A GREIC EREMBODEGEM EERSTE STEENLEGGING UITGESTELD! VAKBEURS DER GRAFISCHE NIJVERHEID BEREIKT HET GROTE PUBLIEK TONEELKRING «DE SCHAKEL» BOUWT AAN REPUTATIE SOLIDAIRE PROTESTMEETING OM CHILI TWEE MAAL FEEST VOOR HOUT EN BOUW P.V.B.A PREFAB 'BUNGALOW p.v.b.a. GREIC 26-10-1973 -5 Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Erembodegem werd bekend gemaakt dat de rubberfabriek Gates op het derde industrieterrein aan de Dr. Carlierlaan, al haar diensten naar Erembodegem overbracht. De fabriek bracht tijdens de afgelopen tien jaar van haar inplanting te Erembodegem een buitengewone aktiv iteit naar voor, wat sterke uitbreidingen voor gevolg had. Resultaat van dit alles is dat het bedrijf één van de grootste is geworden in het arrondissement. Een tewerkstelling tussen achthonderd a duizend werknemers zal binnen afzienbare tijd bewerkstelligd zijn. De jongste uitbreiding, na de in gebruikname van de nieuwe magazijnen enkele dagen geleden, nl. de eerste steenlegging voor het administratief kompleks, was aangekon digd voor woensdag jl. De totale administratie, in het kader van de gehele inplanting te Erembodegem, komt immers over van Brussel naar het Industrieterrein. De Amerikaanse beheerders waren echter woensdag verhinderd aanwezig te zijn, zodar de svmbolische eerste steenlegging uitgesteld wordt. LG )n Jeeds vanaf zaterdagnamiddag was er een massale belangstelling loeifa001- de eerste Nationale Vakbeurs van de Grafische Nijverheid in a vin Je Keizershallen te Aalst. Voor alle standen was er ook zondag, wateiPyt5 de onBunst'gc weersomstandigheden, een drukte van belang. eP initiatiefnemers, de vereniging van Aalsterse drukkers en nOC egrab, blijken duidelijk in hun initiatief geslaagd te zijn: de ecn-iklui vinden er een manifestatie op hoog peil, het grote publiek l'ordt geïnitieerd in de druknijverhcid. wordt bereikt aan de hand van ruim 29.000 arbeiders en bedienden. Het dynamisch ka rakter van onze grafische industrie doet de uitvoer van eigen produkten toenemen. Hierop knipte de minister het traditionele lint door en bracht tijdens een zeer lange rondgang een uitvoerig bezoek aan de diverse standen, waar hij zich de mogelijkheden van de werkende machines liet uitleg gen. Tot zondag 28 oktober van 14 tot 19 uur (vrijdag tot 21 uur) blijft de vakbeurs het evenement van het jaar te Aalst voor iedereen geopend. Een prachtige katalogus helpt de bezoeker bij zijn rondgang. Een «must» voor iedere Aalste- naar. J. VELGHE Toneelkring «De Schakel» is wellicht de enige liefhebbersgroep uit het zo vertakte Aalsterse toneelleven die erin geslaagd is buiten de stad een dergelijke reputatie op te bouwen. Dit seizoen kwamen er zoveel aanvragen binnenlopen, dat men wel verplicht was er een aantal te weigeren. Het begon allemaal erg toevallig: in 1929 voerde een groep volksmensen voor een liefdadig werk het toneelstuk «Een schat uit Kongo» op. Hoewel geen van de toenmalige spelers veel ervaring had, werd de opvoering zo'n sukses, en was de geestdrift zo groot, dat besloten werd een toneelkring te stichten. Onder de leuze «Door het volk. voor het volk» ging men op 6 januari 1930 officieel van start. In de statuten van deze onafhanke lijke toneelvereniging kon men Voorzitter Van der S(een, van de Humanistische Jeugd, mocht een volle Madeionzaal voorzitten, tijdens de Chili-protestmeeting, vrijdagavond. Het zeer heterogene publiek, alle leeftijden, diverse opinies, vormde een dankbaar gehoor voor de vr(j unanieme solidariteitsoproep van de vijf sprekers. De P.V.V. liet niets van zich weten, terwijl het inrichtend komitee zich tegen V.U.