Kandidaten Zondag I October 19H Prijs 5 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 39 A I. S 'F der Liberale Partij. Heden Zondag I October. Herziening der voor Kiezerslijsten 1912-1913. Aan alle Staatsbedienden Eenige Cijfers. Hel belang der Werklieden bij de Gemeentekiezingen. Is leugentaal zonde /ou 't waar zijn Nog isSliji! Geloofd zij J. C. I DE VOLKSGAZET LIBERAAL! DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen j £e*one '5 centiemen - J l Keklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. per drukregel Aalst, 30 September 191 i. Voorde kiezingvanis October 1911 A. Reeks uittredende in 1920 M.vt. BU3JS Ach. handelaar B>E ULIKCK Josef, brouwer DE WINDT Albert, notaris DE WOEFMaurits,handelaar; LEVE AU Gustaaf, werktuig-. [kundige VAN DRANTEGHEM Corn. [bijzondere VAN DER VEURST Gustaaf [kantwerker VAN OPDENBÖSCH Josse. [bediende VAIV TRAPPEN Is. bandelaar; VINCENT Corn, nijveraar. B. Reeks uittredende in 1916 M. VAN DEN BERGIIE, Eduard, [rustend onderwijzer. Voor de Kiezing der bijgevoegde Gemeenteraadsleden, op Zondag S3 Oktober 1911. A. Voor de Patroons M.M. Van der Schueren, Od. Van Steenwinkel, Hub. B. Voor de Werklieden M.M. Matthfieu Florent, Katoenbewerker. Van Cainpcnlieut Corn., Schilder. Inhuldiging der Vlag van den Ouderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen, afdeeling van den Liberalen Werkmanskring te Aalst. Die vlag wordt den Onderlingen 'Bijstand geschonken door den Eere voorzitter Gustaaf LEV EAU. Denzelfden dag inhuldiging der Vlag van het Verbond der Liberale Wijk- clubben der stad Aalst hen geschon ken door de Liberale Associatie. Ten 6 1/2 uren Volksbanket voor al de leden onzer liberale instellingen en wijkclubs. Wy 7,[jn overtuigd, dat de li berale burgers, vrienden «Ier werklieden, talryk deel zullen nemen aan dit feestje. Wij berichten al onze lezers dat de kiezerslijsten van Kamer, Provincie en Gemeente voorloopig opgemaakt voor 1912-1913 ter inzage liggen in het lokaal der Liberale Associatie Graaf Egmont. Wij doen een dringenden oproep aan al onze vrienden opdat ze die lijs ten zouden gaan nazien en verzoeken hen alle reklamatiën en opmerkingen ofwel ten lokale Graaf van Egmont bekend te maken, ofwel deze schriftelijk aan den Sekretaris der Li berale Associatie, M. C. van Brante- ghem te doen geworden. Alle reclamatiën zullen grondig onderzocht worden. Vóór iedere verkiezing leggen de katholieken veel beloften af in zake verbetering van uw arbeid en verhoo ging van uw loon, en soms zien we zelfs dat een kleine wijziging aan het lot van den Staatsbediende gebracht werd maar over 't algemeen blijven de beloften doode letter, en de lichte veranderingen zijn niet ingrijpend genoeg om de veranderde toestand eigenlijk verbetering te mogen noe men. -- Opnieuw zijn door den heer de Broqueville, Minister van Spoorwe gen, Posterijen en Telegrafen allerlei verbeteringen aangekondigd voor het personeel van hoogergenoemde admi nistratie, en de katholieke bladen kon digen natuurlijk al die soorten van be loften af met trom en fluit. Wij hee- ten dat eenvoudig en met den eigenlij ken naam kiesbeloften. Staan we immers niet vóór de Ge meenteverkiezingen van 15 Oktober En deze verkiezingen hebben thans niet alleen plaats op zuiver adminis tratief gebied, maar ook op politiek gebied. Ze zijn dus van het hoogste belang én voor het goevernement én voor de oppositie. Deze gemeentever kiezingen kunnen een verplettering zijn van de vrienden van het katholiek Staatsbestuur, dus van dat Staatsbe- tuur zelf, dat alsdan zal gedwongen ijn rekening te houden met den wil, uitgedrukt door het kiezerskorps op 15 Oktober. Oktober 1911 moet de goede voorbode zijn van de maand Mei 1912. Gij, staatsbedienden, wonende te Aalst, die sedert ettelijke jaren gepaaid werdt door allerlei beloften, kiesbelof ten, maar in 't geheel niet uw