DIRK BAERT: "IN DE GEMEENTERAAD GEEN CINEMA SPELEN VRIJE TRIBUNE K.P. B.S.P. P.V.V. V.U. Belgische blauwhelmen naar hej Midden-Oosten. Interview 2 - 2-11-1973 De redakde heeft het recht deze teksten in te korten De Brouwerij De Blieck ver dwijnt. Er blijft een verde- lingscentrurri, maar een producerende onderne ming, de zoveelste, is ge- likwideerd, en dit maakt voor ons een verschil uit dat verder gaat dan alleen het aantal tewerkgestelde personen. De tekstielververij Teinturia loopt groot gevaar op 31/12/73 te sluiten. De Im- mobiliëpmaatschappij Aalst, die de vroegere gron den van Fabelta kocht, weigert de verdere aanvoer en afvoer van water over haar eigendom. De Teintu- ria-direktie wist dit reeds sedert 1971, maar wachtte blijkbaar op een mirakel. Het lijkt ons niet uitgeslo ten, dat de Franse groep «Textil», die in Teinturia een en ander te zeggen heeft, in deze Aalsterse water-affaire een goede gelegenheid ziet om ge daan te maken met een der zwakste van de acht of ne gen ververij bed rijven waar zij in ons land in de pap te brokken heeft. Waarmee we niets afdoen van het schan daal dat «specialisten» in grond- en immobiliënspek- takulatie over leven en dood van een bedrijf van plusminus 300 man kunnen beslissen. De CVP-burge- meester van Buggenhout, De Landtsheer grote man van Immobiliën-Aalst, die door de lankmoedigheid van de opeenvolgende re geringen ook aan een ge bouw Willebroekkaai te Brussel, en aan de gebou wen Filature du Canal te Aalst flink wat miljoenen verdiende, bekommert zich vast weinig om tewerkstel ling in de Denderstreek. Als klap op de vuurpijl kwam nu ook het bericht dat de Ninoofse allumette- rie Merckx sluit. Het bedrijf was niet langer leefbaar. Er zou voor tientallen miljoe nen geïnvesteerd moeten worden. De aandeelhou ders blijken daar niet toe bereid. Er doen echter ook geruchten de ronde, dat een grote West-Duitse on derneming, gekontroleerd door Krupp, en die de nieuwe machines had moe ten leveren, stokken in de wielen stak. Druk van het multinationaal grootkapi taal? Alleen de laatste maanden van 1973 kunnen dus voor het Arr. Aalst een verlies betekenen van zowat zes honderd werkplaatsen, zon der te spreken van de ratio nalisatiemaatregelen in an dere bedrijven. Hoeveel nieuwe werkgelegenheid? Aalst is een slaapgewest en het wordt met de dag erger. Ontstellend is daarbij, dat hoe meer wij daaromtrent spreken met syndikale en politieke verantwoordelij ken, hoe meer we tot de vaststelling komen dat wij, KP, met onze wil tot be kampen van deze politiek van industriële dood van de Denderstreek, alleen blijven s^aan. Zij geloven er niet meer in, de plannen van het groot patronaat, aanvaard door de regeringen, te kun nen stoppen. Zij praten over schone principes, goochelen met statistie ken, maar steken geen vinger uit om tot de politie ke aktie te komen. Zijn wij te hard? Goed, dan moeten ze ons het tegen overgestelde bewijzen. Voor Chili kwamen we tot een breed front, al moet nog bewezen worden wat het verder wil, maar het was een stap. Is onze Denderstreek te dichtbij om zich te verbinden? Vreest men zich daar doorheen politiek de vingers te ver branden? Vooral degenen die zich tot de arbeidersbeweging reke nen zouden we willen toe schreeuwen: help door passief ondergaan uw ei gen sociale basis niet af breken, ontgoochel de jeugd niet, het is op haar dat wij moeten rekenen om morgen de progressis- tische strijd zegevierend verder te voeren! RAY DE SMET Voorzitter KP-Dender Deze week is er heel wat rumoer ontstaan door het feit dat de nieuwe bewinds- ploeg van de Heer LEBUR- TON scheep gaat zonder één enkele vertegenwoor digster van het vrouwelijk geslacht. Ook wij vermenen wel dat het op dit ogenblik..., wanneer toch meer dan de helft der kiezers uit vrou wen bestaat het inderdaad op zijn zachtst uitgedrukt «een gebrek is aan feeling» dat hier wordt tentoonge spreid. Het is immers een gekend feit dat vooral Mev. PETRY met de ontwikke lingshulp voor een nieuwe en blijkbaar doeltreffende aanpak heeft gezorgd. Dit alles mag en