v.u. P.V.V. VRIJE TRIBUNE K.P. B.S.P. Interview WANNEER «MENEER LOUIS» BEGINT TE SCHRIJVEN, IS DAT EEN GOED TEKEN WAARHEEN LEIDT EEN VERSNIPPERDE ll.ll.ll.-AKTIE RENDERENDE BIJVERDIENSTE 2 -19.10.1973 De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten EEN AKTUEEL KONGRES Wc hebben vorige week reeds melding gemaakt van het Volksunie-Kongres dat op 24 en 25 november e.k. te Oostende plaats heeft. We willen daar vandaag even langer blijven bij stilstaan. Het eerste deel van de Kongres-werkzaaniheden zal gewijd zijn aan de herformule ring van de basis-beginselen, om van daaruit vijf belangrijke tenia's te behandelen: de staatshervorming, het onder wijs. het sociaal en ekonomisch beleid, de geestelijke en mate riële leefbaarheid en de inter nationale betrekkingen. Het tweede deel van het Kongres is gewijd aan de demokratie op alle vlakken: op het niveau van de gemeente, op het niveau van de gewesten en op nationaal niveau, in eht parlement en op het ekono misch vlak. Vanzelfsprekend is er ook een derde luik: de aktuele politieke problemen. Het komt ons voor dat het tenia van het VU-Kongres zeer juist gekozen is. Wie in de politieke wereld van vandaag even rond zich kijkt, merkt zeer duidelijk hoe wij in dit land verder en verder aan het wegglijden zijn van een werke lijke demokratie. Zowel op het politiek vlak. als op het syndi- kaal. het sociaal en het ekonomisch vlak. is de werke lijkheid vandaag nog minder dcmokratisch dan gisteren en. zo valt te vrezen, morgen nog minder dan vandaag. De herrie rond de herverkie zing van Van Acker als voorzitter van de Kamer, is er het jongste voorbeeld van hoezeer de demokratie als geestesgesteldheid bij de mees te parlementairen niet meer aanwezig is. Het loont trouwens de moeite bij dit incident een ogenblik stil te staan. De herrie was in feite reeds de dag voordien losgebroken, toen het dagblad «Het Volk» in scherpe bewoordingen de par tijdigheid veroordeelde waar mee de BSP'er Van Acker de jongste jaren zijn funktie van Kamervoorzitter waarnam. Konsekwent diende de VU. die met de kritiek van «Het Volk» helemaal akkoord kon gaan. een tegenkandidaat in. Uit wraak omdat een deel van het parlement zich niet langer braafjes bij het BSP-monopolie scheen neer te leggen, brak de BSP niet een demokratische traditie en stemde de VU en het RW weg uit het bureau van de Kamer. «Die wraakneming is hoogst ongewoon en siert de BSP niet», schreef, zeer terecht, de «Gazet van Antwerpen» de dag nadien. Dat CVP en PVV zich tot dit anti-deniokratisch maneuver leenden, bewijst hoezeer de demokratische gesteldheid ook in die partijen ziek is. Dit en vele andere feiten tonen aan dat de Vlaams nationale partij de vinger op de wonde iegt door een Kongres te wijden aan de belangrijkste aspekten van de demokratie. Zoals we bij herhaling reeds schreven, is het politiek leven in dit land dringend aan een vernieuwing toe. De Volksunie kan die vernieuwing brengen, omdat ze metterdaad steunt op een van de belangrijkste tradi ties in de geschiedenis van de Lage Landen bij de zee: de demokratie! Dr. R. VAN LEEMPUTTEN V olksvertegen woord iger OOK EENS OVER HET DEKREET Het dekreet van de Vlaamse Kultuurraad over de verneder landsing van het bedrijfsleven in Vlaanderen, werd in deze tribune reeds herhaaldelijk besproken. Dit gaf zelfs aanlei ding tot polemieken die tot in de kolommen van andere bladen overliepen. Een goed punt voor «De Voorpost», de bevolking kan nooit teveel geïnformeerd zijn. We hebben dat alles met aandacht gelezen en zouden toch graag op 'n paar zaken inhaken. Iedereen in Vlaanderen is het erover eens dat het dekreet juist is en rechtvaardig. Van waar dan de zo bitsige