DE TOEKOMST» «HOOP IN JUBILEERT INWIJDING MATERNITEIT EN 900-DIENST STEDELIJKE AKADEMIE VOOR MUZIEK, BALLET EN TONEEL DAENSMONUMENT VERHUIST POSTZEGELKRING DENDRIA DRAAIT OP VOLLE TOERElf AALST AALST Nationaal Verbond der Volkstuinen - Afdeling Moorse! BAARDEGEM EREMBODEGEM 4 - 2-11-1973 De bisschop van Gent, mgr. Van Peteghem, wijdde maandag de nieuwe kraaminrichting en de urgentiedienst 900 in, van het O.L.Vrouwziekenhuis te Aalst. Tal van personaliteiten, waaronder burgemeester De Bisschop, pastoor-deken De Vos, voorzitter K.O.O. Piet Rousseau, woonden deze plechtigheid by. De kraakheldere matemiteit met twintig bedden en twee verloskamers, werd reeds dinsdagmorgen in gebruik genomen. Zonder enige subsidie, en met heel wat krachttoeren kwam deze kraaminrichting klaar. De oude inrichting was niet alleen verouderd, doch werd ook afgekeurd. De leiding van het ziekenhuis stond erop de materniteitsafdeling niet af te schaffen. De voorzitter van de Raad van Beheer van het OX.Vrouw ziekenhuis, de h. De Beer, schetste de grondige en snelle evolutie die het ziekenhuis de jongste jaren meemaakt. Hij onderlijnde de grote verdienste van de Raad van Beheer, het direktiekomitee met de heren L. Moens, H. Bosteels en inspekteur De Wilde en de volle inzet van de kloosterge meenschap samen met het geneekundig korps en de circa dertienhonderd personeelsleden wat het ziekenhuis tot het grootste Aalsterse bedrijf maakt. Hij deelde mee dat de moderni sering verder gaat en zeer binnenkort opdracht zal gege ven worden tot de opmaak van de definitieve plannen voor de bouw van een nieuw zieken huis. Heel in het kort belichtte mgr. Van Peteghem de waarde van het moederschap en de kriste- lijke zin van de geneeskunde. Bijgestaan door aalmoezenier E.H. Cauwe, wijdde mgr. Van Peteghem het gebouw, waarna een rondgang bij de zieken naar de receptie leidde. MODERN De 900-dienst voor externe dringende gevallen, waar een permanente dokter aan verbon den is, biedt de hulpbehoeven de patiënt de meest optimale middelen voor een efficiënte hulpverlening, evenals een per manente surveillering op moni tor. De jongste jaren werden in het ziekenhuis tal van noodzake lijke nieuwe zeer gespeciali seerde afdelingen opgericht. Een staaltje van moderne geneeskunde in een oud ge bouw is de dialyse-afdeling van dr. Lornois, waar patiënten met nierafwijkingen in de optiek Wie de Schoolstraat doorloopt heeft wel al gemerkt en gehoord dat de Stedelijke Akademie voor muziek, ballet en toneel vaak een bijenkorf lijkt, maar als je vertelt dat hier iedere week meer dan duizend leerlingen gemiddeld drie uur worden onderwezen zou elk niet-ingewijde je wat meewarig aankijken... in zo'n pover gebouw... Wij vonden het zelf ook wat ongeloofwaardig maar de heer Dispa, direkteur van de akademie, kwam ons vlug overtuigen met cijfermateriaal. Hij had het echter niet alleen daarover... Eigenlijk is het wat verwon derlijk dat tot nu toe geen enkele historiek werd ge schreven over deze school die toch meer dan 150 jaar aktief is. Ze ontstond als Toonschool in de schoot van de Koninklijke Harmo nie «Al Groeiend Bloeiend» in 1820. Het was toen de enige instelling der stad waar de jeugd zich koste loos in de muziekleer kon bekwamen. De Harmonie- school was zo vruchtdra gend dat het stadsbestuur haar in 1858 onder zijn be scherming nam. Na de tweede wereldoorlog, nam het Rijk in toepassing van het schoolpakt een gedeel te van de werkings-.en uit- rustingskosten op zich en stelde het een toelage voor het onderwijzend personeel ter beschikking. Dit bete kende een gunstige kente ring voor het kunstonder wijs in het algemeen en voor wat Aalst betreft maakte deze maatregel op langere termijn de ontwik keling tot akademie moge lijk. UITBOUW Het aantal leerlingen liep in de laatste 12 jaar van 225 tot 1.175 op. De bij-aïdelin- gen en echte filialen (Den derleeuw, Erembodegem, Herzele) meegerekend komt men tot een