moet ge zegd worden, maar er zijn bij deze wisseling ook kommentaren naar voor ge komen waarop wij de duur zame plicht hebben even te repliceren. De katolieke bladen wensen immers de indruk te vestigen dat het verdwijnen van onze vrou welijke ministers alleen moet toegeschreven wor den aan de Heer LEBUR- TON. Niets is minder waar, wanneer de C.V.P. vandaag huilt om Mevr. VERLACKT, dan moet zij haar mis noegdheid kenbaar maken aan hun eigen partijvoor zitter, dhr. Wilfried MAR TENS. Hijzelf, en niemand anders, is er voor verantwoordelijk, de schuld werpen op de socialist LEBURTON is een gemakkelijke verontschul diging en is op zijn minst gezegd «een goedkope uit vlucht». hètzelfde kan gezegd wor den van de V.U., immers de heer JCRISSEN gaf ook zijn kritiek bij deze aange legenheid. Ik moet echter vaststellen dat hij heel wat minder spraakzaam werd toen ik hem de vraag stelde hoeveel vrouwen de V.U. in de Senaat heeft afgevaar digd of doen verkiezen. Het antwoord bleef uit, de V.U. die op alle vijvers vis ziet, en die zich bij elke gele genheid trouwens opwerpt als een nieuwe partij, heeft inderdaad het nog niet nodig gevonden een vrouw in de Senaat te brengen. Voor een dergelijke hou ding die alleen getuigt van demamogie kunnen wij zeker en vast geen begrip opbrengen, wel integen deel. W. VERNIMMEN Het politiek gebeuren zowel in buitenland (Watergate, Midden- Oosten, West-Duitsland) als in eigen land (oorzaken van re geringscrisis) heeft bij de openbare opinie een walgelijk gevoel doen groeien. De ge beurtenissen in eigen land rond het R.T.T.-schandaal hadden diep het vertrouwen geschokt. De maatregelen na de mini- regeringskrisis de voorbije week deden de deur dicht en alle vertrouwen verliezen. In derdaad samen met Anseele wiens naam gebonden is aan de R.T.T.-zaak, werden een aantal goedmenende politici, waaronder twee vrouwen, de deur uitgestuurd. En opnieuw worden nieuwe zaken als be denkelijk naar voor gebracht. Dergelijke politiek is een be dreiging voor onze demokra- tische instellingen en geeft voeding aan de voorstanders van andere regimes. Het gekibbel, de besluiteloos heid en het elkaar toesturen van verwijten in verband met diep menselijke problemen als abortus treft evenzeer en diep de bevolking. De houding van bepaalde partijen bij proble men als Ibramco komen voor als monopolisering van be paalde groepen of personen. De verdeeldheid over de be stuursvormen van de gewesten en de hoop van bepaalde par tijen om alleen te besturen ge lijken op stille staatsgrepen en ontwrichtingen van de demo- kratie. Het is tijd dat de partijen en de regering hun twijfelende houding wijzigen in klare en oprechte houdingen. De P.V.V verklaarde in dat verband als partij een loyale regerings partner te blijven, maar tevens zal de partij voor vrijheid en vooruitgang het kabinet blijven beoordelen op daden en niet op intenties. De werkelijke problemen Indien de regeringspartijen en de politici het vertrouwen wil len herstellen dan moeten zij besturen. Dit is de problemen aanpakken, oplossen instede van ze af te zwakken. Op de voorgrond treden daarbij niet de grote politieke twistpunten (abortus, Ibramco, gewestvor ming) die vast en zeker ook een oplossing moeten krijgen, wel de moeilijkheden waarmee elke dag de gewone man wor stelt levensduurte, waardever mindering van het geld. be scherming leefmilieu. De regering moet bij voorbaat haar aandacht besteden aan de levensduurte. B.S.P.