li*) mÈÈ> ijs Zondag 24 December |9ll Prijs 3 centiemen het nummer Zesde Jaargang Nummer 32 Luisterrijk Avondfeest Onpartijdige Bond Catechismus der Schoolkwestie in Belgie. Vraag van M. Bens. De Kiesstrijd. Smeerpoelserijen Het werk in de kloosters. Het Pensioen. DE VOLKSGAZET LIBERAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD Abonnementsprijs 3 fr. voor de stad en den buiten voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Groote Markt, 1, Aalst. VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs dec Annonccn prr dn.tog. Dikwijls te herhalen annoncen, prijs volgens overeenkomst Vonnissen op de derde bladzijde, 2 frank deregel. Attlst, 23 December 1911. LIBERALE WERKMANSKRINR Vooruitgang door 't Werk. op Maandag 25 Dec (Kerstdag), te 4 1/2 uur stipt 's avonds, te geven door de Tooneelafdeeling Hrip U Zelve 0, met de medewerking van Mevr. Delhaye-Ghysels en den Symphoniekring Door Eendracht Groot, PROGRAMMA 1. Openingstuk door den Symphoniekring. 2. Uorus en Boortje Comedieiul bedryf door E. VanGoethern 8. Openingstuk door de Symphoniekring. 4. De Boezemvrienden Blyspei in een bedryf door A. Hendrikx. o Tot slot Tombola waar honderden schoone PRIJZEN gratis onder de aanwezige leden zullen verlot wordeD. Deuren open te 4 uur. Gordijn ie 4 1/2 uur namiddag. van Neringdoeners en Ambachtslieden der STAD AALST. ALGEMEENE VERGADERING in de Voordracht zaal van 't Belfort op ZONDAG 24 DECEMBER 1911, te 4 uren namiddag, heel stipt. DAGORDE 1. Verslag over de laatste Algemeene Ver gadering 2. Aanvaarding van nieuwe leden 3. Toestand der kas 4. Verkiezing van de helft van 't Bestuur 5. Voordracht gehou den door den Heer Leo Van Bel, Bestuurlid van den Neringsbond te St-Nikolaas. Onderwerp A. SchuldvorderingB. On derlinge Verzekering tegen 't breken der Spiegelruiten. VIERDE LES. VRAAG. Hoe poogt de katho lieke partij namens de Gelijkheid, hare aanspraak te verrechtvaardigen op het doen betalen door de Staat van de kosten der vrije katholieke scholen, 't is te \eg- gen van de 20 millioen franken waar de kloosters op verlekkerd \ijn ANTWOORD. Door te beves tigen, dat, indien de Staat de kosten niet betaalt der vrije katholieke scho len, gelijk hij de kosten betaalt der openbare .scholen er uit voort zoo spruiten, dat de Staat de liberale en socialistische scholen zou bevoordeeli - gen ten nadeele der katholieke scholen, derwijze dat er voor de katholieken geene gelijkheid voor de wet meer zou bestaan. V. Is dat waar A. Neen, dat is volkomen valsch. Inderdaad, als de Staat de kosten der openbare scholen betaalt, betaalt hij noch de liberale, noch de socialis tische scholen maar wel de scholen van iedereen, zoowel van de katholieken als van de liberalen en van de socialis ten dat werd klaarlijk bewezen in de a* les, zoodat het juist door de open bare school is, dat de gelijkheid voor de wet in zake onderwijs aan alle Belgen wordt verzekerd. 't Is om die reden dat de Belgische Grondwet zegtHet openbaar on- derwijs wordt gegeven op de kosten van den Staat en dat zij niet zegt Het vrij onderwijs wordt ge- geven op de kosten van den Staat. Van den anderen kant, tegelijker tijd de openbare scholen betalen welke in gericht zijn zoowel voor de katholieken als voor de andersdenkenden en de rije katholieke scholen ingericht voor de katholieken alleen, komt hier op neer, dat er in werkelijkheid tweemaal betaald wordt voor de katholieken, het geen eene onbetwistbare ongelijkheid daarstelt. V. Zouden de klerikalen niet mo gen beweren dat het stelsel, dat f ij aan prijzen, bestaande \n het subsidieeren van alle scholen, onverschillig of \e ge sticht zijn door katholieken, door libe ralen of socialisten, of zelfs door pro testanten, joden of godloochenaars, op eene meer volledige wijze de gelijkheid der Belgen voor de wet zou verzekeren dan het stelsel der Grondwet bestaande in het stichten van scholen toegankelijk voor allen A> Integendeel Het stelsel der toelagen verleend aan