polemieken? Minister Glinne heeft zich tot overhaast optre den laten verleiden en voor de Volksunie was dit de gedroom de gelegenheid om de BSP ervan langs te geven. Wij rekenen Glinne niet tot de fransdollen. waarvan men in elk geval reakties zou gekregen hebben. Maar betekent dit dat het dekreet perfekt is? Wij menen dat men moeilijk kan loochenen dat het artikel 5 met buskruit geladen is. Eén lid van de ondernemingsraad kan, ge bruik makend van zijn veto recht. en ook al werken er in de onderneming in kwestie flink wat mensen van een andere taalgroep, de vertaling van een bedrijfsdirektieve weigeren. Wij geloven niet dat men tot de scherpe vorm van dit artikel zou gekomen zijn indien men de vakbonden had geraad pleegd. De Vlaamse werker weet hoe hij er te Brussel dikwijls aan toe is. Brengt het hem één stap verder, wanneer in het Vlaamse gewest, bijvoor beeld te Halle. Waalse arbei ders op dezelfde wijze worden behandeld? En hoe moet het in sommige gevallen niet gastar beiders voor wie Frans de enige oplossing is? Zijn wij minder Vlaanisvoclend omdat wij er ook sociaal bij denken? Moet het uit de wereld helpen van mistoestanden, ge paard gaan niet krachtpatserij? Een tweede opmerking, bij de verklaring van staatssekretaris Dlioore. als zouden bedrijven geweigerd hebben zich in Vlaanderen te vestigen, ten gevolge van het dekreet. Jon gens. wat 'n kluif. Arm België en nog armer Vlaanderen! Waarom zich niet eens de vraag gesteld wie dan in dit land de baas is? We krijgen hier een heruitgave van het bij de vakbonden welbekend ver schijnsel dat buitenlandse di- rekties ook op sociaal gebied onze wetten aan hun hielen willen lappen, en niemand vindt het de moeite waard daar even te blijven bij stilstaan. Het dekreet was er nodig, maar wij zien niet in waarom het niet zou kunnen verbeterd worden. Het dekreet is in princiep juist, maar de kultuurraad kan uit de reakties wellicht leren, dat vooral de met veel springstof geladen taalproblemen in hun sociale kontekst moeten gezien worden. Wij hebben in elk geval weer kunnen vaststellen, dat het chauvinisme blind maakt, en dat het sommige mensen blijkbaar minder om de rechtvaardige oplossingen gaat. dan om de munt die er kan uit geslagen worden, zelfs samen met de chauvinisten van de overkant. En vooral wanneer men denkt er de arbeidersbe weging te kunnen mee treffen. Ray DE SMET Voorzitter K.P. Dender HERFSTSTORMEN VOOR DE REGERING: Ver van mij te beweren dat deze regering nog niets heeft verwezenlijkt, zij heeft in de negen maanden van haar bestaan op het sociale vlak verschillende realisaties: De pensioenen van de weddetrekkenden zijn met 7.96% gestegen op 1 januari 1973. een jaarlijkse automatische herwaardering van alle pensioe nen werd ingesteld (1 jan. 1974 met 4%). het verlofgeld van de gepen sioneerden werd verhoogd. de pensioenverhoging voor zelfstandigen werd met zes maanden vervroegd. Op I januari 1973 in plaats van 1 juli 1973. de vergoeding voor fysische gehandicapten werd met 10% verhoogd en deze voor de mentaal gehandicapten met 15%. een 14e maand kinderbij slag werd aan alle gezinnen toegekend. voor de kleine inkomens werden de fiskale barema's geïndexeerd. Door haar samenstelling ook. en daarvoor werd zij tot stand gebracht, moest de regering de grote problemen van de ge meenschappen regelen, evenals oplossingen vinden voor een aantal etische en budgetairc moeilijkheden. Daarin lijkt deze formatie tot heden niet geslaagd. Wel worden ernstige pogingen ondernomen, maar men kan zich van de indruk niet ontdoen dat de bcwinds- ploeg door bepaalde personen achter de regering ert binnen de CVP en de BSP geremd wordt. Dit kwam duidelijk tot uiting in de