De Volksgazet Heden Zondag Uitstap met Muziek Zondag 12 November 1911 Prijs 8 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 47 Alwie een abonnement rnemt voor 1912 aan zal van heden af tot Nieuw jaar ons blad gratis ontvan gen. FEESTAVOND Leen mij uw Vrouw met PJezier Belangrijk Bericht. De Beteekenis der Gemeenlekiezing van 29 October te Aalst. Dat moet, dal zal eindigen Hunne Zegepraal. Go-De Smet van Bocillon van Wanzele. 12 November 1911, 0111 2 1/2 ure namiddag', naar MIJLBEEK. Vergadering Graaf Egmont Groole Markt. VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. j Gewone 15 centiemen Reklamen 75 centiemen j Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank de regel. Prijs der Annoncen per drukregel Aalst» li November 1911. Stadsschouwburg van Aalst. o— Bureel 6 1/2 u. Gordijn 7 vheel stipt. op Zaterdag: 18 November 1911 te 7/ uur 's avonds, GEGEVEN DOOR bet Gezelschap van bet Nederlandscli Tooneel van GENT. bestuur van M. Arthur Hendrikx en de Symphonie Door Eendracht Groot leiding M. F. Coessens. o— OPVOERING VAN Beroemd blyspel in 4 bedryven, naar het Duitsch van G. Von Moser en Otto Girndt door J. Boudrir. Vooraf OUWE DAG, Schets uit het volksleven in 1 bedryf door J. De Graeve. —o INKOMPRIJS Benedenplaatsen 2 frank. Bovenplaatsen 1 frank Gaandery fr. 0,50. o Kaarten zyn te bekomen in Graaf Egmont, te beginnen van Woensdag 15 November. Voorbehouden plaatsen zullen afgeleverd worden in het lokaal Graaf Egmont, Groote Markt, op Donderdag 16 en Vrijdag 17 November, telkens van 8 tot 9 uur 's avonds, mits vertoon der kaarten van benedenplaatsen •n opleg van x) Een frank op de plaatsen van n» 1 tot 60 b) 50 centiemen op de andere plaatsen. Alle eerste Zaterdgen der maand van 10 tot 111/2 uren 'smorgends, houdt onze acht bare Volksvertegenwoordiger M. Jules RENS zitting, in 't lokaal der Liberale Associatie, Graaf Egmont, «Groote Markt, Aalst. De klerikalen zullen wel te praten hebben en den uitslag der kiezing mogen wijten aan lokale en persoon lijke omstandigheden zooveel ze wil len, ze zullen er niet in slagen aan die heugelijke gebeurtenis haar wezenlijk karakter en beteekenis te ontnemen. Wanneer men koelbloedig en zonder voor ingenomenheid onderzoekt in welke voorwaarden den strijd zich heeft voorgedaan tusschen de twee tegen-over-een staande kandidaten,zal elk mensch met gezond oordeel erken nen, dat het niet eene partij is welke de zegepraal heeft behaald, inderdaad het is onbetwistbaar, dat zoo het een liberale kandidaat is die de meerder heid der stemmen van het Aalstersch kiezerskorps heeft bekomen, het de liberale partij alleen niet is, die hem die meerderheid heeft gegeven. En het spreekt van zelfs dat deze kiezing ook niet mag aanzien worden als een triomf voor eene der twee par tijen welke hunne medewerking heb ben verleend om den bewonderens- waardigen uitslag van 29 October te «verkrijgen. De wezenlijke beteekenis der kiezing van 29 October te Aalst is deze de meerderheid, de groote meerderheid der kiezers zoowel christen demokra- ten, socialisten en liberalen zijn voor staanders van de Evenr. Vert. eer lijk rechtzinnig toegepast, gelijk zij voorstaanders zijn van net zuiver al gemeen stemrecht en de afschaffing der meervoudige stemmen. Niet eene partij heeft gezegepraald maar een princiep, een grondbeginsel van rechtvaardigheid. En indien al de