Willemsfonds. Pensioenbond van Aalst. De betooging' van 15 Oogst Deezeke is met Ons. Ze vragen een mirakel Zaterdag nacht Uit Sottegem. ASPELARE. KERKXKEN. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye toegang voor iedereen. Bovenzaal van Graaf Egmont» Maandag, 21 Oogst om 8 uur 's avonds. Aanleeren van het lied «liet Kerelskind» Woorden van Albrecht Rodenbach. Muziek van Jaak Opsomer. Zondag 30 Oogst maandelijksche storting bij M. Leon Van den Broeck, Hotel des Arcades, aan de Statie, v an 10 tot 11 uren voormiddag. en '1 Volksstemmeken. De snotneuzen uit 't Volksstemmeken hebben weeral eens den hoofd vogel afge schoten. Een ongeschoren groote lemmen uit 't Volksstemmeken stond 's morgends van 3 uur aan 't ijzeren hekken der statie gebonden om de betoogers van Aalst te tellen die met de twee bijzondere treinen naar Brussel vertrokken. De groote lemmen die zeker de cijferkunst by de broerkens geleerd heeft, zal ons wel willen wys maken, hoe het mogelijk is de betoogers te tellen, man voor man, wanneer het ijzerhekken wagen wijd open stond en er zeker honderd betoo gers te gelyk de statie binnen trokken. Ook kon hij onderscheiden of de betoogers van Aalst of van Erembodegem of van Lede of van Hofstade waren Welk een fyn vernuft die groote ongeschoren lemmen Volgens de snotneuzen uit 't Volksstem meken, o waren er 65000 betoogers. Volgens 't Volk van Gent juist 42679. Volgens de XXe Siècle 60,000 volgens de Patriote 80000 volgens de Journal de Bruxellen 100,000 en volgens het groot katholiek dagblad van Parijs Le Gaulois 250,000. Al die katholieke bladen zouden wel gedaan hebben zich t' akkoord te stellen voor wat 't getal deelnemers betrof, want van 42679 tot 250,000 komen is 't verschil nog al groot. We verwedden een hesp tegen een lem- mekenskop dat geen enkel der snotneuzen van 't Volksstemmeken de betooging gezien heeft, want geheel hun relaas der betooging is de vertaling van 't verslag van Le Patriote een weinig ingekort. *t Zyn feniksen de snotneuzen uitt Volks- stemméhi n. Er zyn 124,000 biljetten gege ven voor de bijzondere treinen, die cyfers zijn onloochbaar, maar de snotneuzen hebben het gevonden en ze schrijven 't Is allemaal wel die cyfers mede te dee- len, doch daarom beweren, dat al de betoo gers die naar Brussel getrokken waren aan de Nationale betooging deelgenomen hebben, dat is niet ernstig. Dus de betoogers die naar Brussel trokken om te betoogen hebben niet betoogd Ouf 1 't is om er stokkendood van te vallen 11 't Schynt dat al de betoogers van Aalst dronken waren, wanneer zij naar huis kwa men, zoo schrijven toch de snotneuzen, maar we gelooven dat ze zeer slecht zullen gezien hebben, en hunne vrienden voor de onze zullen genomen hebben, want Dijnsdag rond 11 uren 's avonds, liep er eene heele bende katholieke jonge wachten krimineel zat in de Zoutstraat.Deze, zullen de snotneu zen voor onze mannen genomen hebben. Wij ontkennen niet dat ons volk eene goede pint gedronken heeft wanneer onze mannen de stad uittrekken, hebben zij geld op zak. Ze zyn niet gelijk de collectie pijpen koppen die wy over veertten dagen in den stoet van den katholieken werkmanskring gezien hebben en die zich op de Groote Markt midden van de kalseide zetten om naar 't muziek te luisteren de sukkelaars ze hadden nog geen vyf eens op zak om zich een glas bier te koopen en t was nochtans stikkend heet. Dat zyn jaDnen die nering en tering in eene