ffl I- CIJFERS EN UV WOORD AALST cER WAAIT EEN FRISSE WIND DOORHEEN DE K 0.0 L GEMEENTERAAD HOFSTADE iEMEENTERAAD HERDERSEM GROTE BELANGSTELLING VOOR EREMBODEGEMSE JAARMARKT MISVERSTAND FISKALE VOORDELEN VOOR INVALIDEN BIJ DE AANKOOP VAN EEN AUTO 5.10.1973 7 /oorzitter van de Aalsterse K.O.O., de h. Piet Rousseau Ccon tijdens een perskonferentie woensdagavond, een driegrnstig bilan voorleggen van nieuwe verwezenlijkingen en traa an projekten die reeds gepland zijn. iteQp basis van de verslagen blijkt het dat er reeds heel wat e A jepresteerd werd. Nochtans is de voorbije periode niet 'rlic lekenmerkt door opvallende en grote realisaties, maar rbetjneer door het voltooien van reeds vroeger genomen initia- ..'leven. W1J2 ïotcwerd de nieuwbouw van pet ziekenhuis afgewerkt, ivenals de omgeving ervan ;n de parking opgeknapt. dke /Vanneer verkeersborden vergjer beschikking zullen zijn, wordt de verbinding tussen vtle ingang Dr. De Moor- >^traat en Hertsha9e verbro ken. De bezoekers zullen in le toekomst uitsluitend log gebruik kunnen maken Dr h - nst^)ij de Dr. De Moorstraat. et i )eze maatregel wordt inge voerd omdat het verkeer be- ld jDaald hinderlijk wordt in de tjstraat» tussen de twee parkings. t )e h doorzien van zuurstofleidin- £jen, zodat aan ieder bed de kwaPat'ënt z0 nodig binnen de L se^O sekonden zuurstof toe- aflediend kan worden. Het Sclfnortuarium werd volledig koiafgewerkt en is reeds in ge- Üruik. Administratief werd alles op punt gezet voor de ieutjpleg voor kamers. Wie om amedische redenen een ka- aPumer nodig heeft, bekomt T .Öie steeds. Ixssu d. De uitbetaling van de steun recgebeurt per postmandaat in n efille diskretie. Het be- kalfcchaamd in de rij gaan aan- jt> schuiven, is voortaan uit en boze, een uitzondering iet te na gesproken voor meenrnalige of hoogdringen de hulp. (Reeds vorig jaar werden de >rteuren van het avondmaal Aangepast. In de namiddag 1 crijgt iedereen koffie jas tegen half zes komt het ivondeten. Voor iedereen werd tevens een uitbreiding van dessert voorzien. Se dert augustus verzorgt een diëtiste deze maaltijden die voor patiënten op dieet voorgeschreven zijn. Door een uitbreiding van de bejaardenhulp, nu reeds 25 bejaardenhelpsters wer den vooreerst de ellenlange wachtlijsten weggewerkt en kan men tevens de grootste noodsituaties weren. Er wordt op toegezien dat misbruiken, zoals het aan vragen van helpsters als goedkope schoonmaak sters niet kunnen door gaan. In voorbereiding is de uitrusting van de isotopen- afdeling en de gedeeltelijke heruitrusting van de appa ratuur der radiologie. Releverend is zeker dat meer en meer per aanbe steding of prijsofferte wordt besteld en dat deze metode resultaten geeft. De voorbeelden zijn legio: bronwater werd vroeger 70 fr. betaald, nu met prijsof ferte 50,2 fr., medisch wa ter eertijds 130 fr., nu 80 fr. Bij de offerte wordt er uit gezien naar een mogelijke leverancier van de stad en wordt gelijktijdig rekening gehouden met de geboden kwaliteit én de prijs. Deze metode zal ook toegepast worden voor het medisch verbruikmateriaal. NIEUW ZIEKENHUIS Voorzitter P. Rousseau schetste alle pogingen die reeds ondernomen werden om ten spoedigste te kun nen overgaan tot de bouw van een nieuw K.O.O.