-minis- ler Claes mag dan nog bewe ren dat bepaalde prijzen niet hoger liggen ,dan zijn officië le cijfers De huismoeder weet wat zij betaalt. Dat zijn de prijzen van de levensduur te en de realiteiten. Men moet de levensduurte ook niet ver valsen, wel een oplossing zoe ken in het belang van vooral de zwakste groepen van onze maatschappij. P.V.V. - Aalst Minister Anseele is weg. De verantwoordelijke voör alles wat sinds vele jaren in de RTT gebeurd is, de mil joenen-schandalen en de stapels onwettelijkheden, heeft ontslag genomen. In feite is dit ontslag een schandaal te meer in de lange reeks die we reeds te zien kregen. Want hoe het anders noemen wanneer een Minister heengaat, zonder zich voor zijn beleid te komen verantwoorden? Het heengaan van Anseele is gepaard gegaan met het ontslag van de twee vrou welijke leden die de ploeg Leburton rijk was: mevr. Verlackt en mevr. Pétry. Waarmee nog eens bewe zen is hoe weinig werkelijk heid men moet zoeken achter de ronkende verkla ringen die door de woord voerders van de zgn. tradi tionele partijen worden af gelegd, telkens als de vrouwen gelijkberechtiging eisen op het politiek vlak. Het heengaan van de enige vertegenwoordiger van de duitstalige Oost-kantons heeft nog een andere hel kleurige ballon van de jonste unitair-belgische po litiek doorgeprikt: de grote woorden en de schone .beloften, telkens het er om ging de duitstaligen in dit land zoet te houden wan neer deze mensen enige vorm van autonomie vroe gen. Alsof dat alles nog niet voldoende was, blijkt nu ook nog iets anders: de omni-valentie van enkele super-mensen die de ploeg Leburton rijk is. «De minis ters veranderen van porte feuille als van kleren, alsof het beheer van een depar tement geen enkele specia- lizatie vergt», zoals het jongerentijdschrift Nieuw Vlaanderen het uitdrukte. De nonchalante manier waarop iemand vandaag in België om het even welk departement kan overne men, bewijst zeer duidelijk hoe de toestand in werke lijkheid is: De meeste Mi nisters houden zich nog slechts met één zaak bezig, nl. met de zorg op de kortst mogelijke tijd zoveel moge lijk rode, blauwe en gele staatsambtenaren benoe men. Dat er ondertussen niet echt geregeerd wordt, kan iemand nauwelijks verwon deren. Er zijn nochtans problemen genoeg: de staatsfinanciën, de rege ling van de Waals-Vlaamse verhoudingen, het inkomen van ongeveer 1 miljoen mensen in België die niet eens het levensminimum halen, de steeds groter en groter wordende kloof tus sen rijk en arm, de nationa le en de multi-nationale ondernemingen die hier de wet dikteren, de milieu vervuiling, enz., enz., enz. En van dat alles is dit de grootste schande: de slaaf se onderdanigheid van al die rode, blauwe en gele Excellenties aan het inter nationaal groot-kapitaal, slaafse onderdanigheid, ondanks al hun grote woorden wanneer ze vor een vergadering partij-mili tanten staan. Een wereld scheidt hen van het woord van Wies Moens: «Liever wolf in het bos, dan vette hond, keten aan de hals!» Deze karak tervolle taal is nochtans de enige taal die een echte politieker kan spreken! Dr. R. VAN LEEMPUTTEN, Volksvertegenwoordiger I b Met enige fierheid in de stem heeft de h. Vanden Boeynants-d minister van Landsverdediging, verklaard dat België tweehonder£nc parakommando's klaar heeft om als UNO-blauwhelmen naar heg l Midden-Oosten te sturen, waar deze Belgische jongens huuys steentje zouden moeten bijdragen om het bestand dat daar tusseèrer de strijdende partijen afgekondigd werd, te helpen handhaven, jsse sn Het is klassiek dat de UNO telkens wanneer er op bepaaldpys plaatsen tussen oorlogvoerende naties een wapenbestand^ ondertekend wordt, zgn. blauwhelmen ter plaatse stuurt om tfur gaan kontroleren of de overeenkomst van het staakt het vuren wer1" degelijk onderhouden wordt, en wanneer dit niet het geval is e.1 desnoods met interventies voor te zorgen dat dit wel gebeurt. Hef rekruteren van dergeljke blauwhelmen gebeurt vrijwel hoofdzakefj' lijk in kleine landen, die als oorlogsmacht niet veel betekenen eL^ die dan ook uiteraard gemakkelijker geduld worden door de aa^ Q| het bestand onderworpen partijen. Het is echter steeds een moeilijke opdracht geweest de nodig£ blauwhelmen te ronselen. Noorwegen en Zweden hebben er all« last van de wereld mee om het vereist aantal manschappen voor c blauwe opdracht te rekruteren. Bij ons is dat blijkbaar zondejenw moeite gedaan. Pas was de aanvraag van de UNObinnen of minister van Landsverdediging had al tweehonderd para's kh Voor de h. Vanden Boeynants is het blijkbaar een kwestie vi prestige geweest. Onze minister van Landsverdediging h< blijkbaar geoordeeld dat ons