Triomf der Vrijzinnige Volksmacht van aaisi I Heden Zondag, Uitstap met Muziek naar den Qsbroek, Zoutstraatpoort en Gentschensteenv/eg. I Vergadering, Groote 3Karl?i, om 4 uren namiddag. - (Jllen op post. Zondag 5 N,a>i} ruber 1 ijl I Prijs 5 centiemen hel nummer Zesde Jaargang Nummer 46 Aalst aan de Volksmacht. Eenige Beschouwingen De Volksstem. DE VOLKSSTEM. Een brief. VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. n VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j per 1. ru rege Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. Aal«t, 4 IVoveiubei* 4öli. De razernij der kierikalen kent geen palen, 't schuim loopt hun van de lip pen ze zijn van alle duivels gestampt en men zou waarlijk niet kunnen ge- looven, indien men die fanatieke muil trekkers niet van dichtbij had leeren kennen, dat zij, die zich uitgeven als de eenige goei en echte christelijken ert als de beste verdedigers van den Gods dienst, degene zijn die thans hunne tegenstrevers en bijzonderlijk de demo- kraten op eene zoo onkristelijke wijze aanvallen, verwijten, lasteren en uit schelden. De dompers van Aalst heb ben als kristelijk ook niets anders dan het woord de daad hebben ze niet want in heel de wereld treft men geen boozer, geen valscher en geen haat dragender personagiën aan, dan in de rangen van de kierikalen bende, die hier sedert lange jaren het goed en het slecht weer heeft gemaakt. Doch den goeien tijd van die christelijke haat- dragers is uit, lang genoeg hebben ze onder den dekmantel der religie, on der den naam van verdedigers van den godsdienst, de Aalstenaars bedrogen en bijzonderlijk den minderen man ec de werklieden aan hunne voeten doen kruipen en ze door dwang, brood roof en onderdrukking als slaven be handeld. Zondag* laatst is boontje om zijn loontje gekomen en hetvolk van Aalst, het echte, hetvrijë, het werkende volk, het volk dat redeneert, het volk dat gevoelt en dat lijdt, het volk dat naar meer zedelijke en stoffelijke lotsverbe tering vraagt zoo voor hem dan voor zijn kroost, dat volk heeft het kleri kaal wangedrocht onder zijnen hiel •verpletterd. De kiezing van onzen volksman Edw.VAN DEN BERGHE ihier in het 40 jarig katholieke Aalst, in de citadel van Woeste is de over winning van het volksrecht, de kleri kale verdrukkers zijn hier in Aalst de minderheid, hunne wil is de wil der groote massa niet meer. Binnen eenige maanden, dat lijdt geen twijfel meer, zal 7 Algemeen Stemrechtingevoerd worden, dan zal de herkiezing voor heel den gemeente raad plaats hebben de katholieke christelijke stemmendieven zullen dan de lijsten naar hun voordeel niet meer kunnen opmaken, op dat gebied zal de .strijd dan eerlijk zijn en uit dien strijd 2al er een gemeentebestuur ontstaan dat de getrouwe uitdrukking der open bare denkwijze zal zijn. Doch de kleri kale verdrukkers, dat bewijst de kie zing van Zondag, zullen gehavend uit den slag komen, ze zullen van hun pluimen laten en meer dan eenen der knikkers die daar nu enkel zitten om hun presentiepenningen te verdienen zullen in 't zand bijten. Het volk van Aalst heeft zijn buikske vol van die goei bestuurders en het zal naar 't stad huis mannen zenden die vrij en onaf hankelijk, zonder persoonlijken intrest of eigen baat, er de belangen van 't al gemeen zullen verdedigen. Het eerlijke volk van Aalst heeft aan ons fanatiek kliekbestuur zijnen opzeg beteekend het is in zijn veertien da gen. De toekomst van Aalst behoort aan de demokratie en niemand, noch den Koning, noch den Paus is be kwaam om dien stroom tegen te hou den. Laat dus de dompers maar huilen en tieren, laat ze maar vloeken en las teren, laat ze maar bedreigen met broodroof en vervolg, ze zijn daar vol komen in hunnen rol, maar zooals hunne kristelijkheid zal dat alles zich alleen bepalen bij woorden hunne macht ligt omver, ze zijn doodelijk ge wond en zooals de duivel zich in den wijwaterbak rond krinkelt, zoo ook zul len de