HUGO RAES B «AALST DOET TENMINSTE IETS VOOR DE LITERATUUR» EIGENTIJDSE MUZIEK SLOTKONCERT Weekprogramma Dirk Martensjaar TENTOONSTELLINGEN OPEN DOEK VOOR EEN BOEK 16 - 26-10-1973 Na de bekendmaking vorige week dat de literaire Dirk Martens-prijs '73aan Hugo Raes toegekend werd, voor zijn boek «Het Smaran», had De Voorpost een gesprek met deze rijzende ster aan de Nederlandse literaire hemel. Hugo Raes is een van die weinige Vlaamse auteurs die op internationaal niveau werken. Slechts de jongste jaren begint de doorbraak in eigen land. Schoorvoetend volgt ook de aanvaarding, want H. Raes is voor velen nog een kontroversieel iemand. Een geëngageerd auteur dient in Vlaanderen met nog heel wat vooroordelen af te rekenen. Dat de naam van Hugo Raes toegevoegd werd aan de lijst van laureaten van de Dirk Martensprijs, kan alleen maar een verhoging van de waarde van deze jaarlijkse stadsprijs betekenen. De auteur zelf had in de loop van het gesprek, de grootste lof over voor Aalst, nog steeds de enige stad in Vlaanderen die een bedrag ter beschikking stelt voor een jaarlijkse literaire prijs. Dat pluspunt voor Aalst dient beslist onderlijnd te worden, aldus Hugo Raes. Hugo Raes heeft de sfeer te pakken, hij is goed op dreef. Na «Het Smaran», een kanjer van meer dan driehonderd pagina's, werkt hij samen met Paul De Wispelaere aan een alternatieve bloemlezing voor het vernieuwd sekundair onder wijs. Twee delen zijn reeds verschenen. Niet alleen in het officieel, doch ook in het vrij onderwijs vindt het een gretige afzet. Toch wordt het soms nog met argwaan benaderd. Naast dit titanenwerk, verschijnt in het voorjaar een bundel fantas tische verhalen «De Vlaamse Reus. fantastische mode» en reeds denkt hij aan een projekt van heel korte verhalen. Onlangs nog verscheen in het weekblad «De Spectator» de bedenking dat een Vlaams lezerspubliek afstand neemt van uw werken. Dat kan ik beamen. Ik vecht waarschijnlijk tegen dezelfde handicap die Louis-Paul Boon heeft gehad. Er zijn veel precedenten geweest, ik ben niet de enige. Vroeger is hetzelfde met Walschap ge beurd. Ook bij hem heeft het lang geduurd eer hij aanvaard was. Elsschot heeft men aanvanke lijk ook doodgezwegen en afgekraakt. Het motief ligt nogal voor de hand. In Vlaanderen kan men niet altijd luchten dat sommige dingen, bepaalde waarheden gezegd worden. Men is nogal snel voor het hoofd gestoten. Nu dat gebeurt wel eens in mijn werk. Ook wel wegens de erotiek die in mijn boeken naar voor komt. Het is maar de laatste paar jaar dat het getolereerd wordt. Uw sukses in Nederland Nederland is altijd veel ver draagzamer geweest. Ook hier ligt de parallel voor de hand. Ook in Nederland kregen Walschap, Elsschot, L.P. Boon en Hugo Claus eerst naam. Een mogelijke opwerping zou zijn i.v.m. de Dirk Martens prijs, dat deze de jongste jaren alleen aan schrijvers van linkse origine toegekend wordt Het talent zit in ieder geval links. Dat is overal, niet alleen in Vlaanderen, maar ook in het buitenland. Voorlopig althans werkt het katolicisme niet erg inspirerend. Misschien breekt er wel een nieuwe periode voor aan. Zijn toekenningen van prijzen geen vriendenonderonsjes In zekere zin is dit altijd zo. Er zijn slechts twee mogelijkhe den: of men heeft vijanden, of het zijn vrienden. In het laatste geval wordt de kans op een prijs dan ook reëel. Maar dat is een toeval. Daar is aan de toekenning van een prijs beslist niets unfair aan. Je kunt het ook zo bekijken dat een prijs steeds tien jaar te laat komt. Er zijn vrienden die zeggen dat ik reeds een prijs had moeten krijgen voor het «Een faun met kille horentjes» en «De