1 g I Kandidaten onder N1 1 BALLOTEERING onder Nr 1. UITSLAG Zondag 22 October 1911 Prijs 5 oentiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 42 der Liberale Partij. Hoe gij moet stemmen 1 Zondag, 22 October moeten alle vrijzinnige kie zers stemmen onder num mer 1 Wilt ge nu goed kiezen, stemt dan voor twee echte werkmenschen, die overal vrij en onafhankelijk hun woord zullen doen, stemt van 29 OCTOBER. De kiezers welke den 15 October aan de kiezing hebben deelgenomen moe ten hunnen bijeenroe|)ings- brief goed houden, om den 29 October weer te gaan stemmen op hetzelfde bu reel waar ze den 15 Octo ber hebben gestemd. Alle vijanden der alleen- heersching moeten den 29 October stemmen voor den volkskandidaal M. Van den Berghe Edw. rustend onderwijzer, die als opvoeder der werk manskinderen immer ge toond heeft een oprechte vrijzinnige demokraat te zyn. STEMT Heden Zondag 22 October voor de liberale Kandidaten Geachte Medeburgers. Van der Sehueren Odilon Van Steenwinkel Hubert, Uilslag der Stemming der Geineenfekiezjngen van 15 October 1911. TRIOMF Eenige Beschouwingen Gemeenteverkiezingen. DE VOLKSGAZET LIBERAAL} DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. Prijs der Annoncen VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone 15 centiemen per drukregel Reklamen 75 centiemen Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. Aalst» 21 October 1911. Voor de Kiezing der bijgevoegde Gemeenteraadsleden, op Zondag 23 Oktober 1811. NIJVERHEIDSHOOFDEN Hier stemt men goed VAN DERSCHUEREN VAN STEENWINKEL WERKLIEDEN Uier stemt men goed MATTHIEU VAN CAMPENHOUT s —o— Toen de wetgevende Kamers, bij de wet van 12 September 1895. de ar tikels 52 tot 61 stemde waardoor in de aanzienlijke nijverheid- en handelste den bijgevoegde gemeenteraadsleden moeten benoemd worden, was het in zicht der wetgevers in alle belangrijke centrums de nijverheidsbazen en werk lieden van alle partijen door bevoegde personen in den gemeenteraad te doen vertegenwoordigen. In Aalst evenwel zijn de lijsten der kiezers voor de bijgevoegde gemeente raadsleden zoo moedwillig slecht op gemaakt, jdat 't werk klaarblijkend voor doel heeft gehad de inzichten van den wetgever te verijdelen. Nochtansstellen wij met vertrouwen onze kandidatuur aan de nijveraars voor omdat wij, overtuigd zijn, dat alle ernstige nijve raars, handelaars en neringdoeners van Aalst wenschen, dat de wil van den wetgever volbracht worde en ook wen schen, dat handel, nijverheid en nering in den gemeenteraad vertegenwoordigd zijn door deftige mannen behooren- de tot verschillende gezindheden. Geachte Medeburgers, Sedert lang zien wij in Aalst den middenstand en het neringdoende gedeelte der bevolking verkwijnen de lasten verzwaren aanhoudend en de groote burgerij vermindert, ze vlucht onze stad, omdat ze te doodsch wordt en alle verstandhouding om meer leven en beweging te wekken van wege som mige overdreven katholieke partijman nen van de hand wordt gewezen, ter wijl men in andere steden algemeene samenwerking ziet, om door aantrek kelijkheden, feesten en bezondere in richtingen volk naar de stad te lokken ten voordeele van elks welzijn. Onze verkiezing zou beteekenen 1Dat Gij het doel der wetgevers van 1895 ten volle goedkeurt 3. Dat Gij voor het beneerstigen van de stoffelijke belangen der stad Aalst en bezonderlijk van den middenstand, de samenwerking verlangt van de voornaamste elementen der verschil lende gezindheden. We zullen in den gemeenteraad vragen 1. Beter onderhoud van straten en wegen 2. De uitvoering van noodzakelijke en reeds gestemde werken 3. Algemeen pogen tot het bekomen eener Rechtbank en eener Kazerne 4. Aanbesteding voor alle leverin gen en werken der stad, welke eene bepaalde som zullen overtreffen 5. Betere en rechtvaardige toepas sing der patenten volgens de wezen lijke belangrijkheid van ieders bedrijf 6. Samenstelling van een bestendig studie- en feestkomiteit, waarin alle partijen door hunne waardigste