4 Kandidaten Zondag 8 October 1911 Prijs 5 centiemen hel nummer Zesde Jaargang Nummer 40 AALST der Liberale Partij. •.E Pensioenbond van Aalst. Het Belang van de Gemeenteverkiezingen. Eenige Cijfers. M. Theodoor De IVayer. Wat M. Petrus van de liberalen schreef.... DE VOLKSGAZET LIBERAALS DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen Gewone Reklamen 15 centiemen 75 centiemen j per drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. Aalst, 7 October 1911. Voorde kiezingvanis October ign A. Reeks uittredende in 1920 Hier stemt men goed M.M. «RIJS Acli. handelaar RE REI EC EL Josef, brouwer RE WINDT Albert, notaris DE WO L V AI u ritshandelaar LEVE AU Gustaaf, werktuig- Lkundige VAN Rit A X T EG IIE AI Corn. [bijzondere VAN DER VEUUST Gustaaf [kantwerker VAN OPDEXROSCII .losse. [bediende VAN TRAPPEN Is. bandelaar; VINCENT Corn, nijveraar. B. Reeks uittredende in 1916 Ilier stemt men goed M. VAN DEN BGRGIie, Ëduard, [rustend onderwijzer. Voor de Kiezing der bijgevoegde Gemeenteraadsleden, op Zondag 22 Oktober 1011. A. Voor de Patroons M.M. Van der Scbueren, Od. Van Steenwinkel, Hub. B. Voor de Werklieden M.M. Matthieu Florent, Katoenbewerker. Van Campenbout Corn., Schilder. Herziening der Kiezerslijsten voor 1912-1913. Wij berichten al onze lezers dat de kiezerslijsten van Kamer, Provincie en Gemeente voorloopig opgemaakt voor 1912-1913 ter inzage liggen in het lokaal der Liberale Associatie Graaf Egmont. Wij doen een dringenden oproep aan al onze vrienden opdat ze die lijs ten zouden gaan nazien en verzoeken ben alle reklamatiën en opmerkingen ofwel ten lokale Graaf ran Egmont bekend te maken, ofwel deze schriftelijk aan den Sekretaris der Li berale Associatie, M .C.van Brante- ghern te doen geworden. Alle reclamatiën zullen grondig onderzocht worden. Zondag, 8 October, maandelijksche storting in Graaf van Egmont Groote Markt, van 10 tot 11 uren voormiddag. De gemeenteverkiezingen zijn van veel grooter belang dan sommige per sonen zich wel voorsJteHen. Wat er zoo al in 8e bevoegdheid van den stadsraad valt en door deze kan verwezenlijkt of hervormd worden is onnoemelijk maar dan moet de raad ook samengesteld zijn uit bekwame mannen, die oprecht demokratische, hoogst noodzakelijke instellingen wil len doen, Jie besturen voor het belang voor het. heil, van de algemeenhe-d, van deganschc stad. en niet voor één enkele partij of zelfs maar voor een koterie. Een volksgezind bestuur zou een groot en heerlijk programma kunnen ten uitvoer brengen, waarvan de uitslagen uiterst goed zouden zijn, én voor den burger én voor den werk man. Moesten we alles aanhalen wat wél kan ingericht of heringericht worden en waarvan door de Aalstersche ka tholieke administratie tot nog toe niets werd volbracht, we zouden tal rijke bladzijden kunnen vullen. Moes ten we de afgelegde taak van de reeds zeer lang regeerende katkolieken te Aalst vergelijken bij die van de jonge demokratische gemeenten, zelfs veel kleiner dan onze stad, dan zou deze laatste beschamend uit de monstering komen. Wat hebben de katholieken hier gedaan om een behoorlijken finantiëe- len toestand te hebben Niets Erger, ze zijn onder niets gegaan ze hebben duizenden laten wegsmelten en talrijke schulden ge maakt, de belastingen verhoogerd niettegenstaande herhaalde plechtige beloften en overgroote winstop- brengende inrichtingen (zooals het gas- gesticht) hun moedtvillig laten ont snappen om ze in de handen te geven van eenige v rienden, met de schande lijkste miskenning van de elementair ste verdediging onzer rechten. De rekeningen worden ons voorgelegd in hun beste pakje, maar, niettegenstaan de al de fijne plooitjes, die onze sche pen van finantiën er in legt, kan de heer Moyersoen aan de kritiek niet ontsnappen dat de geldelijke toestand zeer erbarmelijk is, en dat zijn begroo tingen verre zijn van den juisten staat aan te geven. Dat onze stad onder dezen