totaal van 1.750 leerlingen. Het is de bedoeling deze filialen zelf standig te laten werken wanneer ze daar sterk genoeg voor zijn. Een voor beeld daarvan is de afde ling Zottegem die sinds vorig jaar haar eigen boon tjes dopt. De bevolking van de akademie is voor het grootste gedeelte samen gesteld uit schoolgaanders tussen 8 en 18 jaar. Door die sterke toename werd het ook nodig een groter personeelskorps aan te werven. Men heeft op dit ogenblik 75 leraars in dienst die stuk voor stuk niet onbelangrijke opdrach ten meekrijgen. Bij hun aanwerving wordt enkel rekening gehouden met hun bekwaamheid. Naast hun bekwaamheids diploma dat ze verplichtend (SLOT) Volgens de statuten moet er om de twee jaar een herkiezing van het bestuur plaats hebben. Dit punt werd reeds tweemaal op de dagorde geplaatst maar telkens door de algemene vergadering afgewezen met de opmerking dat het bestuur het goed doet, dat er geen herkiezing moet zijn, dat ze gerust kunnen aanblijven. Slechts bij het afsterven van een bestuurslid wordt er een aanvulling gedaan. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter: Philemon Saeys. Sekretaris-schatbewaarder: Petrus Timmerman. Leden: Désiré De Meyst, Marcel De Sadeleer, Paul Fieremans, Kamlei Troch en Henri Van Biesen. Al deze personen zjjn stuk voor stuk ernstige mensen, mensen waarmee men kan spreken, die het goed menen met de bond, die vooruitstrevend en sympathiek zijn. Het is een zeldzaamheid dat er op de bestuursvergadering iemand ontbreekt. Het Nat. Verbond hangt gedeeltelijk af van de Provinciebesturen en gedeeltelijk van bet Ministerie van Landbouw. Elk aangesloten lid kan, mits aan zekere voorwaarden te voldoen aanspraak maken op een ereteken, deze voorwaarden zijn: ofwel 25 jaar ononderbroken lid zijn ofwel 10 jaar bestuurslid. Wegens bepaalde omstandigheden is het niet mogelijk 25 jaar terug te blikken. Wat het tweede punt betreft 10 jaar bestuurslid kan gezegd worden dat reeds vier van de zeven bestuursleden vanwege het Ministerie het landbouwereteken 2de klas hebben ontvangen. Voor een vijfde lid is de aanvraag ook ingediend. Dit bewijst dat het trouwe bestuursleden zijn, zonder op een vergoeding te kunnen rekenen of er een of ander voordeel uit te halen. Wanneer een maatschappij aan bepaalde eisen voldoet, kan ze de titel van «Koninklijke Maatschappij» aanvragen. Onze afdeling heeft reeds tweemaal een aanvraag ingediend tot het bekomen van deze titel maar telkens zonder sukses. Deze aanvragen moeten langs hiërarchische weg geschieden. Het begint bij het plaatselijk bestuur, met een gunstig advies van de gemeente erbij, gaat de aanvraag naar de Gewestelijke Inspekteur, vandaar gaat het naar het Nationaal Bestuur, om dan, wie weet langs welke omwegen, uiteindelijk op het Kabinet van de Koning te belanden. Een eerste aanvraag werd ingestuurd in 1959, juist in dit jaar werd de termijn dat een maatschappij moest bestaan van 25 op 35 jaar gebracht. Onze aanvraag kwam een paar maanden te Iaat om op deze eer te kunnen rekenen. In 1969-1970 werd het verzoek hernieuwd, doch tot op heden hebben we nog geen antwoord gekregen en hebben wij alle hoop opgegeven nog ooit bericht te zullen ontvangen. P. TIMMERMAN Sekretaris aan een rijksinstituut die nen te behalen moeten ze ook een extra-bekwaam- heidsproef afleggen onder stads- en rijkskontrole. Onder het vorige stadsbe stuur werd, omdat het aan deel van ballet en toneel zo groot werd, de naam van de school veranderd in «Aka demie voor Muziek, Ballet en Toneel». Een voornaam instrument in de werking van de akademie is de Kommissie van Bestuur die paritair is samengesteld op politieke basis. Deze kom missie die het moet hebben van vrijwilligers heeft een louter advizerende be voegdheid zij regelt de samenwerking tussen het stadsbestuur en de school en staat in voor de aanko pen. Ook de oudleerlingen bond Muza is niet weg te denken uit het leven van de akademie. Zij kopen alle noten leerboeken aan, ma ken koncert- en voordracht- bezoek mogelijk en ston den er ook voor in dat hier een specifiek wetenschap pelijke biblioteek werd sa mengesteld. De laatste ja ren werd met duidelijke sociale overwegingen voor ogen de uitleendienst sterk uitgebouwd. 