toestand zaagt ver beteren, rekening houdende met de vereischten van on\en tijd, zult ge dulden dat die belovers, die steunpi laren van het anti-demokratisch goe vernement, alleen meester blijven op ons stadhuis Voor de katholieken op 15 Oktober stemmen beteekent door u elj uw eigen lot met de voeten trappelen, al uw wenschen naar ver betering op allerlei gebied vernietigen. Gij, treinoversten en treinwachters, machinisten en stokers, remmers, en gij alten, behoorende tot het rollend personeel, zult den slavendienst van dertien, veertien en meer uren daags blijven voortdoen ge zult geen wijzi ging zien brengen aan de moeilijk uit- houdbare arbeidsregeling ge zult ver stoken blijven van behoorlijke wacht en slaapzalen, en uw werk \al u niet voldoende betaald worden. Niettegen staande veel beloften lastige arbeid en karig loon en geen vrijheid voor de uitdrukking van uw gedachten. Knechtschap van uw lichaam, knecht schap van uw geest. Gij, andere werklieden van het spoor, rangeerders en piocheurs. man nen van de ateliers, excentriek- en baanwachters, gij allen, van wie men #een slavenarbeid eischt en wie men nauwelijks genoeg betaalt om 't heele leven in diepe armoede en zorg te slijten, die geen enkel oogenblikje kom merloos, genotvolle vrijheid kent, zult gij uw stemmetje geven op 15 Oktober aan de mannen, die u zoo'n ellendig leven opleggen En gij postboden en telegraaf werk lieden, die, te vergeefs, sedert onnoe melijke jaren recht op beter leven en meer vrijheid eischt en wie men van verre eens een klein brokje, een heel klein brokje toegeworpen heeft om te willen zwijgen, ge hebt nu de beste ge legenheid om te wijgenmaar te han delen ge kunt, in volle stilte, een stoot van beteekenis geven aan die ministe riemannen, welke u het eenvoudigste recht weigerden en u den mond wilden snoeren die ministeriemannen zou den zeggen bek. Hoogere ambtenaren en klerken, die slechts na veel jaren zwoegens in vun zige, donkere, onverluchte kamers tot eenige verbetering zijt geraakt, maar volstrekt niet in evenredigheid met uw studiën, uw afgelegdeyi en ingewikkel- den arbeid, uw lange jaren dienst, zult voorzeker niet uw steun willen verlee- nen aan het goevernement dat u f00 lang tot intellektueelen proletariër ge doemd heeft en u thans nog niet het loon uitbetaalt, dat uw werk vergoedt, en u niet de minste gewetensvrijheid gunt. Gij, jongere klerken, die, na koste lijke middelbare studiën, een plaatsje hebt bekomen aan spoorweg-, post- of telegraafbeheer, en op dertigjarigen ouderdom nog niet genoeg verdient om vrouw en kind behoorlijk\te onderhou den, en wijgen moetzult ge uw eerste stem, die ge op gemeentegebied moogt uitbrengen, niet geven aan hen, die steeds uw lot verdedigd hebben in op dicht van betere regeling van arbeid, verhooging van loon en volledige vrij heid van denken Gij allenStaatsbedienden van alle kategorieën en allen rang, zult willen dat het ministerie met zijn belovers, die niets volbrengen, op 15 Oktober een kaakslag krijgen, dien ze eeuwig in 't geheugen zullen bewaren, en zult uw stem uitbrengen op de mannen, die steeds bereid geweest zijn en het zullen blijven, om u bij te staan tot verove ring van meer loon en minder arbeid en van een beter pensioen, tot het beko men van de vrijheid, die wij zelf zoo zeer op prijs stellen zoo doende, zult ge niet alleen demokratische gemeen teraadsleden naar ons stadhuis sturen, maar ook machtig meehelpen om een demokratisch goevernement aan 't be wind te brengen, dat er een eer zal in stellen zijn Staatsbedienden niet meer als slaven te laten arbeiden voor een armtierig loon, maar die hoogst nutti ge, onmisbare bedienden lot welbe{ol- digde vrije mannen te hervormen Staatsbedienden, luistert naar hen niet, dij sedert een kjvart eeuw belo ven. Ge {ijt één oogenblik vrij in het kiesbureau Let goed op, wat ge met uw stem doet en