Wieze TENTOONSTELLINGEN ZO HOOG MOGELIJKE KWALITEI JACQUELINE UYTTERSPROTSENSIBELE KUNSTENARES WEEKPROGRAMMA DIRK MARTENSJAAR NATIONALS VOOS GRAFISCHE OPEN DOEK VOOR EEN BOEK 16-19.10.1973 't APOSTELKEN Tentoonstelling landschappen, bloemstukken en portretten van Jan Van Der Smissen. Van vrijdag 19 oktober tot donderdag 1 november telkens van 10 tot 19.30 uur. Gesloten op donderdag. KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM Tot zondag 21 oktober tentoonstelling over "Versteend Leven" door de vorsersgroep Homo et Natura uit Leuven. Zaterdag 20 oktober van 14.30 uur en op zondag 21 oktober van 11 tot 13 uur en van 14.30 uur tot 20 uur. GALERIJ ELIAS In Galerij Elias-Wieze, Royenstraat 1, stelt van zaterdag 6 oktober tot 21 oktober, Paul Van Gysegem tentoon. Alle dagen open, uitgenomen op maandag. MEESTERS HEDENDAAGSE KUNST In Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 4, Aalst, tot 28 oktober vijfentwintig meesters van de hedendaagse kunst o.m. Dubois, Gilbert De Cock, o. Landuyt, Van Lint, Mortier. BELFORTKELDER Tot eind oktober in de kelder van het Belfort, Grote Markt, Toerisme in Oost-Vlaanderen. Alle dagen open van 10 tot 18 uur. Op maandag gesloten. VLAAMSE WANDTAPIJTEN In Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein, Aalst "Vlaamse Wandtapijten heden en verleden", in samenwer king met de Koninklijke Ateliers voor wandtapijten en Gaspar De Wit. Van 28 september tot 23 oktober dagelijks van 14 tot 19 uur. 's Zondags van 10 tot 13 uur. Gesloten op maandag. VEILIGHEIDSDRUK In de Kredietbank, Grote Markt, Aalst alle dagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Tot eind oktober. DIRK MARTENS In het Oud Hospitaal, Vismarkt, Aalst tot eind oktober Dirk Martens en het eerste boek in de Nederlanden. Open iedere dag van 10 tot 18 uur, behalve op maandag. In de tentoonstellingszalen Museum "OUD HOSPITAAL" en "BELFORT" zullen vanaf heden bundels postkaarten met gekleurde afdrukken en houtsneden uit Dirk Martens- drukken van 1512 te verkrijgen zijn aan 30 fr per bundel. Deze bevat 6 prachtige kleurenafdrukken, alsmede één afdruk op de omslag. BELFORT Tot eind oktober in het Belfort, Grote Markt, boektechni sche tentoonstelling. Open alle dagen van 10 tot 18 uur, op maandag gesloten. De drukpers is in werking om 10.30 uur en om 15 uur. Toen we vorige week in de galerij Elias de tentoonstelling van Paul Van Gysegem bezochten, gingen we toch even nadenken over het nut en het waarom van zo'n galerij. Het is ons de laatste jaren al biezonder opgevallen hoeveel galerijen er steeds maar uit de grond reizen. Te Aalst al leen al zagen we het aantal op een paar jaar verdubbelen, terwijl er ook in de onmiddellijke omgeving flink wat werk gemaakt werd van dit soort verkoopzalen als we het zo mogen noemen. Nu is de galerij Elias wel bepaald opgevallen door haar ligging. Voor de doorsnee wandelaar kon je haar moeilijk gemakkelijk te bezoeken noemen. Primo ligt zij nogal af gelegen in het landelijke Wieze en ten tweede ook niet om en nabij wat we een toeristische attraktie zullen noemen. De kunstliefhebber moet er dus werkelijk heen gaan. Om het waarom van dit alles eens grondig te verne men hadden we een ge sprekje met de h. Elias, eigenaar van deze zeer smaakvolle galerij met een droom van een binnentuin. De h. Elias: Ik heb het vooral gedaan, omdat er in de streek niet