alle scholen, zou de rijken bevoordeeligen ter uitsluiting der armen en zou bijge volg nogmaals de schandelijkste on gelijkheid, de schreeuwendste on rechtvaardigheid daarstellen. V. Hoe is het mogelijk dat het kleri kaal stelsel der gelijke toelagen aan allen, de rijken zou bevoordeeligen ter uitsluiting van de armen A. Onder dergelijk stelsel gaan de toelagen uitsluitelijk naar degenen die genoegzame middelen bezitten om scholen te schapen en in te richten. Hoe zouden in de kleine gemeenten de werklieden-partijen samengesteld uit menschen die nauwelijks genoeg win nen om te leven, het aan boord leggen om scholen in te richten. V. Waartoe zou in werkelijkheid de toepassing van het klerikaal stelsel aan leiding geven A. Tot de volledige inpalming door de klerikale partij van het heele onder ijs in Belgie. V. Waarom A. Omdat te klerikale partij alleen in Belgie in staat is het geheele land met katholieke scholen te bedekken. Inderdaad de klerikale partij telt in haren schoot de millioenrijke nobil- jons, kapitalisten en kasteelheeren, de geestelijkheid, zij beschikt over de inillioenen der kloosters, over de mil- lioenen binnen gerijfd bij rijke erfla ters, over de millioenen der kwezels. Dat alleen verklaart op voldoende wijze waarom de klerikalen van het grondwettelijk stelsel der openbare school niet willen en waarom zij het stelsel verdedigen der gelijke toelagen aan de vrije scholen. V. Welke gevolgen moet de aanne ming van het stelsel door de klerikalen voorgestaan, in Belgie hebben A. De afschaffing van alle vrijheid en van alle gelijkheid voor al de bur gers welke geene klerikalen zijn, noch willen zijn. V. Hoe verklaart ge de jaarlyhsche toe lage van 100 duizend franken, door de stad Brussel verleend aan de Vrije Hooge- school der Hoofdstad, toelage welke de klerikalen tegen de antiklerikalen inroe pen wanneer dezen het klerikaal stelsel bestrijden, dat aan den Staat de verplich ting oplegt, de kosten te dekken der vrije katholieke scholen A. De liberale gemeenteraad van Brussel verleent inderdaad aan de Vrije Hoogeschool eene jaarlijksche toelage van 100,000 franken, evenals de provinciale raden van Antwerpen, Oost-Vlaanderen, Namen en Limburg aan de katholieke Universiteit van Leuven toelagen verleenen welke geza menlijk de 100 duizend franken over treffen. Daarin ligt evenwel niets strijdigs met de Constitutie noch met de wet, en dat kan dus ook in geenen deele de pretentie der katholieken kunnen verrechtvaardigen den Staat de ver plichting op te leggen de katholieke scholen te bekostigen. Het zal voldoende zijn om zulks te begrijpen, aan te stippen dat er een onmetelijk verschil is eener\ijds tus- schen het recht dat de gemeenten en provinciën hebben, even als elk afzon derlijke persoon, bijmiddel van hulp gelden ieder werk te ondersteunen dat de gemeenten of provinciën aan belangt en anderzijds de wettelijke ver plichting de kosten van het katholiek onderwijs te dragen, welke de klerika len den Staat willen opleggen. V. Welk is de waarde van het ar gument der klerikalen die zeggen dat het niet rechtvaardig is de liberale scholen te betalen met het geld der katholieken Dit argument beteekent niets als men het inroept tegen de openbare of officieele school, vermits deze de school is van de katholieken zoowel als van de niet-katholieken. En als men het inroept tegen het bezonder feit der toelage door de stad Brussel aan de vrije Hoogeschool ver leend, keert het geheel tegen de kleri kalen die de katholieke Universiteit van Leuven geldelijk doen ondersteu nen door de provinciën Antwerpen, Oost-Vlaanderen, Namen en Limburg. Wat meer is bij dergelijk argument zouden de niet-katholieken ook gerech tigd zijn te zeggen, dat het onrecht vaardig is de jaarwedden van pastoors, kanonnikken, dekens en bisschoppen te betalan met het geld dergenen die hunne diensten niet begeeren. VBewijs met een voorbeeldde on gerijmdheid der aanspraak van de klerikale partij in zake