D CPV AALST BEREIDDE KONGRES OVER BUITENLANDSE POLITIEK VOOR HET IS NIET AL EUROPALIA WAT ENGELAND GEEFT VRIJE TRIBUNE C.V.P. K.P. V.U. P.V.V. B.S.P. P.V.B.A. PREFAB BUNGALOW p.v.b.a. GREIC 2-12.10.1973 De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten EEN SLAG ONDER DE RIEM Wie de T.V.-uitzending in ver band met het dekreet inzake de vernederlandsing van het bedrijfsleven heeft gezien, stond zeker verrast over de uitlating van de Brusselse Franstalige Senator Risopou- los. Betrokkene verklaarde dat hij het dekreet aanvoelde als "een slag onder de riem" voor de Franstaligen. Wanneer men het dekreet ontleedt stelt men vast dat het enkel een nieuwe stap is in de richting van de Vlaamse zelfbeschikking. Het is de be doeling geweest van de Neder landse Kultuurraad een so ciaal recht van de Vlaamse arbeiders en bedienden te geven, nl. de relatie werk nemer en werkgever in de taal van de werknemer. Een nieu we verworvenheid voor de Vlaamse arbeidsbeweging waarover de Waalse arbeiders en bedienden reeds lang be schikken. Waarom van Frans talige zijde hiertegen dan zich verzetten Of heeft de Vlaamse werknemer minder rechten dan de Waalse. Het is zeker nooit de bedoeling ge weest iemand te treffen, wel recht te doen geschieden, na melijk eenzelfde behandeling in beide landsdelen. Sommmige Brusselaars verge ten daarbij dat door hun hou ding ze alleen de ekstremisti- sche groepen in Vlaanderen" diensten bewijzen. De hetze die door de Fransdolle Brus selaars wordt gevoerd is veel eer een nieuwe slag onder de riem voor de Vlaamse ge meenschap. Door verkeerde voorlichting, door een voortij dige beslissing van de B.S.P.-minister Glinne, werd een klimaat geschapen dat na delig is voor onze Vlaamse gemeenschap. Inderdaad van daag is gebleken dat een aan tal geplande vestigingen van arbeidsplaatsen in Vlaanderen zijn verloren. Zogezegd om reden van het dekreet. De ware oorzaak is de voortdu rende aanval van de Frans- dolle Brusselse groepen op de Vlaamse gemeenschap. Daar bij zijn alle middelen goed, zelfs leugens die leiden tot een verlies van arbeidsplaat sen voor onze gemeenschap. Deze Fransdolle Brusselaars moeten zich echter geen illu sie maken. De Vlaamse ge meenschap staat in blok achter het dekreet. Zij trekt andermaal haar besluit uit de Brusselse Fransdolle houding. De Vlaamse gemeenschap zal dubbel waakzaam en hard zijn tegenover de eisen van de Franstalige Brusselse gemeen schap. De Vlaamse gemeen schap is genoodzaakt tegen over de houding van sommige Brusselaars haar meerderheid in het parlement te gebruiken om zo snel mogelijk in de toekomst dergelijke handels wijzen onmogelijk te maken. Tegen de slag onder de riem van de Franstalige haatzaaien de en Vlaamshatende Brusse laars moet het scherpste en doeltreffendste wapen wor den gebracht. L. D'HAESELEER. Volksvertegenwoordiger. ONEERLIJKE PRAKTIJKEN EEN LEEFTIJDSGRENS VOOR MANDATARISSEN In een vorig artikel schreef ik dat met het dekreet van de Vlaamse Kultuurraad op de vernederlandsing van het be drijfsleven het laatste franskil jonsbastion in Vlaanderen valt. Dit dekreet werd eenparig door alle Vlamingen gestemd. De Vlaamse socialisten hebben er konsekwent de verdediging van opgenomen tegen wie ook er een poot durfde naar uitsteken. Rond dit dekreet kwam een Vlaams front tot stand. Het is dan ook weinig eerlijk en weinig bevorderend voor een eensgezind Vlaams optreden nu en later wanneer de Volksunie de ganse herrie vanwege de franstaligen aan wendt om de B.S.P. en alleen de B.S.P. verdacht te maken naar aanleiding van het onge lukkig, maar dan toch zeer kortstondig optreden van mi nister Glinne. De grote herrie schoppers zijn de federalis tische vrienden van de Volks unie, het Rassemblement Wal- lon en het Front des Franco phones van Brussel, zomede de franstalige liberalen zonder te gewagen van de Brusselse en Waalse C.V.P. Maar vanwege de V.U. en ook de P.V.V. worden de pijlen afgeschoten op de B.S.P. Hiermede bewij zen beide partijen dat het hen in de eerste plaats niet is te doen om de Vlaamse belangen, maar om eng elektoraal gedoe. Bovendien hebben wij van de liberalen geen lessen te ontvan gen. De B.S.P., in tegenstelling tot de liberalen, telt in haar rangen geen ondernemings- hoofden die in Vlaanderen Frans spraken en dikwijls nog spreken om zich te onderschei den van de socialistische en andere werklieden. Het B.S.P.