socialistische en democratische stemmen werden uit gebracht op den naam van den liberalen kandidaat, is 't omdat allen zoowel als de liberalen zei ven vertrouwen hebben in den rechtvaar digen en rechtschapen zin van Mijn heer Edw. Van den Berghe, in zijne demokratische, volksgezinde strekking welke iedereen te Aalst wel kent, in zijne eerlijkheid welke aan allen de volstrekte zekerheid geeft, dat hij een getrouwe en besliste verdediger zal zijn van Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. Ook zullen wij niet zeggen gelijk onze tegenstrevers Wee degenen, welke niet gestemd hebben voor onzen kandidaatWe zullen menschelij ker handelen en hun wraakgierig ge huil beantwoorden met den kreet Wee degenen die niet klaar zien of niet willen klaar zien Het volk zal in hen steeds de vijanden erkennen van hunne rechten, de verdrukkers van hun geweten. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger De Volksstem, zich aanstellende als een Echo der groote klerikale dagbladen, kraait victorie omdat, ten platten lande in Vlaan doren, de klerikale party vrij goed aan de aanvallen van liberalen, democraten en so cialisten heeft kunnen weêrstaan en zelfs, hier en daar, eenig voordeel op de oppositie- partyen heeft kunnen behalen. Maar 't fana tiek Aalstersch dagblad wacht zich wel te zeggen hoe de klerikale party aldus stand heelt kunnen houden. De gebruikte midde len zyn zóó «chandaüg, zóó oneerlijk, ver krachten zóó danig de vrijheid van den vlaamschen kiezer, dat elk eerlyk hert niet nalaten kan ze als wraakroepend te aan schouwen. Er moet en er zal een einde ge steld worden aan het gebruiken dier midde len, ja kost wat kost moet er een einde aan gesteld worden, zooniet zal het vlaamsche volk eindelyk, en veel vroeger dan de dom pers het wel meenen, zyn geduld verliezen en, op brutale maar eigenlyli toch gewettig de wyze, zijne verdrukkers den lust ontne men nog langer den volkswil te verkrach ten. De Volksstem beroemt er zich over dat in Denderhautem de democraten ten val zyn gebracht. Maar zy wacht zich wel er by te voegen, dat er slechts enkele stemmen te kort kwamen aan den achtbaren doctor Pauwels om gekozen te zyn zij wacht zich ook wel bekend te maken, hoe groot het aantal witte en nietige stemmen waren, ge vonden in de Denderhoutemsche kiesbussen, omdat dit aantal zóó buitengewoon groot is dat iedereen zich afvragen moet hoe 't rao- gelyk is. Op die vraag zouden de Dender- houtemnaren dadelyk antwoorden Al wie als democraat, liberaal of socialist be- kend stond en maar eenigzins, t zy als pachter, 't zy als werkman, 't zy als schuldenaar, afhangend was van een kleri- kaal, is door dezen, hoe ver ook hy woon- achtig mocht zyn, verplicht geweest zyn stembrief te vernietigen, op eene hem aangeduide wyze, of, indien hy nog eenig politiek vertrouwen inboezemde aan de klerikale dwingelanden, zyne kiesbrieven wit in de stembus te steken. Het zelfde is gebeurd te Kerkxken (waar 't aantal witte en nietige brieven waarlyk schandalig groot is) en op menige andere plaats in ons arrondissement. Machtig zwaar was overal ook de geeste lijke dwang uitgeoefend op het kiezerskorps. Biecht- en predikstoel werden bezoedeld door de schandelijkste kiespropagande wel ke er gemaakt werd. In menige gemeente werd de geestelijke dienst, in de kerk, met ter haaste afgerammeld om pastoor en on derpastoor toe