stad brengen Volksstemmeken en al de andere katholieke bladen beweren dat hunne betoo ging van 7 September 1884 veel grootscher was als deze van 15 Oogst. Weet ge 't welk een oud Brusseleer ons daarop antwoordde. Hadden de klerikalen den 7 September zoo talrijk geweest als de liberalen en socialisten met 15 Oogst, we hadden ze nooit met schup pen onder hun g.... kunnen uit Brussel dry ven 't Is zoo. Tot spijt van de snotneuzen uit 't Volks stemmeken stippen wij aan dat de liberale groep van Aalst op gansch den doortocht warm toegejuicht werd, bezonder op de groote boulevards. Zouden de snotneuzen aan hunne lezers niet willen wys maken, dat de antiklerikale betooging meer gedaan heeft als al de mis sen van heel het land om 't weer te doen veranderen, want 's Maandags was het nog stikkend heet en "s Dynsdags, dag der betoo ging, begon het al 's avonds te regenen nuDne lezers, die ze toch voor de grootste uilen van de gansche aardbol nemen, zullen wel dit mirakel ook eens willen slikken, 't moeten altyd geene klerikale mirakels zyn 't Schynt ook dat wy liberalen, verloren liepen in den stoet, daar 't byna al socialis ten waren, en dat wij verplicht waren de roode vlag te volgen. Hoe is dat toch mo gelijk De stoet was zoo geregeld dat wan neer in de eene provincie de socialisten de eerste gingen, in de volgende provincie de liberalen eerst gingen. Om te sluiten 't Is bewezen dat de be tooging van 15 Oogst hard op de maag ligt der snotneuzen van 't Volksstemmeken, en van al de klerikale dagbladschrijvers wrant gelyk wy in ods voorgaande nummer schreven Waar 't hart van vol is, loopt de mond van over. Amen Na lange dagen en weken overtollige hitte, die alles verschroeide en verbrandde, die de menschen afgemat en ziek maakte, is het weder Dynsdag heel dragelyk geworden. 't Zonneke liet zich zien, maar zonder te byten en te steken, er woeide een frisch windeke en aan den hemel schoven lieve wolken voor de zon als deze goesting kreeg om te willen branden En geen druppelke regen 1 Een geschilderd weérke voor eene mani festatie De fanatieke domper» hadden hunnen God gebeden nog veel meer brandende hitte op aarde te zenden, den dag van O. L. "Vrouw Hemelvaart, opdat er honderden en honderden liberale en socialistische manifes tanten zouden versmacht zyn in de beesten wagens, waarin de fanatieke minister van ijzeren wegen besloten had dat de manifes tanten vervoerd zouden worden, of gedood door zonneslagen in de straten der hoofd stad. Zjj twyfelden er niet aan, die zachtmoedige kristenen, of hun God zou hun aanhoord hebben. Het fanatiekste en ellendigste der katholieke bladen, de XX* Siècle, 't orgaan van M. de Broqueville, den lekkeren minis ter van spoorwegen, schreef Maandag de hitte wordt ondragelijk één troost heb- ben wy, 't is dat de barometer nog altyd klimt en dat morgen de liberale en socia- listische manifestanten nog meer zullen te lyden hebben. De zachtzinnige en langgerokte herders, die Gods kudde zeggen te leiden, waren er van overtuigd, dat het zoo moest zijn en dat Gods zonneke de ma nifestanten ging braden om ze, gebraden, naar Gods helleke te zenden. Inderdaad, zy kondigden Zondag af, van uit hunne leugen- kuip, dat, gezien de brandendende hitte, de processie Dynsdag niet zou uitgaan Maar onze Lieve Heer, die een oud over tuigd liberaal is, heeft willen doen zien dat hy met zyne ware dienaars dit zyn alle deze die zyn gebod van verdraagzaamheid