DËTËTOÖGÏNG Zondag 20 Augusti 1911 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 54 van 13 Oogst. Wijziging en Herziening. Brave menschen. Tegen de Kloosterwet. De liberale pari ij. Leest en verspreidt De Volksgazel. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen I £e.wone '5 «ntiemen j per drukregel J Reklamen 75 centiemen uniKrcgei Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. AALST, 19 AUGUSTI 1911. In geen land ter wereld zouden po litieke partijen er in slagen een leger van 200.000 man te mobiliseerentot het bekomen (op vreedzame wijze) van een politiek recht, en het doen verwer pen eener slechte wet, gelijk de anti klerikalen dat verleden dinsdag heb ben gedaan. En er is geen twijfel, het oprukken dier 200,000 mannen, zoo vastberaden, zoo vreedzaam, zoo vol hoop en over tuiging, zal in hooger sfeeren een on- uitwischbaren indruk hebben gemaakt. De 200,000 betoogers zullen niet nut teloos, den wil der groote meerder heid van de Belgische natie hebben geopenbaard. Van nu af mag men zeggen, dat de verwezenlijking van het Zuiver Algemeen Stemrecht over weinige maanden een voltrokken feit zal zijn, gepaard met Evenredige Vertegenwoordiging, welke eerlijkheid zal brengen in alle besturen. Van nu af mag men zeggen, dat de stroom tegen de kloosterplaag en kloos termacht zoo groot en algemeen is dat Het •clioolwetsontwerp Schollaert niet meer uit de kartons zal komen waarin het voorgoed begraven ligt. Van nu af mag men zeggen dat de dagen der klerikale heerschappij zijn geteld en weldra, het antidemokratisch goevernement, dat aan het volk recht en onderwijs weigert zal vervangen worden door eene antiklerikale regee ring. Het ware ons niet mogelijk een uit gebreid relaas te geven over de groot- sche Betooging van 15 Oogst. Zulke optocht is nog nimmer te zien, de 15 Oogst is ;een glorierijke dag geweest voor de antiklerikale partijen. Ondanks de ongeschikte uren der treinen (te vroeg bij het vertrek, te laat voor den terugkeer) zijn talrijke duizenden naar Brussel getrokken, ter wijl voorde groote mobilisatie ook an dere verkeermiddelen werden ge bruikt booten, chars-a-bacs, automo bielen, rijwielen enz. enz. De antiklerikalen van het Arron dissement Aalst hebben hun plicht ge daan, uit Aalst alleen waren er 1500 betoogers, waarbij Geeraardsbergen, Ninove, Sottegemen Erembodegem enz. enz. goed vertegenwoordigd wa ren, we zagen in den groep van ons arrondissement talrijke vrienden uit S' LievensHoutem, Herzele, Haaltert, Meire, Nieuwerkerken, talrijker nog uit de omstreken van Geeraardsber gen. We zeggen hun hartelijk dank. Wij besluiten ons artikel met aan alle liberale deelnemers nogmaals onzen dank te betuigen de liberale partij is nog machtig in ons arrondisse ment en herhalen met trots De 15 Oogst is een gloriedag ge weest voor de antiklerikale partijen van Belgie De eenmaking der kieswetten staat in 't programma der liberale partij met Zuiver Algemeen Stemrecht, dat wij liberalen van Aalst sedert vele jaren verdedigen en eischen. Fortuin, stand, afstamming geven den maatstaf niet van de waarde eens burgers die maatstaf kan maar be paald worden door zijne hoedanigheid van Belg, door zijn deftig leven, door het aandeel dat hij heeft in het behoud en het bevorderen van de algemeene welvaart der natie, onverschillig wel ken arbeid hij verricht. Slechts dieven, schelmen, luiaards en zinneloozen, vallen buiten de kate- gorie der burgers welke aanspraak mogen maken op de uitoefening der rechten en het genot der vrijheden welke allen in gelijke mate bezitten moeten volgens de bepaling onzer grondwet zelve. In den Staat zijn de smeden, de landbouwers,de kleermakers, de twijn- ders, de winkeliers, de wevers enz. zoo onmisbaar en nuttig als de koop lieden, de nijveraars, de professoren, de rechters, de ministers enz. de Staat kan geen enkele ontberen, en daarom moeten al die burgers voor de wet gelijk lijn Ziedaar het princiep waarop den strijd der liberale parti) is gesteund, we moeten streven naar gelijkheid en