AALST Open Brie! DE GAS. Ilulde-Herinnering. Brief uit Mijlbeek. IViemvskens op Zokken. Aan den heer Dacns. iYINOVE. vryven die pollelies welke hg, verledene week, zoo harte!yk (letterzetter, als ge de r weglaat in het laatste woord, 't en doet er niets aan), alle bei uitstak naar den kandi daat van Geloofd zy J. C.hem zeggend a dat is wel 1 dat is braaf van u dat gij aan vaard hebt 1 Nu ben ik gerust Ze zeggen dat Crispyn alleen gaat opko men. Maar geloof het niet, want de bisschop zou hem al rap zijn plaats afpakken van partijsecretaris in den Werkmanskring, en aie plaats wordt nog al rijkelijk betaald, 1800 frank, zeggen ze. Er is zooveel niet te verdienen met ge meenteraadslid te spelen. B. B. aan M. De Nayer, Nijveraar, gemeenteraadslid, en Voorzitter der Koophandelsrechtbank. o Mijnheer de Voorzitter, Het is dus echt, gy hebt, in de zitting van 27 Juny laatst, in den gemeenteraad, ver klaard dat liberale patroons er zich op beroemen, dat hunne maatschappijen 50 per cent winst afwerpen. De Volksgazet heeft U uitgedaagd deze nyveraars aan te duiden. Uw personneel en officieel orgaan, De Volksstem, gelast zich, in uwen naam hier op te antwoorden Zy weet niet, (och arme) wien gy in het gedacht hadt toen gij in den gemeenteraad van deze ny ve- raars spraakt, maar zy weet dat. volgens een onlangs gepleten proces tusschen voorname liberale ny veraars, er gebleken is, dat bedoelde ny veraars, groote win- sten deden, beloopende tot dertig, veertig, ja zelfs tot vyftig percent. Uit deze verklaring is er een der twee volgende punten te besluiten 1. Ofwel hebt gy, in den gemeente raad onjuiste zaken verteld, en ik daag U nogmaals uit de bedoelde liberale ny veraars aan te duiden 2. Ofwel hebt gy over zaken gespro ken waarover gy, byzonderiyk al» Voorzitter der Koop handels rechtbank, uit ambtsverplich- ting, de grootste stilzwijgendheid moest houden en de grootste omzichtigheid ge bruiken en don bebt gy nog deze znken lieelcmaal valscli aan gehaald Inderdaad, gy weet immers wel, M. de Voorzitter, dat de aanhaling van die 30, 40 en 50 per cent winsten totaal onnauwkeurig is, omdat de winst die de maatschappij deed, verworven werd, niet alleenlijk met het maatschappelijk kapitaal maar ook met andere gelden die door de n ij veraars in hunne nijverheden werden ingebracht. Immers, (en liet is publiek gepleten ge weest voor het Tribunaal waar gy zeteldet als Voorzitter), indien het maatschappelijk kapitaal enkelijk 400,000 fr. bedraagt, zijn er, benevens hetzelfde kapitaal nog 900,000 a 1,000,000 franken andere kapi talen door de leden der maatschappij ter beschikking hunner firma gesteld, en dat nog buiten zekere réserve fondsen welke omtrent 300,000 franken bedragen. (Ik kan deze cyfers maar approximatief opgeven omdat ik slechts de débatten als toehoorder heb bijgewoond, en ik niet, zooals gy M. den Voorzitter, al de stukken der dossiers in handen hebt gehad). Zoodus, indien ik aanneem dat, volgens de pleidooien, deze firma, voor het laatste jaar, (160,000 honderd zestig duizend) fran ken winst afwierp, voor een maatschappe lijk kapitaal van 400,000 franken, moet men toch in rekening houden dat deze 160,000 franken eigenlijk de winsteh zyn van 1. II. t maatschappelijk kapitaal van fr. 400,000. 2. Het réservefonds, om trent fr. 300,000. 