De Gemeentekiezingen van 15 October 1911. Zondag 10 September 1911 Prijs 5 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 57 1 Waar zij naartoe willen. Hel lol der Volkeren hangt er van af De terugkeer der manifestanten Twee klerikale lijsten. VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen 1 Reklamen 75 centiemen j ',er drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. Prijs der Annoncen AALST, 9 SEPTEMBER 19U. De dag der Gemeentekiezingen nadert met rasse schreden. In 1907, bij de gemeentekiezingen ben ik getroffen geweest door de talrijke onregelmatigheden welke er begaan werden in de voorstelling en aanbieding der kandidatenlijsten. Ik ken b. v. eene gemeente, namelijk Moerbeke-bij-Geeraardsbergen waar drie kandidatenlijsten door het hoofdbureel werden geweigerd en waar de klerikalen gekozen waren zonder strijd alhoewel dir lijst voorzeker het vierde der stemmen van de gemeente niet zou bekomen hebben. Het schijnt me dus nuttig hier ee ïige inlichtingen te geven, welke van aard zijn de onregelmatigheden te vermijden welke begaan kunnen worden bij de werkzaamheden, die de kiezingen voorafgaan. Ten einde onze vrienden die voornemens zijn den strijd aan te gaan tegen onze eeuwige tegenstrevers, de klerikalen, het werk te vergemakkelijken, geloof ik wel te doen met vooreerst de verschillende formulen op te geven en er de inlichtingen bij te voegen, welke er bij passen en die men noodzakelijk kednen moet. A. Formuul van voorstelling van Kandidaten De ondergeteekenden hebben de eer als kandidaten voor de Gemeente- kiezing van 15 October 1911 voor te stellen. a) Voor de reeks wier mandaat eindigt in 19 Namen Voornamen Beroep Woonplaats b) oor de reeks wie mandaat ei idigt in 19 Namen Voornamen Beroep Woonplaats Kiezers welke de bovenstaande kandidaten voorstellen. Namen Voornamen I Beroep Woonplaats Handteekens BEMERKINGEN. De onderteekenaars van een voorstellingslijst van kandidaten moeten gemeentekiezers zijn in de gemeente waar zij kandidaten voorstellen. Het handteeken van een inwoner der gemeente, die kiezer is voor de wetgevende Kamer maar niet voor de gemeente is ongeldig. Het handteeken van een kandidaat telt niet mede voor de voorstelling. De voorstellingslijst moet geteekend zijn door ten minste 5 kiezers in de gemeenten van min dan 500 inwoners 10 500 tot 2000 20 2000 tot 5000 30 5000 tot 10000 50 10000 tot 20000 100 20000 en meer. Geen kandidatenlijst mag meer namen van kandidaten bevatten dan er raadsleden te kiezen zijn. De kandidatenlijsten moeten ingebracht worden op de dagen en uren aangeduid op den plakbrief welke door het hoofdbureel wordt uitgegeven ten laatste 20 dagen voor de kiezing. De kandidatenlijsten zullen aan het hoofdbureel voorgesteld worden door drie der onderteekenaars en deze zullen van den Voorzitter een ontvangst bewijs krijgen. B formuul van aanvaarding van kandidatuur, met aanwijzing der getui gen om de voor af gaandel ijke werkzaamheden bij te wonen Wij, ondergeteekenden verklaren aan te nemen kandidaat te zijn voor de gemeentekiezing van 15 Oktober eerstkomende. Wij verklaren tevens, om de zittingen van het hoofd bureel, voor de voorafgaandelijke werkzaamheden bij te wonen, als titelvoerende getuige aan te duiden. M(kiezer of kandidaat) en in hoedanigheid van plaatsvervangend getuige, M(kiezer of kandidaat). Gedaan teden 1911. Handteekens der kandidaten Bemerkingen. 