Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek AALST: SLOKOP? GEEN KABEL-TV VOOR TERJODEN WIE IS VERLEGEN OM OP CAFi Ti BAAN MALAISE IN AALSTERS BRANDWEERKORPS Maurice Martens EREMBODEGEM HERDERSEM PRATEN HEI Ptlll DE WOll, MISS TAMBOER MAJOOR' AALST AALST Voor al uw sportartikelen wendt U in vertrouwen tot I voetbal internationaal 102-JARIG MARIEKE DE VOS KAN HAAR EERSTE LIEFDE NOOIT VERGETEN DEZE WEEK IN „DE VOORPOST" EEN UITGAVE VAN &X VRIJDAG 21SEPTEMBE R - 1e JAARGANG - Nr.3-10 F Drukkerij - Uitgeverij A. De Cuyper-Robberecht pvba 052/240.60 Verantwoordelijke uitgever: A DECUYPER Jaarabonnement: 445 F Halfjaar: 230 F Trimester: 120 F Koolstraat 48 9300 AALST Tel.: 053/256.97 Hoe groot wordt Aalst? Hoe klein blijft Aalst? In het stellen van die twee vragen zelf ligt het thema van wat Aalst en omgeving vandaag politiek bezig houdt. De fusie-koorts heeft Aalst bereikt en het ant woord op die twee vragen zou wel eens snel kunnen volgen. Snel, maar onbere kenbaar, als een soort coup de théatre. Want, de bevol king van deze streek heeft goed te wensen of niet te wensen, de beslissing valt uiteindelijk te Brussel. Daar zal men over kort de defini tieve zet op het fusie schaakspel plaatsen, terwijl de politieke kopstukken van de streek elkaar schaak en schaakmat te maken. Waarom gaat het eigenlijk? Aalst wil fusioneren. Met Erembodegem, Hofstade en Nieuwerkerken volgens het ene voorstel. Of met liefst 21 gemeenten volgens het andere voorstel. In het laat ste geval zou nieuw-Aalst zich in een wijde boog uitstrekken over Kerksken, Haaltert, Mere, Erondegem, Impe, Wanzele, Lede, Gijze- gem, Herdersem, Moorsel, Baardegem, Meldert en via Erembodegem Dender leeuw, Iddergem en Dender- houtem opnieuw over Kerksken. Wij zullen hier niet uitwei den over de procedure die dit alles mogelijk moet maken. Vertrekpunt van die lange weg is de Minister van Binnenlandse Zaken, eind punt is de wettelijke be krachtiging in kamer en senaat. Daartussen speelt zich thans het spel af van wikken en wegen, van voor stel en tegenvoorstel, van geven en nemen. Vooral het laatste zal wel het geval zijn. Want alle goedbedoelde woorden als "rationalisering van bestuur", "drukken der openbare" uitgaven ten spijt, uiteindelijk gaat het om invloeds- en machtsver ruiming. En om de centen. Men redeneert zo waarom zou Aalst te Brussel minder gewicht in de weegschaal blijven werpen dan bijvoor beeld Hasselt, Kortrijk enz. Brussel betekent hier na tuurlijk daar waar de poli tieke macht wordt uitge oefend. Aan die redenering van machtsuitbreiding naar buiten zit natuurlijk niets oneerlijks vast. Integendeel. Maar wordt ze niet meteen gekoppeld aan de machtsuit breiding naar binnen? En of die laatste optie strookt met de volksbelangen der samen- te-voegen-gemeenten moe ten de politieke partijen ons uitleggen Tenslotte zijn er de centen, Aalst is als verzorgin<pcen- trum met hospitalen, sport accommodatie, cultuur centra, politie en brandweer een te dure zaak voor de Aalstenaars alleen, ledereen wil dat graag begrijpen, men moet er alleen eerlijk durven voor uitkomen. Aalst gaat dus over het muurtje kijken. En Aalst boft als weinigen in dit land de industrie-ge meente, Erembodegem is financieel behoorlijk be stuurd en bouwt op eigen kosten sterk aan zijn dure infrastructuur, Hofstade is toevallig de grens van de Aalsterse industrie-kern en in Gijzegem floreert een groot bedrijf Al bij al, Aalst en omgeving zou wel eens dicht bij nieuwe verkiezingen kunnen zijn. Vóór het zover is moet iedereen die het heil van de gemeenschap behartigt en daaróm gaat het toch maar eens het politieke- woordenboek openslaan dp "fusie, federatie, grenswijzi ging en aanhechting" What's in a name? vroeg Shakespeare. Ja, wat zegt een naam? Loopt de kabeltelevisie zo stilaan overal van stapel te Aalst kwamen de eerste kabelbeelden in het demonstratiekantoor van «Voor U» binnen dan schijnt het te Erembodegem en dan meer speciaal op de wijk Terjoden lang van geen leien dakje te zullen lopen. Er heeft zich in de nieuwe wijk te Terjoden een «storing» voorgedaan, die wellicht als triestig gevolg zou kunnen hebben dat de mensen aldaar n<~g een hele tyd op kabeltelevisie zullen wachten lang nadat de rest van de Erembodegemmenaars reeds met kabelteevee zullen gekonfronteerd zijn. Er blijken in de betrokken wijk Dennenlaan, Beukenlaan, enz. ruim honderdvijfentwindg