Jaalst dINZOTO YA ZAÏRE rRISSE ANTIEKBEURS JOZEF PERDAENS: EEN ARTISTIEKE RUIMTEVAARDER TENTOONSTELLING WILLIAM LAMBRECHT IN 'T APOSTELKEN is, een overwinning betekent voor de Afrikaanse meris. Men wil ook duidelijk laten aanvoelen dat dit bezoek aan ons land geen vlucht uit de konkrete, dikwijls moeilijke levensomstandigheden van Zaïre is. Daarom wordt vóór elke opvoering een diamonta ge vertoond die de «eigen aard, maar gelijkwaardige geest» van de hele trip nog duidelijker laat aanvoelen. Tijdens hun verblijf in België verzorgen Minzoto reeds ze ker een TV-optreden, waar naast ook een kans op een optreden in «Binnen en Buiten» bestaat. Gedurende 40 dagen zullen ze Vlaanderen doorkruisen, en twaalf daarvan verblijven ze in Aalst en omgeving. De Achterlinie en de Vrienden van Scheut en de Jacht kontakteerden reeds meerde re Aalsterse scholen, zodat de leerlingen de gelegenheid krij gen om de Zaïrese sterren tijdens de lesuren te beluiste ren. Het voornaamste optre den heeft plaats op 13 oktober in 't Kapelleken, Meuleschettestraat. Om 18.30 UUR WORDT IN DE Sint-Jozefskerk door de groep een Eucharistieviering ver zorgd. Daarna volgt een twee uur durend luistergedeelte waarin afwisselend jazz. rum ba, operette, moderne Afri kaanse muziek en volksliede ren worden gebracht. De avond wordt besloten met een verbroederingsfeest. Vroegere ervaringen met buitenlandse jeugdgroepen liepen falikant uit. Wat het nu zal worden hangt voor een groot deel af van de manier waarop de Aalstenaars Minzoto Ya Zaïre zullen ontvangen. A.H. hand vervaardigd werden. Deze vaststelling is begrij pelijk, aldus de heer Van Geert, nu de periode van het handwerk voorgoed voorbij schijnt te zijn. Wij zoeken naar andere, verga ne tijden en vaak ook naar het oude ambachtelijke «kunnen». In de oude voor werpen bewonderen wij in zonderheid de menselijke hand die er zo behendig en met zoveel liefde, gevoel en toewijding aan gewrocht heeft. Het is dan ook normaal dat deze antiek een zeer spe ciale aantrekkingskracht op ons uitoefent. We zijn immers verplicht in de vooruitgangsrush, die het handwerk heeft afgeschre ven als niet renderend, opgenomen en meege sleurd te worden. De voorzitter bracht daarna samen met de bloemenfee een heildronk uit en open de de 2e Antiekbeurs. Heeft de eerste beurs in 1972 een levendige belang stelling genoten, dan werd het deze keer nog een gro ter sukses. De handelaars in oudheden die zich weer hadden ingespannen om een overzicht te bieden van wat er op de Vlaamse markt aan antiek nog aanwezig is, werden door een dankbaar en kooplustig publiek voor hun moeite beloond. Een bewijs dat onze kunst in 't algemeen en onze antiek in het bijzonder nu ook door binnenlandse kunstliefheb bers meer en meer gewaar deerd wordt. SEN MARGINALE JEUGD. let begon tien jaar geleden In Klnsjasa. Met de nafhankelijkheid werden groepen jonge mensen alt hun dorp, lit hun clan, losgekatapulteerd. Op school of in een werkkring ras voor hen geen plaats meer. eugdbenden vormden zich zowat overal. In vele wijken roepeerden zich de uitgestotenen, de bills, rookten hennep en praken een eigen taaltje: "-et Kibill. Bij deze jeugd, aan de and van het normale leven, geraakte Pater Jef De Laet binnen, lij leefde samen met hen en werd weldra «hun» pater. Ze oemden hem «Buffalo Bill» of «Père Buffalo», lamen bouwden ze alras een schoenmakerij, een bakkerij, een chrijnwerkerij, een biblioteek en een eethuisje. De Bills tadden nu ook een eigen blad. Echt iets naar hun hand. Hier resteerden ze zelf, en ze waren zélf verantwoordelijk: een room voor alle jonge mensen. inzoto biedt een programma met zang. dans en