vadsige koningen» of voor «De lotgeval len» en «Reizigers in de Anti tijd». Die prijs heb ik nooit gekregen. Van een katoliek criticus vernam ik dat het juist spijtig was aan dit boek Het Smaran een prijs toe te kennen, de prijs had volgens de criticus wellicht beter naar een van de andere boeken gegaan. Daar gaat het eigenlijk niet zo om, maar in ieder geval gaat het erom of een prijs verdiend is of niet, niet zozeer wie hem toekent. Vormt het bekroonde boek voor U een literair hoogtepunt? Met de jaren zal ik daar misschien een betere kijk op krijgen. Objektief kan ik daar Hugo Raes en zijn vrouw Marie-Thérèse, die in «Het Smaran» de rol speelt van Jasmine.(Ib) Voor de eerste maal te Aalst ging er een koncert van eigentijdse muziek door. Het had plaats in de Begijnhofkerk op maandag jl. Initiatiefnemer van deze uitvoering was de titularis-organist van de Sint-Martinuskerk, Kristiaan Van Ingelgem. Naast K. Van Ingelgem brachten Huub ten Hacken uit Den Bosch, Klaas Hoek uit Zwolle en Paul Keysers uit Maastricht uitsluitend werk van de Amerikaanse komponist Christian Wolff (1934). De reakties op deze gewaagde onderneming waren uiteenlo pend. wat wel bewijst dat dergelijke muziek voor meer dan één interpretatie vatbaar is. Dit aspekt van deze hedendaagse kunstvorm is wel belangrijk, omdat het een verruiming betekent van de gangbare opvattingen en vooral omdat daarbij aan uitvoerders én toehoorders grotere vrijhe den veroorloofd zijn. Dit impliceert vanzelfsprekend een nauwer kontakt tussen luiste raars en uitvoerders. En daar voor was de Begijnhofkerk wel een geschikte plaats. Deze muziek kan namelijk gebaseerd zijn op de meest uiteenlopende specifiek muzi kale elementen zoals geluids- duur. dynamische verschillen, toonladderfragmenten, ritmi sche motieven, enz. Een van de uitvoerders brengt een voorge schreven motief naar voren, waarop de andere ogenblikke lijk moet kunnen reageren. Die reaktie is afhankelijk van het motief zelf, dat op verschillen de wijzen kan naar voren gebracht worden. Dit eist van de uitvoerders onderling begrip en hechte samenwerking, maar geeft aan deze muziek een zekere spontaneïteit en een voortdurende spanning die het publiek direkt in kontakt brengt niet de uitvoerders. Verder boeit deze muziek door haar uitgebreid instrumenta rium. zwakklinkende signalen die elektrisch versterkt en/of vervormd worden. De inrichters hebben met dit merkwaardig initiatief de aan dacht van het publiek getrok ken. Hopelijk zal het daarbij niet blijven en zal dit koncert een aanloop zijn naar een veelzijdiger muziekleven in Aalst. niet over oordelen. Ik wil er vooralsnog geen opinie over vormen. De nadelen en gebre ken zou ik toch te eenzijdig bekijken. Hoe kwam U tot het dubbele opbouwkoncept van «Het Sma ran» Het gelijktijdig en afwisselend werken in het verleden en het heden is niet nieuw in mijn werken. Ik paste dat reeds toe in «de faun» en «De reizigers in de anti-tijd». Ook daarin steekt reeds de afwisseling tussen de ik- en de hij-vorm. Die dubbelheid, die tweeheid zit op een of andere manier altijd in mijn werk. In «Hemel en dier» zit het in de konstruktie. waar de tweede helft totaal anders is dan de eerste, zodanig zelfs dat in die tijd kritici dat verkeerd begrepen hebben, en de kontinuïteit in de roman als gebroken beschouwden, terwijl juist opzettelijk die tweeheid er in aangebracht was. Klimaks en anti-klimaks acht ik nood zakelijk. Als geëngageerd schrijver grijpt U toch naar het verleden terug De problemen van het heden worden veel prangender en duidelijker wanneer ze eerst onder de gedaante van gebeur tenissen uit het verleden, naar