v.u. «HET KOMT ER OP AAN PROPER TE BLIJVEN IN DE POLITIEK.» VRIJE TRIBUNE K.P. P.V.V. B.S.P. C.V.P. FRAKTIELEIDER FRANS DE BRUL: DE GROOTSTE AKTEUR 2-5.10.1973 De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten MISPLAATSTE STUNT VAN BSP-MINISTER GLINNE De voorbije week heeft BSP- minister Glinne de aandacht op zich getrokken door het de kreet in verband met het bedrijfsleven te interpreteren. Hij besliste, zondr zijn kolle ga's te raadplegen, geen werk vergunningen meer te verlenen aan gastarbeiders die in Vlaan deren willen werken. Dit verbaasde iedereen want die bedoeling lag zeker niet in het dekreet. De onmiddellijke en hevige Vlaamse reaktie heeft de socialist Glinne ertoe verplicht na de kabinetsraad van vrijdag zijn beslissing in te trekken. Hoe kwam Glinne tot de gedachte aan gastarbeiders een vergunning te weigeren? Het dekreet werd in juni 73 goedgekeurd nadat het meer dan een jaar in de kommissie van de kultuurraad werd besproken. Niemand heeft op merkingen gemaakt. Ook de BSP'er Glinne niet, die het dekreet ondertekende op 19 juli. Waarom ondertekende Glinne een dergelijk dekreet, indien het werkelijk tegen de gastarbeiders was gericht? Of zwichtte de BSP'er Glinne voor de druk van de Waalse en Brusselse extremisten die pas nu het dekreet ontdekten en er een politieke heibel van maken. De redenen van deze fransdolle hardschreeuwers hebben noch tans andere bedoelingen. Voor hen gaat het erom het dekreet te kelderen, vermits het de verplichting oplegt aan de werkgevers hun berichten en mededelingen en ook de mon delinge mededelingen te stellen in de taal van de werknemers. De socialist Glinne diende hier als minister van Arbeid, be paalde werkgevers in stede van de arbeiders. Hij heeft zich opgeworpen als één van de velen die het klimaat in dit land zal verpesten met onnodig geschreeuw. De socialistische minister van Arbeid die nochtans behoorlijk Nederlands spreekt had beter positief het dekreet benaderd en opdracht gegeven de bedrij ven over de nieuwe bepalingen in te lichten. Het is toch de plicht van een minister in de eerste plaats de wet te doen toepassen en als minister van arbeid in het voordeel van de arbeiders. OVL Een probleem dat voorrang verdient: DE N1ET-AKTIEVEN IN ONZE MAATSCHAPPIJ Bij de voorbereiding van het nationaal BSP-kongres werden in verschillende plaatsen van ons arrondissement heel wat vergaderingen gehouden opvallend daarbij is dat de sociale politiek nog steeds een voorname plaats toebedeeld krijgt. Vooral het probleem van de niet-aktieven (d.w.z. de gepensioneerden, de zieken, de gehandicapten, de werklozen) allen dus die niet meer betrokken worden bij het produktie-proces krijgen ruime belangstelling in deze diskus- sies. Gelukkig worden in ons land de sociale vergoedingen regel matig aangepast aan de evolu tie van het indexcijfer van de konsumptieprijzen. En dit is reeds een goede zaak. Maar er is meer! Zij die de sociale vergoedingen ontvangen moeten ook het deel krijgen dat hen toekomt van de grotere koek (het hoger welvaartspeil). De pensioenwet «Namèche» van 28 maart 1973 is een eerste konkrete toepassing van een systeem van aanpassing aan het welvaartspeil. Deze wet bepaalt inderdaad dat ieder jaar de pensioenen met een steeds opnieuw te bepalen percentage verhoogd worden en dit gebeurt in overleg van de sociale gesprekspartners. Voor 1974 werd een verho- gingskoëfficiënt van 4% in de wet zelf ingeschreven. Met het oog op het verminde ren van de achterstand opgelo pen door de oud-gepensioneer den, die een achteruitgang