NINOVE. Aan onze vrienden Uit Sottegem. Uit Denderleeuw. Balboog-Maatschappy Sportnieuws. Hun Programma. Maandag 8 Januari Julienne- 1 soep, Vlaamsche stoverij met aardap- pellen. Dinsdag p Januari. Rijstsoep, bouilli met aardappelen. Woensdag 10 Januari, Poreisoep saucissen met worteltjes. Donderdag u Jan. Wortelsoep, stoverij met aardappelen. Vrijdag 12 Jan. Vermicellesoep; rijstpap Zaterdag 13 Jan. EchtenVlaam- schen hutsepot. Bij eiken maaltijd krijgen de kinde ren een glas bier. Het was niet anders denkbaar of het Werk der Liberale Damen, zou beknibbelden op alle mogelijke ma nieren gedwarsboomd worden. De liberale Damen echter bekom meren zich niet om al die kleingeestige en domme tegenkanting zij hebben zonder de minste persoonlijke of on- rechtstreeksche berekening eenig goed willen stichten voor de kinderen der ongelukkigste arbeiders, en wenschen slechts er een groot getal te laten van genieten. Mens sana in corpore sano, zei weleer een groote filosoof en opvoed kundige, dat beteekent een gejonde geest in een ge{ond lichaam willen de kinderen goed leeren zoo moeten ze goed gevoed zijn, want zeggen de Vlamingen hongerige buiken hebben geen ooren. Ondanks alle dwarsdrijverij, zullen de liberale Damen hun werk voortzet ten, de ouders der leerlingen onzer Stadsscholen mogen zich in vertrou wen tot hen wenden. De leuze van het Werk der Schoelsoep is Doe wel en f iet niet om. Xog M. Woeste te Nlnove Wij zegden verleden week dat de strijd voorde Wetgevende kiezing van Mei, voor goed geopend is in het klerikaal kamp. Het geldt te weten of ja dan neen de poll M. Woeste zal behouden als kandidaat der katholieke lijst in het arrondissement Aalst Volgens Het Volk d schreef, zou M Woeste de eerste manche verloren heb ben op het Ceciliafeest der katholieke Har monie te Ninove. Men was nieuwsgierig te vernemen of onze lokale katholieke blaadjes het daarover eens zouden geweest zyn met hun confrater Het Volk men was nieuwsgierig daarin in extenso de redevoering van Staatsmi nister Woeste opgenomen te zien, met een breedvoerige beoordeeling erby, of ten minste toch de verschillende zienswyzen der dischgenooten, die stil zwegen zoolang M. Woeste nog tegenwoordig was, maar manhaftig hunne meening zegden... eens dat M. Woeste den trein had genomen, 't Was«Het Volk ©die het schreef Deze redevoering heeft aanleiding gege- ven tot eene levendige bespreking tus- schen dischgenooten na het vertrek van M. Woeste. Het is natuurlyk het deel zyner rede, rakende de schoolwet, welke het voorwerp dezer levendige bespreking is geweest, en men begrypt dat de toestand van M. Woeste zeer netelig en ongemakkelijk was, Elk weet dat M. Woeste van in den be ginne tegen Schollaerts 's ontwerp is ge weest, omdat hy voorzag dat het gansch het Land in opstand brengen zou. Hy wist wel dat men gemakkelijk de buitenbevolking zou kunnen misleiden, dat men met schoone woorden van a gelykheid, vryheid van den familievader, rechtvaardigheid, enz. ka tholieken met een kleinburgerlijk verstand als dezen van Aalst en Ninove, zou kunnen doen in 't harnas vliegen ter verdediging van Schollaerts 's Wetsontwerp. Maar M, Woeste was innig overtuigd dat men aan de verlichte en geletterde bevolking der groote steden niet zou hebben kunnen wysmaken dat men met dit ontwerp het programma der vryzinnige partyen, in zake lager onder wijs, wilde verwezentlyken M. Woeste wist dat de geletterde bevolking wel zou be grepen hebben dat vrye schoolkeus waarvan het ontwerp gewaagde, maar een leugen wasdat ze wel zou begrepen heb- btn dat men met de gelykheid der toela gen zoo aan vrye scholen als aan de Staats scholen, eigenlyk miljoenen en nog miljoe nen aan de kloosters wou verzekeren M Woeste was overtuigd, dat de verlichte