HONDA,DE JAPANSE REUS VERVAARDIGT TE AALST EEN TTHSCH RELGISGH PR0DUKT Toen in 1962 de Japanse afgevaardigden van Honda in de streek van Aalst naar een vestigingsplaats zochten om een Europees assemblagebedrijt te richten, hadden zij veel plannen, durf en vooral een Japanse mentaliteit meegebracht. Rekenend met Japanse normen en hun eigen werksysteem hadden zij de nieuwe vestiging wel anders ge zien dan zij nu is. Momenteel is het bedrijf volledig aange past aan het Europese werkritme. Laat ons een klein voor beeld geven. In Japan zorgt één arbeider voor het aanbren gen van één moertje terwijl de volgende aan de band het moertje vastschroeft. Zoiets is bij ons onmogelijk. Onze werknemers wensen meer verantwoordelijkheid en die hebben zij gekregen. Misschien gaat de band wel niet zo snel, maar de mensen die eraan werken hoeven geen afstompende arbeid te verrichten. De lopende band is alhoewel een klein, toch een essentieel onderdeel van de to tale fabriek. nonda behaalde alle mogelijke prijzen in wedstrijden. Op het industrieveld «Wijngaard» te Aalst zijn heel wat nieuwe bedrijven gevestigd. Honda echter valt op door het frisse van de gebouwen en de goed verzorgde omgeving. De totale oppervlakte van het fabrieksterrein beslaat 9 ha, waarvan 5.500 m2 bebouwd zijn. Er is gelegenheid te over om uit te breiden. Een honderd vijfentwintig arbeiders en tachtig be dienden zijn momenteel in dienst. Honda kent geen moeilijkheden met de aanwerving van personeel, hoewel de toestand van 1962 wel veranderd is. Een tiental jaren geleden kwam voor hetzelfde plaatsaanbod een groter aantal kandidaten opdagen. Die verminderde keuzekans kan echter uitgelegd worden door de sterke industriële aangroei van het gewest Aalst. Gedurende die tien jaar zijn er heel wat bedrijven bijgekomen en hebben derhalve een groot deel van de werknemersmarkt opgeslorpt. HISTORIEK In 1948 werd de Honda Motor Cie Ltd. gesticht te Hamamatsu (Japan) met een beginkapitaal van 2.800 dollar, terwijl in 1949 de produktie wordt ge start van de eerste moto's. De evolu tie gaat in sterk stijgende lijn, want in 1958, tien jaar later, wordt het kapi taal gebracht op 2.000.000 dollar. In 1961 wordt het wereldkampioenschap gewonnen in de 125 en 250 cc katego- rieën. In hetzelfde jaar vestigt Honda zich in West-Duitsland. Vroeger reeds werd de American Honda Motor Cie Inc. gesticht. De maandelijkse ver koop overstijgt dan reeds de honderd duizend eenheden. In 1962 vestigt Honda zich dan te Aalst, waar de assemblageketen klaar komt in september 1963. Deze fabriek zal hoofdzakelijk lichte bromfietsen pro duceren, een typisch Belgisch pro- dukt, aangepast aan de Europese nor men. Het zou ons te ver leiden om ook de ontwikkeling van wagenproduktie te beschrijven, maar iedereen weet dat Honda fabrieken heeft waar wagens worden geassembleerd. In 1969 worden 1 miljoen moto's en bromfietsen verkocht over de gehele wereld, een cijfer dat nog nooit werd bereikt. Honda is op korte tijd uitgegroeid tot een reus. Meer dan een derde van de over de hele wereld vervaardigde bromfietsen worden er geproduceerd. Op zijn eentje maakt Honda meer bromfietsen dan heel Frankrijk samen en dit land is nochtans de tweede producent na Japan. PERSONEEL Wegens een goede bezoldiging en een uitstekend sociaal klimaat heeft Honda praktisch geen problemen met de aanwerving van personeel. Toen wij in de fabrikagehall rondwandelden herkenden wij niet de gespannen sfeer die eigen is aan fabrieken waar aan de band wordt gewerkt. Die 21.9.1973 - 5 De weergaloze 4 cyl. motor met 750 cc. inhoud. De ruime fabrikagehall, met op de voorgrond de testbank. spanning wordt weggewerkt door een zeer menselijke verhouding tussen bedrijfsleiding en werknemer. Een vijftigtal arbeidsters in witte broek- pakken, die ons een ogenblik aan Japanse werkkledij deden denken, helpen mee aan de produktie. Er is geen ploegensysteem en de werktij den gaan van kwart voor acht tot twaalf en van half een tot kwart