KANDIDATEN Eenige Cijlers. De Gemeentekiezingen van 1911. AALST Heizienim voor der Kiezerslijsten 1912-1913. Vergelijkingen. IXieuvvsken op Zokken. Gelooïd zij J. C. Santé, Denderbode 1 NINOVE. PRIESTER DAENSwaseen dier volksge zinde mannen die de pauselijke encykliek Rerum Novarum ernstig opnam HIJ J >prong in de bres tot verdediging en versprei ding van 't pauselijk woord, doch HIJ stuitte tegen de vijanschap van den volkshater Woeste en tegen de macht van Monseigneur Stillemans, bisschop van Gent, die niet leed dat dien disci pel van God op rechtzinnige wijze de leeringen van zijnen Meester verdedigde, omdat die lee ring de machtigen en grooten geon voordeel bijbrengt. PRIESTER DAENS werd gehoond, ver volgd, gebroodroofd, ja, zelfs uitgehongerd. Mon ontnam Hem de uitvoering van zijn pries terlijk ambtin een woord niets werd Hem gespaard de oneerlijkste, de vuilste, de lafste middelen werden door de klerikalen aange wend om den moedigen volkskampioen, den vurigen redenaar tot zwijgen te brengen, om Hem onmachtig te maken. En dat doel hebben de klerikalen bereikt, want op 't laatste bevond zich de arme priester bijna alleen, verloochend door de eenen, ver- stoolen door de anderen. Eindelijk overviel de ziekte Hem, gevolg van zijn onophoudend en edel strijden, en als jakhalzen hebben de kleri kalen zich op dien zieken man, op dien ver zwakten gu st gesmeten om Hem de afzwering zijner demokratische gedachten af te dwingen. Na dat zo Hem jaren en jaren hebben vervolgd en gemarteld, (oorzaak zijner te vroege dood), hebben ze llem dan ook nog zedelijk vernietigd en vermoord. Ziedaar wat de klerikalen met PRIESTER DAENS deden schande, duizendmaal schande over die huichelaars PRIESTER DAENS zal in het hart van alle rechtzinnige lieden gekenden geëerd blijven als een edelmoedige man, een eerlijke ziel, die 't volk beminde en wist te lijden om dezes rech ten tegen de grooten en machtigon te verde digen. Dat HIJ in vrede ruste. Geen enkele der katholieke Mijn- heeren die thans als kandidaten der christene demokraten opkomen is ooit den betreurden volkspriester ter zijde gesprongen om zijne vervolgers te be vechten en ze in 't openbaar aan den schandpaal te spijkeren. De libe rale Volksgazet heeft het voor hen gedaan En ook M. Petrus is thans de goede vriend van de moordenaars van Pries ter Daens Dat alle oprechte demokraten oor- deelen schen de aanwezige getuigen eèner zelfde lijst, welke aangesteld zijn om de kieswerkzaamheden bij te wonen van de op te nemen kiesbureelen. Indien er maar zooveel getuigen aanwezig zijn als er opnemingsburee- len zijn wordt er niet overgegaan tot de loting en zijn de aanwezigen van rechtswege getuigen bij een opnemings bureel. De getuigen van een stembureel waarvan de voorzitter in hetzelfde lokaal MOET zetelen als voorzitter van een stemopnemingsbureel, hebben het recht aanwezig te blijven, tot al de stembussen welke daar moeten op genomen worden binnengebracht zijn. De getuigen der andere bureelen vergezellen den voorzitter voor het overbrengen der stembussen en der sleutels. Ten slotte, elke getuige (titelvoeren- de of plaatsvervangende) moet om door het bureel aangenomen te kunnen worden, een bewijs .van aanstelling hebben niet van den Voorzitter van het hoofdbureel, maar van de kandi daten zeiven. Formule De ondergeteekenden kandidaten voor de gemeentekiezing van 15 Octo ber 1911, verklaren M.... aangeduid te hebben als (titelvoerend of