te laten zich in de naaste na bijheid der kiesbureelen te begeven ten einde aldaar, tot op het laatste oogenblik htmne macht te doen gevoelen aan den kiezer en dezen te beïnvloeden. Wij weten hier in Aalst maar al te wel welk misbruik de Aalstersche klerikalen gemaakt hebben van 't méégaan met den twyfelachtigen kiezer in 't kiesgangje, on der voorwendsel dat die kiezer niet goed ziet, van beving is aangetast, sukkelachtig is, enz. enz. Wy Aalstenaars dachten dat het bepaald onmogelijk was dit misbruik verder te drijven dan de Aalstersche kleri kalen het doen. He wel, wy hadden ongelijk. De klerikalen ten platten land, aangevoerd door onze politieke geestelijkheid, hebben, in 't aanwenden van dat misbruik, de Aal- stenaren onverbiddelijk den loef afgesteken. Inderdaad, te Haeltert, onder andere, in een enkel kiesbureel, werden er, door een enkel onderpastoor, 64 (vier en zestig) stemnyvi o opgeleid zoodat men op ininsf j 300, het aantal stemmen mag schatten welke te Haeltert werden opgeleid. Drie honderd, op de nagenoeg 1500 geldig uitgebrachte stemmen, of ééne op vjjf I... Is dat geene schande Roept dat geene wraak P Tot hier too zyn het maar lapmiddel tjes die werden aangewend om de vrybeid van den kiezer en het geheim zyner stem ming te verzekeren. De klerikalen zijn steeds oneerlijk genoeg geweest om die lap middeltjes ondoelmatig temaken, 't lshoogst tijd die nutteloos gebleken middeltjes in de lapmand te gooien en te vervangen door in grijpende maatregelen, wier strengheid en onverbiddelijke toepassing van aard zouden zijn bepaald een einde te stellen aan de kle rikale kiesknoeierij, zelfs daar waar zij ge pleegd wordt door pastoors of Kapelanen. Deze heeren zijn maar machtig omdat men ze maar al te veel vreest. Er moeten wetten komen die toelaten ook den oeestelijken kies- knoeier te treffen, even als den wereldlijken, en hem zoodanig te nijpen dat hij er allen lust by verlieze nog in zonde van kies knoeierij te hervallen. Moet men er niet over verwonderd zyn, niet dat de dompers op zoo vele plaat sen zegepralen, maar wel dat de oppositie partijen op den buiten nog zulk eene mach tige minderheid i'aarstellen Men mag het gerust zeggen, ware de vlaamsche kiezer oprecht vry, werd het middel gevonden om hem aan geestelijken en stoffelyken dwang te omtrekken, in meerderheid zou men de gemeenten aan'reffen, zelfs in Vlaanderen, waar 't bestuur aan de dompers zou ontno men worden. A. P. Is het ons toegelaten nogmaals terug te komen op de uitslagen der laatste gemeente verkiezingen Wy denken het noodzakelijk, dewyl de klerikale gazetten voortgaan te beweren dat liberalen en socialisten achter uit geslagen zijn geworden. Men heeft eene berekening gemaakt der winsten en verliezen voor al de gemeenten des lands die meer dan 10,000 inwoners tel len die berekening is waarlijk stichtend. Ziehier de opsomming der winsten en ver liezen voor elke provincie In Brabant verliezen de klerikalen 3 ze tels te Brussel, 6 te Schaerbeek, 7 te Laeken, 2 te Koekelberg, 4 te St-Joost-ten-Noode, 4 te St-Gilles, 4 te Uccle, 5 te Leuven en 3 te Thienen, 't zij in 't geheel 38 zetels. Ander zijds verliezen de linkerzijden 2 zetels te Anderlecht, 2 te Elsene, 3 te St-Pieters-Jette, 't zy in 't geheel 7 zetels. Er blijft dus voor de Brabantsche gemeenten van meer dan 10,000 inwoners eene zuivere winst van 31 zetels. In