be volking onzer groote steden zich daarteger zou hebben verzet, en hy wist by ondervin ding dat men tegen den wil onzer groote steden niet regeert. Ja dat alles heeft M. Woeste aangezet om eene vijandelyke houding aan te nemen te gen minister Schollaert en zyn wetsvoorstel. Maar kon hij dat komen zeggen aan de ka tholieken van Ninove en het kanton, die buiten hun paternoster niets lezen dan een katholiek dagblad, waarin men hun op alle toonen gezongen had, dat Schoolïaerts schoolwet de schoonste en rechtvaardigste was die ooit het licht zou gezien hebben, dat ze leerplicht invoerde met vrye school keus, met praktisch beroepsonderricht, met lotsverbetering der onderwijzers, enz. enz. Neen 1 die waarheid te vernemen uit den mond van M. Woeste, dat zou boven hun begrip zyn gegaan, en ze zouden stom staan gapen hebben als op den dag dat ze den val vernamen van Schollaert en zyn wetsont werp. ToeD ze dien val vernamen, waren ze nog elkander aan 't vragen waarom de katholieke rechterzijde, daar ze toch meer derheid was maar niet haastig dit voorstel stemde, zonder zich om de beweging in 't Land te bekommeren Dat was inderdaad met veel gezond ver stand geredeneerd, maar door mannen die 't effekt niet schynen .te kennen van 'nen vuistslag op den neus I yjlk man nen nu was 't, dat M. Woeste g moest komen rechtvaardigen VOOi* S a zijn gegaan, zoo aardig dat onze beide ka- 'holieke blaadjes, die breed uitweiden over de redevoeringen van de heeren Fr. Moere- mans, R. Moyersoen en Baron de Béthune, de redevoering van M. Woeste maar liefst onopgemerkt zouden zyn voorby gegaan. Recht en Vrede spant de kroon door den meesterlijken sprong er over heen a De achtbare redenaar, schrijft Recht en Vrede, handelde vervolgens over het onderwijs en de nieuwe schoolwet, te lang en te breedvoerig om er aan te denken zijne kernachtige bewijsvoeringen zelfs kortbondig saam te vatten zonder ze gansch te ontsieren en te bederven.© Ditmaal heeft R, en V. zich niet mis sproken en moet niet vreezen op de kneu kels te krijgen zooals voor de marasme der katholieke party 1 Charel-Lowie weet te vertellen dat M. Woeste een groote aanspraak hield... dat het een waar genoegen is zyne krachtige redevoeringen te hooren... dat zyn talent groot is... enz. maar van wat M. Woeste eigenlyk over de schoolwet zegde, geen woord Het is M, Frederik Moeremans die, vol gens Charel-Lowie dit onderwerp behan deld heeft Verder over M. Woeste'sprekende, ge bruikt Charel-Lowie den verleden tyd a Elkeen ziet in hem nog den koenen katholieken strijder, die de vijanden zulke harde slagen heeft toegebrachtdie aan de katholieke zaak de grootste diensten heeft bewezen. De tegenwoordige tyd wordt gebruikt voor M. Baron de Bethune, wiens naam gedrukt wordt in karakters tien maal vet ter dan de andere Deze voorbeeldige, onvermoeibare wer- werker toch.schryft Charel-Lowie, ver- ;rsoonlykt om zoo te zeggen de katho- ïke politiek in ons arrondissement en by die verklaring wordt hem vervolgens een wolk van wierook toegezwaaid waar achter al de andere katholieke kopstukken klein en groot, en M. Woeste eerst van al verdwijnen l a Het Volk had dus gelyk het spel staat hier te Ninove ook zeer slecht voor M Woeste. Het arrondissement Namen doet wel voor zorgen te nemen en aan M. Woeste een nieuwen zetel aan te bieden, in plaats van dezen waar zyn eigen vrienden hem uit lichten. liet Liefdadigheidsfeest van Zondag Schoon feest, en uiterst wel verloopen, of schoon wat in der haast op touw gezet, 't Programma, puik saam gesteld, werd prachtig uitgevoerd. Onze stadsgenoot, de heer A. STEPPÉ heeft nog immer zyn kloeke aangename stem en weet er rykelyk party uit te trek ken, 't publiek hoort hem steeds aan met evenveel genoegen en looft in hem