40KUMENTEN VAN HET DAENSISME IN DE STREEK VAN AALST Mil hf ADVOKAAT TE GENT 26-10-1973-3 door frans-jos va-doodt 15. DE MAN DIE HET HELE DAENSISME OVERLEEFDE "Hfjé*1 leider heeft het hele ««faensisme waarvan hij bo- '"geVendien een der wegbereiders ïbbe^as— overleefd Hector Jözepiancquaert. zic^fkomstig van Wortegem ns d- in het arrondissement Oudenaarde fungeerde hij Din 1894 op de eerste daensis- bantisch lijst te Aalst en was in geteil936 nog steeds de motor van i nijde actie toen de daensisten de eiiigpllerlaatste maal als autonome Vnlitiolrp fo* ïementsver kiezingen deelna- aa?men. Toen woonde Plan- ar cqaert reeds sinds 1929 te •»e*°Öuterwaar hij in 1953 over deed. saliepe politieke levensloop van ?oc^iector Plancquaert Worte- en dgem 21.1 2.1863/Outer raag3-6.1953 is in alle opzich- j,ten merkwaardig. Als flamin- bee||8ant en christen-demokraat „heeft hij meer dan een halve d vaieeuw 'an^ bedreven met een felheid en een over- gave die elkaar gelijk waren. a"®Hij wende hierbij onberekend s en wel eens onberedeneerd lc»VUe gaven aan gelijk waren, irdei^ij Wendde hierbij onbere- 'bliclkend en wel eens onberede- sluuneerd alle gaven aan hij had derdeen welversneden pen die hufcowel polemisch, als journa- Zelflistiek en literair belangrijk >e dwas hij was een geleerde, een rusteloze studax, een unaischerp waarnemer en beschrij- verver van onrecht en misopvat- ting; hij was fysisch én lureiPsychisch opgewassen tegen dOC|het slopend bedrijf van de ïr politieke acite in het alge- j .meen en van het daensisme in en .het bijzonder; tenslotte ging „hij ook als mens voorop, hij u"cl!Was vrijgevig, behulpzaam en ^tyrouw. aa(Plancquaert bezat de felheid wsenen de bijna hooghartige on- ndeqverzettelijkheid van priester gakAdolf Daens, de onberekende weiidienstvaardigheid in dienst van het daensisme die smid [REll-ambrecht en Frans Sterck gierden, de moed om steeds weer aan te klampen en te "lerbeginnen van Pieter Daens, iet scherpe intellect en de 'lamingantische reflex van De lacker. En toch heeft het 'lancquaert niet altijd voor- leel bezorgd zoveel kwalitei- ten tegelijk in te zetten. Want L het heeft hem steeds het ge- roel bezorgd dat zijn mede- itanders te vlug loslieten of :ich te eenzijdig in de chris- in-demokratische beweging lolitieke formatie aan de par- ontwikkelden. En het verhin derde hem vaak de nodige soepelheid aan de dag te leg gen om politiek-taktisch te kunnen optreden. Mede hier door is men hem zowel bin nen als buiten de partij spoe dig gaan aanzien als de non conformist der daensisten, als de man die bitsig en onge nuanceerd kon uitvallen in zijn toespraken en die zijn pen doopte in vitriool. Wat hij deed, deed hij geweldig en overdadig soms gaf hij 6 meetings op één zondag ter wijl hij jarenlang haast gans alleen zijn weekblad "Het Recht" volschreef. Zijn onstuimige aanvallen op de dorpsgeestelijkheid van wie bewezen is dat zij in meerderheid optrad als ware kiesdraver der katholieke par tij van Woeste en in het be strijden der daensisten grof machtsmisbruik pleegden heeft hem de ongunstige faam van "antiklericaal" bezorgd. En anderzijds is Plancquaert vaak de scheurmaker onder de daensisten genoemd omdat hij jarenlang de visie en het leiderschap van de gebroeders Daens contesteerde. Het derde verwijt dat aan Plan cquaert gemaakt wordt is zijn ambitie. Die ambitie bestond erin zijn politieke actie te willen doorzetten tot in het parlement. Het is nuttig die beschuldi ging grondig te ontleden. Was Plancquaert een antikleri caal In een vorig hoofdstuk hebben wij op die vraag reeds neen geantwoord, hierbij de mening van Luc Delafortrie vooropplaatsend. Delafortrie voegt daarbij deze uitspraak een diep bezield christen die, door een ontzaglijk gevoel voor rechtvaardigheid en waarheidsliefde gedreven, de geestelijkheid onbehouwen over de hekel haalde. Ook dan klonk zijn woord