De Moorselse St. Gudula Moorsel Wieze x 5.10.1973 - 13 GEPENSIONEERDEN De Socialistische Gepensioneerdenbond richt een gezellig samenzijn in op zijn Ober- bayerns op zondag 7 oktober om 14.30 uur in zaal Animo, Leuvestraat. ZAAL ANIMO Vrijdag 12 oktober wordt in zaal Ani- i mo, Leuvestraat, «Quo Vadis» met Peter Ustinov en Robert Taylor ver toond. ONGEVALLEN Op de Brusselsesteenweg kwam voet ganger Frans Herzeel terecht onder de personenwagen, bestuurd door José Ampe uit Handzame. Het slachtoffer werd ernstig gekwetst. Het kwam op de Ninoofsesteenweg tot een botsing tussen de wagen van Charles Bosmans uit Mechelen en bromfietser Patrick Depauw uit Welle. Laatstgenoemde werd hierbij licht ge wond. KLEINKUNST In de zaal van het Gildenhuis treedt op vrijdag 19 oktober om 20 u. Jan De Wilde op. Deze avond wordt door het Davidsfonds ingericht. Inkom: 50 fr. K.W.B. Op zaterdag 6 oktober richt de K.W.B. een kaarttornooi in om 20 u., in het Gildenhuis, Termurenlaan. ATLETIEKFEEST De Atletiekklub richt op zaterdag 6 oktober om 22 u. in zaal Gerstenhof, Gerstenstraat, een ontspanningsfeest in, met het orkest J.M.Z.-ensemble. MEDELEVEN Te Wleze overleed vrij onverwacht, de 42-jarige Adolf De Smedt, echtgenoot van Van Cauter Simonne, Schoolstraat. Hij werd geboren te Etterbeek. Zijn familie was evenwel uit Schoonaarde afkomstig. Als bediende bij de Cass Super Discount te Aalst was hij in het Aalsterse een goed gekende en graag- geziene figuur. Voor zijn echtgenote en beide kinderen betekent zijn heengaan een pijnlijk verlies. De begrafenisplech tigheid in de Sint-Salvatorkerk te Wieze werd door talrijke vrienden en kennissen bijgewoond. Langs deze weg dankt de familie De Smedt-Van Cauter voor de veie blijken van medevoelen in de zware rouw. VW Veel belangstelling voor de Erembodegemse jaarmarkt.(lb) DUIVENUITSLAG Quievrainvlucht van zondag 30 september bij de Luchtklievers. Oude: 1. De Wolf-De Beul. 2. De Meyst Alfons. 3. De Proft Albert (Lebbeke). 4. Cami Camiel. 5. Bosman Richard. Jaarlingen: 1. De Wolf-De Beul. 2. De Proft Albert. 3. De Meyst Frans (Herdersem). 5. De Smedt Oscar. 5. Staelens Marcel (Herdersem). Jonge: 1. Verhaevert Hector. 2. De Proft Albert. 3. De Cock Victor (St.-Gillis). 4. Staelens Marcel. 5. Pollyn Hector. VELDLOOP Nog deze maand heeft in de omgeving van het kasteelpark een reuze veldloop plaats. Meer hierover volgende week. SUKSESVOLLE PRUSBOLLING BIJ «DE GREIVERS» Voor één keer hebben de Greivers, de bloeiende boldersvereniging met hoofdzetel in het lokaal «De Ajuin» bij Gustaaf De Schrijver, Nieuwstraat, hun klassieke zaag machine thuisgelaten. Het reglement wil immers dat bij een kermisprijskamp niet mag gegrold, gezeurd of gevloekt worden, en vooral mag men met geen «vuile» bollen een worp naar de zo begeerde eerste prijs doen. Derhalve waren 21 ambitieuze bolders, uitgeloot tot 7 driekoppige ploegen, in de arena getreden om liefst het grootst mogelijk stuk van de vooruit-taart van 1000 fr. (naderhand nog aangedikt tot een slor dige 1700 fr.), te bemachtigen. Gedurende enkele uren, gespreid over een 9-tal kampen, werd er stevig voorgebold, geschoten, over en weer gelopen, aangemoedigd, gekeurd, geschat, gemeten, gewikt, gewogen, «wegge daan», «opgedreven», en op het gaatjesbord gestoken. En dat alles zonder het minste Iedere maandagavond in de zaal van het klooster oefenen de leden van de Katolieke Vrouwelijke Landelijke Vereniging zich lenig.