VOETBALREF GODELIEVE DE BONDT VERGAT TE FLUITEN B J DE EERSTE FOU' 16-11-1973 -15 Godelieve De Bondt: geen katje om zonder handschoenen aan te pakken.(v) FLUITJE NIET NODIG «Het was bijna een wereldschokkend feit t6en die vrijdag een omslag van het scheidsrechterskomitee in de bus viel: niet alleen mijn arbiterskaart zat in het omslag, ook nog een invitatie om de zaterdagnamid dag een knapenwedstrijd te leiden. Eerlijk gezegd: ik bekeek het papiertje met gemengde gevoelens. Echtgenoot Theo ging die middag mee naar De Klinge. want daar moest het gebeuren. Ik moet nog altijd hoofdschuddend om dat debuut lachen: toen ik de allereerste fout van dat matchke moest bestraffen, vergat ik doodgewoon het fluitje in de mond te steken en floot zomaar. De mannekens bleven allemaal braafjes staan tot ik het vertreksignaal gaf... Sinds die vuurproef is reeds heel wat gebeurd: al heeft Godelieve De Bondt er nog geen vol seizoen opzitten, ze is begin september gepromoveerd tot nationale scheidsrechteren reist nu week na week van de ene uithoek van ons landje naar de andere. Heeft die benoeming iets met klasse te maken? «Weet ik niet.» is het antwoord, «feit is dat ik niet met mij laat sollen. Door niemand. Omdat ik een paar keren op het terrein gekontroleerd ben door de heren van de bond; meen ik dat de verslagen over mijn arbitrage positief warenn. anders zou men mij wel links hebben gelaten. Wel moet ik toegeven dat het vandaag voor een dame gemakkelijker is om naar de top te k'immen dan vooreen man: daar is de konkurrentie veel scherper. Er zijn nog niet zo heel veel meisjes die de drempelvrees overwonnen hebben en op de voetbalterreinen evolueren. Over enkele jaren verandert dat ongetwijfeld...». ACHTER DE AFSLUITING «Een reglement is er om nageleefd te worden. In de neutrale zone van een terrein, dus voor de afsluiting waarachter het publick moet plaatsnemen, mogen alleen mensen lopen met een armband. Daar hou ik streng de hand aan.» zegt mevrouw Dc Bondt. «Heb ik ondervonden.» weet Theo I Bruyns: «als meevoelende cn geïnteresseer- I de echtgenoot vergezel ik mijn vrouw zo dikwijls dat kan. Omdat niet overal een tribune staat of een afdak om de toeschouwers tegen regen en wind te beschermen, moet je al eens ongeoorloofde dingen doen. Bijvoorbeeld in die fameuze zone binnendringen en je ergens dichtbij de kleedkamers of de kantien opstellen. Dat deed ik die dag. Op een bepaald ogenblik hoor ik een snerpend fluitsignaal, de afgevaardigde wordt bij mevrouw de arbiter geroepen, twee paar ogen kijken mijn richting uit. en ik zeg bij mezelf: Theo jongen, nu ga je wat meemaken. Ik had juist geraden: ik moest achter de draad». Zegt mevrouw De Bondt: «die afgevaardig de trok de ogen open tot achter zijn oren toen ik hem bevel gaf die toeschouwer de les te lezen. Dat gaat toch niet. madame, het is uw eigen echtgenoot, had de beduusde man gercplikcerd. Het antwoord was even duidelijk als lakonisch: trek er u niets van aan. Zeg hem gerust dat het met mijn groeten is». •Overschot van gelijk had ze.» pleit Theo Bruyns. «en ik had er een voorgevoel van dat ze me de levieten zou laten lezen. Men kan zo zijn halve familie meebrengen en een bevoorrecht maar niet toegelaten plaatsje laten innemen. MANNEN MET BAARDEN Een dame mag jeugdmatchen leiden of haar seksegenoten dc reglementen doen naleven. Volwassen mannen moeten vooralsnog de adem van het «sterke geslacht» in de nek voelen. Er is in dit landje echter cén uitzondering op de regel geweest: Godelieve De Bondt. liet gebeurde te Lokeren. Mevrouw leidde een knapenmatch. doch voor de ontmoeting tussen twee korporatie- ve