- kongres van vorige zondag heeft in een resolutie eenparig het recht op kulturele autono mie voor iedere gemeenschap in ons land nogmaals beklem toond. In de B.S.P. wordt de leeftijds grens voor mandatarissen op 65 jaar bepaald. Het nationaal bureau van de partij en praktisch alle federaties spra ken zich hiervoor uit. Een socialistisch mandataris mag ook geen beheerder zijn in een kapitalistische vennootschap. De socialistische mandatarissen dragen een percentage van hun vergoeding aan de partij af. In de meeste arrondissementen is dit sinds lang en doorgaans met een minimum van 10% het geval. Dit alles moet in de statuten worden ingeschreven. Dit zal gebeuren vóór het einde van dit jaar. Waarschijnlijk wordt dan ook meteen het probleem van de kumul gere geld. Uit een en ander moge blijken dat het in de B.S.P. naar een duidelijke verjonging gaat bij de volgende verkiezin gen. BERT VAN HOORICK V olksvertegenwoord iger Deze kolom is voorbehouden aan een woordvoerder van de C.V.P. SCHIJNHEILIGHEID Regelmatig krijgen wij via radio en beeldbuis luchtige stemmen en verheugde gezich ten van ministers die ons komen verklaren dat geen haar op hun hoofd er aan denkt de belastingen ook maar met één centiem te verhogen. Dit zou ons uiteraard vreugdevol moe ten stemmen moest, ja moest... dit dan ook de werkelijkheid zijn. Het is wel juist dat onze zesendertigkoppige regering er voorlopig geen waagstuk van maakt de direkte belastingen te verhogen. Maar er zijn daar buiten nog een hele reeks andere middeltjes om de man van de straat te doen afdok ken. In die middeltjestrommel wordt duchtig geput, ledereen van ons ervaart dagelijks hoe men met de zuurverdiende centjes steeds maar minder kan doen. Alles slaat op, en bij die opslag komt een hogere B.T.W. en die B.T.W. wordt steeds door de eindvebruiker, dus wij allemaal, betaald. In die prijzendans speelt de regering goed mee: post, vervoer, tele foon enz. krijgen regelmatige rukken opwaarts. Er is wel de indeks maar die sukkelt steeds twee maanden achterop. Trou wens van iedere indexaanpas sing gaat een deel verloren door het terechtkomen in een hogere belastingsschaal. Daarom ook eisen de vakbonden dat de belastingsschalen automatisch zouden worden gekoppeld aan het indexcijfer van de kleinhan delsprijzen. Die eis wordt door de regering slechts schoorvoe tend en op het laagst mogelijke tempo bijgetreden. Bestendige druk is onontbeerlijk opdat er iets zou van in huis komen. De gemeenten worden voor zwaardere lasten geplaatst. In totaal wordt door de staat in 1974 een bedrag van 1,7 miljard minder toelagen voor zien dan zij normaal recht op hadden. Gemeenten die hun begroting 1974 met een tekort sluiten worden verplicht de onroerende voorheffing en de aanvullende personenbelasting tot het maximaal aantal opcen tiemen op te drijven. Zo niet gaat de staatskraan dicht. Wat dit voor een stad als Aalst, waar de opcentiemen reeds op maximumhoogte staan, zal worden, laat zich zo raden. Een voorsmaakje kregen we reeds: de toelagen aan jeugd- en kulturele verenigingen worden drastisch besnoeid. Voorts staan er ook nog enkele besparingsplannen op het ge touw, gewoontegetrouw niet in die sektoren waar het voor de hand ligt, zoals geschenken aan de geldmachten, uitschakelen van verkwistingen, nieuwe tanks en vliegtuigen. Wel in de sociale sektor, dus op rekening van de ekonomisch zwaksten. Dit noemt de regering dan «een sociaal beleid zonder nieuwe belastingen». Wij noemen het een