JAN VERBRUGGEN Weekprogramma Hoogtepunten in Dirk Martensviering Flor Peeters opende orgelcyclus Omer Brochure Sint.Martinuskerk Waegeman Dirk Martensjaar KWARTEEUW HEEMKUNDE IN HET LAND VAN AALST In memoriam Galerij Pieter CouckeVijfentwintig 16-14.9.1973 Het bestuur van de jubilerende heemkundekring "Het Land van Aalst" samen met stadspersonali- teiten. (jdl) Na een kortstondige ziekte over leed te Aalst de zeventig jarige Jan Verbruggen, Bij de kunst minnende Aalstenaars was hij bekend als een handig en kunst vol muzikant. Als bestuurslid, dirigent en spe lend lid van talrijke Aalsterse muziekmaatschappijen en ver enigingen waaronderde Ko ninklijke Harmonie "De Oude Garde" de Kon. Symphonie- kring "Eendracht Groot" en dan vooral bij het Koninklijke Sint Jobkoor gaf de heer Verbruggen zijn beste krachten tot opbloei van de vereniging. Jarenlang heeft de heer Jan Verbruggen in de Paterskerk op de hoogdagen de Eucharistievie ringen opgeluisterd. Handig en vol kunstgevoel betokkelde hij zijn geliefd instrumentde contrabas. Het mooiste instrument echter dat hij bespeelde was zijn hart. De goedheid bloeide open op zijn sympathiek gelaat, trilde in zijn stem. Ontelbare mensen heeft hij uit de nood geholpen en hun moeilijkheden opgelost. Zijn mooiste lied heeft hij laten horen als echtgenoot en vader. Zijn liefde voor vrouw en kinderen steeg crescendo met de jaren. Zijn afsterven zal een leemte laten in de verenigingen die hem dierbaar waren. Aan de diepbeproefde familie 11 bieden wij namens De Voorpost 3 onze oprechte en innige deel- neming aan. J. DE LOOSE. Op vrijdag 14 en zaterdag 15 is de tentoonstelling, die gehouden wordt in het kader van de Belgisch-Hongaarse week, en belangrijke Hongaarse werken en postzegels eksposeert, nog open. Feestzaal Stadhuis, van 14 tot 18 uur. Zondag 16 september, om 15.30 uur in de St.-Martinuskerk, orgelkoncert door Kamiel D'Hooghe, als tweede in de orgelcyclus. Organist Kamiel D'Hooghe speelt de ganse "Nativité du Seigneur" van Olivier Messiaen. Toegangsprijs50 fr, voor de studenten 30 fr. Kaarten te bestellen Orgelcyclus St-Martinuskerk, Postbus 43, Aalst, of bij het D. Martenskomitee, Stadhuis, Aalst. De tentoonstellingen in het Oud Hospitaal, het Belfort, in de Winterkapel van de St.-Martinuskerk, en de Kredietbank zijn ook tijdens de week van 14 tot 21 september geopend op de gewone uren. Vrijdag 21 september om 14 uur, tentoonstelling "Het Belgisch Kunstboek", met de medewerking van het Ministerie van Nederland se Kuituur. Op zaterdag en zondag van 11.45 uur tot 12.15 uurbeiaardcon cert. In het Oud Hospitaal zijn vanaf deze week de anastatische afdrukken van de eerste Dirk Martensdrukken te bekomen. Pater K. Heireman s.j. schreef een speciale inleiding. Deze herdruk van "Dionysius Van Rijkel", "Pseudo-Augustinus", "Aeneas Silvius Piccolomini" met de inleiding "Alosti in Flandria anno 1473" werd door het Gemeentekrediet gefinancierd. De eerste 10.000 folders zijn uitgeput. Eerstdaags komen er nieuwe van de pers. Men overweegt eveneens de druk van een viertalige folder ten gerieve van de talrijke toeristen. Plaatsen voor de filmvertoningen op 23 en 25 september van "A Man for all seasons" in cinéma Palace worden schaars. Kamiel D'Hooghe geeft zondag 16 sept. het tweede orgelkoncert in de St.