rechtvaardigheid voor alle burgers die dezen naam waardig zijn. In dien strijd zijn wij de groote meerderheid van het land, met al de genen, die de verheffing der democra tie betrachten maar de ongelijkheid en de onrechtvaardigheid bestaan nog tn daarin jpist ligt de hinderpaal wel ke ons tot heden belet heeft, onze wenschen, de wenschen der meerder heid te verwezenlijken. We moeten dus ondanks het bestaan der ongelijkheid en onrechtvaardigheid, die we willen uitroeien, de reaction- nairen overwinnen, om tot de uit roeiing te kunnen overgaan. We moe ten de klerikalen verpletteren niette genstaande het schandelijk meervou dig stelsel, waarin hunne macht ligt. Het zal het eerste werk zijn der anti-klerikale meerderheid in de Ka mers, de kieswetten te wijzigen voor Provincie en Gemeente en daarbij het Zuiver Algemeen Stemrecht met de Evenredige Vertegenwoordiging in te voeren. Daaraan twijfelt niemand geen oogenblik. Maar het meervoudig stemrecht voor Kamers en Senaat staat in de grondwet geschreven en deze kan slechts gewijzigd worden door de twee derden der Kamerleden, 't is te zeggen, dat die wijziging nog lang achterwege kan blijven, vermits de klerikalen alle voordeel hebben bij het behoud van het meervoudig stemrecht. Dit jaar zullen de Gemeentekiezin- gen nog plaats hebben in October met het meervoudig stemrecht maar zoo- dra de anti-klerikalen aan 't bewind komen en wij hebben den 15 Oogst gezien hoe buitengewoon de stroom is tegen de klerikalen zal de wet veranderd worden en zullen nieuwe Gemeentekiezingen plaats hebben vol gens ons stelsel, dat zelfs door vele katholieken wordt goedgekeurd Blijft dan nog de herziening der Grondwet. H et is klaar, dat zoo het bewezen ware dat de groote, de overgroote meerderheid der Belgen het meervou dig stemrecht afkeuren en er de ver dwijning van eischen het behoud ervan een revolutionairen toestand zou verwekken welke gevaarlijk zou kunnen worden voor de natie. We weten wel dat de groote meer derheid der Belgen, het bedriegersstel sel door de klerikalen uitgevonden ver werpen maar we weten ook dat de klerikalen het tegen heug en meug loochenen en er dus naar een middel moet uitgezien worden om den wil van de meerderheid der natie, hand tastelijk en onloochenbaar te doen uit schijnen, en aldus tevens te bewijzen dat de antiklerikale eenstemmers ver pletterd worden, niet door de meer voudige kiezers, maar door de niets waardige bijkomende stemmen. Art. 47 der grondwet bepaalt dat sommige personen recht zullen heb ben op twee en drie stemmen en voegt er bij dat niemand meer dan drie stem men zal cumuleerenmaar de eenvou dige wet schrijft voor hoe die cumu latie zal geschieden. Nu krijgt elke kiezer, die zich in de vereischte voorwaarden aanbiedt een of twee of drie stembrieven volgens het getal stemmen op de kiezerslijsten aangeduid. Welnu de antiklerikale meerder heid zal in de Kamer eene wet stem men waarbij elke kiezer maar een stembrief zal ontvangen, maar de kies- brief der twee- en drie-stemmers zal langs de buitenzijde en langs de bin nenzijden het teeken dragen II of III volgens hun aantal stemmen en bij de stemopneming' zal daar rekening van gehouden worden. Aldus zal 't getal stembrieven over eenkomen met 't aantal kiezers welke kwamen stemmen, veel bedrog zal vermeden worden, de kosten zullen minder zijn, de stemopneming zoolang niet duren en het getal aanhangers van elke partij z .l gekend zijn bene vens het getal stemmen door elke partij bekomen. En dat zal den genadeslag geven aan het artikel 47 der grondwet zooals het thans bestaat, en hetwelk de Belgische burgers toelaat 3 stemmen te cumulee ren al ware 't op een stembrief, waar andere Belgische burgers even waar* dig en even deftig maar een stemme- ken bezitten. In een volgend nummer zullen we dit overgangsstelsel breedvoeriger uit leggen. J. Van Doren. Volgend artikel knippen wij uit Het Va derlandvan Gentmenige klerikale kies- draver zal er zijn portret in vinden Bijna dagelijks kan men bemerken, dat langs hier en langs