DERANK KWIS TE MELDERT VIKTOR VAN DEN SPIEGEL FUSIEMOTIE IN GEMEENTERAAD BAARDEGEM GIJZEGEM GROTE BELANGSTELLING EN. VEEL PALABER OM NIETS AALST Kwelzand bemoeilijkt A tunnelwerken sj| LAUREAAT GEHULDIGD TE GUZEGEM FILM DEZE WEEK uitgravii Kwelwaf :chts gehoude boeiende hobt vrijdag Op maandagavond vergaderde de Baardegemse gemeenteraad. De raad hoorde vooreerst enkele door de oppositie aangevraagde interpellaties. Raadslid Monsieur (Jong Baardegem) wenste de bouw van minstens één telefooncel op Baardegems grondgebied, burgemeester De Pauw zal bij de R.T.T. navraag doen omtrent het waarborgen van interzonale verbindingen. Raadslid Monsieur wenste eveneens de afrekening van het door het gemeentebestuur georganiseerde muziekkoncert te kennen. De burgemeester replikeerde dat de «V.V.V. De Denderstreek» het tekort bijpaste. De dagorde van het schepenkollege behelsde enkele traditionele eindejaarspunten, zoals begrotingswijzigingen. Ook de K.O.O. en de kerkfabriekbegroting werden eenparig goedgekeurd. Verder gaf de burgemeester lezing van een overzichtelijk verslag van de werking van het schepenkollege. Uit ditdokument onthouden we dat het bevolkingscijfer van de kaap 2000 wegvloeit en op 31.12.1972 tot<1947 teruggevallen was. Schepen De Gols van zijn kant deelde zijn plannen mee in verband met de ll.ll.ll.-aktie waarvoor de gemeente in het verleden altijd lauweren oogstte. De hoofdbrok van de zitting was evenwel het voorstel om een motie goed te keuren inhoudende het verlangen om niet met Aalst, maar met Moorsel, Meidert en Herdersem te fusioneren. Raadslid De Bie (J.B.) verzette zich met kiem tegen de fusie, en zelfs indien hij er voor was, zo betoogde hij, zou hij geen dergelijke motie ondertekenen. Na nog enig over en weer gepraat wordt de motie aangenomen met zes stemmen tegen drie. Een motie waarin de gemeenteraad: zich verzet tegen een fusie met Aalst in welke vorm ook. de fusie vraagt met Moorsel, Meidert en Herdersem. de fusie vraagt met de overblijvende partners indien één ervan zou wegvallen. Dit laatste punt wijst er op dat Herdersem hoogstwaarschijnlijk aan een samengaan met Aalst niet zal ontsnappen. In geheime zitting keurde de raad verder nog een fietsvergoeding voor de veldwachter goed en een paar wettelijke loonsverhogingen voor het personeel. 4-26-10-1973 mensen, waaronder de ge kende toneelspeler Arnold Van de Perre. Huizekens- Parijs tenslotte, één van de zwakke broertjes 1972, was het meest origineel bij de praktische jokerproef, waarop ze 10 punten be haalden. Dit kon hun falen in de teoretische vragen echter niet goedmaken. De officiële uitslag luidde: Dorp 105,5 punten, Eeck- houtstraat 99 punten, Ko kerij 95,5 punten, Huize- kens-Parijs 86 punten. Voor verdere inlichtingen omtrent deze kwissenreeks dient men zich te wenden tot promotor Jan De Gey- selaer, Eeckhoutstraat 21, 9392 Meidert. Tel.: 02/52.69.32 (na 17.30 uur). FVB Alvorens tot de dagorde over te gaan werd de h. Arthur Meuleman door burgemeester Lejuste, schepenen en raadsleden gehuldigd als laureaat van de arbeid. De laureaat kreeg tevens een prachtig bronzen ereteken en diploma overhandigd. En terwijl de gehuldigde en raadsleden aan de bij huldigingen gebruikelijke schuimwijn snoepten werd het ondertussen een gezel lig onderonsje tussen het talrijke aanwezige publiek. De heer Meuleman en zijn echtgenote hadden dan ook de «grote» eer de raadszitting aan de tafel te mogen meevolgen, in stilte natuurlijk. Als eerste puntje stond vermeld: «Aanstelling van een onderhandelaar voor het aankopen van gronden in der minne voor uitbreiding van de industriezone». Om de uitbreiding en ekonomische expansie van de Gijzegem- se industrie niet in het gedrang te brengen dienen drin gend onteigeningen te worden