kenden van hun pensioenen ten overstaan van de loonevolutie, heeft het ABVV voorgesteld verhogingen van het pensioen te voorzien welke verschillend zouden zijn naar gelang het jaar waarin het pensioen werd genomen. Aldus is het ABVV van mening dat de gepensioneerden van vóór 1968 een verhoging van 8,5% zouden moeten ontvan gen. De gepensioneerden van 1968 tot 1970 dienen 7% verhoging te krijgen, terwijl voor 1971 en 1972 de verhoging 5% zou moeten zijn en ten slotte 4% verhoging voor 1973. Eenzelfde mechanisme zou volgens de BSP moeten in werking gebracht worden voor de sociaal-gerechtigden die in vergoedingen ontvangen sinds meer dan één jaar (invaliden, werklozen, slachtoffers van arbeidsongevallen of beroeps ziekten). Weldra zal de regering zich over deze kwestie moeten beraden en haar verantwoorde lijkheid moeten opnemen. W. VERNIMMEN Senator DOKTEREN AAN SYMPTO MEN De strijd tegen de aftakeling van de Denderstreek en voor de weder-industrialisatie ervan, is sedert twintig jaar een konstan te in de politiek van de KP-Dender. Wij betreuren dan ook dat degenen die het sociaal en politiek leven in ons gewest inspireren en leiden een ge beurtenis zoals de opslorping van de brouwerij De Blieck niet méér en beter aangrijpen, om de bevolking over het algemeen en de werkers in het bijzonder duidelijker te maken welk ekonomisch proces, met verre gaande sociale, politieke en andere gevolgen zich sedert jaren afspeelt. De Gheest gelooft in een zekere uitbreiding. Zeeberg blijft een vraagteken. De Blieck is voor wat de produktie betreft opge doekt. Wielemans onderzoekt nog of er met de uitrusting niet wat meer kan worden aange pakt dan een verdelingscen trum. De vakbondsleidingen hebben rekening houdend met de huidige regeringspolitiek, sociaal uit de onderhandelin gen gehaald wat ze konden. Dertig werkers blijven voorlo pig te Aalst, de anderen mogen naar het Brusselse. Ze krijgen vier jaar gewaarborgd werk. Wie het bedrijf verlaat na 15 november krijgt de sluitings premie. Opvallend is dat heel wat werkers verkiezen voor zich zelf te zorgen en hun sluitings premie te krijgen. In feite moet dit niemand verwonderen. De werkers zijn nooit bij een hogerstaande zorg of strijd om de redding van ons gewest betrokken geweest. Zij hebben het geloof in die strijd en in de toekomstmogelijkhe den van eigen gewest verloren. Dit zal de aktie niet gemakke lijker maken. Wij vragen ons af of men zich wel van de nadelen van een slaapgewest bewust is. Er zijn niet alleen de moeilijkheden van het op- en afrijden. Er is ook het financieel verlies van de steden, en dit op het ogenblik waarop de lasten doorheen de fusies nog zwaar der zullen worden. Wie zal betalen en méér betalen? De strijd voor sociale en politieke vooruitgang is in een gewest zonder industriële kernen van bewuste klassenstrijd moeilij ker. Hoe lang zal het nog duren vooraleer ten minste degenen die sociale en politieke verant woordelijkheid dragen zullen begrijpen, dat met de huidige metode van staatshulp aan bepaalde ondernemingen, zon der arbeiderskontrole en zon der dat de regeringen de werkelijke macht hebben of willen nemen om de geldmuur tot een evenwichtige politiek van gespreide industrialisatie te dwingen, het dokteren is aan symptomen? Men plakt hier en daar een pleister maar de kwaal van de winsthonger zonder de minste bekommernis om de mens, raakt men niet. RAY DE SMET Voorzitter KP-Dender Deze kolom is voorbehouden aan een woordvoerder van de C.V.P. Een afgevaardigde van de partij heeft ons schriftelijk gewaarschuwd dat