bars en bitter. Als hij tegen katholie ken uitvoer, kon min inder daad denken dat die streng- gelovig opgevoede man een verbeten anti-klerikaal was ge worden. (L. Delafortrie, Pie ter Daens, blz. 31). Als men het woord antikleri caal in zijn engste betekenis de invloed van de geeste lijkheid op het staatkundi ge— toepast, dan was Plan cquaert inderdaad een anti klericaal. Wat dan overigens als normaal kan aanzien wor den in het kader van de dra- lien imis lector Plancquaert renj iet hele daensisme meebeleefd, maar nog ongebroken. In dit huis te Tettnang-Bodensee verbleef Plancquaert van 1918 tot 1929 in vrijwillige ballingschap. vindt men eveneens de bewij zen van die christelijke instel ling terug de rusteloze studax en schrijver heeft on telbare uren vertoefd bij alle grote christelijke denkers en schrijvers. Was Plancquaert de scheurmaker onder de daen sisten Op het eerste gezicht ja. Maar men moet, om een eerlijk oordeel te kunnen vellen, heel wat faktoren bij de uitspraak betrekken. Zo wordt het ant woord meteen genuanceerder. Of het slaat gewoon naar een andere richting om. In ver band met Plancquaert moet deze stelling voorzitten iemand die zich net als Plan cquaert onbegrensd onbaat zuchtig heeft ingezet voor het politieke lot van sociaal en cultureel verarmd Vlaande ren, heeft ook recht op een eigen kleur in de strijd die hij levert. Die kleur was bij Plan: cquaert het radicalisme. Plan cquaert oordeelde dat de om standigheden van toen geen andere alternatief toelieten. Voor Plancquaert was vóór de ontvoogding van het geeste lijk en materieel verarmd volk of men was ertegen. En voor al men moest ernaar hande len. Toen hij vruchteloos had getracht die redelijke stelling te laten aanvaarden bij de katholieke partij van de li beralen kon niemand toen verwachten dat zij de a-socia le en ondemocratische Belgi sche politiek zouden hervor men en de opkomende socia listische partij was in die dagen een natuurlijke vijand De vader van Plancquaert. Een streng-gelovig man. Dorpsdokter, burgemeester te Wortegem. Hij werd net als zijn jongste zoon Hector 90 en overleed in 1903. matische strijd die het hele daensisme is geweest, niet het minst wegens de nefaste rol die de geestelijkheid hierin heeft gespeeld. Men kan im mers stellen dat de geestelijk heid eerder de partij-katholie ken heeft meegesleept in het anti-daensisme dan omge keerd. Uitzondering vormde de hogere geestelijkheid, die door de Woeste-aanhang werd gemanipuleerd. Wie of wat ook de geestelijkheid moge bewogen hebben tot de alge hele verguizing, zeker is dat de Christene Volkspartij er door werd geknakt op het ogenblik dat haar definitieve doorbraak zeer waarschijnlijk was. Is het dan verwonderllijk dat de twee felste naturen onder de daensistische leiders priester Daens en Plan cquaert ook het hardst de bal hebben teruggekaatst Alleen Aioi's De Backer stoor de zich uiterlijk althans niet aan de chantage van som mige priesters. Hij liet zich niet uit de kerk schelden. Maar De Backer was niet met het temperament van Plan cquaert "belast". En tenslotte heeft Plancquaert het hele daensisme meebeleefd, zodat geen andere meer tegenkan ting heeft moeten trotseren dan hijzelf. Vrienden hebben over die Plancquaert getuigd dat hij tot aan zjjn dood in-goed en vroom gebleven is. De man bezat grote waarde ring voor het christendom en zijn hulpvaardigheid was evangelisch geinspireerd. In de archieven van Plancquaert tii/ fruu-o C-s*. leei zie nke rklt h< nité In i va iscl ede da rdei ii ht kor! "t'-i van het katholieke Vlaande ren stelde hij dat alleen een autonome Vlaams-Chris telijke partij structurele lots verbetering voor het volk kon afdwingen. Plancquaert wou die autonomie der nood nog een heel stuk laten inkrimpen indien de katholieken werke lijk wat wilden gaan doen aan de ontvoogding van het Vlaamse volk. Gebeurde dat niet, dan