dompers in hunne nuttelooze en machtelooze razernij spartelen cn knarsetanden tot de volksmacht hen voor eeuwig den dieperik zal ingeslin- gerd hebben. Het rattenschip ligt op zijn zij en bij 't eerste omstuimig weèr is het voor goed verdronken. Die omstuimige ba ren zullen zich niet lang laten trachten en dan vooruit allen eensgezind ge werkt voor een schooner, een vrijer, een eerlijker en beter Aalst. Leve de Volksmacht Achteruit de klerikale broodroovers en dwinge landen over VERLEDEN ZONDAG. —0 KRISTEN DEMOKRATEN Stemt in volle vrijheid volgens uw Kristen Geweten. Dit opschrift gedrukt door de katholie ken prykte in groote zwarte letters op groen papier op alle openbare en niet openbare gebouwen, evenals groote num mers 1, aangeplakt, in den nacht tusschen Zaterdag en Zondag, door politieagenten, vergezeld door een burger, met opgezetten kraag, hetgeen door verschillende personen vastgesteld werd. Immers, het bestuur van de Kristen Volks party had met algemeene stemmen beslist de demokraten in volle vryheid te laten oordeelen op de ballotage van verleden Zon dag, tusschen den heer Louis Meert, zoon van den katholieken oud-schepen, en den heer Edward Van den Berghe, rustend onderwijzer, liberaal, volgens een katholiek vlugschrift van verleden Zaterdag een on bekende en volgens de katholieke Volks stem van verleden Dinsdag een gekenden fanatieken antiklerikaal. De Aalstersche katholieken hebben die volle vryheid der Demokraten te hunnen profijte willen ge bruiken en hebben daartoe allerlei lage, gemeene middeltjes gebruikt, onwaardig van een zeer, zeerrr, grrroote, machtige party, en ze hebben de Demokraten geflik flooid en kristelyker gemaakt dan de paus zelf. Maar zie, de kristelijke menschen oordee len in volle vryheid, en evenals de liberalen en de socialisten, oordeelen ze dat de ver grijsde officieele schoolmeester de waardig ste man is om in den gemeenteraad te zete len, en geven een daverende klopping aan de katholieken, die voor eeuwig aan hun ribben zal hangen, hetgeen voor gevolg heeft dat de konservateurs al hunvenyn, hun gal, hun edik uitspuwen op die brave kristen Demokraten, omdat deze in volle vryheid geoordeeld hebben. En nu zeggen de kierikalen Onze houding zal beslist zyn en krachtdadig Recht door Zee Dat is onze leus. Ten aanval zonder genade tegen al onze vyanden. Ik wil niet onderzoeken wie dat fameus meesterlykartikel in De Volksstem geschreven heeft evenmin wieden meester lijken brief van verleden woensdag opge steld heeft, waarin gezeid wordt dat de Daensisten meer gevaar opleveren voor den godsdienst dan de liberalen en de socialisten, en wil zelfs niet aannemen wat verschil lende katholieken me nochtans bevestigd hebben dat beide uit de pen gevloeid zijn van den heer Romaan Moyersoen, die ook het hoofdartikel geschreven had nade verkie zing van den 15 Oktober. Ik kan niet gelooven dat onze schepen van finantiën zoo'n uitge lezen woordenschat van haat en vermaleay- ding en vervolging zonder genade bezit ook kan ik niet aannemen dat het van de vinding is van den heer Eugeen Bosteels, zooals andere katholieken het vol gramschap bevestigen om de eer van de advokaten- orde wil ik het niet gelooven deschryver ervan moet ergens een melodramatist zyn, gezien de tragisch-komische woorden waar mede het schetterend artikel eindigt De dag van gisteren zal zyn na klank hebben. Men wete hetx> Boemlala Zeker, beste Volksstem, de uitslag van die ballotage zal zyn naklank hebben, zelfs het heele land door. Men wete het Het is nu stellig bewezen dat de hoofd stad van het land van Woeste antihatho- liek is, en dal de kierikalen in den gemeen teraad de meerderheid van de Aalstersche bevolking niet vertegenwoordigen ze mogen daar niet meer spreken uit naam van die meerderheid. Men wete het Deze da^ is een dag van hooge beteeke- nis, riep de heer aavokaat Gywselinekx verleden Zondag avond uit, in het lokaal der Kristen Demokraten, waar