De Bedienden. HERZELE. Idilergem. NINOVE. DENDERLEEUW. Lied bevolking thans op een Jaap doet door 't stichten van de bakkery Werkerswelzijn ziehier De Zwarten Bazar bakt wekelijks onge veer brooden 12,000 De Socialisten bakken er ongeveer 7,000 En Werkerswelzijn reeds 6,000 Te zamen per week 25,000 In 5«i weken, dus 1 jaar, maakt dat te zamen 4 millloen en 300 duizend brooden By 't ingang komen van Werkerswélzijn verkochten de beide eerste coöperatieven hun brood aan 38 centiemen. Werkers- welzijn bracht dien prijs op 35 cen tiemen. Reeds heeft de Zwarten Bazar zyn prys ook op 35 centiemen gebracht. De Socialisten behouden hunnen prijs van 38 centiemen maar zy zullen onvermijde lijk moeten volgen, omdat hunne houding tegenstrijdig zou zijn met het grondbeginsel van den handel en omdat zy door de concur rentie in korten tijd zouden overweldigd worden. Door het ontstaan van Werkerswelzijn is er dus reeds eene vermindering van 3 centiemen per brogd hetgeen maakt voor 1,300,000 brooden var. een geheel jaar het rond sommeken van negen en dertig; duizend franken (39000 fr Dat is 't eerste en niet het laatste profijt dat door den Blauwen Bazar aan de werklieden van Aalst werd verschaft; vroe- gerjaren werd dat door eenige actionnairs opgestreken of aan 't politiek verbruikt. Indien er dus in deze bakkerij-zaak mag gesproken worden van dwang is het wel van deze da' de blauwe bazar de 2 andere de zwarte en de roode zal gedwongen hebben hunne prijzen te ver minderen tot meerder profyt van heel onze werkersbevolking. Vindt ge niet, waarde lezers, dat in de huidige omstandigheden de socialisten beter werk te verrrichten hebben dan de liberale party aan te randen, wanneer men heel het land door ziet dat alle antiklerikalen hand in hand gaan om ons volk van het klerikale juk te verlossen Wat is h^t leven toch duur hoort men van alle kanten klagen. De boter wordt stilaan een luxe-ar tikel, aardappelen, eiers, vleesch zijn aan nooit bereikte prijzen, d'huishuur verhoogt van jaar tot jaar Waar moet dat eindigen De werkman lijdt voorzeker veel ouder dezen toestand, maar nog veel meer doet deze zich gevoelen aan de kleine burgerij en vooral aan de kleine bedienden. Immers, indien men in de laatste jaren de looustandaard der werklieden heeft zien verdobbelen, is er integen deel voor de bedienden niet de minste beternis geweest. En nogthans is het voor niemand een geheim hoe deze in het meeste geval, helaas, te slecht betaalde klas te kampen heeft over het bestaan. En zoo hun toe stand vroeger beklagenswaardig was wordt hij uu hopeloos door de schrik barende prijsverhooging der onmis baarste levensmiddelen. Er zijn besturen, en onder deze mag men dit der Nationale Bank noe men, welke uit oorzaak der duurte van het leven, aan hunne bedienden eene buitengewone vergoeding hebben toegestaan, namelijk eene volle maand loon voor de getrouwden 2.) eene halve maand loon voor de jongmans Er zijn natuurlijk patroons voor welke zulks zeer gevoelig zijn zou maar voor groote nijveraars, groote fabrieken, machtige maatschappijen waar voor miliioen zaken werden ge maakt, kan zoo eene kleine buitenge wone uitgave geen invloed hebben Het is dan ook zeker dat de meeste onder hen, indien de zaak hun voor oogen gelegd werd, niet aarzelen zou den het voorbeeld der Nationale Bank te volgen. En waarom zouden ze 't niet Zij niet de bedienden de onmisbare me dewerkers der patroons, zijn ze niet de geest welke den arm der andere werkers bestuurt, zijn ze niet immer bezorgd de zaken hunner patroons meer en meer te doen bloeien, zijn ze niet deze trouw ter zijde gebleven waar werkstaking het land in woeling bracht en dreigde de nijverheid, de welvaart van ons land te verwoesten, Immer kalm en hoopvol hebben zij lotsverbetering verwacht, steeds volle vertrouwen stelden zij in hun patroons. Heeren patroons, de gelegenheid doet zich voor te toonen dat dit vertrou wen wel geplaatst was. Groot en dringend is de nood, dat uwe mildheid evenredigweze, dat voor uwe bedienden Nieuwjaar een blijde dag weze. Een oud-bediende. 