-dcelname kantte. RAL en AMADA hielden het by een tijdschriftenkolportage. Nadat de vergadering een minuut stilte in acht had genomen, ter nagedachtenis van president S. Allende, nam CVP-senator Wim Verleysen het woord. De senator stelde duidelijk voorop dat de Kriste- lijke Volkspartij zonder enig voorbehoud de staatsgreep en de juntavorming in Chili afkeurt. Nadat hij scherp de «duistere machten» hekelde die de diktatuur tot stand hielpen brengen, riep hij de vergader ing op te ijveren voor drie konkrete aktiepunten: voor eerst de volledige stopzetting van alle ekonomische hulp, net zoals de ontwikkelingshulp; de Belgische ambassadeur dient ter plaatse te blijven en aan iedereen asiel te verlenen en ten slotte dient de zwijgende meerderheid haar passiviteit te verlenen en mee op te marsje- ren voor rechtvaardigheid. ABVV-sekretaris J. Van Droo- genbroeck stelde de datum van 11 september voorop als een mijlpaal in de geschiedenis van de werkende klasse van Zuid- Amerika. Hierna schetste hij de rol van de U.S.A. en de situatie van de Chileense ekonomie. Ook hij riep op tot daadwerke lijke hulp. terwijl het inroepen van Belgische ekonomische belangen zeker geen argument mogen vormen tot erkenning van het regime, aldus spreker. Willy De Turck. ACV-sekreta- ris. verheugde zich om de betoonde solidariteit te Aalst, terwijl hij tevens de onverschil ligheid van een groot bevol kingsdeel aanhaalde. Hij stelde Allende op één lijn met M.L. King, in zijn streven naar rechtvaardigheid. Een solidari teit gegroeid uit eigen midden, dient de grondoorzaken van potentiële dramas zoals het Chi leense weg te werken, welke hij situeerde rond de toenemende kloof tussen de arme en de rijke landen, de onkontroleer- bare multinationale onderne mingen en het gebrek aan funktionerende wereldorganen. Ray De Smet. voorzitter van KP-Dender trok de konklusies uit de parallel lopende repres sie en de stijgende koperwaar den, waarbij hij het drama situeerde in de tegenstelling tussen het gekoncentreerde grootkapitaal en de progressie ve krachten. Chili, aldus R. De Smet vormt het bewijs van de levende klassetegenstelling en van het gevaar van een beroepsleger. Hij stelde de eis tot in vrijheidsstelling van de socialistische leiders en vervolg den in Chili voorop. Het toegemeten tijdsbestek wel even te buiten gaand, feliciteer de BSP-volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick de konse- kwente houding van de kristen- demokraten die mede aan de basis liggen van het vroegtijdig beëindigen van het socialistisch experiment, aldus spreker. Hij stelde de te volgen weg naar het socialisme voorop als een totaal demokratisch proces, dat via eendrachtige vakbonden en een gemeenschapsfront van demokraten moet bereikt wor den. MOTIE De vergadering stemde na afloop van de spreekbeurten in met een motie voorgedragen door de voorzitter waarbij de vertegenwoordigers van de CVP, ACV, ABVV, BSP en KPevenals de Humanistische Jeugd, de Ouderverenging voor Moraal en de Uitstraling van de V.U.B. en de aanwezigen op de protestmeeting zich uitspra ken tegen het militaire regime en de repressie en voor de Unidad Popular en de solidari teit bevestigd werd met de Chileense progressieven. De Belgische ambassadeur wordt gevraagd blijvend asiel te verlenen aan alle verdrukten. JV lezen: «de waardering en de verheffing van onze moedertaal bij onze mensen op te voeren door toneel, operetten en andere kulturele prestaties. Kortom, het behartigen van de kulturele opleving van ons Vlaamse volk». Ook nu nog blijft deze doelstelling behouden, wat De Schakel maar al te dikwijls ten onrechte het verwijt van een politieke gebondenheid be zorgt. Met het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd elke bedrijvigheid onmogelijk en tot overmaat van ramp werden de lokalen door brand vernield en gingen alle archieven in vlam men op. In 1949 hernam men de aktiviteit en van dan af werden per seizoen drie stuk ken opgevoerd. Een greep uit de bijzonderste kan volstaan om het peil aan te duiden: Cayennne (Capek), De woeste hoogte (Brönte). Mevrouw Warrens' bedrijf (Shaw). Val strik voor een man alleen (Thomas). Paradijsvogels (Mar tens). Blaffen tegen de maan (Franck)en Hendrik VI (Piran dello). Op het palmares vinden we voor wat de laatste tien jaar - betreft zowel kollektief als individueel hoogstaande presta ties. In 1963 werd de Schakel laureaat in het provinciaal een akterfestival en het jaar daarop kaapte men alweer de eerste prijs in