-Martinuskerk. de tentoonstelling die inge richt werd in het kader van de Belgisch-Hongaarse week, In zijn inleiding gingen de dank betuigingen van de heer Schepen uit naar de heer Am bassadeur van Hongarije in België, die zijn volle mede werking verleend had voor het inrichten van deze mani festatie in het teken van het Dirk Martensjaar. In zijn dank betrok de h. Van den Eede eveneens stadssekre- taris de heer C. Willems en stadsgenoten Raymond De Smet en Jos De Geyter, die heel wat inspanningen gele verd hebben voor het tot stand komen van de tentoon stelling. Waarom deze Hongaarse aan wezigheid in de Dirk Martens- stad Net als Aalst mag de Hongaarse hoofdstad Buda pest fier gaan over een eerste drukwerk aan de hand van Andreas Hess., in hetzelfde jaar als Dirk Martens werk 1473. Op de tentoonstelling zelf, is er een kopie te bekijken van dit eerste Hongaarse gedrukte boek. Verder werden in bruikleen verkregen heel wat dokumenten en boeken, even als een kollektie postzegels die zeker de belangstelling van filatelisten zal wegdragen. Een zestigtal incunabilisten, uit alle West-Europese landen werd dinsdagmiddag ontvan gen op het Stadhuis door de h. burgemeester en Schepen Van den Eede. De Schepen sprak dit zeer kosmopolitisch gezelschap viertalig toe, waar bij hij affirmeerde dat ook j een provinciale stad zoals. Aalst manifestaties kan in richten die ver boven de normale mogelijkheden lig- gen. In zijn wederwoord drukte de voorzitter van het gezelschap, waaronder tal van hoofdkonservators o.a. uit Krakau, Stutgart, Budapest, Barcelona, zijn dank uit voor de ontvangst en richtte hij felicitaties aan het D.Martens- komitee voor de unieke reeks J manifestaties, inzonderheid de uitbouw van de tentoon- stelling in hel Oud-Hospitaal. JOHAN VELGHE Als nr 165 in de reeks van de Vlaamse Toeristische Bibliotheek verscheen een brochure gewijd aan de Sint-Martinuskerk te Aalst. Dit werkje werd geschreven door de heer pastoor-deken Constant De Vos en de VTB-VAB voorzit ter de heer Jozef Van Overstrae- ten. 0e brochure kan dienen als gids voor een bezoek aan dit interessant bedehuis. De gotische hoofdkerk van Aalst is uit menig oogpunt merkwaardig. Ze heeft weliswaar geen hoge toren en ze is grotendeels tussen huizenblokken ingesloten, zodat men er moeilijk een algehele goede kijk op heeft Met enige plechtigheid werd vorige zondag en ter gelegenheid ^,an het Dirk Martensjaar het zilveren bestaansjubileum gevierd van de heemkundige kring "Het Land van Aalst". Al vijfentwintig jaar gaat de heemkundige kring met hun tijdschrift "Het Land van Aalst" op verkenning in "het kleyn landeken tusschen de watervloeden van de Schelde en de Dender op de palen van Brabant". In de heemkunde gaat het eigenlijk minder om veldsla gen, vorsten en vredesverdra gen. Hoofdzaak is de ge schiedschrijving van uit een specifiek menselijk en maat schappelijke visie, het gaat om de leefgewoonten van de "kleine man". Heemkunde is een bundeling van vele weten schappen toponymie, hydrografie, geologie, heral diek, ekonomie, folklore. Hier wordt het heden besten dig getoetst aan het verleden, ^want het heden stoelt op het verleden en in het heden ligt de toekomst. De heemkundi ge kring "Het Land van Aalst" is vijfentwintig jaar aktief. Vijfentwintig jaar dat zij strijdt voor het behoud van ons kunstpatrimonium. Diverse studies, verschenen in hun tijdschrift, gaan dan ook allerlei richtingen uit. We citeren slechts enkele titels die getuigen van een grote diversiteit De eerste spoor wegen in het Land van Aalst, de bijnamen te Baardegem, de paardeommegangen in het L.V.A., de sociologische schets van een historische ontwikkeling in de Dender streek, het Folkloristisch zijn, de Aalsterse witvoeten, de "lijdensgeschiedenis van ste den en dorpen tussen 1578 en 1585" enz.. Verder versche nen nog dorpsmonografiën meestal