:d OKUMENTEN VAN HET DAENSISME UN DE STREEK VAN AALST r fi .d' rm QUESTION SOCIALE v-V ei (-'<é AVA-.A 12.10.1973 - 3 door frans-jos verdoodt >12. VRAGEN DIE VOOR LOPIG ONOPGELOST 1LIJVEN r)e geschiedenis van het daen- isme in de streek van Aalst al nog gedurende vele jaren sen bron van studie en onder hoek blijven. Zelfs figuren als nn* 'ieter en Adolf Daens over •taie reeds betrekkelijk vaak en Di< uitvoerig werd geschreven heef sullen nog voor lange tijd stof dAroor historisch onderzoek >t ii )lijven bieden. Want hun per- it d< Kjonlijke inbreng in het daen- isme was even groot als hun evensloop opvallend en he rwogen was. En dan zijn er nog de gewichtige vragen die |iop een antwoord wachten waren Pieter en Adolf in de loop van hun politieke loop- -baan dezelfde flaminganten lt,e gebleven die zij waren bij de oprichting van hun partij in Bezaten zij, naast hun 'Bei^werkkracht en geloof, vol doende gezag om de Christe- naa ne Volkspartij te bevrijden uit dorplhaar dubbel isolement, m.a.w. konden zij de partij weghalen én uit de miezerige en kleine politiek van het Aalst der 19e ei eeuw én uit de smalle bewe- nnifgingsruimte tussen de tradi tionele katholieke partij en jj, het fenomeel van de opko mende socialisatische organi satie Zijn zij met hun partij niet dé gemiste kans geweest voor de ontvoogdingsstrijd de Vlamingen in de Belgi sche staat Dit zijn in de eerste plaats vragen. Pas daarna zijn het onderstellingen. Het rijk ge stoffeerd daensarchief zal mettertijd hierop een ant woord moeten bieden. Dat archief is nog steeds hoofd zakelijk privaat bezit. Noch tans moge hier aangestipt dat de private archieven minder uitgebreid zijn dan men zou ^va( mogen verwachten. De repres sies na Wereldoorlog I en II hebben niet het minst in daensistische middens ge woed. Velen hebben vrijwillig of verplicht documenten ver nietigd die vandaag kostbaar studie-mhteriaal hadden kun nen zijn. Als men de hierboven gestel de vragen tracht te beant woorden, ziet men steeds weer de naam van advocaat Alois De Backer naar voren, treden. En velen geloven op recht dat alleen De Backer voor politieke feiten had kun nen zorgen die het daensisme een definitieve plaats in de Belgische politiek moesten verzekeren. Er zijn redenen voorhanden om geloof te hechten aan die stelling. Zodat men kan stellen dat de dood van de 46-jarige De Backer in 1904 de zwaarste tegenslag is geweest voor de Christen Democratie in Aalst en in geheel Vlaanderen. Het komt ons voor dat de geschiedschrijving al te weinig aandacht heeft besteed aan Aioi's De Backer. Misschien en dat roept meteen een nieuwe vraag op werd zijn inbreng in de demokratische stroming o.a. omwille van zijn anti-socialisme, bewust gemi nimaliseerd 13. ALOIS DE BACKER Met voelbare sympathie han delt Karei Van Isacker (Het Daensisme,. 2e herz. druk blz. 42 en 43) over de "jonge plejade" rondom advocaat Jan-Baptist Van Langenhaeke van Appelterre. Het was "een vriendenkring die zich, onder de leiding van de geliefde meester, klaar maakte om te werken voor het volk en het op te tillen uit onwetendheid en ellende." ter" voelde de nakende om mekeer in het openbare leven aanen bereidde zijn jongens voor om die beginnende be weging verder te stuwen en te leiden, ponder het te weten drukte hij zijn stempel op de grondleggers van het Daensis me Aloys De Backer, Pros per de Pelsmaecker, Frans Sterck en Victor Soens. Met die typerende beschrij ving bevinden wij ons in de streek van Ninove in de tach tiger jaren van vorige eeuw, dus middenin de voorgeschie denis van het daensisme. Van Langenhaeke is landbou wer-advocaat, bezit grote pachthoven, waarvan hij er een bewoont, maar is eigen lijk noch landbouwer noch advocaat. Want pleiten doet hij haast niet en ook als land bouwer blinkt hij niet uit. Hij stelt mensen tewerk op zijn erven, maar hij leidt of con troleert hen niet Terwijl zyn bedrijven langzaam teniet gaan, leeft Van Langenhaeke van zijn grote ambitie onderwijzen. Op zijn hoeve ontvangt hij begaafde jonge ren bij wie interesse opwekt voor studie en politieke vor