4 Kandidaten Bericht Kiezers, Opgepast I! Aan de vrije Kiezers w ie geen kiesbrief (of uitnoodiging om te gaan kiezen) zou ontvangen moet toch gaan stemmen. Al wie op de kiezerslijst slaat moet zy 11 kiesrecht uitoefenen. Zon Jag 15 October 1911 Prijs 5 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 41 A A L S i der Liberale Partij. aan de Liberale Kiezers. Indien er kiezers zijn die niet goed te been zijn, ver zoeken wij ze vriendelijk er ons kennis van te geven in den Graaf Egmont (Grauwen Steen). We zullen hun den dag der kiezing een rijtuig be zorgen. Nog eenigc Cijfers. Werklieden-Kiezers Wij vernemen, dat de klerikale» zinnens zijn een laalslen groven truk te ge bruiken, om de vrije kiezers tegen de liberale op te hit sen. Kiezers van Aalst, vrije kiezers, laat u door geene valsche strooibrieven mis leiden. Hunne Openbare Werken. De twee klerikale lijsten. De Comedie van 't Volks(?)park. UILEN Iets over hel katholiek Manifest. DE VOLKSGAZET LIBERAAL} DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen j Reklamen 75 centiemen j Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. Prijs der Annoncen per drukregel Aalst» 4 4 October 4 914. Voorde kiezing van 15 October 1911 A. Reeks uittredende in 1920 Hier stemt men goed M.M. Stïl IJS Acli. handelaar l»E RL1ECK. Josef, brouwer DE WINDT Albert, notaris DE WOLFMaurlts,handelaar; LEVEAU Sustanf, werktuig- [kundige VAX BRAXTEGBEM Corn. [bijzondere VAX DERVEURST «ustaaf [kantwerker VAX OPDEXBOSCII Josse. [bediende VAX TRAPPEX Is. handelaar; VIXCEXT Corn, nijveraar. ff. Reeks uittredende in 1916 Bier stemt men goed M. VAX HEN I5ERGHK, Eduard, [rustend onderwijzer. Voor de Kiezing der bijgevoegde Gemeenteraadsleden, o(» Zondag 32 Oktober 1911. A. Voor de Patroons M.M. Van «3ea* Setaueren, Oil. Van Steenwinkel, Hul». B. Voor de Werklieden M.M. Mattliieu Florent, Katoenbewerker. Van Campenltout Corn., Schilder. Herziening tier Kiezerslijsten voor 4 913-1913. Wij berichten al onze lezers dat de kiezerslijsten van Kamer, Provincie en Gemeente voorloopig opgemaakt voor 1912-1913 ter inzage liggen in het lokaal der Liberale Associatie Graaf Egmont. Wij doen een dringenden oproep aan al onze vrienden opdat ze die lijs ten zouden gaan nazien en verzoeken hen alle reklamatiën en opmerkingen ofwel ten lokale Graaf van Egmont bekend te maken, ofwel deze schriftelijk aan den Sekretaris der Li berale Associatie, M. C. van Brante- ghem te doen geworden. Alle reclamatiën zullen grondig onderzocht worden. De Volksstem noemt my een slechte profeet en beweert dat ik by de bespreking der stadsbegrooting van 1910 eene missing beging van 20.000 fr. Zoo had M. De Windt voorzegd, schrijft ze, dat de cijfers der begrooting voor 1910 overdreven waren en ten minste 7000 fr. te kort zouden laten. En zie de rekening van 1910 bewijst dat het niet meteen te kort van 7000fr. sluit maar wel integendeel met een over- schot van 13000 fr. Waar heeft De Volksstem toch die on waarheden verzonnen die ze mij in den mond legt In de gemeenteraadzitting van 27 Decem ber 1909 heeft M. Moyersoen ons de begroo ting van het huishoudelijk bestuur der stad voor 1910 voorgelegd en li\j voorzag een overschot van fr. 17552,31. Ik heb dan de cijfers van den heer Schepen besproken en de ontvangsten en uitgaven van voorgaande Jaren als ge- lykingspunten aannemende, heb ik bestatigd en gezegd dat de vooruitzichten van M, Moyersoen my nog al overdreven schenen en dat hy volgens mij niet 17000fr. overschot zou gehad hebben maar slechts ongeveer 85ÓO fr. En de Volksstem kondigt ons nu aan dat dien overschot eigentlyk 13000 fr. beloopt. Gelukkig dat de stad in 1910 een meerde re ontvangst uit het Gemeentefonds gedaan heeft van 10,000 fr. waarop M. Moyer soen niet gerekend hadzoo niet ware, als wy de cijfers der Volksstem aannemen, het overschot voor 1910 maar 3000 fr. ge weest in plaats van 13000 fr. Ge'ziet dus niet waar vriend lezer, dat ik nog zulken slechten profeet niet was. 