kritiek op het BSP-Kon- gres en kan ook waargenomen worden in uitspraken van CV P-verantwoordelijken. Daardoor wacht de regering een moeilijke herfst en" zal zij verschillende stormen moeten trotseren. In de eerste plaats zal de regering de moeilijkhe den rond het abortusprobleem moeten oplossen. Het ontwerp Vanderpoorten dat de grootste gemene deler lijkt, gaat niet ver genoeg voor de BSP en te ver voor de CVP. Ibramco lijkt nog niet van de baan en niet enkel binnen de CVP en de PVV is hevige tegenstand, ook in Nederland wordt de oprichtingsplaats ern stig betwist. Voor dit BSP-pro- jekt inzake energiepolitiek zul len Leburton en Claes moeten bewijzen dat het geen verlies latende zaak wordt voor de reeds slechte financiële toe stand van het land. Het R.T.T.-dossier is evenmin gesloten en het parlement wacht nog steeds op de beloofde verklaring van de regering. Eens het onderzoek afgesloten. De grote brok en moeilijkste klip blijft de gewestvorming. Wat zal de regering hiervan eindelijk kunnen terecht bren gen? Alle middelen zullen goed zijn om de geesten te vertroebe len. Indien echter geen oplos sing door deze regering wordt gevonden, dan komt niet alleen het samenleven binnen dit land in hel gedrang, maar ook de regering zelf. Leburton mag dan nog zeggen dat zijn regering er geen is van betwisting. Hij moet nog het bewijs leveren dat deze ploeg de vele en zware problemen waarvoor zij is gevormd kan en zal oplossen. Leburton zal zijn regeringschip vast in hand moeten houden wil hij de opdoemende herfst- orkanen overleven. Daarbij moeten wij vooral denken aan de woorden van minister Claes op het BSP-Kongres: «Sommi gen beweren dat een regering met liberalen geen progressieve politiek kan voeren. Maar er komt meer verzet van diegenen die zich Kristen-Demokraten noemen!!». In deze waarachtige verklaring heeft zelfs een Van den Eynde moeten berusten. L. D HAESELEER V ol ksver tegen woord iger LIBERALE MACHTSHONGER De huidige regering kent heel wat moeilijkheden. In de nacht van zondag op maandag werd terug het bijna klassiek gewor den «topoverleg» gehouden. Aanleiding daarvan zijn een reeks liberale eisen, die voor het debat over de gewestvor ming dringend moeten ingewil ligd worden. De PVV-PLP dreigt eruit te trekken indien haar medewerking aan de uitvoering van artikel 107 qyater niet in klinkende munt wordt betaald. Deze PVV-medewerking is in derdaad voor het tot stand komen van de gewestvorming noodzakelijk, daarom ook zal de PVV nu niet terugdeinzen om indien nodig, haar «chanta- gespel» tot het einde door te zetten. De PVV bekommert zich indrdaad geen zier om de gewestvorming, maar wil deze alleen gebruiken om haar posities veilig te stellen. Ver trekkend van het standpunt dat haar aanwezigheid in de rege ring vereist is. om een tweeder de meerderheid te bereiken, wil ze de gelegenheid te baat nemen en om haar intrede te doen in de G.O.M. en de syndikale herkenning voor de Liberale Vakbonden te verwer- I rouwens niet haar aanwezig heid in de Goni's kunnen wij een kruisje maken over een verdere uitgewerkte rol van deze organen. Trouwens nie mand is er vandaag zeker van dat éénmaal deze eisen ingewil ligd. de PVV toch zal bereid zijn de gewestvorniing te .stemmen. Vergeten wij immers niet dat de Liberale partij in de geschiedenis zich doorgaans heeft gedragen als een publieke vrouw, die zich aan de meestbiedende verkocht. De huidige PVV. en hoe sommige in bepaalde gewesten zich inspannen voor hun partij, een sociaal imago te geven, heeft deze mentaliteit zonder veel moeite overgenomen. Wij vragen ons trouwens af. waarom de socialisten verder deze regering zouden steunen, indien men van PVV-zijde niet