(lb) gegreif. Enkel maar af en toe de wijze raad van een routine-speler in volgende bewoor dingen, eigen aan de taal van de houten schijven. «Doe ze weg», «Drijf ze wat op», «Geef ze nen daag», «Laat ze maar liggen» en «Bolt U» of anders «Zet er u op»...«Bolt er u in»... «Stijf ze wat aan»... «Pak ze over d'hand»... en «We kunnen drie aten»... Na heel wat spannende spelfazen kwam het tot een verwoed nek-aan-nek race tussen de twee laatst in kompetitie gebleven trio's. Uiteindelijk was het de ploeg Julien De Meersman, Paul Van Driessche, Remi Van Heck, die het nipt (12-10) haalde op hun naaste rivalen Hendrik Pots, Roger Putte- man en Gustaaf Ringoot. Het verder klassement: Alfred De Brandt, Gustaaf De Schrijver en Frans Van Cauteren; Alfred De Brandt, Jan Moens, Maurice Moens en Francois Van Hove; Gustaaf Cooreman, Frans Moens en Jozef Ribbens. Oscar De Meersman, Roger Van Damme en Prosper HUWELIJKEN Mare Callebaut, Rijgersstraat 69 en Marie-Louise Moens, Eikenstraat 12. HEBBEN DE GEMEENTE VERLATEN Anckaert Norbert, Pieters Nelly en kinderen Geert en Bert, Aalsterse Steenweg 96 naar Meerbeke, Valleistraat 114. DAVIDSFONDS Tijdens de voorbije bestuursvergadering van de Davidsfondsafdeling Moordel-Baardegem werd het winterprogramma 1973-74 opge steld. Op 25oktober brengt de heer Van Heddegem een diareportage met als titel: «Spanje, heimwee naar gouden tijden». Op 23 november verwelkomen wij de overbeken de joernalist Louis De Lentdecker met een spreekbeurt: «Moordenaars zijn vedetten». Op 25 januari 1974 krijgen de muzieklief hebbers hun gading met een spreekbeurt door Reimond Van Dyck: «Anekdoten uit het leven van geliefde komponisten». Op 1 maart ten slotte ontvangen wij Marcel en Liza De Smedt met de diareportage «Dwars door Azië». Al deze avonden gaan door in het K.L.J.-heem, Kerkstraat lb, telkens te 20 uur. Een abonnement voor de 4 avonden kunt U bekomen bij de bestuursleden aan de prijs van 100 fr. De toegangsprijs per afzonderlijke avond bedraagt 40 fr. Het DF-bestuur nodigt U uit op voormelde kulturele avonden. Nieuwe leden kunnen zich laten inschrijven bij Jan Van Driessche, Tinnenhoek 13; E.K. Steps, Kerkstraat 3; Roger Van Mulders, Steenweg op Aalst 85; Jozef De Wever, Steenweg op Aalst 83; Philemon Merckx, Molenkou terbaan 12 en Edmond Moortgat, Dorp 83 te Baardegem. FVB ONGEVALLEN Aan de Hollestraat kwam het tot een botsing tussen de personenwagen bestuurd door Sylvain Van Nuffel en de bromfietser Kamiel De Vleeshouwer, beiden uit Moorsel. Laatstgenoemde liep bij deze aanrijding verwondingen op. Bromfietster Rosa Boumans uit de Broek straat te Herdersem werd in de Reigerstraat bij het ontwijken van een hindernis, ernstig gewond toen zij ten val kwam. Zij werd naar het ziekenhuis van Aalst overgebracht. Van Hauwermeiren. Marcel De Meyst, Jozef Moens en Albert Scheirlinckx. Het hoeft geen betoog dat een dergelijke spannende wedstrijd nog een happy staartje kreeg en dat kermisdinsdag al in de lucht zat toen de laatste kampers het aktieterrein verlieten... s VW Naar aanleiding van herstellingswerken aan de Sint-Gudulakapel te Moorsel, werken gefinancierd door de leden van de konfrerie, achten wij het gepast om in verband hiermee een brok Moorselse geschiedenis te publiceren. Voor het opstellen hiervan hebben wij gegevens geput uit volgende bronnen "De Heilige Gudula en hare familie" van Dom