't Is dus eene besliste zaak 't Schandaal dat hier maar al te lang bestaan heeft, waar tegen de rechterlyke Overheid zoo dikwyis reeds opkwam, het schandaal van een Vrederecht zetelende in eene herberg gaat dus ophouden Ons Vredegerecht gaat dus haar eigen en onafhankelijk lokaal hebben. Doch waar f Zoo 't schynt zou ons gemeentebestuur op het punt zyn, voor den keus van 't nieuw lokaal van 't Vredegerecht, eene dwaasheid te begaan welke zwaar en gedurende vele jaren op onze gemeentekas zou kunnen wegen. In«lerdaad, het gemeentebestuur is voornemens, zegt men, nabij 't klooster eenige kleine huisjes aan te koopen, die af te breken en op de plaats een Paleis van Justicie te bouwen, omdat zy van meening zyn dat het Gemeentehuis en het Vredegerecht af zonderlijk moeten gehuisd zyn. Men berekene eens wat die aankoop, die afbraak, dit bouwen van een Vredegerecht zullen kosten. Als men er met 35 40 dui zend franken zal van af zyn, dan zal men in zijne handen mogen wryven En daar zal een portier moeten zyn voor dat Paleis, er zal moeten gezorgd worden voor verwar ming en verlichting van geheel dat gebouw 1 Wat zal dat jaarlijks niet kosten Waarom zou te Herzele niet, gelijk te Aalst, te Ninove en overal elders, het Vrede gerecht mogen gevestigd zyn in het Gemeentehuis Is het Schepenhuis niet schoon en ruim genoeg Over eenige jaren hebben M. de Prokureur Generaal en M. de Vrederechter het Schepenhuis nauwkeurig nagezien en onderzochten hun oordeel was, dat dit oud gebo.uw, geplaatst op het schoonste puru der Gemeente, wonderwel geschikt was om als Vredegerecht en Gemeentehuis ingericht te wortlen. Als wij ons niet bedriegen was die Prokureur Gene raal nog den heer Napoleon de Pauw, een der knapste oudheidskundige van het land. Zeker zal die uitstekende kenner aangetrok ken zyn geweest door de voortreffelijke lig gingen net voornaam uitzicht van het oude gebouw. In zijnen oorspronkelijken staat lersteld zou dit gebouw een waar sieraad zyn voor onze gemeente. Door deze, met hulp der Provincie en van den Staat, aan gekocht zou het aloude Schepenhuis van afbraak en verdwijning gespaard 'blijven en zijne herstelling in den oorspronkelyken staat zou spoedig plaats hebben. Dat alles zou veel minder kosten dan het verwezenlij ken van 't plan onzes gemeen te best uurs en wy zouden, voor veei minder geld, én een Vredegerecht én een Gemeentehuis hebben. M. den baron had op zyne zitting 33 man en twee kinderen, 13 man en een kind meer dan M. Moyersoen. Kiss I kiss 1... Spijtig voor M. den baron dat hy zyne zit tingen niet meer in 't gemeentesecretariaat mag houden, God weet moet hy nu niet naar 't Zaagsken verhuizen Sinte Rochus. Volksstem in zyn nummer van 13 dezer eft nieuws over de Gemeentekiezing van Iddergem. De toevallige schrijver schijnt slecht ingelicht te zyn geweest over den waren toestand der zaken. Hy geeft wel is waar den uitslag als 2 om 3, maar is die juist En zal het daarbij bly- ven 1 Dit zyn andere punten die zullen opgelost worden. De heer Burgemeester valt zegt men. Hebben ze daar vermaak by f Zonderlinge manier voor katholieken ondereen niet