de C.V.P. geen stukken meer zal insturen zolang zij niet 17 gratis abon nementen krijgt voor haar mandatarissen. Daar een week blad geen weldadigheidsinstel ling is kunnen wij op die eis niet ingaan, te meer dat de andere partijen - dankbaar om de kansen die wij hen geven - spontaan hun abonnement hebben betaald. NEDERLANDS IN DE VLAAMSE BEDRIJVEN Een vriend zei mij onlangs: «Indien de Vlaamse Kuituur- raad nooit een ander dekreet zou uitgevaardigd hebben en uitvaardigen als dit op de vernederlandsing van het Vlaams bedrijfsleven, dan zou de oprichting ervan nog de moeite hebben geloond.» En inderdaad! Dit dekreet is een van de schoonste wetteksten die ooit door een wetgevend orgaan in dit land goedgekeurd is. Niet enkel zal een einde gemaakt worden aan de kolonialistische wantoestanden die in menig «Vlaams» bedrijf nog altijd heersen. Daarenboven zal nu op een doeltreffende manier een «Halt!» kunnen toegeroe pen worden aan de verengel sing en verduitsing van onze bedrijfswereld, een draak die op verschillende plaatsen drei gend zijn misvormde kop aan het opsteken is. Verheugend is daarbij dat het bedoeld dekreet goedgekeurd is door alle partijen in de Kultuurraad. De Volksunie heeft dit trouwens altijd be weerd: geef aan Vlaanderen eigen instellingen en de eensge zindheid zal wondergroot blij ken waar het er op aankomt onze Vlaamse eigenheid te verdedigen. Het dekreet op de verneder landsing van het Vlaams bedrijfsleven is duidelijk een Vlaams-Nationaal dekreet, niet alleen omwille van het aandeel dat VU-senator Vandezande gehad heeft in de opstelling ervan, maar gewoon omwille van de inhoud en de strekking. Dit dekreet is echter ook een sociaal dekreet. Het maakt een einde aan totaal onaanvaard bare en onsociale wantoestan den, aan toestanden die onze Vlaamse werknemers als so ciaal-minderwaardigen door hun beroepsleven deed gaan. De Vlaamse opinie heeft dan ook terecht geprotesteerd tegen het onaanvaardbaar optreden van een BSP-minister die meende zich aan het hoofd te moeten plaatsen van alles wat anti-Vlaams en reaktionair is in dit land. Zijn afdreiging van de Vlaamse Kultuurraad en de publieke nederlaag die hij nadien vanwege zijn kollega- ministers opliep, volstaan om hem moreel tot aftreden te dwingen. De VU heeft trou wens onmiddellijk zijn ontslag geëist. MIDDENSTAND Om allerlei redenen heerst ongenoegen in de kringen van de kleinhandelaars en kleine en middelgrote bedrijven. Deze mensen voelen hun bestaan bedreigd en door de huidige regering zeker niet gesteund. Gauw-gauw-gauw hebben CVP en PVV zgn. Open Dagen georganiseerd, waarin krachtig werd opgekomen voor de kleine bedrijven. Met vele midden standers zeggen we alleen maar dit: CVP en PVV zijn rege ringspartijen. Waarom organi seren ze hun «Open Dagen» niet op dat niveau* Dr. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoordiger De invloed van de Daensisten blijkt sporen nagelaten te hebben. Want inderdaad, wanneer je bij Frans De Brul, kleinzoon van aktieve Daensisten terecht komt voor een gesprek, kan het moeilijk anders of er wordt gepraat over de huidige sociale konstellatie te Aalst. In de Aalsterse gemeenteraad dwingt Frans De Brul, fraktieleider van de Volksunie omwille van zijn werkkracht en zijn openheid respekt af bij al zijn kollega's. Als auteur van diverse werkjes over de ekonomische toestand van het Aalsterse kent hij de stand van zaken door-en-door. De Kommissie van Openbare Onderstand is echter zijn stokpaardje en zijn grootste bekommernis. In Aalst is de Volksunie in de