Renerios Podevijn, "Het Parochiewezen in Brabant" (Deel VII) van J.Verbesselt en "De gemeente Moorsel cn hare geschiedenis" van Oscar Reyntens, wij danken tevens de heer Hugo De Vis voor de nuttige inlichtingen die hij ons verschafte. DE RELIKWIEN VAN DE HEILIGE GUDULA De "Vitae Gudula" vermeldt dat de H. Gudula geboren werd te Ham omstreeks 644. Omtrent dit Ham bestaan ver schillende meningen. Dom Podevijn meent dat de H. Gu dula zowel te Ham (Herder sem) als te Ham (bij Asse) zou verbleven hebben. Oscar Reyntens schrijft "te Ham, op het grondgebied Herder sem", J. Verbesselt tenslotte situeert het vernoemde Ham als gehucht van Asse. Wij, persoonlijk zijn geneigd deze laatste als de juiste te aanzien daar het werk van Verbesselt eigenlijk een levenswerk is en hij heeft hiervoor dan ook alle mogelijke bronnen ge raadpleegd. In de "villa" Moorsel (waar schijnlijk de gebouwen der huidige dorpsplaats) stond een kapel toegewijd aan de Allerheiligste Verlosser, waar schijnlijk op de plaats waar nu de Gudulakapel staat. Elke nacht kwam Gudula, door regen en wind naar deze bid plaats, enkel vergezeld van een dienstmeid die een bran dende lantaarn droeg. Een le gende verhaalt dat een boze geest op zekere nacht het licht van de lantaarn uitdoof de. Een vurig gebed van de heilige werd aanhoord en een engel des hemels kwam op nieuw het licht aansteken. De H. Gudula stierf na een kortstondige ziekte op 8 ja nuari 712. Zij werd begraven voor de bidplaats der "villa" Ham. Vele wonderen ge schiedden aan het graf, in deze kleine parochie. Daarom besloot men (rond het jaar 800) het lichaam van de heili ge over te bf'engen naar Moor sel in de kerk van de Allerhei ligste Verlosser. Deze over brenging ging gepaard met de heiligverklaring van de Heilige Gudula. Kort daarna werd er te Moor sel een klooster opgericht door Karei De Grote. Het klooster te Moorsel en waarschijnlijk de ganse villa werden in 847 volledig ver woest door de Noormannen. In 892 keerden de zusters met het lichaam van de H. Gudula terug naar Moor sel, er vinden alles verwoest en ze kunnen met moeite nog slechts in het onderhoud van zes zusters voorzien, onder hen bevond zich de H. Ber- lindis. Ook te Moorsel was er ondertussen een versterkte burcht Hof Texel opge richt tegen de Noormannen. Hier konden de in de buurt wonenden heen bij een aan val. De heer van de burcht Wennemaar, heer van Moorsel en tevetis kastelein van Gent, palmde de goederen van het klooster in. Deze Wennemaar zorgde er ook voor dat de kloosterzusters dienden uit een te gaan. In 977 had een rechtsgeding plaats tussen Hertog Karei van Lothrijk (zoon van Lodewijk van Over zee, koning van Frankrijk, bloedverwant van de h. Gudu la) enerzijds en Hermenfried, zoon van Wennemaar ander zijds. Hermenfried behield de schatten van het klooster. Hertog Karei van Lothrijk liet de relikwieën van de Heilige Gudula bijzetten in de slot kapel, toegewijd aan de H. Gaugericus (St.