het provinciaal tornooi van het A.K.V.T. Hier behaalde men ook de prijzen voor eenheid van uitspraak en voor de beste individuele vrouwelijke vertolking. Zowel in 1969, 1970 als 1971 werden ereplaatsen veroverd op het Koninklijk Landjuweel. Vorig jaar dan. was De Schakel laureaat in het «Tornooi der Lage Landen, te Elslo, met «Het Ei». Hiermee verwierf de toneelkring de eer ditzelfde tornooi 1973-74 te openen met «Cocktailparty» van T.S. Eliott. De betreurde Renaat Ravijts. Dit weinig gespeelde, zeer spirituele en komische stuk dat ons onder het mom van een cocktailparty met de zin van het leven konfronteert, wordt ook te Aalst opgevoerd. Het vangt aan als een mislukte party die geslaagd eindigt. Heel het spel door komen alledaagse sociale tafereeltjes op ons af en worden de verwikkelingen er van aan de toeschouwers duidelijk gemaakt. In het licht van een driehoeksverhouding werkt alles mee tot het goede. Zinloosheid en leegheid worden omgebogen tot vreedzame co ëxistentie. en zinvol offer. In dit meesterwerk bereiken de hoofdkarakters drie verschil lende oplossingen: het streven naar maatschappelijk sukses. de aanvaarding van de mense lijke beperktheid, en het zinvol maken van een moeilijke roepng en een gewelddadige dood. De kleinere rollen vere nigen met de dokter die de geestelijke genezing brengt. Ella Looman. Liliane De Waegeneer. Lut Verhoeven en Franeine Bollen vertolken de vrouwelijke rollen. Dolf Se- deyn. Tuur Van den Brulle. Ronald Sehollaert. Tuur Cal lous en Herman Daelman staan voor de mannelijke rollen in. Het past hier even de herinner ing aan Renaat Raveyts op te roepen. Hij was één van de stuwende krachten en hoofdrol speler. Vorig jaar. tijdens het «Tornooi der Lage Landen», kreeg hij nog een eervolle vermelding. Een auto-ongeluk nam hem uit het toncelmidden waar hij reeds zeer jong mee vergroeid was. Hoewel zijn afwezigheid zich wel enigszins laat gevoelen, kunnen we ook dit seizoen weer hoogstaand tea ter verwachten. Op zaterdag 27. zondag 28 en maandag 29 oktober 1973 in de Stadsschouwburg: «De Cock tailparty» van T.S. Eliott door toneelkring «De Schakel» in een nieuw dekor van André Van Isterdaelc en zijn techni sche ploeg. André HEYVAERT Vorige zondag werden de nationale- en verbondsbesturen van de Kristelijke Centrale van houtbewerkers, bouwvakarbeiders en het Beroepsverbond Hout en Bouw, samen met een delegatie van het A.C.V. en de ereleden van de centrale op het stadhuis ontvangen, dit ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de centrale en het 25-jarig bestaan van het beroepsverbond. De jubelviering werd door burgemeester De Bisschop in gezet, waarna Remy De Beek. voorzitter van het Beroepsver bond. de dagorde aankondigde. Hierop schetste Pierre Heire- man de historische betekenis van de oudste lokale vakbond voor houtbewerkers en bouw vakarbeiders en de ontwik keling van het zilveren beroeps verbond. Dankbaar bracht hij hulde aan alle bescheiden medewerkers die door veel zwoegen de organisatie hebben gemaakt en gedragen. Als er in de laatste 75 jaar zo'n enorme omwente ling kwam in levensgewoonten en arbeidsomstandigheden, dan is dat de bekroning van baanbrekend werk van pioniers zoals de stichters van De Verenigde Houtbewerkers. De bond werd in 1898 opgericht, kreeg even later gezelschap van de bond der Bouw- en Steenbewerkers en ook in andere belangrijke centra van ons arrondissement. Geraards- bergen. Zottegem. Herzele en Ninove, kwamen weldra hout en bouwvakarbeidersbonden tot stand. Met het uitbreken van de 1ste Wereldoorlog werd elke aktiviteit onmogelijk. In 1921 fusioneerden echter de heropgerichte centrales voor hout. bouw en schilders. Dit samengaan op nationaal vlak opende ook op gewestelijk vlak ruimere perspektieven. Onder leiding van Fred Van Geert, later Bernard Rogiest en van 1945 tot nu Bert Beque groeiden samenwerking en een heid. In de dertiger jaren volgde dan de fusionering in de schoot van het A.C.V. In de situering van het Beroepsver bond. opgericht via een besluit van het eerste naoorlogse