Bericht Wal Pharizeer Aan de Werklieden Vaders, Moeders Voor Uw Kinderen aan de Liberale Kiezers. Indien er kiezers zijn die niel goed le been zijn, ver zoeken wij ze vriendelijk er ons kennis van te geven in den Graaf Egmont (Grauwen Steen). We zullen hen den dag der kiezing een rijtuig be zorgen. De tweede Klerikale lijst. De versletene broek. Drie per honderd. Zou het waar zijn Kiezers Opgelet Parlijdrifl. Willemsfonds. IVIJNOVE. lieke bewaarders als gekozen werden uitge roepen. Maar die uitslag was niet juist. Wie was 'tdie den uitslag heeft doen herzien en alzoo de verkiezing van Priester Daens, in de balloteering van 9 Dec. 1894 mogelyk maakte M. Petrus antwoord op die vraag, in zyn boek, bl. 44 M. Prosper CALLEBAUT, Nijveraar, Voorzitter der Koophandels-Rechtbank, die in de kieszaal stond bij de uitroeping Twee cijfers troffen hem Priester Daens, do hoogste der Democraten 23,498 st. M. Sanders, de laagste der Socialisten 2,262 st. te samen 25,760, terwijl M. Woeste gekozen is met 25,493 st. en M. Van Wambeko met 25,'256 dat is volstrekt onmogelijk. Verders de 49,7ü2 geldige stem brieven, genomen dat allen voor 4 kandidaten gestemd hadden, maken te samen 49,702 maal 4 is 198,008 stemmen, terwijl al de kandidaten te «amen '201,282 stemmen bijeenbrengen. Daar schuilt iets achter, er is voorzeker missing. M. Callebaut verwittigt aanstonds Priester Daens dan gaat hij bij den Voorzitter van 't liooldbureeldo cijfers kunnen niot liegen ±\I. Voorzitter pailewaert neemt zijnen hoed, loopt naar do Kapellcstraat, legt daar de zaak uit; het is onloochenbaar, de volstrekte meer derheid is er niet..., 't Is dus dank aan den liberalen Heer Prosper Callebaui-De Blieck dat de uitspraak van 14 Oktober gedeeltelik vernietigd werd, dat er eene balloteering plaats had, op 9 Decem ber. \V ie heeft Priester Daens helpen zege pralen in die ballotering M. Petrus zegt het in zyn boek, bl. 50 cc Priester Daens ontving van alle kanten geld en hulp, om machtig en breed den strijd te voeren, bl. 51 a vele liberalen hun hulp boden aan Priester Daens. Priester Daens werd dus gekozen, dank aan de liberalen. Als dan brak voorgoed de vervolging uit tegen de familie Daens. Processen met den hoop worden hare gazet ten aangedaan. Een gansch hoofdstuk van van 't leven van Priester Daens is er aan ge- w yd en ziehier hoe de schrijver het eindigt, bl. 113 Ik mag dat pynlyk hoofdstuk niet eindigen, zonder een openbaar dank- betuig te richten tot onze vrome verdedi- gers, de heerenGalle.... bij zyn ge- v» leerde verdediging voegden zy blyken van ware vriendschap voorden Priester-Volks- vertegenwoordiger. In die tyden van woeste vervolging, toen er in de familie Daens bloedige tranen werden gestort 't zyn de eigenste woor den van Priester Daens by wie vond de heilige volkspriester troost en verkwikking voor hem zelf en voor zyne familie Ook op die vraag gaat M. Petrus zelf antwoorden, op bl. 155 van 't leven van Priester Daens P° Prester Daens-Penning bracht een aanzienlijke 3om op Antwerpen alleen zond rond de 1UUU fr. er kwamen een deftig getal bezondere giften van geheime Demokra- ten, van Liberalen, die eerbied en medelijden hadden met den vervolgden Priester, waarover ik niet nalaten mag hier een clicpgtmtind dank- betuich néér te schrijven. Geld geven is veel, doch bij de gift de ware vriendschap. Terwijl Priester Daens verlaten en verstooten werd door Geestelijk en Katholiek wereldlijk, hem beleefd groeten op straat, hem vragen ten huize, hem eenige aangename verkicihkende uren doen overbrengen, 't viel toch zoo zoet op zijn hart, liet bracht hem sterkte en troost, want mensch ii mensch, anders had onze arme Broeder het niet kunnen uithouden. 