De Volksgazet Zondag 26 November 191 Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 49 Alwie een abonnement neemt voor 1912 aan zal van heden af tot Nieuw jaar ons blad gratis ontvan gen- Belangrijk Bericht. FEESTAVOND Goede verstaanders hebben maar een half woord van doen. Voor de Treinoversleo en Treinwachters. Een artikel van Recht en Vrijheid. Niet te vergelen. Willemsfonds. VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen j 'ier drukregel Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op .de derde bladzijde, 2 Irank de regel. Aalst, 35 November 1911. AiJê eerste Zaterdagen der maand van 10 tot 111/2 uren 's morgends, houdt onze acht bare Volksvertegenwoordiger M. Jules RENS zitting, in 't lokaal der Liberale Associatie, «Graaf Egmont, «Groote Markt, Aalst. Willems-Fonds. Afdeeling Aalst. van het MANNENKOOR. FEESTAVOND, door het Mannen koor van onze afdeeling den Wil- lemslondsers aangeboden, op Maan dag 27 November, te 8 1/2 uur 's avonds, in het lokaal De Vier Winden, Keizerlijke Plaats. PROGRAMMA I Openingstuk voor klein Orkest II Strijdlied J. De Geyter. Was ik min P. Benoit. te zingen door het mannenkoor III Viljalied, voor viool en A. Sevens. klavier L. Van Hoof. Solist d. H. P. Spitaels. Begeleiderd. H. F. Eemans. IV De Kunstenaar, te zingen Fr. Lehar. door d. H. Ad. Keselaer. V Sij'étais Roi, voor klavier A. Adam. door d. H. Fl. Eemans. VI De Mislukte Bruidegom, L. Ernst. Boertige Alleenspraak door d. H. Gust. Steenhout. VII Kerlingaland, A. Sevens, doord. H. J. Bruyndonck. K.Mcstdagh. VIII Esclarmonde uit de opera J. Massenet, voor hoorn en klavier. Solist d. H. Fl. Eemans. Begeleidster Juff. M. Amant. IX KerstvertellingPaul Gilion. Voor 4 koperen blaasspeel tuigen door de heeren De Maeseneer Th. Schollaert Aug.Splttaels P. en Van der Vorst Cl. X Voor Taai en Vrijheid Ed. Michiels. te zingen door het Mannenk. Hon. Steppe. XI Lied van 't Willemsfonds door al de aanwezigen. Begeleiding met klein Orkest. Dansparty* We kennen allen de christelijke liefde der klerikalen, waardoor dezen zich verplicht voelen vervolging en brood roof te plegen tegen degenen hunner tegenstrevers, welke zij treffen kun nen. In de klerikale fabrieken worden de werklieden gedwongen deel te ma ken van de klerikale tappen, ze wor den gedwongen naar de kerk en ser moen te gaan, hunne kinderen naar de klerikale school te zenden, als de kiezing nadert zijn ze verplicht aan wezig te zijn op de klerikale kiesver- gaderingen en wordt hun opgelegd op eene bepaalde manier te stemmen. Nu en dan wordt er tegen deze ge gronde beschuldigingen geprotesteerd, alhoewel iedereen er alles van weet, maar 't gebeurt ook dat de fanatieke bladen hunne woede bot vieren en het broodrooversstelsel gelijk dit op het berucht congres van Mechelen werd aangenomen aan 't klokzeel hangen. Wij verzoeken alle vrijzinnige men- schen met aandacht te lezen, de voor elk die de klerikale nijpers kent zeer verstaanbare aanbevelingen welke in het katholiek blad Het Nieuws van den dag verschenen, nummer van 19 en 20 November laatst Dringende aanbevelingen. In steden en dorpen kampen de katholie ken dapper tegen de geuzerij, en hadden zij de medewerking niet van de in God geloo- vende ploeg, de katholieke partij ware reeds sedert fang ora zeep. Daar is niet aan te twijfelen. En wie is daarvan de schuld, zooniet fjrootendeels de hoogere standen der saraen- eving Die denken niet eens dat zij eene groote macht in handen hebben om de geu zerij te bestrijden en machteloos te maken. De onroerende goederen iedereen weet genoeg, (het kadaster is daar om het te be wijzen) zyn voor een ruim deel in conserva tieve of katholieke handen. Dus, de katholieken of in 't algemeen de conservatieven, hebben meer dan eene stem in 't kapittel der kapitalen, en als ze maar wilden gebruik maken van hunne rechten en hunne macht, geuzerij en socialism zou den meer dan, een toontje lager zingen. 