de provincie Antwerpen verliezen de klerikalen 10 zetels te Antwerpen, 3 te Boom, 3 te Berchem, 1 te Borgerhout, 6 te Deurne, 4 te Lier, 9 te Mechelen, 't zy in 't geheel 36 zetels. De antiklerikalen verlie zen 2 zetels te Willebroeck en 1 te Turnhout, 't zy te samen 3 zetels. Hier is dus eene zuivere antiklerikale winst van 33 zetels. In Oost-Vlaanderen verliezen de klerika len 5 zetels te Gent, 5 te Gentbrugge, 3 te Ledeberg, 2 te Wetteren, 1 te Ronsse, 't zy byeen 16 zetels. Dit maakt eene zuivere antiklerikale winst van 16 zetels. In West-Vlaanderen verliezen de kleri kalen 9 zetels te Brugge, 6 te Kortrijk, 3 te Thourout en 4 te Mouscron, hetgeen een totaal verlies bedraagt van 22 zetels maar dewyl de liberalen 6 zetels verliezen te Oostende, zoo blijft er in deze provincie eene zuivere antiklerikale winst van 16 zetels. In Henegouwen de klerikale pers be weerde dat hare party er grooten vooruit gang gemaakt had! verliezen de kleri kalen 3 zetels te Charleroi, 3 te Chatelet, 3 te Courcelles, 3 te Gilly, 2 te Ch&telineau, 6 te Farciennes, 3 te Jumet, 3 te Lodelinsart, 1 te Marchienne-au-Pont, 3 te Marcinelle, 4 te Montigny s/Sambre, 3 te Ransart, 3 te Roux, 2 te Dour, 1 te Paturages, 3 te Braine- le-Comte, 2 te La Louvière, 3 te Soignies, 3 te Ath wat in 't geheel 56 zetels uit maakt. Daar de linkerzijde drie zetels verliezen te Jemmapes, zoo blijft er eene zuiverde antiklerikale winst van 53 zeteU. In de provincie Luik verliezen de klerika len 5 zetels te Luik, 2 te Jemeppe, 7 te Seraing, 2 te Dison, 4 te Verviers, 3 te Chênée en 2 te Hoei, 't zij samen 25 zetels, zonder dat zij er in geslaagd zijn een en kele zetel op de liberalen of socialisten te veroveren. Eindelyk voorde provinciën Namen, Lim burg en Luxemburg (altyd slechts rekening houdend van de gemeenten met meer dan 10,000 inwoners, volgens de laatste tienjaar- lyksche volksoptelling die het aantal raads leden in elke gemeente vaststelt,) verliezen de klerikalen 11 zetels te Namen. In gansch België dus verliezen de kleri kalen 205 zetels, terwijl de liberalen er 20 verliezen. Het blijkt dus uit de resultaten der laatste gemeenteverkiezingen dat de klerikale partij, voor al de gemeenten die meer dan 10,000 inwoners tellen een zuiver verlies van 185 zetels ondergaan heeft. Kan men, ja of neen, hierna nog looche nen dat het land zich verklaard heeft tegen de klerikale regeering, tegen de politiek der rechterzijde,, tegen de fameuze school wet We kunnen onze lezers het genoe gen rjiet ontzeggen hun nog een brok uit het Volksstemmeken ten beste te geven. Het licht komt uit de Hooge Uit de groote centrums komt de beschaving, den vooruitgang, de ver draagzaamheid. Ditmaal komt de stroom uit Wan zele, waar een held, een Volkstemme- kensheld. het reuzenrapier der voor vaderen heeft omgord en, nieuwe Ro land, de aanval blaast tegen de drom men heidenen, ketters en schismatie- ken, die, zonder zich om al die razernij te bekommeren, Belgieaan de klauwen van het fanatism gaan ontrukken. Hier het meesterstuk van Go-De Smet van Boeillon van Wanzele BRIEFWISSELING De Daensisten door hun zeiven ontmaskerd. De daensisten, die zich Christen Democra ten wanen ?n heeten, betuigden onlangs ter Kamer door hunnen leider, M. P. Daens, dat zy raet Minister Schollaert eenechristene school eischten voorchristene huisgezinnen. Die zienswyze, overigens