voor worden gebracht. Direkt schrijven over Vietnam of Brazilië, grijpt niet aan, want iedereen weet het al via de teevee. Wat reeds allemaal uitvoerig in tijdschriften is uitgesponnen dient niet direkt in een boek gebracht te worden. Wanneer je nu feiten uit het verleden personifieert, alsof het door ooggetuigen werd meegemaakt, dan krijgt de lezer^het gevoel dat het niet uitsluitend verleden is wat ie heeft gelezen maar dat het de dingen zijn die nu gebeuren, maar op een onrechtstreekse manier onder de aandacht gebracht en die een soort afschuw verwekken en hem doen nadenken over onze tijd. Het verwerken van eerder gruwelijke verhalen dient in deze optie gezien te worden. Dit is geen uitgesproken opti misme of pessimisme. Het is een soort vechten om boven water te blijven. Een positieve drang om het niet op te geven en te zoeken naar iets beters. In het SMARAN KOMT ER wellicht wat meer pessimisme bij kijken. Ik stelde vast dat de «gay sixties» ten einde zijn. en met de zeventiger jaren op nieuw een verstrakking, een ommekeer, een verrechtsing opkomt. Alles wordt moeilijker, meer oorlogen, inflatie. Een sfeer waar het helemaal niet meer zo goed is als enkele jaren terug. Daar gaf ik wel uiting Van waar komt uw geënga geerdheid Deze zal wel niet akademisch gegroeid zijn. Het zal hem wel ergens zitten in de moeilijke oorlogsperiode, met veel zwarte sneeuw. Indien U een beeld zou schetsen van de huidige Vlaam se literatuur, hoe zou U dat zien We zijn er beslist fel op vooruit gegaan de jongste jaren. In ieder geval verwijs ik naar ons aller voorbeeld Louis-Paul Boon. H. Claus, Gust Gils. Snoeck. Jef Geeraerts zijn niet alleen alom bekend, doch bereiken beslist een niveau dat we vroeger niet kenden. Het zelfde kan gezegd worden van Paul De Wispelaere en Robbe- rechts. Gelukkig groeit het aantal. In vorige generaties vonden wij ook de besten links, in de niet-klerikale hoek. LAUREATEN In het geheel verwierf Hugo Raes reeds drie-prijzen, eerder kleine prijzen, o.m. de Van der Hoogtprijs in Nederland, voor «De Lotgevallen», en de August Beernaertprijs van de Kon. Vlaamse Akademie voor Taal en Letteren. Lofwaardig is zeker het initiatief van de stad Aalst om iets te doen voor de literatuur. Dat benadrukte de auteur in de loop van het gesprek. De Dirk Martensprijs, voor de twaalfde maal toege kend dit jaar. omvat normaal de geldwaarde van 20.000 fr. De Bestendige Deputatie ver minderde evenwel de alterna tieve uitgaven van Aalst met tien procent, zodat het bedrag van 18.000 fr. gereduceerd wordt. De laureatenlijst is inmiddels een bonte rij gewor den met in 1962 Maurits D'Haese. 1963 ex aequo Marcel Wauters en W. Roggeman en 3de prijs W.M. Roggeman. 1964 niet toegekend, maar een aanmoedigingsprijs voor W.M. Roggeman, 1965 Daniël Rob- berechts, 1966 Marcel Van Maele. 1967 Maria Rosseels. 1968 Gust Gils. 1969 Marc Andries. 1970 Albert Bontrid der. 1971 Louis-Paul Boon en 1972 Eric Van Ruysbeeck. Op donderdag 15 november om 20 uur. in de feestzaal van het Stadhuis, wordt de prijs aan Hugo Raes overhandigd. Johan VELGHE Het wordt dinsdag a.s. in de Sint-Martinuskerk beslist een waardige finale van het Dirk Martensjaar. Het slotkonccrt, waarbij de toegang totaal kosteloos Is, brengt uitsluitend werk van Aalstcrse kunstenaars en komponisten, uitgevoerd door weer eens uitsluitend Aalsterse koren. Het programma, op dinsdag 30 oktober om 20 uur geeft werk van de Aalsterse Muziek- en tekstschrijvers: Edni. Borgers, Ang. De Bre- maeker. St. De Jonghe. J. D'Hoir. J. D'Hollander. Th. Eemans, G. Ferenians. K. Heireman, R. Mores. G. Hel- denberg, G. Pape, R. Van Daele. V. Van