meerderheidskoalitie. Dit is een vrij uitzonderlijke situatie voor de VU? De grootste bekommernis van een gemeenteraad zou moeten zijn dat de stad be ter ruimtelijk geordend wordt. De stad zou moeten opengegooid worden. Groene ruimten dienen er dringend in onze stenen woestijn geschapen te wor den. Op dit aspekt van het beleid moet de Volksunie, ook al maakt ze deel uit van het bestuurskollege, blijven hameren. In dit verband denk ik aan een konkrete verwezenlijking, nl. de par king in de Pontstraat. Zon der daarover uit te wijden werden door het huidig be stuur de slepende werken voltooid, bv. h«»t slacht huis. Een ernstig plan van de Volksunie dat men momenteel uitvoert, is het onteigenen van gronden op de Albrechtlaan voor het aanleggen van een zwem bad, omringd door een park. Het wordt een geslo ten zwembad in eerste in stantie, maar met het idee om naderhand in de rich ting van de kerk van Mijl beek, de vleugel van het bad uit te breiden met een verwarmd openluchtbad, waarvoor een nieuw bad in Moskou als model staat. Men denkt aan warme luchtsluizen en dies meer. Welke verlangens wilt U gerealiseerd zien? Graag zou ik doen doordrij ven dat de aanwerving van het oersoneel totaal gede politiseerd wordt. De Volksunie poogt steeds zo objektief mogelijk te oorde len bij het uitschrijven van eksamens. In verband met de stadsfinancies is het nodig eens ernstig te over wegen de toelagen die de Vlaamse gewesten en de steden toebedeeld krijgen, te herzien. De eeuwige miserie van de miljoenen schuld moet dringend op gelost worden. Op gemeen telijk vlak dienen de politie ke partijen trouwens aan hetzelfde touw te trekken. De verkiezingsprogramma's uiten reeds hoofdzakelijk dezelfde verlangens. Na tuurlijk, tussen droom en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwa ren, zoals Elsschot het reeds voorhield. De taak van de VU in de koalitie? De VU is te Aalst in het bestuurskollege de wissel partij. Van de beslissingen van de vijf VU-raadsleden hangt veel af. Bij benoe mingen van K.O.O.-perso neel is dit reeds duidelijk gebleken, dat tegen een zekere willekeur de VU zich verzette. Ons domein in de raad is hoofdzakelijk Openbare Werken. Bij de samenstel ling van de koalitie wilde de partij deze zaak op zich nemen, weliswaar het minst gemakkelijke aspekt, maar ook het domein waarin het minst gepres teerd werd tijdens de laat ste twintig jaar. Het komt er voor de Volksunie op aan proper te blijven, om zich niet te laten verleiden. Het gevaar is niet denkbeeldig. Vanwaar uw belangstelling voor het K.O.O.-werk? Bijwijlen kan het werk dat gepresteerd wordt in de ".O.O. eens ondankbaar zijn, doch het is het meest sociale werk dat in een stad of gemeente open ligt. Alles gebeurt achter de schermen, doch men komt in kontakt met alle randge vallen van onze maatschap pij. De K.O.O. heeft gemiddeld een honderdduizend ligda gen per jaar, dit betekent een vierhonderd patiënten die kunnen opgenomen worden. Als Volksunie wordt vooral getracht de bestaande tra ditionele macht van een kastegeneeskunde te bre ken. Kost wat kost moeten misbruiken van geneeshe ren in K.O.O.'s tegenge gaan worden. Zo werd het voor de geneesheren ver bonden aan de Aalsterse K.O.O. verplichtend ge maakt uitsluitend in deze instelling te werken en geen kumulatie te maken met andere K.O.O.'s. De gevoerde rustoorden- politiek? Voor het rustoord voor vali de mensen St.