3. De kapitalen door de geassocieerden, in Ioopende rekening, ter beschikking der maatschappij gesteld fr. 000,000. Tezamen fr. 1,600,000. een millioen zes honderd duizend franken. Voor welke som van 1,600,000 franken er 160,000 honderd zestig duizend franken winsten zyn verworven of 160,000 fr. x 100 10 per cent. 1,600,000 fr. Daarboven, indien ik de débatten wel ver staan heb, is er aan deze ny veraars geen vaste jaarwedde toegelegd geweest, en zijn deze 10 per cent niet alleenlijk de ver goeding hunner kapitalen, maar insgelijks de vergoeding van hun werken en hun zwoe gen van een garisch jaar. Ik zou hier kunnen vragen aan M. De Nayer, nijveraar, of hy, in zyn sargiefabrie- ken, in zijn bakkerij, in zijn brouwerij, in zyn, drukkerij en in al zijn andere za ken' benevens zijne vaste jaarwedden, geene grooter winsten doet dan 10 per cent, maar ik beken liever dat dit my niet aangaat. Het zyn persoonlijke zaken voor M De Nayer, Nijveraar, en 't zoude zeker ten hoogste laakbaar zyn voor M. De Nayer, gemeenteraadslid, Voorzitter der Koophan delsrechtbank, dat hy in het tegenwoordig geval het besef niet zoude gehad hebben, te zwygcu, over zaken welke lie iu v in zijne hoedanigheid van Voorzitter der Koophandels- rechs bank, zouden bekend ge worden zyn, dit zooveel te meer dat deze zaken, door hem, op een ganscb onjuiste wyze zouden bespro ken geweest zyn Ik herhaal dus myne besluitsels van hier boven Ofwel hebt gij in den gemeente raad de waarheid niet gezegd en het is U onmogelijk, de door U bedoelde nijveraars aan te wijzen, daar deze niet bestaan. Ofwel hebt gij als gemeente raadslid, in eene publieke en poli tieke zitting, en op eene onge hoorde en onjuiste wijze, een pro ces besproken dat voor de recht bank,waar gij zeteldet als Voorzit ter, gepleten wierd. Dit met deze verzwarende omstandigheid dat zulks voorviel op 27 Juni laatsle- den, dus in den verloopen tijd van 3 1/2 maanden (I) tusschen de pleitredenen en 't uitspreken van het vonnis. Ik laat U de keus tusschen de twee punten. JAN RECHTUIT. (I) Nota der Redactie. Volgens onze inlichtingen is dit echt. De pleitredenen had den plaats in het begin van Mei en het von nis volgde enkelijk op 31 Augustus dus meer dan 3 1/2 maanaen later Intusschen bad de gemeenteraadzitting van 27 Juni plaats gehad. Dat iedereen oordeele Voor de Kolenliandclanrs. Sedert dat het nieuw gasgesticht kolen in 't klein verkoopt, is onze lokale kolenhan del om zoo te zeggen te niet. Het Stadsbestuur kon dit nochtans belet ten met eenvoudig de stipte uitvoering van het vergunningskontrakt te eischen. Maar de beheerders en aandeelhouders der Société Centrale zijn de goede vrienden van ons katholiek stadsbestuur en daar ligt heel de knoop. De gasvergunning wierd in 1906 aan de Société Ceytrale 0 toegestaan deze had per brief de verbintenis genomen van geen kolenhandel in 't klein te dry ven noch rechtstreeks noch onrechtstreeks. In 1909 vervangt de Société Centrale de oude gasmaatschappij. Het vergunnings kontrakt stelde vast dat zoodra de Société Centrale in voege kwam. zelfs voor den overeengekomen datum, zy onmiddelijk alle hare verbintenissen moest ten uitvoer brengen, en namentlyk die van geen kolen handel te drijven. Maar het stadsbestuur wilde aan de Société Centrale voor hare intrede iets schenken, en onder meer liet zij haar toe tot in mei 1912 den kolenhandel in 't klein te drijven. Iedereen weet dat zij in de stad en omliggende schrikkelijk veel kolen uitlevert voor haar is de kolenhandel veel winstgevender als voor de gewone hande laars, omdat zij iD veel voordeeliger voor waarden kan inkoopen. Het nieuw gasge sticht wint s'jaars ten minste 50 duizend franken alleenlyk met haren kolenhandel. Een aantal kleine kolenhandelaars zijn door de willekeurige maatregel van 't stads bestuur in hunne zaken erg getroffen ge weest. Het is nooit anders geweest wanneer heeft men zich hier ooit met de belangen der kleinen bekommerd De katholieken laten onze kolenhande laars op hoop leven. In Mei van toekomende jaar moet de Société Centrale ophouden den kolenhandel in't klein te drijven. Maar aan wie zal men wijs maken dat de Société Centrale zoo onverschillig