moest de autonome partij er komen. En macht verwerven. Zo hebben ook de roelanders en de gebroeders Daens erover gedacht toen zij in 1893 de Christene Volks partij stichtten. En allen heb ben getracht die optie te waar te maken. Elkeen volgens zijn individuele geaardheid en vol gens de mogelijkheden. De consequente houding van Adolf Daens leidde ertoe dat hij desnoods de breuk met zijn kerkelijke overheid moest aanvaarden. Pieter Daens, die niet uit het "staatsmanshout" gesneden was, klampte zich vast aan zijn geloof in de rechtvaardige zaak der daen sisten. De Backer, die zich tot een stijlvol en geduldig politi cus ontpopte, bereidde de dag voor waarop de overrijpe vrucht van de bewarende ka tholieke en liberale partijpoli tiek in zijn handen zou vallen. Frans Sterck en Frans Lam- brecht bleven onverpoosd en onvoorwaardelijk het moeilij ke organisatie- en propagan dawerk van de partij verrich ten. En onder al dezen be vond zich dan Hector Plan cquaert, die op alle terreinen uitblonk en darom ook scher per de onmacht van de partij aanvoelde. Zijn contestatie is daarom de contestatie van de onmacht in eigen rangen. Men voege daarbij nog de ontgoo chelingen die hij doorheen de jaren had opgelopen bij kar telvormingen met socialisten en liberalen en vooral de onkans die hem verhinderde in het parlement te komen om daar de partij te gaan vertegenwoordigen, wier naam hij reeds had uitgespro ken twee jaar vóór ze werd gesticht. (Plancquaert had in 1890 en 1910 op diverse Vlaamse landdagen en con gressen uitdrukkelijk gesteld dat er een Vlaams-Christene Volkspartij" moest komen Vooral Planquaerts menings verschillen met Pieter Daens heeft geschiedenis gemaakt. Na het overlijden van De Backer en drie jaar later van Adolf Daens kon de verdeeld heid niet meer verdoezeld worden. Plancquaert heeft ongetwijfeld kapitale fouten gemaakt door in zijn Het Recht Pieter Daens aan te vallen. Pieter Daens echter was handiger hij praatte de kritiek luchtig weg of liet de onenigheid mét Plancquaert gewoon terzijde in zijn Priester Daens vermeldt hij over Plancquaert gewoon zakelijke gegevens, zoals be haalde stemmen bij de verkie zingen enz., terwijl hij over al de andere daensistische lei ders met lof en verering spreekt zijn broer Adolf, De Backer, Sterck, Lam- brecht Het onbehagen van Plan cquaert ten overstaan van Pieter Daens was tweeërlei. Hoewel Pieter tot zekere hoogte flamingant was, ont stemde hij toch de radicaal Vlaamse vleugel die in de partij haast niet meer aan bod kon komen na de dood van De Backer en vooral sinds Pieters om electorale redenen steun zocht in coalities met liberalen en socialisten die Plancquaert bitter hadden ontgoocheld en dus opnieuw zijn vijanden werden. Daar naast bleef de enige vertegen woordiging in het parlement van 1906 tot 1912 zetelde slechts één daensist en het onvermijdelijk hiermee sa mengaand leiderschap van de partij. Dat De Backer (over leden in 1904) werd opge volgd door Pieter Daens lag in de lijn der mogelijkheden. Van 1906 af stonden de daen sisten echter voor een haast onmogelijke keuze Pieter Daens, de man die alles had geofferd en daarenboven drager was van het geestelijk testament van zjjn broer Adolf, maar die, ondanks zijn onverminderde toewijding, een pover figuur sloeg als enige volksvertegenwoordiger en leider van de partij of Hector Plancquaert, de pech vogel en nonconformist die zich onbegrensd bleef inzet ten voor de partij en op dat ogenblik de enige leider was die het daensisme blijvend had kunnen organiseren. Plan cquaert besefte de onmoge lijkheid van de keuze tussen hem en Pieter en liet zich in andere arrondissementen als kopman voordragen. Telkens mislukte hij op de valreep. In 1914 was hij weer te Aalst, waar hij de fel verouderende Pieter Daens een zekere ver kiezingsoverwinning bezorg de. Hijzelf kwam opnieuw slechts enkele stemmen te kort