Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek EEN VAKBEURS WAAR IEDEREEN HEEN MOET mare de roeck AALST NIET GEWILDE HEIBEL, OF... AALST EERSTE NATIONALE VAKBEURS VAN DE GRAFISCHE NIJVERHEID Dirk Martensprijs voor HUGO RAES De MEGANCKS: samen 580 jaar Verlies, ondanks goed voetbal schoonheidssalon pedicure-sauna visagisme capucijnenlaan 23, 9300 aalst - tel. 053 270.46 exclusiviteit van technieken van methoden van produkten -fernand aubry - nelly de vuyst (bul mask) EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 - 1e JAARGANG - Nr. 7 - 10 F Drukkerij - Uitgeverij A. De Cuyper-Robberecht pvba 052/240.60 Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PCR 115692 (De Cuyper) Jaarabonnement445 F Halfjaar: 230 F Trimester: 120 F Het botert al lang niet meer tussen het stadsbe stuur van Aalst en de Interkommunale «Het land van Aalst». Er wordt naast elkaar gewerkt en somtijds met scherp op elkaar geschoten. Zo ook toen enige dagen geleden in de streekpagina van en kele dagbladen de tekst afgedrukt werd van een mededeling van het Aal- sterse stadsbestuur waar in ter kennis gegeven werd dat het Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische ekspansie van het Arrondissement Aalst, of een van de orga nen van de Interkommu nale, niet langer als woordvoerder van de stad mag optreden. In hetzelf de kommuniqué wordt verwezen naar de beslis sing van de gemeenteraad van 31 augustus '72, waarbij de meerderheid het erover eens was dat het bewuste aktiekomitee niet langer meer moest rekenen op geldelijke steun vanwege het stads bestuur. De hangende so- ciaal-ekonomische pro blemen van de stad zou den immers voortaan rechtstreeks door de stad, in samenwerking met de vijf parlementairen behar tigd worden. Dit gebun deld optreden van voor noemde krachten gebeur de trouwens reeds op 3 oktober jl. Aanleiding tot de persme dedeling is een recente verklaring van het Aktie komitee over de openbare werken te Aalst, specifiek over de voltooiing van de Ring. Dezelfde gegevens werden echter reeds door het stadsbestuur na het bezoek van 3 oktober jl. aan de minister van Openbare Werken ver strekt. Wie wil hier de pluimen op zijn hoed steken? Nogal vreemder is dat zowel burgemeester De Bisschop als eerste-sche- pen E. Bogaert de hoger- vermelde stadsmedede- ling, waarbij de breuk met het aktiekomitee herhaald wordt, niet erkennen alt van hun hand. Wie in het stadhuis gooide opnieuw olie op het vuur van de vete tussen stad en Inter kommunale? De vraag kan gerust ge steld worden of persoon lijke vitterijen het haalden op een noodzakelijk alge meen belang, waarbij alle krachten, in ons verarmd gewest, willens nillens moeten samengaan om het kwijnend ekonomisch beeld van het Aalsterse gewest te herstellen en nieuw bloed in te pom pen. Een lijn trekken om het land van Aalst niet verder tot een wingewest van de Brusselse arbeidsmarkt te maken, gaat boven ieders persoonlijke ambitie, hoe goed bedoeld die ook mag zijn. De Vereniging van Aalsterse Drukkers en de Federatie der Grafische Bedrijven van België (Fegrab) richten van zater dag 20 oktober tot en met zondag 28 oktober, in de Keizershallen te Aalst, een eerste Nationale Vakbeurs voor de Grafische Nijverheid in. Het lag in de bedoeling van de organisatoren er niet zomaar een vakbeurs eentje-in-de- rij van te maken, waar bovendien alleen specialisten terzake heen konden, doch iedereen, het grote publiek, erbij te betrekken. In de massakommunikatie-media neemt het gedrukte woord nog altijd, zoniet meer en meer, de belangrijkste plaats in. Met deze vakbeurs krijgen de konsumenten van dit ge drukte woord de gelegenheid om met de hedendaagse drukkerij en de druksystemen in kontakt te komen. Naast het vakbeurs-opzet, doet de grafische nijverheid met deze week te Aalst, in het kader van het Dirk Martensjaar, aan public-relations. Ergens waren cte Aalsterse Drukkers en trouwens alle grafische bedrijven van Bel gië, het aan Dirk Martens verschuldigd, om in het herdenkingsjaar, hun illus tere voorganger, die wat beschaving en kuituur be treft, mede een beslissende wending aan de zending van de mens heeft gege ven, onder een moderne vorm te eren. De vakbeurs en de talrijke nevenaktivi- teiten brengen de grafische industrie en de drukkunst op klare en duidelijke wijze naar het grote publiek en vormen tevens voor de gra fische bedrijven zelf een vaktechnisch hoogtepunt. LEEMTE