waar Is dit misschien zijn belooning voor zyn stevig stryden voor de bewaarderskliek, om overal de eerste en laatste te zyn wan neer het er op aan komt de heeren Woeste en Cu te verdedigen of is het eene bedan king voor zyne artikelen, reeds menigmaal aan het Bureel vau 't dagblad gestuurd Zy gezegd dat den heerCobbaert niet valt en men nog 8 jaren met hem zal af te reke nen hebbeu tot spyt van wie 't benijdt. De rechtvaardigheid moet zegepralen zeg gen ze, hewei we vragen niets beter. De Roofden, 't zijn dikke zulle hadden den avond der kiezing den bal misgeslagen ver mits men feestte om een ander gekozen. Daags nadien, na om inlichtingen te zijn geweest, hebben die Hoofden moeten be kennen, dat ze niets kenden van Gemeen- tekiezingen, de bewijzen bestaan. Wat den beroemden uitstap aangaat dient hier gezegd te worden dat hy bestond uit eene verzameling van 3 tot 4 man met trommel en schyf aardige manier van feesten immers hiervoor zyn ze ten allen tyde gekend. Volksstem doet goed met twist te zoeken tusschen zyne menigvuldige lezers en 20u wel kunnen de gevolgen moeten dragen. Een geklopte. Stedeiyk hulpfonds tegen ge dwongen werkloosheid en Christene Vakbestuurders 1 De Voorwacht (drukker-uitgever M Karei Beekman, Voorzitter der Christene Vakvereenigingen) drukt in haar laatste nummer haar spyt uit omdat de Christene Vakvereenigingen geen vertegenwoordiger hebben in het Stedelijk Hulpfonds. «Wy weten het, bekent ze toch, men zal ons toevoegen Hadde het verbond der christene vereenigingen op bekwa- men tyd zyne aansluiting gevraagd, dan bestond er mogelykheid een vertegen- woordigeraan testellen. Doch onze wedervragen zyn dezeWaar om werden de vrienden der christene o Vereenigingen ook stelselmatig buiten- gehouden in het studie- en inrichtings- komiteit van gemeld fonds P Waarom heeft het Gemeentefonds by het aanduiden o harer bestuurleden voor dit hulpfonds, weerom stelselmatig diezelfde vrienden onzer vereenigingen uitgesloten Ten eerste, Voorwacht, het comiteit ge last met het onderzoek en de studie van het voorstel van den heer schepen Behn, be stond uit beide com misiën van den Gemeen teraad, dus maakten uwe vrienden, de 3 katholieke raadsleden er deel van. Waar is de stelselmatige uitsluiting Ten tweede, in zitting van den Raad van 28 April 1. 1. werden er dry raadsleden tot beheerders van het Fonds benoemd, inge volge art. 2 der standregelen. De stemming was geheim, Ja; maar de heer Dr Van der Haegen openbaarde zelf 't geheim, dat, zoo de katholieke kandidaat niet gekozen werd, dit alleen kwam omdat hij met een wit briefje gestemd had. De katho lieke kandidaat kwam slechts die stem te weinig om benoend te zyn I Het was wellicht het voorgevoel van wat er hen op 15 Oktober te wachten stond eo dat het mandaat toch maar van korten duur zou zyn, dat M. Van der Haegen by de stemming geleid had, maar in elk geval rechtvaardigt zich toch de beschuldiging niet van stelselmatige uitsluiting Op onze beurt, gaan we nu ook eens de handelwijze onderzoeken der christene Vak- hestuurders tegenover het stedelyk Hulp fonds. Reeds in zitting van 2 Maart 1911 werden de standregelen van het Fonds bepaaldelijk door den gemeenteraad goedgekeurd. De plakbrieven, waarby de vakvereeni gingen uitgenoodigd werden zich aan te sluiten, bleven ruimen tyd onbeantwoord. Het Fonds had den tekst der statuten en het reglement van inwendige en dienstorde ter beschikking der vakbesturen gesteld, en deze moesten eerst de inrichting bestu- deeren. Het Fonds kon intusschen niet in werking komen en bijlagen betalen aan vereenigin gen, die