mensen te wonen, die zich met hand en tand én de wet achter zich blijven verzetten tegen het vasthechten van de distributiekabel op hun huizen. Het gevolg daarvan zal wellicht zijn dat de mensen van Intercom zich aan die straten niet zullen gelegen laten en rustig de rest van Terjoden zullen kableren, om waaneer dat gedaan is misschien te onderzoeken hoe ze een oplossing aan de scheve toestand in de voornoemde wijk recht kunnen trekken. Het begon allemaal met één persoon, zo verklaarde men ons bij Intercom. Die bepaalde persoon verzette zich tegen het feit dat wij de distributiekabel op zijn huis zouden aanbren gen. Die man heeft toen een soort aktie op touw gezet, heeft een petitie opgesteld en is met die petitie rondgetrokken, heeft zo een 125-tal handtekeningen verzameld. Al die mensen verklaarden zich akkoord met zijn zienswijze dat er geen kabel aan de gevels mocht vastgehecht worden. De rede nen daarvan zijn van diverse aard. In eerste instantie beroe pen die mensen zich op het feit dat wij geen recht hebben om de kabel aan hun huizen te bevestigen omdat het hun Herdersem heeft een eeuwelinge, een honderdjarige kapel, een voetbalploeg of twee, een pracht van een harmonie maar ook sinds kort een nationale «Miss Tamboer-Majoor». Paula De Wolf, een knappe zestienjarige verschijning met donkerrood haar werd te leper uit de zesendertig finalisten verkozen om gedurende een jaartje als Miss tamboer-majoor te regeren over alle majorettenkorpsen van ons landje. Dat Paula erg gelukkig is met haar titel hoeven we natuuriyk niet te vertellen en samen met de heer De Meyst, sekretaris van de harmonie, gingen we Paula dan ook even opzoeken. Het kleine huizeke in de Pontstraat is Ietwat scheefgezakt, gebukt als het staat onder de vele jaren. Wanneer wij de belstang naar beneden trekken, kriept de IJzerdraad schu rend doorheen het holleke bovenaan de deur. Ergens binnen in de gang valt hel en vrolijk de klank van een ko peren belleke. Het tingeit als een pastoriebei in een roman van Felix Timmermans. Dan draalt de brede, zware deur moeizaam open. Dat was voor ons het begin van een leuke namiddag. «Kom maar binnen!». Met haar zevenentachtig jaren ziet Celestine De Vos er amper een goeie zestiger uit. «Marieke komt zo dade lijk. Ze zit boven wat te frutselen», zegt ze. De kleine hall hangt vol met schilderijtjes. Leuke spon tane dingetjes, met kleuren die de blos der jeugd al een tijdje verloren zijn. Celes tine sloft ons voor. De kleine leefkamer waar zij ons achterlaat «Ik zal eens gaan zien waar Marie ke blijft. Maak het u maar gemakkelijk, hoor mijn heer.» lijkt een echt mu seum. Koperen kandelaars, tinnen potten, beeldjes in biscuit, porceleinen bor den, een oude «regulateur», schalen, kommetjes en bo kalen, Lees door blz. 4 eigendom is. Bovendien scher men zij met estetische faktoren en dergelijke meer. Toen wij die honderd en zoveel handtekeningen binnen had den, zijn wij bij die mensen gaan aankloppen. Toen bleek dat het overgrote deel van de betrokkenen in feite niet goed wist waarover het ging, waarom zij hun handtekening geplaatst hadden. Na een gesprek met de betrokkenen, bleek dat zeer velen de zaak heel anders bekeken hadden en dat zij zich toen zij precies wisten wat er ging gebeuren hoegenaamd niet meer zouden verzetten tegen het aanbrengen van de kabel op hun huizen. Wij hebben ook de man die de hele campagne op touw gezet had, bezocht. EEN JAAR H.A.K. Een jaar geleden werd H.A.K., wat Hulp-Advies-Kontakt betekent, opgericht met een feestavond, liedjeszangers en muziek. Op precies dezelfde wijze vierde men verleden zaterdag de eerste veijaardag. Tijd dus om even een balans op te maken. Een café in Aalst dat je via een oude, open poort en een romantische binnenkoer bereikt. Niet zomaar een café echter. «Het voornaamste idee», zegt iemand van de H.A.K.