veracht of verraadt u elfen uw broeders niet l Achille BRYS. Ik heb dus in myne vorige artikels klaar aangetoond en genoegzaam bewezen, denk ik, dat in de berekening van de kosten der nieuwe boulevards die M. Moyersoen aan den gemeenteraad medegedeeld heeft, de heer Schepen nogal groote vergissingen ge daan heeftvooreerst 't maken der lanen, volgens 't model der Aelbrechtlaan, zal minstens meer kosten dan hy uitgerekend heeft, het rond sommeken van zeventig duizend franken 70,000 fr. Ten tweeden 't aankoopen van de noo- dige 5 heet. 55 a. 75 c. a. grond zal de stad veel duurder moeten betalen dan de vijftien duizend franken per hectaar door M. Moyersoen vooruitgezet. Dat zyn niet de eenigste misrekeningen van den heerSchepen. Ziehier nog een an dere. die de oogen uitsteekt In de twee honderd dertig duizend fran ken, totaal der kosten van de boulevards door hem aangehaald, voorziet M. Moyer soen voor onvoorziene kosten, onteigening van huizenenz.: dr ij en twintig duizend honderd en zevenen tachtig franken en half 33187,59 fr. Is dat genoeg, en zal men met die som al de onvoorziene kosten kunnen dekken en de gebouwen kunnen onteigenen en betalen die op den weg der nieuwe boulevards staan Volstrekt nietWant ziehier al de eigen dommen die moeten onteigend en waarvan de gebouwen moeten afgebroken wordén 1) Het huis en de schuur van de herberg De Blauwe Strik 2) Een groot gebouw in den hof van Mme Steleman 3) Vijf of 6 huizen aan de Zoutstraatpoort, toebehoorende aan M. De Vuyst, bakker, T/S en staande rechtover de herberg De Haring; 4) Het huis daarneven bewoond geweest door M. De Bundel, blauwverver 5) Twee huizen aan de St-Jobstraat rechtover 't klooster der Capucienen 6) Heel de hofstede daarneven bewoond door M. De Clercq. Denkt, M. de Schepen Moyersoen, dan toch ernstig dat hy de waarde van al die eigendommen met drij en twintig duizend franken zal kunnen betalen Of is hy mis schien van gedacht van al die eigenaars kon tent te stellen met de halve waarde van hun ne goederen Die menschen zullen voorze ker hunne belangen in handen geven van bevoegde personen en ze zullen, zooals M. Moyersoen zou doen indien een zyner eigen dommen moest onteigend worden, hunne intresten tot den laatsten cent verdedigen. Dat is overigens maar heel natuurlijk. Maar in die 23000 fr. zyn ook begrepen de onvoorziene kostenen, iedereen weet ge noeg wat al onvoorziene kosten een werk van dergelyken omvang, zooals 't maken van park en lanen, na zich kan slepen. Om maareenen post van die onvoorziene kosten te noemen, neem ik 't overvouten op eene breedte van 25 meters van de beek aan de Nieuwstraatpoort. Onnoodig te zeggen niet waar dat soortgelijke werken veel, heel veel geld hosten. Hoe zou het dan mogelyk zijn van al de gebouwen hier voren opgesomu, het over vouten van de beek en de talryke onvoor ziene kosten te betalen met eene som van 23000 fr. Zoo iets beweren is weinig serieus. Hoe grondiger men den financieelen kant van park en lanen beschouwt en onderzoekt, hoe meer ook men de overtuiging opdoet dat de heer Schepen Moyersoen in al zyne opga ven lichtzinnig is te werk gegaan hy heeft aan den gemeenteraad een gansch verbloemd verslag medegedeeld dat in 't geheel niet met de wezenlijkheid overeenkomt dergelijke handelwijze kan men als diplo matisch, als doornuftig en slim betitelen, maar de lasten betalers en de eigenaars, die op 't laatste van 't spel, altijd den dupe van d historie zijn, zullen, dunkt my, daar heel anders over oordeelen en ik twyfel niet of ze zullen tot verweer hunner intresten, de liberalen terug naar den gemeenteraad stu ren, die zullen beletten dat ze in 't vervolg door ons weinig spaarzaam gemeentebe stuur levend zouden gepluimd worden. Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid. Niet zelden hoort men sommige ar beiders zeggen ik hoorde het zelfs nog deze week dat de gemeente- kiezingen voor hen niet van zoo groot belang zijn als de wetgevende kiezin gen. Het is zekerde waarheid, dat het maken van wetten, die de algemeen heid vanhet Belgische volk bitreffen allerbelangrijkst zijn, maar dat ver mindert geenzins het groot gewicht, dat de werklieden hechten moeten aan den goeden uitslag der gemeentekie- zingen. Als ze de zaken van wat naderbij willen beschouwen, zullen ze over tuigd zijn dat zij rechtstreekschen in trest hebben bij het goed bestuur hun ner gemeente. Het budjet of begrooting der stad Aalst tot voorbeeld nemend bestatigen wij dat het in ontvangsten ongeveer 1.100.000 bedraagt en omtrent even veel in uitgaven. Dus meer dan een millioen in ontvangsten en uitgaven. Behalve de uitgaven welke gedaan worden voorde bevolking der stad in 't algemeen, zooals bestuur der stad politie, plaatselijke veiligheid, onder houd van wegen enz. enz. treffen wij in de begrooting uitga van aan welke rechtstreeks de werkersbevolking aan belangen Voor het lager onderwijs 180.000 Werkeloozenfonds, onder linge bijstanden, pensioenkas sen voor werklieden fr. 3,000 Aandeel der stad in de uit gaven van armbureel, en godshuizen 130,000 Totaal fr. 313,000 J >i*iolioii<lei"d dertien duizen franken, uitgaven welke rechtstreeks de arbeiders aangaan op een budjet van een millioen franken, dat zegt reeds genoeg hoezeer de werklieden bekommerd moeten zijn met het goed beheer der gelden. Maar dat is nog niet alles de be grootingen der Godshuizen en van het Weldadigheidsbureel bedragen veel meer dah de 130.000 franken welke de tusschenkomst is der stad in de uitga ven dezer instellingen. Het budjet der Godshuizen hospi taal, vveezenhuizen, ongeneesbaren- huis enz. bedragen in ontvangsten en uitgaven als volgt Godshuizen, 225,000 waarbij te voegen is Begrooting van het Welda digheidsbureel 72.000 Totaal fr. 297,000 In deze laatste som is natuurlijk be grepen het aandeel der stad in de uit gaven, 't is te zeggen 130,000 franken, blijft nog 167,000 franken, gevoegd bij de 313,000 franken hierboven opge geven maakt te zamen 480,000 vier lioiidex-cl tachtig dui zend franken bijna oen half millioen jaarlijks, waarvan het gebruik rechtstreeks de werkende klassen aanbelangt. De werklieden hebben dus zooveel en meer zelfs dan hunne andere stad- genooten, 't grootste belang er bij, dat de stad degelijk bestuurd worde, want van het bestuur der stad hangt immers het bestuur af van Godshuizen en Weldadigheidsbureel. Ze moeten daarom onze uitleggingen hooren, onze schriften lezen en onze bladen. Ze moeten met ons ernstig on derzoeken en overwegen of het lia.lt' millioen jaarlijks dat hen recht streeks betreft, wel degelijk gebruikt wordt ten hunne beste, en zich dan voor de uitoefening van hun kiesrecht niet laten verleiden door beloften of enkele braspartijen. We zullen het gebruik van dat half millioen onderzoeken en b. v. ons af vragen of de armzalige 3000 franken besteed aan werkeloozenfonds, onder linge bijstanden en pensioen van werk lieden wel in verhouding is met de 72000 fr. welke door het armbureel worden uitgegeven. Ik wil al die punten een voor een bespreken en aantoonen, gelijk ik het reeds deed in eene reeks artikels over onze weezengestichten, waarvoor ik meer dan eens met rechterlijke vervol gingen werd bed,igj, dut er wat het budjet der werklieden aangaat veel kan en moet verbeterd worden, en het daarom den plicht is van alle werklie den-kiezers voor de liberalen te stem men, wier gekozenen in den gemeen teraad, immer op de noodzakelijkheid dier verbeteringen hebben gewezen. Vnn Opdenbosch. De heeschluidende Volksstem, in haar nummer van Dijnsdagavond, spreekt van de inhuldiging, welke Zondag 1.1. plaats had, van een gedenkmaal ter herinnering aan den slag van Jemappes, door den franschen generaal Dumouriez gewonnen, in Novem ber 1792. op de belgische