en naastenliefde onderhouden, te weten li beralen en socialisten is en blyft en geen uitstaans wil hebben met deze die zich, gansch ten onrechte zyne dienaren noemen, hy heeft Dynsdag aan de manifestanten een weertje geschonken, zoo lekker als zij 't maar hadden kunnen wenschen. Danke, Deezeke lief 1 Zondag 27 dezer, spelen de dompers nu ook manifestatie, maar dit maal te Leuven den 7 September hangt nog altyd aan hunne ribben, moe' je weten. Als Deezeke 't dien dag te Leuven maar geen str... doet regenen of in zyn zonne niet doet stoken om de manifesterende kadodders te roosteren ge lyk Laurentius 1 Want Deezeke, die zienlijk met de Libera len en de Socialisten is, moet er op uit. zyn de bokken en de dompers eene grap te spe len die van de poes niet is. Na den 7 Sep tember den 27 Augustus 1 Waarom niet, als Deezeke 't wilt T B. B. Gy herinnert u, vrienden lezers, dat we vóór een paar weken, onder dit opschrift, melding maakten van een stichtend briefje verschenen in een fransch paapschgezind weekbladje c< La Voix de Marie (De Stem van Maria). Dat in dit zelfde briefje ofschoon het door een verdraagzame katholieke korres- ondent was opgesteld onze Koning op ristelyke wyze wierd beknord en er zelfe ferm wierd over den hekel gehaald om rede dat hy liberaal gezind is en niet gedwee de soms zeer veranderlijke grillen van bisschop of aartsbisschop voldoet. Welnu, weet ge wat het gevolg geweest is van die bekendmaking door de liberale bladen van die correspondencie der Voix de Marie Eene gansche opschudding en ver ontwaardiging in ons Belgisch klerikaal kamp 1... Eene opschudding die het zoo diep heeft fetroffen, dat de Gentscbe katholieke Bien }ublic het geraadzaam heeft gevonden ten einde de andere katholieke dagbladen eenigszins tot bedaren te brengen er open lijk, maar in schyn slechts tegen de protes teeren En als we zeggen protesteeren, dan is het nog op eene sluwe wyze, eigen aan de> katholieke gazetten. Volgen» hem en dus ook volgens al zyne strijdgenoten want hy spreekt in aller naam is de inhoud van dit gazetje leu gentaal en zonde. Hoort hoe slim hy het aan boord legt om zulks te bewijzen. Gij, liberalen, roept hy, gy schreeuwt dit briefje nu op de daken uit maar wat zoudt ge zeggen moesten we antwoor- den dat ge dat briefje moet nemen van waar het komt Immers weet ge wel dat we, om zoo te zeggen.de Voix de Marie, niet kennen dat we ze nooit gezien hebben En dat het gansch ten onrechte is dat ge ze zoo maar holderdebolder eene kleur voor en een mond tegen ons geeft 't Is maar dat we twijfelen of dit bladje katholiek is a We weten wel dat het een klein gazetje is dat ergens wordt uitgegeven in een fransch departement Dat de liberale bladen, wie niets ont snapt, op de hoogte staan van al wat in dat gazetje verschijnt Dat zij het regelmatig ontvangen «We verstaan ook dat ze ons de woorden van dien korrespondent onder den neus wryven en ons vragen wat we te ant- woorden hebben wanneer hij zelf bekent: Dat Koning Albrecht van ons niet moet weten Dat hy breeder gedachten heeft dan die van velen die hem nydig omringen en be- spieden Dat tydens't bezoek van den Duitschen o Keizer, slechts liberale politieke mannen hem werden voorgesteld; Dat Kardinaal Mercier. gedurende de ziekte der Koningin by haar niet wierd toegelaten. Dat wy het allen verkeerd op hadden als we dachten dat Koning Aeibrecht van onze party ging deelmaken Dat er een* mirakel moest