centralekongres. kwam vooral de degelijke uitbouw van de kadergroep naar voor. De meer dan 300 bestuursleden, onder nemingsafgevaardigden, kern leden en militanten vormen de elite en de stuwkracht van het verbond. Na deze toespraak werden natonaal voorzitter René Maris en nationaal sekretaris Jules Godenne in de hulde betrokken en bedacht met een ereplakket dat door het stadsbestuur werd aange boden. Burgemeester e schepen Van Der Veken sloten zich als huldebetoners aan. Met een dankwoord van Albert Becqué. waarin hij naast het stadsbe stuur nogmaals allen die dit jubelfeest mogelijk maakten, dankte en een heildronk, besloot het eerste gedeelte. Op zaterdag 3 november zet men de viering verder met een plechtige eucharistieviering die in de Sint-Martinuskerk wordt gehouden en in de lokalen van ht Groen Kruis biedt men een feestbanket met gezellig sa menzijn aan. André HEYVAERT U MOET WETEN DAT BOUWEN GEEN PROBLEEM IS. WIJ MAKEN VOOR U EEN VOOR ONTWERP, VOLLEDIG VRIJBLIJVEND. 2 slaapkamers 454.200 F 3 slaapkamers 642.000 F 4 slaapkamers 828.700 F VOLLEDIG WOONKLAAR BTW niet inbegrepen Molenstraat 42 9300 AALST Tel. 053-228.09 Jubilerend ACV-Hout en Bouw op het stadhuis ontvangcn.(jdl) lurgemeester M. De Bisschop jerwelkomde de heer minister. ud^artens dit ^aar v'ert ^rukker en humanist, geeft eze vakbeurs, analoog met D. dartens tijd. eveneens een leeld van de huidige vernieu- Aalsi Dirk Vaar I ring, aldus de h. burgemeester. z(jn toespraak onderlijnde minister Claes het belang van e grafische nyverheid.(lb) voorzitter van de Aalsterse Idrukkersvereniging stipte het "jelang van de vakbeurs aan, Jwaarbij iedereen nu de gelegen- Jheid geboden wordt de druk kerswereld van nabij te leren tennen. De vakbeurs is niet alleen een tegemoetkoming aan —een plicht t.o.v. de Aalsterse llustere voorganger, doch be antwoordt volledig aan de wens Ivan de vaklui in ons land. Daar op de buitenlandse markt de kwalitatieve eisen een zeer grote rol spelen, staat het dus vast dat de Belgische drukker internationaal gewaardeerd wordt. Het traditionele lintjesknippen voor de eerste grafische vakbeurs.(lb) n aanwezigheid van senator JV. Vernimmen, volksvertegen- foordiger B. Van Hoorick. de rhepenen Ei Bogaert en G» fan den Eede. opende zater- iagnamiddag jl. minister van ïkonomische Zaken Willy [laes deze eerste nationale tafische vakbeurs. J Het beroep biedt nog ruime Hoekomstmogelijkheden. 1 Fegrab-voorzitter de h. Roels {huldigde Dirk Martens en de Aalsterse drukkers. Deze laat ste omwille van hun enorme inspanningen om het opzet te doen slagen. Deze vakbeurs is aldus de voorzitter een vaktech nisch hoogtepunt en een baro meter van eigen waarde. De ministeriële aanwezigheid houdt een erkenning van de waarde van deze tak van de industrie in. In zijn openingstoespraak richtte minister W. Claes felicitaties aan Fegrab. de Aalsterse drukkers en de stad Aalst. Hij stipte aan dat de drukkunst een enorme bijdrage heeft geleverd tot de demokra- tisering van kunst, wetenschap en kuituur. De «eerste steen legging* van de drukkunst. SOOjaar geleden, is voor de drukkers niet onopgemerkt voorbijgegaan. De eerste natio nale vakbeurs vormt hét hoog tepunt van de Dirk Martens- herdenking. Waar vaklui steeds naar het buitenland dienen te trekken, wordt hun hier via de vakbeurs een belangrijke dienstverlening gegeven. Bo vendien. steeds volgens de minister, wordt aan niet- professionelen de visu getoond hoe een gedrukt werk tot stand komt Ook de voorlichting over beroepsopleiding is van tel. Hij situeerde verder de grafi sche nijverheid, waarin de kleine en middelgrote bedrijven nog steeds een belangrijke plaats bekleden. Slechts 375 bedrijven stellen tien of meer werklieden tewerk, terwijl am per een twintigtal ervan meer dan 200 werknemers hebben. Evenwel is de grafische nijver heid zeer arbeidsintensief. Een totale omzet van 20 miljard a9 Spreker onderlijnde dat met de grote machineinvesteringen het drukkersberoep. het individue le vakmanschap niet prijs gaf.

De Voorpost | 1973 | | pagina 5