alle garanties zou krijgen voor de te verwezenlijken gewestvor niing. Dat is trouwens de enige reden waarom de BSP uiteindelijk een drieledige regering heeft aanvaard, valt deze reden weg. dan is het bestaan van de huidige regering overbodig. Wij weten sedert lang dat de kleine man van de PVV niets heelt te verwachten. W. VERNIMMEN Senator «Mijnheer Louis», is een begrip te Aalst. Iedereen weet dat men bij volksvertegenwoordiger Louis D'Haeseleer niet tevergeefs gaat aankloppen. De uitbouw van zijn sociaal dienstbetoon is niet alleen een fenomeen binnen de PVV-partij, doch ook te Aalst en in ons land. Wij hadden de intentie reeds vorige week een vraaggesprek met volksvertegenwoordiger D'Haeseleer te brengen, doch een afspraak beleggen gaat moeilijker. Niet dat hij weigerachtig is, neen, doch het ontbreekt hem aan tijd. Ieder uur van de dag moet hij ergens heen, parlementair werk, konferenties, mee op uitstap met de L.S.W.-gepensioneerdenbond naar Wie/.e, en niet in het minst de talloze zitdagen her en der in het ganse arrondissement. Vrijdagnamiddag kon er een uurtje tussendoor voor «De Voorpost». Kunt U ergens de populariteit die U geniet in het Aalsterse verklaren? Ergens heeft het me dunkt te maken met een ingeborenheid. een karaktertrek, bovendien speelt mijn opvoeding hierin ook een voorname rol. Als een jonge broekvent emigreerde ik samen met mijn ouders naar Amerika en verbleef er in een volkswijk en leerde daar de tegenstellingen in onze maat schappij van nabij kennen. Ik ondervind deze trouwens zelf aan den lijve, daar vader een arbeider was die o.m. seizoen arbeid verrichtte. In die jaren twintig verbleven wij in woon wagens en tijdens de vakantie maanden werd ik ingeschakeld in de oogst. Deze achtergrond heeft mij in grote mate beïnvloed, om sociaal werker te worden. Wat na uw terugkeer uit Amerika? Ik ondervond de grootste moeite als engelstalige. met een dialektische kennis van het Nederlands om een job te bemachtigen. Na opnieuw school gelopen te hebben te Gent in de Engelish Club kon ik bij Firmin Verbruggen. advokaat en zoon van een bekend liberaal voorman uit Erpe. als bediende in dienst komen, part-time. In de voor middag kwam ik als reiziger aan de kost. Reeds tijdens de ooifog organi seerde ik dienstbetoon. Na de oorlog werd mij het sekreta- riaat van het liberaal vakver bond samen, met het zieken fonds voorgesteld. Met enorme moeilijkheden zijn wij dan samen met vrienden die reeds lang in het syndikaat stonden, begonnen aan de uitbouw van ons opzet. Wat is hel resultaat van meer dan 25 jaar volhouden? Momenteel is er het gróót L.S.W.-centrum in de Korte Zoutstraat. waar ondergebracht zijn: polykliniek. sociaal dienst betoon. middenstandsorganisa tie. syndikaat en ziekenfonds. Er is tevens een uitbreiding te Zottegem. een sekretariaat te Herzele en te Ercmbodegcm en een belangrijk sociaal centrum is in wording te Sint-Lievens- Hou tem. De werking in het syndikaat heeft vruchten gedragen. De talloze konflikten tussen de arbeiders en het patronaat, vooral na de oorlog, behandel den wij niet de optie van mijn slogan voor ogen: «Geen arbeid zonder kapitaal, geen kapitaal zonder arbeid». Het is onloochenbaar dat het sociaal dienstbetoon aan de basis ligt van de werking van de L.S.W.