generaals de Beau- lieu en Clerfayt. Merken wy hier ter loops aan dat do Bel gisch-Oosten ryksche troepen slechts 18 dui zend man sterk waren terwijl de fransche byna driemaal zoo sterk waren. Eenige fanatieke franskiljons (wat fransch geld en fransche decoraties toch kunnen te weeg brengen I) zijn er toe gekomen die zonderlinge overwinning, van den vreem deling op onze landgenoten, te aanzien als eene heuchelyke gebeurtenis die hier een tyd perk van vrijheid en van welvaart heeft doen aanvang nemen. Te recht doet het klerikaal Aalstersch dag blad aanmerken at de slag van Jemappes het land heeft open gesteld voorde fransche gelukzoekers en overweldigers, die hier de dwingelandij kwamen doen heerschen en ons land kwamen uitpersen Aalst, stad en land, hadden, voor hun aandeel, twee mil joen franken te betalen aan de fransche ver overaars. En van 't herinneringsfeest dier gebeurtenis, zoo jammert de uitterende Volksstem hebben de liberalen en socialisten een antiklerikaal feest gemaakt Is leugentaal zonde, confrater Indien ja, beminnelijke confrater, dan hebtgy ferm ge zondigd, want, by de inrichters der feest waren er van alle gezindheden, klerikalen zoowel als liberalen en socialisten. En wie is 't die de inrichters c-n deelnemers feestelijk heeft verwelkomd, ten gemeeDtenhuize van Jemappes Niemand anders dan de archi- klerikale burgemeester dier gemeente Indion het waar is 't geen Recht en Vrijheid schrijft dat de heer doktor Ver- haegen, doktor van den armen is en daar voor 400 fr. ontvangt en dat hij zich voor zyn verleende zorg doet betalen'zelf als de zieken in 't bezit zyn van een ziekekaart, dan mag M. Petrus er op boffen dat hy op zyn lyst nen oprechten demokraat heeft. Neem daarbij nu Af. Ghysselinchx, die, we bekennen het, nen braven man is, maar die toch maar uit zyn schelp komt omdat hij de permissie gehad heeft van den clan De Nayer en C°, en dan Af. den Baron de Béthnne die de kandidaat is byzonderlyk van 'I. muziek en van de wyven en die ook opkomt tegen de goesting 'van M. Petrus en 0111 dezen laatsten dim duivel aan te doen, dan mogen de lasten betalers en de eige naars zeker zijn, als ze die mannen naar de gemeen teraa 1 sturen dat den 6 p- r cent daags nadien zal afgeschaft zijn en Aalst in een luilekkerland zal herschapen worden. Woensdaga vond De Volksstem bevat nog altijd, onder aan de lijst der klerikale kandidaten, de melding c< De kandidaat, die zal optreden ter vervan- ging van wylen Schcpene De Gheest, blijft nog aan te duiden. Wel hoe, sinds Zaturdagavond hebben liberalen en socialisten reeds hunne kandi daten aangeduid, en by de bokken blyft hij nog steeds aan te duiden 't Is, zie de wel vrienden lezers, dat heter bovenarms op is, bij de bokken. Schepene Schockaert, daar willen ze niet, meer van weten en nu staan tegenover elkander, ge- lyk twee engelsche haantjes, te weten 1. de zoon van Schepene Schockaert, kan didaat van Geloofd zy J. C. 2. Crispyn, de oud-opsteller van do Volksstem, heden' hoofdopsteller van Dageraad, Vrije Wer ker, enz. enz., enz., kandidaat van baron Frim van Frimmegem. 't. Heeft er vreed op geweest, Maandag avond, in den Grooten Tap, op de Markt en den baron is er uitgescholden geweest als een scheurmaker van de katholieke party. M. Moyersoen. meer dan o- it. heft een triomphantelyk Gelooofd zyJ.C. »aan. 'k Wed dat zeden eenen of den anderen Verre Loes by den Kamphaan van baron Frim zullen zenden en dat 't menneke zal braaf zyn. En dan zal baron Frim van Frimmegem 't triomphantelyk Geloofd zy J. 0. van M. Romeng, beantwoorden met een ootmoe dig Amen I Vrijdag morgen 7 are). Gisteren avond poll geweest in den K. K. der Groote Markt. De kandidaat van Geloofd zy J. C. bekwam 314 stemmen, deze van baron Frim van Fiimegem, slechts 90. Zal de baron nu nog in zyn pollekens

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1