met verklaring van oude plaatsnamen voer Erem- bodegem, Denderleeuw, Haal- tert, Impe, Hofstade, Lede, Moorsel, Herdersem, Pollare, Wieze. Een speciaal nummer kwam onlangs van de pers met een uitzonderlijke bijdra ge over Dirk Martens. Aan een opsomming- van alle bekroonde studies valt niet te denken. We willen echter wel vermelden dat aan wijlen voorzitter Dr. Vangassen het ereburgerschap van Ninove werd verleend en redaktie- sekretaris Pastoor De Brauwer werd ereburger te Lede. Hier mee betoonden beide ge meentebesturen hun erkente lijkheid bij het respektievelijk verschijnen van de geschiede nis van Ninove en Lede. Het eigenlijk ontstaan van de heemkundige kring moet wel licht gezocht worden tijdens de oorlogsjaren 40-45. De duitse bezetting, die de be trekkingen met het buiten land onmogelijk maakte en het bedrijfs- en kuituurleven praktisch lam legde, vormde anderzijds een zeldzame gele genheid om meer aandacht te gaan besteden aan hetgeen nog beschikbaar bleef. Nooit werden heemkunde en genea logie zo fel beoefend als toen. Enkele aktieve mensen zoals Albert De Lui, Jozef Van Cleemput, Maurits Gijsseling, Alois De Mayer, Jozef Van Overstraeten, E.H. Jozef De Brauwer, Baziel Boel werkten ijverig aan de oprichting van de heemkundige vereniging "Het Land van Aalst". Na een paar algemene en bijzondere vergaderingen verscheen het eerste nummer van "Het Land van Aalst" op januari 1949 met op de binnenzijde van de kaft een van geestdrift vlammend artikel van dde hoofdredakteur. We citeren het volgende "Een droom van vele jaren gaat in vervul ling; hier zijn we met ons tijdschrift, gewijd aan het Land van Aalst. We zouden het willen maken tot een bescheiden monument ter ere van een der vruchtbaarste, rijkste, schoonste, nijverste en meeste Vlaamse streken van ons Vaderland. Ons tijdschrift moet immers een band wor den, een steeds nauwer aange haalde band tussen alle men sen in en buiten het Land van Aalst die houden van hun geboortestreek, laten we het maar eens romantisch zeggen, die er steeds meer op verliefd geraken hoe ouder ze wor den of hoe verder en langer ze er van verwijderd zijn". De heemkundige vereniging kon starten met ruim drie honderdnegentig leden. Ondertussen zijn vijfentwintig jaar voorbij. Een kwart eeuw onafgebroken aktiviteiten, die zeker hebben bijgedragen tot de verrijking van ons eigen kunstpatrimonium. JEF DE LOOSE. Voor een matig opgekomen, maar daarom niet minder select publiek, voerde de wereldberoemde organist Flor Peeters zon dagnamiddag jl., in de Sint-Martinuskerk, op een virtuose wijze koralen van César Franck en lied-symfonieèn gekomponeerd door hemzelf, uit. Daarentegen geldt dat ze einde 15e begin 16e eeuw werd opge trokken door de vermaardste bouwmeesters van de tijd. Binnen doet ze groter en wijder aan dan buiten. De kerk heeft menige kunstschat. Als we uitgekeken zijn op de architektuur kunnen we de onvolprezen sakramentsto- ren, menige fresko's een altaar van Rubens, een De Crayer, een Coxie, het klassicistisch gestoel te van naderbij bekijken. De brochure met de bovenstaande titel is tegen 23 fr het eksemplaar te koop. waarin de komponist de weel de van de overdadige Califor- nische natuur uitdrukt, aan Lied to the Desert waarin het irreële beeld van de woestijn en de drukkende eindeloos heid tot uiting komt, aan lied to the Sun, als een ode aan het licht. BELGISCH-HONGAARSE WEEK Maandagavond opende Schepen Van den Eede G., in de feestzaal van het Stadhpis, Onder het motto "Flitsen van blijdschap" stelt Omar Waegeman uit Grembergen zijn werk voor en tentoon