landje een reputatie op het gebit van de blauwhelmerij hoog te houden heeft. Hij steunt zich hiert wellicht op het feit dat ons land ooit eens manschappen UNO-verband naar Korea gestuurd heeft en dat er ook Belgiscl soldaten als UNO-waarnemers naar Kashmir getrokken zijn. HJ is wellicht in dat licht gezien dat VdB er als de koppen bij gewei is om tweehonderd rode mutsen voor de UNO op te trommelen. temt De rekordtijd waarin men onze tweehonderd para's gerekruteer^ heeft, wekt toch ergens een paar vraagjes op. Normaal gezien h het zo dat de UNO vrijwilligers vraagt. Dit wil zeggen dat me^cia; liever niet heeft dat dienstplichtige soldaten met als ordqent Befehl is Befehl naar de bestandslijn gestuurd worden. Dfect< betrokken soldaten dienen vrijwilligers te zijn. Die zaak is hed di eenvoudig wanneer men weet dat de job hoegenaamd niet gevaren ontbloot is. Aan de bestandslijn in het Midden-Oostc werd immers reeds tijdens de voorbije dagen UNO-blauwhelmen geschoten, en dat gebeurde lang niet met lo! patronen. Nu hadden wij altijd ergens gedacht dat onze para's h<P krijgshaftig zij ook mogen zijn nu precies niet zaten te wippff: en ongeduldig te springen om zich in de rand van de oorlog gaan bewegen, al nemen wij grif aan dat men er steeds wel enkele vindt die tuk op avontuur dergelijke buitenlandse uitsU met beide armen aanvaarden. p Het ware daarom wel enigszins verantwoord moest dit laity]0l vernemen hoe de tweehonderd para's gerekruteerd werden. q ka Onze Belgische para's zijn vijftien maanden onder de wapei Daarvan zijn er twaalf maanden als gewone dienstplicht beschouwen en kunnen de drie resterende maanden beroepscarrière met korte termijn bestempeld worden. In al de andere landen die Blauwe Helmen moet leveren loopt aanwerving lang niet van een leien dakje. Bij ons heeft men dat een handomdraai opgelost. Ofwel vormen onze para's uitzondering op de algemene regel, ofwel loopt er ergens iets met interpretatie van het begrip vrijwilliger. ha ieft Wij hebben hoegenaamd niets tegen het feit dat tweehonde ?de Belgische para's hun steentje bijdragen om het vredesbestai ^ve tussen strijdende volkeren te doen eerbiedigen, om een menselijke ellende te helpen verzachten, om een onzinnige oorl te helpen verbannen, doch ergens geloven wij mag dit lai Jj' i De nhe toch wel weten hoe en welke basis men die tweehonde manschappen bij elkaar getrommeld heeft. Kamicl MONSIEl 'aan der Praten met het jongste mannelijke Aalsters gemeenteraadslid Dirk Baert, gaat zeer vlot. Zijn jeugd, of is het zijn innemende glimlach, behoede hem voorlopig toch althans voor dit tikkeltje konformisme, dat iedere politicus met zich meesleept. Nochtans spijts zijn leeftijd, 26 jaar, wordt hem het drukke politieke leven niet gespaard; vergaderingen, komiteezittingen, dienstbetoon zijn ook zijn deel. Het is dan ook op een laat avonduur dat het raadslid even vrij is voor een praatje. Het gebeurt zeer informeel, met een niet te versmaden biertje en in aanwezigheid van verloofde Jeannine Ringoir, basketbal-speelster bij SIM-Aalst. Vanwaar je politieke interesse? Steeds was ik in allerlei organisaties, reeds heel vroeg, o.a. in de K.S.A., nadien als student van de Rijkstechnische school te Aalst. preses en inzonderheid vanaf mijn 15de jaar als monitor van het Nationaal Werk voor Hulp aan de Jeugd. waar gerekruteerd werd op sociale basis. Van thuis uit katoliek en later lid van de CVP had ik niet de neiging bij de kontestatie-golf enkele jaren terug om met ekstreem links of bij de Volksunie aan de weg te timmeren. Ik zie nu eenmaal niet de Volksunie zich bestendigen. Wel stel- ik mij progressistisch op. Vorige verkiezing was het een beetje a la mode jongeren- kandidaten op de lijst mee te tronen Inderdaad, iedere partij diende tegemoet te komen aan die zekere verwachting die bij brede lagen van de bevolking leefde om én vrouwelijke én jongere kandidaten een kans te geven. Ik kwam op de wip terecht: een strijdplaats op de CV P-lijst. Aan de verkiezingen heb ik de beste herinneringen, zeker aan de mensen die