ming. Het lijkt alles bijna op een sprookje. Maar het is een ernstige en succesvolle onder neming. Dank zij zijn onder richt, zijn studieleiding en zijn aanmoedingingen, bren gen zijn vrienden het tot land meter of ingenieur of notaris of advocaat. Van Langen haeke vormt hen intussen ook tot "bewuste" Vlamingen en demokreten. Want de "mees- De meest opvallande naam onder hen is Alois De Backer. De Backer was in 1881 tegen over de Centrale Examencom missie te Gent landmeter ge worden, bracht het in 1884 weerom door zelfstudie tot kandidaat-notaris, werd toen "student" bij de wijk Leebeke. Zijn vader, een kerngezonde energieke land bouwer, bestemde hem voor op Jan-Baptist Van Langen haeke en promoveerde in 1889 tot doctor in de rech ten. Hij was de begaafde en energieke landbouwerszoon, die letterlijk de ploeg wisselde voor een academische titel. Om dit feit zullen zijn politie ke tegenstrevers hem later "de bosadvocaat" noemen. Het was een nogal domme zinsspeling op de wijze waar op De Backer zich had be kwaamd en op de plaatsen waar hij de meeste uren van zijn studiehad doorgebracht. Maar Alois De Backer en zijn omgeving zetten dit verwijt mettertijd om in een eretitel. Alois De Backer werd op 26.5.1858 in Denderhoutem geboren in een landbouwers gezin op de wijk Lebbeke. Zijn vader, een kerngezonde energieke landbouwer, be stemde hem voor op de op volging van het middelgroot bedrijf. Maar moeder een ontwikkelde en spreekvaardi- ge vrouw steunde Alois in zijn studie-ijver. Zij zette hem er toe aan het college van Ninove te bezoeken. Na twee jaar studie bleef De Backer daar ontgoocheld weg. Hij was nu helemaal ingeschakeld in het leven op de hoeve. Na enkele jaren vatte hij zijn bekende periode van zelfstu- die aan. De Backer heeft toen met zijn krachten gewoekerd, hij verrichtte het zware werk op de akker en studeerde in elk vrij uur, 's middags, zon dags, 's nachts. Die zware inspanningen zal hij later in dienst van de daensistische partij verder blijven leveren. Maar nauwelijks 46 jaar oud overlijdt hij. Hij droeg de ziekte die hem velde reeds sinds zijn studietijd in zich. Hij wist dat hij slechts door het nemen van speciale rust kon genezen of tenminste overleven. Maar van zodra Klokke Roeland er was, viel daaraan niet meer te denken. Vader De Backer was noch tans een ijzersterke man, hij overleefde Alois haast een halve eeuw en was 92 jaar oud toen hij in 1941 over leed. Na zijn dood werd de hoeve De Backer verkocht en door de nieuwe eigenaar ver bouwd. Op 22 februari 1890 huwde Aioi's De Backer" met de be- goede notarisdochter Emelia Maria Maes. Zij was 11 jaar jonger dan de advocaat 27.11.1869 en was even eens afkomstig van Dender houtem. Uit dit huwelijk wer den 8 kinderen geboren, waarvan 7 nog in leven waren toen Alois De Backer op woensdag 25 mei 1904 over leed. Het oudste kind de thans 82-jarige Eleonora De Backer kon het beroerde jaar 1904 nooit meer verge ten "Het is straks zeventig jaar geleden, maar ik herinner me nog duidelijk de dag waar op vader overleed; ons huis was vol mensen en het ver driet was zo groot, wij wisten wel dat vaders genezing on waarschijnlijk was, maar wij bleven toch nog hopen. De zaterdag vóór de verkiezingen werd vader begraven. De te genstanders van de Christene Volkspartij hadden in de nacht van vrijdag op zaterdag groene affiches aangebracht in de straten van Denderhou tem en ook nog in vele andere dorpen. Daarop werd zoge zegd in naam van de Christe ne Volkspartij meegedeeld dat niemand nog voor vader hoefde te stemmen omdat die nu toch overleden was. De dag nadien hadden de verkie zingen plaats en vader werd verkozen. Mijn vader was een erg brave man en een geduldig opvoeder. Hij verlangde dat wij allen middelbaar onder wijs zouden volgen. Wellicht wou hij ons behouden voor de moeilijke weg die hijzelf had afgelegd. Mijn vader was energiek en nauwgezet en zeer ernstig van natuur. Mijn moeder was een heel ander type, ze was een opgeruimde vrouw, een echte kunstenaars ziel, ze was erg muzikaal. Toch kon ze hard doorzetten als het moest, zij