OP DE VUIST VOEHTBHIMINSTEIIINB LUSTRUM MARNIXRING PIERRE LEMMENS EUROPEES ACCORDEONKAMPIOEN AA1STENAAR KON GELIEFDE NIET LATEN MOORSEL AALST EREMBODEGEM EIND '74 BEJAARDENTEHUIS AF ZO ZIE JE DAN MAAR WEEfï MOORSEL A NATIONAAL VERBOND DER VOLKSTUINEN LEDE 6 - 26-10-1973 Vervolg van biz. 1 Enkele uren later werd het voor deze mensen realiteit. Het was doodstil toen de kandidaten aan het publiek werden voorgesteld: Rosine Everaert uit Moorsel. Odille Van Den Broeck uit Meldert. Yvette Taelemans uit Moorsel en Marie-Louise De Reuse uit Roosdaal-Pamcl. Uiteraard wa ren de vragen in verband met de hopteelt, terwijl een paar spreekwoorden met betrekking tot het gerstenat eveneens goed werden beantwoord. We mogen wel zeggen dat de kandidaat- prinsessen hun stof goed hadden ingestudeerd. Praktisch alle vragen werden korrekt beantwoord. Toen was het de beurt aan het publiek om hun stem uit te brengen, al stond hun keuze reeds dagen vast. Supporters liepen heen en weer door de zaal om de stembiljet ten te bemachtigen en in de bus te deponeren. De jury wachtte toen een zware taak. Honderden stembrieven dien den immers te worden gekon- troleerd. Bij het maken van de eindafrekening werd echter vastgesteld dat er enkele honderden biljetten overtollig waren. Iemand had dus de stembrieven nagemaakt en op onregelmatige wijze verspreid. Het werd een heen en weer geloop, hertelling van de stemmen, en hevige diskussie tussen juryleden en getuigen der kandidaten. De leden van het komitee kregen harde woorden naar het hoofd geslin gerd en intussen stonden de kandidaten er maar belabberd bij. Enkele van de aanwezige getuigen waren dan zo fair het publiek van de zaak op de hoogte te stellen en meteen gingen de poppen aan het dansen. Het werd een geroep en gehuil en tussen enkele dronken en opgezweepte sup porters kwam het tot harde woorden en rake klappen. De stemming was eruit. Het orkest trachtte tevergeefs de gemoe deren te bedaren. Uiteindelijk werd Odille Van Den Broeck"" aangeduid als hopprinses 73. Zij had immers de meeste toegangskaarten verkocht. Kunnen we misschien wel vermelden dat de juryleden onderling besloten hadden, de kandidaten te rangschikken volgens hun kaartenverkoop. eigenlijk de enige oplossing om de verkiezing toch nog eerlijk te houden. De nochtans goed gestartte verkiezing kreeg een triestig slot. De kroning van de nieuwe hopprinses Odille Van Den Broeck, werd op enkele sekon- den afgehandeld. Ook de overige kandidaten werden in de bloemetjes gezet. Alleen Rosette Everaert was met de beslissing van de jury niet akkoord en weigerde haar prijs. Toen ze het podium verliet brak de hel los. Velen verlieten de zaal. terwijl het tot zelfs op straat tot een handgemeen kwam tussen de supporters der kandidaten. Zelfs wij moesten wijselijk het hazepad kiezen toen we het aan de stok kregen met enkele heethoofden. De verkiezing is voorbij. In Moorsel is de kalmte weerge keerd. Het werd geen feestroes, maar een heibel, die getuigt van kleinzieligheid, van enke len die waarschijnlijk genoegen vinden alles in het honderd te sturen. Feit is dat door de organisatoren dinsdagavond klacht werd neergelegd bij Rijkswacht en B.O.B.. maar zal de waarheid ooit aan het licht komen Tekst en foto's: Jef DE LOOSE Kandidate R. Everaert ging niet akkoord met de beslissing van de jury en weigerde de prijs en het crclint. Vervolg van blz. 1 In zijn voorstellen tot konkrete dienstverlening han delde adv. De Schaepmeester over de inwendige dienstbaar heid waarbij vriendschap de basis is voor elke werkelijke service en had hij het ook over de externe werking. Voor dit laatste zijn degelijk heid, stijl en voornaamheid van primordiaal belang, moet de Marnixring eerder bestaande initiatieven steunen dan er zelf uit te werken en er ook over waken aan de spits van de problemen te staan. De op dracht zou hier dan eerder in bestaan