folklore uit Zaïre aan n 1966 werden in Kinsjasa ele jeugdorkesten opgericht, ef De Laet speelde op die rend in en begon met enkele Jills een eigen orkest, de linzoto, wat wil zeggen: de terren. In 1969 werden ze loor de staat erkend en atzelfde jaar richtten ze hun igen uitgeverij «Sangela» op. zijn ze al aan hun jftigste plaat toe. kele Minzoto staan in voor e verkoop en de promotie de platen. Naast het kest hebben de Minzoto k een eigen technische ienst voor het onderhoud en opstellen van het mate- 1, de verkoop van de angskaarten, en een ex-Bills zorgen voor tijdens de dansavon- Op twee na leven al de inzoto van hun orkestwerk, rkoop van platen, en tus- nin knappen ze bouw- en hilderwerken op. Ze zorgen zelf voor hun boekhou- Langs hun muziek om de Minzoto de jeugd itief beïnvloeden. Ze zin gen liederen over liefde, goede, fijne liefde, romantisch en fris, tegen al de andere liedjes in, die in Kinsjasa klinken. En nu in Zaïre de autenticiteit van de Afrikaan zo sterk wordt benadrukt, zetten de «Sterren» zich in voor de echt Afrikaanse en menselijke waarden in hun samenleving. Oude folkloristische liederen en dansen krijgen een eigen tijds tintje en worden ze aan de hedendaagse eisen aange past. Heuse operetten worden ten tonele gevoerd en zelfs religieuze muziek durven ze aan. Het orkest zoekt steeds meer naar eigen Afrikaanse ritmen. TE AALST Dat zijn de Minzoto. Steeds volksmensen gebleven, on danks lokaal sukses. Ze komen naar Vlaanderen, in de hoop entoesiaste mensen te vinden. Deze trip is van uitzonderlijk belang, niet al leen voor hun blazoen ginder maar vooral omdat hun toernee. wanneer hij geslaagd ^et het inrichten van de tweede antiekbeurs heeft de ■■erkgroep van 't Apostelken opnieuw de bedoeling gehad H het zijne toe bij te dragen om een zekere leemte aan te ^Tillen in het kultuurbezit van de hedendaagse mens. Deze eer gaf men, zij het met beperkte middelen, een zeer uim antwoord op de vraag naar en het wat van jntiek. De aantrekkelijke konstruktie, de liefelijkheid van ie oude witgeverfde gevel, de enig warme sfeer die het jeheel uitstraalt en de harmonie tussen oude en moderne tingen in 't Apostelken weten samen met de dikwijls ori- linele manifestaties en de hardwerkende organisatoren leeds de mensen te boeien en aan te lokken, foor deze aktiviteit waren Van 't Apostelken dieper in i Joornoemde dingen eens te op de vraag wat antiek nu heer sterke troeven. Vrij- precies is en trachtte hij agavond bij de voorope- ook een antwoord te geven ling was er reeds een zeer op de vaststelling dat alrijk en verscheiden pu- uitgerekend in deze ruimte- fliek opgekomen. In zijn vaartperiode de mens een welkomswoord ging de sterk verhoogde belangstel- leer Van Geert, voorzitter |jng vertoont voor alle voor- ian het kultureel komitee werpen die destijds met de belangstelling ging crescendo voor de tweede antiekmarkt.(jdl) 5.10.1973-5 LITERAIRE PRIJSVRAAG VOOR JONGEREN Zoals vorige jaren organiseert de Stichting Literaire Dagen de 4de Literaire prijsvraag voor jongeren uit het Nederlands taalgebied. Alle verschijningsvormen van de Nederlandse taal mogen worden gebruikt. De werkstukken kunnen zowel de werkelijkheid weergeven als op fantasie berusten. Er wordt bij de beoordeling géén onderscheid gemaakt in de soort literatuur. De voorwaarden voor deelname zijn de volgende: 1. De deelnemers mogen niet ouder zijn dan 21 jaar. 2. De werkstukken mogen niet gepubliceerd zijn, behalve in een schoolkrant, klubblad e.d. 3. Bij het inzenden van gedichten dienen niet meer of minder dan vijf werken te worden ingezonden. 