Reparatien ORKEST-ORGELS Ach. Vermeiren NINOVE. Sleml onder nummer 2 Uit Sottegem. Mingelamangel. LANDEN en ltOSCH, Openbare Yerkooping. een BUITENGOED ;»,»o Uit Ier hand te koop. Te huren terstond TE KOOP. Te huren legen U Septemb. van Naaimachienen Maatschappij SINGER Hypolhcokmaatschappy A*>*- r«!3™DEKE: ENCADBEMENTEN !!1 Algemeen Agentschap LIBERALENSOCIALISTEN2LEM)- CRATEN, stemt KOP AF, niets dan KOP AF voor gansch de lijst van 't VERBOND De Godsdienst weer als Kieswapen Eene vuile zedenzaak kwam hier, eenigen tjj 1 geleden, aan het licht. De klerikale politiekers lagen ter neer ge «lagen, omdat ze vooral bekommerd waren, niet om de bezoedelde kinderen of gekrenkte familien, maar om hunne kiesbelangen. Immers ze waren gewoon by elke kiezing te pogen, by de eenvoudige, de godsdien stige kiezers, afschuw te verwekken voor de vryzinnige kandidaten van 't Verbond, door deze voor te stellen als de ergste vyan den van zedelykheid en godsdienst. En juist diegene, die zich aan dien vuigen laster tegenover eerlyke, deftige lieden, plichtig maakte, ligt thans verpletterd onder de schandelykste beschuldiging van aanslag op de «eden. Nu ten minste mochten wy verhopen dat de klerikale pers met zulke valsche aantij gingen niet meer vooralen dag zou komen, welke wy belachelijk zouden heeten, waren ze niet zoo oneerlyken schaamteloos doch daar zyn wy nogmaals in onze hoop teleur gesteld en diezelfde personage, die voor t gerecht zulke schrikkelijke rekening te vereffenen heeft dat zyn eigen klerikale overheid hem den toegang der kerk ontzegt voor 't uitoefenen van zyn ambt, diezelfde kerel schaamt zich niet den naam van God in te roepen, om de kiezers aan te zetten voor zyn kliek van katholieke politiekers te stemmen. Stemmen voor vijanden van God. schreef Recht en Vrede verleden week, is God versmaden, Hem uitlachen en uit- dagen 1 x> Gy allen, die als christen wilt leven en sterven gedenkt uwen plicht en stemt zoodanig dat gij over moe stemming niet hoeft beschaamd te zijn voor God Wy vragen aan alle eerlyke katholieken, zyn die woorden, in zulk een mond, geene Godslastering Wie zou moeten beschaamd zyn, Gy kie zers, die in eene verkiezing van leden voor het burgerlijk bestuur een er stad, waar de Godsdienst niets te zien heeft, uwe stem zoudt schenken aan een Volksgezind Ver bond, ofwel die drukker die zoo schijnheilig is, met zyn onreinen mond, u in naam van God(l?) te komen voorhouden wat ge te doen hebt 't Is waar, het zwaard, dat boven het hoofd hangt van dien schrijver en hem reeds treffen moest, blyft geheven tot op 26 Okto ber aanstaande en intusschen blyft de pro pere man kiezer.... geen kiezer zooals gij, arme, doch eerlyke werkman, met éen stem, o neen 1 maar kiezer met vier stem men vier stemmen welke de katholieke kandidaten zonder walg zullen aanvaar den Wy zouden by na geneigd zyn om te wen- schen dat zy met vier bezoedelde stemmen de meerderheid zouden halen, tot eeuwige «chande der gansche katholieke party, wa ren wy niet overtuigd dat het eerlijk kie zerskorps haar zyn verontweerdiging in 't gezicht zal spuwen, door aan de lyst van 't Verbond een prachtigen triomf te verze keren. Ziedaar, hoe laag de politieke haat iemand doen vallen kan Spreekt oprecht, eerlijke katholieken, stoot u dat niet tegeu de borst Heel wel weet gy, dat in zake van Ge meentebestuur, geen Godsdienst ooit te pas komt. Talrijk zelfs zyn te Ninove de libera len die, als de beste katholieken, zich van hunne christelijke plichten kwijten, maar die in den godsdienst