nieuwe oplossingen te brengen of nieuwe noden te voorzien dan zelf voor de uitwerking ervan te zorgen. Ten slotte wees hij ook op het gevaar van een te rationele benadering van het begrip «krachtlijnen van service in Marnix» en een te oppervlakkig en uiterlijk vertoon. Als slot van deze feestzitting werd aan alle gewesten de gelegenheids wimpel van Z.O. Vlaanderen overhandigd door Paul Van De Noortgate en bracht Herman De Feyter de aanwezigen in de gepaste lustrumsfeer. Hij wees er op dat de bedoefing en het leitmotiv van deze lustrumvie ring waren: alle aanwezige leden in een sfeer van familiale stemming en, vriendschap bren gen en deze gemoedelijke, oprechte en verdraagzame hou ding in de toekomst onophou delijk doortrekken. Verder riep hij alle Marnixringers op om deze lustrumdag tot een ge slaagd feest te maken om zo deze dag de startdag van de volgende jaren Marnixaktie te kunnen noemen. Het gezel schap werd nog door de burgemeester begroet, bracht daarna een bezoek aan de Dirk Martenstentoonstelling om ver volgens in de salons Carlton te genieten van een bonte menge ling van generaties en gewesten op een feestbanket en gezellig samenzijn. André HEYVAERT In 1965 diende de K.O.O.- Erembodegem een vooront werp in voor het optrekken van een nieuw bejaarden tehuis. De principiële toe stemming van het Ministe rie van Volksgezondheid kwam in februëri 1967, waarna de opdracht tot ver wezenlijking aan het Ge meentekrediet van België doorgegeven werd. Volgt daarop de gebruikelijke ter mijn voor de goedkeuring van het voorontwerp, het definitief ontwerp en de aanbestedingsbundels. Eind 1969 volgde de toe stemming tot aanbesteding van de ruwbouw. Na toe wijzing en goedkeuring van deze aanbesteding volgt tenslotte op 12 september 1970 de eerste steenleg ging. Half 1972 gaf het ministerie zijn toestem ming tot de aanvang der binnenwerken. Begin au gustus dit jaar verleende het ministerie de toestem ming om met het plaatsen van de liften te beginnen. Begin oktober jl. werd de aanbesteding uitgeschre ven voor eetgerei en keu kenmateriaal. Momenteel is de meubilering in onder zoek op het ministerie. Het bejaardentehuis dat gelegen is aan de Ninoof- sesteenweg, zal zowat voor vijftig oudjes plaats bie den. Het personeel zal voornamelijk uit bejaarden helpsters en onderhouds diensten bestaan. Naar schatting zullen de werken voor een totaal bedrag van 30 miljoen, klaarkomen tegen eind 1974. L. GEERTS Deze week werd te Aalst dus een nieuw boek voorgesteld. Een boek dat een beeld moet geven van het leven onder de tweede wereldoorlog in onze stad. Voor diegenen die hel allemaal meegemaakt hebben, wordt het een herinnering aan een bepaald donkere periode uil onze lange geschiede nis. Voor de jongeren echter is het een must Wij zelf hebben het ook allemaal niet meegemaakt. Maar wij hebben zo enorm veel horen vertellen over de moffen, de witten en de zwarten. En naargelang de gezindheid van de verteller, werden feiten in mindere of meerdere mate in de verf gezet. Kortom, voor ons jongeren was het een rommelige periode. En alhoewel wij een vrij globaal beeld van de toestanden hebben, toch kenden we deze in eigen stad niet. Wij lazen en hoorden veel over de wereldbrand, maar wat in onze eigen straat gebeurde kenden we niet. Een paar rare vogels uitgezonderd die het geluk hadden nog ergens een forse brok vergeelde foto's of krantenknipsels te hebben gevon den. Daarom is dit boek zo welkom. Nu kunnen we het eindelijk allemaal eens lezen wal er toen en hier gebeurde. Op een boeiende manier worden alle facetten en strekkingen belicht. Kunnen we op de foto's ook zien hoe de Molenstraat eruit zag, hoe Hitler himself, door onze vernielde straten trok. Hoe het drama te Aalst begonnen is. Wij hebben dan ook alle lof voor de auteurs die deze massa dokumentatie op een prachtige overzichtelijke maniet hebben geordend en verwerkt. Verwerkt