't Is heel spijtig dat de Volksstem over de buitengewone rekening ('t is te zeggen de rekening der openbare werken) van 1910 niet spreekt. In diezelfde zitting heb ik ook gezegd dat er voor 1 910 een tekort van 72000 fr. op deze rekening zou geweest zyn, in dien al de openbare werken «lie voor zien waren zouden uitgevoerd _en betaald worden. En hier ook weeral was ik heel breed voor M. de Schepen, want een nader onderzoek van «1 «le cijfer» bewijst klaar dat indien ojis katholiek Gemeentebestuur al de openbare werken in 1909 en 1910 uit gevoerd had die het beloofd en voorzien hader niet 72000 fr zou tekort geweest zyn maar rond de lionderd duizend franken Dat wil ik alle dagen aan iedereen be wijzen met de cijfers van 't Schepen- collegie zelf. Ge ziet dat het hoogst noodig was dat er eene nieuwe leening van 250,000 fr. gedaan werd, en daarom zal de buiten gewone rekening weeral eenen tyd met boni sluiten en zal M. Moyersoen in den gemeen teraad triomfantelijk op den bloeienden financieelen toestand wy zen. De middelen om die nieuwe leeningen terug te keeren zullen later, misschien bin nen eenige jaren, wel gevonden worden, al moesten ze uit den portemonee van de goedzakkige Aalstenaars komen. Alb. DE WINDT, Gemeenteraadslid. De socialisten willen u wijsmaken dat op de lijst der liberalen de rijke menschen alleen zullen gekozen wor den. Rijke menschen zijn dezulken die leven, zonder door het uitoefenen van eenigen handel, nijverheid of ander bedrijf door het leven gaan of die alleen door het maken van politiek een gemakkelijk bestaan leiden. Wie zullen er op de lijst der socia listen de meeste stemmen hebben de gemakkelijk-levers der Saskaai of hunne werklieden Vrije werklieden van Aalst luistert naar den praat van zulke socialisten niet, die alle werklieden welke niet aan hun kraam hangen uitschelden voor ezels en uilen. Stemt onder Nr 4. Wij hebben, zegge*1 de katholieken in hun manifest de volgend^ werken uitgevoerd 1) 00,000 vierkante meters kasseidingen. Ja, maar die kasseidingen zyn door de Aalstenaars die nieüwe huizen hebben ge bouwd, aan de stad betaald aan 7 fr. den vierkante meter of in 'tgeheel vier hon- «ler«l twintig «luizend franken fr. 420,000 2) 15,000 loopende meters ondei aardsche goten. Hier ook weeral hebben de eigenaars de bekostiging dier goten aan de stad terugbetaald aan 16 fr. de loopenae meter of te zamen twee hon derd veertig duizend franken fr. 240,000 3) 7000 vierkante meters voetpaden. En deze voetpaden of trot toirs werden ''Og eens door de eigenaars betaald en uit dien hoofde heeft de stad ongeveer vyr en zeventig dui zend franken ontvan gen fr. 75,000 Die nieuwe kasseidingen, onderaardsche goten en voet paden die door de eigenaars op voet van de bestaande stadsreglementen werden be taald, hebben dus aan de stad te zamen opgebracht zeven honderd vjj f en dertig duizend franken fr. 735,000 Dat zeggen de katholieken in hun mani fest niet En wie zal ons bewyzen dat al die wer ken te zamen zooveel gekost hebben Ons katholiek verkwistersbestuur heeft misschien met den overschot, de ntlttelooze kassei van 4000 fr. betaald aan 't fabriek van M. De Nayer en de 18000 fr. aan de familie De Wolf voor eenige roeien grond. 