-groep, «was en blijft een kontaktcen- trum. Iedereen kan hier in- en uitlopen. Altijd staan vier van onze leden klaar om met bezoekers als vriend te praten. Verder helpen we ook mensen die met hun moeilijkheden niet bij officiële diensten terecht Erg muzikaal zijn ze bij de familie De Wolf wel aangelegd. Samen met haar drie zusjes en twee broers maakt Paula deel uit van de Koninklijke Harmo nie «Concordia et Docilitas». Toen de harmonie begin dit jaar uitpakte met een majoret- tenkorps werd Paula meteen aangewezen als tamboer majoor. Haar debuut had ze toen reeds gemaakt door vier jaar te fungeren als drum majorette. «Het heeft er eigen lijk altijd wel wat ingezeten» vertelde Paula ons, «alhoewel ik me echter bitter weinig voor muziek en hiermee bedoel ik dan wel muziekinstrumenten en zo danste ik toch dolgraag. En wat die wedstrij den zelf betreft, was ik eerst niet zinnens mee te dingen, maar heb me dan toch laten overhalen en mag dan ook zeggen dat het enorm meege vallen is, ondanks het feit dat ik erg zenuwachtig was en zelfs tijdens het optreden tot twee maal toe mijn stok liet vallen». Lees door Dlz. 4 Lode Caudron bracht er op het binnenplein van het Keizershof zaterdagavond de stemming in, tijdens de avond ingericht door HAK (l) Muurkranten op de brandweerkazerne In de Vrijheidstraat en stencils verspreid door jongere brandweermannen wfjzen zeker niet op een vroegtijdige karnavalinzet bij het Aalsters korps. Reeds geruime tijd is er by de leden van het korps een latent ongenoegen. Waar benoemingen niet altijd even entoesiast onthaald worden, is de sfeer rond het In voege treden van het nieuw organiek reglement, waarbij het korps niet langer uit louter vrijwilligers zal bestaan, doch in de nabije toekomst ook vaste brandweermannen zal in dienst nemen, niet wat het moet wezen. Deze malaise kristalliseert zich rondom enkele recent getroffen beslissingen, die weliswaar op zichzelf van ondergeschikt belang zijn, doch de hoger vermelde akties uitlokten. Oudre en jongere brandweerlieden zyn niet erg gelukkig met de genomen maatregelen die tradities doorbreken en de kameraadschappe lijke geest by het korps niet ten goede komen. Tuchtmaatregelen werden reeds getroffen en enkele brandweermannen dienen eerstdaags voor het bestuur te verschijnen. Vorige week donderdagavond werd sergeant majoor Theofiel De Meersman uit zijn funktie van instrukteur voor de nieuwe brandweermannen, ontzet. Zaterdag jl. volgde het ontslag van een ander lid van het korps, Jean Lauwers, om te protesteren tegen de sfeer en de genomen maatregelen. Voor vandaag vrydag kondigen de jongere brandweermannen aan geen deel te nemen aan de oefeningen, daar deze doorgaan met andere instrukteurs dan sergeant-majoor De Meersman. De aktie richt zich niet tegen de nieuwe instrukteurs, maar tegen «beslissingen die getroffen werden zonder raadpleging van het bestuur, en allerminst demokratisch zyn», aldus het pamflet. kunnen of willen». De animatiekern bestaat uit een team van dertig vrijwilli- gersspecialisten, wier leeftijd schommelt tussen twintig en veertig. «Dit is nodig om alle leeftijden aan te spreken. We hebben er bij de samenstelling van onze groep ook voor gezorgd dat zoveel mogelijk strekkingen vertegenwoordigd waren». Wegens het grote aantal oproe pen heeft men ook een full-time medewerker in dienst. Deze ploeg heeft mogelijkhe den geschapen om mensen in nood zo persoonlijk mogelijk te helpen, om met hen een moeilijke weg op te gaan en een uitweg te zoeken, zonder in hun plaats te beslissen. Tijdens de oprichtings- en werkvergaderingen bleek het al dan niet registreren van klan ten steeds een knelpunt. De praktijk wees uit dat in de «anonieme» richting verder dient gewerkt. Zo alleen kan HAK een absolute waarborg bieden dat men, om geen enkele reden, ooit zou gekon fronteerd worden met derden over zijn uitlatingen. De advi serende, informerende en hulp- biedende bedoelingen komen op die wijze duidelijker tot uiting en tevens wil men aan bestaande instellingen bewijzen dat het even goed, ja zelfs beter, kan zonder nummers en dossiers. Alleen mensen die meer intensieve hulp of begelei ding nodig hadden, werden geregistreerd. Zodoende kon men de evolutie beter volgen, gemakkelijker verantwoording geven en uitmaken waar men te kort schoot. Het is zeer moeilijk om de ware toedracht weer te geven van de problema tiek waarmee men naar het centrum komt, omdat de mensen in nood steeds in een warboel van probleemsituaties zitten vastgenesteld. Gezinsmoeilijkheden waar bij men relatiestoornissen ouders/kinderen, weglopen van huis, relatie man/vrouw, verlo ving, zorgen met kinderen en adolescenten onderbrengt zijn meest voorkomend. Lees door blz. 4 blz. 3 Dokumenten van het daensisme blz. 4 Theo Lefèvre de dood van een eerlijk man blz. 5 Honda, de Japanse reus blz. 6 Kabel teevee in Aalst blz. 11 Sport blz. 16 ACV wil iets doen voor leefmilieu^^

De Voorpost | 1973 | | pagina 1