zoveel voor handen was op dit gebied. Je kan natuurlijk moeilijk de streek hier vergelijken met Gent of zo. Maar het ligt hier dan toch in de on middellijke nabijheid van Dendermonde en Aalst. Nu zijn er in Aalst ook wel bie zonder interessante gale rijen, maar in vergelijking met Gent komen we nog wat achteraan. En momen teel bestaan we toch al twee jaar. Welke waren de hoogte punten van de galerij? Eén van de hoogtepunten was natuurlijk de opening met de drie kunstenaars Roobjee, Burssens en Die- rickx. Anderzijds is er natuurlijk deze van Van Gysegem en deze van Afri kaanse kunst. Al krijg je voor dit laatste soort ten toonstelling toch een heel ander publiek. Ik bedoel dan, met een andere be langstellingssfeer. Het spreekt natuurlijk van zelf dat elk projekt finan cieel haalbaar moet zijn! Daarom is het ook nodig dat men steeds een groter en ruimer publiek moet krij gen. De mensen komen meestal kijken naar iets of iemand van wie ze al ge hoord hebben. Wat dan weer het element «publici teit» belangrijk maakt. Het is dan ook biezonder ontmoedigend wanneer je iemand brengt die totaal nieuw is in het vak of am bacht, dat je moet vast stellen dat er weinig pu bliek komt. Er zijn altijd wel 'zijn' of 'haar' suppor ters, maar dan is dat ook al. En het publiek dat je uiteindelijk zou willen be reiken, komt natuurlijk niet. Het nogal afgelegen liggen van de galerij is voor de h. Elias een probleem. Vooral omdat er geen toeristische bezienswaardigheid in de onmiddellijke omgeving ligt. De mensen moeten werkelijk speciaal voor de galerij komen, terwijl men op andere plaatsen toch een typische herberg of kroeg in de onmiddellijke nabijheid heeft. Wanneer dergelijke afspanning moest in de buurt liggen, zou het aantal bezoekers zeker stijgen. Het rustieke kader van Galerij Elias is reeds een uitnodiging op zichzelf.(jdl) FINANCIEEL De voornaamste onkosten liggen vooral in het verstu ren en het drukken van de uitnodigingen. De postta- rieven zijn nu ook niet van die aard om tentoonstel lingen aan te moedigen. Anderzijds wordt het druk ken van de uitnodigingen biezonder duur wanneer men met foto's of kleuren- reprodukties gaat werken. Per expositie, en dat ge beurt maandelijks, worden er 2.500 uitnodigingen ver zonden. Of er volk komt opdagen naargelang van het aantal uitnodigingen? Daar ant woordt de h. Elias katego- riek «neen» op. Wel zijn er steeds nieuwe mensen, waaronder ook sommigen die niet op de lijst voorko men, maar gewoon met vrienden meegekomen zijn. En soms komen die van zeer ver. Bievoorbeeld uit Limburg en Luik. De lijst wordt dan ook regelmatig aangepast. Hoe worden de exposanten geselekteerd? In principe ga ik niet in op kunstenaars die zich spon taan komen aanbieden. Meestal exposeer ik alleen wat ik meen te kunnen ver dedigen. Dingen en men sen waar ik dus volledig achter sta. Iets dat natuurlijk altijd voor diskussie vatbaar is. Daarom maak ik er ook geen veertiendaagse van. Wat een financiële handi cap is in zekere zin, want elke kunstenaar, of wat er ook voor doorgaat, heeft natuurlijk zijn publiek. Wanneer je selektief te werk gaat, wordt het be paald moeilijker, omdat diegenen die werkelijk al iets verwezenlijkt hebben ook meer kansen hebben bij andere galerijen. Maar wanneer het werk me kwali tatief niet voldoet, doe ik het niet, nee. Wordt er tijdens zo'n expo veel verkocht? Of gebeurt het dat een kunstenaar^ de tentoonstelling plot ling meer belangstell! gaat krijgen? V Of ze achteraf nog verl pen weet ik zo direkt nj p Het zal altijd wel zo zijn j een artiest na een tentojBun stelling wel wat naam |we gemaakt hebben. |LS( meeste wordt natuunbee| verkocht tijdens de exp<jrea|| tie vroe Of de tentoonstelling j werken van een kunsten!