gebeuren of dat we voor altyd den dieperik in waren. Maar 'tgeen we wonder vinden 'tis dat DeVoix de Marie» slechts aan liberalen is medegedeeld en dat wy er van verre noch van by over gehoord hebben 1... We zouden de figuur eens willen zien van dien korrespondent die door zijne vriendelijkheid aan de liberalen 't onaer- werp hoopt te geven van een veelbewy- zend artikel ken. Dan zouden we kunnen oordeelen 1 Dan zoudt ge kunnen victorie kraaien maar nu niet 1... Die booze Bien Public 1... Zooals ge ziet gebaart hy van krommen haas nog een weinigen hy zou ons be schuldigen zelf dit gazetje te hebben uitge geven. Omdat De Voix de Marie hein een harde noot heeft laten kraken daarom is 't geen ernstig klerikaal bladje. Spijtig waarlijk Maar beeldt de Bien Public zich dan toch misschien in dat, van vóór dit briefje 't licht zag, dit alles nog niet gekend was Neen, neen, 't bladje is ernstig genoeg, maar de Bien Public is het niet. Hy draait om de pot en wil de waarheid verdraaien maar hy geeft zich waarachtig te veel moeite om zyne lezers te verblinden en het doet ons zeer aan 't hart te bestal igen dat al zyn schrijven en verklaren toch al boter aan de galg is. Wy liberalen, hebben dat paapschgezind bladje niet ten minste noodig om te bewij zen dat de klerikalen zonderlinge konings- gezinden zyn. De gansche reeks uittreksel», uit kleri kale vodden getrokken, en die we na den val van 't kabinet Schollaert, aan onze lezers hebben opgedischt bewijzen het ten stelligste. Maar daarop heeft de cc Bien Public zich wel kunnen wachten te antwoorden om er de echtheid van te logenstr affen Hij vond geraadzamer daarover to zwij gen. M. Petrus ligt te bed maar kan niet in slaap vallen. Hy woelt, draait en keert zich gedurig om in zyn bed, terwijl hij voortdu rend uitroeptO die schelmen van libera len 1 die sloebbers van liberalen I die deuge- nieten die..,, die.... I Op eens verschijnt aan zyn sponde de geest van zijn broeder Adolf. Adolf. PetrusPetrus Petrus. Adolf gij hier God wat komt gij hier doen 1 Adolf. Wat ik hier kom doen Gy zyt sinds zoo lang toch onrustig ik kom u de rust terug geven als gy ze maar wilt. Petrus. De rust, wel ja, die wil ik terug. Geef ze my maar Adolf. Petrus, Petrus, zoo niet. Ik alleen kan u die rust niet teruggeven, als gij niet medehelpt.... Petrus (lustig). Wat moet ik daar voor doen 1 Adolf. Terugkeeren tot de Christene Democratie zooals wy, ik vooral, ze gescha pen hebben, zooals zy bestond, handelde en sprak toen ik nog onder de levenden ver keerde. Petrus. Tettettet Zeever Ik heb lang genoeg onder uwe leiding moeten staan, lang genoeg aan den band geloopen gelijk een rnenneke niet een valhoedjen op. Nu ben ik de baas en 't dunkt my dat ik myn dingen wel doe, veel beter dan gy. Zie maar eens. In Mei 1906 kreegt gy te Brussel een schup onder uw achterste en twee jaar nadien, als gij reeds uwe matten hier op aarde hadt opgerold, behaalde ik, in Aelst een triomf zonder weerga, met duizende stemmen meer dan vier jaren vroeger I Be wijst dat niet, Adolfken, dat ik eenen an deren generaal ben dan gij. Ook, laat het ons maar recht uit bekennen, broeder Adolf, hier op aarde zyt gy geheel en gansch ver geten.... Een bewys ik heb uw leven be schreven, in eenen dikken boek die 'k voor een drukkelyk zien verkoop en de verkoop en gaat geen spier. Ik zou er van schreeu wen als ik de honderde en honderde boeken op den zolder zie liggen en die