't Is geene aardigheid dat eem oudige raenschen, snuIleD, om wel te staan met eenen rentmeester, uit vrees van opslag, hun geweten een kreuk geven. Willen ae katholieken zulks vermijden, dan moeten zij elkander verstaan om het bestuur van hunne hoeven en landen, maar enkel toe te vertrouwen aan rentmeesters op wie zij on der alle opzichten mogen en kunnen reke nen. Wat de aandeelhouders aangaat, zij han delen nog veel dwazer dan de grondeige naars en indien zy, voor wat de Limburg- sche steenkoolmijnen betreft, den boel maar laten draaien gelyk 't gaat in 't Walenland, dan zullen welhaastde verdienstelijke katho lieke Limburgsche senateurs en volksver tegenwoordigers vervangen orden door de vrienden van M. Warocqué, in wiens kof ferfort een overgroot getal actiën der Lim burgsche mijnen opgestapeld liggen. Hoe weinige katholieken willen zich de moeite geven op de algemeene vergaderin gen der actiehouders tegenwoordig te zyn Wat doen zij Zy laten zich vertegen woor- woordigen door gekende geuzen. Over welke groote macht beschikte niet een bond van katholieke actiehouders, vast besloten van door te werken en te verbie den dat vet betaalde ingenieurs en beamb ten, het geloof uit de harten te rukken der werklieden of hen b« letten hunne kin deren naar de scholen te zenden, enz., kortom, er geuzen en socialisten van te maken 't Is spytig het te moeten bestatigen vele katholieke actiehouders denken uitsluitelyk aan den intrest, welken zij op te stryken hebben, terwijl de socialisten en de liberalen zonder rust noch duur, onverpoosd en zon der vrees van gestoord te worden, blyven voortwerken. Willende heeren actiehouders voorkomen dat men den put eerst vult als het kalf ver dronken is, dan zullen ze wel doen deze enkele punten te overwegen, op dewelke reeds de aandacht gevestigd geweest is in het laatste katholiek congres van Mechelen. 1) Doen springen of ze ten minste kort vleugelen, al de administrateurs van maat schappijen die misbruik zouden maken van hun ambt van vertrouwen om de christene gevoelens uit de harten der werklieden te rukken, in plaats van te blyven by het ver vullen van de plichten van hun ambt. 2) Eens de meerderheid bekomen in den beheerraad, afdoende maatregelen nemen om te beletten dat de bestuurders misbruik maken van hun ambt om te drukken op het geweten der werklieden. 3) Desnoods de bestuurders het onvoor waardelijk recht ontnemen van, zy alleen, de ingenieurs en de hoogere beambten te be noemen. Zyn de groote koppen brave men- schen de werklieden zullen het meestal ook wel wezen. 4) ln de werkhuizen en fabrieken doen aanplakken, dat al wie rechtstreeks of on rechtstreeks, een werkman of beambte zou beletten naar den katholieken werkmans kring te gaan of zyne kinderen naar de vrye scholen te zenden, enz. enz. voor die feiten zal verantwoordelijk zyn voor den beheer raad. 5) Beletten dat er roode of andere nog slechtere druksels in de werkhuizen ge bracht worden. In de werkhuizen komt men om te werken maar niet om te lezen en alzoo wordt het werk maar afgelapt en de eene maakte den andere slecht. 6) Alles inspannen om zoo veel mogelijk alle werk op zon- en heiligdagen te doen staken. 7) Eindelijk dat in alle naamlooze maat schappijen, waar men iets of wat te zeggen heeft, een byzonder kapittel besteed worde in het jaarlyksch versfag aan hetgeen er zoo al gedaan werd voor het zedelyk en stoffelijk welzijn der werklieden. Mochten de katholieke grondeigenaars en actiehouders wat beter uit hunne oogen zien, elkander verstaan en inlichten kortom, wilden zy samenwerken, de macht der geuzery was welhaast om zeep, en vele roode en liberale volksvertegenwoordigers en senateurs, zouden stillekens thuis mogen blyven in plaats van in onze wetgevende Kamers den tyd te doen verkwisten door hunnen zotten praat. Het hangt af van iedereen van die prak tische gedachten op het katholiek congres aanbevolen, te doen uitvoeren. De handen uit de mouwen aan 't werk, men versmade ze niet, die wenschen, uitge drukt door het puik van de katholieke party van geheel de wereld, want 't geldt het be houd van den godsdienst en het welzijn van alle de standen der samenleving in ons ge liefd Vaderland. Deze dringende aanbevelingen wor den natuurlijk namens het Congres van Mechelen en onze brave geestelij ke overheid rechtstreeks aan de katho lieke grondeigenaars en fabriekanten in nog duidelijken termen gedaan. De katholieke grondeigenaars moe ten de rentmeesters broodrooven die niet klerikaal willen zijn en de boeren hun land afnemen als ze niet als sla ven