uitgevoerd. Raadslid Roger Coen achtte zich in het geheel niet akkoord. Hij vond het spijtig en niet verantwoord dat weer hele stuk ken mooie landbouwgrond zouden opgeslorpt worden door de industrie. En meteen zat de oppositie weer op hun stokpaardje. Er werd heftig van woord gewisseld, over alles behalve het punt vermeld op de dagorde, en zelfs de gebruikelijke «prikjes» bleven niet uit. Bij stemming echter werd dan de h. D'Hondt uit Ninove aangesteld als onderhandelaar en onteigenaar. In verband met de aankoop van het eerste deel terrein Paters Oblaten en huize Mazenot, zal men overgaan tot onteigening van openbaar nut. Ook turnmateriaal zal worden aangekocht voor de gemeentelijke Lagere Jongensschool van Gijzegem o.m. klimtouwen en een boomstelsel. Roger Coen kon zich in principe terug niet akkoord verklaren om reden dat de gemeente zo alles maar regelde zonder hij ervan op de hoogte werd gesteld. Wat betreft het kuisen van riolen in de ge meente werd het lastenkohier goedgekeurd en zal eerstdaags overgaan tot een openbare aanbesteding. De begroting '74 van de KOO werd goedgekeurd slui tende met een boni van 207 fr.terwijl de belasting op rijwielen (60 fr.) en honden (200 fr.) werden behouden zoals vorig jaar. Tevens werden enkele extra-verlofdagen vastgesteld voor de gemeentelijke lagere jongensschool en dit op Te Meidert wordt dit jaar voor de derde keer een grootse kwis op het getouw gezet door Lieve Baert, Herman Bruy- ninckx, Guy De Backer, Linda Ghysens, Theo Hebbelinck, Lieve Vastenavond en promotor Jan De Geyselaer. De vo rige twee jaren ging de opbrengst van de kwis naar het Parochiecentrum, maar dit jaar heeft men een tweevoudig doel vooropgesteld: een reeks aangename ontspannings avonden brengen en steun verlenen aan de zieken en gehandicapten van Meidert, dit in het teken van het jaar van de rechtvaardigheid. Deze bedoeling brengt ook enkele moeilijkheden met zich, namelijk te weten wie de zieken en gehandicapten van Meidert zijn. Om niemand te vergeten vragen de inrichters dat iedereen, die zieken en gehandicapten van Meidert kent, de namen zou opgeven bij de inrichters of juryleden. De kwis omvat vier schif- tingsproeven tussen wijk- ploegen, een inter-wijken- finale en een super-finale tussen de gemeenten Mei dert, Baardegem, Essene, Hekelgem en Moorsel. De kwis is gebaseerd op de aktualiteit. Elke avond wor den 10 teoretische en 4 praktische vragen gesteld. De deelnemende ploegen krijgen de kans een joker in te zetten bij een bepaalde vraag, dit naar het voor beeld van Spel zonder Grenzen. De punten be haald op de uitgekozen jo- kervraag tellen dan ook dubbel. Aan deze kwis zijn meer dan 20.000 frank prij zen in natura verbonden. WIJKPLOEGEN Iedere inwoner van Meidert kan en mag deelnemen aan de eerste reeks van de kwis. De wijkploegen zijn samengesteld uit minstens zes personen. Een ploeg leider of wijkverantwoorde- lijke, 1 persoon boven de 50 jaar en 1 onder de 20 jaar, plus minstens 3 wille keurig gekozen leden. Elke avond komen vier ploegen in het strijdperk. Elke ploeg krijgt twee beurten, de be haalde punten worden ach teraf samengesteld. De vier ploegen met de hoogste kwotering komen in finale. De eerste schiftingsreeks, ging door op 13 oktober in het Parochiecentrum tus sen ploeg 4: Eeckhout straat, ploeg 5: Kokerij, ploeg 7: Huizekens - Parijs en ploeg 8: Dorp. Op zater dag a.s. 27 oktober tussen de ploegen 1Putstraat, 2: Nievel, 3: Doment en 4: Klaarhaag. Op 10 november komen de ploegen 13, 6 en 7 tegen mekaar uit en op 24 novem ber tenslotte ontmoeten ploeg 2, 4, 5 en 8 elkaar. Op 1 december gaat de finale door in de turnzaal van de gemeentelijke jon gensschool. Bij de eerste twee schiftingswedstrijden krijgt elke ploeg telkens als subjektieve