niet verkocht geraken Adolf. Ondankbare I Wat zou zonder my de Christene democratie ooit geworden zijn Wat zoudt gij, zonder mij, geworden zyn in die akelige dagen van woeste vervol ging, toen d'oude bewaarders gezworen hadden onze familie van honger te doen kre- veeren P Wie waren onze koopers van wyn en olie Liberalen, niet waar En was liet uit liefde voor u dat zy kochten Neen niet waar En de bankbriefjes die zeer dik- wyls, als een extraken, in ons schapraai kwamen gevlogen, aan wie werden ze ge geven, aan u of aan my en door wie Petrus. Dat en zegt niemendalle. Maar myn triomf van Mei 1903, dat is wel sprekend gelyk myne diskoersen in de Kamers 1... Adolf. Zwyg van uw gezeever.... Petrus (vergramd). Wat gezeever Adolf. Ja, man, uw gezeever in de Kamers. Sedert ik by den Heer ben, zyn er al eenige representanten en senatoren, van alle partyen, ook binnen geroepen en allen, als zy mij gezien hadden, zyn zij by my ge komen, staken mij de hand toe, en zegden mij allen 't zelfde Adolf, als gy in de Kamers waart en gij spraakt een diskoers, uit, dan was de gansche vergadering aan uwe lippen geboeid.... Petrus (grijnzend). Stoeffer!.,. Adolf. ....Maar uw bróer God, och God wat een zeeveraar bijzonderlijk van als gij 't aardrijk hebt verlaten en hy niet meer onder uwe hoede staat Petrus. Maar myn triomf van Mei 1908? Adolf. C'est ca, uwen triomf, aan wie hebt gij hem to danken Ik geef nog het woord aan diezelfde heeren overleden representanten en senators. Die zegden my: in 1908 is uw broèr nog herkozen om dat uw geest nog heerschte in uwe party, omdat men in Aalst nog meende dat die party, onder de leiding van Petrus, getrouw ging blyven aan uwe leering, aan uwe tak- tiek, aan de vele en schoone voorbeelden door u gegeven, omdat duizende liberale kiezers, uit liefde voor u, na dat zy verno men hadden dat Petrus rond uit bekend had dat hy zyn plaats van representant noodig had om er van to leven, voor hem hebben gestemd, wetende dat hunnen M. Rens toch zou herkozen zyn. Petrus. Ge liegt I Adolf. Ik lieg niet 1 Luister naar myne woorden. Door uwe domme streken hebt gij al de liberalen van u afkeerig gemaakt met de naaste Meikiezing zult gij geen ééne liberale stem meer bekomen Petrus. Ik veeg aan hun stemmen I De baron Louis doet met ray mede en dan ben ik zeker van gekozen te worden 1 Adolf. Arme broeder I Waar hebben 1 hoogmoed en verwaandheid u gebracht. Ja, Waar uit den dienen lochting, als hy in 1 den Hemel is aangeland, heeft er my van gesproken van die heimelijke bijeenkomsten, ten huize van Jules, tusschen u, den baron Louis en dien wereldlijken predikant uit Sotteghem Gy wordt dus de sleepdrager van baron Louis, gij aanvaardt het om. als politiek man, uit zyne handen te leven, gy die in hert en ziel weet dat het baron Leon is die de oorzaak is dat het vredenverdrag waaraan Wambeek zoo zeer hield, en die de katholieke party van Aalst een en mach tig moest behouden, in de vuilmande werd geworpen zoo dat de strijd tusschen ons en de oude bewaarders noodzakelijk werd. Dat, Petrus, de onverzaad bare hoogmoed van baron Leonis de eerste en de grootste oorzaak geweest van onzen stoffelyken on dergang, van die lange jaren vervolging en lyden En terwijl gij de liberalen laffelijk verraadt, de liberalen die onze onvermoei bare weldoeners waren, ligt gy aan de voeten der baronskliek 1 Petrus, Petrus 1... Petrus "(opspringend), Weg weg weg I zeg ik u, weg van hier Adolf. 