bijna zoozeer den a auidelyken zegger als den begaafden zanger. Men begrijp wat hy zegt, en voelt wat hy zingt. Uitstekend was de cellist M. Ch. KNEIP. Wezenlijk meester van zijn speeltuig, doet hy zyn zacht-vervoerende tonen dringen tot diep in 't harte, dat onweêrstaanbaar trilt van zalige ontroering... Een Kunstenaar, zonder bluf.... Heel gaarne spraken wy meer lof nog van de bevallige jufier VICEROY, indien myn lofspraak heur waarde maar verheffen kon daarom wil ik slechts zeggen dat zy een mooie lieve stem heeft en ze tot de grillig ste eischen der zoo moeilijke muziekkunst weet te plooien. In de hoofdstad staat zy overigens onder de meest gevierde kunstzangeressen aange schreven en die faam deed zy hier Zondag ruimschoots gestand. Het luimige gedeelte van 't Concert werd ingenomen door den zoo gunstig gekenden kluchtzanger M. BRUYLANDT van Gee- raerdsbergen, die by ieder uitvoering ook recht hartelijk werd toegejuicht. En daar wy in alles 't beginsel aankle ven van Eere wien ze toekomtbevesti gen wy zonder omwegen, dat niet het minst de pianist, de heer Jules VAN HAM heeft bijgedragen tot den algemeenen by val van dien genotrijken kunstavond welke verder uitliep op een zeer opgewekt dansfeest, dat bijzonder in den smaak viel onzer jonge juf fers en dames, en, zonder verkoelde geest drift, tot vroeg (of laatin den Kerstmor gen voortduurde.... Aangekondigde Winterfeesten! Zaterdag6' Januari Aanstelling van den nieuwen Gemeenteraad Zondag14 Januari Concert-Voor dracht van het Willems-Fonds Zondag, 28 Januari Avondfeest en Bal der Turnvereeniging Sparta Zondag, 11 FebruariTooneel-Vertoo ning der Koninklijke maatschappij van Rhetorica a De Witte Waterbloem Burgerlijke «tand van Nlnora Aangifte ran 22 Dec. (inbegrepen) tot 29 Dec. (niet inbegrepen) GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 1 OVERLIJDEN8 Leopoldu» Jacobe, 59 j., zb., wettelijk ge. scheiden echt. van Charlotta De Cooman, Burchtstraat, (Hospitaal). Gustaaf-Jan Redant, 27 j., verzekeringsagent, ongeh., Her- linckhovestraat. Een kind onder de 7 jaar. VSsn Slnte Lievene-IIouthem. De schoone dag de 26* December is voor bij I Iedereen bevindt zich wederom in het midden der zijnen. Ik zeg de schoone dag. En inderdaad het was immers op dien dag 26* December dat de liberale harmonie van St Lievens-Hou- themhaar Ceciliafeest vierde. Een puik feest, een aangenaam gezelschap. Meer dan 200 liberale vrienden uit St Lie- vens Houthem en omliggende gemeenten en steden/^ajjvn aan tafel vergaard, waar ""en dranken werden opge diend. Na het middagmaal werd er een puik Concerto gegeven door de liberale Harmuuie en het strekt tot eere van muziekmeester en spelende leden, ik kan niet nalaten een bij zonder lof toe te zwaaien aan den Clarinettist die daar zoo flink een solo speelde. Aanspraken en heildronken werden ge daan door onze vrienden van AalstM. De Blieck bijgevoegde Senator en M. De Windt voorzitter der liberale associatie. Voor't sluiten van 't feest deed de Har monie gevolgd van al de eereleden eenen uitstap tot by hare vrienden herbergiers, waar menige pintjes lekker Houthemsch bier geledigd werden. Het feest was dus opperbest gelukt, doch laat my toe hier nu toch by te voegen dat het spijtig is dat Sinte Lievens-Hautem ^een groot lokaal bezit om een dergelijk eest te houden. Eene gemeente zooals de liberale oasis van Vlaanderen zou een groot liberaal huis,een ruim lokaal moeten bezitten, waarin tooneelfeesten, Concerto's, liederenavonden, vergaderingen van het Willemsfonds en Bibliotheek zouden plaats vinden en waarin men het feestmaal van het Ceciliafeest kan houden dan zou men niet gedwongen syn de leden in twee zalen te herbergen dan zou men gemakkelyk concerto's kunnen spelen, tooneelfeesten