IK Sottegem. aau de historie De splinter en de balk herinneren Hoef ik u den bal terug te 2» \'r. Kwelt u soms de hoogmoed en zijn uwe bedoelingen wel zoo belangloos als Antw. Ik heb nooit de geheime hoop gekoesterd Burgemeester van Ninove te worden en mijne bedoelingen leggen niet aan oni andere personen in zooverre het ambtelijk leven beu te maken, dat; zij er den brui van geven. Ik praktiseerde nooit het ótc-toi de lk queje.in'y mette Yr. Moogt gij u doen doorgaan als ■'dfs vertegenwoordiger van afgestorvene lei- '""-•■"isrs om opschudding te verwekken Antw. Gij zegt afgestorvene lei ders ik zeg Grijze Drieéenheid en dat opzettelijk. De herinnering aan die eerbiedwaardige Drieetnheid doet don alouden liberalen geest horleven zij baart waklcerschudding in de gelederen opschudding misschien bij enkelen, want, Grijze Drieöenhcid is zoo veel gezegd als Liberale Eerlijkheid, als Liberale Trots, als Liberale Plichtbetrach ting I Kunt ge mij dan den steen smijten, I meneertje IK, als ik Ie reveil blaas in I naam dier Grijze Drieëenheid 5'V-r.Behoort gjj tot de liberale ge zindheid en moogt gij de verdenking laten wegen van uw geschryf op eerlijke liberale jongens onzer stad Antw. Belmoren ZIJ tot de liberale gezindheid, wie schimpen op diezelfde eer- 1 lijko liberale jongens Durft GIJ uwe vrijzinnige overtuiging in de weegschaal werpen iu tegenwicht met die van Pakvast Zoo ja, dan vindt ge mij op uwe wegen, dan sta ik u blijmoedig te woord, maai', op echt liberaal terrein, hoor! Ik bekreun mij nimmer om persoon lijke aanvallen. 6° Vr. Ware het niet beter uw masker af te rukken en u niet langer te verschuilen achter uw pseudoniem Antw. Wie durft hier sprekeu van pseudoniem V. Meneertje IK II fout vous purger.... Go valtmij te lijve met de grofste bedreigingen, vers'chuilendtfackter IK Quatre grains d'ellébore, vriendje, of uw bruintje is kapot 70 Vr. De liberalen lezen schokschou derend uwe proza. Zoudfc gij oas niet beters kunnen opdis- scheu, een'relaas, bijv. over... over, ge Antw Zeg liever Wij, Triumviraat, lezen nijpkertend uwe proza. En dan, dat relaas... Een relaas een relaas over Ja toch, ik ben er, een relaas over dc grootsehe liberale betooging der maand Juni., relaas, dat in den liberalen inktkoker van het im mer op de bres staaude triumviraat is blij ven steken Maar sprak men ook niet te V d"'er gelegenheid van eeno fugue per expres 'naar... (dc localiteit is.mij ontsnapt). 8° Vr. Zijt gij een geboren Ninoviet 1 Antw. Pardon, ik beu van Dender- leeuw oorspronkelijk, waar ik tijdens het vreemde schrikbewind cene zwarte kolen- j diefte hielp ontdekken. 9° Vr. Speelt gij eene politieke rol Antw, Ik vervul gecu politiek innn- daat, meneertje IK, maar ik erken mij 't. recht, als liberaal, degenen te recht te wijzen, wie plichtvcrget.end zijn op dat ge- X bied. lOo Vr. Ik keu u, Pakvast, zult gy eindelijk ophouden of 'k maak uw naam be kend. Antw. Zzzut 11" Vr. Hebt gij niets practischer aan Antw. Jn toch Ik vond in meer dan één liberaal gezin, gestuurd op 't adres vau Madame of dc Juf frouwen, eene- gele kaart, welke 'k letter lijk afschrijf Keurboekerij van Lenren, Succursale-Ninove M.... Ik heb de eor Ued. te melden dat de suc cursale boeket zal in leening geven te be ginnen van Zondag aanstaande van 10 tot De cataloog zal binnen veertien dagen te verkrijgen zijn intussclien kunt gij dc,boe kenlijst raadplegen ten lokale der succur sale die voorloopig is ingericht iu het klein externaat van dc Zusters dei' IIIl. Harten. L. Van den Steen, Bestuurder. Ninove, 7-10-20 Zwarte kraaien krassen, Meneertje IK. Geeue hanrklioverij meer a. u. hl. Begre pen Als de vos de passie preekt, hoeren, wacht uw ganzen PAKVAST. Dc Nationale Bond van 's Rijks Politie Kommissarissen en jpljunkt-Konimissaris- sen, heeft