heeft zich zelf en haar gezin altijd flink over de zorgen heen gehol pen. Haar hele bezit en dat was nogal aanzienlijk is be steed aan vaders ideaal." Als advocaat verdiende Alois De Backer haast niets. In klei ne gemeenten was er toen helemaal geen werk voor een advokaat. Denderhoutem vormde geen uitzondering op die regel. En daarenboven werd hij, eerst als roelander en later als christen demo craat, hardnekkig bevochten en gebroodroofd. Het hele gezin leefde van het fortuin van mevrouw De Backer. Maar dit kon onmogelijk lan ger dan enkele jaren blijven duren. Daarom verhuisde het gezin in 1898 naar Brussel, naar Schaarbeek, Haachtse steenweg 80 het smalle win keltje dat geprangd zat tussen het complex van de "Dames de Marie" en het grote hoek huis van de Haachtse Steen weg en de Overvloedstraat wat een contra-symbo liek De Backer dreef er een handel in voedingswaren. i. i:<;i.isi; A ET LA QUESTION* SOCIALE 33 depuis six cents ans, et dans les circonstances les plus diverses, devient la parole même de l'Église 11 faut distinguer ent re la juste pos- session_d.es rich esses et leur usage légtome Sans doute la pfo'priéfe ~"pnyég_..a. soh- fonde- ra ent dans Ie" droïTnaturel, mais si-Ton demandé en qüoTïl faut faire consister l'usage des biens, l'Église répond sans hésitation avec 1'A'nge v 4^c 1 deJTEcölë f Sous ce rapport, l'homme ne doit U pas tenir les choses extérieures pour privées, - mais bien pour communes, de telle sorte qu'il en fasse part facilement aux autres dans leurs nécessités». Ici, le pape donne quelques regies pratiques trés importantes. Dès qu'on a suf- fisamment donné a la nécessité et au decorum c'est_un devoir de verser le superflu dans le sein du pauvre On comprend que "le déco rum est proportionné aux temps, aux lieux la condition. Dans le cas d'extrême nécessité il y a la un devoir de stricte justice. Les théolo- giens étendent a la quasi extreme nécessité qui réduit un homme a un état tel' qu'il court risque, lui ou sa familie, de périr ou rapide-l ment ou de misère lente, ce qui est dit de l'exy trême nécessité (1). 1. On fera bicn de consulter sur cette question si délicaJS li' Theologie morak du R. P. Lehmkuhl, S. J. Theologmor. Toni$I, Tract. IV, cap. II, I. - A v' Oc Pascal. Sur i'EncycIi^uc. f r 0 ~;t o 'c Ju.. - 7 eLt 'Je*. Jit het familie-archief Ad vocaat Prosper De Pelsmae- :ker (ook roelander en mede- Itichter van het daensisme) heeft tekst" en interpretatie van Rerum Novarum van een aantal bibliografische nota's voorzien alvorens het aan zijn intieme vriend De Backer te bezorgen. Deze laatste heeft het boek letterlijk omge woeld, zoals wij het hierbij kunnen bemerken. Het zijn beslissende documenten voor de oprichting van Klokke Roeland en later v tene Volkspartij. Het (thans verbouwde) geboortehuis van Alois De Backer te Denderhoutem Het zijn bittere en harde jaren geweest voor De Backer, die zich uitsloofde voor zijn han del, relelmatig ziek werd, be drijvig was om de christen democratie in Brabant te pro pageren en overigens op een met de normen van toen verre afstand moest leven van de plaats waar hij met de gebroe ders Daens en anderen de Christene Volkspartij had ge sticht. Over die tijd vertelt Pieter Daens "Advocaat De Backer, die kloekmoedige ziel, een der beste redenaars van Vlaanderen, vervolgd en gebroodroofd gelijk priester Daens, in de gemeentekiezing afgestemd als raadsheer van zijn geboortedorp, beschadigd en beschandigd op alle manie ren; de wens zijner vijanden was voldaan; hij had Dender houtem moeten verlaten en was naar Brussel gaan wonen, met zijn huisgezin, op de Haachtse Steenweg, de straat boven de Botanieken Hof. Elk weet het De Backer was een man van groot verstand en buitengewone wilskracht; elke zondag maakte hij propa ganda in Brabant en gaf er 2 a 3 meetingen; hij maakte een boekje Handleiding van de Kiezer, een meesterstukje, dat verscheidene malen moest herdrukt worden; geheel de week liep en zorgde hij voor zijn familie door de handel en magazijn van Boter, Eiers en Lijnwaad; Eilaas Wederom werd hij