ploegen was de ref niet komen opdagen. De heer Antoine Denul vroeg of Theo Bruyns niet wilde inspringen. Dat ging niet omdat die zijn scheidsrechtersuitrusting niet bij zich had. Of mevrouw het karweitje mocht opknappen? Dat was natuurlijk haar zaak: «Mijn vrouw en ik kunnen het best met elkaar stellen, maar ik voel er niets voor haar heer en meester te zijn. Ik antwoordde dat ze volwassen is. oud en wijs genoeg om te weten wat ze doen of laten moest. Daarmee was voor mij de zaak rond. overtuigd als ik was dat Godelieve feestelijk zou bedankt hebben voor de vleiende invitatie Ik was reeds op weg naar de wagen. Mijn vrouw bleef echter een heel poosje achterwege en ik wandelde dus nog even terug naar het terrein. Ik kon mijn ogen moeilijk geloven: ze liep daar fluitend tussen tweeëntwintig leeuwen, die waar schijnlijk nooit zo tam zullen geweest zijn als die namiddag. Eerlijk gezegd: ik bleef kijken en stelde vast dat ze het uitstekend deed. Mening die trouwens door alle aanwezig..en spelers gedeeld werd». Fabiolapark Sint-Niklaas. Veertien hoog. Appartement 86. Enkele sekonden nadat we de lift op gang hadden gebracht stonden we in de leefkamer van het gezin Theo Bruyns-Go- delieve De Bondt. Of we iets dronken? Graag. De kurkstop gleed uit de hals van een fles échte Beaujolais. Knusjes in de gemakkelijke salonzetel luisteren we achteraf naar het verhaal van een dame in wie je zo de kordate voetbalref on derkent. Ongekunsteld, zonder ommetjes of pose vertelt Go- delieve De Bondt over haar hobby en dat van haar echtge- LE noot... «Het is me wat geweest. Hoelang en hoe dikwijls Theo er over gezaagd heeft dat ik net als hij ook scheidsrechter moest worden, weet ik niet meer. Enfin, op een goeie dag was ik dat gebazel beu en liet me inschrijven voor een be- ginnelingenkursus. Ziet ge mij daar zitten tussen al die mannen? Ik voelde me allesbehalve op mijn gemak. Niet dat ik schrik had, doch wat zou men zeggen? Ik was in Sint-Niklaas de allereerste die de stap waagde. Het viel allemaal mee: de lesgever en eei de kollega's beschouwden me niet als een buitenbeentje, 3 doch gewoon als iemand die op het voetbalterrein wat meer .a™ wilde doen dan supporteren voor een of andere klub...» oné tain Het mogen mannen met baarden zijn. of dames die op geen duwtje kijken om te winnen: Godelieve De Bondt heeft er geen schrik van. De onwennigheid van de allereerste matchen heeft ze immers voorgoed afgeschud en ze herademt als ze de zaterdagnamiddag haar valiesje in de wagenkoffer gooit en naar Auvelais, Begijnendijk. Herentals, Veldegem of Gosselies tuft. Het is als een uitlaatklep: een volle week aan de produktieketen staan. Bij vriendelijke bazen, dat geeft ze grif toe, en mensen die van voetbal houden: meneer Bats waarbij ze werkt heeft er zelf een jarenlange carrière als scheidsrechter opzitten en is een vaderlijke raadgever voor de jongeren. Maarde eisen van onze eigentijdse samenleving en het ritme van elke dag dwingen de mens tijdens zijn vrije uren of dagen stoom af te laten. OP HOOG NIVEAU Godelieve De Bondt heeft vroeger wel eens tussen op een bal trappende dames gestaan om orde op de zaken te stellen: «Maar dat waren eerder teams die tussen pot en pint waren in mekaar geknutseld. Caféploegen. Erg dankbaar arbitreren was het niet: met twintig holden die meisjes achter een balletje aan, en om uit dat onontwarbaar kluwen een beetje wijs te geraken moest je bijna katersogen bezitten. Er zit een hemelsbreed verschil tussen die potstam- persvertoningen van toen en de wedstrijden die ze nu leidt. Weet u dat er echt talent tussenloopt. U moest de