17 April 1909. Ik, Pieter Daens, blijf zwak en ziekelijk al do groote gazetten schrij.- ven dat ik voor 2 maanden naar Italië I... In dien ik kon vliegen en daar met den hemelschen dauw leven... Mijn Italië is het omliggende van Aalstnu ga ik sedert eenige dagen op 't bui tengoed van M. De Blieck, Raadsheer der Stad en plaatsverv. 8enator, een goede Vriend van Priester Daens 't is hier, in een goede stilte, gansch alleen, dat ik mijn herinneringen sa menbreng. Op bl. 217, spreekt de schry ver, na de in huldiging verhaald te hebben van het Denk maal voor priester Daens op het kerkhof van Aalst, van eene bijeenkomst, te zynen huize, voorde plechtigheid van Familie, Vrienden en partygenoten. Wy geven 't woord aan M. Petrus O Waarheid die God x\jt, zegt de Navolging Christizou ik do Waarheid verloochenen Ga ik namen noemen 't Ware te lang en te onvoorzichtig doch als een zijner bijzonderste Weldoeners moet ik aanhalen wijlen M. Luciaan Orlay van Temsche die naam lag met bijzonderen dank en eerbied op de lippen van Priester Daens De familie Orlay is liberaal 1 De liberalen zyn dus de beste, degetrouw- ste vrienden en beschermers geweest van Priester Daens en van zyn tot ter dood toe vervolgde familie. Nu beschimpt, bespot, belastert M. Petrus diezelfde liberalen op de oneerlijkste, op de trouwelooste wyze. Demokraten, gy by wie de eerbied en de liefde voor de nagedachtenis van den heili gen volkspriester Daens nog niet uitgestor ven is, vergeet niet dat de betreurde kam pioen voor de volkszaak geen ondankbare was en dat het, in uitvoering is van zijn laatsten wil, dat zyn broeder Petrus, in zyn meergemeld boek, eene openbare hulde van dank en eerbied heeft gebracht aan de tal rijke en edelmoedige vrienden van Priester Daens. Herleest dan met groote aandacht de vol gende regels welke M. Petrus schreef ter ge legenheid der kiezing van 1908, op bl. 188 van zijn werk Er werd eene bres ge schoten in 't stadhuis 5 liberalen werden gekozen...; «talrijke demokraten hadden voor de liberalen ge- stemri, zulk* aangevende «I* het eenlg uilddel om tot v> een evenredigheid op 't «tnd- hul* te geraken. Stemt dan. ah gy het eenigste middel wilt aannemen om op 't stadhuis tot evenre digheid te komen, stemt dan, demokraten, zooals talrijke onder u het reeds gedaan hebben over acht jaren, stemt dan voorde goede, voor de bezondere vrien den van Priester Daens, voor de liberalen. Arabi Pacha. Omdat een onzer medewerkers geschre ven heeft dat Ci»»ske Fiks, ondanks zyn ver diensten en zynen hoogen ouderdom van kant gesteld werd, als opvolger van pastoor Willems door den direkteur van een zothuis en dat het misschien was, omdat de nieuwe herder van Schaarbeek goed moest kunnen omgaan met zotten, dürom doet M, Petrus eenen groven uitval tegen de liberalen en roept op deze de maledictie van 't kiezers korps. Die Pharizeer Maar wat heeft M. Petrus niet op zijne maag Is hy de schrijver Diet van den gansch onbetamelyken brief, met de kiezing van 1907 tegen den heer deken geschreven Hoe dikwijls heeft hy zich niet onbeschoft aangesteld in zyne bladen tegen dien Heer Hoe valt hy niet verscheidene oud-onder pastoors van Aalst persoonlyk aan in zyn Leven van Priester Daens Wat zou M. Petrus nu wel kunnen zeg gen over de volgende geschiedenis, door hem verteld op bladzijde 52 van dat werk en welke wij hier overdrukken Om een gedacht te geven van den toestand TeOttergem, die kleine Gemeente nabij Aalst (560 zielen) daar stond als Coadjutor van pas toor Charles de Roubaix een jon°"c