-centra en zich tevens uitdrukte in stemmen bij verkiezingen. In het Aalsterse is het dienstbetoon van de liberalen spreekwoordelijk ge worden. Het is uitgebouwd van gemeente tot gemeente en nooit of nooit vraagt men u. bij welk syndikaat of partij men aange sloten is. Centraal wil ik steeds de mens zien die een dienst nodig heeft, of die problemen heeft. Momenteel wordt het dienstbetoon afgewerkt niet een staf medewerkers. Een geheim procédé bij het dienstbetoon? De mensen stellen slechts vertrouwen in U, door de manier van «human relations», de wijze waarop ze ontvangen worden en zeker ook niet in het minst, de goede resultaten. Er wordt naar geen moeite geke ken w anneer een zaak door ons aanhangig gemaakt wordt. Het middel om resultaten te beha len is aandringen en blijven aandringen. Daar politiek evenzeer een kwestie van vertrouwen is bracht het sociaal dienstbetoon het voorkeurstcmmenaantal niet zich mee. Uw politieke aktivitcitcn? In 1946 werd ik provincieraads lid. Ook voor de gemeenteraad werd ik verkozen, en steeds verhoogde die steninienregen, mede door de volharding en het direkt kontakt met de bevol king. Als parlementair heb ik een voorkeur voor de pensioenen wetgeving. in het bijzonder en de sociale problematiek in het algemeen. Als voorzitter van de kommissie van het sociaal statuut, behartig ik inzonder heid de middenstandsprobie- men, waarbij het in de bedoeling ligt zo snel mogelijk de diskriminatic tussende zelfstandige arbeiders en de loontrekkenden weg te werken Eén van mijn stokpaardjes is trouwens de toepassing van een geïndexeerd nationaal pensioen en de uitbreiding van de kindertoeslagen ook voor de jonge gezinnen met een kind. Het zijn steeds deze bevolkings lagen die noden hebben die mijn zorg uitmaken. De betekenis van de PVV in de stad Aalst? Zelf hen ik 25 jaar gemeente raadslid geweest en zelf sche llen van onderwijs. De terug- i rol| ter [hi Wordt er ter gelegenheid van de ll.ll.ll.-aktie, die dit ja#1 uitzonderlijk op 27 en 28 oktober gevoerd wordt, reeds heel w^ 1 gedaan om de mensen voor dit jaarlijks weerkerend initiati£n warm te maken, dan blijkt er op de formule ergens sleet J komen. Liep het hele geval tijdens de eerste jaren betrekkeliLer vlot, dan kan dit moeilijk voor de paar laatste jaren getuig vi worden. en Er kwam niet alleen kritiek op het feit dat men praktiséZe uitsluitend op jongeren, waarvan het merendeel nog kindertjde waren, beroep deed, terwijl de inbreng van de volwassenen zitjier veeleer beperkte tot het kopen van één of een paar vignetteraf Daarmee achtte de doorsnee volwassene zijn plicht ruimschoojing volbracht. Er kwam niet alleen kritiek op die verkoopmetodi Er kwam er ook op de essentie van de zaak zelf. Heel wi b mensen de beste stuurlui staan immers altijd aan de wal maakten zich van de aktie los, distancieerden zich van het hej"1 geval door op te werpen dat men in feite niet goed wist wat f10 allemaal met dat geld gebeurde, waarbij heel wat geïnsinueeiËer werd, toen zij verklaarden dat er van het gestorte bedrag het wat aan de «administratieve kant van de zaak» bleef kleven. f Die kritiek heeft het echter niet zo bijster lang kunne' g volhouden, want niet alleen werden de totale bedragee[ gepubliceerd, doch plakte men er konkrete gegevens op door i (jr zeggen welke projekten aangepakt werden en hoeveel ze gekojiit hadden. Toen deed er zich een nieuw fenomeen voor. fctic bepaalde kringen rees verzet omdat men zich niet koksp verzoenen met het politieke regime van het gesteunde lanider Slogans als «Onze armen geven geld voor de rijken uit ontwikkelingslanden» werden legio. Verdwenen dergelijk dooddoeners al heel vlug, toch ging de versnippering di z< krachten verder. Dit jaar wordt alles op alles gezet om Sahel |d helpen. Iedereen is het er volkomen over eens dat dit gebied -jeli je weet wel met de dode kameel op de voorgrond dringennd- uit de diepste nood moet gehaald worden. En toch is lang niigei iedereen akkoord om zich onvoorwaardelijk achter het huidig de projekt te zetten, want her en der lezen we dat vooral jeugdklubs e.d. ook andere projekten zullen gesteun^ worden. Zo lezen wij dat de vrijheidsstrijders in Mozambiqifer- en Angola de gelden van de plaatselijk gevoerd? c 11.11.11 .