doelwachtster van Begijnendijk aan het werk zien. Reflexen, meneer. Ze duikelt naar de bal als Piot. Bovendien kan ze ook een aardig stukje dribbelen: op een bepaald moment onderschepte ze de bal, rolde die voor zich uit en rukte, het leder aan de voet, in de richting van het andere doel op. Ik Het het gebeuren omdat zoiets mag. In wedstrijden voor mannen zie je dergelijke dingen nooit omdat het niet past in het «taktisch plan». Ik vond de situatie zo grappig dat ik er moest om lachen. Supporters begonnen te roepen dat ik die fout moest bestraffen. Waarom zou ik Er waren er al die schreeuwden: ze loopt er dan nog dwaas bij te lachen ook... Ik stoorde me natuurlijk niet aan die prietpraat. Laat voetbalfans eerst de spelregels leren en dan kritiek formuleren...». Betekent het dat een fluitende dame moeilijk aanvaard wordt en scherper op de korrel genomen wordt dan haar mannelijke kollega's «Kan wel.» zegt mevrouw De Bondt. «ik herinner me nog zeer goed wat te Herentals gebeurde. Toen ik me voorstelde bekeek men me met schuine ogen. Achteraf hoorde mijn man uit de mond van een afgevaardigde «Het is een wijf vandaag, we hebben hel zitten». Diezelfde mijnheer maakte het achteraf erg bont: de speelsters zelf respekteerden de tucht, doch die vent kon onmogelijk zijn bek houden. Ik liet hem de laan uit sturen. Na de match gooide hij met water naar mij. Ik kan mezelf wel wassen, daar zal ik pas later hulp voor nodig hebben, als ik oud ben. Godelieve De Bondt is geen bedeesde sul. dat heeft die watergieter achteraf ondervonden toen hij door de «bond» ter verantwoording geroepen werd». GEEL EN ROOD Miranda zit er stilletje bij. Miranda is het dochtertje van het echtpaar Bruyns-Dc Bondt. Later gaat ze voetballen. Prettig voor haar is dat ze reeds heel wat weet over wat kan en niet mag op het groene gras: «als de meisjes vechten haalt mama de rode kaart boven en dan kunnen ze gaan. Een gele kaart is niet zo erg. dan mogen ze blijven...». Geel en rood heeft Godelieve De Bondt in haar nog jonge loopbaan als scheidsrechter reeds moeten tonen. Niet zo lang geleden nog te Auvelais: «Het kind bleef maar protesteren, en toen was ik wel verplicht met kleuren te goochelen. Eerst was het geel. doch de manier waarop ze toen reageerde was al te bar. Eruit ging ze. Nadien poogden een paar plaatselijke dirigenten er een. «taalgeval» van te maken. Ik heb ze gezegd dat ik Vlaminge was doch nog nooit een boutje van ccn Waal oppeuzelde. Op een voetbalveld probeer ik er alleen dc fouten uit te halen. Sport heeft trouwens niets biet politiek of weet ik veel te maken. Gewoon objektief blijven is morele plicht en daarmee basta». De uitgesloten speelster heeft zich achteraf verontschuldigd. In een café waar we achteraf nog vlug een glas dronken. Ze was nerveus, vertelde ze. Ze had haar zenuwen maar moeten bedwingen. Ik laat een match voor niets of niemand in het honderd lopen». SCHOTELS WASSEN Hoe de heer Bruyns tegenover die scheidsrechterspenkelen van zijn echtge note staat? Zeer positief: «ik heb haar trouwens aangepord om ermee te beginnen. Intussen is ze mij in de ranglijst een eind voorbijgegaan. Maar ik vind het reuze dat we beiden dezelfde hobby beoefenen. We praten over voetbal tot in bed». Dc nationale dameskompetitie wordt op zaterdagnamiddag betwist. Dat betekent voor ref Bruvns een vrije namiddag omdat hij gewoonlijk alleen op zondag de shoe's aantrekt. Hi| bestuurt de wagen als mevrouw moet arbritreren en vertelt haar achteraf wat ze verkeerd deed. Hij meent dat dames er harder tegenaan gaan dan de Scheidsrechteren wil Miranda niet, weet Godelieve De Bondt, ze zal voetballen. Misschien moet ze dan gehoorzamen als ma «arbitreert».