*itt( in de galerij Elias momfbrer teel al een referentie Le v blijft natuurlijk een opvoor vraag. Wel is duidelijk tDiar Hot Ho h Cliae wen ondi bleken dat de h. Elias biezonder veel aanda|ui>o aan schenkt de kwalitar'bj van het tentoongestelde hoog mogelijk te houd Om werkelijk als referer te gelden vindt hij galerij nog wat jong. Tv jaar is inderdaad nog zo'n hele tijd! Het wo nog een bepaald drul toekomst. Nog veel sukses! RONY BOON wetc plei< opci drul De Aalsterse kunstenares Jacqueline Uyttersprot, stelt momen teel tentoon in de galerij Kaleidoskoop, te Gent. Ook in de eigen stad is de kunstenares geen onbekende. Van 1949 tot 1952 volgde zij avond- en zondaglessen in natuur- en siertekenen aan de Akademie te Aalst. Drie jaar, tot 1960 volgde Jacqueline Uyttersprot keramiek aan dezelfde Akademie bij Vindevogel. Zij bekwam bovendien de prijs Meganck voor keramiek. In het Kursaal te Oostende, de Tinnen Pot te Brussel en de Sint-Pieters abdij te Gent was er tijdens groepstentoonstellingen werk van de Aalsterse kunstenares te zien. Individueel stelde zij in 1967 tentoon in de Bank van Brussel te Aalst, in 1970 in de Belfortkelder en in 1972 in het Kultureel Centrum van Affligem. Haar ekspositie te Gent biedt de bezoeker werk met een diepere inspiratie. Jacqueline Uyttersprot is een sensibele kunstenares die zich zeer duidelijk bewust is van de tragiek die het wezen zelf uitmaakt van het verschijnsel mens. De mens is stof en geest, en in het teken van die dualiteit moet hij leven. Er zijn geeste lijke aspiraties in hem, maar er is ook een dierlijk element in hem, goed en kwaad voe ren een harde strijd in zijn bewustzijn. Graag zou hij zich als een vogel verheffen en leven in de wereld van de idee en van de vrijheid, maar zijn vleugels zijn onvolmaakt. Deze situatie van de mens wiens vleugels te kort schie ten, waardoor hij gedoemd schijnt om op aarde voort te kruipen heeft Jacqueline op beklemmende wijze gestalte gegeven in het beeld "De Al batros". De mens wenst net zoals in Sartres "Le diable et le bon dieu" iets goeds op te bou wen, maar het goede bedoe lend bereikt hij het kwade, en worden de maatschappijvor- men die hij kreëert geperver teerd. Tal van frustraties, angst en gevoelens van ingeslotenheid beheksen het individu en slaan hem uiteindelijk neer in doffe berusting. Tegen een dergelijke berus ting komt Jacqueline juist in opstand. De leegheid, de be grensdheid, de animaliteit, de eenzaamheid van het bestaan wil ze kritisch aanschouwelijk maken in haar werk. Aan deze ideeën en gevoelens geeft zij nu gestalte in een Het ventje dat de weg wijst. BEIAARDKONCERTEN Zaterdag 20 oktober van 11 tot 12 uur, door Kristiaan Van Ingelgem. Eveneens op zaterdag 20 oktober, van 16 tot 16.45 uur door Robert De Mette. Zondag 21 oktober van 11.30 uur tot 12.15 uur door Kristiaan Van Ingelgem. ZATERDAG 20 CKTOBER tot zondag 28 oktober van 14 tot 19 uur, op woensdag en vrijdag tot 21 uur in de Keizershallen eerste Nationale vakbeurs der grafische