rZO ZIE JE DMh MAAR WEER HOGE VESTEN-KERMIS: ODE AAN HET BUURTLEVEN Inhuldiging ambulancewagen Het Vlaamse Kruis OPEN DEUR BIJ EREMBODEGEMSE BRANDWEER Kunstglazenier Theo Meersman VII «DOLLE WAGEN» ZAAIT VERNIELING TE GDZEGEM 6 - 28.9.1973 Gedurende de ganse zondag volgde een talrijk opgekomen publiek de Zaterdagavond heeft een personenwagen op de Steenweg naar Aalst te Gijzegem wel voor enige sensatie gezorgd, door er aan een echte auto-rodeo te doen. Niet alleen moest de wagen er aan geloven, maar bovendien werd een ware ravage aangericht in de straat. Nadat de personenwagen, bestuurd door de Aalstenaar Luc Ringoir, uit de bocht was gegaan, reed de wagen al slingerend verder en richtte er een enorme vernieling aan. Vooreerst reed de «dolle wagen» een fiets en bromfiets stuk om vervolgens tegen de gevel van de herberg «Tom Dooley» terecht te komen. Aan de gevel en binnenin de herberg werd veel schade aangericht. De wagen zette zijn tocht verder en verscheidene verkeerspaaltjes moesten er eveneens aan geloven. Ten slotte kwam de auto tot stilstand via de muur van het Gijzegemse klooster, in het midden van de rijweg. Op het ogenblik van het ongeval kwam juist de burgerlijke bescherming van Hamme voorbij en de leden van het korps maakten onmiddellijk werk van het opruimen van de aangerichte ravage. De wagen van Luc Ringoir werd tot een wTak herleid, terwijl hijzelf kwetsuren opliep. J.D.L. STEUN HET PRIESTER DAENSFONDS Stort uw bijdrage op postrekening nr. 5996.17 van het Priester Daensfonds, Asserendries 2, te Aalst. Luitenant R. Van Vaerenberg toonde zich ronduit tevreden over het sukses van de open deurdag zondag jl. op het dorpsplein te Erembodegem. Waar het nukkige weekend- weer ervoor zorgde dat de brandweer nog 's zaterdags enkele omvergewaaide bomen van de weg en uit hoogspan ningskabels mochten halen, lieten windvlagen en regen buien de Erembodegemse brandmannen zondag met rust. Zowel in de voormiddag als tijdens de namiddag was er voortdurend een ruime be langstelling te noteren, zowel van volwassenen als de jeugd, die van dichtbij en het mate rieel én de somtijds spektaku- laire demonstratie volgden. Via de kundige kommentaar van luitenant Van Vaerenberg maakten de toeschouwers kennis met de moderne uit rusting van het Erembode gemse vrijwilligerkorps. Ra diofonische verbindingen dra gen er zorg voor dat op om het even welk ogenblik al de manschappen bereikt kunnen worden. Allerlei demonstra ties zowel met kleiner toestel len, spuiten, pompen, asbest- kostuum, pullmotor voor kunstmatige ademhaling, als reddingsoperaties via brand ladders gaven het publiek een kijk op de talloze mogelijke tussenkomsten die een brand weerkorps dient uit te voeren. Het Erembodegemse korps kan er zich op bogen geen tekort aan kandidaat-brand weermannen te hebben. De rekrutering verloopt biezon- der vlot; nochtans dient men zeker niet uit winstbejag bij het korps aan te sluiten, de oefeningen worden in het ge heel niet vergoed. Het veertig tal leden tellend korps nam reeds 65 tussenkomsten op Erembodegems grondgebied waar tijdens het lopende jaar. LIVINA GEERTS AA|CT verwonderlijk dat tijdens de kermis iedereen, jong als oud, meedoet, want inder daad, het bestaat nog, midden het stadscentrum, leeft in deze straat nog een hechte buurtsamenhorig- heid. Tijdens de mis die zaterdagmorgen middenin de straat opgevoerd werd haalde de h. Deken De Vos hiervan sprekende voor beelden aan. De buurt haalde in enkele uren een heel meubilair op voor een gastarbeider die in de Hoge Vesten wonen kwam, en tijdens een bijzondere strenge winter haalde een buur zomaar alle sneeuw van de stoep voor gans de straat, want zo zei hij: «d'er wonen nogal wat oude mensen, en die dienen dat toch niet te doen». Een bonte wemeling van aktiviteiten volgde elkaar op gedurende vier dagen. Onvervangbaar in al die drukte, zowel op straat als in zijn herberg is Albert Verbestel, «president» van de maatschappij «Hoe lan ger, hoe beter», die de ker mis organiseert, én even eens sedert 28 jaar: ajuin- boer van Aalst. Vervolg van blz. 1 Vader en zoon werken in alle opzichten samen. Enig verschil: Theo houdt het meer bij het klassiek, figuratieve, terwijl de zoon, na 7 jaar studie aan St.