1De aanvaarding der kandidaten mag geschreven worden op den voor stellingslijst, onder de reeks der voorstellende kiezers de aanvaarding mag ook op een afzonderlijk papier worden geschreven. 2. In elk geval moet de aanvaarding der kandidaten gedateerd zijn en de handteekens dragen van al de kandidaten. 3. De titelvoerende of plaatsvervangende getuige moet om de voorafgaan delijke werkzaamheden te mogen bijwonen, gemeentekiezer zijn of kandidaat. 4. Die getuige of zijn plaatsvervanger heeft het recht deel te nemen aan het onderzoek der voorstellingen van kandidaten, aan het onderzoek der aan- vaardingsverklaringen der kandidaten hij woont de loting bij welke geschiedt om de plaats der verschillende lijsten op de stembrieven te bepalen en heeft het recht zijne opmerkingen te doen opnemen in het verslag der zittingen. Ik raad dringend aan niet tot het laatste oogenblik te wachten voor het indragen der voorstellingslijsten het is integendeel te verkiezen de aanbie ding te verrichten van af het eerste uur daarvoor aangeduid op de plak brieven en de drie onderteekenaars die de lijsten indragen te laten vergezellen, door den getuige, die namens de kandi daten de voorafgaandelijke werkzaam heden van den beginne bijwoont. 5. Men mag ook den getuige door de kandidaten aangeduid om de vooraf gaandelijke werkzaamheden bij te wo nen, niet verwarren met de drie onder teekenaars van de voorstellingslijst die deze lijst indragen. Voor de getuigen door de kandida ten aangeduid, zal ik in een volgend nummer de formuul opgeven der aan stelling met de noodige onderrichtin gen. Jules RENS, Vol ksver tegen tv oord iger. Onze lezers beschuldigen ons soms van overdrijving, wanneer wij beweren dat de politieke geestelijkheid en hare trawanten ons zouden willen terugvoeren naar de eeuwen, dat de Kerk almachtig was, en zij den Staat verplichtte degenen te straffen, te folteren, ter dood te brengen, die niet slaafsch vóórhaar buigen wilden. Waar zy machtig genoeg was, deed de Kerk dit beulenwerk zelf, en daar ging het nog gruwelyker, nog on menschel ijker dan by de wereldlijke beulen. Nu, 0111 te bewyzen dat wij waarheid schryven, wanneer wij beweren dat de klerikale Kerkemannen ons naar die treuri ge tyden zouden willen terugvoeren, moe ten wy enkel het gezegde herinneren van een voornaam geestelijke, die, in eene open bare voordracht, deze meening vooruitzelte, dat de Staat het recht heeft, te dwingen tot godsdienstigheid. En benevens de talrykelderikale bladen, die nu en dan deze leering verdedigen, heb ben wy nu Le Brabant Waltonzoo een soort Dageraad, die het volgende schrijft wy vertalen Het burgerlijk gerecht veroordeelt tot de doodstraf de moordenaars, om er de samen leving van te verlossen, voor wie zy een groot gevaar zyn. Men gebruikt geweld om de menschen, die tot zelfmoord geneigd zyn, te beletten hun gedacht ten uitvoer te bren gen, schoon die menschen niet gevraagd hebben om op de wereld te zyn. Zou de katholieke Kerk het recht niet hebben om de ketters den dood waardig te achten, en ze als dusdanig aan de burger lijke rechtbanken over te leveren, opdat deze ze zouden veroordeelen De ketters zijn toch moordenaars van de slechtste soort, z(j dooden de zielen. Zou de Kerk deze, die door het doopsel het bovenatuurlyk leven ontvangen hebben, niet kunnen verplichten in de voorwaarden te blyven, die noodig zijn om dat leven te bewaren Zou men zich in de