Priester uit Mcire. Zijn beenen liep hij af tegen Priester Daens en zijn Familie hij dreef de beleefd heid zooverre van ons te schrijven op Post kaarten Daens, ik heb het genoegen u de volgende opzegjes te doen zorg wel daar uw Gazet met meer te zenden. Tot in 't kort. Daags voor de kiezing, die Cuadiutor komt zich laten scheeren bij den Stoelkeszetter der Kerk_ Als hij aangozeept is en de Baardscheer der zijn mes wet om den stoppelbaard te doen verdwijnen. Met zijn kretsend instrument Wijl neus en mond komt opsreklaard eer uit de zeep present Barbier, 2.00 zegt de Coadjutor, trots en kort, voor wie gaat gij morgen stemmen Q Mijnheer Coadjutor, vraaar dat eens aan mijn Vrouw, Vrouw, voor wie gaat uwen baas kit. zen? O Mijnheer Coadjuttor, dat weet ik niet., dat zegt hij mij niet. De Coadjuttor bekeek den Barbier. Awó, Mijnheer, als ik het aan mijn Vrouw niet zeg. hoe zou ik het dan aan u zeg gen De Kiezing i> ommers vrij en geheim. HoortJa ik hoor. Als ik moest weten dat gij voor Pastoor Donsj moest kiezen, voor Pastoor Donsj moest kiezen, g'en mocht mij van g'heel uw leven niet meer scheeren, Ho, he, mijnheer Cajuttor, dat is alzoo (en zijn mes bijeen doende) dat is alzoo, mijn heer welnu, ik kies voor Pastoor Donsj, en uw abonnement is uit, seffens a la minute; ik en scheer u niet meer En hij liet den Cajutor staan schilderenen ging aan de deur sjoeren of er geen ander kalanten kwamen. Zeg eens, Mijnheer Petrus, rechtzinnig gesproken, moet gy niet bekennen dat gy, tegenover de liberalen, als een leelyke phari zeer te werk gaat A. P. Ken fcege maag heeft geen ooren. Aldus gaat het ook op school. De arme kinderen en ze zyn talrijk in onze stad die bijlange niet het volstrekt noodzakelijke voedsel thuis krygen, kunnen onmogelijk het gees tesvoedsel, het onderwijs, in dezelfde ge makkelijke voorwaarden opdoen als de meer begoede kinderen. Veel warkersgozinnen, waarvan vader, en moeder ook helaas 1 samen in de fabriek den harden arbeid moe ten verrichten, hebben niet eens den noodi- gen tijd soms om het middageten voor te be reiden. Hun kinderen ljjden natuurlijk onder dien droeven toestand er zijn zelfs ouders, die 's middags naar huis niet gaan. Wat ge beurt er binnen die middaguren met hun kinderen Wat eten ze Waar loopen ze Hoe verwarmeD ze zich in den Win ter Er is geen enkel kind uit de werkersklasse, dat behoorlijk te eten krijgt, dat het ratio neel voedsel ontvangt, bevattende al de zelfstandigheden, volstrekt onontbeerlijk tot zijn groei. Hoe menigmaal heb ik het werkerskind aardappelen met zure saus of een droogen boterham zien eten Hoe dik wijls ook loopt het niet een heelen dag zon der eten 1 En hoe loopen meisjes en jongetjes te bibberen van kou, gedurende de gure strenge winterdagen, in hun dunne, versle ten kleedjes, terwjjl hun ryke broertjes en zustertjes, warm ingeduffeld, het buikje vol, hun jong leven in genot en pret doorbren gen Het kind is gevoelig en geeft gaarne zagen de ryke kindertjes de diepe armoede en kenden ze den honger van de arme kin deren, ze zouden meedeelen aan de laatste. Intusschen is en blijft de toestand van die hinderen oprecht ellendig en is bekla genswaard. Reeds verschillende malen heb ik op dien diepdroeven toestand gewezen. Tot nog toe heeft ods katholiek stadsbestuur daaraan niet de minste leniging gebracht. Ik schreef het hier eenige weken geleden nogmaals én onbekwaamheid, én onbe zorgdheid,én luiheid zetélenop den hoogs- ten troon in het. Aalstersch stadhuis. Armoede en domheid zullen hier weelde rig blyven tieren in onze stad, zoo de kleri- kalen meester blyven op het