150 instru menten staan zolang het voor de leerlingen nodig is ter hunner beschikkingals later zou blijken dat men geen aanleg had, hoefde men zich geen dure instru menten aan te schaffen. We zullen u de lijst bespa ren van de kursussen die hier worden gegeven maar willen toch vermelden dat het stadsbestuur er een aantal op zich neemt, nl. blokfluit, huismuziek, krea- tief musiceren voor de kleintjes. Onder impuls van schepen Van den Eede werd ook van start gegaan met een kursus toegepaste litera tuurgeschiedenis. GEBOUW Het meest dringende pro bleem is wel dat van de huisvesting. Er werden van stadswege uit meerdere po gingen gedaan om hier iets aan te verhelpen, maar het bleef bij lapmiddelen. Ook de hulp die van het privé- initiatief kwam bleek niet voldoende. Aan het Vrede plein kan men steeds over enkele lokalen beschikken maar spijts alle mogelijke toegevingen blijkt sfeer schepping en goed lesge ven onmogelijk. Uit de talrijke voorbeelden die duidelijk plaatsgebrek en tekort aan veiligheid illustreren, volgen automa tisch ontmoediging en ab senteïsme. in een soortge lijke onderwijstak waar het milieu toch belangrijk is, is dat milieu gewoon een negatie van wat de school wil. De enig mogelijke oplossing ligt hier in het optrekken van een nieuw gebouw of het omvormen van een bestaand. Dit werd echter in het stads-vijfja- renplan niet voorzien en men mag hier zeker de kommissie van bestuur de steen niet werpen. (Vervolgt) ANDRE HEYVAERT van een transplantatie behan deld worden. Patiënten na een chirurgische ingreep komen gecentraliseerd onder permanente bewaking en met een maximum aan verple gend personeel. Ditzelfde geldt voor de hartbewaking. Bij de direktie van het zieken huis leeft trouwens de gedachte de klassieke ziekenhuisindeling te laten varen en een indeling op te bouwen op basis van de ziektegraad. Zeer zware investeringen wer den in de vasculaire-radiogra- fieafdeling gedaan. Het zieken huis werd uitgerust met een isotopenafdeling, en recentelijk werden diverse nevenlabo's geïnstalleerd. Revelerend is de aanwending van het regethermisch systeem voor de bedeling van de eetmalen. Alles is reeds cen traal de dag vooraf klaarge maakt, waarna de maaltijd van de lucht afgesloten gekoeld wordt. Op iedere afdeling is een opwarmingsoven voo«-zien. JV Al staat dan het standbeeld van de gebroeders Adolf en Pieti Hoi Daens op een historische plaats, aan de Werf te Aalst, dan iedereen het eens dat het standbeeld verkeerstechnisch bekeke op een niet zo gunstige plaats staat. De Verkeerskotnmissie va)or de stad besliste dan ook meer dan een jaar terug, h#or standbeeld op een andere plaats op te richten. Recentelijer schijnt men het eens geworden te zyn over de nieuxetd bestemming, nl. op het plein^e aan de hoek van de Kerkstrt en het Priester Daensplein, net voor de Sint-Martinuskei Evenwel dient vooraleer tot de overbrenging over te gaan, hi vervallen pand van het voormalig café «'t Baasken» afgebrokt te worden. In 1923 werd te Baardegem de toneelvereniging «Hoop in de Toekomst» opgericht. Gedurende vijftig jaren, enkele jaren onderbreking niet in acht genomen, heeft deze vereniging bijgedragen tot het kulturele leven van de gemeente Baardegem. Naar de naam laat vermoeden, hadden de stichters heel wat vertrouwen in de toekomst. Dat zij niet bedrogen uitkwa men bewijst de huidige bloei van de vereniging. De maand november staat te Baardegem in het teken van de jubileumviering. De heer Frans Heyvaert, koster te Baardegem en tevens archivaris van «Hoop in de Toe komst», bezorgde ons nuttige inlichtingen in verband met de geschiedenis van de toneelbond. ONTSTAAN