man nen zouden vertegenwoordigd zijn, om middelen te zoeken en maatregelen te nemen voor het inrichten van aan trekkelijkheden, feesten, tentoonstel lingen enz. enz. 7. Evenredige vertegenwoordiging in alle openbare besturen. Geachte Medeburgers, Ziedaar een bondig programma, dat met eensgezinde werking, niet moei lijk te verwezenlijken is en dan verder kan uitgebreid worden. Wij hebben de oprechte meening, dat voor de bevordering van de stoffe lijke belangen onzer stad, verschil van denkwijze en partij niet mogen in aan merking genomen worden en Gij daarom uwen keus zult uitbrengen op ons die voor eenig doel en streven heb ben algemeene samenwerking van alle partijen- Voor de bevordering van handel en nijverheid De opbeuring van den middenstand Den ophef van stad en volk Indien Gij voor ons stemt, onder nummer 1, zullen wij met ijver de uitvoering van ons programma be trachten. Van der Sehueren» Od. Van Steenwlnkel» Hub. AALST Gemeentekiezing van 15 October 1911. 0— Mandaat van vier jaar. Getal stembrieven 8564 Witte en nietige 191 Geldige 8373 Volstrekte Meerderheid A187 4074 671 1501 2129 1. Meert Bocqué 3. De Beul 4. Van den Berghe Voor deze kiezing is het Balloteering den 29 October tusschen de Heeren MEERT en VAN DEN BERGHE. 0— Mandaat van acht jaar. Getal stembrieven 8567. Witte en nietige 151. Geldige 8416. Volstrekte meerderheid 4209. Katholieken N* i. KiescUfct» 3931. Het quorum voor het verdeelen der zetels loas 1684. Namen der Kandidaten Getal stemmen 1. Bosteels 3720. 2. de Bethune 3851. 3. De Coninck 3660. 4. De Hert 368S. 5. DeNaeyer 3799. 6. Duwez 3637. 7. Gheeraerdts 3741. 8. Van den Brempt 3624. 9. Van den Steene 3639. 10. Van de Velde 3615. Socialisten A* 3. Klescyfer 626. Namen der Kandidaten Getal stemmen 1. De Coninck 619. 2. De Schutter 623. 3. Flips 616. 4. Henninck 615. 5. Nichels 617. 6. Podevyn 615. 7. Rimbaut 613. 8. Sanders 611. 9. Van der Meirsch 614. 10. Van de Steen 612. Demokrntcn N° 3. Klescyfer 1718. Namen der Kandidaten Getal stemmen 1. Boone 1691. 2. Daens 1801. 3. de Bethune Ch. 1767. 4. De Cock 1657. 5. Ghysselinckx 1722. 6. Rimbaut 1655. 7. Schellaert 1650. 8. VanderBorght 1651. 9. Van Haudenhove 1673. 10. Verhaegen 1711. Liberalen N° 4. Klescyfer 1905 1. Brys 1771. 2. DeBlieck 1870. 3. De Windt 1800. 4. De Wolf 1639. 5. Leveau 1784. 6. van Branteghem 1658. 7. Van der Veurst 1587. 8. Van Opdenbosch 1653. 9. Van Trappen 1674. 10. Vincent 1599. Zyn dus als gekozenen uitgeroepen Lyst I de heeren de Bethune, De Naeyer, Gheeraerdts, Bosteels, De Hert, De Coninck. Lyst III de heeren Daens, Ghysselinckx. Lyst IV de heeren De Blieck, De Windt. —O der antiklerikale partyen. 0— 't Kartel zegepraalt in al de groote steden. Brabant. Brussel 't Kartel 25277 stemmen de klerikalen 13186 stemmen. 5* Gilles 't Kartel 9587 stemmen de klerikalen 4635 stemmen. Schaerbeek 't Kartel 10502 stemmen, de klerikalen 9307 stemmen. Aide klerikalen vliegen 't stadhuis buiten. EtterbeekDe klerikalen sedert vele jaren meester van 't Stadhuis, verliezen de meer derheid. Laeken De klerikalen worden van 't Stad huis gekegeld en moeten plaats maken voor onze vrienden die meer aan 600 stemmen meerheid bekwamen. Elsene Dank aan de verdeeldheid der antikleriklale partyen, blijven er eenige klerikalen in den ge mee nte raad. Muienbeek Hier het zelfde geval als in Elsene. De antiklerikale partijen die elk op hun eigen streden bekomeD te samen 10500 stemmen, en de klerikalen maar 4160 stem men. Cureghem-AnderlechtDank aan 't pa- nacheeren, bekomen de klerikale 6 zetels tegenover 8 zetels van 't kartel. UccleDe klerikalen kryge n daar eene formidabele klopping al de uittredende klerikalen vliegen buiten. Kockelberg Nog een antiklerikale zege praal. Sl Josse ten Noode 't Kartel zegepraalt met 2309 stemmen meerderheid. Forest1400 stemmen meerderheid voor 't kartel. In Hoeylaort, La Hulpe, Watermael Boitsfort, triomf voor 't kartel. Te Sx Pieters Jette alleen verliezen wy de meerderheid, Te