plaatsvervangend getuige) bij het (zooveelste) bureel. (Hier de handteekens) Jules RENS, Volksvertegen woordiger voor de Kiezing der bijgevoegde Gemeenteraadsleden, op Kondag 22 Oktober 19il. A. Voor de Patroons (Vervolg). Ik heb in De Volksgazet van voor- laatsten Zondag de formules opgege ven voor de voorstelling der kandida turen en de aanstelling van de titel- voerende en plaatsvervangende getui gen voor de werkzaamheden van het Hoofdbureel, de kiezing voorafgaande. Het is noodig dat ik bij de opmer kingen welke ik toen voegde bij de for mules er eene andere maak, welke van allereerste belang is, namelijk dat in geval van betwisting over den uitslag der kiezing, de Bestendige deputatie niet mag overgaan tot het nazicht der stembrieven dan in aanwezigheid en de tusschenkomst van den titel voeren- den getuige of. van dezes plaatsver vanger, voor de kandidaten aangesteld om de voorafgaandelijke werkzaamhe den van het hoofdbureel bij te wonen. Deze nieuwe schikking, ingevoerd in 1910 toont het groot belang aan dat de liberale partij er bij heeft, de voor melde getuige aan te stellen. Nu blijft er mij nog de noodige over inlichtingen te verstrekken voor de aan duiding der getuigen, welke voor taak hebben de eigenlijke kieswerkzaamhe den en de stemopnemingen bij te wonen. formule De ondergeteekenden kandidaten eener zelfde lijst voor de gemeente kiezing van 15 October 1911, stellen aan tot getuigen Voor bureel n° 1, titelvoerende getuige M.... plaatsvervangend ge tuige M Voor bureel n° 2 titelvoerend (enz. voor al de bureelen). (Hieronder de handteekens) Bemerkingen De acte der aanstelling dezer getuigen moet behandigd worden aan den Voorzitter van" het hoofdbureel vijf dagen voor de kiezing op het uur aan geduid op den plakbrief van het hoofd bureel. Men moet gemeentekiezer zijn om titelvoerend of plaatsvervangend getuige te kunnen zijn. Een kandidaat mag ook getuige zijn. Men moet de stembureelen aandui den waar de getuigen moeten zetelen. Men mag de getuigen niet aandui den welke de stemopneming zullen bijwonen (hetgene bij de wetgevende kiezing wel mag gedaan worden). De getuigen voor de stemopneming worden door het lot aangewezen on- middelijk na de ontvangst der getuige nlijsten. Een getuige kan door het lot aange wezen worden om te zetelen aan een stemopnemingsbureel, dan zelfs als hij niet zou zetelen aan een kiesbureel. De loting der getuigen voor de stem- opnemingsbureelen heeft plaats tus- M.M. Van der Schueren, öd. Van Steenwinkel, Hul». B. Voor de Werklieden M.M. Mattliieu Florent, Katoenbewerker. Van Campenliout Corn., Schilder. Gemeenteraadzitting van 22 September 1911. De Gemeenteraadsleden werden in bui tengewone zitting bijeengeroepen ter ge legenheid van 't overlijden van den scfie- pene des burgenstands de heer Notaris V. DE GHEEST. De heer Burgemeester brengt hulde aan de afgestorvene die sinds 35 jaren deel maakt van den Gemeenteraad en sinds 1896 't ambt van Schepene-waarnam. De heer De Gheest heeft tijdens zijn langdurige loopbaan vele diensten aan ae staa bewezen en hij denkt dus de tolk van alle ingezetenen te zijn en ook van al zijne collegas met een openbare hulde aan zijne nagedachtenis te brengen. De heer Burgemeester stelt voor in naam van den gemeenteraad een rouwbeklag aan de familie te sturen en verder dat de gemeenteraad 111 korps de lijkplechtig heden zou bijwonen. (Algemeen aange nomen). De heer De Nayer in naam der meer derheid sluit zich aan