-Gorik) te Brussel. Op 16 november 1047 werd de kerk van de Heilige Michaël ingewijd te Brussel. Graaf Bauderic-Lam- bert, graaf van Leuven, liet het lichaam van de H. Gudula naar de te wijden kerk over brengen. Hertog Hendrik I besloot in 1225 een hoofd kerk te bouwen te Brussel. Zo kwam er de Sint-Goedele- kerk, een parel van gotische bouwkunst. In 1579 werd deze kerk door de beeldstor- mers vernield. Behalve enkele delen door godvruchtige men sen bewaard, vergingen de re likwieën van de H. Gudula in deze beeldstormerij. DE KAPEL VAN DE HEILI GE GUDULA Te Moorsel werd de kerk van de Allerheiligste Verlosser, waar de H. Gudula dagelijks kwam bidden, verwoest door de Noormannen. De zusters van de H. Maagd Maria bouw den er een nieuwe bidplaats met de H. Gudula als patro nes. Rond 1105 moet de Sint- Gudulakapel zijn opgetrok ken, zij werd echter vlug te klein voor de toenemende be volking. Vandaar diende men haar als parochiekerk te ver vangen door de Sint-Salvator- kerk (de huidige Sint-Marti- nuskerk) die gebouwd werd aan de rand van de oude "villa" Moorsel. In 1281 wordt in een oorkon de van Oliverus van Moorsel als getuige "dominus Johan nes, vicecuratus de Morcele" vernoemd. Dit is de eerste maal in de parochiegeschiede nis van onze streken dat er sprake is van een vicecuratus. Dit bewijst de voornaamheid van de kapelanie Sint-Goede- le. In de 13e eeuw bezat de Sint-Goedelekapel niet alleen haar eigen bedienaar, maar ook eigen kerkmeesters, eigen patrimonium en eigen kerk hof. De huidige Sint-Gudulekapel, zoals ze er nu nog staat te pronken midden het dorps plein, werd gebouwd in de 14e eeuw. In 1957 werd de kapel met een klokje begif tigd. OP 29 januari 1601' werd het inkomen van de kapelanie "Sint-Goedele" bij dit van de parochiekerk ge voegd om in het onderhoud van een onderpastoor te voor zien. Dat de eredienst der H. Gudu la werd heropgewekt rond 1660 was vooral te danken aan de toenmalige baron van Moorsel, Luis Cairo en de pastoor Egidius Lemmens. Vooral door toedoen van de baron werd het altaar opge timmerd en met zijn wapens versierd. Meester Antoon Blanckaert schilderde in 1661 verschillende taferelen uit het leven van de Heilige. O. Reyn tens spreekt van 11 schilde rijen, doch wanneer men de kapel bezoekt treft men er nu nog slechts 10 aan. In 1695 hing men in de Sint- Gudulakapel een nieuw klok je dat honderd jaar later door de Fransen werd gestolen. In 1821 werd het vervagnen door het huidige klokje De H. Gudula wordt nog in de parochie vereerd, een kost bare relikwie is het voorwerp van een bijzondere verering. Reeds in de 16e eeuw was er een Sint-Gudulagenootschap voor mannen en vrouwen ont staan. Het doel van het ge nootschap was de heilige na te volgen. De leden dienden de processies en ommegangen op te luisteren. De leden ver beelden toen taferelen uit het leven van de heilige en dit in aangepaste klederdracht. Om trent 1594 ging de konfrerie van Moorsel de processie van Meldert opluisteren. Op den "Ommegankdag", de tweede zondag van september, nu nog de tweede Moorselker- mis, was het te Moorsel groot feest. Dan kwam de Sint-Wal- burgisgilde uit Meldert het feest opluisteren. In 1597 ging de St.-Gudulage- f Dc Moorselse St.-Gudulakapel. nootschap eveneens in de pro cessie te Wieze. Achteraf ging deze gilde te loor, doch in 1663 werd ze heringericht door hogerver- melde baron Cairo. Er werd een bestuursraad gekozen be staande uit een hoofdman, vier ouderlingen, een griffier en een stafdrager. Vanaf 1686 vierden de gilde- broeders hun jaarlijks feest op 8 januari, de feestdag van de H. Gudula. De plechtige mis werd gevolgd door een feest maal. Volgens O. Reyntens is enkel de jaarlijkse bedevaart op Sint-Antoniusdag naar Her dersem overgebleven. Het te gendeel bewijzen wij echter in ons derde deel. De jaarlijkse tocht naar Herdersem was een belofte gedaan