daar, personen optreden met het doel propaganda te maken voor de klerikale partij. Dat is hun recht wij wil len hun dit geenszins betwisten. Maar wij achten ons verplicht op hunne dubbelzin nige, ja huichelachtige manier van handelen de aandacht der kiezers te roepen. Wij zeggen dubbelzinnige, huichelachtige handelwijze zoo is 't inderdaad. Dat die lieden een programma verdedigen waar verbeteringen zouden in te vinden zyn voor het volk, wy zouden het goedkeuren, ja zelfs toejuichen. Maar, jawel, van verbe teringen geene spraakzij hebben zelfs geen programma. Gansch hunne werking bepaalt zich om den bestaanden toestand te verdedigen. Men treft die brave lieden meestal aan, in plaatsen waar eenige menschen sa menkomen. Heel vriendelijk, ja zelfs tot het overdreven toe, zyn zy gewoonlijk. Het is al van vriend, wat men uit hunnen mond verneemt. Fleemend en voorkomend dringen die mannen zich op; wachten zij zich doorgaans eene discussie uit te lokken, ja meestal ver mijden zij elke redenern-ing met zorg. Is er soms al iemand onder de aanwezigen die over de politiek zou spreken, dan bepalen zy zich er bij, eenvoudig te doen opmerken, dat de politiek tot niets dient. Alles is zooals het zyn moet, er moet meer overeenkomst zyn tusschen de menschen, enz., enz. Zoo klinkt hun gewoon deuntje. En daarom noemt men ze brave, vriendelijke menschen. Maar aan alles is een keerzyde zoo ook is het met hen. Een spreekwoord zegtoverdreven beleefdheid, grenst aan vafschheid dit is hier voorzeker het ge val. Om dit te bewyzen, gaan wy eens na der die brave lieden volgen. Op zekere voorop bepaalde dagen komen die voortreffelijke mannen bijeen. Daar brengen zy verslag uit, over hunne wer king. Die brave lieden veranderen daar heelemaal van gedaante. Hunne vriende- lykheid is daar veranderd in nijdigheid, in valschheid. Zy toonen zich daar effen af mouchard of overdrager, (niet verwarren met spioenen, zoo zyn er ook we komen daar later op terug). Al wie van vrijzinnigheid verdacht is, wordt 'ongenadig op den rooster gelegd. Daar worden dan doordiezelve brave lie den de plannen gesmeed, om dwang en broodroof uit te oefenen, op hen die niet ge willig meêloopen. Dat is nu de werking van oprecht christe lijke, brave menschen. Begrijpt ge nu, le zers, hoe het mogelyk is, dat nog zooveel kiezers zich laten by de neus leiden. tZyn immers toch zulke a brave menschen La at u door die brave menschen niet bedotten houdt ze in het oog, gaat hunne gangen na, dan zult ge alras ondervinden, datwy volkomen gelyk hebben in ons oor deel over hen. Schuwt die lieden, 't zijn uwe ergste vyanden, zy werken in 't donker, zy zyn er des te gevaarlijker om. Toen wy aan het hoofd van dit artikel plaatstenBrave menschen waren wy mis wy zouden beter gedaan hebben te zeggen a Valsche menschen 't ware juister geweest. De betooging van verleden dinsdag waaraan 300,000 manifestanten deel namen was gericht tegen de klooster wet en niet zonder reden. De klerikalen stellen hunne hoop grootelijks in de macht en den invloed der kloosters met welker uitbreiding in alle landen steeds gepaard gaan de vermeerdering der volksarmoede, de toeneming der onwetendheid. Minister Schollaert werd met zijne hatelijke schoolwet uit 't ministerie geschopt en toch durven de dompers weer met datzelfde ontwerp voor de pinne komen en durft een minister in de Kamer verklaren het wetsontwerp Schollaert is in 't geheel niet ingetrok ken. Welnu, dat is vlakweg de openbare meening uitdagen. De groote meeder- heid der Belgen, vele katholieken erin begrepen zijn tegen den buitenspori- gen aangroei der rijkdommen en uit buitingen der kloosterlingen, die de loonen der ongelukkigste werkers en werksters nog meer bederven en de onderkruipers zijn onzer zonen en dochters. Wat de klerikalen beoogen is de invoering eener klooslerbegrooling welke alras belangrijker zal zijn dan de kerkbegrooting. Ze willen de kloos ters op de lijst brengen der inrichtin gen en besturen, die regelmatig en wettig voorkomen op de lijst dergene