ondermijnd, stap voor stap, en ging gedurig ten achteren Waarom zou ik zwijgen over hetgene de Aan voerders afgezien hebben met de Demokratie Te dien tijde, ik ging meermaals bij M. De Backer, men kon er de angst en 't verdriet met de handen pakken. Advokaat De Backer had niets meer; ik kon er nog wat tegen en stond in voor aide kosten van de Kie zing." In 1900 fungeerde ALois De Backer als lijsttrekker van de Christen Volkspartij in het Arrondisement Aalst. Priester Adolf Daens verzekerd van de onvoorwaardelijke mede werking van smid Frans Lam- brecht en rekenend op de opkomende aanhang van de daensisten bij Vlaamsbrabant se steenbakkers, en hopboe- ren zou de eerste lijst der partij te Brussel aanvoeren. Men kent het verloop De Backer werd te Aalst verko zen, maar priester Daens ver loor nipt de verkiezing te Brussel. Wat men over die episode van het daensisme ook moge beweren, de partij heeft in die dagen opties ge nomen en een richting ge duid, die de basis hadden moeten zijn voor haar beslis sende doorbraak. Het is nodig die opties en de geduide richting hier even te belichten 1. Adolf Daens waagt zijn kans te Brussel. Gunstig voor hem zijn de steun van de onvermoeibare Frans Lam- brecht, de gevorderde organi satie van daensistische arbei dersverenigingen in Brabant, de zeer waarschijnlijke steun van invloedrijke hopboeren te Asse, Essene, Hekelgem enz., de sympathie voor de verguis de priester-der-kleine-lieden. Gunstig voor de partij is de mutatie naar een ander arron dissement. Immers, nog meer dan dit het geval was voor de hele partij, als priester-volks- vertegenwoordiger dreigde hij te Aalst definitief geklemd te geraken tussen de opkomende socialistische organisaties en het niets of niemand ontzien de blok der "bewarende" ka- tolieken, die zelf hard moes ten vechten voor hun behoud er waren nu plots 3 tegen standers liberalen, socialis ten en liberalen, terwijl vroe ger alleen een vrij zwakke liberale tegenstand te over winnen viel en toevallig Charles Woeste onder hen hadden, wiens invloed reikte tot Rome. 2. Aioi's De Backer voert de daensistische lijst aan te Aalst. Zijn verkiezing staat bij voorbaat vast en redt de meest authentieke en meest gezagvolle onder de daensisti sche leiders voor de christen- vlaamse democratische bewe ging. De financiële overeen komst Daens—De Backer biedt een oplossing voor de twee verarmde families Er werden tussen beiden over eengekomen dat De Backer een tijdlang zijn wedde van parlementslid met priester Daens zou delen, mocht deze laatste te Brussel niet verko zen geraken—, zodat De Backer naar Denderhoutem kan terugkeren en zodat Adolf Daens, niet meer verko zen in 1898, niet langer meer moet steunen op het slinken de fortuintje van zijn broer Pieter. 3. Door precies Adolf Daens en Alois De Backer naar het parlement te zenden, worden de twee belangrijkste groepen aanhangers van de partij vertegenwoordigd de anti-socialistische en uitge sproken Vlaamsgezinde lande lijke bevolking van landbou wers kleine zelfstandigen en intellectuelen omheen de Backer én de nieuwe groep in de partij, de fabriekwerkers en al de armen, voorwie het optreden van priester Adolf Daens een veropenbaring was. 4. De Backer behoedt de partij voor wat in de context van toen zeker een avontuur was dat het daensisme niet kon overleven de lijstverbin- ding met liberalen en socialis ten. (vervolg aanstaande week) De woning van het gezin Alois De Backer te Denderhoutem. De Backer overleed hier op woensdag 25 mei 1904. 1 aantal kernvragen I.v.m. het daensisme blijven nog onopgelost. Is de dood van Alois De Backer de zwaarste slag geweest voor het daensisme De figuur van De Backer heeft te weinig aandacht genoten bij de geschiedschrijving. De Backer energieke persoonlijkheid, standvastig en zeer verstandig, zwak van gezondheid, kommervol be staan. De betwiste optie van de Christene Volkspartij in 1900 kon de basis worden voor de definitieve doorbraak van de partij. Wordt verdergezet. Aanstaande week vervolg van de bij drage over Alois De Backer.

De Voorpost | 1973 | | pagina 3