TUPPERWARE"KWALITEIT VOOR ALLES ff tr"1 El ~jL Het is niet zo'n gezellige buurt daar aan de oever van de Dender, waar kleine grauwe arbeidershuisjes verdoken staan achter opslagplaatsen en werkhuizen. Een klein, schamel en veel last berokkenend brugje verbindt er de twee delen van Aalst. Even voorbij het brugje staat het gebouwencomplex van Tupperware. Het geheel van de gebouwen steekt duidelijk af tegen de omgeving. Aan de straatzijde staat het administratief gebouw, enigszins los van de eigenlijke werk plaatsen. Door twee dubbele glazen deuren kom je in de ontvangsthall waar een aardige receptioniste net bezig is hier en daar wat bloemen te zetten. Het geheel geeft een luchtige en toch gezellige indruk. Rechts van de receptie staat een vitrinekastje waarin de laatste produkten van Tupperware: huishoudartikelen die we zeker niet meer moeten voorstellen. Tupperware is meer een soortnaam dan een merknaam geworden... DART INDUSTRIES BELGIUM NV Op dit ogenblik groepeert deze NV voornamelijk drie afdelingen. Elk van deze afdelingen opereert binnen deze NV op autonome wijze. In 1970 bekleedde de NV Dart Industries Belgium onder de Belgische bedrijven de 102e plaats naar omzet, de 45e naar export en de 17e naar winstevaluatie. De eerste afdeling is Tupperware te Aalst. Te Erembodegem zijn nog twee afdelingen gevestigd: Action Plastic and Rubber Company (meer dan 50 werknemers) en Vanda Beauty Counse lor (meer dan 100 werknemers). VERKOOPSMETHODE De zeer speciale verkoopsniethode, home parties» genaamd, zorgde voor de voortdu rende uitbreiding van de produktie. Ervaren presentatrices worden in een kleiner gezelschap uitgenodigd om de produkten te demonstreren. De eigen schappen en het gebruik worden omzeg gens van persoon tot persoon aangetoond. Die «home parties» zijn vrijblijvend ;pas op het einde worden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld eventuele bestellingen over te maken. E.S. Tupper ontwikkelde dit systeem. Maar niet alleen dat. Hij slaagde erin als jong scheikundige een hermetisch deksel op punt te stellen en het te laten brevetteren. Dat deksel en die verkoopsmethode verklaren het sukses van Tupperware. PERSONEEL #Te Aalst werken reeds meer dan vijfhonderd mensen, waarvan ongeveer de helft in de injektie-afdeling. Er zijn drie ploegen. Twee ploegen vrouwelijke werk nemers wisselen elkaar af terwijl een ploeg mannen voor de nachtdienst zorgt. Door dit ploegensystcem zijn de lonen aantrek kelijk. De gebouwen zijn zeer fris. ondanks de hoge temperaturen in de machines. Voor het personeel werd een stiptheidsak- tie op touw gezet, waarvoor maandelijks en halfjaarlijks mooie prijzen zijn voorzien. NOG UITBREIDEN In tegenstelling met de eeuweling FFR die we vorige week voorstelden, is Tupperware een eerder jong bedrijf dat pas in 1971 zijn tienjarig bestaan vierde. Toch menen wij dat door de dynamische leiding van eigen mensen uit de streek, nog een hele weg open ligt. Men heeft trouwens reeds te kampen met gebrek aan ruimte, ondanks de netjes uitgekiende planning bij de aankoop van de fabriek. Tupperware IÜPPERWARE 5::' MIXING BPWt 3114-m omr UPPERWARE Tupperware 5 .-MIXING BOWL 3114 ionkit Lange rijen dozen, klaar voor verzending. Deze luchtfoto geeft een beeld van de uitgebreide gebouwen van Tupperware. Op zaterdag 15 september wordt iedereen uitgenodigd te komen kennis maken met de fabriek. Een opendeur dag wordt gehouden van 14 tot 17 uur. Iedereen die maar wil kan vrij in de fabriek rondwandelen en iets leren over de aktiviteiten van deze belangrijke vestiging in het Aalsterse. vriendelijke omgeving, waar het milieu niet op het gemoed werkt van de arbeider. Bovendien is die netheid een industriële noodzaak. Het plastic trekt wegens zijn elektrostatische eigenschappen vrij vlug stof aan. Daarom moeten de produktie- ruimten zo proper mogelijk gehouden worden. Een rondgang door de fabriek begint bij de opslagplaats van de grondstoffen. Zorgvul