4) Ze hebben ook meer dan 40 nieuwe straten geopend. En daarvan loopen er 35 door de eigen dommen van eenige groote katholieken. Ziehier een bewij^i.Op 't plan van den nieu en "BoulevahTen van de nieuwe stra ten, is er eene straat voorzien rechtover de kerkdeur van 't Capucienenklooster en die straat zal komen larms den eenen kant aan den eigendom van M. Gheeraerdts, burge meester, en langs den anderen kant aan 't kasteelken van Mm* Liénart, schoonmoeder van M. Moyersoen Kiezers oordeelt 1 5) De katholieken hebben de breede Acl- brecht laan getrokken. Iedereen kent den nieuwen Boulvard en weet dat hy tot heden aan de stad gekost heeft fr. 232,000 Er moeten nog 90 meters gemaakt worden waarvan kost ongeveer fr. 10,000 Te zamen fr. 242,000 En van nu af r:eds, moet hij volgens 't zeggen van bevoegde personen, gerepa reerd worden die reparatie aan 2,50 fr. de meter maakt voor 1700 meters 425 O fr. 6) De katholieken stóeffen dat ze 7 nieuw hospitaal gemaakt hebben. Volgens verklaring der doktors zelf is het onvolmaakt en ontbreken en zekere zalen. Het heeft een half millioen gekost en 't is reeds onvoldoendeWaarom Omdit er te dien tyde geen nazicht of kontrool op 't stadhuis was. Dat begrypt iedereen Ze hebben zoo goed dat werk van 't hospi taal uitgevoerd en bestuurd, dat er 14 jaren nadien nog steerten van zeven tien «luizeml franken voor deD dag kwamen. En ze steken de pluim van 't Hospitaal op hunnen hoed Ziedaar eenige dier fameuze openbare werken waarmêe de kliekmannen zoo hoog oploopen. DE AALSTENAARS WORDEN GENOEG GEWAAR WAT AL DIE WER KEN HEN KOSTEN, DE 40 OPCENTIE MEN EN DE 6 PER CENT zyn er de tast bare bewyzen van ook zyn al de serieuse menschen overtuigd dat spaarzaamheid en onpartijdigheid niet altijd het richtsnoer van onze katholieke bestuurders geweest zyn het is niet den heer advokaat Bostcels, die hier nog maar eenige maanden is, of den heer De Nayer, (doktor, sargiefabrikant, brou.ver, bakker, drukker, beurtman, kandilaat-burgemeester, kandidaat-volks vertegenwoordiger enz.) of ook niet de Chili Van de Steene of een dier andere groo te lichten welke op de katholieke lijst staan die bekwaam zijn om aan 't bestuur der stad een andere wending te doen geven. Daarom kiezers gezorgd voor 't nazicht en kontrool en stemt voor de liberalen onder nummer 4- De kopstukken der twee klerikale lijsten Daens en De Naeyer helpen en ondersteunen elkander onderduims en zelfs openlijk. P. Daens, hemelde in zijn blad de leugens op van De Naeyer tegen de liberalen. M. De Naeyer ontving van P. Daens een brief, waarin P. Daens hem looft en prijst, omdat hij zoo fijn met het geld van de stad wist om te springen M. De Naeyer kopstuk van de kleri kale lijst n° 1 en overdreven vriend der werklieden, laat den lofbrief van M. P. Daens, kopstuk der klerikale lijst nr 2 in de Volksstem verschijnen. Zij helpen elkander, ook bij het be zoeken van sommige kiezers. Vrije kiezers, vrije arbeiders, geen enkele van u mag of kan voor kleri- kalen noch voor nummer 1, noch voor nummer, 3, maar voor de liberalen onder nummer 4, die alleen de mis bruiken door klerikalen begaan, aan 't licht brengen en afzweepen. Leest de bokkengazetten, de bokken- manifesten, hoort de bokkenkandida- ten in hunne gelezen redevoeringen 't is al Volkspark dat de klok slaat. Ewel, een Volkspark in den Osbroeck zal er niet komen. Dat er een Park zal komen, dat ge ven wij toe, maar een volkspark zal het niet zijn. Daar waar er middel zou zijn om aan 't volk, in zijne nabijheid, een openbaar hofje te schenken, daar wordt het niet gedaan. De square der fabriek- plaats, alias de botanieke hof zoo niet 't kinderkerkhof, de nieuw aangelegde square der Vrijheidstraat blijven zorgvuldig afgesloten voor het volk. 