we aanwezig waren, omdat die uitslag bewijst dat de Woestisten hier verpletterd liggen één partij verliesthet is de katholieke De heer Karei Baron de Bethune zei Veertien dagen geleden voorspelde ik dat het klerikaal schip aan 't zinken was, en dat diegenen, die zich nog wilden redden op den oever moesten springen thans is het. kleri kaal schip totaal ondergegaan En de heer Pieter Daens in een roerend oogenblik, naevenals de heer Gvsselinckx het gedaan had het artikel" van den Denderbode aangehaald te hebben, waarin de demokraten als oud-veroordeelden, man nen van den luien hoek, dus als krapuul verweten werden, riep uitDe demokra tie is meester in Aalst Vooruit! We leg gen de handen in elkander 0111 meer rechtvaardigheid en eer lijkheid te veroveren! Een donderend applaus vaD al de toehoor ders behoorende tot de drie demokratische partijen beantwoordde deze fiere verkla ring, die in een anderen vorm ook afgelegd was door de andere sprekers, die warm toe gejuicht werden. Ja, de dag van Zondag zal zijn naklank hebben. Die overwinning werd behaald én door de Liberalen én door de Socialisten én door de Daensisten, die, volgens de Volks stem zelf,als êenman en tot den laatsten toe voor Van den Berghe gekozen hebben. Wij zyn de schuimloopersvolgens de redaktie van die gazet, die een ryke keus van termen bezit, maarlièel zeker niet goed de beteeken is van hoogergenoemd woord kent, vermits ze door afle mogelyke en on mogelijke middelen stemmen trachtte af te bedelen van de .brave Socialisten en de brave Daensisten. Al die brave, doodbrave menschen, heb ben ze al lachende wandelen gezonden Wie hier overwint is de Volksmacht En 'k wil nogmaals herinneren aan de stoute verklaring van den heer Moyersoen die durfde beweren, zonder te bewyzen ten andere, dat de verkiezing van 15 Oktober getoond had dat bizonderlijk de werklieden getrouw zijn en blyven aan de katholieke vlag. Ik bewees hem het tegendeel door cijfers, en nu opnieuw, met de uitslagen vóór my en hjj kan ze nagaan in zyn eigen Volks stem blijkt het, wat ik ten andere reeds lang wist, dat uit ieder werkraanshuizeken een stemmetje komt voor de oppositie. Welke bureaus geven verpletterende ne derlagen aan de katholieken Zyn het niet de vierde, vyfde, zevende en achtste, waar onder voornamelijk en boven alles de drie laatst genoemde, opnemende de éénstem metjes van het volk dat zwoegt, van het volk dat lydt, zooals onze Schepen zoo groskesachtig geschreven heeft. Kreegt ge daar niet een daverende klop ping van achtereenvolgens 54, 244 (twee honderd vier en veertig), 153, 147 stemmen minderheid Ge zoudt de werkende klasse beschaamd maken, met te zeggen dat ze katholiek is immers katholiek is hetzelfde als anti-wer- kersgezind. Onze arbeiders redeneeren te gezond dan te stemmen voor mannen, die niets doen om hun belangen te verdedigen eu hun het Algemeen Stemrecht weigeren. Leve onze arbeidersbevolking Ge hebt een prachtig werk verricht verleden Zondag 1 Vivat onze vrye burgers ook, die getoond hebben dat ze dedoodendealleenheerschappy der kierikalen beu zyn Aan U, vrijzinnige Burgers en Werklie den aan U, Liberalen, Socialisten, Kristen Demoht aten, aan U allen, die bijgedragen hebt tot de heerlijke overwinning van ver leden Zondag, onzen oprechten dank Die dag is een overwinning geweest voor het zuiver algemeen stemrecht, voor den leerplicht en voor degelyke sociale wetten. En nu, de handen Ineen j slechts onze verdeeldheid zou den eeuwigen vyand van vryheid en vooruitgang laten meester blyven in onze stad en in ons land. Vooruit E11 eendrachtig vooruit Onze eendracht, onze samenwerking ma' ken onze demokratische macht uit Achillb BRIJS. Over 't algemeen is er niets hatelij ker dan de polemiek der klerikale ga zetten, maar na eene klopping gelijk deze welke de dompers van Aalst heb ben opgeloopen, gaat hunne woede alle palen te buiten We laten hier een der artikels vol gen in gewone en