nog niet aangesloten waren. Terwijl het Christen Vak bestuur, onder Voorzitterschap van M. Karei Beeckmari, aan 'tstudeeren was, schreef de Voorwacht (drukker-uitgever M. Karei Beeckman) Nr van 17 September laatst Het werkloozenfonds onder andere is nog altijd slechts een ontwerp. Onze Be ft stuurders hebben steeds geweigerd te pro- fiteeren van de subsidiën door Staat en o Provincie aan de werkloosheidsverzeke ring geschonken. Duiz nde franken zyn aldus verloren geweest voor onze werk- lieden. Ondanks de pogingen van de christene vakvereenigingen, ondanks het aandrin- o gen van de katholieke fractie in den Ge- meenteraad, ondanks de aanwezigheid van een socialist en een christen demo- kraat die deze instelling genegen waren, heeft ons kartelbestuur het nog zoover niet kunnen brengen, deze nuttige instel ling in werking te stellen. Wie dit las moest denken, dat de Chr, Vakvereenigingen op heete kolen zaten te wachten om van de bydragen van het stede lyk Hulpfonds te kunnen genieten. Neen, beste lezer, het Chr. Vakbestuur studeerde nog immer, bewijs daarvan het volgend briefje, dat eenige dagen te voren doorM. Karei Beeckman aan den sekretaris van het stedelyk Hulpfonds gezonden was (einde Oogst) Hierbij zend ik u het reglement van in wendige orde van het stedelijk Hulpfonds o terug. Ik dacht dit reglement niet te moe- ten terug geven daarby kwam het dat ik het zoolang in mijn bezit heb gehouden. De vraag tot aansluiting der Christene vakvereenigingen zal u eerstdaags ge- worden. Terwyl M. Beeckman nog immer voort studeerde, was de kiesstrijd genaderd, en De Voorwacht (Drukker-uitgever M. Karei Beeckman) schreef in haarNrvan24 Sep tember liet iuricliten van liet werkloozenfonds Sinds jaren dringt die noodzakelijkheid zich op in een nij verheidscenter als het onze. Hoe ware het nu gepast in dezen tyd van zware werkkrisis 1 Hoevele honderde franken zyn er deze laatste maanden, door de schuld van onze liberale bazen, uit den zak der werklieden verloren Geeft hun uw vertrouwen niet meer, zy hebben er mis- bruik van gemaakt door te toonen dat zy voor u niets wilden doen schenkt uw ver trouwen aan dezen, die plechtig beloven o onmiddelyk die zoo noodige inrichting tot stand te brengen. In een tweede artikel, zelfde nummer schreef zelfde Voorwacht De meeste steden dezer provincie en vele gemeenten hebben een gemeentelijk werk- loozenfonds ingericht of hebben zich by een ander aangesloten. Ninove met zyne talrykearbeidersbevol- king maakt nog uitzondering. De vereenigde werklieden worden on- dersteund door hunne vereenigingskas. Wat zou het goed var. pas komen en hoe gelukkig zouden ze niet zyndie arme dom- pelaars kregen ze thans een bijleg van 75, 80 of 100 per honderd, op elkeu frank die ze trekken van hunne vereeniging. Maar neen, daarmee zitten onze kartel- mannen niet in 1 Wat kan 't hun schelen, dat de arbeiders hongeren gebrek lyden, ze worden zooveel te gedweeër, zooveel te tammer als ze hun nood moeten gaan klagen by ons armbestuur. Maar neen Hebben ze honger dat ze schramoelie eten is hier de leus. Onze bestuurders weigerey het aandeel onzer werklieden in de subsidies van Staat en Provincie. Waarom f Oh. 