op een serène, bijna volstrekt objektieve manier. Kortom een goed verslag van de feiten en dat is ten slotte het voornaamste. Op die manier, kan wit, noch zwart wat inbrengen tegen het boek. Natuurlijk zullen er wel nog een paar onvolmaaktheden inzitten. Maar wij kunnen ons best voorstellen hoe moeilijk werken het moet geweest zijn om zerlfs nu, na 30 jaar, dergelijk boek te brengen. Velen willen inderdaad nog niet spreken. Verschillende dokumenten zullen zeker nu nog kompromiterend zijn. Witten zullen nog wel veel te verwijgen hebben en zwarten ook. Anderen met wat we zullen een oorlogs-verleden hebben" noemen, willen liefst hebben dat de zaak zo spoedig mogelijk vergeten wordt en vergeten blijft, omwille van een ondertussen opgeboiAvde zaak of karrière. Ook een zeer emotioneel geladen boek voor diverse personen. Dat merkte men al uit de eerste reakties. Al was Aalst onder de bezetting dan ook een vrij kalme stad zonder veel spektakel. Harde gevechten, harde verzethaarden en tragische repressailles zijn er niet geweest. Een vrij nuchter en kalm beleid heeft Aalst van nog veel meer ellende gespaard. En wanneer jongeren zich nu afvragen waarom er een verzet was, waarom er kollaboratie was, krijgt men steevast hetzelfde antwoord wij deden het uit idealisme. Kommu- nisten wisten reeds wat Hitier en Nazi-Duitsland voor hen betekende. Er was al Spanje geweest en er waren de vele vluchtelingen uit Duitsland. Al wie toen links zat, wist wat hem te wachten stond. Doorkookte patriotars deden het voor koning en vaderland. En anderzijds waren er de vele kollegejongens die door passionele oproepen van proost of abt de zijde van Nazi-Duitsland kozen tegen het goddeloos kommunisme. Wie had gelijk Alleen zouden wij er na 30 jaar moeten in slagen zonder veel emotioneel gedoe, de geschiedenis van de tweede wereldoorlog, definitief naar de stofferige biblio teken te schrijven. Oorlog is een toestand die onze generatie gelukkig niet gekend heeft, hopelijk zullen wij haar nooit kennen. Daarom kunnen we ook niet oordelen of veroordelen. BOB Van vrijdag 19 tot maandag 22 oktober werd te Moorsel in de zaal Breughel een vogeltentoonstelling ge houden door de vereniging «De Vogelvrienden Moor sel». Deze vereniging werd opge richt in 1971 en is aange sloten bij de B.O.F.-Vlaam se afdeling. Het bestuur bestaat uit voorzitter Omer Noël, ondervoorzitter Ludo Van den Meerssche, sekre- taris Jozef Aelbrecht, Schatbewaarder Florent Rombout, tentoonstelling- sekretaris Jozef Aelbrecht en de bestuursleden De Neef Willy, De Waegeneer Philemon, Aelbrecht Fran- gois en Pieter, Cassiman Alfons en Callebaut Luc. De voorzitter en ondervoor zitter zijn beiden provin ciaal bestuurslid, lid van de Nationale Beheerraad en aspirant-keurmeester. De vereniging telt na twee jaar reeds 87 leden en men hoopt volgend jaar het honderdste lid te mogen vieren. Een tentoonstelling gebeurt als volgt: De expo santen brengen hun vogels binnen op vrijdagavond. Tijdens de show worden de diertjes ter plaatse verzorgd en gekeurd door drie keur meesters. De uitslag van deze keuring bepaalt de behaalde prijzen (allen in natura). De punten worden toegekend naargelang de houding, kleur, zeldzaam heid, tekening beplui- ming) en de algemene kon- ditie. Na de expositie dient iedere eksposant de in- schrijvingslijsten te onder tekenen als bevestiging zijn tentoongestelde vogels in goede konditie te hebben uitgekorfd. Dat de tentoonstelling ge slaagd was illustreren vol gende cijfers: Er waren 24 eksposanten met liefst 356 verschillende vogels. FVB Hoe werkt nu onze afdeling Het werkseizoen vangt aan op het einde van de maand september, d.w.z. na de kermis en eindigt in de maand april. Gewoonlijk hebben we 4 vergaderingen per jaar. waar telkens een erkend voordrachtgever komt spreken over een onderwerp dat rechtstreeks verband houdt met de tuin: meststoffen, vruchtafwisseling, verzorging der gewassen, bestrijden van ziekten, vervroegen van groenten enz. er bestaat een zeer uitgebreid gamma van zaken die voor bespreking in aanmerking komen. Bij elke voordracht ontvangen de aanwezigen een beknopte samenvatting zodat ze de gelegenheid hebben de besproken stof nogmaals te herzien en te raadplegen. Op het einde van de maand mei - begin juni, hebben we onze jaarlijkse reis. deze is zo opgevat dat ze gedeeltelijk opvoedend en gedeeltelijk ontspannend is. banaliteiten worden uit ons programma geweerd. Alhoewel dit, wegens de kommuniefeesten, een ongunstig tijdstip is mogen we ons ieder jaar in een ruime belangstelling verheugen. Gedurende de maand juli heeft dan de hofprijskamp plaats, deze is kosteloos en begiftigd met nuttige en waardevolle prijzen. De gewestelijke inspekteur vergezeld van één of twee bestuursleden brengen dan een bezoek aan de tuin van elk aangesloten lid en kennen een bepaald aantal punten toe. De bekomen punten worden dan door het bestuur, voor elk lid afzonderlijk, getotaliseerd, waarna een rangschikking wordt gemaakt. Deze uitslag wordt langs de gewestelijke inspekteur om, naar het provinciaal bestuur gezonden. Bij elke vergadering 4 per jaar wordt aan ieder lid dat afwezig is. 5 verliespunten gegeven, verontschuldigingen worden als aanwezig beschouwd. Deze verliespunten worden van zijn totaal afgetrokken. Het spreekt vanzelf dat deze nieuwe uitslag die op de eerste vergadering bekend gemaakt wordt, een grondige wijziging heeft ondergaan. Aanvankelijk was er van sommige leden kritiek op deze maatregel, doch achteraf werd toegegeven dat de toepassing ervan gerechtvaardigd is. De ervaring heeft ons geleerd dat deze werkwijze een gunstige wending meebrengt tot het bijwonen der vergaderingen. Niettegenstaande het aantal leden-gezinnen op dit ogenblik gestegen is tot 62. wordt om financiële redenen het prijzenaantal tot 20 herleid. Zoals elke ernstige maatschappij heeft het Nat. Verbond der Volkstuinen ook zijn maandblad. Het verschijnt onder de titel «Volkstuin» en het is een blad met weinig reklanie. maar des te meer variatie van rubrieken die er in voorkomen, alle-even nuttig, ja zelfs onmisbaar om van alles op de hoogte te zijn. De tuinbouw is een onuitputtelijke bron van onderwerpen die in de loop der jaren kunnen besproken worden, gaande van potplanten over bloemen, sierstruiken. fruit, groenten, meststoffen, sproeistoffen tot kleinveeteelt. Een pluspunt voor dit blad is het publiceren van een reeks van 20 artikelen waarvan een viertal reeds verschenen zijn. over «biologisch teelten» dit is het kweken van gewassen zonder gebruik te maken van scheikundige meststoffen en sproeistoffen, alleen gebaseerd op het benutten van compost en toepassen van vruchtafwisseling, of beter gezegd, «vruchtmenging». (vervolgt) P. TIMMERMAN Op 31 maart van dit jaar, won een elfjarige onbekende Ledenaar te Antwerpen de halve finale van het Belgisch kampioenschap accordeon-spelen, met 95 der punten. Tijdens de nationale finale in Brussel, op 7 juli, verbeterde hij deze prestatie nog en werd met 97 der punten nationaal kampioen in de kategorie onafhankelijken A. Lemmens- Pierre volgt sinds twee en een half jaar accordeonles bij Etienne De Winne, zelf een gekend Leeds muzikant die eertijds talrijke prijzen wegkaapte. Het was voor Etienne De Winne dan ook een kom- plete verrassing dat deze jonge accordeonist, die amper twee jaar speelde, reeds Belgisch Kampioen werd. Toen verklaarde Etienne met fierheid dat Pierre Lemmens aangeduid was om deel te nemen aan de Europabeker voor ac cordeon, op 5, 6 en 7 okto ber in het Gentse Casino, maar dat er daar voor hem( niet veel prijzen zouden' weggelegd zijn, gezien de legendarische sterkte van de Franse accordeonisten. De vreugde was dan ook des te groter toen de jury de eerste prijs met de grootste onderscheiding, erebeker