buitengewone uitga yen der katholieke Volksstem, opdat iedereen nogmaals zou zien, hoe wraakgierig de Woestemannen van Aalst zijn In de kiezing van 15 October was de uit slag alsvolgt Witte en ongeldige stembrieven 191. Katholiek. L. Meert 4071 Socialist. Bocqué 669 Daensist. De Beul 1501 Liberaal. Van den Berghe 2129 Op 29 October bekomt dus de katholieke kandidaat enkel 98 stemmen meer, verte genwoordigende heel waarschynlyk, een groot deel der witte stembrieven van 15 October, die nu een honderdtal minder in getal zyn. De liberaal Van den Berghe is dus in de balloteering gekozen met 57 stammen meer derheid. Die uitslag, dien de liberalen zelf aller minst verwacht hadden, waar is hy aan toe te schryven Wie is het die den liberalen schoolmeester Van den Berghe naar den gemeenteraad zendt zyn het de liberalen Neen. Want de liberalen hadden voor veertien dagen enkel 2129 stemmen. Vry dus aan de liberalen te feesten als het hun plezier doet. Maar zij feesten op ander mans kosten, en dat is maar het feest van schuimloopers. Diegenen die den liberalen schoolmeester gesteund hebben en hem als hunnen geko zene mogen aanzien, het zyn de daensisten. de zoogezegde christene Volksparty. Een gekende fanatieke antiklerikaal is dus de gekozene der zoogezegde christene de mocraten, Wat spotterny De daensisten hebben nis een man en tot den laatsten toe gekozen voor Van den Berghe. De 1501 stemmen der daensisten van 15 October 1911 zyu allen gegaan, zonder eene enkele uit zondering:, aan den liberaal. De daensisten zyn dus verant- woordeiyk van alles, en die vernntwoordeiykheld zal hun zwaarder wegen als *y wel meenen I Het staat vast nu voor gansch onze be volking, ja voor gansch 't arrondissement en voor gansch hel land, wat de daensisten zyn, wat zy inhouden, tot wat zy bekwaam zyn, en wat er van hun mag verwacht wor den, Op den vooravond van den gewichtigsten tg van misschien gansch onze geschiede nis, dat ons vaderland in twee kampen gaat verdeeld en verscheurd staan, aan den eenen kant het kamp van vryheid en godsdienst, aan den anderen kamp van revolutie, dwingelandy en ongeloof op den voor avond van den dag die de stryd gaal ingaan in al zyn hevigheid en ongenadige razerny voor de vrijheid onzer katholieke scholen en voor de christene ziel van 't kind, hebben de daensisten koelbloedig party gekozen hier te Aalst, waar hun leiding bestaat, aan den anderen kant der barrikade waar het wachtwoord klinkt Liever Turksch dan Paapsch Liever den duivel dan God De toestand is dus klaar ge trokken. Zy hebben het gewild in volle vrij heid. Zy hebben het gewild en dit Is l»yna ongeloof iyk zoo, hyzooverre dat de ltheralen er zelf ver stomd voor staan, zy hebben het gewild eensgezind allen, allen, tot den laatsten man. Er blyft dus by hen niets meer over van het oud christen geloof hunner vaderen, niets meer, niets dan schyn en bedrog. Het groot voordeel, de groote beteekenis van de ballofeering van gisteren voor ons katholieken is, dat wij voortaan zonneklaar weten wat het Daensismus is, wat het in houdt hoe schromelyk diep het gevallen is en welke houding wij moeten aannemen. Dat Is misschien meer waard voor ons dan een gcdeelteiyke overwinning te behalen. En dit zeggen wy onze houding zal beslist zyn en krachtdadig Recht door zeeDat is onze leus. Ten aanval zonder genade tegen al onze vyanden De dag der verantwoordelykheid zal komen voor het meesterwerk dat de daen sisten gisteren verricht hebben 1 De dag van gisteren zal zyn naklank hebben. Men wete het De Volksstem. On\e eenige bemerking. De dom pers gaan dus de anti-klerikalen vervol gen, tergen en broodrooven, dat zijn hunne christelijke gevoelens. Wij, anti-klerikalen zullen wel het middel vinden om hun hroodroovers- werk te verijdelen. Waarde Vriend en Ambtgenoot, lk voelde me oprecht gelukkig, toen G(j op ons aandringen eene kandidatuur aan- vaarddet voor de kiezing van 15 October. Ge zjjt rue voorgegaan