slechts willen zien wat hy grootsch en verheven heeft, en hem niet willen doen dienen als een ellendig kies wapen. Niets kunnen de katholieken inroepen dat het stadsbestuur sedert 16 jaren, tegen den godsdienst zou hebben misdaan De katholieken integendeel maken zich plichtig wanneer zy de religie door de schijnheilige handelwyze van den drukker van Recht en Vrede zoo diep laten ver nederen I Godsdienstige menschen, keurt de doen wijze af van die plichtvergeten kieskliek en Kiest voor ons Democratisch Verbond, Kop af onder nummer S De klerikale vuilbladen zingen nog eens 'toud lieken van voor-elke kiezing 1 o Langs den eenen kant staat het katho- liek blok, dat alle standen vertegen woor- digt, waar de werkmansstand de voorna- me plaats bekleedt... de party van orde, van vrijheiden vooruitgang... de verdedi- gers van onzen godsdienst aan het volks- onderwijs,.... mannen met verstand, ver- nuf te manaen, mannen met princiepen. (Waa^ is toch detyd, als de drukk«r-uitge- ver van den hoek M. Aimé Fransman, toen gemeenteraadslid onzer stad, nu kandidaat op de katholieke lyst, noemde een man die zyn princiepen opgiet met het stuk en met de ton en gansch den katholieken ge meenteraad uitmaakte voor 'nen hoop st... hl.... I Langs den anderen kantliberalen van echt Ninofsch ras, fanatieken zonder weer- ga, de grootste vijanden van godsdienst en kerk... socialisten, slecht volk... be- driegersdemocraten... vermomde libe- ralen... valschaarde.., verraders.... Ge ziet dus, beste lezers, een karrevracht holklinkende lof betuigingen langs den eenen kant, een volle scheepslading scheldwoorden langs den anderen... Edoch, aan dat afgezaagd deuntje zyn de Ninoofsche kiezers sedert lan<* gewoon 1 Ze kennen de zedenleer der klerikalen weest dieven, weest moordenaars, weest kinderen- verprossers.... maar stemt voor de katho lieken, dan zyt ge eerwaarde lieden doch, weest zoo eerbiedwaardig al» 't maar zijn kan en stemt voor 't Verbond, dan zyt ge slechterikken, gespuis, krapuul... Twee werklieden op de katholieke lyst, dat is allermerkwaardigstde werkmans stand bekleedt er de voorname plaats twee werklieden op de lyst van 't Verbond, dat is schandelijk 1 daar wordt de werk mansstand doop de burgerklasse versmacht Waar katholieken en socialisten sa mengaan wat gelukkiglyk ook een uit zondering is daar is alles in den haak te Ninove is dit een monsterverbond, zoo gruwlyk dat onze brave kristelyke kleri kale zielen ervan bibberen en huiveren!... Zegt, kiezers, is dat alles niet aartsdom en ten hoogste bespottelyk En is 't niet even om met verachting de schouders op te trekken, dat onze tegenstre vers thans weer den bedreigden Godsdienst in het strijdperk gooien Voor de hoeveelste maal moeten wy de klerikale bladen uitdagen om maar een enkel voorbeeld aan te halen van wat die domme plompe Charel-Lowie heetlisten dwang gebruiken om het Godsdienstig on derwijs uit de officiëele scholen te verban nen... Overigens indien in zyn pan wat gezonde hersenen staken in plaats van ongezonde Axa, hy zou weten dat het godsdienstig on derwijs in alle officieële scholen bestaat door wille van de wet en dat dit godsdiens tig onderwijs door geen list of dwang van liberalen daar uitkan gebannen worden, al waren die liberalen ook nog, wat hy noemt van 'téchte Ninofsch ras. Wordt het godsdienstig onderwys niet ge geven in alle officieële scholen onzer stad? En al zyn er ook sommige ouders, die het geraadzaam vinden hun kinderen op meer gevorderden ouderdom van dien leergang te