gemeentehuis. Zou die erbarmelijke toestand van het niet gevoede en het niet gekleede kind niet hoogst dringend moeten verdwijnen De armoede, de ellende is groot te Aalst. Bezitten de heeren van het stadhuis dan f;een hart of geen verstand om niet te gevoe- en en te begrijpen dat we regelrecht naar den ondergang gaan op gebied van gezond heid, onderwijs, opvoeding, kennis, alge- rneene beschaving Een officiëele statistiek van dit jaar, uitgaande van de klerikalen zelf, heeft Aalst wijdmaar droevig be roemd gemaakt wegens de onwetendheid van de jongere geslachten Ik heb er hier vroeger ook overgeschre ven. Behoorlijke voeding, kleeding, onder wijs, algemeene ontwikkeling van het kind, dat gaat alles samen. De demokratische ge meenten hebben dat dan ook zeer goed be grepen daar wordt er veel goeds verricht voor het kind. Immers, het kind is de man, is de vrouw van morgen de kinderen van heden maken morgen de gemeente, den Staat uit. Van welk hoog belang zyn dus de voeding, het onderwijs, de beschaving, die men aan onze kinderen bezorgtVan dat alles wil meD hierop ons stadhuis niet weten of men kent het doodeenvoudig niet. Onkun de, antivolksgezindheid, slenter huizen hier op het gemeentehuis. Onze stad zal er dan ook weldra de schrikkelykste gevolgen van dragen, indien dat bestuur de alleenheer schappij bekleedt. Hoeveel kinderen, die later als mannen in de samenleving zouden schitteren, gaan ver loren door de traagheid, de ongeschiktheid. de werkeloosheid, de gevoelloosheid, van onze stadhuisbazen Wijliberalen, vragen de inrichting van het schooletcn voor de leerlingen van alle lagere scholen onzer stad, zonder onder scheid van de politieke of godsdienstige overtuiging der ouders. Politiek of gods dienst hebben niets met de voeding van het kind te maken. We zullen, door de zorgen van de stad, en met een zeer kleinen bijleg vanwege de ouders zooals in andere gemeenten voedzaam en afgeioisseld eten dagelijks aan de schoolkinderen bezorgendeze zullen niet meer verloren loopen in de straat, by gebrek aan het waakzame oog van de ouders, zullen zich kunnen warmen en uit spanning zoeken groote kommer en last zullen ontnomen worden aan vader en moe der, die verzekerd zirtlen zyn, dat hun lieve lingen het noodige voedsel ontvangen, dat zij zelf hun niet hadden kunnen beschikken, bij gebrek aan tijd en aan loon. Aldus zul len die kinderen LICHAMELIJK zeer goed voorbereid zijn om met de beste vlijt de lessen van hun onderwijs te volgen. We zullen de kinderen tot gezond''., wel op gevoede, onderwezen, bekwame menschen vormenen menigmaal zal een geleerde, een schitterende geleerde en weldoener, uit de werkerswereld te voorschijn komen. Vaders en Moeders, de ziel, het hartde geest, het lichaam van uw hinderen wor den door de katholieken gedood, door die mannen, welke thans de stem komen afbe delen van deu werkman, wien ze by iedere andere gelegenheid den rug toekeeren. Ouders, een betere toekomst voor uw kinderen en een minder lijdend leven voor 11 ielf kunt ge bewerken door de stemmingdie ge op 15 Oktober {uit uitbrengen. Veel hadden de katholieke stadhuisbazen voor u kunnen doen. NIETS, TOTAAL NIETS HEBBEN ZE VERRICHT En zoudt ge uw stem geven aan hen, die uw arm, kommervol leven bestendigen, en niets doen om het eenigszins te lenigen P Neen, kiezers arbeiders, daarvoor oordeelt ge te goed, en bemint ge vrouw en kinderen te zeer, dan nieuwen politieken steun te ver- leenen aan de mannen, die in 't geheel niets om een beter bestaan van uw huisgezin ge ven. Gy zult zelf op den dag der verkiezing, den 15 Oktober oordeelen, of wij waardig zyn van uw