zal afzien van de groote winst die de kolenhandel haar ver zekert. Hare beheerders zyn doornufte mannen en indien zij de verbintenis van geen kolen handel te drijven in het kontrakt niet heb ben willen laten inschry ven. indien zy zich bepaald hebben van die verbintenis per brief te nemen, is het wel geweest in 't vooruitzicht van er geen gevolg aan te geven. Zulke verbintenis is zeer betwistbaar en de stad is niet gewapend om de uitvoe ring ervan te gebieden. Heel anders zou het geweest zyn ware die verbintenis in het kontrakt zelf genomen geweest. In geval van niet uitvoering had de stad dan een machtig wapen gehad de verbreking van garisch het kontrakt. Nu, in geval van niet uit voering, kan de stad alleenlijk een proces inspannen tot schadevergoeding, maar de stad zelf is geen kolenhandelaar, en de Société Centrale doet haar dan eigen lyk geen schade met kolen te verkoopen De stad heeft ook het recht niet de schade te eischen die aan eenige harer inwoners veroorzaakt wordt. Het stadsbestuur is dus onmachtig, en heeft nogmaals de belangen der stad op zyn manier waargenomen; van den anderen kant hebben de kolenhandelaars ook geene macht om de Société Centrale te betrek ken om haar tot de eerbiediging harer ver plichting te roepen. Alles hangt dus af van den goeden wil der Société Centrale. Het eenige doel dezer maatschappij is veel geld winnen er is dus weinig hoop voor het hernemen van onzen lokalen kolenhandel. Indien de kolenhandelaars daarmede te vreden zijn moeten zij stemmen voor het behoud van ons katholiek bestuur. De liberalen hebben in 1906 de belanden der kolenhandelaars verdedigd, zij hebben ge poogd de verbintenis van «Société Centrale in het kontrakt te doen neerschrijven maar al de katholieke gemeenteraadsleden verdedigden met opgezetheid de belangen dier machtige katholieke Société Cen trale en alle pogingen der liberalen ble ven dan ook vruchteloos. Het Staatsblad kondigde deze week den uitslag af van de Algemeene Pryskamp onder de leerlingen van de Staats- en Aan genomen Middelbare scholen. In de categorie A leerlingen die in niet eene van de klassen der Middelbare Afdee- ling is blijven overzitten is de 2* prys be haald door M. De Block, leerling der Middel bare school van Maeseik. Deze jonge heer is de zoon van M. De Block, vroeger regent aan de Staatsmid delbare school van Aalst, en die hier, door zijn uitstekend onderwys en door zijn min zaam, openhartig karakter, eenieders sym pathie had verworven en in ons midden de beste, de levendigste herinneringen heeft nagelaten. De schitterende uitslag, voor zyn zoon in den Algemeenen Pryskamp behaald, heeft het grootste genoegen verwekt by de vele vrienden welke hief van den goeden, jovia- len heer De Block gebleveh zijn. In hun aller naam wenschen wy dezen laatste een aller- hartelyst proficiat I 0— Stants-Hliddelbare Jongensschool van AALST. Uitslagen door de Leerlingen behaald in den Algemeenen Wedstrijd van 1911 A. Uitmuntendheid: Prijs: BASTIN Georges. B. Letterkundig Gedeelte Prijs NULLENS Emile Accessisten: COENE Louis; BASTIN Georges. Ecrv. melding: DE SCHAEPDRYVER Phil Benoemingen DE SCHAEPDRYVER Louis GEHOT Fernand; GHYSBRECHT Paul GITS Albéric VAN GYSEGHEM Albert MEERT Alois. C. Wetenschaqpelijk Gedeelte Prijs BASTIN Georges GEHOT Fernand Assessit: COENE Louis; Benoemingen GHYSBRECHT Paul; GITS Albéric. Wij wenschen het onderwyzend person neel en bijzonderlijk den bestuurder, M. Aerts, hartelyk proficiat. Deze schitterende uitslag is het schoonste bewys van de uit muntendheid van het officieel onderwijs. Waarom heeft het Schepencollegie de han- delsafdeeling nog niet ingericht Niettegen staande al de tegenkantingen van wege het stadsbestuur gaat onze Middelbare School steeds