'tis heel eenvoudig. Omdat er te veel werklieden bij de christenbonden vereenigd zijn en dat daar de verzekering tegen werkloosheid van den beginne af is ingevoerd. Om- dat onze socialisten nog maar pas enkele maanden by hunne federatie zyn ingelyfd die ook onderstand verleent by werkloos- heid. Omdat liberalen en demokraten geene enkele arbeidersvereeniging hebben en zij dus van een werkloozenfonds niets genieten kunnen. Ziedaar de eerlijke taal der Voorwacht (Drukker-uitgever M. Karei Beeckman) op 't oogenblik dat het stedelyk Hulpfonds nog immer wachtte naar de gevraagde en door M. Beeckman aangekondigde aansluiting van de Chr. Vakvereenigingen 1 Wij bekennen volgaarne dat er moet reke ninggehouden worden van de verzachtende omstandigheid, dat men in kiestyd was M. Beeckman kan inroepen dat de geesten van het redactiecomiteit wat op hol waren, dat op dit tydstip al de voortbrengselen zijner pers krioelden van berekende en moedwillige leugens maar niet te min staat het vast dat, door die bezorgdheid om het kiesbelang der klerikale kopstukken, het Besiuur der Chr. Vakbonden twee maanden bijlage van het Stedelijk Hulpfonds aan zyne leden heeft doen verliezen. Het is inderdaad slechts op 10 November j. 1. dat de bytreding van de chr. vereenigin gen op het Stadssekretariaat werd neerge legd, op 't oogenblik dat de Gemeenteraad in zitting vereenigd was, om namelyk, in gevolge art. 2 der standregelen van het Hulpfonds, het bestuur te volledigen met dry afgevaardigden der aangesloten veree nigingen. De Raad kon niet anders benoemen dan dé dry voorgestelde afgevaardigden der dry aangesloten socialistische vereenigingen. Wilt ge nu weten hoe het chr. vakbestuur zich in de oogen zyner leden tracht te veront schuldigen Luistert hoe de Voorwacht het vertelt Hebben de christene vereenigingen niet vroeger hunne aansluiting gevraagd, daartoe bestonden reden. Er was vroeger besloten dit hulpfonds aan te sluiten by het intercommunaal werkloozenfonds van Gent, zooals byna alle werkloozenfondsen onzer provincie het zyn. Waarom is men op die beslissing teruggekomen Er werd vroeger daaromtrent hoege naamd niets besloten Het Tusschengemeentelijk Werkloo- enfonds der Gentsche Omligging behelst zooals de benaming het zegt, enkele gemeen ten in de onmiddelyke nabyheid van Vlaan deren 's hoofdstad gelegen en die met elkan- ner in gedurig verkeer zyn de werklieden dier gemeenten mogen van woonplaats en vereeniging veranderen, toch blijven ze ge nieten van het gemeenzaam Hulpfonds zon der een jaar nieuw lidmaatschap te moeten afwachten. Dit is het voordeel dat dit Fonds voor de aangesloten gemeenten oplevert en waar onze Ninoofsche arbeiders niets kun nen bij winnen. En dit is de reden door de Chr. Vak be stuurders aangehaald 1 Vroeger klonk het omdat het Hulpfonds nog slechts «een ont werp o was Vandaag geeft de klok een anderen klank. Wanneer nu de heer Voorzitter van het Verbond der Christene Vakvereenigingen vernam, dat door de nalatigheid en de plan- nentrekkerij van zyn Bestuur, alle plaatsen in het Stedelyk Hulpfonds door anderen wa ren ingenomen, dan schreef «De Voorwacht» (drukker-uitgever M. Karei Beeckman) 't is ongelooflyk en toch waar, zi nr van verleden Zondag De reden dat het bestuur volzet zou zyn om ons een afgevaardigde te weigeren is een uitvlucht. Desocialisten die nu met vie- ren in dit bestuur zitten en niet meer le ft den tellen dan wy, zouden die daar geen plaatsken kunnen ruimen Ze verdedi- gen nu toch op alle tonen, evenredig vertegenwoordiging in alle besturen. Allo, socialisten, de plaats geruimd Thans is M Charel klaar Thans is M. Charel bereid om de 200 pond axa van zyn christen corpus neer te laten in uwen zetel I Plaats voor den Christen Arbeider in naam der Evenredige Vertegen woordiging De E. V. wordt altyd iets goeds voor de kle- rikalen als zij hun voordeel kan bijbrengen. Gewed dat de zes gebuisde kandidaten van 15 Oktober er ook reeds voorstanders van geworden zyn Het springt in 't oog