bij de woorden van den heer Burgemeester. De heer Leveau als woordvoerder der minderheid zegt dat de afgestorvene altijd een eerlijke en oprechte tegenstrever was hij was de afstammeling van een dier oude Aalstersche familiën, gehecht aan hunne geboortestad, die den eerbied van iedereen genieten en -waarvan ongelukkiglijk he dendaags het getal zoo dun gezaaid is. De minderheid sluit zich dus ten volle aan bij de woorden van hulde en neemt deel in 't verlies ondergaan door de acht bare familie en door het stedelijk bestuur De raad beslist vervolgens dat er met 15 Oktober aanstaande zal overgegaan worden tot de verkiezing van een Gemeen teraadslid in vervanging van den heer De Gheest. wiens mandaat eindigt op 31 December 1914. AL de liberalen waren op deze vergade ring aanwezig, ongeveerde helft der kle rikalen schitterden door hunne afwezigheid Ik heb in een vorig nummer gezegd dat volgens M. de Schepene Moyersoen de nieu we boulevards gansJi afgemaakt aan de stad zullen kosten twee honderd dertig dui zend franken 230,000 fr. Ik heb reeds bewezen dat in de schatting van 't maken der boulevards M. Moyersoen zich vergiste tot beloop van zeventig dui zend franken. Laat ons nu eens zien of M. Moyersoen wel bij de waarheid gebleven is in zijne schatting voor 't aankoopen van den grond daar waar de boulevards moeten komen. De 2 boulevards, van den Ajuinkauter en van St-Job, zullen eene oppervlakte beslaan, volgens inlichtingen die ik op 't stadhuis ontving, van 5 hectaren 55 aren 75 c. a. M. Moyersoen schat voor 't aankoopen van dien grond aan 15000 fr. per nectaar eene totale uitgaaf van ongeveer vier en tachtig duizend franken fr. 8-40Ö0. Waarop heeft M. de Schepen zich gesteund om dat cyfer van 15000 fr. per hectaar aan te nemen Heeft hij in achtgenomen dat de nieuwe lanen vele eigendommen doorsnij den en dat van dien 't wege er aan de eige naars groote schadeloosstellingen zullen moeten betaald worden Heeft, hij in acht genomen dat een deel van de te onteigenen gronden thans reeds bouw grond uitmaken en dus veel meerwaard zijn dan gewoon land Iedereen weet dat men rond de stad geenen bouwgrond koopt aan 150 fr. per aar. Is er rekening gehouden van de schade- j loosstelling te betalen aan de gebruikers voor hunne vetten en vruchten van de schadeloosstelling voor herplaatsing, is er rekening gehouden van de gebeurlijke ge rechtskosten En bijzonderlijk voor wat de laan van St-Job betreft, zijn er cijfers die als onbe twistbare vergelijkingspunten kunnen ge nomen worden. Zoo hebben de paters Capu cienen voor 't maken van hun klooster in 1907 en 1908,'grond aangekocht gelegen in vlakke veld. Zij hebben betaald aan M. Ch. Liénart 150 fr. per aar aan M. Ph. Van Londer zele 160 fr. per aar aan de gebroeders Van der Heyden 200 fr. per aar. En dien pry's werd betaald voer bloote landen, zon der eenig karakter te hebben van bouw grond. En, M. Moyersoen weet ook heel wel (lat er bouwgronden zijn waar de laan van St-Job moet doorgaan die eene veel grootere waarde hebben daD de prijzen hiervoren opgegeven. Ik wil hier nochtans in geen bijzonderhe den treden, omdat, aangezien de lanen nu toch gestemd zijn en moeten uitgevoerd wor den, ik de belangen der stad niet wil tegen werken. Doch ik mag besluiten en iedereen zal met mij daarover t' akkoord zijn, dat uit de opmerkingen die ik hiervoren mededeel, er zonneklaar spruit dat de stad nooit de noodige 5 heet. 55 aren en 75 c. a. grond zal