antisociaal beleid met wél nieuwe belastingen waarvoor de verantwoordelijkheid handig wordt gekamoefleerd of in andermans schoenen gescho ven. In één woord «schijnhei ligheid». Om uaar een einde aan te maken en tot een politiek te komen van waarach tige vooruitgang blijft de K.P. onverdroten ijveren voor een frontvorming van alle vooruit strevende krachten op alle niveau's. De basis om een totaal anders gericht beleid af te dwingen. Jos DE GEYTER Sekretaris K.P. Dender DE VERWARRING Men kan bezwaarlijk zeggen dat het politiek klimaat in dit land gezond is en bevorderlijk \oor de uitbouw van een welvaartsekonomie in een de- mokratisch kader. Het is niet moeilijk te zeggen waarom. Iedereen herinnert zich de donderslag van het Ibramco- - schandaal, gevolgd door het openbarsten van de RTT-etter- buil. Vooral van de RTT-affai- re hebben we nog lang het einde niet gezien. Het Hoog Komitee voor Toezicht graaft de ene korruptie-zaak na de andere op. Men moet zich daar op een mesthoop wanen: het ene vuil bedekt er het andere... Maar er is meer. Zoals het jongste BSP-Kongres nogmaals duidelijk heeft aangetoond, stapelen de politieke proble men zich op, wordt de kloof tussen de regeringspartijen groter en groter, verzinkt men steeds dieper en dieper in de moeilijkheden, maar is er niemand die een begin maakt met het oplossen van al die problemen. Integendeel, ieder een. B.S.P., de P.V.V. en de C.V.P. om van de P.L.P. en de P.S.C. te zwijgen, want in feite hebben we een vijf-partij enregering iedereen in de regeringspartijen gaat stugger en stugger op zijn eigen stand punt staan. Niemand ziet nog een uitweg en in plaats van het land te regeren, bereidt men druk de volgende verkiezingen voor. De ene minister spreekt de andere publiek tegen (of laat hem tegenspreken door zijn departement, wat op hetzelfde neerkomt), de ene regerings partij zit de andere in het haar, en noem maar op. Daarenbo ven heeft men blijkbaar de strijd tegen de om zich heen grijpende inflatie opgegeven. De begroting voor 1974 blijkt in elk geval tlink inflatoir te zijn, wat er op wijst dat men zich geheel of gedeeltelijk bij de lopende inflatie heeft neer gelegd en er niet meer op rekent ze de baas te kunnen. Dat alles dreigt het land in een krisis te storten. Want bij al de hogergeschetste moeilijkheden, is het nationaliteitenprobleem in België nog ver van opgelost. Wel integendeel! Hoe meer men het federalisme tracht te vervangen door wisseloplossin gen die er geen zijn, hoe groter de verwarring zal worden en hoe duidelijker de Vlaams- Waalse tegenstellingen tot ui ting zullen komen. Naarmate de tweedracht tussen de regeringspartijen groter wordt, naarmate de stapel korruptie-schandalen hoger en hoger wordt, naarmate de bevoegdheidskonflikten me kaar. steeds sneller zullen opvolgen, wordt de rol van de Volksunie steeds duidelijker, steeds belangrijker. De Vlaams Nationale partij kan inderdaad voor de noodzakelijke vernieu wing zorgen in de steeds groter wordende politieke warboel, die duidelijk tekenen van ontaar ding begint te vertonen. Het Volksunie-Kongres van 24/25 november e.k. te Oost ende zal allen in Vlaanderen die nog open staan voor nieuwe ideeën, een hart onder de riem steken. Daar zal duidelijk en voor iedereen verstaanbaar aangetoond worden hoe men in België uit de dreigende politie ke chaos kan geraken. Want de Volksunie wijst de weg naar demokratie en wel vaart. Meer dan ooit! Dr. L. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoord iger Vrijdagavond jl. bespraken een honderdtal bestuursleden, mandatarissen en kaderleden van de CVP uit het arrondis sement Aalst, de ontwerpresoluties ter voorbereiding van het komende nationaal kongres van de Christelijke Volks partij op 27 en 28 oktober a.s. te Hasselt. De ontwerpresoluties die een paar weken geleden door het Algemeen Hoofdbestuur goedgekeurd werden hadden als tema «Via Europa naar vrede en ontvoogding». De buiten landse politiek, terloops reeds aangehaald tijdens het doktrinair kongres te Kortrijk, staat nu centraal Arrondissementeel voorzit ter, de h. Hubert Van Wam- beke, stelde na begroeting van de kongressisten, voor op dat een politieke partij als de CVP zich niet kan onttrekken aan een eigen visie op het buitenlands be leid. De zeer snelle evolutie die de hele politieke kon- stellatie kenmerkte de jongste jaren, dringt een vernieuwde kijk op tal van problemen op, opdat geen paternalistische politiek zou gevoerd worden. Als doktrinaire partij met een kristen-demokratische visie is de CVP, aldus de voor zitter, het aan zichzelf ver plicht een duidelijke ge dragslijn voorop te stellen. Op basis van de nieuwe partijstatuten kan het arr. Aalst teoretisch althans met 311 deelnemers verte genwoordigd zijn op het nationaal kongres, en te vens bij de verkiezingen in het partijbestuur zetelen. REFERAAT Een inleidend referaat op de besprekingen van de re soluties werd door de h. Laurent Van de Poele uit Aalst, als lid van de voor bereidende kommissie van het kongres en als steller van een van de basisrap porten gebracht. De h. Van de Poele ontwikkelde drie grote tema's in zijn uiteen zetting: het probleem van veiligheid en vrede voor Europa, de Europese inte gratie en de ontwikkelings samenwerking. Spreker poneerde de stel ling dat naarmate het land kleiner is, de belangstelling voor de buitenlandse poli tiek groter dient te zijn, daar het dagelijkse leven steeds meer en meer in de invloeds- en bevoegdheids sfeer van de internationale politiek verzeilt, in zijn analyse van het huidig wereldbeeld stelde de referaathouder voorop dat Europa niet langer het belangrijkste wrijvingspunt in de wereld is. Verwijzend naar de resoluties werd ver volgens gepeild naar de te voeren buitenlandse poli tiek en de te nemen opties, in verband met de houding t.o.v. de Nato, de nood aan strukturele wijzigingen in de aanpak van de ontwikke lingsproblematiek en de aanpak van de Europese integratie met oog voor een regionalisering, een sociale aanpak, een gekoördineerd milieubeheer en een voor uitstrevend industrieel en technisch beleid. BESPREKING Na4 de pauze vormde het arr. kongres, drie werkgroe pen die de respektievelijke tema's benaderden. Door de drie verslaggevers, de h. Petit, Kindt en Van de Kerckhove werden aan de kongressisten de sugges ties en opmerkingen van deze werkgroepen overge maakt. De h. L. Van de Poele beantwoordde bon dig deze verslagen. Op basis van het werk van deze groepen zal het Arr. Partijbestuur op 19 oktober a.s. zijn definitieve hou ding bepalen t.o.v. de kongresresoluties en even tueel amendementen for muleren. Tijdens deze bespreking op het arr. kongres te Burst werden door de aanwezigen vragen opgeworpen i.v.m. de aanwezigheid van niet- demokratische regimes in Nato-verband, de beperking of de totale afbouw van het arsenaal kernwapens, de gebrekkige informatie over de ontwikkelingssamen werking en de goede beste ding van de steun onder de vorm van het beurzenstel sel. Menige vraag en op merking kwam er los over de vorming van een toe komstige Europese kristen- demokratische partij. JOHAN VELGHE 112. LOI 3 LI. )e p zoel Op dit ogenblik kan men zowel te Brussel als aan de kust kenniq>jet< maken met een brede waaier van Engelse kunst en kuituur, vaowie Engelse tradities en moderne uitingen van het Engelse leven. Di*uitvi Engelse intocht op zowat alle niveaus van het leven heef zullt plaats in het kader van de zgn. Europalia, en moet divoo vastelandsbewoners de gelegenheid geven de jongste aanwinst ii )lij' de E.E.G. van naderbij te leren kennen. Het moet gezegd dat di onderdanen van her majesty the queen, die intocht met de nodigcjsi Engelse ernst opgevat hebben en dat zij hun beste beentjt voorgezet hebben om ons een innemend beeld van onz< •overkanaalse» Europese broeders en zusters op te hangen. Dat innemend beeld kunnen wij anders best gebruiken, want