vooruit 1 Zondag verleden was het in de school van de Moorselbaan pol voor M. den Baron. Een com mede pol. Er was maar een kandidaat, maar M. cfen Baron eischte de stemming, hij wilde door het volk gekozen worden zegde hij. Op de vyf honderd uitnoodigiugon wa ren wij met zestig man opgekomen. Maar het voornaamste was de aanspraak van M. Louis en het is daarover dat ik u wil schrij ven. Als ik gekozen ben, zegde hy, zal ik voor Mylbeek zorgen, het stinkend mest- plein moet weg, en er moet gezorgd worden dat Mylbeek beter van de kermis profiteerd, zij zouden moeten twee dagen mogen spelen, enz. enz. Ik ben verplicht, Mynheer, en ik durfde niet antwooraen. Maar sedert 4 jaar is M. Louis in den gemeenteraad en wat heeft hy voor ons gedaan Niets, volstrekt niets Voor het mestplein kwam hij te laat. Zondag acht dagen heeft onzen onderpastoor in den Cerkel onzen Burgemeester eens by zijn ooren gepakt en ferm I M. Achiel kwam cr tusschen maar t"' hielp nietAls uwe politie het sterten aan de Kerk van Mijlbeek niet verbied he wel, dan zal ik onderpas toor, politie doen en het zelf verbieden dit snauwde hij den Burgemeester toe 1 Dus te laat, heer Baron 1 Voor hetgene de twee dagen speleman betreft wachten wy het ge dacht af van den heer onderpastoor, dat is beter als dat van tien Barons 1 X. Onze briefwisselaar raakt daar een goed punt aan. De gestadige beloften van M. den Baron zyn inderdaad van geener waarde meer. Sedert vier jaar zetelt hij in den ge meenteraad en enkel is hy, gedurende dien tijd, slechts drie of vier maal in de zittingen tegenwoordig geweest, en toen hy er was heeft hij nooit het woord geuomen. Alhoewel de Liberalen vast overtuigd zijn dat de landbouwers hun weinig in de stemming indachtig zijn, toch hebben zij altyd op de bres gestaan om met hardnek kigheid de belangen van Mijlbeek op het stadhuis te verdedigen. Inderdaad meer den eens hebben zy krachtdadig aangedrongen om het stinkend mestplein rond de kerk te doen verdwynen 1 Op Rozenkermis hebben de Herbergiers kunnen bestatigen op welke onrechtvaardige manier ons stadsbestuur te werk gaat en hunne petitie door 22 herber giers onderteekend, vloog met mispryzen de mande in Ah, dan waren ze verontweer- digd Neen, nooit, zouden ze voor die man nen geene stem meer geven. Maar de vier jaarlijksche beloften komen regelmatig af en Mijlbeek staat in verbazing voor de groote goedheid der heeren katholieken, want nu dit maal zal het ernstig zijn. nu mo^en ze zeker zijn I Alles is vergeten, leve Mylbeek en leve onze katholieke kandi daten !I Kiezers van Mijlbeek wanneer zult ge eens klaar inzien dat het de Liberalen zyn die uwe ware belangen durven verdedigen Zijt niet ondankbaar laat u niet afschrik ken door ingebeelde vrees 1 de kiezing is geheim !I Stemt voor de Liberalen. Te naaste jaar zal de subsidie aan !t mu ziek van de Jonge Aalstenaars, van hon derd op vier honderd frank gebracht wor den, zoo luidt de belofte. De kas van den Bond der Aalstersche Policieverbroedering is plat, ten gevolge van het overlyden van een der sympathiek ste leden van dien Bond zoo korts na dezes stichting. Toen de Bond tot stand kwam waren de stichters mannen met vooruitzicht, van mee ning dat er moest gezorgd worden eene ze kere som bjjeen te krijgen om er de kas meê te voeijeren. en haar te beletten seffens bloot te staan indien er zich spoedig een onverwacht geval voordeed. Het gewoon middel daartoe is, gewoonlijk en overal, het inrichten eener tombola. Eene eerste overheid der stad,hier over gepolst, stemde toe in de vraag toen de aanvraag officeel werd ingediend, bij de vereenigde stads- overheden, werd de vraag verworpen. Omdat, zegde een dier overheden, de liberalen van Aalst de onpartijdige tombo las en