twintigste eeuw den ken, wanneer men zulke afschuwelijkhe den leest Zou men niet denken dat de klerikalen den kop kwyt zijn in ons land, om zulke dingen te durven schrijven 1 Maar zijn er nu, waarachtig, nog fana- tieken, ja, waanzinnigen in ons land, die meenen dat het hun zoude mogelijk wezen vervolgingen uit te lokken Die tijden zyn hier voorbij, en voor goed voorbij, ten ware de klerikale macht weèr zóó groot werd, dat zy alles overheerscht. En dit kan onmogelyk nog Doch, intusschen moeten alle vrygezinde menschen medehelpen, om dien terugkeer nog meer onmogelyk te maken zulke taal, als deze van Le Brabant Waltonmoet eene aansporing zyn, om het klerikale spook voor alt yd den lust te ontnemen, nog eens het hoofd te verheffen. Intusschen willen wy er nog eens op wy- zen, dat, indien dergelijke strafpleging weèr ingevoerd wierd, de Kerk en hare gazette- kribbelaars opnieuw zouden beweren dat zij voor niets in die bestraffingen tusschen komen doch, de bewoordingen van bedoel de gazet zyn klaar genoeg De Kerk zou de k diers den dood waardig achten en de burgerlijke rechtbanken zouden ze moeten veroordeelen. Altijd het oud stelsel En dan beweren de klerikalen nog, dat hunne politieke Kerk enkel de zachtmoedig heid, de naastenliefde aanpredikt Wat zou 'tdan zijn, indien het zóo niet ware Weg met die klerikale geestelijken En weg met hunne leering, die de leering van den zachtmoedigen Kristus niet meer Manuel. De heele wereld is in afgrijselijke beroering en verkeert in doodangst. 't En is de vrees niet voor den oor log 't En is den schrik niet voor cholera en pest 't En is de ziekte niet van zijne hei ligheid der paus, die gevaarlijk dreigt te worden Neen, o neen, 't is veel erger J! De zon verduistert, de bergen sidde- deren, de heuvel -n springen op als lammeren der schapen, de volkeren der aarde zijn vol bange verschrikking en verwachting. Maar wat is 't dan toch De koning der Holleway-politiek, in zijne residencie te Sleydinge is vermoeid. Om de volkeren in hunnen angst gerust te stellen, zullen wij hier het gezondheids-bulletijn mededeelen dat de vermaarde kranke zelf dag aan dag, uur aan uur de wereld inzendt. (Zie Land van Aelst van 3 September). Maandag. Gisteren zyn het hier g roote Paarden koersen geweest, op een groote weide. Er is veel over gesproken. Vrijdag is een goede, malsche, genadige Regen gevallen een uur lang. Ik sta op tus schen 5 a G ure aanstonds een wandeling in 't koud water, dan promenade om de voe ten warm te houden in de Kapel zijn Missen van 5 tot 7 ure 7 ure ontbijtdan wande ling in 't Veld, 8 tot 9 ure schrijven 9 ure Kneippery nu eens kniebegïeting, dan rugbegieting, besprooiirig van 't gansche lyt, altyd met koud water, is samengevat in 't Kneippboek met het leven van den ver maarden Heierling aan 70 c. franco thuis, 70 c. per beneficie, als prime. Maandag 9 ure 30, Het weder, hoo zoet en hoe goed, hoe eenzaam en hoe aange naam van 8 tot 9 ure zat ik te schryven. Nu mijmer en droom ik hier in zachten geestdrift over de Kristene Volksparty... Nu ga ik om een yskoude rugbegieting. o Dijnsdag. Dynsdag, 6 ure rond den hof, G en half de Mis, 7 ure ontbijt, 7 ure 20 naar buiten op een zachte groene tapijt, nevens waterlooze beekjes, in 't lommer van zacht schaarno t, op den Boom, daar zitten en schrijven tot 8 u. 40 dan naar 't Ge sticht, bij den Geneesheer te 10 ure schen keldouche dan wandelen tot 's