welke bepaalde sommen genieten uit de Staatskas. Eerst willen ze dat doen min of meer bedektelijk, door het opdringen der Schoolhaatwet, om wel dra een openlijk kloosterbudjel te heb ber, dat weldra meer millioenen 'sjaars zal bedragen dan het leger ons kost, meer dan het budjel der landsverde- digtng. En dat zou niet te verwonderen zijn, immers het leger van paters en nonnen in Belgie is grooter dan het getal sol daten in werkelijken diensthet leger der landsverdelgers is aanzienlijker dan dat der landsverdedigers. In het eerste worden opgenomen alle vreem den individuen of ze komen uit Frank rijk, uit Holland, uit Portugaal, dat alles is onverschillig ze worden met dozijnen en dozijnen genaturaliseerd en komen hier besonderlijk in het onderwijs de plaatsen innemen waar onze volkskinderen te vergeefs naar uitzien. Ja, met honderden worden ze gena turaliseerd, die landsverdelgers, die vaderland, huisgezin en familieleven verloochenen en zoover gaat het men heeft het kunnen bestatigen bij een der laatste besprekingen in den Senaat dat het klerikaal goeverne ment zonder onderzoek voor Belgen aanvaard, vreemdelingen die elders werden veroordeeld voor verschillende reden, en 't ging zoo over zijn hout, dat ditmaal ook een zeker getal katho lieke senatoren het goevernement af keurden. 't ls altijd nuttig en leerzaam de verbazende uitbreiding der klooster- plaag in Belgie onder het oog te bren gen van het publiek, dat zich ondanks alles maar een flauw denkbeeld vormt van wat die uitbreiding is geweest en van het gevaar dat ze oplevert voor den openbaren welstand Ziehier eene tabel waarvan de cijfers ontleend zijn aan de officieele statis- tieken. Jaren Kloosters Kloosterling m 1830 251 3,l69 1846 759 ,943 1856 945 '4,853 1866 >,3>6 18,196 1880 '•539 25,462 1890 >.793 30,098 1900 2,474 37;9°5 De drie laatste opgaven zijn die der tienjaarlijksche volkstelling. De volks telling van 1910 is nog niet afgekon digd, maar zeker is 'tdat Belgie thans meer kloosters telt dan gemeenten (2,609) en het getal kloosterlingen reeds verre de 40,000 overtreft. Bedenkt daarbij dat den aangroei der rijkdommen veel sneller is geweest en men zal een gedacht hebben van wat er aan het openbaar fortuin door de doode hand werd ontroofd. En 't is ten bate van die alles over weldigende kloosters, dat de klerika len de Schoolwet willen doordrijven. Maar dat zal niet gebeuren Het volk heeft den 15 Oogst getoond dat zulk schelmstuk niet zal geduld wor den. 't Is een oud gekend deuntje, zoowel by de socialisten als bij de klerikalen Dat de libe rale party nooit iets gedaan heeft voor de werkende klas, voor het volk zulks werd herhaaldelyk beweerd, niettegenstaande het meermaals bewezen is geweest, dat zoovele volkslievende hervormingen opgevat, ver dedigd en gestemd wierden door de libera len, onder de vroegere liberale ministerien. Doch, onze zienswijze werd zoo herhaal delyk tegengesproken, vooral door fanatieke leugen bladen als Denderbode die er steeds op uit is om zyne lezers te verschalken en te misleiden, ten voordeele van den klerikalen winkel, dat wy hier eens over de liberale volksgezindheid en over de diensten, welke de liberalen aan werklieden en kleine bur gers bewezen, het gedacht mededeelen van mannen, die niet tot onze party behooren. De lof van tegenstrevers kan immers niet verdacht wezen, vooral wanneer hij uitge sproken wordt door de hoofdmannen zeiven der tegenpartijen. Eerst geven wij het woord aan den heer Yandervelde, socialistische leider, die op 12 Maart 181)7, in de Kamer aan «le klerikale rechterzyde het volgende zegde Komt mij niet zeggen dat men vóór 1886 niets heeft gedaan, want ik bevind mij hier in tegenwoordigheid van eene katholieke regeering en van eene katholieke meerder heid, en heb het recht te zeggen, dat, wat in ons land op sociaal gebied werd gedaan vóór 1880, het werk is geweest der libe ralen. Ik veronderstel dat ge de wet van 1851 op de maatschappijen van onderlingen bystand niet op uwe rekeningen zult willen zetten noch