inschrijvingen veel railder onder steunen dan de katholieken dat er bij de policie nog mannen zyn die niet vastgeke tend zyn aan 't bokkenkraam en die wel, den 15 Oktober, zouden durven voor de liberalen stemmen als zij dezer vrygevig- heid voor de voorzieningskas der policie zouden bestatigd hebben dat zoo iets niet mocht zijnenz. enz. En daarom mocht de Bond der Aalster sche policie-verbroedering geen tombola inrichten, en daarom is het dat die hcogit nuttige en zedelyke instelling zich thans met eene ledige kas.bevindt. Men kan ze maar by de ledige stadskas zetten, meenen die kortzichtige stadsover- heden Huizekes op de Kat, huizen op de Boter markt, huizen op de Vesten 1 Dank aan M. Romeng gaat de stad eene volmaakte uizekensvrouw worden. Er zal moeten een vijfde schepene komen, de schepene van stadshuizekes. De man die dat ambt zal bekleeden zal bezonder gelast zijn met het onderhouden en verhuren van al die eigendommen. Spijtig dat schepene Schockaert er van onder trekt, dat zou nog een plaatsje ge weest zijn voor hem. Er wordt gezegd dat schepene Schoc kaert nu spijt heeft omdat hy geene nieuwe kandidatuur heeft aanvaard. Hy aanziet zijn ontslag als eene desertering ten gevolge van de welke zijn oude vriend en strijdmak ker nu gansch alleen gaat zitten in het schepencollegie tegenever nen hoop fana- tiekers en eerzuchtigen. Als uw spyt oprecht is, M. Schockaert, kom dan op als kandidaat voor't mandaat van vier jaren, in vervanging van M. De Gheest. Wy hebben gemeld, voortsgaande op het gezegde van een berichtgever, dat de heer burgemeester en schepene M. Romeng, een park van 30000 franken gingen kadeau aoen aan de stad Onze berichtgever komt ons zeggen, dat het zoo niet is, dat hij ons alleenlijk eenen droom verteld heeft welke hij gehad heeft. Watte, voegde hij er bij, die heeren met hunne spaarcentjes een park koopen voor de stad Attends je viens Trekt een haar uit hun g... achtereteen 't zal klinken gelijk eene bel. Een oude strijder der bokkenkliek zou gaarne op den lijst der katholieken gestaan hebbengelijk zyn vader over zestien jaar. In den poll der Sectie, waarvan hij Presi dent is, behaalde hij.... 28 stemmekes, tegen 72 gegeven aan eenen snotneus. Zoo gebeurde't ook met zijn vader, over zestien jaar, die alsdan ook de vlag moest strijken.... voor den vader van gezegden snotneus. Wat mag wel de reden zijn waarom die sectie tegen haren voorzitter gestemd heeft. De zelfde reden als deze waarom zij, over zestien jaar, tegen den vader van dien voor zitter gekozen heeft. Men is by de leden ge gaan en men heeft hun gezegd M. den baron wilt op den lijst niet staan waar een (hier den naam van den President) zou te vinden zijn En de cheffen der Bokkenkliek vinden er feen beenen in met dergelijke vuile klodden e uitdrukking van den wil des volks te be letten Moester, na Nieuwjaar, geen controol meer zijn in den Gemeenteraad, wat zouden de aalstenaars spoedig eene vervloekte pruim te chikken krygen. B, B. Sedert verscheide weken herhaalt gy met opzet en met loenseh inzicht de valsche be weringen door den H. De Naeyer, Voorzitter der Koophandelsrechtbank, in den gemeen teraad gedaan betrekkelijk de 50 °/o winst door een liberaal fabrikant opgestoken I In ons weeklad van heden kunt ge u ten stelligste overtnigen dat die beweringen op niets "berusten Gij die zoo graag herhaalt rechtvasirdigiieid en waarlield is mijn doel Zultgy nu woord herroepen Op bevel, u gegeven in Het gat van de Markt hebt ge die venijnige aantijgingen die ge wist valscl» te zijn gestadig herhaald. Zal de groote baas u nu toelaten deze terechtwyzigingen te doen Wij wach ten Kiezing; van 15 Oktober, Alle voorstanders van hot Verbond, Libe ralen, Socialisten, Demokraten worden ver zocht