met schynbare overtuiging en herhaaldelijk geopperd, werd eindelijk door socialisten en liberalen als pilaarvast aanzien en met goddelooze razerny bejegend. Wy, katholieken, hoopten een oogenblik, doch enkel met betrekkelijk vertrouwen, dat M. Daens zynen hoog ge heven titel Christen werkelyk zou bewaarhe den. Ik zeg betrekkelijkimmers, hij be toogde te Brussel met liberalen en socia listen maar was te Leuven afwezig. De gemeentekiezingen van 29 October laatst gingen blijkbaar maken, wie de daen sisten waarlyk zijn, en of hunne benaming van Christen geene loutere leugen en ver leiding is. Ieder weet, dat de laatste volksraadple ging voor christenen ten doel had, stellig de wet Schollaert te eischen, zooals het voor onze tegenstrevers de gelegenheid was, die wet te verstooten en vooral de Belgen, zelfs voor de katholieken de onzijdige school vooruit te zetten. Voor gelijk doel moest M. Daens samen met de katholieken optreden. Zulks was het middel om te Aalst de wet Schollaert op heel de lyn te doen zegevieren en de onzij dige school te verpletteren. Hij kwam op met eigen lijst, handelende als antikatholiek Wie niet met mij gaat is tegen mij, staat ergens geschreven. Op 22 streed hy nogmaals zonder de minste bekommering om de christene school. De ballot teering ven 29 zou hem, de daen sisten zonneklaar afschetsen. Geene demo craten waren in het speleen katholiek en een liberaal stonden tegenover elkander in het strijdperk. Liberalen en socialisten voeg den zich samen, en de katholieken konden niet twijfelen, of de daensisten zouden hun nen kandidaat ondersteunen, hetgeen voorop door eiken rechtgeaarden mensch aldus ge oordeeld werd. Helaas, de stembus riep dit verpletterend verraad uit De daensisten hebben als één man met liberalen en socia listen tegen de katholieken gestemd. Hadden de daensisten zich onthouden, met wit te stemmen, men zou nog hunne hou ding aanvaard hebben, Maar neen Bara- bas, niet Christus moest vry we.7en De libe ralen, een oud officieele onderwijzer, vaan drig der ongelukswet van 79, dat was hunne man Dank God, daar is het masker gevallen De woorden Wij vragen de christene schooi zyn in bankbreuk! Christenen zyn de daen sisten niet Welk beteekenis heeft hunne stemming 1) Zy zjjn ingelijfd by de liberalen en soci alisten, by antiklerikalen. 2) Zy verstooten de wet Schollaert, die aan katholieken eene christene school en aan niet geloovigen een onzijdig onderwijs verzekert, en volle gelijkheid handhaafd naar de GrondwetDe godsdienst is vry. En Alle Belgen zyn gelyk voorde wet. 3) Indien zy onze tegenstrevers aan het bestuur hadden kunnen brengen, wat zou in Aalst gebeuren a) Onze goede aangenomene scholen zou den door officiëele vervangen worden, tyj het eindigen van het contract b) De liefdevolle zusters zouden zoohaast mogelijk plaats maken voor wereldlijke ziekendiensters c) Al wat katholiek is zou belaagd wor den. En ware onze meerderheid ter Kamer nog wat geringer, zoodat het in hunne macht is over 's Lands lot te beschikken, hunne stemming getuigt het, zy zouden het be wind aan de katholieken ontrukken, om het aan socialisten en liberalen over te leveren En dan zouden de Daensisten 1) België, evenals Frankrijk en Portugal, aan godsdienstvervolging overgeven 2) Door eene onzijdige wet alle geloof uit de scholen bannen 3) Noodzakelijk mee helpen aan de socia listenleer, allen