ontslaan dan maken die ouders eenvou dig gebruik van een recht hun door de wet gewaarborgd door diezelfde wet, ioelkehet klerikaal bestuur in 1895 heeft uitgevaardigd doch wat willen we ons bey- veren om een snul als Charel-Lowie tot overtuiging te brengen I Wy verspillen er nutteloos onzen tyd en onze moeite aan.... Sprak hy toch eens van 't bestuur der stad Maar neen hy weet daar immers niet op te vitten en daarom vindt hy het buitengewoon geestig die Charel-Lowie kan soms zoo geestig zyn te vertellen dat Karei Buydens geen demokraat is, dat hy enkel door 2 kiezers zyner party werd aangesteld; dat de socialisten niets te zeggen hebben enz. enz... en hy schynt waarlyk die arme socialisten te willen beklagen. Ja, wy kennen gewis de liefde der kleri kalen voor 't werkvolk voor de kiezing is 't al wat de Hemel geven kan alle werk lieden spreken zy aan, doen beloften, betoo- nen hun een uitbundige vriendschap,., en eens de kiezing voorby. wanneer een arme oude werkman dan nog poogt een van die gebuisde klerikale heeren te groeten, dan diukt het onbeschaamd antwoord hem als een zweepslag tegen Foert Godv... Tot daar strekt de liefde der klerikale heeren voor de arbeidende klasse. Hewel, Charel-Lowie, de kiezers zullen het u anders wys maken Morgen zullen zy toonen dat al uw arm tierig gezanik maar Axa aan de galg is, door kop a.fte stemmen ondei* l\Tr 2 en de kandidaten van 't Verbond met een verpletterende meerderheid naar 't Stadhuis te zenden. Buydens, De Deyn Edinond, De Vidts, Francqué, Van Impe, Violon, Gelijk wij voorzien hadden, is het weer al godsdienst wat de klok slaat in het programma- manifest der katholieken. Die heeren willen maar niet aannemen dat godsdienst niets te maken heeft met de politiek en met gemeente bestuur, dat de godsdienst niet beletten kon, dat do katholieken onze gemeente tot over de ooren in de schuld staken en dat een liberaal evengoed als een katholiek de gemeentedien sten kan beredderen. Zy bekennen alles in hunne catechismuslessen l Do katholieken denken dat, met te roepen de liberalen vervolgen den godsdienst, zij de kie zers dé musschenschrik zullen op 't lijf jagen Mis heeren, 't middel is een beetje oud en ver sleten De kiezers kennen uw refrein van buiten 1 Geloof, ons, ge kunt den godsdienst geen slechter dionst bewijzen dan met hem zoo maar van herberg tot herberg rond te sleuren en hem in de politiek te mengen Zulke handelwijze walgt aan elk goed christen, aan elk ver standig mensch Be lessen van den kleinen calechis7nus die gy onder vorm van strooibriefjes ter gelegenhetd der kiezing komt uit te gevenzijn een bewijs te meer dat gij den godsdienst bespot Aan u is alles toe gelaten l Ge zyt eenvoudig nen hoop farizeeërs Gewis deedt gij beter in uwe manifesten de schulden te rechtvaardigen waarin Sottegem thans volop aan 't zwemmen is en 't is niet mot onderwetsche werken van over dertig, veertig jaar aan te halen, dat ge zulks kunt doen Aan die werken hebben uwe kandidaten geen zier verdienste, want verscheidene onder hen zaten zelf nog in de kool toon die werken tot stand kwamen Uwe manifesten verzwijgen den archi-slechten finantieélen toestand der gemeenteze vertellen ons niets omtrent de weggeworpen gelden aan stad huis en electriek het verzicygt evenzeer de ver hooging der opcentiemen en uwe partijdigheid in verleenen van subsidien enz. enz. Vertelt ons liever, heeren katholieke laste raars, hoe gij het aan boord legdet om 't onder wijs onzer volkskinderen te ondermijnen En om niet altijd op de kap