dej herinneringen die wij hebben aan de Engelsen en hun over-then manieren, die zij ieder jaar tijdens het toeristisch seizoen aan d« ^ai kust met veel tamtam tentoon spreiden, zijn alles behalve positie te noemen. Q Dat minder prettige beeld was aardig op weg om uit onze hersenei j weg te deemsteren, waren er niet de Oktoberfeesten in ons eigei gewest geweest. Inderdaad, want te Wieze hebben de mannen van over het Kanaa ne zich ondanks de weinige jaren dat zij het Vlaamse bierdorp hi ontdekt hebben al een heel flinke vecht- en knokreputatie bi elkaar gebokst. Reeds vorig jaar werd er met Engelse bezoekers te Wieze al rekening gehouden waar het op kabaal en «ambrasi aankwam. Ook dit jaar was er reeds meer dan eens heibel in eneeui buiten de Oktoberhalle omdat de Tommies zich alles behalve naaijë>në het motto «Alle Menschen werden Brüder» gedroegen. Het hoogtepunt werd echter vorig week-end bereikt. Diep in d< nacht het moet ongeveer twee tot drie uur in de ochtem geweest zijn bolden te Aalst een reeks Engelse bussen door d< straten. Zij kwamen van Wieze, waar zij lekker in het bier en d< braadworst gezeten hadden. Op weg naar hun home vonden zij da ze de keizerlijke stede Aalst een waardig vaarwel mochtei toewuiven. Nadat zij in veel cafés ruzie gemaakt en hier en daar d( verbruikers gepest hadden, zijn zij aan hun ware invasie begonnen: met vakkundige vaardigheid werden op de Parklaan enkele auto's onder handen genomen: vanuit de rijdende bussen amuseerden de nieuwbakken E.E.G.-ers zich met flessen naar d< geparkeerde auto's te gooien. In razende snelheid keilden de flessen door het nachtelijk duister, vlogen tegen de flanken dei wagens, sloegen achterruiten stuk of spetterden in vele stukken op de voetpaden open. Het is niet op die manier geloven wij dat de onderdanen vai her Majesty zich bij de «continentals» geliefd maken. Wij hadden altijd gedacht dat het allemaal brave jongens waren, ietwat stijf-konservatieve burgermannetjes die de inkarnatie beleefd-en-wel-opgevoedheid waren. Wij hebben altijd gedacht dat zij het integere beeld van de gentleman waren. Helaas, de praktijk leert ons heel andere zaken. Wij die meendcr dat de Engelsen niet bij ons pasten omdat ze niet uitgelatei genoeg waren, omdat ze te weinig breughel- en pallieterbloec hadden, omdat ze te stijf waren, wij zullen onze mening grondig moeten herzien. Zij hebben altijd een beetje meewarig op ons neergekeken omdat wij de naam hebben levensgenieters te zijn omdat wij de wereld-door gekend zijn als mensen, die houden van eten en drinken en leute maken, omdat wij met volle teugen alledaagse dingen kunnen genieten, en omdat zij veel ernstiger én deftiger, én meer «beschaafd» waren. Ik geloof dat wij de rollen gerust mogen omdraaien. Wanneer wij zien hoe dc doorsnee Engelsman aan onze kust, in ons eigen Wieze, zijn superioriteitsgevoel in baldadigheden komt omzetten, dan wacht ons nog een heel moeilijke taak, willen wij hem tot een beschaafd wezen opleiden. Het is inderdaad niet al Europalia wat Engeland geeft. Wij geloven dat vele bezoekers te Wieze, dat vele mensen die langs hun pad-huiswaarts wonen, ergens stil mompelen, wanneer zij Engels horen praten: God save the Queen, but us too! Kamiel MONSIEUR I^oor >ism jJeve ,,wog nog op wart loop jpri kon poli tion het mer satis niet voo: van sche Dit vrag ond stof met woe arch zak< tans de uitg mop heb daei woe of niet stuc nen Als de woe wee Aio tred Irecf ivoo nen een Belp verz voo heel Zod doo Bac tege U MOET WETEN DAT BOUWEN GEEN PROBLEEM IS. WIJ MAKEN VOOR U EEN VOOR ONTWERP, VOLLEDIG VRIJBLIJVEND 2 slaapkamers 423.330 F 3 slaapkamers 595.340 F 4 slaapkamers 826.060 F VOLLEDIG WOONKLAAR BTW niet inbegrepen Molenstraat 42 9300 AALST Tel. 053-228.09 STEUN HET PRIESTER DAENSFONDS Stort uw bijdrage op postrekening nr. 5996.17 van het Priester Daensfonds, Asserendries 2, te Aalst. Uit voca cker stiel

De Voorpost | 1973 | | pagina 2