenteraad heeft medegedeeld, dat die stichting van dat onnoodig luxe- werk onze stad naar den financiëlen afgrond zal leiden. Ze weten dat de geldelijke mid delen onzer stad niet bestand zijn tegen der gelijke uitgaven en dat ten slotte de eige naars het op hun revenu en de werklieden op hun huishuur zullen moeten uitzweeten. Doch neen, ze hebben er niet tegen gestemd, ze hebben deemoedig en zonder wil het ja woord gezegd, omdat eenige grooten (wij weten met welk doel) het zoo wilden en zoo hadden beslist, ze mochten niet anders stemmen zooniet kregen ze opmerkingen en verwekten ze ruzie en ze hebben weeral eens voor de rust gestemd tot groot nadeel van 't algemeen. Ziedaar de rol die de groot ste hoop der klerikale gemeenteraadsleden in Aalst te vervullen hebben Zvrijgen of huiten. Zoo komt het dat zy die niet zouden zwijgen kunnen de gemeenteraadzittingen niet by wonen, terwyl dat de zwygers en de knikkers alles stemmen en goedkeuren wat een der groote cheffen voorstelt. Is het dan te verwonderen dat onze stad slecht bestuurd is en wordt het geen hoog tyd dat door de vertegenwoordiging van alle partyen er een gemeenteraad gevormd worde die ernstig en onpartydig werk zou voortbrengen In Oktober aanstaande zullen de kiezers die vraag beantwoorden en we hebben volle vertrouwen in dat antwoord. De boekskesDe boekskes We hebben ook zoo een boeksken ontvan gen en gelezen waarin M. Petrus Daens zijn acht zaligheden krijgthij wordt daar in ferm gekamd we zeggen het rechtuit, die boekskens zijn door de liberalen niet op gemaakt noch uitgegeven. We bezaten daarvoor de noodige elementen nietniet dat we die boekskens afkeuren verre van daar, want men moet waarlijk bekennen dat M. Petrus er volgens natuur in afgeschil derd is en hy die dat schreef en al die uit leggingen zoo breedvoerte en duidelyk geeft moet M. Daens van dichtbij kennen en met hem meer dan eens zyn omgegaan. Men zegt zelf dat zekere zijner vroegere vrienden, die zijne hedendaagsche handelwijze en zijn overeenzitten met minister Schollaert en andere k&tholieken totaal afkeuren, aan 't uitgeven van dat boeksken niet vreemd zyn. Ons gaat dat niet aan, doch we bestati- gen alleenlijk dat die twee gezichten politiek van M. Petrus door zijn eigen aanhangers en vrienden wordt afgekeurd. Eerlijk duurt langst M. Daens, zelf in de politiek. M. Petrus, de overlooper, die ne liberaal op zynen neus heeft, ofschoon 't liberaal geld en de liberale stemmen in den tijd 't bestaan der Daensparty hebben verzekerd, laat geen enkel occasie voorbij gaan om wat gal en schijnheiligheid te spuwen naar zyne vroegere vrienden waarmee hy meer dan eens op dezelfde lijst stond. In zyn gazet van Zondag lest schrijft hij In een vorige zitting van den gemeenteraad zegde M. Doktor De NaeyerEr zijn liberalen die er op boffen dat zy in naamlooze maat- schappijen 50 per cent intrest hebben.... En ondertusschen kan de arbeider niet be- hoorlyk leven met zyn dagloon. Indien alles wat M. De Naeyer zegt, evan gelie ware, dan zou zyn gezegde waar zijn, maar zelfs als gemeenteraadslid kan hy toch ook wel eens met spek schieten en om u dat te bewijzen M. Petrus beloven wij tien dui zend franken aan u of aan uwen vriend M. De Naeyer indien ge de waarheid kunt bewijzen van de woorden door uaangehaald. Maar dat kunt ge niet en dat is weeral 't bewijs dat ge uwe lezers lokkekens op draait en dat ge maar altyd in en uit zeevert. 