opdracht een joker klaar te maken en te presenteren. Bij deze prak tische proef mag de joker zelf niet worden ingezet. Het hoe en waarom van de gemaakte joker dient door minimum vier personen en op een humoristische ma nier naar voor gebracht, gedurende minstens vier minuten. Het geheel wordt door de jury beoordeeld. Deze jury bestaat uit: voor zitter Hugo Peeters, de heren C. Van den Broeck, Jozef Muylaert, Alfons Roggeman, Paul Beek en E.H. Pastoor Standaert. INTERKOMMUNALE SUPERFINALE Vorig jaar werd deze super finale gewonnen door de inrichtende gemeente Mei dert. Een bijkomende ruimte- vaartvraag besliste dat Es sene tweede werd vóór het ex-aequo gerangschikte Moorsel en vierde was Baardegem. Dit jaar op 15 december zal ook een vijfde gemeente van de partij zijn, nl. Hekelgem. Deze ploe gen zullen bestaan uit 12 spelers. De vragen zijn in dezelfde aard als bij de kwis der wijkploegen. Aan de jury worden de heren burgemeesters van de deel nemende gemeenten toege voegd. UITSLAG VAN DE EERSTE SCHIFTINGSREEKS: De eerste wedstrijd werd gehouden op zaterdag 13 oktober in het Parochie centrum tussen de ploegen Eeckhoutstraat, Kokerij, Huizekens-Parijs en Dorp. De ploeg van het Dorp kwam er als sterkste uit, al hoewel zij bij de subjektie ve opdracht slechts vier punten behaalden. Eeck houtstraat, de winnaars van vorig jaar, faalden een paar keren bij de toeristische en de aardrijkskundige vragen, terwijl hun uitgebeelde jo ker min of meer was afge zien van de ploeg Doment 1972. Kokerij had weinig geluk in de praktische proeven, hun joker (hande lend over jaarmarkt Kokerij) werd nochtans prachtig ge presenteerd door enkele De organisatoren en de jury van de Meldertse k w is(jdI Onderhand krijg je dan pas goed de smaak te pakken. Je koopt en verkoopt dan zelf wel wat aan antiek spul en zo kom je in kontakt met diegenen die aan de bron zitten. Zelf op de oude markt gaan staan, zodat je ook die «marchangs» leert kennen. Zo vind je dan ten slotte echt boeiende dingen, in dit geval klokken, die je niet meer wil wegdoen. 13 en 23 juli '74. De begroting '74 der gemeente wij ziging gewone dienst sluit met een batig saldo van 53.527 fr. Alvorens in geheime zitting over te gaan, vroeg raadslid Coen, eerst enkele puntjes te behandelen die hij had opgesteld. Daar deze niet op de dagorde vermeld waren, zullen de puntjes voor een volgende zitting wor den behouden. Buiten de raadszaal werd het een nogal rumoerige boel tussen de leden van het Gijzegemse aktiekomitee «Leefmilieu», over wat besproken werd, terwijl de raadsleden kalm en op een minimum van tijd enkele wedde-aangelegenheden afhandelden J. DE LOOSE C.S.C. Seminarie De Rank Gesprekscentrum voor sociale, ekonomische en ideologische studies, richt op maandag 2<] oktober a.s. een eerste ge- spreksavond van het wintersei-j /oen in over «Verdeling en Herverdeling van de inko mens». Deze avond gaat door in de lokalen van het ABVV (4de verdieping), Hopmarkt, Aalst. Aanvang 20 uur. Inlei dend spreker is de h. W. De Vos, adjunkt-kommissaris van het Planbureau. Enkele weken terug bij de aanvang van de graafwerken voor d< voetgangerstunnel onder de spoorweg aan het station trce<k Erembodegem, liep alles van een leien dakje. Spijts alle moeiboor.t is men sedertdien nog niet verder gekomen met de uitgravin^,.