eigendom grond, mijnen, fabrieken, huizen, zonder vergoediüg aan den Staat brengen het godsdienstig en het wettelijk huwelijk afschaffen het huisge zin vernietigen kinderen en volwassenen tot slaven van den Staat maken het ko ningdom omverwerpen het verarmde land aan wanorde en woeling prys geven en misschien de tusschenkomst aer mogendhe den veroorzaken, en onze duurbare onaf hankelijkheid doen verliezen Hunne stemming heeft r0k den titel De mocraten of Volksvrienden uitgewisolit inderdaad, beminnen zij wel het volk, die het ten ondergang voeren? Zij houden op te bestaan Christen zijn zij niet Democra- tene zyn zij evenmin!! Zij verklaren zich socialistliberaal. Voor ons katholieken, kan geen misgreep meer mogelyk zyn wij zien klaar waar het Daensism heen leidt. Het heeft, tegen den catechismus, de verkeering met Gods vijan den niet vermeden, maar gezocht het is er mede gevallen, vereenzelvigd. Vroeger hebben zich veel katholieken la ten verleiden door den vergulden naam van Christen Democraten.Voortaan zyn er enkel twee gezindheden in ons arrondissement en ja» in België, namelijkKatholieken voor godsdienst, koningdom, wettig huisgezin, eigendom en socialisten-liberalen, samen kerkvervolgers, republikeinen, afbrekers van huisgezin en eigendom, onwentelaars. Wanneer zij voor de Meikiezingen hunne valsche waar honigzoet zullen aanbevelen, sullen wij, katholieke buiten lieden, hen onthalen bij het ordewoord Weg, Huichelaars Weg socialisten- liberalen Weg onheilboden Leve de waarheid Leve katholiek Wanzele, 4 Nov. 1911. L. De Smet. Gepensioneerd Hoofdonderwijzer Gem eenteraadslid. Het schuim van een razende hond is voldoende om er velen razend te maken, en zoo is deze potsierlijke De Smet besmet met Volksstemme- kens razernij. O, Go-DeSmet Go-De Smet, gij hadt in 't paleis des konings moeten wezen, toen de liberalen er werden ontvangen en door onzen vorst ge raadpleegd gij hadt te Gent moeten zijn toen de socialistische schepen Auseele in dezelfde koets reed met den katholieken dienstdoenden burge meester Siffer, vriend van den bis schop. Gij zoudtte Brussel in de groo te bankhuizen moeten zijn waar de rijke katholieken met liiberalen en socialisten aan de groene tafel zitten. Maar dat alles gebeurt te Brussel, te Gent, te Aalst, waar de menschen van deugd en ondeugd een ander be grip hebben, dan de troepen van Go- De Smet van Boeillon van Wanzele. Laat eens 'nen Hymans, 'nen Van den Velde, 'n pastoor Fonteyn naar Wanzele komen, Go-De Smet en zijne aanhangers zullen er ne gang mee gaan de brave fanatieken, die de christelijke liefde anders verstaan dan wij, zullen wellicht met knuppels en steenen de leering van den Zalig maker in praktijk stellen en de god vruchtige kluchtige Go-DeSmet van Boeillon zal liberalen, socialisten en daensisten op denzelfden blok tot kip kap malen om er saucissen van te maken voor de naaste herkiezing van den groenen paus Woeste. In 1912 zullen dc klerikalen hunne matten moeten oprollen en dan zullen wij den nieuwen kruisvaarder, Go-De Smet van Boeillon, aan 't hoofd van eenige heetekoppen en Boxers van Wanzele en andere christelijke streken op zien rukken naar Brussel, om de ketters, schismatieken en geuzen te tuchtigen tot meerder eer en glorie van den God van Wanzele. Brrr we schrikken er reeds voor

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1