kunnen houden waarvan een deel der op brengsten zou kunnen besteed worden aan liefdadigheidswerken vergaderingen kun nen beleggen waar AL de liberale kiezers eens zouden bijeenkomen, ve'rbroederen, om hen uit te leggen hoe WIJ en ZIJ moeten te werk gaan om het klerikaal kraam, dat aan 't waggelen is, met Mei of Juni omver te kegelen. Ziedaar wat er nog te kort is in de libe rale gemeente. En dat kunt gy mannen van Sinte Lievens-Hautem, want reeds dikwyls hebt gij bewezen dat Willen kunnen is Wy koesteren dus de hoop dat wy toeko mende jaar de inhuldiging van een libe raal lokaal zullen mogen vieren, gebouwd door byzonderen of zooals wy gezien hebben in Ronse, dat er eene maatschappij zal ge sticht worden en men door middel van actiën in staat zal gesteld worden om het noodige kapitaal te bekomen een a Ons Huis te bouwen. Ziedaar liberalen van Houthem uw plicht, uw werk. Ziedaar de opmerking van Verscheidene liberale eereleden. Dinsdag, 2n Kerstdag, werd "hier voor eene wel gevulde zaal het Concert gegeven welke de Philharmonie jaarlijks hare leden aanbiedt. Puik, uitgebreid en zeer afgewisseld pro gramma, waarbij wij benevens verschillende stukken, uit te voeren door de Liberale Phil harmonie, en een blijspelDe Boezemvrienden» een wel opgevuld gedeelte voor zang en mu ziek te hooren kregen. De verschillende punten hier afzonderlijk be- oordeelen ware voor ons eene nogal lastige en moeilijke taak. Wij denken daarom dat onze lezers en lezeressen ons wel zullen willen ver ontschuldigen en beseffen dat, als wij zeggen Dat de LIBERALE PHILHARMONIE blij ken geeft van ernstigen vooruitgang onder de leiding van don Alfons Dobbelaere Dat juffer DE GRYSE eene pianiste is van groot talent Dat de hesren Lion PAUWEL8 en Rsni SAVARYS een paar allerbeste kluchtige zan gers zijn waarvan eenieder hier een genotvol aandenken zal bewaren Dat de zeer beminnelijke en talentvolle Mevrouw DE JAEGHER begaafd is met eene sierlijke en aangename stem, waarmede zij het aandachtig publiek aan hare lippen geboeid hield Dat de heer LAHOUS8E uit zijne violoncello die toonen wist te trekken, welke eenieders harte treffen en seffens doen inzien dat men met een echt kunstenaar te doen heeft En dat de ZUIGELINGEN VAN POLUS ons ook ijverige kunstminnende en gewaar deerde acteurs en actrisse te hooren gaven. Wij genoegzaam onze taak volbracht hebben. Ja, wij vatten al die kunstliefhebbers, vreemdelingen en D-dgenooten, kennissen en vrienden, die aan 't uitvoeren van 't Coacert deel namen, samen in een algemeen gevoelen van hulde en innigen dank voor den gezelligen en pleizierigen avond die zij ons verschaften. In naam aller partijgenooten zeggen wij hen niet vaarwel, maar tot wederziens i deelen diezelfde gevoelens jegens de talrijke vreemdelingen die ons feest met hunne tegen- woordigheid kwamen vereeren. En dat alles grootendeels door de schuld der oud-turken die enkele jaren geleden hun hui dige boezemvriend, Van Hecke, hebben zot gemaakt door hem heug tegen meug omhoog te helpen en op een voetstuk te plaatsen, waarvan zij hem nu met geweld willen afwerpen doch t gaat zoo gemakkelijk niet als zij het eerst dachten Thans krijgen zij stank voor dank Z'hebben Van Hecke met den lepel gekweekten aldus grootgebrachte kinders zijn gewoonlijk min lieftalligeren meer bedorven dan anderen 1 't Is ook 't geval met hem. Hoogrepetiteur Van Hecke denkt dat hij al leen slim is, dat hij de eenige en onvervalschte klerikale tandentrekker is die de kiezers een vlassen baard kan aandoen, in een woord dat hij de the right man in the right place is om Belgie van den val der katholieke Regee ring te behoeden. Gelukkige partij die zulke zelfbewuste verdienstvolle mannen in haar schoot telt Erkentenis of dankbaarheid