Frachen, Kr. Van Ingelgem. Gebracht door: Cantate Domino. J. D'Hoir, S. Haenebalcke, Halleluja, Laat blijde weergalmen, A. Laszlo, Pro Musica. Sint-Jobskoor, Sint-Jozefskoor. Sint-Martinus- koor. H. Slagmulder. Symfonie «Door Eendracht Groot». Kr. Van Ingelgem. Wolfsangel. Twee doelstellingen worden bij dit koncert betracht: vooreerst kunstenaars en komponisten uit Aalst of door hun leven en werk innig met de stad verbonden uitvoeren; en vervolgens de vertolking opdra gen aan uitvoerende kunste naars van eigen bodem. Na een aanvankelijk skepticis- nie. kwam gaandeweg de geestdrift. In die mate zelfs dat dit nieuwe experiment achteraf nog grote mogelijkheden blijkt te hebben, en dat het dus beslist het begin van een traditie kan inhouden. De toegang is totaal kosteloos. Wie evenwel meer over het koncert wil weten kan zich de programmabrochure aanschaf fen met de levensbeschrijving van de uitgevoerde komponis ten en een voorstelling van de uitvoerders en met de teksten van de gebrachte werken. JV BEIAARDKONCERTEN Zaterdag 27 oktober van 11 tot 12 uur en zondag 28 oktober van 11.30 uur tot 1215 uur door Kristiaan Van Ingelgem. Dinsdag 30 oktober van 19 tot 20 uur, slotbeiaardkoncert door Jos D'Hollander. KOISIGRES Zondag 28 oktober om 9.30 uur in de Feestzaal van het Stadhuis, l^fetionaal Kongres van Fegrab. SLOTKONCERT Dinsdag 30 oktober om 20 uur, in de St.-Martinuskerk, Slotkoncert met op het programma werken van Aalsterse komponisten, vertolkt door diverse uitvoerende kunstenaars van eigen bodem. De medewerkers van het slotkoncert 't APOSTELKEN Tentoonstelling landschappen, bloemstukken en portretten van Jan Van Der Smissen. Van vrijdag 19 oktober tot donderdag 1 november telkens van 10 tot 19.30 uur. Gesloten op donderdag. VEILIGHEIDSDRUK In de Kredietbank, Grote Markt, Aalst alle dagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Tot eind oktober. DIRK MARTENS In het Oud Hospitaal, Vismarkt, Aalst tot eind oktober Dirk Martens en het eerste boek in de Nederlanden. Open iedere dag van 10 tot 18 uur, behalve op maandag. In de tentoonstellingszalen Museum "OUD HOSPITAAL" en "BELFORT" zullen vanaf heden bundels postkaarten met gekleurde afdrukken en houtsneden uit Dirk Martens- drukken van 1512 te verkrijgen zijn aan 30 fr per bundel. Deze bevat 6 prachtige kleurenafdrukken, alsmede één afdruk op de omslag. BELFORT Tot eind oktober in het Belfort, Grote Markt, boektechni-ji sche tentoonstelling. Open alle dagen van 10 tot 18 uur, op}* maandag gesloten. De drukpers is in werking om 10.30 uurl en om 15 uur. MEESTERS HEDENDAAGSE KUNST In Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 4, Aalst, tot 28 oktober vijfentwintig meesters van de hedendaagse kunst o.m. Dubois, Gilbert De Cock, o. Landuyt, Van Lint, Mortier. BELFORTKELDER Tot eind oktober in de kelder van het Belfort, Grote Markt,, Toerisme in Oost-Vlaanderen. Alle dagen open van 10 tot 18 uur. Op maandag gesloten. VAKBEURS In de Keizershallen, 1ste Rationale Vakbeurs voor de Grafische Nijverheid, nog tot zondag 28 oktober, van 14 tot 19 uur. GALERIJ VALERIUS DE SAEDELEER In Galerij De Saedeleer van vrijdag 26 oktober tot 23 november a.s. tentoonstelling Gaston Bogaerts. Dagelijks van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 13 uur. Maandag gesloten. fotografische dokumenten treffende het Belgisch kunstpa trimonium. Niettemin werdi door dit instituut tijdens ei zending van 8 oktober 197| nog een vijftig opnamen g< maakt van stukken uit de Dii Martenstentoonstelling Oud Hospitaal die nog ni( waren opgenomen in fotografisch archief. Ook d toont het belang en estetische waarde aan van di tentoonstelling. De vijftig bi komende foto's kunnen vani heden geraadpleegd worden de leeszaal van het Kunstpati monium. Jubelpark 1. 