4. Alle inzendngen moeten getypt zijn in drievoud en elk exemplaar moet voorzien zijn van een volledige naam, adres, woonplaats, telefoonnummer en geboortedatum van de deelnemer/deelneemster, alsmede eventueel naam, adres en klas (studierichting) van het onderwijsinstituut waaraan men lessen volgt. 5. De inzendingen moeten uiterlijk op 1 november in het bezit zijn van de Stichting Literaire Dagen. Alle nadien ingekomen werkstukken moeten helaas geweigerd worden. Ook onvolledige werkstukken worden niet geaksepteerd. De prijsuitreiking wordt gehouden op zaterdag 15 december 1973 te Eindhoven. 10 ontmoetingsprijzen van elk f 100,- en 10 aanmoedigingsprijzen van elk f 50,- (beschikbaar gesteld door het Prins Bernardfonds) worden toegekend aan de best beoordeelde 20 inzendingen. De jury is samengesteld uit: Wim Hazeu, Hilversum. Patricia Lasoen, Brugge. Hanneke Paardekoper-Van Buuren, Eindho ven. Willy Spillebeen, Menen. De inzendingen kunnen gestuurd worden aan: Stichting Literaire Dagen, p.a. Jan van Rijswijcklaan 28, 2000 Antwerpen (tel. 03/37.61.70) en Stichting Literaire Dagen, Postbus 176, Eindhoven (Nederland). Op deze adressen kan U ook voor alle inlichtingen terecht. In aanwezigheid van de h. burgemeester Boel en de heren schepenen De Cre- mer, en Van Vaerenberg, opende zaterdag kunstkriti- kus Jan D'Haese de ten toonstelling van de Erem- bodegemnaar Jozef Per- daens in het Gildenhuis. In zijn inleiding bij de vernis sage stelde de heer Jan D'Haese voorop dat het leven en de kunst wondere dingen zijn. Jozef Perdaens en de in leider kenden elkaar vanop de akademie, heel wat jaren geleden. Door de schilderkunst van Perdaens werd het kontakt dat verlo ren ging, hersteld. De kunstkritikus was vooral getroffen door de vreemde beelden en gesternten die Perdaens brengt, waarin de invloed van zijn verblijf in California onloochenbaar is. Deze schilderwerken beant woorden niet aan de gewo ne verwachtingen die men kan hebben bij onze Vlaam se schilders. Perdaens werkt zich los van het kon- ventionele en konformis- tische milieuschilderen. Hij brengt het buitengewone, als in een enorme vlucht en geeft in het ongewone zeer kurieuze impulsen weer. De astronaut met het penseel, of zoals Jan D'Haese het omschreef «deze artistieke ruimtevaarder» geeft in zijn werken een voorvoelen van de toekomst weer, en dit met een vaardigheid van de Vlaamse sfchilders. Zijn onderwerpen en zijn kleu- renkoloriet vernieuwt dui delijk het panorama van de Vlaamse kunst. De tentoonstelling mocht zich tijdens het afgelopen weekend verheugen over een ruime belangstelling. (JV) Schepen van Opvoedirtg en Kuituur, De Cremer, kunstschilder Jozef Perdaens en zijn echtgenote, burgemeester Boel en schepen van Openbare Werken Van Vaerenbergh, tijdens de opening van de tentoonstelling in het Gildenhuis.(lb) In de tentoonstellingsgalerij van «'t Apostelken» aan de kerk van Mijlbeek stelt van zaterdag 6 oktober tot woens dag 17 oktober kunstschilder Eigenlijk logisch als we de geschiedenis van onze ge westen overschouwen. Van in de middeleeuwen, via de 16de en 17de eeuw tot heden ten dage bestond èr hier immers een zeer inten sieve kunsthandel. Daar dient aan toegevoegd dat kenmerken van onze vroe gere ambachtslui als per soonlijkheid, toewijding, liefde en gevoel bij onze Vlaamse mensen innerlijk nog steeds aanwezig zijn. Ondanks het feit dat het steeds moeilijker wordt antiek te bemachtigen, wa ren zowel aantal als kwali teit van de bijeengebrachte voorwerpen zeer hoog. Het ware onbegonnen werk alles op te sommen wat werd tentoongesteld. Er waren gebruiksvoorwer pen, koperen waterketels, overgrootmoedersschom melstoelen en siervoorwer pen, Madonna's, ivoren en zilveren kruisbeelden, ze- venarmige kandelaars. Ba rokke engeltjes, bruidskof fers, de drie Chinese bra ven, een Valerius de Sae- deleer en de enorme St.