na vier voor de arbeiders. De bedienden werken een half uur langer maar be ginnen eerst om één uur. Deze rege ling lijkt ons wel interessant. Het schijnt dat iedereen 's morgens meer energie bezit dan in de namiddag en dus lijkt het ons verantwoord dat de langste werktijd in de ochtend ligt, in tegenstelling met vele andere bedrij ven die 's middags langer werken. Een werknemer die om kwart na vier de fabriekspoort verlaat kan zich ge makkelijker aan iets anders wijden: hobby, sociaal engagement, e.d., terwijl voor de vrouwelijke arbeidsters het plaatsen van de kinderen minder zorgen vraagt dan voor een moeder die" eerst om halfzes kan thuis komen. PRODUKTIE Vanop een trap in de fabrikagehall hadden we een goed schematisch overzicht op de produktieketen. De samenstellende onderdelen komen uit het magazijn en worden dan aan mekaar gelast. De verschillende las- afdelingen zijn zeer goed van elkaar gescheiden door metalen schermen. Meerdere vrouwelijke puntlassers hel pen mee aan dit nauwkeurig werk. Een geschoold kontroleur test het onderdeel op zijn sterkte en zijn juist heid. Vandaar gaat het naar de ververij, maar eerst wordt door zinkfosfatatie de oppervlakte chemisch behandeld. Het verfspuiten gebeurt elektrosta tisch nadat eerst twee voorspuiten de moeilijk bereikbare delen van het stuk hebben bewerkt. De opgehangen on derdelen verdwijnen nadien in een droogoven, waarna zij opnieuw op hun degelijkheid worden gekontro- leerd. Dan zijn zij klaar voor de assemblageband. Zij ondergaan dus ter plaatse nog énkele bewerkingen. Uit een ander magazijn haalt men de onderdelen die niet meer moeten be werkt worden zoals bijvoorbeeld het motorblok, dat afgewerkt uit Japan komt. Al deze elementen worden dan bij mekaar gebracht en op de lopende band zien we stilaan de motorfiets vorm krijgen. Wielen, stuur, remmen, motor, lichten, enz. worden aan de kader gemonteerd. Aan het eind van de band wordt er benzine in de motor gedaan en op de rollen worden de motor, de remmen en de lichten nog maals getest. Even verder is dan de laadruimte, waar de vrachtwagens staan te wachten om de tweewielers te bezorgen aan de klanten van de Europese, de Amerikaanse, de Afri kaanse en de Oceanische markten. Geen afstompend werk aan de lopende band. VERKOOP Naast deze produktie-eenheid is te Aalst ook een belangrijke verkoopsze tel gevestigd w.o. allerlei produkten die elders worden gefabrikeerd wagens, lichte vrachtwagens, tuin- en landbouwmachines, waterpompen, elektrische generatoren, vaste en buitenboordmotoren. Voor al deze produkten verzorgt Honda-Aalst ook de naverkoopdienst en geeft oplei ding aan de verdelers. Een opleiding die dikwijls nodig is daar de Honda motoren en bromfietsen meestal zijn uitgerust met een viertaktmotor en deze reeds heel wat ingewikkelder is dan de traditionele tweetakt. Om de koper en de konkurrenten te bewijzen dat Honda ook in staat is om een degelijke tweetaktmotor te ontwikke len, werd de Canguro ontworpen. Toch is het die fameuze viertakt die Honda heeft groot gemaakt. Zijn voornaamste eigenschappen: duur zaamheid, kracht, zuinigheid en net heid. Bovendien is die motor helemaal niet luidruchtig, zodat naar waarheid kan gezegd worden dat Honda meehelpt aan de bescherming van het leefmilieu door het bestrijden van luchtvervuiling en geluidshinder. UITBREDING? Naar verluidt zijn er wel toekomst plannen die moeten zorgen voor een uitbreiding van het bedrijf. De plaats is er voorhanden en een aktieve ver- koopspolitiek zal zeker ruime afzet- plaatsen vinden voor de produkten. Te Aalst worden in het algemeen volgende Honda-modellen ge maakt voor bromfietsen AMIGO, AMIGO R, NOVIO, PC 50 KS, CANGURO, NOVIO R, PS 50 KÓ, SS 50 Z (Mockik, 4 versn.) voor motorfiet sen: CB 125 K5en CD 175 K 4. Prijzen? Bij Honda kan je terecht in alle prijsklassen. Voor de Amigo betaal je 6.762 fr. terwijl de CB750 K2 een wonderbare machine, 84.322 fr. kost, BTW niet inbegre pen.

De Voorpost | 1973 | | pagina 5