in 't gareel loopen. De katholieke fabriekanten moeten hunne onderhoorigen aan de deur wer pen, al moesten dezen van honger kreveeren, indien ze niet meehuilen met de klerikale wolven. Welke schoone partij De treinwachters en treinoversten vestigen, in hun bnlletijn van deze maand, de aandacht van den bevoeg den minister op de moeilijkheden waarmede het uitbetalen van de pen sioenen van hoogergenoemde agenten zeer dikwijls gepaard gaat. Onlangs werd over die kwestie nog een vraag aan den heer Minister ge steld, die er opantwoordde dat de ge pensioneerden alle gemak hadden om hun geld te bekomen. We zijn van een tegenovergesteld gevoelen. Immers, die gepensioneerde Staatsbedienden wonen niet altijd in een plaats, waar er een agent van de Schatkist, van de Nationale Bank bestaat, waar ze noch tans moeten uitbetaald worden, na eerst bij den burgemeester een levens- bewijs gehaald te hebben (wat vier maal 's jaars gebeurt). Het is nochtans toegelaten in zulk geval bij den ontvan ger der belastingen te gaan, die niet altijd het voldoende in-kas heeft en ook ter plaatse niet altijd woont. Daarom heeft de minister ook toegestaan van den dag gebruik te maken waarop de ontvanger aldaar de belastingen komt innen maar, zulks gebeurt slechts vijf- of zesmaal 's jaars en komt niet altijd overeen met den vervaldag van de uitbetaling der pensioenen. Voor diegenen, welke dus buiten het kantoor van belastingen wonen, is het onvermijdelijk dat ze telkens een reisje te ondernemen hebben zeer dikwijls door guur weer om hun pensioen te ontvangen. Terecht, schrijft dan ook in het bul letin een toekomstig gepensioneerde die driemaandelijks twaalf kilometers heeft af te leggen, zou die toestand moeten gewijzigd worden het Post- beheer zou dien dienst evenals het uitbetalen van renten der lijfrentkas en van de ouderdomspensioenen kunnen uitoefenen en die wijziging dringt zich des te meer op, daar het postwezen ook gaat gelast worden met het innen der belastingen. Natuurlijk zullen die twee diensttoe- voegingen een vermeerdering van per soneel doen plaats hebben ook. We vestigen de aandacht van onze Kamerleden op bovengenoemden toe stand en verhopen dat de minister de gegronde vraag van de treinoversten en treinwachters zal inwilligen. Wy hebben met belangstelling een schry- ven in Recht en Vrijheidhet socialistische blad, gelezen getiteld Een ernstig icoord aan de vereenigde werklieden. De opsteller ervan predikt de werklieden de vereeniging aan daar alleen ligt voor hun de macht en de verzekering der toe komst we zyn daar volkomen raêe 'tak koord het spreekwoord zegtEendracht maakt macht, en we zyn van gevoelen dat de werkers er alle belang by vinden zich in stevige, machtige en welingerichte en bestuurde bonden, fondsen, syndicaten of hoe men zulks ook noemen wil, te vereeni gen om er hunne intresten en bijzonderlijk hunne vakbelangen te bespreken en te ver dedigen. De werkgevers in 't algemeen en bovenal de groote naamlooze maatschap pijen stichten onder elkander syndikaten tot bevordering hunner intresten allen vinden er voordeel by en we vinden dat heel natuurlijk, maar we aanzien het dan ook als natuurlijk en zelfs als noodzakelijk dat de duizende werklieden van al die industrieële inrichtingen zouden samengaan en zich onderling vereenigen om de werkvoorwaar- den, hun loon, in een woord hun stoffelijk bestaan zooveel mogelijk te verbeteren. Doch of nu het grootste voordeel voor de werkersmassa ligt, in de stichting van socialistische syndicaten, waar de party politiek, toch in den grond de hoofazaak blyft, ofwel of die voordeelen nietgrooter en niet vaster zyn door de vereeniging van alle werkerselementen in machtige neutrale [tonden, alleen gesticht met het eenlge doel rechtstreeks hunne vak- en stoffe lijke belangen te verdedigen, over die kwestie zou er veel te zeggen vallen en we denken dat er ten slotte zou vastgesteld worden dat het neutrale, het vryesynaikaat, bestuurd door werklieden alleen en zich alleenlijk bezighoudende met de verdediging der stoffelijke vakbelangen zyner leden en andeis niets, het beste en 't voordeeligste middel is om den toestand der werklieden in 't algemeen, stilaan rnaar zeker te doen verbeteren. Aldus ingericht zoude