'k Zal weg gaan, Petrus maar ik heb u nog niet alles gezegd wat my op 't hart ligt. Doch ik zal weerkomen, broe der, en 'k zal u zeggen wat ik u nog te zeg gen heb.... Rhynlander. Thans zijn alle gemoederen gerustgesteld. De onheilspellende vooruitzichten welke de kleri kalen voor de oogen hunner lichtgeloovige lezers deden weerspiegelen zijn, hoewel hier als overal elders, hun venijnig schrijven door sommige vrijzinnigen als ernstig werd opgeno men, tegen hen zelf uitgevallen, want zij mo gen een akt van berouw verwekken over de gewenschte en aangekondigde gewelddaden die, volgens hun zeggen, liberalen en socialis ten op 15 Augustus te Brussel gingen plegen. De klerikalen staan paf voor die grootsche betooging welke ooit te zien was in ons land en zij trachten dan ook den goeden indruk weg te nemen die zij achterliet. Doch zij weten niet meer wat zij schrijven ze zijn zinneloos van woede en in hunne zieltogende stuiptrekkingen trachten zij in onsamenhangende volzinnen en karpelsprongen hunne lezers op te vijzen dat er op 15 Augustus minder betoogers waren te Brussel dan den 7 September 1884 Zoo zijn er katholieke gazetten die spreken van 54,000 en andere van 60,000 betoogers De Patriote toont zich voor eenmaal edelmoedig en gaat zelf tot 80,000 manifestanten Tertoijl Het Nieuicske van den Pag vindt dat de betooging niets beteekende en de manifestanten te moe waren om nog troebels te maken Voor al die verschillende vervalschte cijfers en leugens halen wij medelijdend de schouders op en aan die fameuze cijferaars uit de jezuïe tenscholen antwoorden wij enkel dat, hadden de katholieke manifestanten op 7 September 1884 te Brussel zoo talrijk geweest als nu de antiklerikalen op 15 Augustus, zij nooit de sla gen zouden hebben gekregen die hen op dien onvergetelijken 7 September werden toege diend, want zij zouden alsdan in staat geweest zijn zich te verdedigen. En zoggen dat er hier nog zoovele vrijzin nigen worden gevonden, welke de leugens van !t Nieuws van den Dag en tutti quanti voor klinkende munt aannemen en zich op den hoop toe daarin laten uitschelden voor al wat vuil is. Gelijk te voorzien was, is de antiklerikale betooging zonder het minste incident afgeloo- pen wij meenen dan ook te mogen vooruit zetten dat de 1200 gendarmen die naar Brussel werden gezonden om er de orde te handhaven er evenmin noodig waren als de 40 dorstlijden- de pakkemannen die men hier te Sottegem met de inhuldiging van het vaandel der Liberale Jonge Wacht op 't stadhuis consigneerde. Burgemeester Max van Brussel heeft dus best gedaan die 1200 haren mutsen in de kazer nen te doen opsluiten om Je vreedzame liberale en socialistische betoogers in hunne eischen voor gelijkheid en wetenschap niet te veront rusten en om den goeden indruk over de betoo ging, grootsch door hare ontelbare schaar deel nemers, grootsch deor do deftige, kalme en op geruimde houding aller betoogers en nog groot scher door de edele princiepen die haar beziel de, bij de zee toeschouwers niet weg te nemen. Die overdreven politiemaatregelen zijn over bodig als wanneer, gelijk nu te Brussel, libe-. rale en socialistische burgers en werklieden deftig en vreedzaam samen betoogen voor hunne burgerlijke rechten en voor algemeen welzijn, doch hooren t' huis, daar waar kleri kale belhamels en Leuvensche stokslagers sa menscholen om onze vrijheden te krenken, om t vrijzinnige volk uitte dagen. De