Uit een oud dokument blijkt dat reeds in 1922 toneelopvoeringen werden gegeven te Baardegem en dit door de toenmalige toneelkring «Nut en Ver maak». In dat jaar gaf deze vereniging haar laatste voorstelling in de nieuwe lokalen van de vakschool in de Hoogstraat. Men mag besluiten dat «Hoop in de Toekomst» de rol van «Nut en Vermaak» overnam. Het was onder impuls van meester Blindeman, die ook de promotor van de oprichting der vakschool is geweest, dat de toneelkring gesticht werd met de leer lingen der vakschool. Spij tig genoeg bestaat er van die beginperiode geen do- kumentatie, zodat we hier voor aangewezen zijn op mondelinge mededelingen van nog in leven zijnde personen die de zaak heb ben meegemaakt. Op een oude foto uit de twintiger jaren vinden we volgende leden terug: Crabbe Louis, De Clerck Jozef, Merckx Victor, Mertens Maurits, September Paul, Timmer mans Edward, en Van Lem- bergen René uit Baarde gem; D'Hauwere Leon en Maurits, Hendrickx Remi en Van der Eist Frans uit Moorsel; Vermoesen Gus- taaf uit Meldert; De Ridder Jozef, Vereertbruggen Jo zef en Wauters Jan uit Op wijk; Hofman Frans, Moens Remi, Uyttersprot Remi en Van de Wijngaerde Alfons uit Wieze. Volgens inlichtingen ver strekt door de heer Jan Wauters uit Opwijk was het eerste bestuur samenge steld als volgt: Voorzitter Wauters, Opwijk, onder voorzitter Hofman, Wieze, schatbewaarder De Clerck Jozef, Baardegem, schrij ver Van De Wijngaerde, Wieze, en leden Hendrickx, Moorsel, Mertens, Baarde gem, en Vermoesen, Mel dert. Van een interkommu- nale gesproken! Het eerste stuk dat werd opgevoerd heette «Vergeten en vergeten». Zoals het indertijd de gewoonte was, werd er na een drama nog een blijspel gespeeld, in dit geval «De April vis». De regie berustte bij meester Benoit De Clerck. Daarmee was «Hoop in de Toe komst» van start. Het ge beurde allemaal met zeer beperkte middelen want de opvoering had plaats in de lokalen van de schrijnwer kerij. Alles moet opgekuist en opgetimmerd worden, maar de jongens deden dat met hart en ziel. Zij waren bezield met een geest van opoffering en toewijding, die in de kring is blijven voortleven tot heden. HOOGTEPUNTEN Het ligt in onze bedoeling de voornaamste feiten en opvoeringen van de kring even in het licht te stellen. Benoit De Clerck werd als regisseur opgevolgd door meester Karei Moortgat en Oscar Van Paemel (Pom pierken) van Aalst. Sederi 1935 is Louis Brandt de regisseur. In 1928 werd het stuk «Dirk Verspecht» opgevoerd. De ontvangsten bedroegen 7791 frank. Als we weten dat de toegangsprijs toen 5 6 fr. bedroeg, dan mogen wij besluiten dat de toe schouwers toestroomden uit de omliggende gemeen ten. Sedert 1929 is «Hoop in de Toekomst» gemengd. Een greep uit de opgevoer de stukken: «Deserteur» (1947) en «De gebroeders De Grave» (1948) van Cesar Van Cauwenberghe. «Rose Kate» (1950) van Nestor De Thière. «Paradijsvogels» van Gaston Martens, «De Moordenaar Gods», «Kin deren van ons volk» en «De Klokkengieter». De opvoering van «De ge broeders De Grave» in 1948 lokte op vier avonden onge veer 1500 toeschouwers. Rond 1960 bereikte «Hoop in de Toekomst» een diep tepunt. Volgens de heer Heyvaert zou deze inzinking te wijten zijn aan de opkomst van de televisie. De laatste jaren kent het toneelleven in Baardegem opnieuw groot sukses. «Hoop in de Toe komst» is terug wat het altijd is geweest, namelijk één van de voornaamste toneelgroepen in de streek. JUBILEUMVIERING Het huidige bestuur is 1973 aan het uitbouwen tot een echt jubeljaar. Dit bestuur bestaat uitvoorzitter Mau rits De Ridder, ondervoor zitter Wilfried Blindeman, sekretaris-penningmeester Rik De Meersman, public- relation Urbain De Ridder, archivaris Frans Heyvaert en bestuursleden Henri Joostens, Mare De Bie, Benoit Saererts, Roger De Rop, Raymond Pessemier en Theofiel Van Neighem. In het voorjaar 1973 bracht «Hoop in de Toekomst» het beroemde Italiaanse blij spel «Kaviaar en Spagetti». Hierbij zal het echter niet blijven. Op 3 november wordt de toneelvereniging ten gemeentehuize ontvan gen, waarna zij op een perskonferentie de tentoon stelling zal openen die aan haar gouden jubileum wordt gewijd. Einde no vember, begin december voert men het romantisch drama «Oud-Heidelberg» op van Wilhelm Meyer- Föster. Op de tentoonstelling zul len alle nog bestaande foto's, programma's, affi ches, enzovoort te bezichti gen zijn. Bij de opening zullen alle nog in leven zijnde mensen die ooit deel uitmaakten van de groep, worden uitgenodigd. OUD-HEIDELBERG Op 24 en 25 november en op 1 en 2 december wordt in de zaal «Ons Huis», Hoogstraat, het romantisch drama «Oud-Heidelberg» opgevoerd. Dit stuk, aldus vertaler Mare De Bie, blijft verrassend modern door de universaliteit van zijn hoofdtema: de jeugd die voorbijgaat zonder ooit te keren. En de sentimentele romantiek een onmoge lijke prinsenliefde voor een herbergiersdochter blijft binnen de maat van het on loochenbare vakmanschap van de auteur. Tenslotte, bijna alsof het stuk vooi een jubileumopvoering ge schreven werd, zijn er oprs. de frisse en feestelijke si dentenscènes met de nr slepende 'Burschen'-npis ziek. Regisseur Lowie Brar leidt de spelers, mond Moortgat de zangén met vaste hand naar e Iwa, spelpeil, een gouden ju ?rj leum waardig. Even na stig doen het de scènebc rd wers die onder de leidi van Wilfried Blindem druk doende zijn om de verschillende dekors elkaar te timmeren. De mannelijke hoofd wordt vertolkt door Ge De Clerck en als teg< rist speelster krijgt hij de gev J?»cl zen hopprinses Linda V nis den Broeck uit Meldert. elei Wat volgens Louis Brar mei DUW ijk .n rifk Öla-J- stee iteii ids i nkw len ook nog een unicum is: Baardegem doet men l eni roep op een vrouweli Jeu souffleur (voorzegster), rgelk melijk mejuffrouw Mar degi Jeanne De Ridder. Voor rbo vier opvoeringen van «Oi ds Heidelberg» worden telke 71 250 zitplaatsen voorzit ste Reserveer tijdig uw plat leri voor één van de jubileu opvoeringen F aiel gdk love rei ll Ogl jswi De Erembodegemse postzegelkring Dendria werd 1966 gesticht en groeide uit tot een van de mee aktieve verenigingen te Erembodegem. Bij haar vijfjarig bestaan in 1971 kreeg de kring de de provinciale postzegeldag in te richten. De tentoo stelling, de speciale afstempeling voor Erembodeger ,S| het kongres van Oostphila (Verbond Oostvlaamse pos zegelkringen) droegen er toe bij om de kring nog me hide leven in te blazen. Sindsdien namen verschillent en- leden deel aan plaatselijke en provinciale tentoonstt or R lingen en mochten zich verheugen in eervolle onde te scheidingen. Tijdens de vergaderingen de tweede en »n<l< vierde zondag van iedere maand, telkens om 10 u. kon het Gildenhuis, is er steeds onderlinge ruiling, inza( cial< van ruilboekjes, gratis tombola, bezorgen van nieuwi e{ heden. Het maandelijks mededelingsblad kondigt qCkte« filatelistische spreekbeurten aan. Een degelijk en toegewijd bestuur onder de bezielem leiding van haar voorzitter staat er voor in dat de krir zal blijven voortbloeien en dat eerlang het honderds lid zal mogen gevierd worden. Het bestuur, bij wie men voor alle inlichtingen terecfej^ kan is als volgt samengesteld: voorzitter L. D'Honc ats, Ninoofsesteenweg 175, ondervoorzitter F. Verdooc ,yiatJ Resschestraat 30, sekretaris J. Ghijsens, Dr. Carlie&; laan 5, penningmeester R. Coolen, Eikenlaan 7, Ru dienst W. De Dpncker, R. Van den Hof, Zavelbaan W. Van de Vijver, Hogeweg 115, Public elations R. Vt den Hof. Redaktie tijdschrift: L. D'Hondt, F. Verdoodt. Afgevaardigde bij Oostphila: W. De Doncker. Afgevaardigde bij Kon. Landsbond Postzegelkringet G. Schollaert. atel >bei :tes gri nste 'eml ioud lang :igit 1EM «SHsfe Postzegelkring Dendria huldigde kategorie B 15 tot 18 jaar.(1b) zijn jeugdlaureaat Van de Steen E., .Igc Ass jar di onderscheiding 80*511 dit ft. d

De Voorpost | 1973 | | pagina 4