kent Van Hecke niet en hoewel zijne bekwaamheid, zijne ken nissen en verdiensten op politiek gebied hem niet toelaten, al ware het maar zelfs aan de enkels van'tlen heer Woeste te rieken, wil hij dezen in den strijd vergrijsden katholieken staatsman uit zijn zetel lichten Wat verre- tande verwaandheid en hoogmoed I Van Hecke heeft goed zijn leeuwentanden te toonen zijne gelukster is aan 't verbleeken en zwichten zal hij doen, want Mane, thecel, phares 1 Hij werd gewo gen, geteld en te licht bevonden. Des te slechter voor hem en voor zijne aan bidders bevuilen^kan. De dag zal spoedig aanbreken waarop, niet wijmaar gij den knie zult buigen. Dien dag zal de Lemme pardon Max, misschien de oogen openen en de eerste zyner bende zyn om vrij zyn klok te laten klinken ten bate der liberale volks vrienden I N.enV. Zondag laatst beleefden wij alhier een nieuw en onfeilbaar bewijs der onverbree bare eenheid of te Union indefectible der katholieken 't Was stemming in den katholieken tap voor 't aanduiden van 19 afgevaardigden die bin nen enkele weken zullen geroepen worden om de katholieke kandidaten voor de aanstaande Kamerverkiezingen te benoemen. Niet min dan 37 kandidaten hadden zich tot den poll laten «voordragen 't Gold hier im mers te weten wie, van de oud of jong turken Woeste of Van Hecke, de bovenhand zou be halen. Tot heden toe is de uitslag ons niet al te goed bekend doch er zijn veel gesneuvelden van weerskanten, ondanks de hardnekkige werking der jong turken, die het zelfs zoo ver hadden gedreven, kiesbulletijns uit te deelen, waarop alleen de namen hunner beide verkieslijkste kandidaten onuitgeschrapt voorkwamen. Is dit niet voldoende om den poll te doen ver breken Veel gekijf, geroep en getier 'n flitter lange hier en 'n oorveeg langs daar zelfs aan een onderpastoor, niettegenstaande gelijk ten tijde van werkstakingen, samenscholingen van meer dan 3 personen, in den Cirk verboden warenAnderzijds eenige proces-verbalen voor verwijtingen en laffe aantijgingen, waar onder een proces opgeloopen door een onbe duidend hoogmoedig pennelekkerken van 't spoorZiedaar 't bllan van de katholieke poll-comedie die de onverbreekbare eenheid der katholieke partij alhier moest verzekeren en bestendigen 't Is voluit scheuring I Van Hecke moet uit den cirk, roepen de oud-turken I Woeste uit de Kamers, ik in zijne plaats en de Burgemeester van Sottegem zal afgezet worden, schreeuwt Van Hecke Enfin, gansch den hutse-kluts ligt overhoop. De Lemme alias Max, maakte zich kwaad in de Vrije Klok, omdat de Liberale Kring Nut en Vermaak alhier, de lafie aantyging van zekere demokrotjes niet on beantwoord heeft laten voorbygaan en de menschen klaar laat zien in den donkeren kuil waaruit zy moeten gericht worden Ily scheldt onze leden nu uit voor vreemd byeenraapsel uit Oost en West, die brave Lemme en hy vergeet er by te voegen dat hy zelf zyn brood moet verdienen by de vreemden. Moet ge daarom uw wolachtig hair zoo lang laten groeien, goedzakkige a Lemme om uwe windbuilkaken tot barstens toe op te blazen tegen diegenen die u 't brood in den mond geven, en u zooveel broeken op de schoolbanken lieten verslyten, gratis pro deozonder de andere tairyke diens ten u door hen geschonken te rekenen om maar eenigszins uw verstand wat open te krygen Gansch ons liberaal boeltje zal wel gauw begraven worden, zegt de profeetLemme (Max), want het Deuderleeuwsch volk is de mocraat. Welnu naïefLemmeke juist omdat het Denderleewseh volk door en door de m - craat is en wy maar wij alleen hier de democratie behartigen, zullen de liberalen meer en meergrond winnen en zullen uwe belachelijke valsche denmkrotjes het onder spit moeten delven. Al uw flauw zemik-makske zal weldra duigen vallen, o windbuilachtige