om verkozen te zijn. Jaren later, in 1936 stond hij opnieuw in de contestatie binnen de eigen rangen de daensisten rondom Plan cquaert wilden het kiesver- bond met het inmiddels als VNV geherstruktureerde Vlaamse Front niet meer her nieuwen het verbond had sinds 1919 regelmatig plaats gehad, met uitzondering van 1921 De contestatie-lijst van Plancquaert kende geen succes en Plancquaert ging nu met het hele daensisme op in de ideologie waaruit het ont staan was en die inmiddels een eigen politieke macht aan het worden was het vlaams- nationalisme. De geschiedenis van 1936 was eigenlijk meer een gelijkheb berig vanwege de onrustige Plancquaert dan een scheu ring. Plancquaert, activist tij dens de Eerste Wereldoorlog, was aan de repressie ontsnapt en tot in 1929 in vrijwillige ballingschap in Duitsland ge bleven. Toen hij terugkeerde was haast niets meer overeind van het daensisme dat hij tussen 1890 en 1893 hielp voorbereiden en van 1893 tot 1914 gestadig had uitge bouwd. Toen hij in 1929 terug te Aalst was, stond hij niet meer naast de leiders van weleer, terwijl het daensisme dat in de twintiger jaren op het vlak van de gemeentelijke politiek zijn grote doorbraak kende met 12 burgemeesters en 120 gemeenteraadsleden in het ar rondissement Aalst geheel opging in de vlaamsnationale politieke organisaties die van 1936 af samengingen in het VNV. Blijft tenslotte de gewraakte "ambitie" van Plancquaert. Plancquaert kwam er eerlijk voor uit dat hij de Kamer van Volksvertegenwoordigers wou halen. Toch het was voor hem een middel en geen doel. Een middel om het sociaal geënga geerd flamingantisme verder uit te bouwen, om het de doorbraak te verzekeren en het zo dicht mogelijk bij de plaats te brengen waar de macht wordt uitgeoefend. Dat hij op die manier de Christene Volkspartij wou dienen is overduidelijk. Want,, al mislukte hij overal waar hij zich als kopman liet voordra gen, hij bleef de partij en haar doctrine van 1893 trouw. In 1904 verliet Plancquaert de lijst van het arrondissement Aalst en kon daardoor de in volle kiesstrijd overleden De Backer niet opvolgen. In het zelfde jaar werd hij door woordbreuk van de liberaal Van Damme te Dendermonde van een kamerzetel beroofd. In 1906 werd hij te Kortrijk het slachtoffer van ht spel der naamstemmen. In 1914 be werkte hij te Aalst de verkie zingsoverwinning van Pieter Daens en had nauwelijks enkele stemmen te weinig om zelf verkozen te zijn. In 1918 kon hij Pieter Daens niet op volgen, omdat hij als activist in ballingschap leefde. Plancquaert organiseerde de Christene Volkspartij in 5 arrondissementen (Kortrijk, Oudenaarde, Roeselare, Gent en Oostende) en was kandi daat in 7 arrondissementen (de reeds genoemde plus Aalst en Dendermonde). Het politieke noodlot heeft hem echter met argusogen beloerd. Hierdoor werd hij "de ge miste kans" der daensisten. Hector Plancquaert een der wegbereiders van het daensisme en de enige leider die het hele daensisme heeft meebeleefd. Was een ontzettend begaafd man redenaar, letterkun dige, journalist, organisator. Hij geraakte echter nooit in het parlement, ondanks alles. Plancquaert was geen antiklericaal Plancquaert heeft binnen de rangen van de eigen partij voortdurend contestatie gevoerd. Plancqueart is een der bekwaamste en tevens kleurrijkste leiders van de Vlaamse Beweging. ÖPlancquaert tegenslagen stapelden zich op Toen hij te Gent JH|een florerende advocatenpraktijk had opgebouwd, brak de oorlog uit. (1914) De Gentse hoogleraar Paul Fredericq heeft Planquaert en priester Daens uitgenodigd op een meeting te Gent i.v.m. de hervormingsplannen van het leger. Plancquaert schrijft aan Fredericq ik doe niet mee, ik ben een antimilitarist. Ook priester Daens antwoordde enkele dagen later in die zin aan Fredericq. Wordt verdergezet. Aanstaande week Biografie van Hector Plancquaert.

De Voorpost | 1973 | | pagina 3