in den strijd voor net goede ais onderwijzer, en ik was er fier op dat ge —eindelyk vrij van het knel- lend juk, dat in een klerikale stad op eiken vrijzinnigen onderwijzer drukt u kwaamt scharen aan mijne Z(jde, aan onze zjjde en moedig in de bres springt om den kamp den deftigen en eerlijken kamp mede te voeren voor volksverheffing en volksop beuring in het openbaar en politiek leven gelijk wij en gjj veel langer dan ik hetdeden in de nederige volksschool, En nog grooter genoegen doet het mü waarde Vriend en Ambtgenoot we zjjn dat laatste ook nu weer U thans geluk te mogen wensclien met uwe verkiezing. Gij behaalt eene schitterende zegepraal] zegepraal voor het goede volksonderwijs, zegepraal tegen het klerikalism, zegepraal welke hier in de stad van Woeste, in uwen persoon, den officieelen onderwijzer de grootste vernedering is, de ergste klopping welke Woeste, Schollaert en alle vnanden van het degelijk volksonderwijs in den lan de van Belgiedit jaar hebben ondergaan. Vergruisd, bespot, beschimpt, gelasterd z«t ge geworden, beste Vriend en Ambtge noot, dooreen drom jakhalzender drukpers in dienst der klerikale partij geus god loochenaar, kruisbreker, zielhond, schuim bekten ze vol radelooze woede, net zooals zü het tegen ons deden 32 jaren geleden na de wet van 1879. Toen waren wij even slecht, even gemeen als nu. Als melaatschen, als pestlijders wer- den we uit de kerk gebannen, werden we gescholden, gelasterd, vervolgd de fana tieken zfjn niet veranderd, we zijn no<* even slecht als toen, de laster is dezelfde geble- ven, maar het volk, het dankbare volk heeft u gewroken, al den laster, hoon en schimp verfoeid en den officieelen onderwij zer, den geus, den goddelooze verkozen, boven den vertegenwoordiger van het blinde fanatism. Het goede dat ge deedt voor 't volk wordt hooger geschal, dan de hatelijkheden van het fanatism, zoo algemeen door het volk van Aalst verfoeid. Herinnert ge U nog, waarde Vriend en Ambigeooot, Van den Berghe, dat Ge mij in 1880 te Gent kwaamt bezoeken met uw broeder te dien tijde student in de genees kunde en later de gevierde volksdokter van Herzele. Ik was destijds leerling-onderwijzer waarvoor mijne brave Ouders zich groote opofferingen getroostten en ge kwaamt als onderwijzer me bezoeken, en ge verschaftet mij 't genoegen mei u beiden eene wande ling te doen. als vrije jongen en samen een glaasje te gaan drinken in de Ploeg op de Koornmarkt. Gij hebt dat alles wellicht ver geten, beste Vriend en Ambtgenoot, ik ver gat het nooit, al is 't een-en-derliu jaren geleden. Ik begreep en gevoelde toen dat Gij een volksman waarten besefte het nog in-er na jaren langen gezamenljjken arbeid en In den, na jarenlang streven voor volksonbeu- ring, volksrecht en volksvrijheid. Herinnert Ge U nog hoedikwjjls ik naar 't kabinet van den Burgemeester van Aalst werd geroepen, omdat ik lid bleef van de Oude Garde na de liberale nederlaag van 1884, hoe zelfs mijn vader in dat kabinet moest verschijnen om voor injj te verant woorden hoe we allerlei kwellingen moes ten onderslaan HeiinnertGe u hoe al de onderwijzers der stad Aalst twee aan twee bjj M. Van Wambeke werden geroepen voor den groo- ten kiesstrijd waaruit priester Daens zege pralend kwam, hoe we beiden ook samen in hetspreekplaatsje stonden waar de oude man neergezegen op zjjn sofa ons smeek Ie voor hem te stemmen, en hjj uwe handen greep u de oudste, terwyl dikke tranen van zjjne wangen rolden. Herinnert GjjU hoe Op hem antwoordde! in beider naam Een volksoederwilzer kan voor geen Woeste kiezen. Er, hoe w. aangedaan en met geprangd harte sprake loos terug keerden naar ónze school om onze ai te dikwijls ondankbare laak onver moeid voort te zetten, immer bespot be schimpt en gelasterd. In hunne lage schimpschriften, spreken «e van u we vette jaarwedde toen ik na 18 jaren trouwen en nooit ond- ri.ru' en 'dienst

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1