toestand lijdt en zwaar lijdt hoeft niet eens bewezen te worden. Wat hebben onze katholieken ge daan bij het aanleggen van straten, lanen, park, aankoop en verkoop van gronden Veel, zeer veel, meer dan veel. Ieder rechtgeaard burger zal over de handelwijze van het stadsbe stuur in deze zaken, evenals in de zaak van het gasgesticht zeer streng oordeelen. Wat al rijke vrienden be- voordeelïgd werden, wat voor onmo gelijke straten opzettelijk daarvoor getrokken werden, hoc met duizenden en duizenden franken omgedanstwerd, le veel uitgegeven en te weinig ont vangen, dat is reeds dikwijls bewezen, en heet in onze stadsannalen het tra- gisch-komisch ballet van den duizen- dendans, waarin ieder danser op de meest behendige wijze wonderen van danstoeren verricht. De toeschouwers zijn wij, vrijzinnige burgers en werk lieden, en gij talrijke katholieken, die het stadsbestuur gewild hebt, dat dit verlokkelijk ballet door EENIGE bekwame dansers laat uitvoeren Wat hebben de katholieken gedaan voor het volksonderwijs, het nijver heids- en het handelsonderwijs, het middelbaar onderwijs Niets Erger ze hebben het stelsel matig vernietigd en gaan in hun ver nielingswerk voort, zoodat alle beroe pen, nij veraars en werklieden er de schromelijkste gevolgen van dragen. Hebben ze het schooleten en 't werk der kleeding ingevoerd Hebben ze de kostelooze kinderver pleging ingericht Hebben ze eenigszins getracht de moeders te onderrichten omtrent de voeding en de opvoeding hunner kin- ders Wat hebben ze gedaan om de ver- zedelijking der stad te bewerken, om het peil van de algemeene beschaving hier te doen stijgen Wat hebben ze gedaan om leven en beweging hier te brengen, om han del en nijverheid te doen bloeien, om de kunst te beschermen, de bibliothe ken en kunstgenootschappen te steu nen, jonge geleerden en kunstenaars aan te moedigen Niets, niets, totaal niets Wat hebben ze gedaan om den open baren gezondheidsdienst doeltreffend te doen werken Niets Wat hebben ze gedaan om het leven van de arme oude mannen en vrouwen te veraangenamen, om ze bijeen te brengen in hetzelfde gesticht Niets Zij, die staande houden dat het ingezegend huwelijk slechts door den dood kan gescheiden worden, scheiden de gehuwden in hun ouden dag, juist dan, wanneer ze elkanders liefde zoo hoogst noodig hebben. Is dat niet schandelijk Wat hebben ze gedaan om de onge lukkige weezen te beschermen, ze be ter te kleeden, en ze te onderwijzen en op te leiden tot mannen en vrou wen, die later niet als vreemdelingen of als onbeholpen menschen in de samenleving omdolen Niets En veel oud-weezen weten hoeveel heldere, wakkere geesten in het ge sticht der Leopoldstraat gedoofd wer den. Wat hebben ze gedaan voor de zoo nuttige ziekenbonden en werklozen fondsen Watverrichten ze in 't armbestuur Hoe verdeelen ze de pensioenen Hoe worden de stadsbedienden, de politieagenten en de stadswerklieden behandeld en betaald WAt hebben ze gedaan om geschil len tusschen patroons en arbeiders bij te leggen Wat hebben ze dan toch eigenlijk gedaan gedurende hun jarenlang be heer Veel nuttigs vernietigd, winstop- brengende zaken in handen van bizon- deren gegeven, de belastingen ver hoogd, den kozijntjeswinkel wel on- derhouJen, de vertegenwoordiging der oppositie in hospiciënen armenbestuur stelselmatig geweigerd, en verder NIETS. En wat zouden ze nu nog willen Dat de liberalen in den gemeenteraad niet meer zetelen, om aldus alle lasti ge, hinderlijke kontrool te vermijden, en hun familieleven als in een Luilek kerland te slijten. Vrijzinnigen, burgers en werklieden, aan u hoeven we niet de vraag te stel len of zulk bestuur niet doodend werkt in onze stad maar, ik stel de vraag aan alle lastenbetalers, aan allen, die begeeren dat het algemeen goed wel beheerd wordt, aan allen, die Aalst en zijn volk genegen zijn, of het niet hoogst noodig is dat dc kontrool door de liberalen op het stadhuis