Gilbos,een Herdersems bedri jf met wereldfaam 4 12.10.1973 Elke week opnieuw tijdens onze rondgang door de Aalsterse bedrijven valt het ons op hoe snel vele fabrieken uit de streek in gunstige zin evolueren. Deze vooruitgang is meestal toe te schrijven aan een grondige aanpak, zin voor management en een offensieve verkoopspolitiek. Eén der bedrijven dat ons het meest verraste is Gilbos te Herdersem. Voor een leek is Gilbos een vrijwel onbekende naam, terwijl het bedrijf nochtans in textielkringen wereldfaam geniet. De fabriek is gesitueerd op de Grote Baan, een eerder kronkelige weg tussen Wieze en Aalst, die momenteel over bezet is door de vele autocars die de richting van de bier feesten kiezen. De vele tientallen geparkeerde wagens deden ons vermoe den dat er heel wat volk werkt, hoewel je zoiets niet van bui- tenuit kunt zien. gekultiveerd. Van het hele bedrijf krijgt men trouwens een goede indruk zodra je de deur aan de Grote Baan te Herdersem openduwt en een vriendelijke receptioniste je welwillend aan de juiste persoon helpt. DOORBRAAK De grote doorbraak gebeurde te Hannover op de Internationale Textielmachine Tentoonstelling in 1963. Daar werd voor het eerst in textielvakmid- dens de volautomatische kruisspoelma- chine CONEMATIC voorgesteld. Het bleek niettegenstaande een moeilijke geboorte een sukses. Gilbos behoorde door deze realisatie bij de grote wereldkonstrukteurs van textiel- machines. De technologie in de textielwereld gaat evenwel met rasse schreven vooruit, daarom wordt de vindingrijkheid, waaruit het bedrijf gegroeid is door de staf van bekwame medewerkers nog steeds in ere gehouden en worden nog steeds nieuwe patenten aangevraagd. Maar ook aan de commerciële kant wordt veel aandacht besteed. Een vertegenwoordigersnet om spant de hele wereld tot de Oostbloklanden toe. Tsjechoslowakije en Joegoslavië blijken goede afnemers te zijn. Maar ook in Turkije lopen reeds honderden machines. Het is derhalve niet te verwonderen dat Gilbos techniekers heeft, die vlot Turks spreken. Een bewijs van het aanpassings vermogen van onze vlaamse mensen. Een zeer belangrijk afzetgebied is de U.S.A. Gilbos heeft er een eigen bureau die én de verkoop én de service verzekert. Wim De Decker, eel Aalstenaar, heeft er de administratieve leiding. Tot op heden werden de diverse devaluaties van de dollar opgevangen en blijft Gilbos konkurrerend in de U.S.A. Men vreest echter dat bij een volgende devaluatie van de dollar of bij de voortdurend stijgende loonlasten het evenwicht zou kunnen verbroken worden. Gilbos heeft derhalve een investeringsprogramma opgezet om door verdere automatisatie van werktuig machines eventueel het hoofd te bieden aan deze mogelijkheid. Daarom wordt ook belang gehecht aan andere landen buiten de dollarzone en worden de vertegenwoordigers door de fabriek gesteund o.m. door deelname aan de verschillende grote textielmachine- vakbeurzen. Wij citeren: Brno, Leipzig, Greenville (USA) en Lezcovac (Joegoslavië). De ongeveer 430 personeelsleden, waarvan een tachtigtal bedienden, werken voor tachtig negentig procent voor de uitvoer. Gilbos is immers de enige in België die machines van dat bepaalde type vervaar digt. We vernamen dat alles van de h. De Wael, die met ons gezellig praatte in de moderne en ruime refter van het bedrijf. «Je moet niet te nauw kijken.» zei hij «er heeft hier gisteren een bal plaats gehad». In die refter wordt gratis koffie verstrekt tijdens de maaltijden. In een kast aan de muur