en erelint en titel van Kampioen van Europa met 97 in de kategorie onafhankelijken A, toeken de aan de kleine Ledenaar Pierre Lemmens. Naast één Bulgaar, één Pool, 5 Walen en Pierre als enige Vlaming, bestond de rest van de 51 deelnemers in zijn reeks, uitsluitend uit Fransen. Van een prestatie gesproken! Er namen in totaal zowat 4.500 accor deonisten deel aan deze Europabeker. Maar de vreugde kon niet op die avond, want naast de jonge Pierre, werd ook zijn leraar Etienne De Winne beloond voor zijn muziekkennis en zijn toe wijding. Etienne ontving het diploma van «Europees accordeonleraar». Tijdens de maand novem ber reizen leraar en leerling naar Maubeuges in Frank rijk, om er in het strijdperk In november gaat het voor Pierre Lemmens naar Frank rijk toe.(Marcole) te treden tegen de kam pioenen van diverse lan den. Het Leedse gemeente bestuur beloofde reeds een huldiging van de nieuwe Europese titelhouder. MARCOLE Wegens overvloedige kopij werden volgen de artikels naar de editie van 2 november verschoven Aalsterse studenten op Oosterse zwerftocht Filatelistententoonstelling te Aalst Praten met «Staafken van Halle» Kunstschilder Daniël De Gusseme Jazz: Louis Nelson Folk: Tucker Zimmerman Vervolg van blz. 1 Toen begon het geweer te blaffen. Hij vlamde een viertal schoten in een kast. tegen de muur. terwijl een spiegel aan diggelen spetterde. Wie dacht dat het meisje van de hand gods was geslagen, heeft het verkeerd voor. Zij ontwapende Maurits alsof het niets was... Het vervolg van het liefdesver haal en het knallen van het geweer speelde zich deze week voor de rechtbank van Dender- mondc af. Maurits zei: «Ik herinner mij niets meer van de doodsbedrei gingen». Het openbaar ministe rie vroeg een strenge straf, de verdediging pleitte verzachten de omstandigheden. Het slot van het verhaal is dat Maurits die een echte wapenverzamelaar bleek te zijn afstand deed van deze verzameling, dat hij zich tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan vijf voorwaardelijk en een geldboete van drieduizend frank veroordeeld zag. De man. Emiel J. uit Aalst, die hem het wapen verkocht had. kreeg een geldboete van 3.000 fr.. terwijl de wapens en dat is ook klassiek verbeurd verklaard werden. Van de hele liefdesgeschiedenis komt uiteraard niet veel meer in huis. KM KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM ZATERDAGAVOND 27 OKTOBER Tentoonstelling open van 14.30 tot 20 uur. Gezelschapsavond "BRENG EENS EEN ZONNETJE" te 20 uur. De auteur van het zopas h eruitgegeven volksboek "Pee Klak" de h. Ben Putte- man komt vanaf 19 uur zijn boek tekenen en vertelt ons de "Pee Klak Story". Ak- kordeonvirtuoos Pol Van Gucht zal op magistrale wijze de liedjes uit de "ouwe doos" ophalen en Alfonso De Fossolo slaat de maat ZONDAG 28 OKTOBER Tentoonstelling open van 14.30 tot 20 uur. Vanaf 15 uur Reisreporta ges "Sicilië" - "Italiaanse Riviera". Te 18 uur "Walter Capiau te Affligem Deze roemruchte "telefo nist" komt leren "capriole- ren" en zal vanzelfsprekend ook zijn boek tekenen. DONDERDAG 1 NOVEM BER (ALLERHEILIGEN), Tentoonstelling open van 14.30 tot 20 uur. Te 18 uur FESTIVAL- OOGST, een overheerlijk programma van geselekteer- de afzonderlijke dia's, strip verhalen, montages sa mengesteld door de V.T.B.-Diaklub ZATERDAG 3 NOVEM BER Tentoonstelling open van 14.30 tot 20 uur Te 14.30 uur Prijsuitrei king wedstrijd in kinder tekeningen en zandschilde- ren. Te 20 uur SPORTGALE- R1J Leo De Rijck interviewt de voornaamste plaatselijke sportfiguren uit de atletiek-, wrieler- en voetbalwereld een unieke gebeurtenis voor elke sportliefhebber Bo vendien verwachten we dit weekeinde een drietal pla- tenvedetten als Rita Deneve, Willy Sommers, Joe Har- ris ZONDAG 4 NOVEMBER Tentoonstelling open van 14.30 tot 20 uur. St.-Maarlen en Zwarte Piet te Affligem Kosteloos kinderfeest

De Voorpost | 1973 | | pagina 6