uitgeoe fend blijve, om te beletten dat de stad heelemaal naar den ondergang ga Achille BRIJS. In de geraeenteraadzitting waarop de heer Moyersoen het stemmen der boulevards voorstelde, gaf hij als schatting der totale kosten van den boulevard van St-Job en van den Ajuinkauterde som op van fr. 440,000 Daarin zal volgens hem de Staat tusschenkomen voor fr. 165,000 En verders schat hy dat de stad zal ontvan gen voor bouwingstak- sen fr. 45,000 Te zamen fr. 210,000 210,000 Zoodat volgens de berekening van Moyersoen, 'traaken der boule vards, aan de stad maar zou kosten twee honderd dertig duizend fianken fr. 230,000 Doch in mijn vorige artikels denk ik klaar bewezen te hebben Tén eersten Dat voor 't maken alleen der boulevards M. de Schepen in zijne bere kening minstens zeventig duizend franken onder de waarheid gebleven is Ten tweeden Djit M. de Schepen ook onder de waarheid gebleven is wanneer hy zegt dat hy de noodige 5 hectaren 55 aren 75 c. a. grond zal kunnen koopen aan 15000 fr. per hectaar of 84000 fr. in 't ge heel of ongeveer 46 fr. de roei wan neer hy zelf voorgrond van zynen eigendom gelegen voorbij 't kasteel van M. Liénartop St-Job meer dan 50 fr. de roei vraagt' Tenderden: Dat M. Moyersoen ver, zeer ver onder de waarheid is wanneer hy beweert met 23000 fr. te betalen de 13 hui zen en gebouwen staande op den weg der boulevards en die moeten aigebroken wor den en daarmee ook te betalen al de onvoor ziene kosten en onder andere de overvou- ting van de beek op eene lengte van 25 meters. En ten vierdenwanneer M. Moyersoen rekent op eene ontvangst van 45000 fr. voor bouioingstaksen dan steekt hy zich ook deerlyk den vinger in de oog. De bouwingstaksen beloopen hier onge veer op 36 fr. den loopenden meter en wan neer men nu de gewone breedte der huizen neemt op 5 meters, dan zullen er vooraleer die 45000 fr. zullen ontvangen zyn 259 huizen moeten gebouwd zyn. Wanneer zullen die 250 huizen langsheen de nieuwe boulevards opgericht zijn, als men ziet hoe het gaat aan de Albrechtlaan Me dunt dat de heer Schepen heel lichtzin nig in al zijne cijferingen is te werk gegaan en in die voorwaarden was het hem dus ge makkelijk te verklaren, dat de uitvoering van die werken aan de stad geen te grooten last zou medegebracht hebben. Wanneer men nu al die kwestiën van naby onderzoekt en men dan alles samen neemt, zou het niemand moeten verwonde ren indien de stad voor de algeheele stichting en volmaking der boulevards, honderd dui zend franken meer zou uit te geven heb ben dan de som die M. Moyersoen ons opgaf 't zou dus niet 230,000 fr. uitgaaf zyn, maar wel fr. 330,000 Dit, wel te verstaan na dat de Staat voor ongeveer 200,000 fr. in de kosten zou tusschen gekomen zijn en 'k moet er by voegen dat bevoeg de personen mij verklaarden dat ze volstrekt niet zeker zyn dat die tusschenkomst zal verleend worden Voeg nu daarby de kosten van het park door M. Moyer soen gewaardeerd op fr. 200,000 En zoo komt ge tot eene totale uitgaaf van vüf honderd dertig dui zend franken fr. 530,000 Onnoodig te zeggen dat om die uitgaaf te dekken de stad geen roode duit beschikbaar heeft de eenigste toevlucht is dus eene leening van fr. 530,000 Voeg daarby eene leening van 130,000 fr. die de stad moet doen om te betalen de werken van St-Joseftoren, van de Vrijheidstraat (de kat) en nog een deel der kosten van de Aelbr. chtlaan fr. 130,000 En gezien ook de stad nog veertig duizend franken te weinig heeft om de overvou- ting van den ouden Dender te doen fr. 40,000 Zoo komen wij op eene totale leening van ZEVEN HONDERD DUIZEND FRAN KEN 700,000 Waarvoor de stad eenen Jaarl\Jk- lykselicn last zal te betalen hebben gedurende 66 jaren van negen en twintig duizend zeven honderd vijftig franken fr. 29750 Ziedaar de cyfers in hunne brutale waar heid en ik daag den heer Schepen Moyer soen en met hem al de klerikale gemeente raadsleden en kandidaten uit van ze