iu zijne algeineene vergadering beslist, dat omaiddelijke voetstappen zou den gedaan worden bij al de Wetgevende leden, teneinde, tijdens den eerstkomen- den zittingstijd, de aanneming te bekomen van den loonrooster die op het bureel der Kamer neergelegd is. OPEN BRIEF Aan den lieer Minister van Kunsten en Wetenschappen. Het zij ons toegelatengeachte heer Minister, uwe bijzondere aandacht te vestigen op den ongelioorden toestand welke zich alhier voordoet in do ge meenteschool, toestand, welke waar lijk onduldbaar is geworden. Gelief op te merken, Mijnheer de Minister, dat wij op dit oogonblik met ongeveer 200 leerlingen de genoemde school bezoeken en wij kunnen U ten stelligste verzekeren dat zonder de drukking, de leerlingen-jacht en nog veel andere rédenen welke wij hierna laten1 volgön, dit getal merkelijk zou' overschreden zijn. En dit is niet te verwonderen. De door onze gemengde gemeente school bekomen prachtige uitslagen in don jongsten wedstrijd, rangschikken haar met recht en reden onder de degelijkste onderwijsgestichten der streek. De keuze der ouders die kinde ren hebben in den leeftijd der school jaren kan dan ook niet twijfelachtig wezen, want ieder verstandige ouder die met de latere toekomst zijner kin deren bezorgd is,,weet dat eene goede en gezonde geleerdheid de eerste ver- eischte is van den mensch voor zijn maatschappelijk bestaan en voor zijne opklimming in de samenleving naar een hooger welzijn. Zonder geleerd heid is men niets Eene goede geleerd heid leidt tot alles, ja tot de hoogste standen in de maatschappij. Zijn wij nog zeer klein en jong, toch beseffen wij reeds zeer goed het doel welke onze dierbare ouders beoogen met ons naar zoo een degelijk onderwijsge sticht als do gemengde gemeente school van Sottegem te sturen. "Wij twijfelen geenszins, Mijnheer de Minister, aan uwe edele gevoelens voor het openbaar onderwijs, doch het spijt ons te moéten vaststellen dat Gij ons op dat gebied nogal diep schijnt te verwaarloozen. Nu,, wij willen gaarne aannemen dat de schuld van den onge lioorden toestand welke, zich alhier voordoet in de gemeenteschool niet heel en al aan U te wijten is, doch laat ons toe te zeggen, Mijnheer do Minis ter, dat, wie aan het hoofd staat, zich moet kunnen doen gehoorzamer, wat althans het geval niet schijnt te zijn voorliet Gemeentebestuur van 'Sotte gem tegenover 11 Hebt Gij, ja dan neen. Mijnheer de Minister, bevel gegeven aan de ge- meenteoVerheid van Sottegem 2 nieu we onderwijzers bij te noemen Hebt Gij, ja dan neen, aan datzelfde bestuur order gegeven de gemeenteschool op behoorlijken voet in te richten I11 onzen huiselijker haard werd daar over door vader en moeder meer dan eens gewaagd en nochtans. Mijnheer de Minister, wij zitten met ongeveer 200 leeriingen in de gemeenteschool en wel zoo dicht tegen elkander ge prest op banken, kisten, enz., dat aan schrijven niet meer het minst kan ge dacht worden. Wat meer is, sedert enkele dagen is men verplicht ons in reeksen te verdeelen en die verscliil- lige reeksen beurtelings, bij gebrek aan zitplaatsen en leeraars gansche halve dagen naar huis te sturen Wij noemen dat oprecht schandalig, want dergelijke maatregel schaadt ten zeerste aan 011s onderricht en aan onze opvoeding. Laat ons toe, geachte heer Minister, hier terzelfdertijd een ander niet min der ernstig punt aan te raken en wol het handwerk voor de meisjes welke do gemeenteschool bezoeken Benevens eene goede geleerdheid is het van het allergrootste belang dat onze toekomstige huismoeders goed kunnen naaien, stoppen, mazen, brei en, enz., enz. Ilewel, geachte heer Minister, vindt Gij niet dat het ook allernoodzakelijkst is dat onze zusjes in dergelijk handwerk onderwezen worden Wij vernemen met. een op recht genoegen