dat het alleen de kiezing is van 15 Oktober, die de Chr. Vak bestuurder op zoo loensche wijze heeft doen handelen: In 't voordeel van den katholie ken kieswinkel moest men het bestaan van een Stedelyk Hulpfonds kunnen loochenen Men herinnert zich het vlugschrift, dat overigens ook van'de pers van M. K. Beeck man kwam, waarin men twee Christen Arbeiders, de gefopte kandidaten Frans Renders en Cyriel De Deyn, deed uitroepen WERKBROEDERS, Als er armoede en miserie is bij ons werklieden, 'tzy door ziekte of ongeluk- ken, door werkloosheid, dan weten wy tot wien wy ons moeten wenden om onder- stand, om troost en leniging voor ons lijden Als er werkstaking is en gedwongen werkloosheid dan weten wy allen best wie steun verleent Op ons armbestuur moeten wy geen staat meer maken Daar is geen geld meer! Ons goed, onze kapitalen zyn op- gesmeerd. Ons stadsbestuur heeft voor ons niets gedaan V or werkloosheid had de stad recht op subsidien van Staat en Provincie, zy o hebben ze niet gewild. Buizende franken lielilien wy verloren Wat kan liet huil sclielen dat de arbeiders in gebrek leven l Nu staan wy voor dert kwaden winter. Men voorzegt dat hy lang duren en streng o zyn zal. Men voorspelt ons werkgebrek, crisis in de fabrieken. Alles is om te duurder en ons gewin te klein. Wie zal ons in dezen nood helpen Gy weet het allen werkbroeders. De katholieken alleen. Het is den 15 Oktober klaar gebleken (men bezie maar het sternmental der katho lieke kandidaten) dat men al die dwaasheden aan de christen kandidaten deed uitkra men. in de hoop op die wijze een paar kle rikale hoofdmannen langs hun rug tot op de Raadszaal te zien klimmen 1 Het eenig doel van al dit logenachtig schrijven der «Voorwacht» was eenvoudig onze werkersbevolking tegen het Stadsbe stuur op te ruien, en de leden der Christene Vakhonden (welke men in den beginne aangelokt had met de plechtige verklaring dat alle politiek buiten het verenigings leven gebannen was) voor den kieswagen te spannen, die de katholieke kandidaten burgemeesters naar het Stadhuis voeren moest I Openbare Verpachting «Ier Marktrechten, van December 1911. HUWELIJKEN. E. Du Bois, 25 j. schoenm. met A. De Rid der, 22 j. fabriekw. V. Van Londerseele, 29 j. tw. met M. Van den Berghe, 24 j. tw. Camiel Hellinckx, 25 j. kool mijner te Meerbeke met J. Van den Bremt, 22 j. fa briek w." Ph. Van der Roost, 26j. var kensslachter met M. Van der Haegen, 16 j. z. b. Gr. MarktM.K.V.Lierde Boter M. Fr. Eysselinckx Hout M. Edm. De Paepe Viggens M. A. Wachtelaer Kiekens M. P. De Vos Waagloon M. Alf. Leclair Vischmyn M. F. Leclair In 1911 Voor 1912 Donderdag 1^ 1912 1911 6320 fr. 6590. 620 810. 10 50. 1270 1340. 220 160. 100 10. 85 30. fr, fr. 8990 8625 Min fr. 365 Burgerlijke stand van Ninove. Aangifte van 8 Dec. (inbegrepen) tot 15 Dec. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 3 OVERLIJDENS Victoria Van der Schueren, 38 j.. z. b. echtg. van J. B. De Kernel. Steenweg naar Geeraadsbergen P Aariaens, 73 i. fandh. ongehuwd, Pamelstraat. P. Kiekens, 7Z j. ongehuwd, Doorn weg, Liberaal Cecillafeest. Zondag laatsleden, vierde de Jonge en steeds bloeiende Liberale Wacht Nut en Vermaak hier haar eerste Cecilialfeest. Te 2 uur namiddag verlieten muziekanten en leden ONS HUIS om hunne achtbare H.H. Eerevoorzitter en Voorzitter hulde te brengen en tevens ook eenige vrienden herbergiers te bezoeken. Geestdrjft en fierheid straalden uit 't oog dier onverschrokken Vlaamsche kerels, die met zooveel moed en zooveel verknochtheid de eerste wat e Vrijheidolag op den fanatie- ken bodem van Denderleeuw hebben