^' dan tot aan het stationsperron langs de dorpskant. KwelwateiP'-ik en kwelzand bemoeilijken voortdurend het werk. Reeds riep dt^ jr aannemer Duitse specialisten ter plaatse, doch niets mochtC i voorlopig baten en intussen lopen de werkzaamheden een^i kostelijk tijdsverlies op. 1 Een ultieme bevriezingsmetode durft men vooralsnog uit°r financiële overwegingen niet in het vooruitzicht stellen. ATELIER Als stadsmekanieker is Viktor uiteraard al een biezonder handige jongen. In zijn atelier vind je dan ook een boek werktuigen die Viktor zelf ontworpen heeft om zijn antie ke klokken een nieuw leven te geven. Verder heel wat slingers en kasten vol veertjes, wieltjes en wat al meer. Het is dan ook logisch dat hij al eens een klokje schept naar eigen ver beelding. Gelukkig is zijn vrouw ook enorm entoesiast over al die ouwe spullen, zodat zij er zeker ook niets van zou willen wegdoen. Hij kan dus rustig aan verder knutselen en zoeken. Om de veertien dagen Viktor naar de oude markt Brussel of naar links en rechts worden. Een dus waar hij zich volledig in uitleven. Wij vragen alleen af waar dit allemaal eindigen. Op die manier wel nog eens een extra moeten bouwen om al klokken op te bergen. Wanneer we de woning vt ten slaan alle klokken 11 i En neem gerust aan. wij zi nog nooit zo zeker geweest het juiste uur. RONY SPUT Een paar jaar terug vond Viktor een klokje dag nog getekend was door Antoon Sacré, Aalstenaar, die in 1761 aangesteld werd door de stad als toezichter en hersteller van stadsuurwerken. Een belang rijk man voor die tijd dus. en wiens klokken, die hijzelf maakte, momenteel een hoge prijs halen op de antiekmarkt, maar dat Viktor doorverkocht. Een mens heeft al eens geld nodig. Hoe gaat dat? En daar heeft hij echt nog veel spijt van. Momenteel heeft hij echter zeer merkwaardige stukken staan, die hij absoluut niet meer kwijt wil. Dat zal dan in totaal een kleine 100 staan- en hangklok ken wezen en meer dan Wanneer je de smaakvolle woning van Viktor Van den Spiegel en Lilia in de Abeelstraat binnenkomt, dan sta je perpleks. Overal waar je komt hangen, staan of liggen klokken. Geen moderne, alleen antieke. Helemaal achterover ga je, wanneer je in de woonkamer zelf komt, want daar lopen al die klokken juist. Zoals het klokje daar tikt, tikt het werkelijk nergens. Laat staan als nu al die klokken op een bepaald uur gaan slaan. Dan krijg je werkelijk een geluid dat het midden houdt tussen het doffe inslaan van obussen (maar dan kleintjes) en het geklinklangel van een beiaard. Viktor Van den Spiegel en klokken Trouwens, in boeken snuffe lend vonden we de eerste datumklokken omtrent het einde van de jaren 1600. Die stukken zijn natuurlijk een bom duiten waard, vooral omdat het mechanisme volledig hersteld is en stipt werkt. Iets waar hij dagen en dagen aan gewerkt heeft. Vooral omdat hij niet over het specifieke materiaal beschikt van een uurwerkmaker. Op het Gijzegemse gemeentehuis werden de heer Arthur Meuleman en zijn echtgenote ontvangen door burgemeester Lejuste en schepenen, als laureaat van de arbeid. Burgemeester Lejuste overhandigde aan de laureaat het bronzen ereteken en een diploma. Ook zjjn echtgenote werd met een prachtige bloemenruiker bedacht. Maar het went wel vlug. Hoe is Victor nu aan dergelijke kol- lektie gekomen. Vrij eenvoudig, als mekanieker is hij altijd geboeid geweest door het draaien van wieltjes. Twintig jaar geleden is hij er dan ook aan begonnen. Links en rechts wat op een oude markt meegescharreld. Entwat boe ken gekocht en gelezen over oude klokken en dan ten slotte zelf beginnen klokken in elkaar futselen. En vooral van elke oude klok weer een nieuwe maken. tweehonderd antieke zakhorlo ges. Zo staat er een autentieke Napoleon 32. een Lodewijk XII. een Engelse staanklok directoire-stijl met stand van de maan en datum. Toen reeds! klokken, klokken... (jdl) ALFA: KNT: «Karato, de dodende handen» van tot maandag «Zeven maal per dag» van dinsdag tot donderdag PALACE: KT: «El Magnifico» van vrijdag tot donderdag v RIO: KT: «The Mac Masters» van vrijdag tot maandagge en donderdag stoe FEESTPALEIS: KT: «Een sleutel voor de Angst» van j vrijdag tot donderdag |Fej hu'

De Voorpost | 1973 | | pagina 4