't Zijn lustoorden alleen voor katten en katers 't volk moet er bui ten blijven. Onze bokken kunnen 't nog over 't hart niet krijgen een vijf tiental aren hof te verleenen aan het volk daar waar 't volk er kan van ge nieten Hoe zouden ze dan een hect- arengroot Park willen aanleggen voor hot-Volk, buiten bereik van 't volk, op eenige meters afstand van Erem- bodegem, op kilometers afstand van de dichtbevolkte volkswijken van Meuleschette, Kattestraatpoort, Mo lenstraatpoort, enz. Maar als onze bokken dan toch zoo volksgezind zijn, waarom hebben zij, sinds vele jaren, geen park aangelegd of aangekocht, in den tijd toen de stadskas nog niet leeg geplunderd was en de stad nog al de drukkende lasten niet had die op haar thans wegen Voor 70 duizend franken, wellicht voor veel minder, heeft de stad den prachtigen lusttuin Jelie kunnen aan- koopen, een park gansch aangelegd, in 't midden der stad en die aan 't Statie plein een schilderachtiger aanzicht gaf dan de lompe gebouwen die er thans zijn opgerezen De hof van 't oud gasthuis was met weinig kosten in een aangenaam parkje te herschapen, te midden in de stad gelegen. Onze bokken, die niets te weigeren hebben aan alles wat maar naar het klooster riekt, hebben het schoonste deel van den gasthuishof aan de Dames des Marie versjacheld De stad heeft den lusthof De Pauw kunnen aankoopen, nu vijf of zes jaren geleden, een waar Park, in de onmid- delijke nabijheid der stad, in het bereik van elkeen de aankoopprijs er van zou aanzienlijk minder geweest zijn dan deze waarop de aanlegkosten van het Osbroek park beraamd zijn Waarom heeft Aalst dat Park niet aangekocht Ja, waarom Daarop zullen wij maar dadelijk antwoorden. Toen de hof Jelie te koop was, toen de hof van 't oud Gasthuis nog onge schonden was, toen het park De Pauw nog te koop was, toen was er nog geen gevaar dat de Hof der Jonge Garde ging verdwijnen, toen moesten onze bokken nog niet vreezen dat de lust tuin hunner harmonie, van hunne kringen en van hunne vlaamsche ker missen ging uitgeroeid worden. Maar nu staat dat gevaar aan de deur Toekomend jaar of ten laatste in 1913 zal de Nieuwstraat, die eene Staatsbaan is en deel uitmaakt van den Steenweg van Brussel naar Oostende, doorgetrokken worden, in rechte lijn, door den hof der Jonge Garde naar het kapelletje ter Linden de belgische Automobielclub eischt het en hij bekomt alles wat hij eischt. Van den anderen kant wordt de Arbeidstraat doorgetrokken tot aan de Keizerlijke Plaats. Zoo wordt de tuin der Jonge Garde een prachtige blok bouwgrond (men moet maar bok zijn, te Aalst, om zijn land te zien veranderen in bouwgrond) en de Harmonie, bokkenkringen en Vlaamsche kermissen vallen "zonder lusthof. Het ontworpen Osbroekpark zal voor hun den hof der Jonge Garde worden. Ons bokkenbestuur heeft niets te weigeren aan het bokkenmuziek het zal wel een middel weten te vinden om van een Volks park een bokkenpark te maken 't Park zal aan de Jonge