Deze Nationale Vakbeurs voor de Grafische Nijver heid heeft een meerledige bedoeling. Vooreerst willen de inrichtende organisaties de leemte vullen die in ons land nog bestaat tegenover de ons omringende landen op gebied van grafische vakbeurzen. De zaakvoer ders en technici van onze bedrijven moeten zich steeds naar het buitenland richten, bij gebrek aan een eigen nationale vakbeurs. Deze vakbeurs houdt de be lofte in een volwaardige technische voorlichting, in- klusief de allerlaatste snuf jes, te bieden. Bovendien, en dat is nieuw, wordt de bevolking uitgenodigd kennis te ko men maken met de heden daagse moderne drukkerij materialen. Immers, weini gen beseffen dat al wat ge lezen wordt door de handen van de drukker gaat. leder een krijgt de kans de vakbeurs is gratis toegan kelijk om het raderwerk van de moderne grafische bedrijven, in volle werking te zien en eveneens het afgewerkt produkt als dus danig in de diverse standen van de drukkers te bewon deren. Een derde facet van het vakbeursopzet is de optie die de grafische nijverheid neemt op de toekomst. In aparte standen worden alle drukprocédés en beroeps opleidingsmogelijkheden naar voor gebracht. SUKSES Dat het gebrek aan een eigen vakbeurs als een wer kelijk hiaat door de gra fische industrie aangevoeld werd, komt tot uiting in de bezette ekspositieruimte, die een verdriedubbeling van de oorspronkelijk voor ziene tentoonstellingsruim te inhoudt. Zestig verschillende ekspo- santen vullen met 109 stan- derl een ruimte van 5.000 m2, in de Keizershallen. Meerdere kandidaat-deelne mers werden bij het afslui ten van de inschrijvingster mijn, teleurgesteld. Op het vakbeu rssekreta- riaat zelf, kon men ons mededelen dat reeds tal van grafische scholen be zoeken vastlegden. Ook middelbare en hogere in stellingen van zeer divers pluimage deden hun be zoek reeds noteren. Op dinsdag 23 oktober is er dan nog speciaal een «Dag der Scholen» voorzien. In de afgelopen week werd reeds naar alle grafische bedrijven in het hele land een lukse katalogus ge stuurd. Deze bevat de lijst van alle deelnemers met hun materialen en produk ten, verder zijn de redak- tionele bladzijden geïllus treerd met voorbeelden van druktechnieken, waaronder een twaalftal vierkleuren drukken. Deze katalogus kan ook nog aan de ingang van de beurs aangeschaft worden. AKTIVITEITEN Zaterdag a.s. 20 oktober om 14 u., opent Minister van Ekonomische Zaken, de h. Willy Claes, de vak beurs in aanwezigheid van tal van personaliteiten. Omstreeks 15.30 u. zal de Vakbeurs voor alle bezoe kers toegankelijk zijn, to taal kosteloos, behalve op woensdag wanneer de vak dag ingericht wordt. Tal van specifieke aktivi- teiten maken deze eerste nationale vakbeurs nog eksklusiever. Voor de vakmensen zelf is KEIZERSHALLEN - AALST van 20 tot 28 oktober 1973 telkens vanaf 14 tot 19 uur en op woensdag en vrijdag tot 21 uur. Toegang kosteloos. Zaterdag 20 oktober: om 14 uur opening door minister W. Claes. Woensdag 24 oktober: VAKDAG, toegang enkel voor vakmensen in het bezit van een toegangskaart. Vrijdag 26 oktober van 13 tot 21 uur, colloquium Fotografisch zetten. Zondag 28 oktober: van 9.30 uur tot 12 uur: eerste kongres van FEGRAB in de feestzaal van het stadhuis. (Foto Knack) DIRK MARTENSPRIJS VOOR HUGO RAES De literaire jaarlijkse Dirk Martensprijs van de stad Aalst werd toegekend aan Hugo Raes, voor zijn ro man «Het Smaran». De jury bestond uit Willem M. Roggeman, Femand Auwera, Bernard Kemp en Marcel Wauters. De uitreiking van de prijs zal plaats hebben in de raadszaal van het stadhuis op donderdag 15 november om 20 u. Woensdagavond jl. had De Voorpost een gesprek met Hugo Raes. In de editie van volgende week vindt U dit interview terug. er een aparte dag, woens dag 24 oktober, voorzien, om zonder de toeloop van het grote publiek rustig alle technische uitleg te aanho ren en richten diverse fir ma's voordrachten en dia vertoningen in; vertonin gen eveneens op vrijdag namiddag 26 oktober. Op vrijdag 26 oktober wordt door Graflo, de Fegrab- kamer voor Oost-Vlaande- ren, een kolloquium foto grafisch zetten georgani seerd, in de voordrachtzaal van de Vakbeurs, van 13 tot 21 uur. Een antieke drukpers, hön- derdveertig jaar oud, een metalen editie van de Dirk Martenspers, is gedurende de duur van de vakbeurs in werking. Op zondag 28 oktober, laat ste dag van de Vakbeurs, houdt Fegrab, Federatie der Grafische