OUDE VLAAMSE TRADITIE OP INDUSTRIEEL NIVEAU Brouwerij De Gheest is nog in volle expansie 4 - 28.9.1973 Het bier wordt in vaatjes getapt. Het brouwen is in Vlaanderen een aloude traditie. Tot voor een twintigtal jaren kende elk serieus Vlaams dorp zijn eigen bier. De brouwer behoorde er tot de elite en zat in de kerk naast de notaris en de doktoor. Dikwijls was hij de burge meester want in de gemeentelijke politiek kaapte diegene meestal de ereprijs weg die het meest pinten kon trakteren in de tijd vóór de verkiezingen. En wie kon dat beter dan de brouwer? De grote tijden van deze middelgrote of kleine brouwerijen zijn stilaan voorbij. Dagelijks nog worden we gekonfronteerd met overname en opslorpingen door grote bedrijven, die stil aan de kleintjes van de kaart vegen. Voor wie zich niet tijdig heeft aangepast aan de moderne produktie- en verkoopsme- toden is het te laat. Ook te Aalst tierden de brouwerijen welig. De Aalstenaars, bekend om hun vrijmoedig en jolig karakter, genoten volop van het goede plaatselijke bier. Velen van die vroegere brou wers hebben echter ook hier hun aktiviteiten gestaakt. Een van de resterenden is brouwerij De Gheest, een bedrijf dat gedurende de laatste jaren in plaats van bedreigd te zijn met ondergang, een merkwaardige groei kende. OP FLESSEN TREKKEN Nadat het nog eens gefilterd is en een bepaalde tijd is blijven liggen, wordt het helder en zuiver bier op flessen getrokken of in vaten getapt. Ook hier gebeurt alles automatisch. Flessen en vaten worden steriel gewassen, het bier wordt er automatisch ingedaan, zonder tussenkomst van mensen voorzien van een stop en beplakt met een etiket. De flessen worden dan automatisch in bakken geplaatst, vervoerd naar de stockageplaats en geschransd opgeslagen. Ook het vullen van de vaten gebeurt volautomatisch, hoewel de vaten eerst manueel worden gereinigd. Het belangrijkste produkt: de pils. VERKOOPSPOLITIEK Een zeer dynamisch verkoopsteam heeft de laatste jaren heel wat weten te realiseren. Overal in België zagen wij de Safir-herber- gen uit de grond rijzen. Zij hebben een beetje een speciale stijl. Dat komt doordat de brouwerij een eigen schrijnwerkerij bezit die zorgt voor de inrichting van de cafés. Eigen ontwerpers maken een plan op dat dan door eigen medewerkers wordt uitgevoerd. Een geest van drang naar verbetering en modernisering heerst overal bij het De immense stockagcruimte. De Aalsterse Kalfstraat wordt beheerst door de gebouwen van de Brouwerij De Gheest, zoals een groot deel van Aalst trouwens beheerst wordt door het merk Safir. Na even wachten in de ruime ontvangsthall van de administratieve afdeling werden we ontvangen bij de heer Moens jr. Tijdens een gemoedelijk praatje, waarbij nu eens niet bier, maar wel koffie werd gedronken, geraakten we van de ene verrassing in de andere. Niet alleen beschikt de brouwerij temidden van het Aalsterse centrum over een oppervlakte van 3ha25a en stelt zij er 260 personeelsleden tewerk, maar bovendien is zij nog ver verwijderd van haar topmoge- lijkheden. Met dezelfde technische uitrus ting kan de produktie nog met veertig ten honderd worden verhoogd, terwijl er nog ruimte overblijft voor- eventuele nieuw bouw. Momenteel staat brouwerij De Gheest als elfde op de produktieranglijst van de 180 Belgische brouwerijen. In elk geval een bedrijf met toekomstmogelijk heden. HOOFDDOEL: EEN GOED PRODUKT Wie in België met bier op de markt komt heeft af te rekenen met zware konkurren- tie. Daardoor is het noodzakelijk dat het produkt van de beste kwaliteit is, anders moet er niet eens worden aangetreden. De Belg is een bierdrinker met ervaring die nauwkeurig zijn geprefereerd merk kiest. Daarom heeft de brouwerij De Gheest van bij het begin van de expansie-race in 1945 de nadruk gelegd op de kwaliteit van haar produkt. Die kwaliteit wordt dagelijks met alle middelen gekontroleerd. Niet alleen de quality controllers doen hun werk, maar ook de leidende figuren, de hh. Jozef De Gheest en Leon Moens gaan dagelijks de verschillende gebrouwde bieren en limona des proeven. Deze bezorgdheid om de kwaliteit is een eigenschap van al diegenen die aan het hoofd van de brouwerij staan, en die meewerken aan de produktie. Even opnoemen: afgevaardigden beheer- ders-direkteurs: de heren Jozef De Gheest en Leon Moens; direktiekomitee: de heren Philemon Dewolf en Felix Paul Callebaut; bedrijfskomitee: bedoeling is de schakel vormen tussen direktie en personeel: de heren Jacques De Gheest; Marcel Moens, Mr. Denutte en Mr. Debuyscher. Al deze mensen vormen samen met de produktiearbeiders een goed ingewerkt en op mekaar afgestemd team dat in groepsverband werkt om de noden