VAN CACAOBOON NAAR CHOCOLADE «N.V. CHOCOLATERIE CALLEBAUT», EEN BEDRIJF WAAR VAART IN ZIT 4 - 9-11-1973 brijzeld en waar ook de doppen en de kiemen worden verwijderd. Er is heel wat afval aan die bonen. In moderne cacaomo lens worden de gebroken boontjes tot een brij vermalen: ce cacaomassa. Nu eerst worden de ingrediënten eraan toegevoegd: suiker, cacaoboter eventueel melk worden in de kneders-mengelaars samen met de cacaomassa verwerkt tot chocolade deeg. Die wordt dan weer fijngewalst om de allerfijnste granulatie te bekomen. Samen met het fijnwalsen is het concheren de belangrijkste bewerking in het proces. De chocoladedeeg wordt hier verwarmd, flink en langdurig omgeroerd en verlucht, zodat in de beste omstandigheden de fijne choco lade tot stand komt. Het nog vloeibare produkt wordt getempereerd (op de juiste temperatuur gebracht) en in vormen ge goten. Dit is het einde van het produktieproces. De afgekoelde blokken worden automatisch uit de vormen gehaald en verpakt. In een ruime hall staan de afgewerkte produkten klaar voor verzending naar de hele wereld. In België is er uiteraard een uitgebreid verkoopsnet. maar ook in Nederland. Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek, het Groothertogdom Luxemburg. Engeland, Italië. Denemarken, Zweden. Algerië, Libanon. Zaïre en de USA wordt de Calle- baut-couverture verkocht. Een dergelijke bloei is enkel te verklaren door het streven naar topkwaliteit. Het begint bij de grond stoffen die in een laboratorium worden on derzocht naar hun deugdelijkheid vooraleer zij worden gebruikt. Er is wetenschappelijk toezicht op elke faze van de bereiding en de afgewerkte produkten worden getest. Calle- baut investeert voortdurend in technische voorzieningen en research om aan de top van deze zeer gespecialiseerde branche tc blijven. STEEDS VOORUIT Onder impuls van de dynamische afgevaar digde beheerder Charles Callebaut. is het bedrijf gegroeid tot wat het nu is. Het heeft een volledig nieuw image gekregen en men voelt het aan met de ellebogen dat werkne mers er zich thuis voelen. De heer Callebaut is nog niet zo lang geleden overleden. Zijn heengaan betekende een zware slag voor het bedrijf. De huidige beheerraad, en dat is waarschijnlijk een unicum, bestaat volledig uit dames. Maar daarom wordt er niet slechter gepresteerd, integendeel. SOCIALE VOORZIENINGEN In de voedingsnijverheid is men uiteraard zeer streng voor wat de hygiëne betreft. Bij Callebaut zagen we onberispelijke waszalen en douches en een uitgebreid nieuw sani tair. Er is een keuken en eetgelegenheid voor de bedienden. Werknemers die zich wensen te vervolmaken in een vreemde taal kunnen dit in een eigen taaliabo. De h. Charles Callebaut gaf zelf hiertoe het goede voorbeeld. Twee voetbalploegen spelen in het Korporatief Verbond en de A-ploeg geeft er zelfs de toon aan. De ploeg bestaat Steeds uit arbeiders en bedienden van de firma. Onder mekaar hebben de werkne mers een ziekenfonds voor onderlinge steun gesticht, dat de mutualiteitsvergoedingen aanvult. Een personeelsfeest en Sint- Maartensfeest voor de kinderen staan jaar lijks op het programma, terwijl de kinderen tijdens de vakantieperiode gezonde lucht kunnen opslaan in de kolonisatie te Den Haan. De Chocolaterie Callebaut is een bedrijf waar vaart in zit. waar vakmanschap wordt gekoppeld aan vooruitzicht en kundig ma nagement. Dagelijks zien wij de zware vrachtwagens van Callebaut op alle Euro pese wegen rijden, op hun flanken het zeer speciale embleem, dat niet alleen aantrek kelijk maar bovendien betekenisvol is. De drie zwarte krullen in de rode cirkel zijn geïnspireerd door een oud-niexicaans teken dat men terugvindt op vele ver vergane gebouwen. Het was het teken van de vrucht baarheid in het land vanwaar de cacaoboon komt. Het begin van de produktieketen. De juiste mengeling bonen wordt klaargezet en nadien in de koker gestort, waar zij reeds voor de eerste keer worden gezift. Het vervoer der bonen van de ene machine naar de andere, gebeurt door een zuigsysteem. VAN BETERE KWALITEIT Leken in het vak kennen meestal alleen maar de chocoladerepen die door Callebaut op de markt worden gebracht. Het verwon derde ons dan ook dat deze lekkernij slechts een fraktie van de totale produktie be slaat. De heer Vermeersch die ons rondleid de in het bedrijf, lachtte ook begrijpend toen wij hem vroegen of die andere soort, de dek-chocolade wel dezelfde kwaliteit had als de konsumptiechocolade. «Natuurlijk.» zegde hij. «je moet immers weten dat ze al de eigenschappen