door de inwo ners van Moorsel toen de ver schrikkelijke pest hier woed de rond 1700. DE KONFRERIE VAN DE H. GUDULA TE MOORSEL In tegenspraak met O. Reyn tens kunnen wij nu bewijzen dat het genootschap van de H. Gudula nog steeds voort leeft en dan nog wel op de zelfde leest geschoeid is als de oude gilde uit de 17e eeuw. Uit de archieven van de heer Hugo De Vis, de huidige voor zitter van de konfrerie, moch ten wij een boek inkijken opgesteld in 1770 en tot van daag nog bijgehouden. Eerst en vooral worden hierin de statuten van de konfrerie ver meld, waaruit we aanhalen "Hfdst. II Art. 4B De over sten en bedienaars van dit Broederschap zullen zijn ten getalle van acht personen, te weten een president of hoofdman, een rechter, vier ouderlingen, een griffier en een knaap". (Vergelijk met de samenstelling van het bestuur uit de 16e eeuw.) Verder vin den wij de lijsten terug van alle leden sinds 177(1 met datum van inkomst en ontslag of overlijden. Deze lijst os tot op heden bijgehouden. Voor het ogenblik telt de kongrerie 46 leden. De aktivi- teiten bestaan hierin dat de konfrerie de eerste zondag van elke maand een processie houdt met de flambeeuwen na de hoogmis in de Sint-Mar- tinuskerk. Telkens een lid of de echtgenote van een lid ten grave wordt gedragen verge zelt men met het broeder schap het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats. Het jaarlijks feest werd tot 1964 gehouden op 8 januari zelf, de feestdag van de H. Gudula. Te 9 uur had er een mis plaats, te 15 uur lof en ook de verbroederings maaltijd. Vanaf 1965 deed men dit de zondag na 8 janua ri en het lof werd afgeschaft. In 1970 werd de feestdag van de heilige verplaatst naar 19 januari en de konfrerie hield haar feest de zondag daarop. Dit jaar koos men opnieuw de zondag na 8 januari. De leden die aan Het feestmaal deelne men betalen 225 frank en de anderen 120 frank lidgeld per jaar. Dit is dan ook het enige inkomen van de vereniging. Hiervan dienen regelmatig kaarsen gekocht, missen voor de overleden leden en bekos tigen van het jaarlijks feest maal. Wat de Sint-Gudulakapel be treft, deze werd opgeknapt in 1892 en zij heeft het 80 jaar volgehouden. Het werd nu hoog tijd dat er opnieuw wer ken werden uitgevoerd. De werken aan de buitenka^ van het gebouw worden ge subsidieerd door Staat en Pro vincie. Voor het interieur moet de kerkgemeenschap zelf de kosten dragen. Op het voorbije Gudulafeest van de konfrerie deed E.H. pastoor Van den Hauwaert een be roep op de financiël steun van de leden. De kosten voor het interieur werden geschat op 70.000 frank. De inzameling gedaan door E.H. Pastoor en de hoofdman de heer De Vis bij de 46 leden bracht zo maar eventjes 67.050 frank op. Op 31 augustus werd door gespecialiseerde vaklui met de werken begonnen nj. het grondig reinigen en her schilderen van het interieur en het opknappen van de 9 schilderijen. Ondertussen zijn deze werken beëindigd en de kostprijs zal wel iets hoger liggen dan de vooropgestelde som. Hiervoor zal nog eeb omhaling gedaan worden in de parochiekerk (dorp) zodat alle parochianen hun steentje zullen kunnen bijdragen. De Sint-Gudulakapel staat nu open voor de bevolking. Het loont werkelijk de moeite even binnen te wippen. Om te besluiten nogmaals hartelijk proficiat aan alle leden van de confrérie van de Heilige Gur dula voor hun financiële in spanning. F.V.B.

De Voorpost | 1973 | | pagina 13