werkersklas over een machtig wapen beschikken om op vruchtdragende wijze de belangen zijner leden te verdedigen tegenover liet machtige kapitalisme; beiden zouden er voordeel hy vinden want vele ongelukkige en byzonder voor de werkers nadeelige werkstakingen zouden vermeden worden. In zyn artikel valt de schrijver de liberale party op 't lyfen hy zet zekere bevestigin gen vooruit die we nochtans niet zonder antwoord kunnen laten. De liberale burgerijzegt hij, vertegen woordigt het handels en industrie kapi talisme, daarom strijden de liberalen voor den vrijhandel en de opening der grenzen voor het vee om zoodoende de prijzen der voedingsmiddelen te doen dalen. Wc denken nochtans dat indien de libera len er alleenlijk op uit waren hun kapitaal te doen opbrengen, dat ze er profyt zouden bij vinden dat de vrijhandel niet bestaat of dat de grenzen niet opengezet worden, want 't is onbetwistbaar dat in 't algemeen hoe duurder de waren zyn hoe grooter ook de winsten zyn der kapitalen die de zoogezegde handelskapitalisten er zouden insteken. Maar, gaat de schryver voort, de libe rale kapitalisten hebben belang bij de da ling der levensmiddelen omdat zij, wan neer de levensmiddelen goedkoop zijn lage loonen kunnen betalen en in tegenover gestelde geval de loonen of de eischen der werklieden hoog ei zijn. Dat de liberalen alleenlijk een persoonlijk belang beoogen wanneer ze de daling der levensmid ielen betrachten, dat zyn enkel woorden maar zulks bewijzen dat kan de scliryver niet; denkt hy dan dat de groote massa der liberalen met hunne volksverte genwoordigers aan 't hoofd, die onophou dend strijden en in de bres staan om de levensmiddelen zoo goedkoop mogelijk te maken, waarbij den minderen man 't meeste voordeel vindt, enkel bezield zijn met de onivaardige, ja zelfs de verachtelijke ge dachte van daardoor het dagelyksch loon van duizende werklieden te verminderen of er de vermeerdering van te beletten Dat ware niet ernstig. Als de liberalen, vervolgt schrijver, een officiéél verplichtend onderwijs willen, dan beperkt zich dien wil tot het lager onderwijs, omdat de werklieden die kun nen lezen, schrijven, rekenen enz. met de hervorming der machienen meer en beter kunnen voortbrengen, dus meer winsten afwerpen dan ongeschoolde of ongeleerde werklieden. En in de veronderstelling dat de liberalen nu aan den werkman meer geleerdheid wil len geven omdat hy dan meer winst kan af werpen, zal de patroon indien hy meer wint, dan ook geen opslag van loon geven En indien hy die verdiende loonsvermeerdering niet toestaat, zullen de geleerde en redene rende werklieden die hem door hun handig en goed werk die grootere winsten ver schaffen, dom ga weg, in 't gareel blyven loopen Zullen zy door toedoen van hun machtig vrye vakbond, beheerd door man nen van hun vak, de werk voor waarden met den patroon niet kunnen behandelen en doen verbeteren De geleerdheid die de liberalen aan de werklieden in 't algemeen wenschen te geven moet ernstig en degelyk zyn we zyn van gevoelen dat een wel ingericht la ger onderwys met toevoeging van den 4* graad daartoe heel geschikt is. Bovendien staat de kwestie der schoolkantienen, waar van Recht en Vrijheid ook een woord rept, reeds lang op 't programma der liberalen. Verder dan dit lager onderwijs, zeggen de socialisten, mag het, voor het belang der liberale burgerij, den werkman niet brengen. Middelbare en hoogere scholen mogen niet in het bereik der werkerskinderen staan die moeten voorbehouden blijven voor hunne zoons. Die bevestiging logenstraffen wy met te wijzen in alle steden naar de Bonden van oud leerlingen der middelbare scholen die er door de liberale burgerij en nooit door de welhebbende socialisten werden gesticht, met het doel de begaafde werkmanskinde ren hoogere studiën te laten doen en hier ook in Aalst stichte de libeiale burgerij dergelyken bond, die op het oogenblik ongeveer 40 werkmanskinderen in hunne studiën ter Staatsmiddelbare school onder steunt. Wie zou dan durven beweeren dat de libe rale party, wanneer ze 's landsbestuur in handen zal hebben, niet zou toestemmen dat begaafde werkmanskinderen hunne hoogere studiën kosteloos zouden voortzetten P De liberale partij is het A. S. toegetre den, vervolgt de