stem, wij, die steeds in de bres stonden en blyven staan om de werkers klasse, den man, de vrouw en het kind, in alle opzichten te verdedigen tegen de anti- volksgezinden en de onverstoorbare heeren van laat alles-zooals-het-is'tis zoo goed en gemakkelijk 1 Arbeiders, denkt aan de schoone in stelling van het schooleten en de klee ding met al de goede gevolgen voor u, en ge uit uw stem geven aan de liberalen, die \ulke inrichting voor uw kinderen vragen. Achille BRIJS. Het blijkt al meer en meer, dat de lijst waarmee Pieter Daens opkomt niets anders is dan een tweede kleri kale lijst. De tijd is voorbij, dat de domperbla den hem uitscholden en zijne minste daden bespottelijk vonden, de tijd is voorbij tóen ze weken lang voor elke kiezing P. Daens voorstelden onder de gedaante van nen uil. P. Daens is bijna het troetelkind geworden van de Aalstersche klerika len, en hij spaart^ ze zooveel mogelijk. Ziet eens zijn Land van Aelst van zondag 24 September, buiten het ge woon gezeever der laatste tijden, staat er in heel zijn gazet maar een artikel tje, dat de aandacht moet trekken der werklieden en dat heeft P. Daens ge haald bij de dompers. Bij de leugens uitgekraamd door De Nayer in den gemeenteraad en die Pie Daens met boos opzet voor waar heid neemt omdat hij nu openlijk tot de klerikalen overloopt, voegt hij eene laffe leugen van eigen vinding, want in eene kleine nota onder zijn klerikaal artikel zegt hij Die woorden werden gericht tot tot Raadsheer Leveau, maar raads- heer Leveau zweeg. Ziedaar dus P. Daens de bondgenoot geworden van een De Nayer om door leugens en laster een volksman als Gustaaf Levean bij het werkvolk hate lijk te maken. Alle werklieden die de bedoeling van den dubbelen verrader verstaan zullen wel begrijpen, dat P. Daens zoo domper geworden is als De Nayer met wien hij ten volle 't akkoord is en met wiens goedkeuring de tweede kle rikale lijst (die van Daens) werd sa mengesteld. Geen enkel vrije werkman, zal voor een der twee klerikale lijsten stemmen, Als een broek versleten is moet ze door eene nieuwe vervangen worden l M. Gustaaf Teirlinck heeft zijne plaats in liet Gemeentebestuur verloren omdat hii, maar al te vrij en vrank voor een bediende eener bokkenadministratie, die waarheid dierf verkondigen, vóór de Gemeentever kiezing van 1899. Van toen af was de klerikale broek hier versleten en smeekte reeds een gedeelte der klerikale partij om eene nieuwe broek die er onze stad wat fatsoenlijker moest doen uitzien. Thans is, bij de katholieke partij, de wensch algemeen geworden de bokken- broek, die tot op den draad versleten is en met lappen en frenjen aan de beenen van ons stadsbestuur haimt, te vervangen door eene andere uit veelnetere, veel steviger stof vervaardigd, 't Is met ongeduld aat honderde katholieken van Aalst den 15 October afwachten om de bokkenlom- pen te kunnen afwerpen van 't lijf onzer stad en deze een meer deftig voorkomen te geven. Den 16 October zal de vriend Staaf het genoegen smaken zijn wensch van over 12 jaren verwezentlijkt te zien. Pee van Bohemen. Een brave vrouw, wier man in een katholieke fabriek werkt, had vijfdui zend frank voortkomende van een erfe- nisen watspaarcenskens en ging bij den patroon van die fabriek om te weten hoe ze best haar geld zou geplaatst hebben. De patroonwiens fabriek- actiën reeds meer dan verdubbeld zijn en een grooten perceDt opbrengen liet door de vrouw de vijf duizend frank vóórleggen, scharrelde ze on middellijk weg en zei dat het geld best in de fabriek kon geplaatst worden. De vrouw heeft nooit een aandeel van die fabriek gekregen en ontvangt