dig verpakt, netjes opgestapeld is het Hier worden de matrijzen met de grootste zorg omringd. MATRIJZEN Naast de machines zijn de matrijzen de belangrijkste elementen in het produktie- proces. Daarom worden die speciaal verzorgd. Een aparte grote hall werd voorbehouden aan het onderhoud van die dure dingen. Met de modernste werktuigen en precisiemachines werken specialisten onophoudend om de matrijzen te verbete ren. te herstellen of te polijsten. Uit de edelste staalsoorten zijn zij echte meester werken van de vooruitstrevende techniek. In deze afdeling heerst wel nood aan specialisten-gereedschapsmakers, een spe cialiteit die in de scholen niet meer zoveel leerlingen aantrekt. De matrijzen worden in Amerika vervaardigd maar te Aalst worden ze onderhouden en hersteld voor verscheidene Europese landen. Een vier honderdtal van dergelijke matrijzen zijn in omloop. Amerikaanse designers zorgen voor het ontwerp. Maar ook te Aalst werken twee Europese vaklui aan typisch Europese produkten. KW ALITEITSKONTROLE Tupperware gaat er prat op degelijke kwaliteitsprodukten te maken. Daarom beschikt de.,fabriek over een uitgebreid laboratorium waar de produktie wordt gekontroleerd. Eerst echter houdt de operatrice van de machine toezicht.- Zij verpakte artikelen worden zorgvuldig opgeslagen in eindeloze magazijnen alvo rens de reis doorheen de E.E.G.-landen aan te vatten. Het is inderdaad aan die landen vooral dat Tupperware-Aalst levert. Kwaliteitskontrole in het labo. magazijn tot de nok gevuld met polyethyleen van de hoogste kwaliteit. Tupperware wil immers een kwaliteitspro- dukt leveren en doet dat ook. Meer en meer willen de kopers gekleurde huishoud- voorwerpen. Daarom wordt het soms eerst gekleurd met een uiterst sterk pigment. Vroeger hielden de mensen meer van pastelkleuren. Nu echter is er meer vraag naar hevige tinten, een evolutie die wij elke dag ook op andere terreinen waarnemen. In grote vaten staat de al dan niet gekleurde polyethyleen op verwerking te wachten. In de produktichall staan een vijftigtal injcktiemachines. Onder de vorm van een rijstkorrelig granulaat wordt de grondstof in de injektiemachine gebracht. Onder invloed van de warmte, opgewekt door elektrische verwarmingselementen wordt polyethyleen een dikke vloeibare massa. Onder hoge druk wordt deze massa in de matrijs gespoten welke de vorm heeft van het te produceren artikel. Een konstante stroom van koud water langs pijpen en rubberslangen door de matrijs gevoerd, dient om het zopas gespoten artikel af te koelen. Dan gaat dc machine open en automatisch of. met de hand wordt het nieuwe produkt verwijderd. vormt de eerste schakel in de kontrole. Elk uur worden de produkten van de verschillende machines opgehaald en naar het labo gebracht, waar zij aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Indien er een fout wordt vastgesteld wordt de produktie van het laatste uur volledig nagekeken en zelfs vernietigd indien nodig. We konden enkele testen meemaken. Om dc val van een produkt na te bootsen, laat men een gewicht met een bepaalde kracht op het plastic neerkomen. Er mogen geen scheuren noch barsten zijn. Dan wordt het gewicht gekontroleerd en de stevigheid van het deksel. Men perst lucht in een gesloten pot en ziet na hoeveel tijd er verloopt voor het deksel van het potje springt. De produkten worden nadien onderzocht naar water-, warmte- en koudebestendigheid en nog enkele dingen meer. VERPAKKING Het grootste deel van de verpakking gebeurt onmiddellijk aan de machine. De operatrice krijgt een dergelijk werkschema dat het vóór haar mogelijk is de stukken na een korte afkoelingsperiode onmiddellijk verzendingsklaar in te pakken. Anderen staan met twee aan één machine, vooral als er verschillende stukken moeten worden samengebracht. Elk produkt heeft na een grondige studie en strenge proeven zijn eigen efficiënte verpakking gekregen. De Tupperware-Aalst is een afdeling van Dart Industries