(v) heren. Dat impliceert meer fouten». Weet Godelieve De Bondt: «Vrouwen stoppen een bal gewoonlijk met de voet vooruit. Als er een tegenstandster in de onmiddellijke buurt is. moet je natuurlijk ingrijpen. Diezelfde dames hebben ook een groter strijdershart dan mannen: deze laatsten zullen bij een 3-0 achterstand nooit blijven doorvechten tot het laatste greintje macht. Dat doet het zogenoemde zwakke geslacht wel. En dan die totale inzet: een bal opvangen met de borst schrikt de meesten niet eens af, het is iets doodgewoon». Damesvoetbal is echter nog teveel het weeskindje: er komen te weinig supporters en de kranten spendren er niet genoeg plaatsruimte aan. In de nationale afdeling ligt het spelpeil nochtans een stuk boven de middelmaat. Technisch en taktisch hebben de topploegen nog weinig te leren van een Standard, een Anderlecht of een Club Brugge. Fysisch kunnen ze het vanzelfspre kend niet halen tegen profs of semi-beroepsvoetballers». Dat ons damesvoetbal gunstig evolueert opent toekomstperspektieven misschien komen er eens of later internationale ontmoetingen- van. Op dat moment zal ook aan Belgische vrouwelijke scheidsrechters gedacht worden door de buitenlandse bonden. Zou Godelieve De Bondt ja zeggen indien ze ooit moest aangewezen worden voor een match buiten de landsgrenzen «En of.» zegt Theo Bruyns. «al moet ik dan twee of drie dagen zelfde vaat wassen». VERZAMELING Intussen is mevrouw Bruyns-De Bondt nog niet aan internationale carrière toe. Ze ligt er trouwens niet van wakker. Wel is arbritreren op nationaal niveau voor haar een hele belevenis: ze kan veel op reis. Sint-Niklaas-Auvelais betekent 114 km. enCel. Twee uren wagen. Veldegem 99 km. Geen tripjes voor een zondagsrijder. Doch men ontmoet mensen, legt kontakten en leert veel. Vooral dat laatste is voornaam: een scheidsrechter staat steeds voor nieuwe problemen, omdat voetbal zo oneindig veel situaties schept dat je aan talent, doorzicht en een stalen karakter niet genoeg hebt om je overal als een paling door te wringen. Primordiaal voor een arbiter is de routine. En die komt pas nadat je heel wat gras hebt platgelopen... «Scheidsrechteren is ook een goeie leerschool voor het leven van elke dag: je mag nooit echt kwaad worden of je koelbloedigheid verliezen, niet diskussiëren met speelsters en vooral nooit twijfelen: een beslissing moet je onmiddellijk nemen. Erop of ernaast, doch in sekondenfrakties». Rijk zal Godelieve De Bondt van dat arbitreren niet worden Dat hoeft trouwens niet: «Als je het voor de centen doet. blijf je liever thuis. En lichtgeraakt mag je evenmin zijn: sommigen slingeren nogal wat lieve woordjes naar je hoofd, doch die maag je gewoon niet horen, anders gaat je laatste greintje koncentratie eraan en dan is de match naar de donder». Een massa herinneringen, vooral plezante, houdt de blonde Sint-Niklase fluitende dame aan haar voorbije wedstrijden over. Genoeg om er een boek over te schrijven. Maar ook tastbare soevenirs bezit ze: waar ze komt staat men met kleine attenties \oor haar klaar: stickers, fanions. agendas... Waar ze meest pret aan beleefde was de ruiker die scheidsrechtersvriendenkring Waso haar aanbood toen ze promoveerde. Het was een duidelijk bewijs dat ze er aanvaard werd als een volwaardige kollega. En niet als een rare vogel die toevallig in een vreemd nest neerstrijkt. Tekst: MARC MARCEL Foto's: EMIEL VERMEIR Theo Bruyns, ma Godelieve en dochtertje Miranda: een gezin dat slechts over voetbal praat en voor voetbal leeft.(v)

De Voorpost | 1973 | | pagina 15