-hos pitaal. Tot op heden was er onvoldoende medewerking van de hogere instanties, dit bracht veel nutteloos tijdverlies met zich mee. Er schijnt echter een nieuw geluid te klinken, nl. de wet verschenen in het Staatsblad op 29 septem ber jlgeeft in art. 15 weer dat alle organisaties die reeds over een principiële goedkeuring beschikken, bij voorrang zullen opgeno men worden in de zieken huisplanning. Na goedkeu ring zou het volledig be drag in subsidies en lenin gen ter beschikking worden gesteld. Om de prangende financië le toestand te keren er werd een fiktief tekort op de begroting '74 van het ziekenhuis voorzien van 61 miljoen werd de lig- dagprijs aangepast. Deze werd bepaald op 1.580 fr. per dag. In de nieuwe prijsberekening zit de wer kelijke kostprijs samen met de tekorten van vorige jaren berekend. Achteraf zal de ligdagprijs opnieuw verla gen bij het inhalen van de schuld. Reeds op 1 januari a.s. valt er 71 fr. als inhaal- bedrag vanaf. Tijdens het vragenuurtje na het exposé van de voorzit ter, werd nog meegedeeld dat het gebouw van het vroegere ouderlingentehuis in de Kattestraat eerlang verkocht wordt aan de Fe derale Verzekeringen voor 14 miljoen. De kapel en de direkte omgeving ervan blijft evenwel intakt. Bo vendien werd voor de aanpassing van de rooilijn van de Ridderstraat 20 m voorzien. In verband met de nakende fusies, werd er nog geen IS Lu Hofstaadse raadsleden hebben wel heel vlug hun zitpenningen erdfert"en(k jongste gemeenteraadszitting werd zoals gewoonlijk tertf11 een minimum en zonder veel verhaal afgehandeld. Interessant pfonden we toch, in verband met de bouw van een isLd^oterzuiveringsinstallatie op het grondgebied van Hofstade, ter anl>oogte van het industrieterrein, dat de burgemeester van Aalst emheel binnenkort een kontaktvergadering gaat beleggen met de Jagemeenteraad van Hofstade. 'olgens het bericht van de h. ;ouverneur bedragen de kosten ■oor de brandweerdienst over iet jaar 72: 298.339 fr. hetgeen 'ijfduizend frank minder is dan ■orig jaar. Verder gaf de raad '.ijn goedkeuring aan een iling van grond tussen de h. kacjD'Hondt en de kerkfabriek van (jlHofstade. Tevens werden de :noemingsvoorwaarden vast- [gesteld voor de plaats van E (opsteller aan de gemeente. De kandidaat moet Belg zijn en in het bezit van zijn burgerlijke en politieke rechten. Legerdiens dient volbracht (voor mannelij ke kandidaten) minimum hoge re cyclus middelbaar onderwijs, bestuurswetenschappen. Licha melijk geschikt zijn en geen handel drijven noch door tussenpersonen. Verder moeten de kandidaten na hun aanstel ling uiterlijk binnen het jaar de gemeente bewonen. Tevens werden ook enkele KOO-aangelegenheden afge- Tee lit Ij nkjA irp< ovt Alhoewel er op de dagorde van we de jongste gemeenteraadszit- u ting dertien punten vermeld 1 itonden had het geheel een edj neer administratief karakter. vja vaaruit echt weinig interessant bi] nieuws viel te noteren. Belang en rijk bleek toch de goedkeuring jej tan het dossier en bestek, ^1, werken openbare verlichting y )isgenaatdreef en Sasbaan. r Voor deze wegen zijn er raj drieëntwintig lichtpunten voor- zien en de uitgaven worden op n 250.(XX) a 3O0.000 fr. geschat, eet e Vooreerst werd de begroting twi van kerkfabriek goed ge- b, keurd sluitend met de som van 188.360 Ir. zowel in ontvangv ten als in uitgaven. Volgens het bericht van de goeverneur komt het te betalen deel in de kosten van de brandweerdienst op 142.402 fr. Ook enkele KOO-aangelegen heden stonden op de dagorde. Ondermeer werd de begrotings wijziging KOO gewone dienst goedgekeurd met een boni van 431 fr. en in de buitengewone dienst een saldo van 47.678 fr. In de begroting 74 blijft het boni van 47.678 fr. behouden. Tevens werd er advies uitge bracht in verband met de KOO land verpachting I'd:n lening van 218.