onderwijs In gevolge de grondwet wordt het Rechtswezen in voege gebracht door de wet (art. 98) gelijk het onderwijs geregeld wordt door de wet (art. 17). Naast de Rechtbanken ingericht krach tens de wet,zijn er krachtens de prin ciepen der vrijheid syndikale kamers tot stand gekomen ten dienste derge nen welke vrijwillig hunne geschillen willen onderwerpen -aan de gerechter- lijke uitspraken dezer instellingen. Naast de openbare;officieele scholen ingericht door de wet volgens de bepa ling der Constitutie, zijn er krachtens de vrijheid van onderwijs ook talrijke vrije scholen tot stand gekomen, ten dienste dergenen welke vrijwillig hunne kinderen aan deze scholen be geeren toe te vertrouwen. Wat zou men zeggen indien de vrije syndikale kamers (even als de vrije scholen) de aanmatiging hadden beta ling te eischen van den Staat, en be weerden in dat opzicht op gelijken voet behandeld te worden als de recht banken ingericht door den Staat V. Tot welken uitslag moet op finan cieel gebied het stelsel van de gelijkheid der subsidiën aan al de scholen ons land onvermijdelijk brengen A. 't Is dat men er onvermijdelijk moet toe komen het stelsel toe te pas sen, niet alleen op de lagere scholen, maar ook op de inrichttngen van middelbaar en hooger onderwijs en dan zal men de kosten moeten be talen van al de bisschoppelijke colle ges, van al de nonnenpensionnaten voor jonge meisjes enz. enz. en het zullen niet 20 miHioen zijn maar 50 a 60 millioen welke jaarlijks de kassen zullen gaan verzwaren van bisdom men en kloosters van allen aard. V. Welk besluit is er uit deze les te trekken A Dat wij in alle opzichten, zoo wel wat de financien betreft, als in 't belang der vrijheid en gelijkheid, ons moeten houden aan het stelsel aangenomen door de Constituanten van 1830, 't is te zeggen het openbaar onderwijs degelijk inrichten op kosten van den Staat en volledige vrijheid laten aan het privaat onderwijs. In de volgende les zullen wij onder zoeken tot welke jesuie'tische middelen de klerikalen hunnen toevlucht nemen om het land de pil der 20 millioen voor de kloosters te doen slikken. Jules RENS, Volksvertegenwoordiger Vraag Ik denk te moeten terugkomen tot mijne vraag van 23 November laatsleden, waarop de heer Minister heeft geantwoord «Juiste inlichtingen worden over doae zaak ge vraagd, Het schijnt dat men om te wettigen de be twiste handelwijze eene som van ongeveer 15,000 frank ten laste te leggen van het weldadigheidsbureel van Geeraardsbergen voor de kosten der schoolgaande arme kinderen, wanneer de rijken geene kosten van schoolgaan betalen, den tekst van artikel 3 der wet van 15 September 1895 inroept. In dit opzicht vestig ik de aandacht van den heer Minister op de verklaring van den heer Schollaert, opsteller der wetverklaring ge daan op 14 April 1895 (zie Handélingen d«r Kamers, 1894-1895, bl 2658) en die den geest van de wet bepaalt. Overigens, ten einde de eerlijke toepassing van de wet op te dringen in den zin door den heer Schollaert er aan gehecht behoudt be doeld artikel 3 uitdrukkelijk voor het verhaal bij den Koning. Het schijnt ook, dat me», ten einde de door mij aangeklaagde onwettelijkheid te handha ven, zich beroept op de inschikkelijkheid waar mede zij sedert 1901 werd toegepastdoch 't is juist deze langdurige toegevendheid welke be doelde onwettigheid des te hatelijker maakt, aangezien zij, tot heden. 