Leuven Schitterende zegepraal van 't kartel. De afgedankte minister Schollaert ligt begraven onder een klond van 1300 pond. Te Tienen Schoone triomf der liberalen, 1000 stemmen meerderheid Triomf dus voor 't kartel. Wat zegt 't Volkstemmeken daarvan, hy die eenige dagen voor de kiezingen schreef dat de kle rikalen, rond Brussel verscheidene gemeen teraden gingen bemeesteren. Antwerpen. Antwerpen Triomf van 't kartel met rond de 10,000 stemmen meerderheid. Eene verplettering voor d« klerikalen. Mechelen 't kartel zegepraalt 8 libera len treden 't stadhuis binnen. Bravo 1 Lier Voor de eerste maal worden vier onzer vrienden gekozen. Hemixem De klerikalen verliezen de meerderheid. Berchem 4 Liberalen gekozen voor de eerste maal. Boom Liberale zegepraal 4 liberalen ge kozen de klerikalen hebben slechts nog 1 stem meerderheid inden raad. Hobohen De klerikale meerderheid ligt in de pataten, de Burgemeester en schepen vallen. Oost-Vlaanderen. Gent Triomf voor :t kartel, De klerikalen verpletterd, 't kartel bekomt 24629 stem men, de klerikalen 14313 stemmen, Lebeberg: Gekozen 2 liberalen, 2 socialis ten en3 katholieken. Gentbmgge't Kartel zegepraalt met 510 stemmen meerderhéid. In al de andere steden en dorpen der pro vincie blyft de toestand onveranderd. West-Vlaanderen Oostende Hadden onze vrienden 't kar tel gesloten met de socialisten, de klerikalen zouden geen 6 gekozenen gehad hebben. De meerderheid van den raad blijft liberaal. Brugge: Antiklerikale zegepraal, twee klerikale schepenen vallen. 4 Liberalen en 3 democraten gekozenpriester Fonteyn komt in den raad de klerikalen zyn 't hart toe. Thourhout 3 Liberalen en 3 klerikalen gekozen. Schoone zegepraal voor onze vrienden. Dixmude Liberale zegepraal. Kortnjh Liberale triomf 4 liberalen dringen voorde eersie maal in 't stadhuis. Avelghem Gekozen 3 liberalen en 3 klerikalen. Onze vrienden triompheeren. Moescron De klerikalen behouden nog een stem meerderheid. Henegouwen. Buiten Doornijhwaar het statu quo blyft, triomfeert 't kartel byna overal. BergenCharleroiAth, Leuze, Peru- welzLa Louvière, Braine-le-Comte, Chdtelet, ChatelinauLessen en in al de groote gemeenten van den Borinage en de Centre, winnen de anti-klerikale partyen gedurig stemmen aan. Luik. Luik Triomf van 't Kartel, 't Kartel bekomt 28756 st. en de klerikalen 16,280 st. Al de klerikalen vliegen 't stadhuis buiten. Hoei Verpletterende zegepraal van 't Kartel. Borgworm 't Kartel zegepraalt. De anti-klerikalen verliezen Spa, Stavelot en hier en daar in een zeer kleine gemeen ten, maar in al de andere steden en groote gemeenten, vliegen de klerikaleD buiten. Verviers Triomf van 't Kartel. Het behaalt 7162 st. de klerikalen 4640 st. Limburg. Statu quo in alle steden en dorpen. Behal ve dat onze vrienden te Maesyck geklopt worden, maar dat ze de zegepraal behalen tot Bourg-Leopold en te Looz. Luxemburg. Arlon 't Kartel triomfeert. Te Marche verliezen de liberalen, maar te Bouillon worden de klerikalen buiten gekegeld. Hier en daar verliezen de liberalen de meerder heid, maar dan ook in andere gemeenten komen zy in de plaats der klerikalen. Men mag dus zeggen Statu quo. Namen. Namen Antiklerikale zegepraal. De kle rikalen verliezen de meerderheid. Groote triomf, 't Kart?1 behaalt 5066 st., de kleri kalen 4436 st. Auvelais 't Kartel triomfeert. De kleri kale burgemeester-volks vertegenwoordiger Petit vliegt buiten. Gembloers 300 stemmen meerderheid voor 't kartel. Dinant 't Kartel zegepraalt. De kleri kalen verliezen de meerderheid. Schoone triomf voor onze vrienden. Kortom In al de hoofdsteden der 9 provin ciën, behalve te Hasselt, hoofdstad der pro vincie Limburg, triomfeert 't kartel. Te Brussel met meer dan 12000 stemmen, te Antwerpen met 10000 stemmen, te Luik met 14000 stemmen, te Bergen met meer dan 2000 stemmen te Namen met 600 stem men, te Gent met meer dan 10000 stemmen, te Arlon met 200 stemmen en te Brugge worden 7 antiklerikalen gekozen. Hip, hip, houra dus voor dien schitteren den uitslag van 'tgansche land. over de In het hoofdartikel van Be Volksstem van van Verleden Zondag, tracht de Heer R. Moyersoen min of meer behendig te bewy- zen dat Aalst getrouw gebleven is aan de katholieke partij. (1 Ik zeg min of meer behendig, omdat, btf de opgave van de verschillende resultaten, hijzelf bewystdat de katholieken het onder spit delven voor de oppositie. Immers, zie hier de uitslagen Katholieken Oppositie 3930 Lij stemmen Liberalen 1905 I Daensisten 1718 Socialisten626 I Totaal lystst. 