(XX) fr. werd aangenomen voor de voclbal- .kontakt opgenomen met de in aanmerking komende K.O.O.'s. De kommissiele den raakten nog even het rustoord St.-Lieven aan, waar eveneens aanpas- singswerken werden onder nomen, een noodverbin- ding, een ontspannings zaal, een refter, en binnen kort schermen tussen de bedden. Momenteel zijn er nog 92 verblijven, waar de ministeriële diensten het gebouw voor slechts 74 bedden geschikt bevonden. In die zin wordt er gewerkt om via een vermindering van het aantal bedden tot eerubetere uitrusting te ko men. JOHAN VELGHE De 26ste jaarmarkt te Erem- bodegem heeft dank zij een tijdige kentering van het weer, heel wat belangstel ling gekregen. De leden van het feestkomitee mochten zich dan ook verheugen over een goede opkomst voor deelname aan de jaar marktprijskamp. De paar den werden gekeurd in stil stand, stoppen en draven. Het gemeentebestuur bood aan de marktkramer de h. Dhoker uit Zottegem, die reeds van de eerste jaar- marktuitgave te Erembode- gem present was, een herinneringsplakket aan. De autoshow met al de lokale merkenverdelers, in de gemeenteschool, bracht eveneens veel mensen op de been. Medailles werden toege kend aan Koeien: niet-gecontroleer- de melkkoeien: 1. Abbe- loos Marcel. Vaarzen met tanden1 Abbeloos Marcel. Vaarzen zonder tanden1 Abbeloos Marcel. Pluimvee: 1. Paelstermans. SchapenTexelPaelster mans. Hampshire: Spriet Albert, Borcht-Lombeek. Suffolk: Jean Praet. Zwarte koppen: Mario Se- ghers. Duiven: 1. Verdoodt; 2. Deconinck: 3. Roelandt Guy; 4. Denil; 5. Cauditia- bois; 6. Declerck; 7. Baeyens; 8. Van Cauter; 9. Baeyens Pierre; 10. Van- denberghe. Geiten: Paelstermans; 2. Spriet, Borcht-Lombeek. Pony's: kategorie B: 1. Van Eetvelde, Gijzegem; 2. Vanderspiegel, Aalst; 3. Boone; 4. Dhaeseleer, Es- sene. Kategorie C: 1. Vander spiegel, Aalst; 2. Boone; 3. Vanderspiegel, Aalst; 4. Van Eetvelde, Gijzegem; 5. Boone. Shetlander: 1. Vanderspie gel, Aalst; 2. Vanderspie gel, Aalst; 3. Debrabander; 4. Vanderspiegel, Aalst; 5. Segers Mario; 6. Dhaese leer, Essene. Shetlander B: 1. Debraban der; 2. Vanderspiegel Aalst en Segers. Paarden, warmbloedigen kategorie 1: 1. Callebaut André, Hekelgem. Kategorie 2: 1. Senior, N ieu werkerken2. Devis, Hekelgem; 3. Ringoot, Aalst. Kategorie 3: 1. Dr. Daem, Nieuwerkerken; 2. De Smet; 3. Derouck. Kategorie 4: 1. Persoons, Hekelgem; 2. De Smet; 3. Derouck. Kategorie 4: 1. Persoons, Hekelgem; 2. Callebaut, Hekelgem; 3. Quen, Terjo den; 4. Parel. handeld, o.m. de KOO begro ting 74. Vaststelling van het geldelijk statuut met ingang van 1.4.72. Vaststelling van de individuele jaarwedde van de sekretaris en ontvanger. De programmatietoelage over 1972. Wegens ziekte van de h. Urbain Van Neck werd mevr. wwe. Bosman-Van Geert aan gesteld als onderwijzeres in de gemeentelijke lagere jongens school. Namens de groep Nieuw Hofstade vroeg de heer Van Der Biest in de Nieuwe Woonwijk verwittigingsplaten «Opgepast, kinderen!» te laten plaatsen. De burgemeester be loofde de aankoop ervan alsmede de plaatsing. J. DE LOOSE Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. ploeg SK Herdersem terwijl tevens een lening van 226.000 fr. werd goedgekeurd voor