150,000 frank, die bil lijkerwijze moesten ten laste komen van hen die kunnen betalen, uit de kas der armen heeft gehaald. Te meer, een misbruik dat zijn oor sprong heeft in het gebrek aan verhaal bij den Koning, mcüt worden uitgeroeid, zoodra de Regeering, die alleen de middelen bezit om er een einde aan te maken, er kennis van krijgt. Antwoord Het onderzoek te zamen met het departement van justitie ingesteld, is nog niet geëindigd. Met rasse schreden naderen wij den datum, waarop het land zal moeten beslissen of het nog langer onder de Roomsche dweepzucht wil gebukt gaan, ofwel, of het eindelijk de verdrukking moede, tot de klerikalen het woord zal toeroepen Gij zult niet verder gaan Onze vrienden zien den kiesstrijd met vreugde te gemoet, omdat zij uit denzelven de verlossing verwachten. En inderdaad, de laatste gemeentekie- zingen hebben klaar aangetoond dat het land de klerikale verdrukking moede is en dat de pastoorsheerschap pij ten einde loopt. Zeker bevinden wij ons tegenover eene macht, die hare laatste pijlen gaat afschieten, die met ons eigen geld ons eenen geduchten oorlog zal aan doen, die voor niets zal achteruitwij ken om het brooze vaartuig zoo lang mogelijk boven water te houden, en toch moet ons zulks niet ontmoedigen het geschooide geld zal wederom een grooten rol spelen, maar de recht vaardigheid moet en zal zegepralen. Wij strijden immers voor rechtvaar digheid en gelijkheid, wij willen iede- ren Belgischen burger gelijk voor de wet de rijke, die reeds door zijnen stoffelijken welstand ontelbare voor deden bezit, mag daarbij geene wette lijke voorrechten genieten de arme moet in 's lands bestuur zooveel te zeggen hebben als degene die in de weelde leeft elke man zijne stem, dat is ons programma en dat zal door alle Vaderlanders bijgetreden worden. Wij willen niet dat men ons een fanatiek onderwijs opdringe. dat onze kinderen prijs worden gegeven aan onwetende broerkens en nonnen wij eischen een onderwijs voor onze kin deren, geleid door bekwame leermees ters, waar alle fanatism uit gebannen is doch dat steunt op eer en deugd. De oude afgesloofde werkman heeft zeker recht op onze erkentenis hij heeft medegewerkt aan den voorspoed des lands, en daarvoor verdient hij eene belooning op den dag, dat zijne krachten hem ontsnappen, ons land is rijk genoeg om deze brave lieden hunnen levensloop in rust te zien slij ten, en daarom willen wij dat zij een rustgeld genieten van minsten eenen frank daags. Welnu, is dit programma niet aan lokkend En mogen wij niet zeggen, dat, met standvastig te werken, met eendrachtig te strijden, wij deeinJe- lijke zegepraal moeten behalen. Maar wij kunnen het niet genoeg herhalen de vijand waakt en we mogen hem niet met rust laten wij moeten al onze pogingen vereenigen en ons niet in slaap laten wiegen door een al te groot betrouwen, dat het werk zou maken onzer tegenstrevers. Met moed gewerkt, niet geslapen, tot dat wij het zwarte monster, dat ons zoekt te verslinden voor goed zul len nedergesabeld hebben, In Frankrijk is een zedenschandaal uit geborsten waarin betrokken is Flachon, opsteller van La Lanterne. Het Gerecht is met de zaak bemoeid en we zullen dus af wachten wat er van komt. Maar zooveel geduld hebben de klerikale bladen niet die er volstrekt een antiklerikaal schandaal willen van maken. Heel stoutmoedig drukt dan ook de VolksstemEenieder weet maar al te best waarde smeerpoetsen het meest zich schuil houden. Dat is te sterk, wanneer iedereen door ondervinding best weet dat voor één anti klerikaal schandaal, 20 klerikale schan dalen uitbarsten. Zooeven komt de recht bank van Hasselt weêr eenen gekruinden smeerpoets uit Aerschot, den Zeer Eerw. heer Van Hutten, gewezen leeraar by het Sint-Jozefskollegie aldaar, te veroordeelen tot 33 maanden gevangen, 10 jaren be- rooving zijner burgerlijke rechten, voor aanslagen op de zeden 1 Op hetzelfde oogenblik veroordeelde het gerechtshof van Hasseltden leeraar Willems, van het St-Jozelskollegie dier stad, tot 18 maanden gevang en vyf jaar berooving zijner burgerlijke rechten. Altijd voor smeerpoetseryen Eenige weken te voren veroordeelde dezelfde rechtbank eenen broeder-onder- wyzer van het klooster van Tessender!:| tot 2 jaren gevang terwyl de Tongeren den aalmoezenier1 te Maeseyck ver we genisstraf. Waar. ze Een comiteit is te Brussel tot stand gekomen om onder vorm van zeer korte artikels de besluitselen openbaar te maken van een onderzoek getiteld De kloosters en congregaties tegen de Brusselsche handelaars. Bravo 't ls noodig