4249 De vijanden van het katholiek stadsbe stuur behalen dus 4249 lyststemmen, of 319 (drie honderd negentien) stemmen meer dan de voorstaanders van datzelfde bestuur. Het valt dus niet te loochenen «Int de Deniokratisclie partyen zelfs niet de huidige ncliande- ïyke kieswet maehllger zyn dan de katholieken* Zou de heer Moyersoen, met cijfershet tegendeel kun nen bewyzen Daarby zyn er 237 gepanacheerde brieven uitgebracht, die voorzeker behooren tot de demokratische gezindheid, want een getrouw katholiek zal géén oogenblik aar zelen voor zyn party te stemmen, of er ook de heeren Bosteels, de Bethune, De Naeyer en V an den Steen samen op figureeren en de heer C. De Kegel niet, vermits er gelegen heid bestaat voorkeurstemmen te geven, zonder den brief te vernietigen voor de heele party. Opzijn minst mogen we dus de drie vierden van die 237 gepanacheerde brieven aanzien als te behooren tot de op- Dositie, zy nog 178 stemmen of samen 319 en 178 is 497 stemmen hoven de katho lieken. Waarin bestaat dan die katholieke zege praal Want de heer R. Moyersoen die na tuurlijk alles in het schoon wil toonon schrijft in hoogergenoemd arlikel dat de o katholieke party zegepralend uit den strijd koml, omdat ze zes zetels behoudt op tien.» Hy hal vroeger nochtans geroepen en geschieven en ne t hem de andere katholieken - dat de liberalen niet zouden herkozen worden en dat nóch de Daensisten nóch de Socialisten tot het quorutn konden geraken. De katholieken rekenden dus op tien zetels in kun berekening verliezen ze er bijgevolg vier, konun voor den elfden zetel in balloteering en zijn deer lijk geklopt do r de oppositie, wat het aantal stemmen betreft. En dat heeten ze zegepralend uit den strijd komen. Ze zyn waarlijk licht tevreden in deze tyden van beroering en demokratie. Ze zijn tevreden omdat ze zes zetels beha len, die hun niet toekomen, daar ze verre beneden de oppositie blyven, die in 't ge heel enkel vier zetels behaalt. De katholie ken, die met al hun geestelijkheid en bedien den, met hun machtig aantal drie- en vier- stemmers, slechts het dubbel behalen van de liberale stemmen, gaan met zes plaatsen loopen in plaats van vier, terwyl wy er twee bekomen dat komt door het spel onzer evenredige vertegenwoordiging, en juist daardoor komt het ook dat de heer Gustaaf Leveau meteen zeer gering aantal stemmen gevallen is, en niet, zooals de heer Moyer soen het onbewezen beweert, verlaten door de leden zelf van zyn kring. Schrijver van het artikel meent ook goed te kunnen bewyzen dat deze verkiezing een grooten achteruitgang voor onze partij uit maakt. Wel is waar, in 1903 bekwamen de libe ralen 2512 stemmen, maar de heer Moyer soen weet, zoo goed als ik, dat dit groot aan tal stemmen ons aangebracht werd door zeer talrijke misnoegde katholieken drie- en vierstemmers (het schandaal der stadska6 was immers pas aan 't licht gekomen) en door zeer veel Daensisten, die toen niet hoop ten aan 't quorum te geraken de heer Petrus Daens zelf bekende het me nog eens twee dagen vóór deze verkiezing. En juist daardoor ook bekwamen de ka- tholieken in 1903 slechts 3440 stemmen ze hebben hun eigen mannen van toen terug gekregen. Waar blyft dan do groote achter uitgang van de liberale party En laat ons nu eens onderzoeken of de ka tholieken soms niet deerlyk achteruit ge gaan zyn (1) Ik haal de eigen woorden van den heef Fi. Moyersoen aan.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1