kunnen aankoopen voor de som van 84000 fr. door M. Moyersoen voorzien. Hoeveel zal de stad meer moeten betalen Dat is de knoop van de vraag, doch ik twijfel er niet aan dat de toekomst eene logenstraffing aan M. Moyersoen zal geven In afwachting besluit ik, dat de stadsbe langen eischen dat eene minderheid al die werken van dichtby zou kunnen volgen en nazien, opdat die grootsche gedachten van den heer Schepen (aie altijd door zijne colle gas der meerderheid welwillend wordt goed gekeurd) niet te veel aan de stad en aan de lasten betalers zouden kosten. De liberale minderheid heeft tot heden haar plicht gewetensvol vervuld en met vertrouwen onderwerpen de liberalen zich terug aan 't oordeel der kiezers. Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid. Doch niets evenaart de bokken genegen heid, dat is algemeen geweten, 'tis dank aan bokken genegenheid dat de uitgever van Dender bode het monopolium verkregen heeft van 't drukken der kiezerslijsten en voordat werk jaarlyks honderde franken meer mag rekenen dan zyne concurrenten. Dat is meer dan 20 centiemen per kilo. Ja, de bokken genegenheid is groot.... maar de bokken betalen ze met't geld. van 't algemeen. Lappa. Wij berichten al onze lezers dat de kiezerslijsten van Kamer, Provincie en Gemeente voorloopig opgemaakt voor 1912-1913 ter inzage liggen in het lokaal der Liberale Associatie Graaf Egmotit. Wij doen een dringenden oproep aan al onze vrienden opdat ze die lijs ten zouden gaan nazien en verzoeken hen alle reklamaticn en opmerkingen ofwel ten lokale Graaf van Egmont bekend te maken, ofwel deze schriftelijk aan den Sekretaris der Li berale Associatie, M, C. van Brante- ghem te doen geworden. Alle reclamatiën zullen grondig onderzocht worden. In de gemeenteraadzitting van 28 Okto ber 1898 bofte de schepen van financien op den bloeienden toestand der stadskas in Decem ber van 't 't zelfde jaar stemden de katholieken, op vraag van denzelfden Schepen, de verdubbeling- der op- cent Eeiuen. II. Voorde kiezing van 1907 beloofden en gaven de katholieken hun handteeken dat ze nooit geene lasten vermeerdering meer zou den stemmen en een jaar na de kiezing stemmen ze al te gelyk den 6 per cent die eene totale vermeerdering uitmaakt van zes en vijftig duizend franken. III. Voorde kiezing van 1907 verklaren de katholieken dat ze nog al de noodige gel den in kas hebben om den ouden Dender te overvouten, om het plein der Vrijheid straat te maken, en na de kiezing komt 't schepencollegie aan de gemeenteraad de toelating vragen eene leening te doen om die werken te betalen. De kiezers bedriegen en hun lollekens op hangen is maar een durven maar.... blyft dat duren Neen zeggen de lasten betalers De roomsch-katholieke aartsbisschop van Athene is gestorven en de regeering van Griekenland, gansch uit Schismatieken be staande, heeft den man plechtig doen begra ven met al de eerbewijzingen toegekend aan een overleden generaal. De schismatieke staatsoverheden en de schismatieke geeste lijkheid woonde de uitvaart by zelfs is de schismatieke Patriark van Athene een rouwbezoek gaan afleggen ten sterfhuize. Dat zal een roomsch katholieke geestelij ke voor een andersdenkende niet doen, wel integendeel Van dien overleden aartsbisschop wordt gezegd dat hij, zooals, trouwens, ook de schismatieke geestelijkheid in Griekenland, zich hoegenaamd niet bemoeide met de poli tiek. Dat is maar zooals 't zijn moet. Handelde de geestelijkheid, in