-aktics zullen opstrijken. Nog anderen wensen geil"}* vnnr Brazilië, voor de strijd tegen de junta in Chili enz... jdt Het versnipperen van de ll.ll.ll.-aktie heeft in se geen enkel?30 zin. Wanneer men de zaken begint te ontdubbelen, wanner men langs alle kanten andere richtingen begint uit te gaan, dai"5, blijft er van het oorspronkelijk doel het helpen waar de noof het hoogst is, waar het direkt menselijk leed enorm groot is - niets meer over. u®4 11.11.11. is een solidariteitsaktie. Wanneer men die kettinj p, gaat verbreken, houdt men niets dan losse schakels meer ovei i En daarmee kan men niets aanvangen. Geen mens betwist de onmenselijke toestanden, die in Sah/4' heersen. Het is dan ook even onmenselijk zich van de aktie m^/ tal van drogredenen te willen distanciëren, of de zaak t'&cb versnipperen. Een versnipperde aktie leidt immers tot niets, j h K. MONSIEUR verzamelen. door aanwerven van abonnementen voor DE VOORPOST Oude Vest 34 - 9330 Dendermonde of telefoneren naar 052-240.60. k" \ke f, i gang van de PVV op gemeente lijk vlak is beslist van tijdelijke aard. Tijdens de laatste verkie zingen ruimde ik met mijn volle goesting de plaats voor de jeugd. Wanneer de partij bij de vorming van de huidige uitzon derlijke meerderheidskoalitie haar fiat gaf. was het met de eerste bedoeling de bestaande slentergang te doorbreken. Het huidig schepenkollege is er in geslaagd dat doel reeds te bereiken. Om betere resultaten te kunnen afdwingen, bv. wat de ziekenhuisuitbreiding be treft. kan men wellicht via de vijf parlementairen van Aalst werken. Wat de P.V.V. steeds betracht is meer en meer inspraak te verlenen aan de plaatselijke bevolking. In de stadskern zelf dient er zeker iets op touw gezet te worden voor de handelaars. Daar denk ik aan een winkelstratenpro- jekt. shoppingstreets. doch de handelaars zelf dienen zich hier voor uit te spreken. Een proef in die richting, zou beslist de moeite lonen. Mits inspraak kan men trouwens voor tal van problemen naar het begin van een oplossing gaan voor tal van stadsproblemen. Men moet de zaken direkt durven aanpakken, niets laten rusten. Dat op het ander vlak van het dienstbetoon trouwens ook de metode. U vertegenwoordigt in de PVV, ook vroeger reeds, de Vlaamse refleks? Inderdaad, ik was een van d> eersten die in de schoot van di,ere PVV uitkwam voor de vorminj van vleugels. Dat maakte bij d<"r"f dolle frankofone partijgenotei heel wat ophef. Als Vlaamsge zinde wil ik beslist niei extremistisch zijn. Ik ber absolute voorstander, zeker of ekonomisch gebied, van België Ik ben geen federalist, temeet daar ik nog nooit een volledigi interpretatie mocht zien vartni<'' het federalisme. DaarentegentV>n ben ik voorstander van da vorming van de drie gewesten] met inachtname van het Duits talig landsgedeelte. Een dege' lijke gewestvorniing is brood nodig. Mijn nict-franstalig«Lj opleiding zit hier wellicht weefde! voor iets tussen. Het trof mnenu geweldig, bij mijn debuut alsjln,J parlementair, dat wij VlaminJ gen. indertijd als een minder heid-werden behandeld. Pende laars. beambten en ambtenaren die naar mijn dienstbetoon kwamen om hun grieven hoe zij opzij geschoven werden voor bevorderingen en dies meerj stijfden mij in mijn vlaams] voelend beid. I)c bekommernis om dezen in de maatschappij die benadeeld worden, staat centraal in het werk dat volksvertegenwoordi ger Louis D'Haeseleer verricht. I)e kringloop van zijn opvoe ding tol zijn inzet voor de minderbedeelden, sluit zich. Johan VELG HE

De Voorpost | 1973 | | pagina 2