-Petrus bij de ingang. Alle getuigen van een voor bije kuituur. Met wat nos talgie en een tikje jaloers heid zelfs, kuierden de vele bezoekers tussen al die ra riteiten. Zij die erop uit wa ren iets moois op de kop te tikken, slaagden daar zeker in. Hun interieur zal er wel bij varen. Nier alle bezoe kers van deze tweede Antiekbeurs waren kopers. William Lambrecht een selek- tie van zijn werken tentoon. Kunstschilder Lambrecht werd te Appels geboren op 9 juni 1924 en liep gedurende 4 jaar akademie te Dendermonde. Hij studeerde er onder leiding van de schilders J. Maes en Spanoghe. Vooral deze laatste oefende een zeer grote invloed op hem uit. De werken die hij tentoonstelt zijti hoofdzakelijk landschap pen, zonder dat de kunstenaar het weergeven van de mens in zijn dagelijkse omgeving ont wijkt. Met zeer persoonlijke expressiemiddelen weet hij zijn eigen visie en emotie bij het aanschouwen van de natuur uit te drukken. De weelde en de warmte van zijn kleuren is treffend. Zijn impressionisti sche kijk weet hij uit te beelden met hevige toetsen en steeds ontwaart men in zijn onderwer pen de aanwezigheid van een zeer intens leven, temeer daar zijn motieven baden in een helder en meestal bedwelmend zonlicht. Openingsuren: van 11 tot 19.30 uur, uitgenomen op donderdag. Veel kritische blikken voor het antiek.(jdl) Maar allen bewonderden ze de mooie antikwiteiten en allen zullen ze wellicht ge noten hebben van "de intieme sfeer door deze dingen geschapen. Een grote pluim ook voor de mensen die ervoor zorg den dat we nog even heb ben kunnen terugblikken op het eenvoudige leven van onze voorouders. HEYVAERT ANDRE KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM Gedurende het komende week einde gaan er een drietal waardevolle manifestaties door in het Kultureel Centrum te Hekelgem. Zaterdag 6 oktober om 15 uur, zal het Johannes Ockegem- gezelschap, dat de Aalstenaars reeds aan het erk zagen ter gelegenheid van de openings plechtigheid van het Dirk Martensjaar, een vokaal kon- cert geven in de reeks «Muziek op 't Hof», onder de titel: Sotte Cluyten en Minneliederen. Ka- rel Druwé leidt het gezelschap in «Hof ter Saele», Kasteel straat, Hekelgem. Deze mu- ziekauditie gaat door onder de auspiciën van het ministerie van Nederlandse Kuituur, dienst Volksontwikkeling. TENTOONSTELLING Van zaterdag 6 oktober tot en met zondag 21 oktober organi seert de vorsersgroep Homo et Natura uit Leuven een tentoon stelling over Versteend Leven. De tentoonstelling wil een aanschouwelijk beeld ophangen van de evolutie van het leven, in plant, dier en mens, vanaf de oude tijden van het cambriunv (600 tot 270 miljoen jaren terug) tot de meer recente perioden van de ijstijden. Het gaat om een zeer rijke verzameling fossielen. Men kan er terecht op zaterdag 6, 13 en 20 oktober van 14.30 tot 20 uur, en op zondag 7, 14 en 21 oktobber van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. VOORDRACHT In de reeks godsdienstige voordrachten brengt op maan dag 8 oktober om 20 uur. Dr. L. Geysels s.j. een inleiding over Jezus, de geëngageerde. De reeks godsdienstige voor drachten in het Kultureel Centrum heeft als algemeen tema «Jezus». In deze reeks worden 8 voordrachten voor zien. Men hoopt de volledige tekst van de inleidingen achter af in boekvorm uit te geven. Voor de voordrachten kan men inschrijven 250 fr. op P.R. nr. 5880.92 voor M. Verkest G., Abdijstraat 6, Hekelgem. De Minzoto-groep komt naar Aalst.

De Voorpost | 1973 | | pagina 5