middags. En geenen Regen te bekomen. Woensdag. O vertrokkene lochfc..., Rikus van Mechelen, die thuis komt, hij is een dag langer weggebleven voor de Prysdeeling zijner Kinderen. Rikus zegt dat het te en rond Mecheien geregend heeft maandag van 10 ure 's avonds tot 's mor- gends,.. De Boeren hebben Loof kunnen zaaien... Een Kneippist uit Rouselare zegt Geen spier regen, maar een afgryslyke Stoomtram-ramp tusschen Ieperen en Dix- mude. G ure. Ik wandel naar den Boom door den Wymendreef, alleen, onderwege Sleydinge is 't de streek van 't Fruit, Donderdag. Bella vista. Schoon weèr Doch spijtig dat schoon niet goed is. Allerhande klachten de lucht vervullen. Gisteren ontving ik hier het aangenaam bezoek van vriend Jacobus. Ik hoor ik hoor met welbehagen dat ergrooten opslag in Staatsloon gaat komen'; er zullen er zijn GO, van 70 en 80 c. verhoo ging.... God zij gedankt! Ik heb daaraan meegeholpen... Mijne kiezers aan U de verdienste, 't is immers in uwen naam dat ik werk en spreek. Zondag zal ik op de Vergadering zijn V Aalst in ons Lokaal. Tot Zondag Vrien den-Democraten. 9 ure, ik heb op den Boom mijn Hoofd artikel géschreven voorde Gemeentekiezing, ook Sleydinge Donderdag nu wandel ik zacht naar 't Pastoor Kneipp Gesticht. Giste ren nanoen te 3 ure had ik een rugbegieting met koud water Jacobus zag my eruit ko men, ik vroeg Jacobus, hebt gij geen goes ting Hij zegde Menheer Petrus, ge zytgy wel bedankt Vrijdag 1. September. 8 ure, op den Boom. Wonderschoon weèr Geen bladje verroert. 9 ure. 't Gaat heet worden vandaag. Ik hoor met genoegen dat het in Aalst geregend heeft woensdag achternoen, terwyl ik met Familie en Jacobus naar Evergem ging, te voet, 40 minuten, een schoon wandeling. Die Regen zal deugd doen aan de Hop en aan 't Loof. 10 ure Ruggedouche, begieting van den rug met koud water. Ik lees 't Boekje van Pastoor Kneipp (0,70 c.) Tot Zondag, te naaste week ga ik naar 't Kamp van Beverloo...! voor myn 28 da gen Allen zyn hertelyk gegroet. Ad redevisti, in Felix Concordia. Mijn wensch is dat Leuven ons een goede rechtveerdige vreelievende Schoolwet zou leveren en Brussel het algemeen Stemrecht. 8 ure 30. Nu is een volle douche Giete maar, giete maar Husj, husj, husj, husj, husj Milder stroomt ons bloed voorwaar, Heil, heil, der eedle Kneippery. Welnu, wat zegt ge van zoo'n genie. Sedert de dood van zijn broeder priester Daens, is de man gaan suffen. Hij is aangedaan van grootheids waanzin en meent dat de volkeren der aarde belang stellen in zijn minste wenken. Nu vertelt hij \v.:t cr bij hem om gaat en ingaat, te naaste week zal hij misschien ook vertellen wat er uitgaat, dan zullen zijne bewonderaars hem kunnen volgen op den reuk. 't Ware niet slecht hem na zijne kuur van Sleydinge ook eene kuur te laten volgen te Geel. En de vermomde klerikalen die met zoo'n held aan 't hoofd, in 't krijt tre den voor de Gemeentekiezing, hebben ook eene formidabele douche noodig. Daar moeten de verstandige kiezers, den 15 October voor zorgen. Wij lezen in onzen goeien Confrater De Thienenaar. Hunne schandalige houding Een manifestant lost een revolverschot. Hij werd gewapend door eenen priester. De terugkomst der handvol uitgelezen nianifestanten door de geestelykheid en ze kere Thiensche klerikale hoofden vergaderd en naar Leuven gezonden, is gekenmerkt geworden door schandalige feiten. Opge wonden door overvloedige zuiperyen, door ophitsingen