slechts drie per honderd voor haar geleend geld. Zou het waar zijn dat de beheer ders van De Volksstem te Aalst, zou den willen een deel afhouden van de winst, die de verkoop van die gazet aan eenige arme sukkelaars opbrengt, winst die nochtans zoo bitter klein is, dat niemand er kan mee leven En die arme sukkelaars zouden toch ge protesteerd hebben. Ziet goed uwen kiesbrief na die u door de champetters besteld wordt. Er zijn van ons liberale vrienden op wiens brief maar een groote XIX stond, ofschoon ze recht hadden op 4 stemmen en dat die 4 stemmen neven hunnen naam in kiemen druk aange- teekend waren. In 't algemeen wordt er maar gelet op het groot cijfer X, XX, XIX of ÏV dat op den brief gedrukt staat ge moet ook nazien hoeveel stemmen er nevens uwen naam in 't klein ge drukt staan. Al die missingen gebeuren maar ten nadeele van de liberalen De oogen open dus en opgelet M. Doktor Bauwens beschuldigde inde laatste gemeenteraadzitting M. De Windt van in de besprekingen met te veel partijdrift bezield te zijn. De heer De Windt heeft hem goed geant woord en hij heeft zijn onvoorzichtige woorden moeten intrekken. Wij hopen dat de heer doktor Bau wens met niet te veel partijdrift zal bezield zijn in 't afleveren van de cer tificaten aan de oude-mannekens den dag der kiezing. Staats-üllddelbare School voor Mel*je*. Uitslagen door de leerlingen behaald in den Algemeenen Wedstrijd van dit jaar Reeks A. Prijs Merchie**s, Alfonsina De Winter, Maria Accessit Beirens, Johanna Reeks B. Eervolle melding Van Sinay, Gabrielle Buys, Mariette. Reeks C. Benoeming D'Hondt, Laura. Dit is eene welverdiende hulde. Voor de ouders is deze schitterende uit slag de beste aanmoediging om hunne kin deren aan de officieele scholen toe te ver trouwen. Liederavonden voor 't Vrouwvolk Vrye Ingang voor iedereen. Maandag 9 Oktober, om 8 uren stipt, in het lokaal Graaf Egmont Groote Markt. Aanleeren van het lied BALLADE. 0— MANNENKOOR. Maaüdag 9 Oktober, om 8 3/4 ure stipt, in het lokaal Vier Winden.» Algemeene herhaling en aanleeren van nieuwe liede ren. Stemt voor de Volkskandidaten van t Verbond onder N' 2 Buy d en». De Deyn Edmond, De Vidts, Francqué, Van Impe, Violon. Morgen, Zondag, 8 Oktober, Jaar- lljksck Feestmaal inden Liberalen Burgers- en Werkliedenbond. De heeren Volksvertegenwoordigers Bens en Pecsoons zullen er deel aan nemen. Alle mart op post om IS ure stiptop de vergaderplaats, Graanmarkt, lokaal Con cordia Kop uf gestemd I Wanneer men maar de uitslagen be schouwt der twee laatste Volksraadplegin- fen hier ter steê, de gemeentekiezing van 3 Februari 1908, waarbij de lyst van het Verbond telkens met de volstrekte meer derheid gekozen werd, dan moet men beslui ten dat de katholieken hier weinig hoop hebben eert hunner kandidaten to doen kie zen, Welke loensche middelen zy ook mogen gebruiken, iedereen is overtuigd dat de kar- tellyst hier op eene overgroote meerderheid mag rekenen. Het strijden der katholieken heeft alleen voor doel die meerderheid zooveel mogelyk te doen krimpen, en zoo den kwaden indruk van hunne nederlaag te verzachten. Om daartoe te geraken zetten de katholie ken de kiezers zooveel mogelyk aan te panacheeren 't is te zeggea voor en kele kandidaten van beide lijsten te stem men, Laat op de lyst van 't Verbond een Libe raal weg, zeggen ze, ofwel den Socialist, of wel den Democraat, en neemt in de plaats den kandidaat die u best past van de katho lieke lyst, zoo verzekert ge in alle geval de verkiezing van 5 uwer mannen en slechts een katholiek. Die vraag schynt zeer ge matigd, OpgepastGeen voorstander van 't Ver bond mag zich