vrees der klerikalen, al was zij dan ook openhartig of geveinsd geweest, was dus op. recht belachelijk en het was heel eenvoudig zot van hunnentwege, het einde van de wereld te voorzien, omdat honderdduizenden burgers en werklieden naar Brussel toogen om ver plichtend onderwijs en algemeen stemrecht te eischen. Er zijn landen waar men dergelijke stoeten niet vreest en ze zelfs aanziet als eene belang rijke uitdrukking van den wil van 't volk. Doch hier, in ons gezegend Bolgië, waar alle klerikale gebukt gaan voor den gekruldcn staf van het gemijterde volk, hier verstaat men het Vox populi niet of ten minste, men wil het niet verstaan. Maar ons land is thans wakker geworden om te luisteren naar hen, die het wil len vooruit helpen zooals het past aan een ont wikkeld en vrij volk. Niets zal dien vooruitgang belemmeren, zoo de oppisitiepartijen niet alleen eendrachtig aan eene betooging kunnen deelnemen, maar ook gereed zijn om die schijnheilige voetlikkers in Mei aanstaande weg te vagen, om eene nieuwe Regeering aan 't bewind te brengen. Zondag laatst had alhier de jaarlijksche Koningschieting plaats onder de leden der Maatschappij St-Sebastiaan. Na een goed uur harden strijd werd de Koningsvogel neer geveld door onzen vriend Omer Van Helle- putte, wien wij van harte geluk wenschen. Mochte het den nieuwen koning nu maar ge lukken zijnen akker op prinselijke wijze te be vruchten Ing'ezien den steeds bloeienden toestand der met spinnewebben gevulde gemeentekas van Sottegem vragen wij, in naam aller vrij zinnigen on, op aanzoek, in naam van vele ka tholieken, als gevolg van ons artikel van Zon dag laatst, dat het gemeentebestuur afzie van het heffen der 7 bijvoegelijke centiemen waar van spraak in het onderzoek van commodo en incommodo,datmen over enkele dagen aan alle lastenbetalers overhandigd heeft. Een bewijs willende geven onzer welwillend heid en erkentenis jegens den doorluchtigtn genialen Renatus, schepen van financien en leege gemeentekassen, voor zijne diepe gedach te in zake inrichting der kermisfeesten, nemen wij nogmaals de gelegenheid te baat om, op aanzoek van onzen voornoemden vriend Rena tus, aan alle schatplichtigen het schoonste, het aantrekkelijkste en het meest nering bijbren gende deel van ons kermisprogramma, name lijk de hondenkoert met 200 frank toelage van de gemeente, te herinneren. Wij wenschen van herte dat er volk weze om het geniaal gedacht van onzen beneden schepen van financien te bewonderen. Elk zegge het voort. De wonderdaden van Tist de Vrij ver Mynheer de Hoofdopsteller, indien de re dactie van de Volksgazet geen geloof hecht aan de wonderen verricht door den heiligen Tist van Lede, dan heeft zy groot ongelyk, dat zal elkeen in Aspelare haar zeggen. Immers hier in onze gemeente, hebben wij een dubbel bewys van Tistes wonderver- mogen Luister. Boer X en zyne vrouw waren diep onge lukkig, zij, omdat zy zoo plat was als een zwingelberd, hy, omdat zyn hoofd zoo kaal was als 't achterste van zekere apen uit de Antwerpsche zoölogie, beide omdat zij, zoo stiefmoederlyk bejegend door moeder na tuur, den lachlust verwekten by al wat levenslustig is in de gemeente. Boer X had goed alle water en zalven te gebruiken, er wou geen haarpijltje groeien op zyn hoofd, en geene pilules orientates waren by machte den boezem van zyne huisplaag te doen zwellen. 