te be twisten Zouden de lastenbetalers en de Aalste- naars in 't algemeen niet denken dat het ge vaarlijk voor de stadsfinanciën en bijzonder lijk voor hunnen zak zou worden moesten de katholieken alleen meester bly ven zonder noch eenigen kontrool of nazicht Alb. DE WINDT, Gemeenter aadslid. Een volkskandidaat M. Theodoor De Nayer is met de gratie Gods en zonder Poll op de katholieke lyst ge raakt. M. Theodoor De Nayer is goed bekend voor zyne liefde voor de werklieden die hem dan ook in het hart dragen. M. Theodoor De Nayer is doktoor, nyve- raar, bakker, brouwer, drukker, beurtman, en is dan ook de kandidaat die alle de vakken vertegenwoordigt. Zyn rechterarm is den Boer, en zyn hartsvriend is M. Ceciliaan De Kegel. Hy is aspirarit-scheperi,-burgemees ter,-volksvertegenwoordiger, en aspireert naar alles wat hy ziel. In den gemeen teraad is hy de woordvoerder der tvchIer- zijde. Hy is met iedereen beminnelijk en telt niet anders dan vrienden in de stad. Ook leidt hy den katholieken lyst naar eene schitterende zegepraal. Er zouden soms nog kiezers kunnen zyn die zouden aarzelen hem hunne stem uit erkentelijkheid op te dragen. Dat zy gerust wezen. De belangen der stad liggen hem nauw aan 't hart en onder zyn beheer kan de stad niet anders dan welvaart genieten. Ziehier er het uit- stekenste bewijs van. Zooals iedereen zich nog wel herinnert bevond de stadsontvanger zich reeds in 1898 in groote moeilijkheid. Er was een groot te kort in de stadskas. Den 19 Oktober 1898 schreef hij aan M. Eraiel Van den Bossche, handelaar te Hofstade, een brief waarin hy hem den toestand bekend maakte en waarin hij hem eene leening van 50 duizend franken vroeg om het te kort te dekken. M. Emiel Van den Bossche ging om raad bij M. Theodoor De Nayer die den brief aan M. den burgemeester Gheeraerdts overhan digde. De stadsontvanger wierd voor het Sche pencollege geroepen en moest daar beken nen dat er een te kort van 56 duizend fran ken in zyn kas bestond. Het Schepencollegie hield de zaak verdoken. (Het was maar 4 jaar later dat de toestand keu baar ge maakt werd, wanneer het te kort reeds de honderd duizend franken had overtroffen). In stilte vcrwc-z^nlykte het Schepencollegie de waarborg die de stadsont vanger had ge stort tot beloop van dertig duizend franken. Die waarborg bestond in eene eerste hypotheek op onroerende goederen toebehoorende aan den stadsontvanger en zyne broeders en zusters. Deze goederen werden publiek te koop gesteld en ver kocht voorde som van zestien dui zend v\|f honderd franken. De heeren Emiel Van den Bossche en Theodoor De Naeyer hadden te za men op diezelfde goederen een tweede hypotheek die voort kwam uit de erfe nis Matthys. In hare hoedanigheid van eerste inge schreven hypothecaire schuldeischeres moest de stad bovengenoemde verkoopsom van 16500 fr. in haar geheel otvangert op rekening van het te kort in de stadskas bevonden, Wat deed AITh. De Nayer Hy weigerde de zuivering te verleenen van zyne tweede hypotheek en cischte de helft van de opbrengst zijner verkooping alhoewel hy heel wel wist dat de stadsont vanger aan de stad 56 duizend frank ver schuldigd was en dat de geheele opbrengst van de verkooping aan de stad in volle recht toekwam. Er wierd onderhandeldhet Schepencol legie wilde de toestand in alle geval verdo ken houden om geene opschudding te ver wekken. M. De Nayer maakte ervan ge bruik, en hield voet bij stek. Het Schepen collegie, om de 16500 franken te kunnen ontvangen niettegenstaande het verzet van M. De Nayer, moest het bewys leveren dat de stadsontvanger aan de stad 56 duizend franken verschuldigd was en moest daarom ook den toestand der stadskas kenbaar maken. Het Schepencollegie, liever dan zich aan de openbare schande bloot te stellen, verkoos de toestand der stadskas verdoken te hou den, en liet den voorrang der stad vallen - ten voordeelc van Al. De Nayer. M. Theodoor De Nayer