ge plant.... Ja, op de plaats waar tot heden toe niet de minste ernstige oppositiepartij be stond, waar zoogezegde antiklerikale strijd makkers (lees Windbuilen nooit het harnas gespen durfden voor 't gevaar, op diezelfde plaats ontvouwt hoog en krachtig, de blauwe Banier hare breede vryheidwim- tels. Nog pogen bovengemelde demokrotjez ie deftige Vaan te bevuilen (de vaan die velen onder hen eens beschermde of maak te wat ze zijn doch 't zal hun niet lukken! Neen, 't volk begint klaar te zien in die zaakjes...., Het avondmaal dat rond zes uur aanving was uitstekend wel verzorgd. De tusschen- poozen werden wel gevuld door toespraken, muziek en zang. De alomgeachte Heer Steppé van Ninove heeft in eenige welge paste zinnen de kopstukken, inrichters en loden der party geluk gewenscht en eenen heildronk ingesteld ter eere der aanwezige Damen en van allen die hier zoo moedig ge handeld hebben. De geachte Heer Eerevoor zitter A. Troffaes in eenige goede bewoor dingen heeft Den Vlaamsche Bard (zoo noemde hy hem) gedankt en tevens aan de aanwezigen wenken gegeven over den he- dendaagschen politieke» toestand. Hy heeft al het schoone, al het goede, al het edele doen uitschynen van Nut en Vermaak, hy heeft met geestdrift nagedrukt op de nog bestaande hongerloonen, op de verheffing van den werkman, op de hooge en drin gende noodzakelijkheid van Verplicht Onderwijs. Met krachtvolle stem heeft M. Ad. Steppé dan het lied van Nut en Vermak ge zongen en weldra stemden allen met hem in 'Wie roemt er niet, wie eert er niet Nut en Vermaak Achtbare Dame Troffaes op de viool en twee der muziekanten begeleid op de piano door M. Troffaes hebben het puikste hunner aria's laten hooren. Dame Bekaert en Mejuffer hare zuster hebben door hun geestig repertorium menig handgeklap en lachbui uitgelokt. De heeren Van Dessel, Bekaert, Van den Haute, Van der Meersch, De Vlaminck en andere hebben ruimschoots het hunne byge- d ragen om het feest geestigheid en leute by te zetten. Deftig rolde 't gezellig feestje tot in den nacht en ieder keerde vreugdedronken huis waarts met de vaste gedachteHier, in ONS HUISkom ik nog f Nog veel avonden als dezen, wil ik hier, bij echte kunst en in deftig genot komen slijten l Lapis lazuli. o— We geven hieronder het Lied van den Liberalen Volkskring Nat en Vermaak van den Liberalen Volkskring Nut en Vermaak. 1. Wie kent den Kring, waar onbevreesd, In Denderleeuw, Ontketend wordt de Vlaamsche geest, In Denderleeuw T Die eens een volk, te lang verdrukt, Den slaap dor ziele weer ontrukt I Wie kent er niet, Wie eert er niet Nut en Vermaak I 2. Wie kent den Kring, wiens grondbegin, In Denderleeuw, Is Vlaamsch van taal, van kunst en zin In Denderleeuw, En die door taal en kunsten zal Weer licht verspreiden overal Wie kont er niet, Wie eert er niet Nut en Vermaak 3. Wie kent den Kring, die 't woord begreep ln Denderleeuw Strooi kennis uit bij volle greep In Denderleeuw Kweek mannentrots in 't Vlaamsche brein, Zoo wordt go groot, blevet gij klein Wie kent er niet, Wie eert er niet Nut en Vermaak 4. Sa, allen nu naar 't hooge doel Aan 't Denderstrand, Dat e!k zich een apostel voel Voor Vlaanderland En strij len wij als broeders voort Tot eens het licht in 't Oosten gloort Dan roomt men ook En zegent ook Nut en Vermaak O— En voor 't eindigen nu ziehier de spijs kaart van 't Ceciliafeest waaraan de lekker bekken van Nut en Vermaak hun beestjes deugd hebben gedaan Krachtsoep Koninginne Kapjes Ossengebraad met groenten Kalfeestoof met eiersaus Kiekens met appelmoes

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2