-Job staat de K.O.O. met onge veer honderd aanvragen. In de hoogste graad wordt er gezocht om plaatsen bij te maken. Wat verzorging be treft werd iedereen gelijk geschakeld. De betwiste kwestie van het zakgeld Er komt een langspeelfilm over Eddy Merckx. Nee, het i: helemaal geen nieuws heet van de naald: men heeft al' eerder ballonnetjes opgelaten over het meesterwerk dat)OC Joël Santoni, een Fransman met een indrukwekkendeDAI baard, over de meest tot de verbeelding sprekende wiel-lTR renner aller tijden poogt te realiseren. Men is nu aan de sekwenties uit het dagelijkse leven van Eddy toe. Iets wat pas nu mogelijk is omdat Merckx, nam een maandenlang seizoen, eindelijk weer thuis is. Om te?iet( rusten? Absoluut niet. De kleurenprent over de man die in'um de Larousse een plaatsje kreeg, moet af... rp Het zal wel loslopen met het kommerciële sukses van het «zaakje». Zelfs mensen die anders geen tijd of interesse^ y hebben voor bioskoopbezoek, zullen voor één keertje in dedaer rij gaan staan en een toegangskaartje kopen. Maar of men^c daarom Merckx moet annonceren als «de grootste akteurven. die hij ooit ontmoet heeft», zoals Santoni het doet, is eenpiet ander paar mouwen... jarei Het is heel goed mogelijk dat Eddy het allesbehalvemee kwaad doet voor de lens, en dat de prent een aantalspar onvermoede facetten van de wielersport en de supercrackwaa onder de beoefenaars van deze keiharde discipline zalals 1 blootleggen. Doch we kunnen moeilijk geloven dat het erëesl< Santoni alleen om te doen is, een dokument te brengen De persmededeling waarmee die wereldschokkendi gebeurtenis, in casu het «vereeuwigen van Eddy Merckx ii familiekring», wordt onderstreept, leert ons een en ander. Vooral dat gespekuleerd wordt op de populariteit van di «levende God» om de film financieel te doen renderen. Santoni, en vanzelfsprekend ook zijn opdrachtgevers, hebben de psychologie van de passieve sportfan bestu deerd. Luister maar naar wat ze er zelf over vertellen:] «Het publiek schept de mythe, het schept de levende god Indien de kampioen bestaat, dan verspreidt de echo vai zijn roem zich enkel dankzij het publiek. Wat jagen zij na, die zich komen verdringen in het stadion en aan de ram van de weg om, slechts gedurende een onderdeel van eei sekonde, de renner te zien voorbijflitsen? Komen ze kijkei naar wat zij nooit zullen zijn ofwel zich vereenzelvigen mei de kampioen? Worden ze opgehitst door het barbaars* spel en het lijden, of zijn het wel degelijk liefhebbers dii de sierlijkheid van de renner komen bewonderen? Of mis schien komen ze voor de geweldige volkskermis die haai tenten volgens het ritme van de wedstrijd verplaatst? Te weinig mensen kennen deze sport. Weinigen waardererMaai haar. De vedette verdringt in hun geest de grondgedachttfele van sportieve mededinging. Men komt om een ievend£el£ godheid te zien en de traditionele gevolgen van deze®8", aanbidding zijn legio: handtekeningjagers, foto's*81*1 handjes geven. Degene die Merckx aanraakt is gezegend^ hij die erin slaagt om zijn truitje te bemachtigen, bezit eertepu reliek...» Santoni hoopt waarschijnlijk dat de lijn zal doorgetrokken worden. Dat duizenden fans bij di première zullen storm lopen. Tot heil en zegen van d> maatschappij die «over de rechten en vergunningen be] schikt tot het benutten van naam en algemene bekendheii o van Eddy Merckx», zoals letterlijk in de persmededeling t£^Jr lezen staat. Lang We gunnen de onderneming het beoogde sukses. Dochtteei zoals SEDI, de Société Européenne d'lnformation, dieper voor de verspreide tekst verantwoordelijk is, zelf schrijftuig is «de sport ontspoord: ze wordt uitgebuit. Nochtans zijnever er die, in het bijzijn van de kampioen, dromen van