dat men wete hoeveel millioenen de kloosters jaarlijks aan den handel onttrekken en hoe zij de ambachtslieden benadeelen, door zei- ven allerlei stielen uit te oefenen,waar bij dan de aan hen toevertrouwde kin deren schandalig worden uitgebuit en moeten zwoegen, vroeg en laat, voor ongelooflijk lage loonen. Wij hopen wel dat hooger bedoeld comiteit zijn onderzoek door gansch het land zal voortzetten. Weer een i»ar is by na verloopen zonder dat de werklieden van. ons land het pen sioen van 1 frank daags hebben bekomen, dat als een minimum in het liberaal pro gramma werd geschreven en praktisch ook ian verwezenlijkt worden. Zeker werd in den loop van den laatsten etgevenden zittyd, het ouderdomspensioen voor de mynwerkers gestemd maar dit kan ons niet bevredigen, de Vlaamsche werklie den zyn zoo ellendig, ja, nog ongelukkiger dan de Waalsche, en dat 0111 verschillende reden 1. De Vlaamsche arbeider is in 't alge meen (veldarbeider zoowel als fabriekwer ker) zoo vroeg versleten als de Waalsche werkman. Men onderzoeke slechts welk levende Franschmans leiden om dit onmid- delyk te begrypen. 2. De mynwerkers en arbeiders der werk huizen van metaal bereiding en machienen- bouw genieten veel hooger loonen dan de arbeiders onzer streken en zijn dus meer in staat voor hun ouderdomspensioen een deel van dat loon af te zonderen, 3. In de Waalsche antiklerikale provin ciën zyn de instellingen en gestichten voor werklieden en ouderlingen, de inrichtingen in welke de kwalen als gevolg van bezon- dere arbeidsvakken worden geheeld veel talrijker, beteren genaakbaarder voor den werkman als in onze provinciën. Waarom wordt dan ons volk uit het ge not van een ordentelyk ouderdomspensioen gesloten Onze mandatarissen, hebben zonder aar zelen het pensioen teu voordeele der mijn werkers gestemd en zy hebben gelijk ge had, groot g-dijk die uitzonderingswet is immers een stap nader tot de invoering van het ouderdomspensioen in het algemeen en de liberale volksvertegenwoordigers hebben twee wetsontwerpen neergelegd om liet ouderdomspensioen van fr daags te verleenen aan AL de bejaarde werklieden zonder onderscheid.! In Engeland werd ondanks het hevig verzet der conservateurs, het pensioen van een frank daags door het liberaal minis terie verwezenlijkt en al schreewden de dompers van dien lande van over zee dat de liberalen door die wet zouden vallen werd dezer meerderheid nog grooter. Wat in Engeland mogelijk is, zal het ook in ons land wel zyn. Men vergeet te gemakkelijk, dat de in richting der Spaarkas onder waarborg van den Slaat, de inrichting der Lijfrentkas of Pensioenkas, het werk is der liberale partij, welke daarin slechts tegenkanting ontmoet te van wege de klerikale representanten van dien tyd. Overigens alle maatschappelijke wetten van eenige beteekenis, werden door de libe ralen neergelegd en gestemd, van alle in stellingen welke thans nog de democratie ten goede komen werden de grondslagen gelegd door de liberalen. Het ligt in de overleveringen en in den aard der liberale partij in al hare werkin gen, instellingen, wetten en wetsvoorstel len immer de praktische zyde in 't oog te houden (we kunnen wat zulks betreft met fierheid wyzen op al de werken, welke wy hier in Aalst tot stand hebben gebracht) terwyl hare belagers slechts met facade wetten voor den dag komen waarby ze niet het nut voor de bevolking, het goede voor democratie bedoelen, maar alleen hun party-en kiesbelang najagen, Het gebeurt maar al te dikwyls dat de eenvoudige lieden zich aan die fagadewet- ten en dikke-troramel-politiek vergapen, doch van lieverlede zullen zy dat alles naar waarde leeren schatten. De liberale party zal hare politieke en maatschappelijke werking in praktischen zin blyven richten en 't zal ook wel deze strekking zyn welke ten slotte tot richt snoer zal dienen voor het toekomend an tiklerikaal goevernement. y Deccdv ns te W hec t <mi Ver^kour .«./dih.ËOHT 20 Dev.

De Volksgazet | 1911 | | pagina 1