-Lu cas het vooral op de mo derne toer wil gooien. Momenteel hebben'ze voor al de handen vol met het restaureren van oude kunstglasramen in kerken en historische gebouwen. Bievoorbeeld in de St.-Ja- cobskerk te Antwerpen en de O.-L.-V. Ter Druivenkerk te Mechelen. In eigen stad zijn ze vooral bedrijvig in de St.-Martinuskerk en het Oud-Hospitaal. Maar buiten het opknappen van restauratiekarweitjes, zijn zij vooral druk doende voor allerhande opdrachten van partikulieren. Pareltjes als het ware! In de reeks dia's over diverse werken, kregen we een uniek stuk te zien: een komplete kruisweg en openbaring van het geloof, bestaande uit verschillende panelen, dat te bekijken valt in de Don Boscokerk te Hobo ken. Ongelooflijk, wat deze stille man daar gepresteerd heeft. Op zijn 59ste heeft Theo het brandweerman-zijn wat rustiger opgenomen. Al gebeurde dit na een intra- gisch, kleinmenselijk kon- fliktje, met een «hoger ge plaatste». Maar kom, zand hierover, zouden we zeg gen! Het is alleen spijtig dat zo'n waardevol iemand na 38 jaar aktieve dienst, en net voor het einde van zijn karrière (in februari wordt hij 60!) het spuiten moet laten varen. MISKEND TALENT Des te meer, zouden we zeggen, kan Theo Meers man, die zijn atelier heeft in de Steenstraat nr. 11 te Aalst, zich nu gaan wijden •aan zijn kunst: het schep pen van kunstglas. Want we zijn er rotsvast van over tuigd dat deze man vele ja ren té stil is geweest. Hij moest meer naar buiten ge treden zijn met zijn werken en méér tentoonstellingen opgezet hebben. Niet al leen in ónze stad, maar ook overal elders! In zijn vak is hij immers één der meest perfekte kunstenaars. Spij tig ook dat de stad Aalst hem ook nog moet erken nen. Want zoals het dik wijls gaat is ook Theo geen sant in eigen stad. Men komt hem wel opzoeken uit het Antwerpse, West- Vlaanderen, Limburg, Ne derland en zelfs één keertje uit de Verenigde Staten, maar in eigen stad loopt men nog achteloos aan hem voorbij. Misschien komt hier nu al lemaal wel verandering in. Theo is immers nog vitaal en jeugdig genoeg om de boel even omver te ram men. Nu heeft hij er ten minste nog de tijd voor. BOB Inderdaad, zo zie je dan maar! Wij konden zelf onze eigen oren en ogen niet geloven toen we zondag kennismaakten met HOGE VESTEN KERMIS. Zo'n gloeiend wijkfeest achtten wij in deze hypermoderne, chaotische tijd kompleet ondenkbaar. Vier dagen en drie nachten rollen, zwalpen en pinten naar binnen lappen scheen ons alleen met karnaval mogelijk. Maar op de Hoge Vesten doen ze het nu al 28 jaar lang, nog eens 3 dagen extra. En naar ons gevoelen zijn ze nog lang niet aan hun zwanenzang toe. Gewoon onvoorstelbaar wat in die wijk afgefeest wordt! Trouwens je vind op deze bladzijde wel de nodige informatie en foto's over het ganse gebeuren. Maar waar wij ons het meest over verwonderen, is de manier waarop deze unieke traditie hier is blijven voortbestaan. In alle wijken van onze Ajoinenstad zijn de lokale kermissen de laatste jaren stelselmatig verloren gegaan. Hier en daar rest nog wel een vonkje aan de Watertoren bievoorbeeld en links en rechts wordt al eens een ernstige poging gedaan om er opnieuw het vuur in te blazen. Maar toch, het spontane is er uit. Op de Hoge Vesten integendeel loopt het allemaal prima gesmeerd. De bewoners van de Hoge Vesten (én alleen z(j) werken dan ook een gans jaar aan hün kermis. En dat het nu al 28 jaar steeds maar berg op gaat, is zeker te danken aan het wijkkomitee «Hoe langer hoe beter», waarvan Bert Verbestel, den Aalsterse Ajoinboer en den baas uit 't Katsjoeken, de voorzitter is. Samen met zijn ondervoorzitter Frans De Smet en sekretaris Richard Amant, zorgt den Ajoinboer ieder jaar opnieuw voor een uitstekend volksprogramma, waarbij de mensen van de Hoge Vesten een boel jolijt hebben. Merkwaardig is dat oud én jong van deze volksleute niets willen missen. En van missen gesproken, de Hoge Vesten, die voor de Aalstenaar bekend staan als de «rooie buurt», begint elk jaar zijn feest met een open-luchtmis. Dit jaar wordt deze opgedragen door E.H. Deken De Vos en zijn mede-pastoors, die stuk voor stuk, door de buurt op de handen gedragen worden. Hier kwam de kerk dus werkel(jk naar het volk. Ook de saamhorigheid van de buren is b(jna ontroerend. Tijdens de mis kregen niet de stadsnotabclen voorrang, maar wél de oudjes uit de straat. Tijdens de wintermaanden strooien de jongeren extra asse en zout, als het glad is, voor de deur van vele oudjes die in de buurt wonen. Toen er zich onlangs een gastarbeider vestigde, die pas aangekomen, om zo te zeggen enkel de klederen om het vege, koude lijf had, werd door de buurtschap prompt een kollekte opgezet en 's avonds had de brave man al de meest noodzakelijke meubeltjes. Van solidariteit en vriendschap gesproken. Een gans jaar dus wordt door de bewoners van de Hoge Vesten (tenslotte maar cén straat) gespaard om hun reuze boemel. Als wc het goed voor hebben, bedraagt de tussenkomst 20 fr. per maand en 10 fr. voor de oudjes. Een paar oppotten dus voor het grote feest dat al op zaterdagmorgen begint met een open-luchtmis, ontvangst van burgemeester en schepenen, receptie voor de inwoners en 's avonds een jolige optocht in oude klederdracht en mét fanfare. 's Zondags worden alle huisjes prachtig opgetut, terwijl de kinderen reuzegrote tapijten tekenen op het asfalt. De mannen van de straat organiseren dan fluks een knotsgekke modeshow en een keiharde wielerkoers, 's Maandags komen dan de vrouwtjes aan de beurt. Er is dan ook een grote dierenmarkt, een patattenkoers en bloemenkorso, terwijl 's avonds iedereen in nachthemd, lange kalson en gewapend met pispot en boezjic, deelneemt aan de boezjiekeskoers. Om te gléiéren! Dnsdag eindigt het dan allemaal met belotterswedstrijden in de twee herbergen in de straat, maar om vijf uur wordt er een groots banket gehouden, waarop burgemeester, schepenen en diverse prominenten aanwezig zijn. Op het menu: 200 kg. pellepatatten met 500 droge haringen, 50 kg. varkenskop en 50 bakken bier. Plaats: op één grote tafel midden van de straat. En of er gesmikkeld en gesmakkeld wordt. Spreekt vanzelf dat gedurende deze dolle dagen het bier bij beken vloeit en er geen sprake is van werken. Wie dit laatste toch doet, kan niet hard genoeg afzien, zeggen ze ginder. Toen we dinsdag de laatste geuren van bradende haringen en liters bier uit onze jas klopten, dachten we nog aan die spreuk die wc in 't Katjockcn zagen hangen: «Vrienden mogen kijven, MAAR moeten vrienden blijven». Hier zouden wc zeggen: buren mogen kijven, maar moeten buren blijven, dan zal de Hoge Vesten-kermis nooit vergaan. Ajoinboer, tot volgend jaar! Dinsdagavond zaten ze met zijn allen aan lange schragen zomaar midden op straat hun goesting te eten van het rijke breugheliaanse menu: tweehonderd kilo aardappelen met de pel, vijfhonderd droge haringen, vijftig kilo var kenskop, dit alles rijkelijk overgoten met het nodige bier. De kermis zat er weer op. Vier volle dagen van volks ple zier, maar vooral van goede verstandhouding op de Hoge Vesten te Aalst. Het gaat er uitbundig aan toe wanneer alle buren in oude klederdracht achter de fanfare aanstappen, net als bij de wedstrijd voor de kinderen in het tapijtteke nen. Want inderdaad ieder een hoort er bij en is er bij. Albert Verbestel is reeds 28 jaar de stuwende kracht van Hoge Vestenkermis.(dl) Tussen het Stadsmagazijn en de Varkensmarkt te Aalst, ligt in een boog de sympatieke Hoge Vesten- buurt. Tijdens het jaar is het er rustig, want er wonen in de arbeiderswo ningen nogal wat oudere mensen, weduwen en we duwnaars. Het is niet zo Jong en oud kwam de straat op voor de bougiekenskoers.(jdl) demonstraties van de Erembodegemse brandweerlui.(Ib) De mannen brengen hun modeshow en hun wieler koers onder de keurende blik van de kritische vrou wen. Wanneer maandag de kermis verdergezet werd kwamen de vrouwen aan bod, in de patattenkoers en de bloemenkorso. Over alles waakt voorzitter Ver bestel, alias «'t Katsjoe ken». 