dat. daarover reeds stappen bij U werden aangewend en wij durven dan ook verhopen, indien Gij het waarlijk wel meent met ons onderwijs, Gij eerlang het gemeente bestuur van Sottegem zult verplichten dergelijke cursussen in de gemeente school te doen inrichten. .De keuze der school is vrij en het mag dan ook gezegd worden dat wij meisjes van alle handwerk moeten verstooten blij ven omdat onze ouders wellicht in zake onderwijs eene andere opvatting hebben als deze die het bestuur der gemeente in handen hebben En om te eindigen, geachte lieer Minister, laat ons toe uwe aandacht nog bijzonderlijk te vestigen op eene kwestie die vele schoolkinderen alhier ten zeerste aanbelangt. In de gemeenteschool zijn wij hier om zoo te zeggen bijna allen, kinderen van den werkenden stand en van de kleine burgerij en het valt dan ook licht te begrijpen dat, bij gebrek aan hulpmiddelen, onze ouders ons niet verder kunnen laten opleiden dan tot de hoogste klasse der gemeenteschool, waarna wij op stiel mogen gaan. Nu, velen onder ons koesteren geheel an dere gedachten en zouden graag iets meer verlangen te worden dan een ge woon arbeider. Doch zie, daarvoor zijn hoogere studiën noodig en die kunnen wij alhier niet bekomen bij gebrek aan een degelijk middelbaar onderwijsgesticht, rln naar school gaan in eene andere gemeente, brengt groote uitgaven mede waartegen moe ders beurs in de meeste gevallen te kort schiet. Wij durven dan ook ten zeerste bij U aandringen opdat het U behage eene sectie van middelbaar onderwijs bij ónze gemeenteschool toe te voegen. Wij zijn ten zeerste over tuigd dat liet hier in een dergelijk on derwijsgesticht aan geene leerlingen zou ontbreken. Het nijverheidscen trum van Sottegem vergt eene derge lijke school. Wij drukken de hoop uit, geachte Heer Minister, dat Gij ons verzoek schrift aan oen welwillend onderzoek zult gelieven te onderwerpen en in ai- wachting daarvan bidden wij U de uitdrukking onzer volkomen hoog achting te willen aanvaarden. Een groep leerlingen der Gemeenteschool. Wij vernemen althans dat in zijne vergadering van Dinsdag 12 dezer, het gemeentebestuur overgegaan is tot het aanduiden van twee nieuwe hnlponderwijzers en wel de heeren SAELENS en DEMOY, die wij van harte gelukwenschen, de hoop uitdrukkende dat zij denzelfden weg zullen ingaan als de drie andere on derwijzers der gemeenteschool. Dat men nu maar spoed make met de be hoorlijke inrichting der schoolloka len en dat men ten spoedigste zórge voor een degelijk onderwijs voor handwerk. De electriek is weer aan 't fratsen spelen. Heden licht, morgen geen, zonder te rekenen dat, wanneer er licht is, dit laatste 'nen polka aan dansen is 't Gaat immers gedurig in en uitNu dat de lange avonden aankomen, zou men toch mogen zor gen voor beter en geregelder licht opdat men niet gestadig verplicht' weze petrool- en keersepannen uit te halen. F eest vergad e rin g Zondag 24 October, in dc Graal Egmont, om 3 u. namiddag, Fcesivergadcring van den Liberalen Werkmanskringen De Onderlinge Bijstand Eerbied en Recht voor Allen Huldebewijs voor hunne lange en groole dlensien In dc besturen onzer Kringen aan onze vrienden Jan De Brueker en Victor Buys, Voorzitter en Bestuurlid vau het Ziekenfonds cn Bestuurleden van den Libera len Werkmanskring. Niemand mag ontbreken. Namens de Besturen, J. Van Opdenboscb. Kasbons Gent 5 uitkeerbaar ten laatste in 1930. Prijs van uitgifte 470 fr. per titel van 500 fr. Kasbons Qemeeiitekreiiiet van S5«?Igïe 5 uitkeerbaar in 1930. Prijs van uitgifte 470 fr. per titel van 500 fr. Kasbons («rands Magasins A rinnovafïoii 6 uitkeerbaar den 1 October 1930.. Prijs van uitgifte 480 fr. per titel van 500 fr. Men onderschrijft kosteloos ter Banque Centrale de la Dendre.

De Volksgazet | 1920 | | pagina 4