a Lemme der zevengezichtige Krotjes Wat hebt ge tot «tand kunnen brengen gedurende de lange jaren, dat ge hier ge pocht hebt met den naam van Christen demokraat Waar zyn uwe werken f Wie zyn uwe kopstukken P Wat doen ze Wat vermo gen ze P Zyn de uitslagen der laatste w zingen niet voldoende om te bestatigen dat de inwoners van Denderleeuw uw valsch onbegrypelyk programma niet deelen wil len En weet ge nu nog niet waaróm zy u niet willen neen Komaan, wy zullen 't u zeggen Vooreerst willen zy te doen hebben met menschen die vrank en vry bewyzen leve ren van wat zy vooruitbrengen. Uwe Kopstukken roepen soms, wel is waar Wy zyn liberaal Wy zyn socialist maar met der daad zyn zy noch mossel noch visch want waren zy werkelyk wat zy beweren te zyn, zy zouden niet blyven in een midden dat niet met de liberale of socialistiscne ge dachten overeenstemt. Zulke handelwyze noemt men in de eer- lyke politieke wereld sak-werk. En dien titel moogt ge gerust uw eigen toepassen, in plaats van hem te werpen op menschen die, pas gesticht als politieken kring, nog hunne proeven moeten leveren In een stijl waarvoor een vaartkapoen zou blozen, randt gij menschen aan die onbaat zuchtig het hunne willen bydragen tot ver lossing hunner medebroeders, die hier vast geknoopt liggen aan dwang en dreigiug, n stede van de handen uit de mouwen te wer pen en uit te roepen Welkom, liberalen hetgeen gy verricht is edel en menschlie- vend wij durfden tot nu toe niet, omdat eene zekere vryheid ons ontbrak, maar thans dat gij de baan openmaakt zullen wy u volgen en het papengebroed helpen ver delgen dat helaas reeds veel te lang onzen bodem bezoedelt I Dat kondt ge doen, dat moest ge gedaan hebbeD. Ge zyt ten volle aan uwe verplich tingen van anti-klerikaal te kort gebleven, en wetens en willens bevecht ge, in 't ge niep, uwe weldoeners. Daarom verdient ge den naam van val sche demokrotjes. Wat al laagheden hebt ge niet uitge kraamd in Denderleeuw en het omliggende, om het jongst geleden Concert der liberalen tegen te werken Onze vrienden uit Erembodegem, Aalst Ninove, Liedekerke, HekeJgem, enz, spre ken nog schande uit over uw< gemeene houding desaangaande gepleegd. En nog durft gy u den naam van vrije demokrrat geven, wanneer ge heel goed weet dat ge gebonden ligt aan de kleingee s- tige persoonfyke belanggrillen van het mee rendeel uwer aanhangers. Nogdurftgy dien eerlyken naam bezoede len met vuigen laster te werpen op deftige lieden, die u niets anders wilden dan goed en u uit het modder wilden rukken waarin gy aan 't versmachten zyt. Gaat voort in uw ellendig werk, o bekla- enswaardige dwazen spuwt uw gal maar it;wij staan te varheven opdat het ons AALST. St. SerVAtiu» Lu&aai TiVOLi. Deze aloude Maatscnappy Heeft verleden zaterdag naar jaariya.» iversHeezt gevierd, nare leden met nuu uiusgeziu «u JutimiMen aangeboden. Een prachtige Kerstboom bekroonde de puia versierde zaal Het Concert is allerbest geluKt, daak zy de Eeiuau, uueys, R. iviaes, J. Bruyu- ouncnx, C. vjiiysurecut en de jufvrouwen VVlifursier en jJe aioor. Het Tomuüia vooral de aanwezigen had veel uyvai. Naaien een Danspartytje wei&e tot in de aieiue uurtjes duurde. Uedurenue 't feest werden ïeaaere vVafels uitgedeeld aan de muziaauteu, zangeres en leden. Hei üestuur der Maatschappy verdient allen lof over net innonten ZUi&er gezellige ieestjes. Valscne gerucniea zyn hier in onze stad en de omliggende gemeenten over den velodroom van Aaist verspreid. Volgens die gemeene leugens zou onze Velodroom geSioten worden 1 uy, stadsgenoten en iieoen van den uuiten, gy ailen die verleden jaar de feesten lu onzen V elouroom Ueut by- óewoona, die getuigen zyt geweest van de oesteumge ueury vigiieid, van net vermaak, an net leven nat uaar Heersen