Belgium N.V.. dat op zijn beurt een onderdeel is van de groep Dart Industries Inc. Los Angeles U.S.A. Einde 1960 werd door de Tupperware Company U.S.A. de organisatie opgericht om haar befaamde artikelen in Europa te verkopen. Door de dynamische ontwikkeling van de verkoopsorganisatie en het groeiend sukses op de Europese markt werd het dringend noodzakelijk ook op het vasteland artikelen te maken. De snelste oplossing was een reeds bestaande fabriek kopen. Daar België een land bij uitstek is voor nieuwe industriële vestigingen, een land dat openstaat voor vrije initiatieven, met een stabiele munt en een goede ekonomi- sche ligging, zochten de investeerders naar een geschikte plaats in dat land. Het gewest Aalst kwam daarvoor zeker in aanmerking daar het in ons land een centrale positie inneemt. Het beschikt over snelle en regelmatige treinverbindingen met de hoofdstad, wordt doorkruist door een belangrijke autoweg en bevindt zich niet zo ver van de belangrijke luchthaven Zaventem. interessant voor het luchtver voer van passagiers en goederen. Daaren boven beschikt de streek over een belangrijke reserve aan arbeidskrachten. Al deze redenen en het feit dat er te Erembodegem een fabriek beschikbaar stond bepaalden de keuze. Die fabriek zou de verkoopsorganisaties bevoorraden die ondertussen in de meeste West-Europese landen zijn ontstaan. SNELLE GROEI Op 31 mei 1961 wordt de N.V. Rexall Manufacturing of Belgium opgericht en. een weinig later worden de eerste personeelsleden aangeworven. Enkele maanden later komen de eerste produktie- machines uit de V.S. toe en aldra verschijnen de eerste artikelen «made in Belgium» op de markt. Een zeer aktieve verkoopspolitiek zorgt ervoor dat de fabriek voortdurend haar produktiemid- delen moet uitbreiden. In 1963 verandert de naam in «Tupperware Europe NV» maar niet voor lang. In 1964 wordt het «Rexall Belgium NV». Ondertussen bereikt de produktiekapaciteit van de fabriek haar maximum. In 1965 is de fabriek te Erembodegem te klein geworden en er wordt uitgekeken naar een fabriek met groter produktievermogen. De nodige ruimte werd geschat op een minimum van i 21.000 m2. De vroegere textielfabriek «Roos. Geerinck en De Naeyer», die dan te De operatrice neemt een artikel uit de injektiemachine. koop stond te Aalst, beantwoordde bijna volledig aan de gestelde eisen. Met een totale oppervlakte van 35.000 m2 bood zij 25.000 m2 aan gebouwen. Op 26 december 1965 wordt de nieuwe fabriek ingehuldigd. Dit was echter niet zo maar gegaan. Verbouwingen en verbeteringen waren noodzakelijk geweest, want de textielfa briek was niet meer van de jongste. Bij de inhuldiging werd een gedenkplaat opge hangen met de tekst: «Samenhorigheid, geestdrift en bezieling hebben op dit oude gebouw onze vernieuwende stempel ge drukt. In vreugde en voorspoed, door arbeid, bouwen wij verder aan ons bestaan». In 1971 onder de naam «Dart Industries Belgium NV» heeft de fabriek haar produktie meer dan verdubbeld. Tupper ware voert dan 95% van haar produktie uit. De fabriek stelt momenteel meer dan vijfhonderd personen te werk. Ook te Brussel op het hoofdkwartier van de verkoopsorganisatie werken nog eens een tachtigtal personen. PRODUKTIE Een eerste merkwaardige indruk die we opdeden was het kraaknette en de zindelijkheid binnen en buiten de gebou wen. Het moet heel wat werk gevraagd hebben om van de oude textielfabriek deze nette onderneming te maken. Op de binnenkoeren en vrije ruimten zijn hier en daar groene zones aangeplant, zodat het personeel bij mooi weer als in een eigen tuin vertoeft. Een tuinman staat in voor de dagelijkse verzorging ervan. Anderzijds zorgen een schilder, loodgieter en elektrie- ker voor het onderhoud van de gebouwen, die nu in een uitstekende staat verkeren. Deze drang naar netheid steunt op twee redenen. Eerst en vooral de humanitaire reden. Het is voor iedereen veel aangenamer te werken in een frisse.

De Voorpost | 1973 | | pagina 4