zag' er geen be zwaar in. Alhoewel hij maar eene tweede hypotheek had, alhoewel hy beter dan iemand wist dat de geheele opbrengst van den verkoop der goederen in volle rechtaan de stad toekwam, aarzelde M. Theodoor De Nayer geen oogenblik om uit de handen van den werkenden notaris de som van 8.250 fr. te ontvangen die zonder eenigen twyfel aan de stad toekwam. M. Emiel Van den Bossche, min geldzuch tig en met een ander geweten als dat van M. De Nayer, deed geene moeilijkheid aan de stad, gaf handlichting van zyne tweede hypotheek en het Schepencollegie ontving de andere 8250 frank. De stad heeft meer dan honderd duizend franken aan den stadsontvanger verloren, waarin begrepen zyn de 8250 frank die in de braudkist zitten van M. Theodoor De Nayer. Is de kandidatuur van M. Theodoor De Nayer niet eene volkskandidatuur die eenen kolossalen bijval aan de katholieken lyst moet verzekeren. Moeten de Aalstenaars aan den Hofstadenaar niet orkentelyk zijn en is M. Theodoor De Nayer de geschikte man niet om onze stad te beheeren Leve Al. De Nayer en zijn H2SO fr als liij ze noodig: had. Sinds eenige maanden verschynt er geen nummer van Werkman of van Land van Aelstwaar de liberalen niet op de oneer lijkste wijze worden aangevallen, vooral sinds de gemeentekiesstrijd aangevangen is. Laat ons eens zien wat de uitgever van die twee bladen van de liberalen schreef vroe ger, toen hij nog niet geëten en geslapen had in 't kasteel van Minister Schollaerl. Wy zullen de brieven, door M. Petrus ge schreven, niet inroepen wij zullen zijn taeening over de liberalen zoeken in zijn werk FRIESTER DA ENS, in April 1909 uit gegeven door M. Fel rus Daens en door dezen geschreven. Dat werk is door hein opgedragen (zie bl. 219) Aati u ook, uit ander kampen (libe- o ralen vu socialisten) die met priester Daens vereer igt waart voor de hoofdge- dachten der Democratie Algemeen Stem- recht, Evenredigheid, Regeling van Ar- beid en van Pachten, klimmende Relas- ting; de deftige Vrijheid en het deftig Broodgewin aan den Arbeid.... Volksver- tegenwoordige Janson, Lorand, Van de Velde, Anseele, Deslréé enzin zynen (Priester Daens) naam ik groet ert ik dank o U alsook al de welstellende Hoeren die hem met Vriendschap en Hulp vereerden en versterkten. De mensch heeft niet enkel het Brood hy heeft Vriendschap noodig. Eerlijk zijn ze, bij welke hij vryelyk mocht aankloppen eenige rechtzinnige vooruitstrevende katholieken, DOCH MEEST L1R E R A LEN en Socialisten Dus werd het boek 't Leven van Priester Daensdoor M. Petrus opgedragen aan de liberalen en de socialisten, in naam van Priester Daens zelf, uit dankbaarheid, uit erkenten is. Waarom die dankbaarheid, die herkento- nis vart den diepbetreurden volkspriestor en vanzy'n broer Petrus Deze laatste zelf zegt het ons in zyn boek. Op bladz. 37 lezen wij, in het hoofdstuk gewijd aan de heuchelyke wetgevende kie zing van Oktober 1894 a VRIJDAG 12 Oct. De woede der katho- lieke Bewaarders stygt ten top als zy hoo- o ren dat talryke liberalen als getuigen zul- len zetelen in hoofdbureelen ze kondi- gen hun namen af in een manifest. Wie zyn de getuigen van Priester Daens Prosper Callebaut, Fabrikant-Nyveraar Meert Emiel, Pieter Anné, Jozef Schotte, Jozef De Blieck, allen vari Aalst, Arthur Van Impe, van Ninove. Kiesbedrog is <>n- recht ert diefstal optreden als bewerker der Eerlykheid van de Kiezingen, is het niet een deftig werk van Burgersdeugd o Priester Daens aanvaardde niet «lauk die medehulp. Verder beweert M. Petrus, misschien niet zonder rede, dat de gansche lijs? Daens zou gekozen geweest zyn indien er, op alle hoofdbureelen, liberale getuigen hadden kunnen plaats nemen. Maar, ondanks de krachtige en zeer gewaardeerde hulp der liberalen, de daensisten hadden hunnen ge- tuigendienst toch zóó gebrekkig ingericht dat, den 14 October 1894, alle vier de kat[iQ.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1