hangen de trofeeën die de voetbalploeg FC Gilbos kon binnenrijven. Zij behaalde geen onaardige, uitslagen in een kompetitie waarin o.m. ook Honda en Tupperware spelen. Jaarlijks wordt er een Sint-Maar tensfeest georganiseerd, waarvoor perso neelsleden een bijdrage afstaan, terwijl ook niemand afwezig is op het traditionele bal. Al deze nevenaktiviteiten zijn zeer belangrijk voor de goede stemming en het vertrouwen onder de werknemers. Het is immers nodig niet alleen de werkmakker als arbeider te zien, maar ook als mens. Bij Gilbos kregen we wel de indruk dat het er gemoedelijk aan toe gaat. Om die vriendschappelijke sfeer nog te versterken is er een vriendenkring en een solidariteits fonds dat door de arbeiders zelf wordt beheerd om zieke vrienden financieel bij te staan. Het is misschien wel niet zoveel, maar de geste is er toch. Het hele Gilbos-bedrijf heeft op ons een positieve indruk gemaakt. In het geheel van de ekonomische wederopbloei van de streek van Aalst neemt deze fabriek zeker een belangrijke plaats in, zowel door het aantal werknemers als door de aard van de produkten. De ruime wérkhall wordt bijzonder netjes gehouden. Volautomatische spoelmachine. nieuwe industrie, tot het daar toch te klein bleek. In 1954 werd naar uitbreiding gezocht en door een toeval kwam men in Herdersem terecht. Sinds de vestiging aldaar, is meer dan 20.000 m2 bebouwd en naar men ons vertelde is er nog steeds mogelijkheid tot uitbreiding. Binnen enkele dagen komt trouwens nog een luchtige fabriekshall klaar met was- en kleedplaatsen voor het personeel en parking voor auto's. De gemeente Herdersem heeft trouwens een toegangsweg, hoofdzakelijk voor de personeelsleden voorzien vanaf de Kapelle- ommegang naar de industriezone. Ingevolge administratieve rompslomp eerst tc Gent en nu te Brussel, kan deze weg nog niet aanbesteed worden en dit niettegen staande het sociale gebouw reeds klaar is. Afgezien van dit gaat het goed bij Gilbos. Het orderboek is goed gevuld en de werkvoorziening is verzekerd. Een dynami sche verkoopsdienst zorgt er trouwens voor dat in de hele wereld Gilbos machines worden opgesteld in textielfabrieken. Na de aanloopperiode, waarbij de op veertigjarige leeftijd overleden zoon Paul Gilbos een zeer grote rol heeft gespeeld is Gilbos doorgedrongen, eerst op de Europese markten, daarna meer en meer in de U.S.A. en in sommige ontwikkelings landen. Aan de basis van dit sukses lag vindingrijkheid en een grote kwaliteitszorg. De zindelijkheid in de fabriek was één van de stokpaardjes van de h. Paul Gilbos en wordt door de direktie, onder leiding van de h. Joris Gilbos, nog als het ware Gilbos ontwerpt, konstrueert en verkoopt kruisspoelmachines. Deze machines met die moeilijke naam dienen om garens klaar te maken, hetzij om te weven, te breien of te tuften. De gesponnen garens moeten omgespoeld worden enerzijds om de spinfouten er uit te halen, anderzijds om een groter gewicht aan garens te bekomen voor de verdere textieloperaties. Daarvoor dient de kruisspoelmachine. We zagen reeds dergelijke machines in een ander Aalsters bedrijf, nl. de F.F.R. Hier worden de Gilbos-machines ingezet in de voorbereiding van naaigarens. Het is allemaal eenvoudig begonnen in de Hertshage 13, te Aalst door de onlangs overleden heer Valery Gilbos, die met hard werken, spaarzaamheid en een onverzette lijke wil de basis had gelegd voor een De meest moderne machines worden gebruikt om de stukken te vervaardigen.

De Voorpost | 1973 | | pagina 4