aanwezig te zijn op de M E E T I N li heden Zaterdagavond, om 8 1/2 ure, in het lokaal De Redding, Geeraardsbergsche- straat. Verschillende sprekers van het Verbond zullen het woord voeren. Onze Kandidaten. Stampvolle zaal verleden Zaterdag in den Liberalen Kring, alwaar als aangekondigd de eerste algemeene vergadering plaats had van de kiezers der dry democratische par tyen van 't Verbond. Stampvol, herhalen wij, was die groote schouwburgzaal, zooals wy ze zelden zagen, en geestdriftig die massa zooals wij het al leen konnen vaststellen op de volksvergade ringen welke de grootste zegepralen van het Verbond voorafgingen. De vergadering was voorgezeten door den heer Schepen Van Impe, in afwezigheid van Burgemeester De Deyn, Voorzitter van het Liberaal Kiesgenootschap. De heer Schepen Behn schetst kort en klaar den politieleen toestand af, geeft de redenen op welke ons evenals over zestien jaar het kartel tegen den gemeenzamen vijand heb ben doen sluiten, en stelt eindelijk de kandi daten voor, wier namen een voor een op daverend handgeklap werden onthaald Voor de Liberalen De Deyn Edmond, advokaat en Burgemeester Van Impe Victor, Notaris en Schepen van financiën, beiden uittredende leden. De Vldts Gustaaf, handelaar Yiolou Jan, handelaar. Voor de Democraten Buyden» Karei, handelaar, uittredend lid Voor de Socialisten Francqé Petrus, metser. Ja, met uitbundige geestdrift werd deze lust toegejuicht, waar weer alle standen en alle belaDgen op vertegenwoordigd zyn. Wy hebben de macht in onze handen, riep Dr Behn. en de overwinning is aan ons, wanneer alle kiezers der dry verbonden par tyen hun plicht beseffen, wanneer zij als een man stemmen aan 5t hoofd van deze lijst. De leus moet zijn alle persoonlyke ge schillen van kant, de hoogere partybelangen alleen vooroogen, en gestemd kop ar» boven de lijst van 't Verbond, om zooals over vier jaren, gansch de lijst met vol strekte meerderkeid te doen triom feeren Hij vestigt er de aandacht op dat, volgens het gesloten akkoord, de derde zetel ver zekerd is aan de Socialisten en de vier de zetel aan de Demokraten. De kiezer dus, die uit persoonlyke opinie een kandidaat van den Kartellijst zou weg laten, zou daardoor aan dezen kandidaat geen nadeel doen, maar alleen aan den kartellijst nadeel berokkenen. Moest dus de kandidaat der Socialisten of deze der Democraten niet gekozen worden, dan zal, volgens eerlijke overeenkomst, een liberale gekozene zijn ontslag nemen in voordeel van den gevallen kandidaat. De toejuichingen zegden luid dat elk be reid was zoo zyn plicht te doen 1 Daarna kwamen beurtelings de aanwezige kandidaten aan het woord die de plechtige beloften aflegden al hun tijd en al hun krachten te pande te stellen 0111 den zege praal van den kartellijst te bewerken en eens op 't stadhuis, te ijveren voor de wel vaart van onze dierbare sfad. De heer Van den Bruele, nam het woord voor M. Karei Buydeus, die op ditoogen blik nog op het ziekbed gekluisterd lag. Hij vestigde de aandacht op de sluwe knee- pen en de arglistige werking der katholie- Ken om tweedracht te brengen tusschen de drij partyen van 't Verbond, omdat ze we ten dat er voor hen geen hoop op redding is, zoolang dit verbond pal staat als op den dag van heden. In een gloedvolle rede bewees spreker dat naarmate de oude katholieke bewaar- derskliek meer list zou gebruiken, wij ons nauwer bij elkander moeten aansluiten. Ten slotte wees M. Leo Van Impe op het afgelegde werk door ons demokratisch ge meentebestuur en verdedigde het tegen de leugenachtige aanvallen der klerikalen. Vol geestdrift verliet elk deze heuglijke vergadering innig overtuigd dat er voor de katholieken alweer geenilocnmeer aan is, en dat het up het oogenblik niet is, dat heel het