daaraan laten beet ne men 1 Zoodoende loopt men gevaar de verkie zing, niet van een enkele, maar van dry katholieken te verzekeren. Door te doen panacheeren willen de katholieken beletten dat zekere kandidaten van 't verbond de volstrekte meerderheid zouden bereiken. Deze kandidaten zouden vallen in voor deel van katholieken, zelfs al hadden deze laatsten 100 of 200 stemmen min dan onze minst bevoordeeiigde kandidaat 1 Daarom mag men noch panacheeren noch voor een onvolledige lyst stemmen. Kop afmoet 't ordewoord zyn van al de mannen van 't Verbond 1 Alle persoonlijke veeten van kant dus, de hoogere belangen voor oogen I met heel het Land moet Ninove zyn stem doen klinken in het vonnis dat gaat uitgesproken worden tegen de misdadige plantten der klerikale regeering. De eersten, over 16 jaren hebben wy 't Verbond gesloten en aldus het voorbeeld gegeven dat heel hot Land thans volgt overal gaat het kartel de klerikalen uit de gemeenteraden der groote steden bannen, omdat deze een gemeentekieswet blyven behouden, die de oppositiepartijen uit het Bestuur sluit waar de klerikalen de meer derheid zyn, Van 't zelfde laken worde hun een broek gepast 1 Overal waar 't kartel gesloten is, zal niet een katholiek gekozen zyn, en 't is vast aan Ninove niet ditmaal uitzondering te maken. Herinnert u, dat eenige maanden geleden, het neerleggen door minister Schollaert van een wraakroepend Schoolwetontwerp, een onweerstaanbare protestbeweging heeft doen ontstaan, die het ministerie Schollaert heeft omver gesmeten. De oppositiepartijen hebben de handen in elkaar gelegd en zul len samen strijden tot dat die bedrieglijke schoolwet en het meervoudig stemrecht met al zyn vervalschingen en al zyne onrecht- vaardighéden voor goed verdwenen zyn 1 Iedereen is overtuigd dat de klerikale re geering aan dien stormloop niet zal weer staan en in Meimaand aanstaande plaats zal maken voor een democratische Verbonds- regeering I Het is op zoo een oogen blik niet dat het Verbondbestuur der stad Ninove, hetwelk aan 't Land voorbeeld gaf, zich door de kies- trmkken van den klerikalen vyand mag la ten overwinnen 1 Daarom kunnen wy niet genoeg herha len Mannen van 't Verbond stemt kop af, en kop af alleen, panacheeren of onvol ledig stemmen, is stemmen voor de katho lieken Het galgcninaai in de Patro nage- De zes veroordeelden van 15 Ok tober, hebben verleden Zondag in de Patro nage, in bijzijn van vrienden en kennissen, het galgen maal genomen. Armtierig en droef was de stoet van drui pende paraplus en druipende neuzen welke 111 den morgen de zoogezegde feestelijkheden opende. By 't maal, in den vooravond begonnen en in den vooravond geëindigd, werd als eerste gerecht de Ivoei opgediend en als nage recht de politieke redevoering waarbij de kandidaten gebruik maakten van het recht dat aan alle veroordeelden is gegund, name lijk eene laatste vermaledijding naar het hoofd hunner rechters te zenden. Elk deed dan eene wanhopige poging om aan de uitvoering van het vonnis te ont snappen, en roemdt? hoogen luid zyn kwali teiten en titels. Buiten de toespraak van den heer deken, die de katholieke hoofdmannen aanmaande toch zoo onder elkander geene ruzie te bly ven maken, waren liet dan ook de redevoe ringen der kandidaten welke het meest be lang inboezemden. Dr Van der Haegen was diep bewogen als hy zijn preekage moest beginnen. Het viel hem hard, sprak hij, zijn zetel nu bedreigd te zien nadat hy zoo dikwijls over zich zelf zoo schooDe woorden beschreven had in Rechten Vrede, toen dit blad nog min of meer proper was.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2