Bedrijven van België, haar eerste Kongres onder het motto «Perspek- tieven voor de Grafische Industrie en Organisatie». Kongres dat bijgewoond wordt door Vice-premier W. Declercq en door de stads magistraat van Aalst, de Oberburgemeister van Mainz en de hoofdkonser- vator van het Gutenberg- museum te Mainz. Voor tal van bezoekers zal de Dirk Martensherdenking te Aalst onverbrekelijk ver bonden blijven met het ini tiatief van deze vakbeurs. Deze unieke gelegenheid die de organisatoren de bevolking van de stad en het land van Aalst zelf bie den dient door iedereen met beide handen aange grepen te worden. JOHAN VELGHE Ze wonen met zijn allen in Aalst en zijn samen vijfhonderdtachtig jaar. Bij de Meganck's is de hoge ouderdom wel een natuurlijk verschijnsel. Vader werd tweeënnegentig en werkte tot zijn 84 als lantaarnman. Van de negen kinderen zijn er momenteel nog zeven in leven, en als we even het lijstje overlopen hebben we als oudste in de reeks Louis Meganck met zijn negentig jaren. Louis is nog heel goed te been, werd zelfs onlangs als oudste in de straat gevierd op de Hoge Vesten. Louis was evenals zijn broer Petrus (88 jaar) vroeger werkzaam als ta baksbewerker. Verder dan Philomena met haar 85 lentes. Zij werkte destijds in de reeds verdwenen fabrieken Roos-Geerinkx-De Nayer. Henri (82 jaar) was lederbewer ker terwijl Maria (80) in hetzelfde bedrijf werkte als zus Philomena. Louisa (78) ar beidde in het textielbranche terwijl Gustaaf, jongste in de reeks met zijn 76 jaren, achtereenvolgens bij de elektriek, op het kerkhof en in het stadsmagazijn werkte. Als we nu even uitrekenen betekent dat samen 579 jaar, maar één der leden viert heel binnenkort zijn verjaardag en dat maakt dan samen 580 jaar. We zouden zo zeggen... doe er allen gerust nog enkele jaartjes bij. DEERLIJK SPORT 2 - V.C. JONG LEDE 1 Na de goede verrichtingen van de laatste weken was iedereen ervan overtuigd dat Lede zijn huid duur zou verkopen op het veld van leider Deerlijk. Velen stelden zelfs een overwinning in het vooruitzicht. Maar andermaal is gebleken dat goed voetbal spelen niet voldoende is om punten te oogsten en dat het beste paard niet altijd de haver krijgt. Na de wedstrijd was elke toeschouwer het erover eens dat de lokale zege gevierd mocht genoemd worden. Maar inmiddels zitten de Leedse supporters met ongeduld te wachten op de eerste groen-witte overwinning. De eerste speelhelft verliep vrij evenwichtig. Lede vocht met open vizier tegen een leidersploeg die op sommige ogenblikken heel wat last kreeg met de offensief akterende gasten.'Vooral Christiaens en Mergeay bezorgden de lokale defensie heel wat kopbrekers, terwijl in het middenveld Tuyaerts en Collijns doorgaans de lakens uitdeelden. Nochtans zou Deerlijk het eerst op voorsprong klimmen toen De Deurwaerder een door doelman Van Boven af geweerde bal in één tijd over nam en aan de 12e min. de stand op 1-0 bracht. Het Leedse antwoord zou niet lang op zich laten wachten. Een gemeten vrijschop van Tuyaerts bereikte het hoofd van Chris Gabriels die met een geplaatste kopbal doel man Lesage zonder verhaal liet. 1-1 na 20 minuten. L,ede nam tijdens de tweede helft de bovenhand en stelde zich niet tevreden met de puntendeling. Voor de meeste ploegen zou deze gunstige stand van zaken nochtans vol doende geweest zijn om dat puntje met hand en tand te verdedigen. Lede speelde ech ter resoluut de aanval maar zette meteen de deur wijd open voor de Westvlaamse te genaanvallen. En deze deden pijn, vooral wanneer de kwie ke De Deurwaarder uitbrak. Het zou trouwens dezelfde speler zijn die op één van die tegenstoten een gevleide voor sprong op het bord bracht voor de leidersploeg. Deerlijk zou nog een paar scorekansen krijgen, vooral omdat Lede nu risikos nam om de achter stand ongedaan te maken. Collijns en Tuyaerts stuurden hun aanvallers voortdurend in de loopgraven maar de scho ten van Mergeay, Gabriels en Christiaens leden onder de nervositeit en misten elke trefkracht of richting Tijdens de tweede helft werd Uvijn nog vervangen door De Ruyck maar de onbillijke 2-1 stand bleef op het bord. Tijdens de komende veertien dagen krijgt Lede de gelegen heid om orde op zaken te stellen. Twee opeenvolgende thuiswedstrijden moeten de goed spelende Ledenaars in staat'stellen, opnieuw aan te sluiten bij het eerste gedeelte van dè rangschikking. MARCOLE

De Voorpost | 1973 | | pagina 1