nijverheid, georganiseerd door de vereniging van Aalsterse drukkers, met medewerking van de Nationale Federatie der Grafische bedrijven "Fegrab". ZATERDAG 20 OKTOBER om 15 uur, in de Feestzaal van het Stadhuis Provinciaal Kongres van de gemeente- sekretarissen. ZONDAG 21 OKTOBER van 10 tot 12 uur in de Feestzaal van het Stadhuis, Lustrumviering van de Marnix- kring. MAANDAG 22 OKTOBER om 20 uur in de Begijnhof kerk, Koncert van eigentijdse muziek door Kristiaan Van Ingelgem, Huub ten Hacken, Klaas Hoek en Paul Keysers. ZONDAG 28 OKTOBER om 9.30 uur in de Feestzaal van het Stadhuis, Nationaal Kongres van "Fegrab". hoogst originele stijl die men tragi-komisch en zelfs grotesk zou kunnen noemen. De gro teske stijl wordt gekenmerkt door een vreemde, onver wachte kombinatie van elementen die op het eerste zich niet bij elkaar horen. In de groteske stijl wordt de grens tussen de wereld van het dier en die van de mens opgeheven. Zo ontstaan fan tastische karikaturale figuren waarin dieren, planten en mensengedaanten zijn ver werkt. Het groteske laat een indruk van absurditeit, on werkelijkheid, ja zelfs van k wadaardigheid na, wat echter dan weer verzacht wordt door een komisch element dat het geheel aan vaardbaar maakt. BEELDEN De voorbeelden van deze uit werking, zijn legio. "Flensjes vrouw en dito kind". De wereld van die vrouw reikt niet verder dan haar keuken. Zittend op een stapel panne koeken is ze tenslotte zelf pannekoek geworden. Ook het van haar afhankelijke kindje ondergaat hetzelfde ge beuren. De tegenstelling tussen intel- lekt en de potsierlijke hou ding van de vrouw in "Staat sieportret" is treffend uitge werkt. In "Het jonge meisje en de pseudo-poes" wordt het meis je voor het eerst gekonfron- teerd met de realiteit van het leven. Nog niet volledig los gemaakt van de sprookjes wereld deinst het meisje terug voor de werkelijkheid. Wanneer men kijkt naar de kopjes van de figuurtjes, ziet men dat ze iets popperigs hebben, met hun ronde kop jes en hun ronde oogjes. Het thema van het popvrouwtje komt veel voor bij Jacqueline. Voor haar is dit precies het vrouwtje dat berust, dat zich laat leven en dat dus eigenlijk niets meer is dan een pop, een speeltuig voor het genot van anderen. Kenmerkend voor de tragi-ko- mische stijl is dat achter de komische, karikaturale ele menten een echte tragiek schuilgaat, die ons aangrijpt. Tragische aksenten vinden wij in de vaak ontroerende ge laatstrekken van de kleine kopjes, in de scheuren en barsten in het lichaam der personages, in de gebroken ellebogen en knieën. Zo bv. Het ventje dat de weg wijst. Als we nader toekijken wijst het helemaal naar niets, het heeft maar één arm en gaten in het dikke, ronde buikje. Het doet belachelijk aan, maar met zijn kromme been tjes en dik buikje is het intens tragisch. Komische detail daarentegen liggen in de rare hoofddeksels van de persona ges, de strikken, allerlei bloe men enz. Jacqueline weerstaat aan de verleiding om met hevige kleuren te werken, wat steeds -een zeer dankbaar effekt geeft in keramiek, maar wat het gevaar oplevert dat de inhoud zou overschaduwd worden of vervlakken. De kleur moet integendeel de in houd releveren. Daarom houdt de kunstenaar het beeld meestal in een bepaa grond kleur, maar met grote variëteit aan nuances. Anderzijds bouwt Jacquel haar beelden kloek op in gesloten vorm met een c