te zitten van liberalen en socialisten, vertelt ons ook iets van uwe ka tholieke vrienden uit Gent, die aldaar met de framassons Anseele en Cambier het Gentseh soep college samenstelden Ja, kiezers, om wille van nen schepenfrak, likton de Gentseho katholie ken don socialistischen kandeleer Wanneer ge zulks alles ziet, kiezers, krijgt ge nog uwe goesting niet van die katholieke zwanzers die onze gemeente naar 't bankroet lei den Buiten den heer Van Wymersch, stellen zy u een ganschen reesetn splinternieuwe kandidaten voor omvde oogen uit te steken, denkende dat gy wel zult oordcelen dat zy niet verantwoordelijk kunnen gesteld worden over den slechten finan- tieelen toestand, over het vroeger slecht bestuur Kiezers, doet nwe oo|en open, ■temt zonder genade tegen de ka tholieken en voor de liberalen, zoo niet geeft gij hen blindelings de vol macht tot eene nieuwe verhooging der lasten En gij brave deftige werklieden, zult ge stemmen voor eene partij, aan dewelke libera len en socialisten met de grootste moeite het stemmeken konden ontrukken, dat gij thans bezit I Zult gij uwe stem durven schenken aan eene lijst waarop de naam voorkomt van een man die u uitschold voor gespuls en krapuul, omdat gij niet wildet dansen zooals hij floot Neen, nietwaar, aan zulke mannen kunt of moogt gij uwe stem niet leenen, want zulks ware afzien van alle eergevoel en recht en het ware hen de zweep geven waarmede zij u zou den drillen en geeselen Ah heeren katholieken, na ons stelselmatig eene vertegenwoordiging te hebben geweigerd in hospitaal en in armbestuur, wilt gij ons uit den gemeenteraad sluiten 1 Ja, ge wilt van geene kontroleurs weten die alles dwarsboo- men, die altijd stokken in 't wiel steken Noch tans bestaan er kontroleurs in alle goede besturen Maar 'tis allemaal dat niet; gij wilt ons heel eenvoudig van kant zetten omdat wij u hinde ren en omdat wij te rechtvaardig onze zending begrepen die het kiezerskorps ons oplegde. Zulks hebt gij het best ondervonden, niet waar heeren katholieken, toen een goed twee jaar geieden, gij volgend naamloos schrijven aan den heer Odilon Ccnterlek liet ge worden Wilt gij uwe zetels behouden, •temt voor een nieuw stadhuis Kiezers, ons antwoord daarop is u allen reeds leng bekend Als een man stemden mee liberale mandatarissen tegen een nieuw stadhuis, Wy ver kozen altyd eerlijkheid en rechtvaardigheid boven ons mandaatzulks was des kiezers wil Wy zyn en blijven liberalen van een stuk, voor recht, eerlijkheid en vryheid wy hebben afkeer van alle wynpotterij l Wij zyn ntet uit te koopen en legden liever ons mandaat terug in handen onzer lastgevers, dan aan onze zending tekort te komen. Kiezors, vooraleer ter stembus te naderen, doen wij een laatste beroep op uw gezond oor deel en verstand. Kiezen voor de katholieken is onze gemeente langs om meer naar den ondergang helpen. Gedenkt, kiezers, den slechten finantieélen toe stand der gemeente meer dan om een half mil- hoen leeningskens en eene ledige gemeentekas on danks dc gemeente beschikt over een jaarlyks in komen van ongoveer NEGENTIG BUIZEND FRANK. Lastenbetalers, godenk de verhooging der opcentiemen, waardoor jaarlijks meer dan tien duizend frank uit uwe zakken wordt geklopt Kiezers, stemt bovenaan den kop der liberalen, ondor nummer 1, voor mannen die niets anders betrachten dan onze gemeente grooter, ryker, liefdadiger èn bloeiender te maken Ceuterick Odilon De Meyer Firmin De Smet Francois Itoels Lconce Schockaert Joseph Van Heddegliem Modeste. Nederlandsch Tooneel