's Maandagsavonds werd het een dolle bedoening met de aloude «bougie- kenskoers». Man en vrouw trok de straat op in «tab baard» en slaapmuts om zich met een brandende kaars in de hand met spoed van de kant van de Var kensmarkt naar de «konker» te haasten. 't Bestuur met Frans De Smet en Richard Amant is fier als een gieter wanneer dinsdagavond de genodig den komen opdagen. En ergens wel benijden de pro minenten de kermisvierders om hun opene mentaliteit, want zonder dralen scho ven zij de voeten onder tafel en het hoeft geen be toog dat meerdere pelpa- tatten en haringen in hun verwende monden verdwe nen. (JOHAN VELGHE) D'er is geen twijfel aan, ook volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick, schepen Van dei Veken, keizer-karnaval Kamiel Sergeant, prins karnaval Michel en de bloemenfee laten zich de pellepatatten smaken.(jdl) Zondagmorgen werd in het teken van de veertiendaagse van Het Vlaamse Kruis de eerste ambulance-wagen van de plaatselijke afdeling ingehuldigd. Hoewel de wagen reeds begin dit jaar in gebruik werd genomen, hield men eraan de plechtigheid tijdens deze veertiendaagse te laten doorgaan. Bij de wagen, die in het voor tuintje van Het Apostelken geparkeerd stond, zette de sekretaris Paul Talloen uiteen hoe en waarom de afdeling de wagen aankocht. "Het was voor ons", zo zei hij "een noodzakelijkheid over een eigen ambulance-wagen te be schikken gezien het grote aan tal diensten die we te vervul len hebben waarop de aanwe zigheid van een volledig uitge ruste ambulance-wagen ver eist is. Daarom besloten we dit jaar er een te kopen. Gelukkig konden we rekenen op de steun van behoorlijk wat schenkers die zorgden voor het nodige geld, zodat momenteel én wagen én uit rusting volledig betaald zijn." Vervolgens verleende hij het woord aan de provinciaal af gevaardigde Dhr. De Kee die de evolutie schetste van het Vlaamse Kruis sinds de herop richting ervan. Hij wees erop dat de provincie Oost-Vlaan- deren die lange tijd het zwak* ke broertje was de laatste tijd door de inzet van nieuwe, vaak jonge, mensen werkelijk snel groeit. Hij feliciteerde de 50 medewerkers van de Aalsters EHBO-Kring voor hun belangloze inzet bij de opbouw van Het Vlaamse Kruis. Tevens benadrukte hij het belang van deze ambulan ce-dienst in het teken van "De bescherming van het slachtoffer". "Het gebeurt maar al te vaak" aldus Dhr. De Kee," dat mensen voor het ijlvervoer naar het hospi taal aan privé-instellingen tot 40 en 50 Fr/km moeten beta len. Het Vlaamse Kruis doet dit voor 12 tot 14 fr. per kilometer en verzekert boven dien een perfekte eerste-hulp- verlening door haar gediplo meerde EHBO-ers." Tenslotte bracht hij hulde aan Jozef Jansegers, die ondanks zijn leeftijd, toch nog de ver antwoordelijkheid voor de Aalsters ambulance-dienst wil op zich nemen. Door de meter, Mevr. Janse gers-Van Isterdael en de peter, apoteker Herman Roels werd dan het zwart-gele lint rond. "Natalie's" deur doorge knipt. Hierop volgde een demonstra tie waarna in het bovenzaaltje van Het Apostelken een drink werd aangeboden. Onder de aanwezige persona liteiten bemerkten we sche pen van openbare werken Jan De Neve, provincieraadslid Jan Caudron, gemeenteraads lid An toon Blommaert. Natuurlijk mocht de ere-voor- zitter Dr.Hilaire Gravez niet ontbreken, het is deze man die destijds samen met profes sor Daels het Vlaamse Kruis hielp oprichten. "Het Vlaamse Kruis, waarvan de statuten 45 jaar geleden erkend werden," vertelde Dr. Gravez" is eigenlijk ontstaan uit de Frontbeweging in 1914-1918. Onze vlaamse frontsoldaten werden miskent door de toenmalige hulporga- nizaties en konden hun noden niet in hun eigen taal aankla gen. Wij vonden dat daar iets moest voor gedaan worden, en samen met nog anderen waarvan ik namen vergat, hebben wij toen Het Vlaamse Kruis opgerricht. Een van onze eerste initiatieven was het geven van lessen in "eer ste hulp bij ongevallen" in de eigen volkstaal. Rond de middag reed Jozef Jansegers met de ambulance wagen weg naar een autocross te Borchtlembeek dit was de 121ste dienst die dit jaar door de EHBO-Kring verzorgd werd. (L.M.)

De Voorpost | 1973 | | pagina 6