wicht van ronde, bolle men, terwijl ze de mate tamelijk ruw Iaat, zont gladde afwerking, waard< het beeld hoe klein ook sterk presence krijgt en monumentaal aandoet. E dergelijke vormgeving ge intense kracht aan het we terwijl het tevens estetis verantwoord is. IS DE KUNST ZIEK Is de kunst ziek Een boek dat dergelijke vragende titel voert, brengt ons natuurlijk een eind weg van de klassieke verhaal- en probleemstof van de literatuur. In het literaire boek leren wij de mens ken nen "uit de eerste hand", want wij houden als het ware samen met de schrijver de pen vast, wij brengen samen erva ringen naar voren, ontleden die, herbouwen ze tot een nieuwe werkelijkheid en een nieuw levensverhaal, waarin wij samen overwinnen of ten onder gaan. Met Is de kunst ziek van Albert Smeets (Uitgave van het Davidsfonds) belanden wij bij een andere herdenking van de werkelijkhieid de beeldende kunst. Zij maakt gebruik van een heel andere "taal", die van het plastisch materiaal. Beeldhouwkunst, schilder kunst en bouwkunst zijn zeer directe uitbeeldingen van de menselijke kreativiteit, die op haar beurt kadert in een alge mene kuituur, in een geeste lijk tijdsbeeld. Beeldende kunstenaars reageren steeds vlugger op een tijdsbeeld. En meer dan ooit maken zij ge bruik van de materialen die de technologische vooruit gang hen in een ware stroom versnelling ter beschikking stelt. Vandaag zijn dat plastic, plexi, polyester en andere stoffen meer. Wij ervaren daarbij onwillekeurig dat de verbruiker van de plastische kunst zich steeds verder ver vreemd weet van de inhoud van die kunst. Velen zijn zeer pessimistisch gestemd tegenover de hierbo ven geschetste evolutie van de beeldende kunst, Albert neei fina zorg Gro Ren suk< noei besi noo "P noo blai ééni de geel enk erbi de op I snel stac niet De bet gun VOO! star stat poli «fgi en dra wor 'ij vlu, vim Smeets haakt in op dit p« misme. Hij erkent dat kunst ziek is, maar merkt dat het tema van een kunst immer aktueel gew« is. Reeds in de oudheid 1 dit probleem aan de orde, bleef gesteld in de renaiss ce, terwijl in onze eeuw voorbeeld Hitier-Du itsh sommige uitingen van ku naar "das Narrenhaus" wees. Maar ook tegen toen in de plaats kwam gereageerd En vandaag Vandaag is algemene verspreide opi ting de kunst is zieker ooit. Albert Smeets deelt opvatting. En wij kunnen makkelijk in zijn krit komen. Want Minderbegi den zagen zich in deze c standigheden verplicht, gemis aan persoonlijkheid vindingrijkheid, op alle kunstgrepen beroep te dl of in het vaarwater te lol van anderen, waarvan zij eigenheden als modieuze p cédés overnamen. De beha te origineel te zijn en 't spei eigen stijl te hebben, wer als een obsessie. Het te nisch-ambachtelijke kr minder en minder aandac zelfs in het kunstonderw Albert Smeets komt uitein lijk toch tot de geruststell de konklusie er is geen a! groot pessismisme nodig, zou daarbij voegen n meer nodig. Want de tijd I gelukkig achter ons toen tentoonstellingen van mod ne kunst hoofdzakelijk sp« doo se of zelfs brutale kern jdec wag ge* bod haa mai Aai het gee wer opt bes gro De socii 1961 tot ficbi Er lusti dooi bez» wer» hedi vooi >001 Bou stad VAt TO' Mai Het attrakties te zien gaven sen stuk gooien, dansen reusachtige luchtma trass wentelende spiralen en slei gefitte buizenstellen. FRANS-JOS VERDOOI iigl, de 1 Sint 30

De Voorpost | 1973 | | pagina 16