en problemen van het steeds groeiend kliënteel beter te kunnen verstaan. PRODUKTIE Alles samen gaat er per jaar zo'n 220.000 hl. drank buiten. Hiervan heeft het bier een leeuwenaandeel met 180.000 hl., terwijl de limonades 40.000 hl. voor hun rekening nemen. Een hele plas. Om deze produkten te kunnen voeden wordt ongeveer 3.300.000 kg. grondstoffen aange kocht. De Brij. De Gheest is in staat 65.000 flessen bier per uur te produceren. Dat gebeurt uiteraard enkel in de beste dagen van het topseizoen. Vergeten wij niet te vermelden dat Safir totnogtoe enkel voor de Belgische markt is bestemd. Het gamma der produkten is zeer verscheiden en uitgebreid. De bekende Safir-pils en export nemen natuurlijk de belangrijkste plaats in, maar daarnaast wordt ook Safdort en Pub's Bier gebrouwd. Voor limonades hebben wij het merk «Par-king», colaprodukten «Torla» en de fruit- en tomatensappen «Chouta». Elke cafébaas-klant kan zo in èén brouwerij voor zijn volledige rits dranken terecht. Luchtfoto van het bedrijf. AUTOMATISCH Het is wel even verrassend als je te horen krijgt dat van de 260 personeelsleden er slechts een zestal nodig zijn voor hét brouwen van het bier. De produktie gebeurt in een volledig automatische installatie, ofschoon men ook nog de mogelijkheid heeft voorzien om manueel te werken als de installatie uitvalt. HET BROUWPROCES Een rondgang in de brouwerij leerde ons wat er allemaal moet gebeuren vooraleer men het goudgele bier bekomt. Het basisprodukt is de gerst. Om mout te bekomen wordt gerst geweekt en door de werking van lucht en vocht omgevormd tot de oplosbare vaste stof die mout is. Dit mout wordt gemalen, vermengd met lauw water en in twee reusachtige kuipen verwarmd om een goudgele vloeistof, het wort te bekomen. Bij dit wort voegt men hop en nadien wordt dit mengsel gefiltreerd. De eerste fase is nu afgesloten en het brouwsel gaat naar de gistingskel ders waar het wordt afgekoeld. Het brouwproces wordt gekontroleerd op een immens paneel, waarop de minste hapering onmiddellijk alarm doet slaan. Het wort, waarbij gist werd gevoegd, ondergaat in de kelders een hele bewerking. De gisting maakt de suiker tot alkohol en koolzuur, zodat het bier parelt. In de tanks van de bewaarkelders verblijft het bier dan een 6 a 8-tal weken, tot de gisting volledig is. INTERNE STRUKTUUR Naast de kwaliteit van de produkten is de interne struktuur van de Brouwerij De Gheest beslist één van de kenmerken van de bloei van het geheel. Een organisatie op wieltjes, zou men zeggen, die steunt op een stevige basis van planning en samenwer king. Zo bekeken bevat de brouwerij 9 verschillende diensten, die echter steeds door één of andere schakel (verbindings man) nauw met elkaar in kontakt staan. Even overlopen: 1 (direktie: Het brein van de brouwerij die zich bezighoudt met de aankoop van grondstof fen en het algemeen beleid. 2) Fabrikage-afdeling: De mensen die instaan voor het brouwen en die versterkt zijn met een viertal schakelpersonen. Totaal een 10-tal perso neelsleden. 3) Dienst Kontrole-Labo: Heeft als doel het kontroleren van de kwaliteit van de aangekochte grondstoffen naast het volgen van de bierproduktie in zijn verschillende stadia. 4) Verkoopsafdeling: Een afdeling die geen nadere uitleg vergt en naast fakturatiediensten ook een vast sekretariaat bevat. 5) Marketing afdeling: Soort van service-afdeling die zich bezig houdt met het installeren en onderhouden van de verschillende cafés en het plaatsen van de debietinstallaties (tapleidingen, aflopen enz...). Deze afdeling bevat ook de transportafdeling (totaal 80 wagens) en de afdeling publiciteit met de tak verkoops promotie. 6) Interne Magazijnafdeling: Afdeling die instaat voor het volgen van de stock grondstoffen en glazen, vaten enz... 7) Onderhoudsafdeling: Vermeldenswaard is wel dat de brouwerij over een eigen garage (atelier van 30 personeelsleden) beschikt naast een me chanische afdeling voor het onderhoud van de machines en een meubelmakerij. In deze laatste afdeling worden toonbanken, stoelen, tafels en alle benodigdheden gemaakt voor de nieuwe handelszaken. 8) Dienst Algemene Boekhouding. 9) Personeelsdienst. Zo worden de flessen gevuld. personeel. Aan het sociaal aspekt werd aandacht besteed door het inrichten van een luxueuse eetzaal, een waszaal met douches en komfortabele kleedkamers. Brouwerij De Gheest is voor Aalst zeker een representatief bedrijf, daar het ondanks de zware traditie toch modern en vooruitstrevend is en de oude ambachte lijke gewoonte van het brouwen, zo geroemd in en rond Aalst, op een industriële maar niet minder verzorgde manier weet voort te zetten.

De Voorpost | 1973 | | pagina 4