België, naar 't voorbeeld der grieksche geestelijk heid, wat een geluk zou 't niet zijn voor ons land En dan ook zou de geestelijkheid bij de andersdenkende niets dan eerbied en genegenheid ontmoetten. Zondag 11, waren de klerikale werklie denkiezers voor de buitengewone kiezing van 22 October in den Tap vergaderd om er de twee klerikale kandidaten, voor die kiezing aan te duiden. De vakverenigingen der dompers, in groot getal opgekomen, dachten hunnen kandidaat er te kunnen doorhalen. Maar zij hadden gerekend zonder de vrienden van M, liomeng, die door list en door geweld den man der vakverenigingen deden klop pen met eene meerderheid van honderd stemmen. Wat een gehuil en een getier in de rangen der verslagene volksvereenigingen Bethune Lid kaarten werden aan stukken getrokken, er werd gezorgd voor de glazenmakers en pintglazen-fabriekanten, verwijtingen en scheldwoorden werden overbodig gewisseld en 't zou ons niet verwonderen dat er ook muilperen zouden uitgedeeld zyn geweest. Maar toch hadden de Moyersoennisten de Bethunisten geklokt en M. Romeng, na dien glorierijken dag zich ter ruste be gevende mocht andermaal uitroepen Ge loofd zij J. C. Doch heeft M. de baron reeds c< Amen gepreveld 't Verlaten orgaan der bokkenkliek ver telt van een avondmaal waaraan eenige liberale chefs deelnamen en waarvoor het vleesch geleverd werd door een gekende katholiek. Daaruit besluit Denderbode dat er, bij de liberale cheffen geene genegenheid bestaat voor hunne vrienden en partijgenoten. Als de uitgever van dat blad aan de laatste eet partijt jes van de Bokkenrijders deelheeft genomen, dan heeft hij «libera len hamelenbout in zyn botten geslagen, 1 Mogen wij nu naar 't voorbeeld van 't blad der Korte Zoutstraat besluiten als volgtde klerikale chefs hebben geen genegenheid voor hunne vrienden en partijgenoten, want er wordt op hunne eetmalen, ja op hunne politieke eetmalen, vleesch geleverd door een gekende liberaal De groote cheffen konden er een geraakt heid van krijgen I De reporter die den Denderbode 'tnieuwsje heeft aangebracht (immers de katholieke beenhouwer die er in bedoeld wordt loochent ten stelligste reporter gespeeld te heb ben) is te verontschuldigen omdat li\j een katholieke leverancier aan een liberaal ver kiest. De vlaamsche kermis in den Tap der Meuleschettestraat is, in financieel oogpunt, een deerljjk fiasco geweest. Gezaghebbende klerikalen jammeren God weet dekken wij ons kosten En dat na het eeuwigste reklaam dat er voor dat kiesmachien gemaakt is en na dat de nieuwe pastoor, triomfantelijk, barak ken, kramen, tenten, paardenmolens enz. was komen inzegenen. Gaat 't geloof dan toch naar de patatten of worden de Aalstersche kadodders tous pingres Eene zekere coterie onder de bokken strooit uit, dat hunne partij zich gaarne zou ontmaakt hebben van den burgemeester, als kandidaat op hunnen lijst, maar dat hij zich opgedrongen heeft en weigert af te treden. De vriendenjvan M. Gheeraerdts (en hij zelf ook, misschien) zeggen dat de heer burge meester te weeg was zijn mandaat niet meer te laten vernieuwen maar dat er vier pre tendenten waren voor zijnen- burgemeesters sjerpen dat zij als engelsche haantjes gereed stonden om zich te bevechten voor dat stuk gekoleurde zijde dat het is om dien broe deroorlog te voorkomen dat M. de Burge meester zijn ambt blijft behouden. Langs welken kant is nu de waarheid De rekening van de Expositie van Aalst is gesloten. Naar men ons