15 Oogst. Alle demokraten dien naam waardig zullen deel nemen nun «le betooging; voor Algemeen Stemrecht en tegen de schanda lige Schoolwet van Schollaert. Aalst is de 2e stad van Oost-Vlaan- deren, ze telt 35000 inwoners en ze heelt 1 och Rechtbank, noch Kazern noch een dier andere openbare inrich tingen die volk en beweging naar de stad trekken en die daardoor ook nut bijbrengen aan handelaars, neringdoe ners, eigenaars, in een woord die eene bron van inkomsten zijn waarbij toch altijd een groot deel der inwoners hun profijt vinden. Sinds 1872 zijn de katholieken hier meester geworden er zijn kerken en kloosters bijgekomen, maar de kazern der giedes die zij hebben afgebroken werd nooit door een andere vervan gen ja, toch we hebben de pupillen school die zooals iedereen weet geen of bijna geen verteer bijbrengt. Een pint bier of een pak chocolaat in d'een of d'ander herberg of winkel van 't sta tiekwartier en dat is alles En nochtans sinds 1884 zijn de kle rikalen ook meester van 't goeverne- ment hadden al de katholieke bestu ren die elkander hier hebben opgevolgd wat meer de belangen behartigd van de neringdoeners, hadden ze wat min den intrest hunner partij en 't behoud hun ner meesterschap en alleenheersching verzorgd en meer op 't algemeen wel zijn gedacht, lang zou het niet geduurd hebben, hadden ze rechtzinnig gewild, met de machtige steun van hunne volksvertegenwoordigers en senators M.M. Woeste, De Sadeleer, de Bethune, Van Vreckem, de Kerchove en andere, voor onze stad eene kazerne en ook wel eene Rechtbank te ver krijgen. Van 't nut en de noodzakelijk eener Rechtbank spreken, is totaal overbo dig die noodwendigheid steekt de oogen uit als men weet dat de inwoners van Erembodegem, Welle, Terjoden, Haeltert, Kerckxken en tal andere gemeenten acht uren ver naar Aude- naerde moeten gaan terwijl ze hier aan de poorten der stad wonen. Bovendien de Rechtbank van Dendermonde is overlast en 't bewijs ervan is dat men over eenige dagen in 't Parlement een 2e Kamer voor Dendermonde heeft bijgestemd En 't nut dat eene Rechtbank hier zoo stichten is niet moeilijk om begrij pen, want ze zou eene gedurige bewe gingvan vreemdelingen met zich slepen en daar waar er beweging is, is er ook verteer. Voeg daarbij de beweging cn 't verteer die de honderde manschap pen van een garnizoen zouden veroor zaken en men mag vooruitzetten zon der door iemand te kunnen gelogen^ straft worden, dat de eigenaars, win keliers, herbergiers, beenhouwers, hoveniers, ambachtslieden en menige werklieden betere inkomsten en ont vangsten zouden doen dan heden daags. Nochtans we weten, als ons bestuur iets wil dat het zijn gedacht doordrijft en daarom zijn de katholieken zooveel te plichtiger dat we nu noch Rechtbank noch Kazern hebben. Ze hebben de kerk van Mijlbeek gewild en ze is er gekomen we kunnen goed lijden dat er gezorgd worde voor 't uitoefenen van den godsdienst, we hebben dus niets tegen die kerk, doch we bestati- gen dat voor een werk dat niets bij brengt voor de stoffelijke belangen van de stad, ons bestuur toch de nood'ge gelden weet te vinden en zoo ook hebben ze de koopwarenstatie tot stand gebracht die was er zeker noo- dig maar weeral zijn de intresten van eenige vrienden boven degene van 't algemeen gegaan de meersch der familie Eeman werd er voor onteigend; 't is slechts een 20 tal jaren geleden en de statie is reeds te klein. Dat is overi gens door de liberale bladen van dien tijd voorzegd geweest. Ze hebben geld gevonden om de Aelbrechtlaan te ma ken, die ofschoon ze eene mooie wan deling is, aan stad en staat een groot kapitaal heeft gekost en jaarlijks aan de stad een vette stuiver aan onderhoud vraagt. En zoo hebben de katholieken menige werken tot stand gebracht die voor de Aalstenaars in 't algemeen niets opbrengen en waarvan er zekere schier nutteloos zijn en ze zullen in dien ze de alleenheerschappij behou den nog werken uitvoeren waarin de honderde duidende franken als in eenen kolk zullen verzwinden en die aan de stad alleenlijk lasten en uitga ven zullen berokkenen, en misschien wel aan de lasten betalers opslag van contributiën. Naar een Rechtbank en een Katern /.uilen we met ons hedendaags bestuur lang nog mogen wachten die hee- ren vinden daar geen haast bij en noch tans we zijn zeker dat dergelijke in richtingen meer voordcel en meer le ven zouden bijbrengen dan 't klooster vanSt-Job (aan hetwelk de bokken den grond voor niet hebben gegeven) of