10' Brussel, waar ze evence| kunnen besteld worden. FOTO'S TENTOONSTELLING De meeste kunstvoorwerpen, die verzameld zijn in de Dirk Martenstentoonstelling van het Oud Hospitaal, werden reeds vroeger gefotografeerd door het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium. Dit insti tuut centraliseert een zeer uitgebreid fonds van wit-zwart VERGETEN STRAAT Toen te Brussel de Noord- Zuidverbinding werd ge bouwd, moesten traditiege trouw een aantal oude volks wijken verdwijnen. En zoals het steeds het geval is zo'n opruiming gaat gepaard met tegenstand, opstandigheid en machteloos leed van de ont heemden, die haast altijd be horen tot de laagste sociale klassen. Het probleem is ak- tueel, ook vandaag zien wij hetzelfde gebeuren in Brussel. Op de puinen van tientallen neergehaalde armzalige wo ningen verheffen zich Man haften en World Trade Center. Louis-Paul Boons Vergelen straat (uitgegeven door Queri- do, Amsterdam) plaatste dit menselijk probleem van het wegwalsen van armenbuurten reeds in het kader van de hogergenoemde Noord-Zuid verbinding, jaren vóór men die werken aanvatte. Hij voor spelde als het ware het onver mijdelijke drama van een groep mensen, die in de ont eigende huizen blijven hok ken, door de bouwwerken geisoleerd geraken en tenslot te de realiteit op zijn kop plaatsen en het "vergeten zijn" aangrijpen om te gaan leven in volmaakte vrijheid, los van de financiële en admi nistratieve lasten die het leven in een georganiseerde gemeen schap met zich brengt. Boon zou Boon niet zijn als de Vergeten straat niet be volkt werd door figuren als ViezeMadam KakaNonkel, Dikke W/s, Koelie en anderen. Het zijn stuk voor stuk men sen die hun eigen lot nooit wilder), of konden in handen nemen. En toch bezitten zij elk hüi) eigen levensfilosofie, hun dromen en hun onvervul de wensen. Deëdë.wil leider zijn, de wereld, $rf>eteren of ten minste veranderen, opval len, macht en aanzien bezit ten. De andere wil allee maar lui zijn en tomelo<,ei^ parasiteren. En natuurlijk zi er die geobsedeerd zijn do seks en vernielingsdrang. Ma ook wonen daar types i Marie van Nonkel, die et doodbraaf mens is en kinema trekt om appelsiene te verkopen en de kabinette te reinigen. Zij is iemand d geboren werd om te slavei om subiet te voldoen aan hi kleinste verlangen van mensen, en haar eigen verlat gen diep weg te steken als ie waarover zij zich schamt de moet. Al die lui slagen er tenslott in werkelijk vergeten te woi den door de buitenwereld. Z organiseren een eigen, vrij b staan. Een soort kommun avant-la-lettre. De strai wordt omgetoverd bloemen- en moestuin, in h< leven van alledag zor (bijna ieder voor ieder, ene in mindere mate dan c andere natuurlijk. Maar al b al is het daar een zorgeloz wereld waarin over veel kleii menselijks wordt heengestap Totdat het onvermijdelijk gebeurt loslippigheid, tegel slag, onvoorzichtigheid en c vrije straat wordt ontdekt. E Koelie het brein achter dropi organisatie van de vergetc straat wordt aangehoudet Als reden daarvoor geeft me op, och er zijn reden genoe, het voornaamste is toch leen maar dat hij van vrijhei durfde dromen. Vergelen straal is een tre Dc die Ine Boons echte grote boeken, een zeer belangrijk werk onze literatuur. Een boe waarin de arme-mensen-er< tiek als iets groots en schr nends tegelijk naar vore komt. Boon was toen vér, verwijderd van zijn komme cieel georchestreerde erol sche boeken van vandaag. FRANS-JOS VERDOOD' sch ku;

De Voorpost | 1973 | | pagina 16