schryver, niet omdat het eerlijk is, want dat was over 30 jaar zoowel als nu, doch omdat zij zien dat met het stelsel der 4 eerloosheden, met het bestaand kies knoei stelsel er voor hen geen mogelijkheid bestaat om de regeering te rug in handen te krijgen. We zullen ons om dat verwyt van oneer lijkheid niet boos maken, want hy die het schreef beging enkel een lichtzinnigheid. We wyzen hem alleenlijk op den leider der socialisten de heer Van der Velde die zyne hand sloeg in degene van den liberalen leider heer By mans terwijl ze bezield met wederzydsch vertrouwen in naam en met goedkeuring hunner respectieve party een rechtzinnig en loyaal verbond sloten tot ver overing van ALGEMEEN STEMRECHT. Het zy terloops gezegd dat menige libe ralen zooals Janson, Féron, Robert en zoo veel anderen reeds het Algemeen Stemrecht vroegen en verdedigden vooraleer er in België van socialisten spraak was. We denken in korte woorden de on rechtvaardige beschuldigingen en aantij- gingen.die schryver van Recht en Vrijheid ten laste der liberalen legt, beantwoord en weerlegd te hebben. Laat er ons niet langer over twisten, ne men we langs beide zyden als regel dat de goede trouw het best de waarheid en de rechtvaardigheid zal verdedigen en vergeten we byzonderlyk niet, dat liberalen en socia listen overtuigde antiklerikalen zijn wiens grootste en onverzoenlykste vijand de kleri kale behoudsgezinde partij is, die, voor 't geluk en de welstand van burger, werk man en landbouwer in Mei aanstaande den dieperik in moef. Inde Kamerzitting van 15 Novem ber heelt M. De Broqueville, hoofd van het klerikaal goevernement ver klaard, dat zoodra de uitslagen der tienjaarlijksche volksoptelling zullen gekend zijn (dus voor Nieuwjaar) hij een wetsontwerp zal neerleggen van vermeerdering van het getal volksver tegenwoordigers en van ontbinding van Kamers en Senaat. De klerikalen zijn verpletterd door de kiezingen van 15 October en eene macht hooger dan degene der kleri kale regeering zal dat doen begrijpen hebben aan de klerikale ministers die zich aan hunne zetels klissen, gelijk de koster aan 't gras. Ze hebben eerst gepoogd te doen gelooven dat de kiezingen van 15. 22 en 29 Oktober geen politiek belang hadden, maar de verklaring van de Broqueville juist eene maand, dag op dag, na de geweldige davering, hen door het kartel toegediend, bewijst genoeg dat de klerikale overheersching lood in haar wieken heeft. Overigens geheel het land door, zoo wel als te Ninove en bezonderlijk te Aalst, was de kiesstrijd op politiek terrein gebracht door Je dompers zei ven. Zuiver Algemeen Stemrecht met Evenredigevertegenwoordiging en de gelijk nationaal Onderwijs waren de hoooldpunten van ons strijdprogram- ma Den 15 October bekwamen de kan didaten voorstaanders van Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging, te Aalst bijna 300 stemmen meer dan de klerikalen. Den 29 Ocktober werd die uitspraak bevestigd en verklaarden de twee der den der Aalstersche huisvaders zich ten voordeele van 't officieel onderwijs door hunne stem, in vrije keus, te schenken aan een officieelen onder wijzer, gekend liberaal, zegt De Volks stem. Dat de ofticieele school al de ouders kan voldoen is bewezen, M. Van den Berghe werd immers eenige weken geleden, door den katholieken schepen van Onderwijs opgehemeld. Ons volk wil geene partijscholen. In het kiesgangsken hadden de huis vaders vrijen keus en ze kozen den officieelen onderwijzer. In werkelijkheid hebben de ouders hier geen vrije keus der school, want er zijn in Aalst maar twee officieele scholen meer en er zouden er 7 of 8 moeten zijn, Priester Fonteyn zeide Om de vrijheid van den huisvader te verzekeren moet er op elke gemeen te, ten minste eene officieele school zijn. De verkiezing van Mijnheer Van den Berghe is de verheerlijking van het goed officieel onderwijs, de goedkeu ring van Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging de verpietering der klerikale partij 1 De boekerjj het Willemsfonds, Graaf Egmont, Groote Markt, Aalst, is open alle Zondagen van 101/2 tot 111/2 ure voormid dag. Werklieden, leest en leert, woont de voor drachten by welke door het Willemsfonds worden ingericht.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1