van Gent. Bestuur Arthur HENDRICKX. Zondag 15 October 1911, te 2 1/4 ure, te 21/4 ure. Dagvertooning aan verminderde prijzen Derde opvoering van het overgroot succes Het Vaderlek Erfdeel Beroemd tooneelspel in 4 bedrijven. Zonilagi-ust. Van 's middags tot middernacht, dienstdoende Apotheker op Zondag 15 Oktober 1911, M. Ghyselinckx, Molenstraat. Spiegels-Kadcre-Vitraux-Baguetten SPIEGELFABRIEK A. L. MEYVAERT, MAGAZYN, Werf, 3, AALST, STOOMFABRIEK in GENT Waarom nog hoesten wanneer wij openbaarlijk verklaren dat eene enkele flesch BORSTSIROOP DEPRATERE, den hevig sten en oudsten hoest geneest. Al deze die SIROOP DEPRATERE geno men hebben, zijn eens om te verklaren dat haar gelijke niet bestaat en zeggen aan al wie hot hooren wilt DAT IS DE WARE GOEDE REMEDIE. Prijs 2 fr. de eroote flesch in alle apotheken namentlijk te Aalst bijM.M. Callebaut, Boter markt en De Valkeneèr, Esplanade. Om uit onverdeeldheid te scheiden. o— OPENBARE VERKOOPING van Te Erembodegem. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal ten verzoeke van die het behoort, met gewin van palmslagen en gelagen, oponbaarlijk ver- koopen Eerste koop. Een parceel Land, gelegen te Erembodegem, Heyenbroeck, gekend bij kadaster sectie A, nummer 2200b, met eene grootte van 8 aren 10 centiaren en bij meting groot 8 aren 35 centiaren. Tweede koop. Eene partij Land, gelegen te Erembodegem, op Kattem of den Kempe neer groot bij meting 11 aren 97 centiaren, ge kend bij kadaster sectie A nummer 2098, groot 11 aren 90 centiaren. Derde koop. Eene partij Land en deeltje Bosch, gelegen te Erembgdegem, aan de Wa rande of op aen Huit, groot bij meting 19 aren 32 centiaren, gekend bij kadaster sectie A num mers 2059 en 2060 met eene grootto van 19 aren 70 centiaren. Vierdo en laatste koop. En een parceel Land, gelegen te Erembodegem, op den noogen Vosholle, Boukhoulberg, groot bij meting 11 aren 65 centiaren, gekend bij kadaster sectie A nummer 972b, met eene grootte van 10 aren 70 centiaren. Voorschrevene goederen gebruikt door Théo- phile Van der Heyden, te Erembodegem, EENIGE ZITDAG Zaterdag 28 October 1911. Om 3 uren namiddag, ter Estaminet van d'heer Isidoor Bouvyn-Arys, te Aalst- Mijlbeke, Brusselschensteenweg, »an den Tir. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, Z£ openbaar) yk verkoopen GEMEENTE LEDE. 1. 80 aren 20 centiaren Land, in den Geeit- hoek. 2. 16 aren 30 centiaren Bosch, op het Karreveld. 3. En 27 aren 10 contiaren Land, op den kleinen Kauter. Gebruiker Adolf De Motte. EENIGE ZITDAG: Woensdag 25 October 1911. Om 3 uren nammidag ter herberg, St Anna, te Lede, Dorp. OPENBARE VERKOOPING van genaamd kasteel 't Sluis, onder Esschene en St-Catharina-Lombeek. De Notaris Breckpof, te Aalst, zal, openbaarlyk verkoopen Een Buitengoed, genaamd 't Kasteel 't Sluys, onder Esschene en St-Catharina Lombeek, op 3 minuten afstand van de Statie, Esschene-Lombeek, groot een hektaar 86 aren, dienstig voor Zomerverblijf of Gees telijk gesticht. Onmiddellijk ingebruik- treding. Boomprys fr. 6030. Verdeeld in 5 deelen. ZITDAGEN Instel, Maandag, 23 Oktober 1Q11 Verblijf, 6 Novemb. Telkens om 3 uren namiddag, in het Hot e du Corate Flandre, te Aalst, Statieplein. Wilt gy eene goede brood win ning hebben Koopt de breimachien D'HAENEN, waar men rond, plat, in een woord alles kan op bryen, alsook de machie n om gebreën goederen toe te naaien. Men word kosteloos ten huize aangeleerd. Voor alle conditiën zich te wenden D'Haenen Gathier, Kinperkaai, 13, Gent. Werkhuis van nyverheids- motors