verzekert is er een boni groot genoeg om er de kosten mede te dek ken van 't bouwen van eenen nieuwen schouwburg, Het schepencollegie zal zeer waarschijn lijk aan alle de nieuwsbladen van Aalst vragen de volledige rekening, in 't lang en in 't breed, af te kondigen. Ten gevolge van de volksoptelling van 31 Dec. 1910, gaat de stad jaarlyks van 4 tot 5 duizend franken meer trekken uit 't speci aal fonds 1 Voor bestuurders die zich steeds tegen over eene ledige kas bevinden is 4 a 5 dui zend franken eene schat, 't Verwondert ons dus niet dat 't schepen collegie, dat geld ziende, in de meening verkeert dat het niet meer op kan. Zy zijn van zin eene groote leening aan te gaan, misschien wel van een miljoen, om de grootsche plannen van eenige onder hen te kunnen betalen en... 't steeds aangroeiend te kort te dekken. En waarmede zullen ze de interesten en de annuiteiten dier leening betalen Met de 4 a 5 duizend frank meerdere op brengst van het speciaal fonds Berekening waardig van de pheniksen die, in 't berekenen van de kosten der nieu we bolvards, maar 70,000 franken mis zyn, op zyn minst. Dat alles doet voorzien dat de gemeente raad, na Nieuwjaar, met de nieuwe leening ook nieuwe taksen zal moeten stemmen. 't Zal voor de Aalstenaars eene pil zyn lastig om te slikken, want wij gelooven niet, dat zelfs de slimste onder al de apothekers van de wereld in staat zal zyn om die pil haren bitteren smaak weg te nemen. B. B. StaatsMiddelbareschool.— Wy herinneren aan de ouders, die hunne kinde ren wenscben te ontslaan van de verplich ting den leergang van Godsdienst te volgen, dat die -vraag jaarlyks by de herneming der leergangen moet vernieuwd worden. Gemeentekiezing; van 15 Oktober 1911. Alle voorstanders van het Ver bond, Liberalen, Socialisten, De mocraten, worden verzocht de Algemeene Vergadering bij te wo nen heden Zaterdag, 23 Septem ber, om 8 1/2 ure 's avonds, in den Liberalen Kring, Dreefstraat. DAGORDE Voorstelling der kandidaten. De Voorwacht ofte Cbarel- Lowie wil Christene Arbei ders in den Gemeenteraad. Onze groote vlaamsche dichter Jan Van Beers muntte bovenal uit in het afschetsen van aangrijpende huistafereeltjes en wan neer wy de zaken beschouwen, zooals ze zich thans in den schoot dergroote katho lieke partij van Ninove voordoen, komt ons de verwijtende schim voor den geest van Jan Van Beers Arme Grootvaaer die, na in zijn eigen woonstede een vreemden bruidegom voor zijn dochter te hebben inge nomen, stilaan van de huistafel werd ver drongen, en op 't eind nog enkel van uit den hoek de anderen aan den disch mocht benijden. Zoo is 'tliier nu ook in de katholieke party De oudjes werden min ol meer on zacht van kant geschoven men deed hun sinds lang voelen, dat men ze best kon mis sen; ze liepen in den weg die leidt naar de mocratie, üie bekoorlijke weg die hun zoo veel heil en glorie belooft, sedert de onver wachte, gelukkige geboorte van den Mes sias met name Charel-Loioie Plaats dan voor anderen gy oude pruiken van rt ouderwetsch geloof Plaats voor Charel-Lowie en zijn christen arbeiders in den Gemeenteraad t Vat lekt dus eindelijk uit 1 de leden der christene Vakvereeniguig werden destyds aangelokt onder de plechtige belofte dat men, buiten alle politiekalleen hunne stoffelijke belangen wilde behertigen. Nu blijkt het klaar voor elks oogen dat men geen ander oogmerk had dan ze ten gepas- ten tijde voorden katholieken kies wagen te spannen en zoo zien wij thans de kieswin- kel der oude ninoofsche bewaarderskliek met een versch geschilderd democratisch uithangbord pryken Nooit hadden de katholieken tot hiertoe de noodzakelijkheid ingezien van bij de ver kiezingen voor den Gemeenteraad werklie den op hun lijst te nemen. Alleen in 1895, dit beroemd gebleven jaar toen 't scnip der oude kliek voor goed ten onder ging gunden ze een plaatsje aan twee vertegen woordigers van den werkerstand. 