de wet van 1850 op de Goedemannen- raden noch deze van 1805 op de spaar- en lyfrentkas, welke men verschuldigd is aan I-rere Orban men beschuldigde hem zelfs, wanneer hij de lyfrentkas inrichtte, eenen aanslag te plegen oj> de familiegevoelens, door de kinderen te ontlasten van plichten tegenover hunne ouders. Gij zult U ook niet beroepen op de wetten, die het leven minder duur hebben gemaakt,' vermits gij de afschaffing der octrooien hebt bekampt. M. De Guchtenaere, klerikaal afgevaar digde van Gent, onderbrak verscheidene malen den heer Yandervelde, die daarop ant woordde Deze onderbrekingen zullen iny verplich ten myne redevoering eenigszins te verlen gen maar van ons standpunt spyt het mU niet, want het is zeer belangwekkend te herinneren wat in dien tyd, de katholieken dachten orer de hervormingen door de libe rale regeering voorgesteld. De socialistische hoofdman Anseele sprak in dezer voege Ik herken gaarne dat tot hiertoe de her vormingen en voorstellen ten voordeele der werkende klasse in meerderheid uit de libe rale rangen zijn gekomen. Wanneer de liberalen aan 't bewind wa ren, hebben zij meer gedaan voor den toer- hersstanddan de katholieken. De wet op de maatschappijen van onder lingen bijstand is eene liberale wet. De wet op de Goedemannenraden is eene liberale wetde Spaar- en Lijfrentkas is eene libe rale stichting afschaffing van art. 1781 van het burgerlyk wetboek, afschaffing der wet op de verbintenis, afschaffing der oc trooien en der belasting op 't zout, dit alles is het werk der liberalen. Ziehier nu wat M. Nyssens, oud clericaal minister, verklaarde in de zitting van den Senaat, op 10 juni 1896 Ik loochen niet, myne Heeren, dat de libe- lalen nuttige werken hebben verricht voor de werklieden. Ik ben gereed de liberale party ten volle recht te laten wedervaren Ik juich, zooals ik reeds vroeger in de Ka mer heb gedaan, de afschaffing der oc trooien toe, een overgroot werk ik juich- tle inrichting toe der Spaar- en Lyfrentkas ik breng hulde aan de wet op de maatschap pijen van onderlingen bystand, dit mensch- Iievend werk, dal zooals gij weet, tusschen de eden van den Senaat voortplanters en ondersteuners heeft gevonden zoo volhar dend als verknocht. Ziedaar, werklieden en kleine burgers, wat bovengenoemde jiolitieke hoofdman nen zegden over de volksgezinde werking der liberale party. De liberalen schreeuwen niet op de daken zy handelen, wanneer het oogenblik gun stig is zij zoeken niet naar de ijdele en vergankelijke eer zich door de massa's te doen toejuichen maar, zoohaast het oogen blik gunstig is, zy handelen zoohaast zy aan 'i Ministerie komen, zy verwezenlij ken de hervormingen, rechtmatig door het volk verlangd en die nuttig en voordeelig zyn aan de werkende klasse, de landslie den en de kleine burgers. En M, Van der Velde had gelijk te herin neren dat de clericalen, in den tyd dat de werkman nog geen stemmer was, niets voor hem deden Wy bewezen hier reeds meermalen, dat, indietyden, de clericale priesters en hunne volgelingen voor bijzon dere zending hadden de werkende klasse te behouden in den staat van nederigheid en onderworpenheid, waarin zy vervallen was tengevolge van de eeuwenoude overheer- sching der klerikale Kerk en hare disciDe- len. v Nu nog verzetten zy zich, overal waar zy maar kunnen, tegen de gedachten van vryheid en ontslaving om het volk onder den domper te houden, nemen zy nog tot ongehoorde middelen hunne toevlucht ,- za gen wij die mannen geene werkstakingen aanvuren en in stand houden, omdat zij daarin, gelyk te Ingelinunster en te Eecloo, onder andere, een middel zien om de gedachten van volksontvoogding te dwarsboomen O die tartuffen.... En dit mogen wjj verzekeren zoo de anti-clericalen aan 't bewind komen, zullen nog vele volksgezinde hervormingen door haar bewerkstelligd worden en in do eerste plaats noemen wjj, onder dit opzicht een meer rechtvaardig kiesstelsel en een beter werkmanspensioen. Kiezers, vergeet het niet

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1