in de Galerij Spaarcentrale op donderdag 13 september te 19.30 uur stipt. Marcel Mer- tens, voorzitter van de Bond der Oost-Vlamingen te Brus sel zal de start geven. Voor een muzikale sfeer wordt gezorgd door Bert, Johan en Geert Waegeman. De tentoonstelling loopt verder door tot eind septem ber. (Open van 9 tot 17 uur, behalve tijdens het week end). Galerij Spaarcentrale ligt vlakbij de Hallepoort op de kleine ring te Brussel. Het leek op een heropening van het Dirk-Martensjaar, zoveel I volk had zich vrijdagavond 7 september naar de Galerij Pieter a Coecke begeven, voor de vernissage van "25 MEESTERS VAN I IvvJwl IviOOy^Jv 11 lf&CJVvl O DE HEDENDAAGSE KUNST." Onder de aanwezigen bemerk- ten we kamerlid Van Hoorick en schepen Van Den Eede. Voorzitter van "Het Land van Aalst" de h. Fritz Cour- teau (jdl) Het blijft steeds een revelatie de nu zeventigjarige Flor Peeters orgelwerken te horen uitvoeren. Reeds gedurende vijftig jaar wijdt Flor Peeters zich aan een drievoudige taak peda goog, komponist en kerk- en koncertorganist. Zo vormde hij talrijke en bekende leerlin gen, waaronder Kamiel D'Hooge de organist die vol gende zondag het tweede koncert brengt van de orgel cyclus. Waar de beroemde J. Lemmens in de 19de eeuw toonaangevend was in West- Europa, daar bracht Flor Peeters deze traditie op een nog breder internationaal plan. Als koncertorganist be reisde hij een groot deel van de wereld en meer dan drie honderd recitals gaf hij alleen reeds in de U.S.A. De leid- symfonieën die uitgevoerd werden in de Sint-Martinus- kerk gaven zijn universele kijk duidelijk weer. We denken aan Lied to the Flowers, Ook de meeste Belgische kunstenaars van wie werk wordt tentoongesteld waren present. Dat men deze ten toonstelling in het kader van het Dirk-Martensjaar zorgvuldig had voorbereid be wees de katalogus die aan iedereen werd aangeboden. "Wij zijn in principe tegen één opening waarbij men uitleg verstrekt over het ge- ëksposeerde werk, zei ons de heer Van Holsbeeck, direc teur van de galerij, omdat de schilderijen en beeldhouw werken een taal spreken die duidelijk genoeg is. Wij hebben een keuze gemaakt uit hedendaagse meesters met naam. Ni blijft dat onze schifting geslaagd is want er is werkelijk voor elk wat wils." De tentoonstelling biedt in derdaad zo ruime keuzemoge lijkheden dat er werk is naar ieders smaak. Naast abstrakt figuratief en ver mogelijkhe den dat er werk is naar ieders smaak. Naast abstrakt figura tief en ver in dit interieur dat door Herwig Van Holsbeeck werd ingericht, zijn de wer ken met een integratie in de architektuur. Dit boeket schilder- en beeldhouwkunst kan elke dag van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur en op zondag van 10 tot 13 uur bezocht worden. Voor groe pen is er een geleid bezoek voorzien. De mensen van galerij Pieter Coecke rekenen op een grote belangstelling vanwege alle Aalsterse scho len en geven daarom aan de schoolgaanders gelegenheid tot vragenstellen en diskussie na elk bezoek. Volgende Meesters stellen ten toon Atila, A.Bogaert, B.Bo- gart, G.Bertrand, A.Debois, A.Bienfait, G.Decock, E.Do- deigne, V.Gentils, G.Hol- mens, P Horvath, O.Landuyt, Lindstrom, P.Mara, J.Mo- reaux, A.Mortier, L.Peire, R.Raveel, J.Rets, R.Somville, Tovar, W.Van Hecke, L.Van Lint, Vesarely Urculo. In de eksklusiviteit voor België Pomodoro met "De dualiteit in de eenheid." De tentoonstelling loopt tot 28 oktober. HEYVAERT ANDRE Een uitzonderlijke kollektie schilder- en beeldhouwwerken in Galerij Pieter Coucke, noq tot 28 oktober, (jdl)

De Voorpost | 1973 | | pagina 16