mij steunden, de groep van veertig, gegroeid uit een karnavals- groep. met duivel-doet-het-al Luc Van Bezien. Zonder hen was ik er gewoon niet geraakt. Anderzijds heeft men ook van geen enkele zijde erbarmen met een jonge kandidaat, en dat hoeft ook niet. De moeilijkhe den op school bleven ook niet uit, want een 23-jarige student- gemeenteraadslid werkte enke le mensen wel op de zenuwen. Wat betekent de dagelijkse politiek voor U Als mandataris ben je opge slorpt door tal van instanties. Naast mijn werk als technisch ingenieur bij het Ministerie van Openbare Werken, aan de Grote Ring te Brussel, richt mijn aktivitcit zich vooral naai de CVP-jongeren. Onlangs werd ik arrondissementeel voorzitter. Het kontakt met de zeventien ploegen van de CVP- jongeren in het arrondissement dient zeker nog verstevigd te worden. De taak van de jongeren in de CVP acht ik bijzonder belangrijk, als ver nieuwende faktor, spijts dat men wel eens schouderopha lend denkt «ze mogen zich nog vergissen». Positief is zeker dat de ideeën door de CVP-jonge ren naar voor gebracht, niet zomaar gelikwideerd worden. De dagelijkse politiek zit hem misschien al te veel in talloze vergaderingen. Traditionele vraag: uw hobby Uw werk wordt zowat uw hobby en omgekeerd. Als verantwoordelijke voor studen- tenaktie van de Nat. Vereni ging voor Nederlandstalige Stu denten Technisch Ingenieur, zit ik wel even op een ander terrein. Vakantiewerking draagt echter al mijn vrije tijd weg. Ik ben gegroeid en ver groeid met de vakantiewerking van «Chateau des Montys» bij Francorchamps. Vooral in het Aalsterse worden jongeren ge rekruteerd voor een monitorop leiding. Komt men voldoende als jongere aan bod in de gemeen teraad Ik ben vooral geen voorstander van "showvertoningen in de openbare zittingen. Met cine ma te spelen wordt niet aan politiek gedaan. Met realiteits zin en wanneer het werkelijk nodig is dient men slechts tussen te komen. De partijtucht is beslist noodzakelijk: men kan door zijn inbreng deze altijd wei beïnvloeden. Dit alles sluit niet uit dat men zijn persoonlijke kijk op een zaak steeds dient weer te geven. Het jeugdbeleid draagt uw interesse weg Na de falikante mislukking van de vorige jeugdraad, moet een nieuwe jeugdraad waar mo menteel aan gedokterd wordt, gedepolitiseerd zijn. Naast dit uitgangspunt moet een kompe- tente voorzitter, de raad, onder kontrole. zelf over de materiële en financiële middelen laten beslissen. Het vertrekpunt voor een degelijke jeugdwerking dient gebaseerd te zijn op het geven van de ruimte en de middelen, waarbij het opvan gen van de niet-georganiseerde jeugd niet uit het oog mag verloren worden. Er is te Aalst voor deze laatsten een nood aan een info-dienst. Op dat terrein levert HAK nu reeds heel wat werk. 'gin, 'ar Iiet )k a les i Welk is uw impakt bij bevolking t Het kontakt met de bevolkit lit zich in mijn dienstbetoo Zonder de routine, zonder h n e' uitgebreid net van medewcor kers is het bepaald lastig zi< door bepaalde aanvragen he< r te werken. Wanneer er aï c gewerkt wordt, zijn er result ten te halen. Graag zou ik een dienstbetoi n voor jonge mensen uitwerke r w aar typische problemen zoa legerdienst. werkaanvrage oen stadsaangelegenheden, schot problemen, door kompeten fiel mensen op ieder gebied zoudt juat kunnen aangepakt worden, hleid ok Een jongere dient men stee 0, naar zijn toekomstperspekt 0rd< ven te vragen De politiek blijft mij boeie ichi Het debuut is een harde schf d< ling. Men leert met een ande eher mentaliteit alles overwegen ^inst de engheid in een diskussiopei van zich afwerpen. De kome et t de struktuurveranderinge met de fusies, in het Aalster f°nc openen brede, horizonten. D beduidt niet d'at een fusie over kop dient aangegaa Eerst praten over beschikba financies, dan over grenze Voor alle politici bieden de wijzigingen in de nabije t< komst de mogelijkheid intensiever te werken aan h residentiekarakter van de en het land van Aalst. JOHAN VELG1 0Ort 'laar oora du I Ön eno\ bmi "eren fn. en 'ffoen looi

De Voorpost | 1973 | | pagina 2