verbeteringswerken aan de raadszaal van het gemeente huis. De raad gaf eveneens zijn goedkeuring aan de lening ten bedrage van 430.000 fr. voor financiering «toelage kerkfa briek» in verband met de afrekening «intresten werken kapel» en de verbeteringswer ken aan de pastorij. Tijdens een daaropvolgende geheime zitting werden enkele wcddeaangelegenhodcn van het gcmcciitcpcrsonccl goedge keurd i. 1)1 I.OOSI Aalst, 25.9.1973 Geachte Redaktie, Afgelopen weekeinde, in de nacht van zaterdag 22 op zondag 23 september, beleef den wij het zoveelste staaltje van het Brussels taalfanatis- me. Alles speelde zich af rond het poppenteater TOONE, gele gen in de Korte Beenhouwers straat, dicht bij de Grote Markt. Na een etentje uit, wensten wij er een konsump- tie te gebruiken. De kelner van dienst weigerde halsstar rig in het Nederlands af te rekenen. Wij simuleerden hem niet te begrijpen o.a. omdat aan onze naburige tafel Nederlanders zaten en wij hen wilden bewijzen dat men in Brussel ook Neder lands mag spreken. Bij ons is «de Klant Koning», maar dit principe geldt blijkbaar niet in Brussel, want de kelner had er niets beter op gevonden dan de hulp van... de politie in te roepen. Met 9 agenten en 3 dienstwagens verschenen zij ter plaatse! Twee onzer werden met geweld, en na betaling van de verschuldigde som, naar het politiekommissariaat ver voerd. Dit alles gebeurde onder het oog van honderden getuigen. Op het politiekommissariaat aangekomen, werden zij, al vorens in de cel gestopt te worden, per taxi (sic!) naar het Sint-Pietershospitaal van de COO van Brussel vervoerd. Dit kostte de politie fr. Daar nam de dokter van dienst (ook een nederlands- onkundige) onze bloeddruk en wenste hij geen gevolg te geven aan de vraag naar een bloedproef of ademtest. Ten slotte in de cel beland, werd gedreigd ons als «fla minganten» langer gevangen te houden dan normaal, d.w.z. tot 11 uur in plaats van tot 9 uur. Deze dreigementen werden herhaald nadat in de cel de Vlaamse Leeuw aangeheven werd. Ondertussen was volksverte genwoordiger Bert Van Hoo- rick hiervan reeds op de hoogte gesteld, en werd hij onmiddellijk bereid gevonden om tussen te komen. Om 3 uur 's nachts begaf hij zich persoonlijk ter plaatse, zodat de opgeslotenen na amper enkele uren vrijkwamen. En dit alles gebeurde omdat wij eisten in het Nederlands bediend te worden! Luk VAN DER HELST Mark VAN DER HELST Herwig VAN HOLSBEECK STEUN HET PRIESTER DAENSFONDS Stort uw bijdrage op postrekening nr. 5996.17 van het Priester Daensfonds, Asserendries 2, te Aalst. Kategorie 5: 1., 2., en 3. Dr. Daem, Nieuwerkerken; 4. en 5. Hooghe. Kategorie 8: 1. De Rouck; 2. Desmet, Erembodegem; 3. Hooghe. Zwaartrekras1. Van Israël Albert, Zandbergen; 2. en 3. Ringoot Luc, Aalst; 4. Van Israël, Zandbergen. Merrie met afstammelin gen: 1. Van Israël, Zand bergen. Zwaar trekras, kategorie 2: 1. Van Israël, Zandbergen; 2. en 3. Ringoot Luc, Aalst. Kategorie 3: 1. Callebaut, André, Teralfene; 2. Rin goot Luc, Aalst; 3. en 4. Van Israël Albert, Zandber gen. Prijs voor de verstkomen- de: Albert Van Israël, Zandbergen. LG De meeste lezers zullen weten dat gehandicapten fiskale voordelen kunnen genieten bij de aankoop van een wagen. Een van die voordelen is het verlaagd BTW-tarief van 6 (i.p.v. 25 en later de volledige teruggave van die 6 Bij herhaling worden we echter gekonfronteerd met een hardnekkig misverstand. Heel wat mensen