van chocolade in zich gekoncentreerd verenigen omdat het die rijke bestanddelen zou kunnen meedelen aan het produkt waarin het wordt verwerkt. Wij noemen dat een veredeling. Het is dus zeker geen minderwaardig produkt. in tegendeel!». PRODUKTIE Hoewel er in de Chocolaterie 240 mensen werken hebben wij er tijdens ons bezoek aan de fabriek zeer weinig ontmoet. De oorzaak daarvan is de ver doorgedreven mechanisatie. Er zijn twee volledige pro- duktieketens. Twee nieuwe zijn voorzien in de nabije toekomst. Daardoor gaat de pro- duktiekapaciteit opnieuw de hoogte in. Cal lebaut heeft zich reeds een sterke plaats veroverd op de markt in zowat alle landen van Europa, terwijl nu ook een gooi wordt gedaan naar de wereldmarkt. INGREDIËNTEN Natuurlijk is er eerst en vooral de cacao boon, die te Wieze toekomt uit Zaïre of de Ivoorkust. Er zijn ook andere landen die leveren, maar die twee zijn de belangrijkste leveranciers. De cacaoboon is eigenlijk af komstig uit de zwoele wouden van Zuid- Amerika. waar de plant de meest ideale omstandigheden kende om te gedijen. De Spaanse conquistadores leerden reeds in 1519 bij hun ontmoeting met de Mexicaan se Azteken de cacaoboon kennen. Zoals bij de Peruviaanse Inca's werd er uit de bonen niet alleen een drankje gebrouwen door de Azteken, maar gebruikten zij die ook als betaalmiddel. Naast de cacaoboon worden ook nog cacaoboter, suiker en eventueel melkpoeder (voor melkchocolade) verwerkt. Cacaoboter is de vetstof die overblijft als de cacaoboon wordt geperst. De boon bevat te weinig vetstof om de nodige vloeibaarheid in de produktie te bereiken, daarom wordt er nog cacaoboter aan toe gevoegd. Witte chocolade bestaat enkel uit dergelijke boter en suiker. In het totaal bestaat chocolade bijna voor vijftig procent uit suiker. Dit ingrediënt wordt dan ook opgeslagen in enorme silo's die kunnen schudden om het klonteren te beletten. DE KETEN Eerst worden de ruwe cacaobonen gezeefd, gereinigd en gesorteerd. Dan gaan zij naar de roosterinstallatie om het eigen exotische aroma van de boon aan te scherpen. Dit roosteren is te vergelijken met het branden van koffie. Na dat proces gaan de bonen naar de cacaobrekers waar ze worden ver in het laboratorium onderzoeken scheikundigen de grondstoffen, volgen het produkt tijdens de verschillende bewerkingen en kontroleren de kwaliteit van de afgewerkte chocolade. Het epiteton «bierdorp» dat de Kleine gemeente Wieze, gele gen tussen Aalst en Dendermonde meekreeg, lijkt ons geenszins volledig. Het nijvere Wieze herbergt niet alleen belangrijke brouwerijen, maar beschikt ook over werkgele genheid voor tweehonderdveertig mensen in een moderne chocoladefabriek. Hoewel die fabriek sterk vooruitstrevend en gemechaniseerd is, noteren wij toch 1850 als datum waarop de familie Callebaut een groep bedrijven oprichtte. Onder de firmanaam «Gebroeders Callebaut». Elke zoon nam een bepaalde bedrijvigheid op zich. Op dat moment was er van chocolade nog geen sprake. Wel waren er de brouwerij, mouterij, maalderij, melkerij en de minerale wa ters. In 1911 werd besloten een chocolaterie-confiserie in het complex op te nemen. Dra kreeg de chocoladeproduktie de bovenhand en toen in 1925 ook de produktie startte van dekchocolade (couverture) en dat niet alleen voor eigen ver werking maar ook voor levering aan de ambachtelijke en in dustriële sektor, was het hek helemaal van de dam. In 1930 werd overgegaan tot de oprichting van de huidige N.V. Cho colaterie Callebaut. In de jaren volgend op de tweede we reldoorlog werden de confiserie-artikelen volledig uitgescha keld. Merkwaardig is het wel dat van de momenteel gepro duceerde chocolade slechts vijftien ten honderd gebruikt wordt voor de verpakte chocolade in repen en op tafels, ter wijl de overige vijfentachtig ten honderd naar de dekchoco lade gaat die gebruikt wordt door andere chocoladeverwer- kende nijverheden en door de ambachtslui, zoals bakkers en patissiers. Helemaal links worden de cacaobonen gereinigd en geroosterd. In het midden worden ze gebroken en rechts worden ze platgewalst. Door dit laatste procédé bekomt men een bijna vloeibare massa. Het hart van het bedrijf. Hier wordt de chocoladedeeg verwarmd, voortduren geroerd en goed verlucht. Het is de verhouding van al deze faktoren die aa chocolade de goede smaak geeft. Ssst... fabrieksgeheim! Volgeladen vrachtwagens dokkeren naar de Antwerpse havens, vanwaar de chocolade wordt verscheept. Callebaut doet een gooi naar de wereldmarkt.

De Voorpost | 1973 | | pagina 4