Land door de verbonden vrij zinnige partijen de klerikale uit alle ge meentebesturen van alle groote steden gaan kuischen, dat diezelfde klerikalen er moe ten aandenken, hier te Ninove een dergelyk verbond te overwinnen die sedert 16 jaren onoverwinnelijk uit alle kiesstrijden is ge komen 1 Ons Gemeentebestuur ver richtte geen enkel werk van algemeen belang Herhaalde malen reeds schreven onze tegenstrevers, dat het kartelbestuur in d« laatste vier jaren geen enkel werk van al gemeen belang heeft uitgevoerd. Wij zouden hun kuDnen antwoorden dat de dry uittredende katholieke leden van den Raad toch ook acht jaren op 't stadhuis heb ben gezeten. Zij ook kunnen voorstellen doen van uit te voeren werken zoo de meer derheid nalatig bleef. Doch nooit had deze de gelegenheid een hunner voorsteilen van dien aard te stemmen of te verwerpen. Het zyn die drij raadsleden dus die, naar eigen bekentenis hunner partijgenooten, daar niets verrichtten, en aldus getoond hubben dat .ze daar gansch nutteloos waren. Waartoe zou het dan dienen ze weer te benoemen Twee heeren overigens, de heeren H. Ver- haegen en Van den Berghe, hebben dit won derwel begrepen, en hebben zich wel ge wacht zich nog als kandidaat te laten voor- d ragen. Wat den derden, M. Dr Van der Haegen beireft, dat is wat andere deze vindt dat hij ernoodigis, in de hoop dat er eens op 't stadhuis een plaats van Burgemeester mocht open vallen Doch, hebben die drij heeren daar gezeten als een visch op een zandbank, het college en de meerderheid zijn niet werkeloos ge bleven, en wij willen in 'c kort aanstippen wat al werken, in deze laatste vier jaren, ter bespreking kwamen, uitgevoerd zyn of, door oorzaken vreeml aan het bestuur, in hunne oplossing verhinderd werden. 1° - Het belangrykste werk is zeker het openen eener nieuwe straat tusschen Geeraardsbergsc/ie straat en Burghtdam. De stad eischte uitbreiding, en dit ontwerp was liet eenige dat niemand kon benadeeli- gen. 2° Vergrooting van het Kerkhof door het aanleggen van het deel grond geschon ken door mevrouw Van Espen-Haelterman. Nieuwe muur en dootinhuis. Zoo deze twee werken nog niet voltrokken zijn, dan is hei omdat'het Beheer der buurt spoorwegen eerst dezer dagen aan de stad bepaalde voorstellen heeft gedaan rakende het gebruik der nieu we straat en het aan te leggen deel grond van het kerkhof, voor het verlengen der tramlijnen van Brussel, Halle en Sottegem tot aan de statie van den ijzerenweg, 3e Uitbreiding der Elektnsche ver lichting langs Nederwyk, Pamelstraat, Geeraardsbergschestraat, Herlinckhovestr, Pollaerkasseide en Brusselstraat. 4® Dank aan het initiatief en de her haalde voetstappen van het stadsbestuur, verkregen wy hier den telefoonondanks de kleingeestige tegenkating van den katho lieken Burgersbond. De stad stelt gratis het gebruik ervan ten dienste van iedereen. 5° Het is insgelijks aan het herhaald op treden van ons stadsbestuur dat we de herinrichting verkregen hebben van de voorbereidende klassen aan onze Middel bare school, welke het vroeger katholiek bestuur had doen afschaffen. 6° Immer bereid tot opofferingen waar het de opvoeding en het onderwys onzer volkskinderen geldt, bezorgd ons stadsbe stuur een loonstaadaard aan het onder wijzend personeel onzer gemeentescholen, waarbij de jaarwedden merkelyk werden verhoogd en de regelmatige vermeerderin gen op voorhand vastgesteld. Men merke op dat het aan dit personeel niet toegelaten is handel te drijven of eenig beroep uit te oefenen, en hunne jaarwedde hun moet toelaten gansch voor huQne school te leven, 7° Een pensioenfonds voor de politie agenten en gemeentebeambten werd inge richt, waarby tot zelis de nederigste bedien-

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2