Garde verhuurd worden tegen een spotprijsje, maar voor zeer vele jaren, met de ver plichting er jaarlijks een of twee fees- ten in te richten toeganglijk voor 't Pu bliek, dat ook alle vrijdagen nanoen, kosteloos, den Hof zal mogen bezoe ken. Volkspark is de naam, bokketipark zal de daad zijn. Al wie onze bokken kent zal er geen oogenblik aan twijfelen. Nooit hebben wij, liberalen, de werklieden uitgescholden voor uilen of domkoppennoch katholieke, noch so cialistische, noch andere arbeiders. Dat doen alleen de mannen der Sas kaai, die brave werklieden als Louis Verbestel en anderen die immer knap hun plicht vervulden, uitschelden en beledigen. Werklieden, stemt voor de beledi gers der brave arbeiders niet, stemt allen onder nummer 4, voor de libe ralen. Het is M. Bosteels welke dien langen boterham opgemaakt, heeft niet te ver wonderen dus dat alb.' serieuze kiezers by 't lezen van dat epistel eens schokschoude ren en het daarna niet meer bezien. Ziehier eenige perelkens uit dat manifest I. (le bladz. 1* kolon) Het volk weet niet wat het van de liberalen mag verwachten en het kan hun dan ook zijn vertrouwen niet schenken. t Is wel te zien dat M. Bosteels nog niet lang in Aalst woont, wanneer hy dat zegt. Het volk weet maar al te wel dat de libera len, durende de 8 jaren, dat ze in den ge meenteraad zetelen daar goed werk hebben verricht en dat ze zulks in do toekomst ook zullen doen. II. (le bladz. 1* kolon) De liberalen leve ren zich over in den gemeenteraad aan een belachelijk spel van klagenbedreigen ritten, dwarsboomen, profeet spelen, tijd benemen. Onnoodig te antwoorden nietwaar Wy laten liefst de ernstige menschen oordeelen. Eene vraag nochtansWaarom komt M. Louis Burny katholiek gemeenteraads lid nooit naar de zittingen meer Omdat hij eens de liberalen heeft goedgekeurd en hy sinds dien op zijn duimen heeft gehad. Ilij blijft dan liever weg dan poesjenel te spelen. III. Welke houding zullen de liberalen aannemen tegenover de geestelijkheid in hare verzedelijkende zending De liberalen zijn alleenlijk be zield met gevoelens van eerbied en verdraagzaamheid ten op zichte van alle geestelijken «lle hunne goddelijke roeping niet te buiten gaan. Onze leuze is overigens De burgemees ter op 't stadhuis en de pastoor in zijn kerk. IV. Volgens beslissing genomen op het Congres der liberale gemeenteraadsleden mogen ze nooit stemmen voor eenen on derwijzer of eene onderwijzeres die uit eene vrije normaalschool komt. (1* bladz. 2* kolon). En in de gemeenteraadzitting van 1 Okto ber lest hebben de liberale gemeenteraads leden gestemd voor de heeren De Cooker en De Reu, twee onderwyzers die uit eene vrye normaalschool komen en die eene plaats vroegen van onderwijzer in de school op de Kat. V. Sprekende over een liberaal bestuur zegt het manifest dat er noodzakelijk zullen komen nieuwe gemeentelasten en afper sing der lastenbètalers (1* bladz. 2* kolon). Na dat de katholieken de lasten betalers hier gestraft hebben met de 49 opcen tiemen en den 6 per eent, moet ge als katholiek toch nog al toepoe hebben en durven om te komen zeggen dat de libera len de Aalstenaars zouden uitpersen, wan neer het juist de liberalen zijn die alleen tegen de gedurige lasten vermeerdering geprotesteerd en gestemd hebben VI. De Aalstersche werklieden zijn steeds krachtig bevoordeeligd geweest door den gemeenteraad. (3" blad. 1* kolon). 1 Onze werkersbevolking mag op onze

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1