't Einde raad, gingen zy by Tist. Deze onderzocht, by beide zyne patiën ten, het belanghebbend lichaamsdeel, neep en vreef er op volgens de vereischten zijner heilige kunst, en zyn orakel luidde vrouw, gy zult borsten hebben waardig van eene godin, man, gy zult een kop haar hebben zoo dat geen artist ter wereld er een schoo ner zal hebben. Ziehier wat gy hier voor moet doen. Ik zal u elk een flesch geren met myn geheiligd water gy gaat daarme de elk zyn belanghebbend lichaamsdeel eenige dagen achtereen, invry venen daarna legt gij er mierenkruid op bovendien zult gy nog deze en geene bedevaarten doen. Op eenige dagen tyds zult gy hebben wat gij begeert. Gelukkig over die belofte keerden boer X en zyne wederhelft huiswaarts en ze be zochten vele wereldsche kapellekens en waren geestelyk verheugd toen ze op hunne hofstede terug waren, seffens gingen zy Tistes woudermiddelen gebruiken en, zonder er bijzonder op te letten, nam elk uit Madame's korf de flesch welke elk als de zyne aanzag. Maar, o wonder 1 Ten einde de week ondervond de vrouw dat daar waar zy dacht twee goddelijke boezems te zien op wassen, er een dichtbeplante haarbos was gegroeid en de man, zich in den spiegel bekijkende, zag, met ontzetting, dat zyn hoofd nog even kaal was als vroeger, maar langs wederkanten was een uitwas ge groeid hebbende de grootste gelykenis met eene vrouwenborst. Had Tist zich nu vergist by't geven der flesschen, of hadden Boer X en zyne vrouw elk eene verkeerde flesch genomen (hetgeen meer waarschijnlijk is), wie zal het ooit we ten Immers, wanneer onze beide pachters van hunne ontzettig wat bekomen waren en naar Lede konden gaan om raad en daad was Tiste's winkel gesloten Risum. Maandagmorgen waren de beeten op eenen akker van den burgemeester, gedqpi- telyk verwoest. Ter plaatse vond men, zoo wordt er beweerd, een klein gebedenboeken eene pijp, 't Is al heel zonderling dat boosdoeners 's nachts uitgaan met hun kerkboek op zak en dat zy dat boek achterlaten, met hunne pijp er by, te plaatse hunner euveldaad, Maar wat nog zonderlinger schynt, 't is dat er in dat boek een naam en een adres geschreven zyn van een persoon die. uit oorzaak van zyn omgang met zekeren per soon verdacht is geen vriend te zyn van den burgemeester. En eindelijk, wat er nog 't zonderlingste is van al, 'tis 1° dat 't gebedenboek toebe hoort noch aan den perooon wiens naam er in geschreven staat noch aan niemand van zyn gezin, 2° dat naam en adres door eene andere hand geschreven zijn dan deze van dien persoon, de genaamde Felix S... Deze bezit eene pyp gelijkend aan deze welke men beweert bij de verwoeste beeten ge vonden te hebben, 't Algemeen gevoelen, te Kerkxken, is, dateerlooze personen het kerkboek in de beeten hebben gelegd om te dienen als aanwijzing, en de pijp, met de hoop dat deze zou kunnen dienen als bewys tegen Felix S... en zynen gezel Gustaaf V. d. H.... Wij vernemen dat de eerste zich recht streeks heeft gewend tot den heer procu reur des Konings, te Oudenaarde om van dezen hoogen ambtenaar te bekomen dat er streng zou gezocht worden naar den eige naar van het gebedenboek, naar den persoon die er den naam van F. S,. heeft ingeschre ven. Laat ons hopen dat dit onderzoek zal inge steld en zorgvuldig geleid worden opdat men tot de ontdekking der waarheid kome. Als dan zou er wel licht kunnen opgaan in het duister politiek drama dat, verleden jaar, te Oudenaarde en te Gent werd afge speeld. Bischop.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2