't Was eenvoudig het kiesbelang dat toen ook zoo plots hun liefde voor de arbeidende klasse deed ontvlammen. Elkeen herinnert zich hoe die twee werkerskandidaten naar den afgrond werden meegesleept door hun ongelukkige scheepsgezellen, die allen ver zonken onder den on weerstaan baren aanval van spoten verachting der vryzinnige Ni noofsche bevolking Sinds grepen vier andere volksraadple gingen plaats. Van werkerskandidaten was er geen spraak meerMen noemde nog enkel dien naam omde werklieden te beledi gen en uit te krijten als krapuul, gemeen gespuis, kloefenedeldom en wat al meer, al uitdrukkingen uit het woordenboek van Recht en Vrede al wat men voor den werkman deed, bepaalde zich bij het aanvu ren zijner kwade weizingen tegenover den patroon, en zoo riep destijds ditzelfde katho lieke vuilblek tot de werklieden Ne muil- 0 band moet ge nog op hebben, opdat ge niet zoudt kunnen bassen als uwe bazen u geeselen een prop in den mond opdat zelfs uw zuchten van niemand zou ge- hoord worden een zesketen moet ge om uwen nek hebben omdat ge van geheel uw leven van onder hunne klauwen niet zoudt los geraken enz. enz. (R. en V. 17 November 1895.) En terwijl de katholieken zoo voortgingen met het werkvolk nu te beleedigen en dan op te hitsen, verrichtten de gekozenen van het Verbond zonder ommezien hun heil zaam en volksgezind werk. In alle openbare besturen, Armbureel, Hospitaal, Oudman nenhuis, Weezenhuis werden werk lieden benoemd en men moet de menschen daarover ondereen hooren klap pen zooals Charel-Lowie het schrijft, om te weten welke schandelijke toestanden er heerscliten in deze beheeren onder het voorgaande katholiek Bestuur, en welken heilzamen invloed de gelukkige uitslag der kiezing van 1895 op het beheer van al deze instellingen heeft teweeg gebracht. Als Charel-Lowie er aan twyfelt.hij richtte zich maar tot de Zusters van Hospitaal en Wees huis. Ze zullen hem stichtende inlichtingen geven Ninove heeft dus de blijde komst van Charel-Lowie niet afgewacht om zich. te overtuigen dat deze instellingen, gansch ten behoeve van den arbeidersstand opge richt, ook mogen bestuurd en gecontroleerd worden door de werklieden, samen met de andere standen 1 Op gebied van sociale voorzorg, ten behoeve van den werkmansstand ver telde Charel-Lowie nog verleden week, is ons huidig bestuur ook teenemaal in gebreke gebleven. Socialisten en Democraten, hoe wel zy het ook meenden voor de arbeiders, heb- ben niets kunnen verkrijgen van hunne bondgenooten De liberalen, die ten allen tijde de grootste vijanden zijn geweest van alle sociale instellingen, die niets voelen van de nooden van de arbeiders, die hunne vereenigingen hun eenig schut- en verweermiddel hielpen afbre- ken... Zoo, zoo, Charel-Lowieken. men wacht op't stadhuis naar u om sociale werken tot stand le brengen Zoo, zoo, de liberalen zijn de grootste vijanden van alle instellin gen van maatschappelijke voorzorg 1 Zeg, Charel-Lowieke. wie richtte dit jaar

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2