d«er fiets, van de wedstrijd die zij rijden, die zij winnen. Zij zijrteeft sterker dan de kampioen». We vragen ons af of het dat i£ae" wat Santoni beoogt: zijn dromen omzetten in filmbeel'e den. En Merckx? Die man moet zich gelukkig voelen,*™1 Gelukkig omdat hij op twee wielen meer bereikte dart" mensen die hun leven lang anoniem de wetenschap en dr~' mensheid dienen, maar zelfs voor hun buurman vreemden zijn. Merckx pijnigt zichzelf, wil de grootste en de zijn. En omdat hij uitgerekend in de wielrennerij verzeildej een discipline die voor de vedetten vandaag nog een ki| met gouden eieren is, zal hij waarschijnlijk niet tot eei van de onderbetaalde figuranten van een tot businesi gedegradeerde sporttak behoren. Dat hij, met of zondeftete: akteertalent, ook aan een film enkele franken verdienfcnta kan, mag niemand hem verwijten, het is zijn goed rechtmme Bovendien is hij de moderne afgod, die door zijn explotemede de massa een uitlaatklep bezorgt: Jan Alleman kan ziclfij zc eens afreageren, de sleur en slenter van de doordeweeks^ de dag en het slopende levensritme even vergeten. Zijn hon»e«ft ger naar brood en spelen stillen, terwijl de kampioen, d(fezat superman, lijdt en waarschijnlijk niet eens de tijd heefF8an om na te rekenen hoeveel hij verdient bij iederf®^ pedaaltoot. M. VAN HAUWERMEIREI die 'lanc 'ietei werd opgelost en iedereen ontvangt zowat 1.400 fr. Anderzijds is de verzorging ver uitgebreid. Het ver noemde zakgeld is voor louter fakultatief gebruik. Naast de 170 mensen in St.-Job, hebben we nog een honderd minder-vali- den in St.-Lieven. De situa tie in dit rustoord is er niet zo rooskleurig. Het gebouw is krakend ouderwets. Er werd reeds heel wat her steld en aangepast. Het is nog altijd tegen de borst stuitend dat in 1973 men sen sterven waar in dezelf de kamer anderen hun maaltijd nemen... Inder daad een nieuwe infrastruk- tuur kost enorm aan de ge meenschap, doch het moet wijzigen. Wat reeds drastisch gewij zigd is, dat is het dienst betoon. Alle politieke steun wordt genegeerd. Elke aan vraag voor steun komt eerst in een sociaal dossier, en er wordt met meerderheid en minderheid samen be sproken wat er kan gedaan worden. Verder bestaat er ook nog kolensteun en de zorg voor de geplaatste kinderen die niet langer in weeshuizen ondergebracht zijn, doch in gezinnen die door zusters of broeders gesuperviseerd worden, en waarin maksimum acht kinderen in samen zijn, zoals in Lebbeke en Gijze- gem. arlei Wat de leveringen betrefC^-y van materialen en voeding,^ gaan we naar openbar? aanbestedingen. Uw taak in de K.O.O.? Om het enorm pak werk tJ verdelen heeft het vasl bureau van de K.O.O. da taken opgesplitst in vijf subkomitees. Van het subl komitee van financies, per| soneel en bestellingen bel ik voorzitter, eveneens vail de werkgroep voor de rust! huizen. Deze komitees kol men iedere maand sameff en bij elkaar. DaarnaasT dient men kwasi elke dad in de K.O.O. te zijn, orC alles van dichtbij te volgenf Zo worden nu alle fakturel stipt gekontroleerd om ooi tot besparingen te komenf Het is een zware taak. Zijn er objektieven voor dl onmiddellijke toekomst? Het grootste objektief is dj bouw van een nieuw zi< kenhuis. De huidige akk< modatie is totaal onvol doende. Tot op heden alles een administratief lijdensweg. In de zeer nabije toekom: zal in alle kamers van hi ziekenhuis een muziel installatie aangebracl worden. Bij dit alles diei nochtans aangestipt worden dat de verzorging ii het K.O.O.-hospitaal uit' stekend is. JOHAN VELGHE

De Voorpost | 1973 | | pagina 2