te, zoudl gy aan zulke verzinsels den scnyu van waar- ueid auuucu geven 't We deunen van neen, want, ai was net jaar RHl net proefjaar voor onzen v elouroom, toen zal eik met ons moe ten uekenuen, nat er daar goede zaken zyn gewaant. rtaaruy den uitmuntenden toestand onzer financiën is er een uewys van. Om welke reden zou hier dus den Velodroom moeten vei'dwyuen 't He boen de aautrekke- lynüeden van venedeu jaar aan eenieders erwaenting niet beantwoord 't Heeft de overiairyne menigte waarover we allyd be- sCUlkteu, zien Hoegenaamd over iels te be- niageu geyad. W e deuken van neen daar om wnieu wyaltyd voorwaarts op den weg van vooruitgang. Hoor net ueiaugryk studiejaar dat ons bestuur genoten neeft, nebben wij van nu af voor net toekomend jaar kontrakten aange gaan met de uyzonuerste kampioenen van net Duinen- en uuiteuiand. Den praentigen lusiuoi men wy op den voorkoer van onzen Velodroom iieoueu doen aanleggen, laten ons toe net puoliek van uu af reeds te verze ker dat ue leesten van net jaar 1912, in alles wat pracuten sportkuust üetrelt, verre die van verleden jaar zuilen overtreffen; ja, dat we aau iedereen de gelegenheid zul len geven, nier in den Velodroom van Aalst, iets te zien dat ze noen in Drusaei, uuCii 't is gelyk waar zuilen kuuuen aanscnouwen. uaar staat ons üestuur voor lu 1 Dit zal voorzeker net klaarste uewys zyn van den voortuureuden bloei ouzer onderneming, en terzeiluertyu eene duidelyke weerlegging op die vaiscue gerucuteu door eenige algunsti- gaarus rouugestrooid. Uy allen, uyzoüder uurgers en werklieden, die venedeu jaar uwe gencgeuueid aau ouze instelling nebt getoond, narteiyk dauk daarover, eu tevens drukken we de uoop dit, dat gy den '"onop- Uoudenuen lever uien we aan den dag 'eg gen om uen velodroom Yan Aalst 6* 3 de spits van ue sportwereld te urengv-, op nieuw door uwe standvastige geuéJjpuneid zult weten te oeki'oueu. Het Bestuur van den Aalst er schen Velodroom. Laat ons eens den pols voelen onzer kle rikale tegenstrevers en onderzoeken wij eigenlijk nun programma. Welnu dan, kierikaien, kaart op tafel gespeeld en voor den dag gekomen met uw programma. Wat is net en hoe luidt liet f Artikel éón.zoo antwoorden zij, luidt: Verdediging van onzen godsdienst Zeer wei gij liebt gelijk uwen gods dienst te verdedigen. Eene enkele bemerking nochtans. Denkt gij net noodig van die verdediging op po litiek terrein te brengen l Zoo ja, dan moeten wij u op voorhand verwittigen dat gij in nwe poging alleen zult staan. Alles op zijne plaats I Politiek is politiek, en godsdienst is godsdienst, 't eene moot met 't andere niet verward worden. Maar men zal onzen godsdienst ver volgen, onze priesters wegjagen, onze kloosters «luiten Dan zal het liberalism daar zijn, om die vervolgingen te beletten Niemand mag vervolgd worden voor zijne gods dienstigs overtuigingen, zegt artikel i van het liberaal programma. Dus, klerikale vrienden, uw artikel ls een zero in 't cijferen. Laat hooren. Wat is uw artikel twee? Artikal twee van wat Artikel twee van uw programma Maar wij hebben geen artikel twee. Wij hebben slechts een artikel, artikel een, ons artikel, het klerikaal artikel Verdediging van onzen godsdienstDat is alles 1 En 't is waar De klerikalen staan ge hypnotiseerd voor die zoogezegde gods- dienstverdediging, omtrent gelijk deFran- schen voor de Vogeezen, en de stieren voor de roode vod. Al hunne verstandver mogens zijn gepijldin die richting, en daarbuiten zijn zij niets, hooren of ver staan zij niets 1 Wilt gij het bewijs Ehwel lutstert Hoe luidt hun programma in zake van onderwijs Laten gelijk het is Neen, zy erkennen dat zulks met mogelijk is. Ze moeten veranderen maar boe t Door de kassen der kloosters te vul

De Volksgazet | 1911 | | pagina 2