jmet essene, vraagt eenen werkzamen vertegenwoordiger. Aanvraag te doen by M. P. LAFEUILLE-HEMARD, te HERSTAL. Wordt gevraagd eenen goeden Houtdraaier, goed loon, verzekerd werk. Zich te wenden by M. Gustaaf Van de Velde, Scherreveldstaat, Aalst. TE KOOI*, Toog en Loketten. Zich te bevragen by M. A. Van Nerum', Groote Markt, Aalst Schoone Bouwgronden, te AALST, Burgemeesterplaats en aan de nieuwe straten geopend op den eigendom genaamd Het Schalienhuis. Zich te bevragen ter studie van den Notaris BRECKPOT, te Aalst, Graanmarkt schoon Burgershuls. Zich te bevragen 39, Dirk-Martenstraat. IJzeren ronden Waterketel op Wagen 1 vier wielen) in goeden staat. Inhoud 2500 iters. Zich te bevragen by M. Schuermans ter stad Schoon nieuw opgebouwd Burgers- liuis, Hof en Veranda Pomp en Regen water Gaz, gelegen Albrechtlaan alhier. Te bevragen by M. Maurice De Wolf. aller stelsels en Merken worden zorgvuldig gedaan in do bijzondere werkhuizen der Aalst: 9, Albert-Liènartstraat Spoedige Bediening. Goedkoop. Fabriek van ORKEST ORGELS spelende met doorboorde Kartons en Cylinders, voor Danszalen en Foorreizigers tenten. PIANOS j Magazijn van Pianos voortskomende uit i de beste werkhuizen van het Land en den j Vreemde, aan prjjzen buiten alle concur- I rentie. j Goede nieuwe Pianos aan prijzen te be ginnen van fr. 600 en meer. CLAVIOPHON is het beste en goedkoopste toestel welke voor elke Piano kan geplaatst worden, en aan iedereen toelaat deze kunstmatig te kunnen bespelen, en zelfs de moeielnkste muziekstukken uit te voeren, zonder kennis van klavierspel te hebben. Groote keus van Muziekrollen Huis gesticht in 1880 LOUIS HOOGHUYS, N° 11, Statieplaats N°ll, Geeraardsbergen Verhoop Verhuring Verwisseling. BELGISCHE EX SPAARKAS Naamloos Vennootschap Kapitaal 5,000,000 Frank Zetel te Antwerpen, n° 7| Kuiimtlel Beheerraad M.M. Fredegand. Cogbls, voorzitterEdouardThys, ondervoorzitter Alph. Ullens de Schooten, Léon Van den Bosch, Henri Engels, beheerders. Collegieder Commissarissen: M.M. Jean della Faille de Leverghem, voorzitter de Graaf Adrien de Borchgrave d'Altena' Leon Codlinet-Plissart, Aüguste Delbbk*,' Edoüakd Jolt, de Graaf Oso ak 1 e Gbelj. SPAARBOEKJES aan 3,25 (kldneerleggingen voor bepaalden lijd aan 3.30. Uitgifte van grondobligatiën aan 3,60 leeningen op vaste goederen EN TEGEN TITELS MOORSEL E. Cawyti De Brouwer EREMBOBEGEM: Leopold Van Vaeren 2^n£e>'?eentesekretaris en ontvanger!Dr0es'lout-kos'"engemeente Na™ Ban/' Droeshaut- diende der HEKELGEM M. Camiel De Witte Schepene en Handelaar. BAERDEGEM M. Henri Joost ens brou wer en gemeentesekretaris. U HERDERSEM Af. Gemeen tesek reta ris - CHERSCAMP J. Herman secretaris. Deni Coorcman, gemeente cret!ri?.VE ffae"eman. gemeente se- M. Gustave Van den SANTBERGEN Eynde, brouwer. p,4tLST M Urhain n°ux< 4, Fabriek Twintig kussen wil ik u wel geven Zeg wal is de beste zeep? SUNLIGHT is 't waar mede ik dweep. Beet re zeep vindt gij niet in uw leven. O Korte Zoutatrnat, 18, AALST. o Mijsten van Portretten, Gravuren, Schilderingen, enz. Maken van Passe-Partout en Pftle Mele Kaders voor Portretten in alle grootte Frontons en Appliques voor Kaders Artikels voor Encadreurs. voor groote Maatschappij Brand- Leven Ongevallen- Zelfuitdooving 300 franken te winnen per maand. Voorwaarden volgens overeenkomst en Lommissie. Inspecteur zet op de hoogte. Eerlyke en Solvabele personen hebbende ernstige betrekking (onnoodig bediening te verlaten) mogen schrijven Postbus 64 6 Antwerpen -

De Volksgazet | 1911 | | pagina 3