ook wel 't stichten van park en lanen. Doch ziecfaar de fout van een alleen- heerschend bestuur, de macht van dergelijk bestuur is te groot en een stad kan er nooit wel bij varen. Een ge mengde gemeenteraad waar elkeen zijn gedacht durft en mag zeggen en waar alle kwestien grondig besproken worden dat is de ophelp eener stad en daarin ligt 't welzijn van iedereen. Wie zou het contrarie kunnen be wijzen Eenige dagen geleden was ik by een vriend, toen de postbode hem eene dubbele postkaart bestelde drukwerk verzonden met een zegel van 1 centiem welke hy even glimlachend bekeek en my toen over reikte. Ik herkende dadelijk, dat typisch stuk, want vele maanden geleden, heb ik reeds zoo een rondschrijven (komende van den zelfden heer,) in mijne collectie gevonden, Overigens de verzender, pastoor Delforge van Marcinelle-Haies, zal liet. by een of twee proeven niet laten, want hy gebruikt ge drukte adressen. De man Gods weet, dat J es us zegde, klopten blijft kloppen, op de beurs van uwen evennaaste en ze zal open gedaan worden..... ten minste toch door de onnoozelen. En daar het geld geen geur heeft, klopt pastoor Delforge aan zoowel by geuzen als bij pilaarbijters, men kan niet weten denkt hy hoe een dubbeltje rollen kan en wat men heer niet doet kan wel gedaan worden door Madam of door de meid. Ziehier het stuk Marcinelle-Haies, (date der post). M. Voor de eerste maal als bedelaar van Christus, smeek ik u in zynen naam om eene aalmoes. Ziehier de lasten welke op mjjne schouders drukken Herstellingen versiering mijner vervallen kerk. aankoop van zy-altaren, predikstoel, biechtstoelen, orgels 15,000 fr. Schulden gemaakt door myn verkleefden voorganger voor het bouwen van jongens scholen 10,000 fr. Jaarwedden van onderwijzers en onder wijzeressen, eerste verwen der lokalen, ver lichting, verwarming, reiniging der klas sen, prijzen en algemeene kosten 4,600 fr. Als 't u blieft, help mij dat ik ten minste niet lang meer verplicht blyve de intresten Ier schulden te betalen. de gewelven mijner kerk zijn vol ga ten, de muren zijn beschimmeld van de vochtigheid. Om mijne scholen ten onder te brengen, deelen (de goddeloozen) aan de leerlingen der officieele scholen noenmalen en kleede ren uit. ze deelen slechte gazetten uit, schan dalige vlugschriften, en richten boeken tom bola's in na elke voordracht der Volksuni versiteit. Tegenover die duivelsshe werking der boozengeeftgeeft 1 lk vertrouw dezen brief toe aan den heili gen Jozef en bid u enz. (get.) P. Delforge, pastoor. 0 Ten aanzien van die duivelsche werking deiygeuzen, die voedsel en kleederen uitdee- len aan de kinderen der officieele scholen, die liberale gazetten verspreiden, volksboe keryen inrichten, en leergangen van de Hoogeschool voor het volk, roepen wy ook het medelyden in van al onze lezers voor pastoor Delforge. 't Is waarlijk te wreed. Niet zonder reden beschouwt M. Pieter Daens de officieele scholen van Henegou wen als gevaarlijk, denkt eens men geeft er te eten aan de behoeftige leerlingen, daar om zyn de nonnekens scholen er volstrekt onontbeerlijk. Wat meer is, in ruiling van de vette aal moes die menheer de pastoor van Marci- nelle verwacht, ontvangt gy den zegen van monseigneur den bisschop van Doorn Ijk, die de bedelpartij door pastoor Delforge heeft goedgekeurd den 17 November 1910. Wy hopen dat wy dien zegen deelachtig zullen worden en pastoor Delforge ons dank baar zal zyn van de propaganda welke we maken voor zyn kostelijk werk. We doen echter opmerken, dat zoo de kerk vervalt en de zon er door den zolder schyrit, zoo zyn onderwijzers en onderwijze ressen niet betaald worden, de pastoor van Marcinelle beter zou doen zyne klachten toe te vertrouwen aan het klerikaal goeverne- ment, in plaats van aan den heiligen Jozef die sedert 1900 jaar den schrynwerkersstiel niet meer uitoefent en geen reparatie kan doen aan den kerkzolder.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1