zijn inderdaad van mening dat een gehandicapte van die fiskale voordelen kan genieten enkel en alleen op grond van het feit dat hij invalide is en de wagen op zijn naam aangekocht wordt. Niets is minder waar. De wetgeving terzake is strenger. Laten we de reglementering terzake echter van vooraf aan bekijken. Zoals reeds gezegd gaat het hier over het fiskaal voordeel te kunnen genieten van het verlaagd BTW-tarief van 6 in plaats van het gewone tarief van 25 Daarenboven kunnen de betrokkenen achteraf ook die 6 nog terug krijgen. Welke invaliden komen in aanmerking? a) Bepaalde oorlogsinvaliden die een invaliditeitspen sioen genieten van ten minste 50 de invaliden van de beide wereldoorlogen; diegenen die invalide geworden zijn tijdens de mobili- zatie-periode van 25 augustus 1939 tot 9 mei 1940; diegenen van wie de invaliditeit te wijten is aan hun in ternering om politieke redenen tijdens beide wereld oorlogen; invaliden van het ekspeditiekorps naar Korea; invaliden van de gebeurtenissen in ZaTre, Burundi en Rwanda, die daarvoor een pensioen genieten bij toepassing van de wetten van 6/8/62 en 6/7/64; de buitenlandse oorlogsinvaliden als zodanig erkend door hun nationale overheid. b) Bepaalde gehandicapten: personen die volledig blind zijn; personen die volledig verlamd zijn aan de bovenste le dematen; personen wier bovenste ledematen geamputeerd zijn, minstens vanaf de pols; personen met een blijvende invaliditeit van minstens 50 uitsluitend te wijten aan de gebrekkigheid van de onderste ledematen. De grote voorwaarde voor het verkrijgen van de fiskale voordelen en hier zit hem het hardnekkig misverstand is de volgende: de wagen dient niet alleen te worden aangekocht door de betrokken invalide, hij dient daaren boven uitsluitend door hem te worden gebruikt als ver voermiddel. Dat wil zeggen dat de betrokken invalide ofwel zelf moet sturen, ofwel minstens zelf in de wagen aanwezig moet zijn, wanneer derden aan het stuur zitten. Er geldt slechts één enkele uitzondering: Wanneer de wagen gebruikt wordt voor het vervoer van de gehandicap te van en naar zijn werk, dient hijzelf op de terugweg (of op de heenweg) niet in de wagen aanwezig te zijn. Met andere woorden: Het dient te gaan om een wagen uitslui tend van en voor de gehandicapte! Hoe kunnen de voordelen worden verkregen? a) Bij de aankoop: Aan de verkoper moet het zgn. getuigschrift van invalidi teit worden voorgelegd (niet: afgegeven). Op de faktuur moet vermeld worden1de reden waarom het verlaagd BTW-tarief wordt toegepast; 2. de datum van het getuig schrift en de overheid die het heeft afgeleverd. b) Nadien: Om teruggave van de betaalde 6 te krijgen, moet de invalide, binnen de twee jaar na datum van de faktuur (meestal), in dubbel een aangetekende aanvraag zenden naar de hoofdkontroleur van het BTW-kontrolekantoor in het ambtsgebied waarin zijn woning gelegen is. P.S.: Voor de volledigheid willen we hier nog vermelden dat de hogervermelde gehandicapten en invaliden eveneens recht hebben onder bepaalde voorwaarden op een verlaagd BTW-tarief bij de aankoop van onderdelen en voor de onderhouds- en herstellingswerken. Daarenbo ven is ook vrijstelling voorzien van verkeersbelasting. En om te sluitenDe fiskale voordelen kunnen slechts voor één wagen verkregen worden. JVB Vooral paarden en pony's droegen de belangstelling weg op de Erembodegemse jaarmarkt.(lb)

De Voorpost | 1973 | | pagina 7