van allen aard en door het voor beeld van de twistzoekende benden, welke den ganschen dag Leuven doorkruisten, onder het geleide van priesters die zich niet bekreunden om de waardigheid hunner zending en om den eerbied die zy aan hun kleed verschuldigd zijn, hebben onze thien sche bezetenen aan hunne medeburgers willen toonen hoezeer zy eene eereplaats verdienden in den stokslagerstoet die, onder voorwendsel wylen minister Schollaert te yereeren, de klerikale party heeft onteerd door zijne dreigende en uitdagende houding, 'f Is onder de kreten van Vive la calotte Dood aan de geuzen en het zwieren van dikke knuppels, dat zy op ODze statie plaats terugkomen onder het vaderlijk en welwillend oog van zekere priesters. Niets verrechtvaardigde die woelige terugkomst in onze kalme stad... 't Was zichtbaar dat zy de orde verlangden te storen en twist zochten te verwekken, Hun gehuil, hunne bedreigingen hadden weldra de bevolkinginrep en roer gebracht. Die liefelijke jongens verdubbelden alsdan hun geschreeuw en, als eene bende apachen richten zij hunne stokken naar de vreedza me wandelaars die weldra op den doortocht van den e 11 e n d i g e n stoet samenschool den. Hunne onbeschaamde en schandatige hou ding kon niet nalaten eene algemeene af keuring to verwekken en 'tis onder het gejouw der bevolking dat zij zich langs de Leuvenschestraat en de Groote Markt be geven. In de Nieuwstraat houdt de stoet plots stil. Een manifestant-, de genaamde Bogaerts Polydoro, oud 18 jaren, vaandeldrager der turnafd''.'i!ng der Xaverianen met zooveel vuur opg'-l'-id en bestuurd dooreenen on- dorpasto ir onz r stad, lost. een revolver schot op <!-■ menigte. Hij wordt onmiddelyk gevat door oenen moedigen medeburger en in de handen der politie geleverd, "die op hom het moordtuig vindt waarvan hij zich komt te bedienen, Ondervraagd op het polit.iekommissariaat, verklaart hij dat het wapen, een revolver van groot kaliber, hem 's morgens door den onderpastoor Philippen gegeven werd om er zich van te bedienen tot verdedi ging der vlag, indien hy te Leuven bedreigd werd. 0 t Is niet te gelooven, 't Is dus een pries ter een bedienaar van den godsdienst van goedheid en vrede, die den arm van eenen onervar-.n jong- ling heeft gewapend en er by na een moordenaar hoeft van gemaakt, 't Is eene schande, een schandaal dat niet genoeg kan gebrandmerkt worden. De schandelijke gebeurtenissen die de terugkomst onzer kadodders van de mani festatie van Leuven gekenmerkt hebben zullen door onze eerlijke en kalme bevol king bij de reeds lange rij schanddaden der lhiensche klerikale party gevoegd worden. Er zullen dus twee klerikale lijsten zijn voorde kiezing van 15 Oktober. Op een dier klerikale lijsten staat de naam van Pieter Daens, met de namen van de heeren baron de Bethune, Ghysselinck, advokaat Verhaegen dokter en andere klerikalen van min der gehalte. Dat die lijst uitsluitelijk klerikaal is weet iedereen te Aalst, de bewijzen zijn er met overvloed, en invloedrijke klerikale zijn niet vreemd aan de samenstelling van die lijst. Zoolang Priester Daens leefde, en Pieter Daens, als echte demokraat een verwoeden strijd voerde tegen de kliek mocht advokaat Ghyselinck geen ge meens hebben met de verfoeide Daen- sisten, wier hoofdman, de priester, door de kliekmanneti in beeltenis werd verbrand maar sedert Pieter Daens

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1